zracenje vaseg monitora

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator/ica: Bobi

zracenje vaseg monitora

PostPostao/la zemo_online dana 02/11/2010 18:49

pitam se koliko zrace nasi monitori na laptopima i pc. koliko zraci printer pored kojeg sjedimo.
ako smo svaki dan barem 1 sat ispred monitora to se vremenom nakupi.
da li je to u stvari bezopasno? pitam se jer sam svaki dan ispred monitora i buljim u njega kao i ostali na ovom forumu.
zemo_online

Re: zracenje vaseg monitora

PostPostao/la Wind dana 02/11/2010 18:58

nije beznačajno a ni bezopasno, zavisi kakav je monitor....
Wind

PostPostao/la udrch dana 03/11/2010 13:05

Kakvo ba zračenje..to su američki fazoni, ko i ovi virusi gripe..
udrch

PostPostao/la bordo gandalf dana 03/11/2010 14:21

udrch je napisao/la:Kakvo ba zračenje..to su američki fazoni, ko i ovi virusi gripe..

Evo meni rupe po rukama od zracenja :lol:
bordo gandalf
Moderator

PostPostao/la Suzie Q dana 03/11/2010 14:25

cvijet spatifilum upija sva zračenja i preporučuje se držati pored kompjutera i sl. što je i praksa u mnogim uredima.
Suzie Q

PostPostao/la MaXXaX dana 03/11/2010 18:17

test01 je napisao/la:pitam se koliko zrace nasi monitori na laptopima i pc. koliko zraci printer pored kojeg sjedimo.
da li je to u stvari bezopasno? pitam se jer sam svaki dan ispred monitora i buljim u njega kao i ostali na ovom forumu.

Nova istrazivanja (godinu do dvije unazad) pokazuju da to sto se pripisivalo zracenju (po pitanju vida prije svega) u stvari nikakve veze nema sa zracenjem,po njima radi se o previse vremena provedenom gledajuci u jednu tacku i fokusirajuci se na nju.Tvrde kako bi isti efekat imalo i gledanje u zid ili neku drugu tacku kada bi provodili to odredjeno vrijeme koje provedemo gledajuci u monitor.
Sa druge strane ove stvari zrace uistinu,relevantni podaci kako bi stvarno znali s cim tacno imamo posla nikad nece biti poznati siroj javnosti i takvi podaci nikad nece uzrokavati propast neke gigantske koorporacije-biti ce zataskani,ako ikad i budu otkriveni.Mislim da ne treba brinuti vezano za ovo,puno otrovnija je pasta za zube koju nas vecina ujutro koristi,pa cak i kada shvatimo koji je otrov u pitanju-nastavljamo.Jos jedan u nizu primjera kako je covjek sam po sebi samounistavajuci.
:)
MaXXaX

PostPostao/la zemo_online dana 03/11/2010 22:26

sve sto je ukljuceno u struju zraci samo je pitanje koliko?

tv zraci i to svako zna. ucili su nas da ne treba izbliza gledati tv jer je stetno. ako zraci tv kako onda da ne zraci ekran pc monitora,pitam se?
zemo_online

PostPostao/la debelimedo dana 03/11/2010 22:29

test01 je napisao/la:sve sto je ukljuceno u struju zraci samo je pitanje koliko?

tv zraci i to svako zna. ucili su nas da ne treba izbliza gledati tv jer je stetno. ako zraci tv kako onda da ne zraci ekran pc monitora,pitam se?

elekotromagnetno zracenje, da nema zemljinog elektromagnetnog polja bio bi mrtav, ne steti jer si evoluirao okruzen tim zracenjem, vise ti steti sikiracija oko tog
debelimedo

PostPostao/la karbofix dana 03/11/2010 22:36

nezz za monitor, ali imam router(2,4 gHz) 0,5 m od sebe, wireless antenu (2,4gHz), ima na laptopu antena od 2,4 gHz...mislim da je to dovoljno :mrgreen:
karbofix

PostPostao/la zemo_online dana 03/11/2010 22:40

karbofix je napisao/la:nezz za monitor, ali imam router(2,4 gHz) 0,5 m od sebe, wireless antenu (2,4gHz), ima na laptopu antena od 2,4 gHz...mislim da je to dovoljno :mrgreen:

e moj zemo. kutarisi se toga.

ps. i bezicni telefon zraci.
zemo_online

PostPostao/la MaXXaX dana 04/11/2010 19:34

test01 je napisao/la:sve sto je ukljuceno u struju zraci samo je pitanje koliko?

Zraci,kao i sve,radi se o kolicinama radijacije koja se smatraju prihvatljivom odnosno bezopasnom.Konkretno to se zove EMI i skracenica je za electromagnetic interference,definice se po standardu,u SAD recimo to radi FCC.
Nije tacno da zracenje kod televizora ima uticaj na oci i da se od njega pokvari vid,radi se o tzv. Eyestrain-u,to je u neku ruku bolest oka,mozes proguglati o ovome ako te zanima.Ukratko:to je uglavnom izazvano smanjenjim brojem "blinkanja" ocima (znaci zatvarenjem) koje covjek reducira totalno nesvjesno kad gleda tv,ili sjedi za racunarom,ili nesto trece.Odatle se pojavljuje "umor" ociju,koji svakodnevnim pojavljivanjem stvarno osteti oci.Primjenivsi ovo u "teoriju o blizini" ima savrseno smisla-oci ce vise naprezu ako si blizu,tesko je sagledati cijelu sliku,ili se radi o tolikoj koncentraciji na tv (cim se zakucas blizu za njega)i odatle manje "blinkas"..
Imas ovo jako lijepo objasnjeno na netu,prosurfaj ako te zanima obavezno.
I "blinkaj",trepci :)
MaXXaX

PostPostao/la plain vanilla dana 04/11/2010 19:40

test01 je napisao/la:pitam se koliko zrace nasi monitori na laptopima i pc. koliko zraci printer pored kojeg sjedimo.

eh jedan sat dnevno..ako ima takvih, za njih ne brini
a prije ce me ubiti ispusene cigare za kompom nego li zracenje monitora :D
plain vanilla

Lokacija: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

PostPostao/la CharlesBukowski dana 04/11/2010 19:45

LCD ne zraci. Toliko.
CharlesBukowski

Natrag na Računari i tehnologija

Trenutno korisnika/ca: malwarebyte, okocha, Spacer i 6 gostiju.