Znate li šta je HADIS?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: Znate li šta je HADIS?

PostPostao/la beautyfool dana 01/04/2008 00:11

Poslanik savs kaze:
Nijedan od vas nece biti pravi vjernik, sve dok ne bude želio svome bratu (prijatelju,muslimanu) ono što želi sam sebi. (Buhari,Muslim)
beautyfool

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 00:11

beautyfool je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Tefsir , hadis - jel to jedno te isto ?

Tefsir je tumacenje Kurana
Hadis – sve ono sto se pripisuje Allahovom Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem od govora, djela, odobravanja ili njegovih osobina
odnosno Hadis; hadis-i šerif (arapski: حديث množina: أحاديث Ahadîth) je pouka koju je poslanik Muhammed a.s. govorio ili na neki drugi način sugerisao o najrazličitijim aspektima ljudskog života.
seldzuk halali ja samo htjela malo detaljnije da mu objasnim sta je hadis da se covjek ne zbuni :-)

Riječ "hadis" (mn. ahadeeth) znači priča, pripovijedanje (a u kontekstu današnjeg shvatanja Islama - riječi pripisane Poslaniku Muhammedu i pripovijedanja o njemu i zbivanjima tokom vremena njegovog poslanstva).
Dakle pripisane riječi , neko ih je Njemu pripisao u smislu : On je ovo radi , on je ono rekao , on to nije radio , on tako nije mislio ,..................Pejgamber za svog života nije dao da ga ljudi uzdižu niti se je razlikovao u bilo čemu od ostalih , nikad nije ustoličio vlast - kao što to pojedini danas rade i to sve zahvaljujući nekim samo njima znanim hadisima. Što se to današnja Arabija zove SAUDIJSKA ?
Zašto se ne zove MUHAMEDOVA ?
Našlo se nekakvo pleme SAUDI i sebi su uzeli za pravo da je eto Arabija njihova !

A najgluplji hadis mi je : Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Ukoliko muz zatrazi da zadovolji svoje intimne potrebe, zena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. 'Ali, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dodje, pa makar hljeb stavila u pec! ( Tirmizi hadis biljezi u Sunenu ).
mrki62

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 00:13

beautyfool je napisao/la: Poslanik savs kaze:
Nijedan od vas nece biti pravi vjernik, sve dok ne bude želio svome bratu (prijatelju,muslimanu) ono što želi sam sebi. (Buhari,Muslim)

Vidiš , postoji sadašnjost ( ti si je upotrijebio ), budućnost i prošlost ( trebao si upotrijebiti a ne sadašnjost ) :dance:
mrki62

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 00:14

seldzuk je napisao/la:Da su copy i paste naučne discipline, mnogi bi se mogli pohvaliti znanjem i poznavanjem.

Hajde da vidimo tvoje NEcopi paste : po čemu je poznat mjesec Ramazan :-D
mrki62

PostPostao/la seldzuk dana 01/04/2008 00:21

Pripisane? Malo si se previše uhvatio za tu riječ. Kažem bujrum klanjaj po Kur'anu bez hadisa.
seldzuk

PostPostao/la beautyfool dana 01/04/2008 00:21

mrki62 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:Tefsir , hadis - jel to jedno te isto ?

Tefsir je tumacenje Kurana
Hadis – sve ono sto se pripisuje Allahovom Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem od govora, djela, odobravanja ili njegovih osobina
odnosno Hadis; hadis-i šerif (arapski: حديث množina: أحاديث Ahadîth) je pouka koju je poslanik Muhammed a.s. govorio ili na neki drugi način sugerisao o najrazličitijim aspektima ljudskog života.
seldzuk halali ja samo htjela malo detaljnije da mu objasnim sta je hadis da se covjek ne zbuni :-)

Riječ "hadis" (mn. ahadeeth) znači priča, pripovijedanje (a u kontekstu današnjeg shvatanja Islama - riječi pripisane Poslaniku Muhammedu i pripovijedanja o njemu i zbivanjima tokom vremena njegovog poslanstva).
Dakle pripisane riječi , neko ih je Njemu pripisao u smislu : On je ovo radi , on je ono rekao , on to nije radio , on tako nije mislio ,..................Pejgamber za svog života nije dao da ga ljudi uzdižu niti se je razlikovao u bilo čemu od ostalih , nikad nije ustoličio vlast - kao što to pojedini danas rade i to sve zahvaljujući nekim samo njima znanim hadisima. Što se to današnja Arabija zove SAUDIJSKA ?
Zašto se ne zove MUHAMEDOVA ?
Našlo se nekakvo pleme SAUDI i sebi su uzeli za pravo da je eto Arabija njihova !

A najgluplji hadis mi je : Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Ukoliko muz zatrazi da zadovolji svoje intimne potrebe, zena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. 'Ali, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dodje, pa makar hljeb stavila u pec! ( Tirmizi hadis biljezi u Sunenu ).

Kao sto je rekao seldzuk "Da su copy i paste naučne discipline, mnogi bi se mogli pohvaliti znanjem i poznavanjem." :lol:
anyways, hadisi su upravo ono sto sam ti napisala da su, Allah je dao odredjenim ljudima mogucnost i jako dobru memoriju tako da su u vrijeme poslanika savs a Boga mi i dan danas ljudi postaju cak hafizi Qurana.
Sto se tice hadisa, postoje nivoi vjerodostojnosti hadisa i njihovoj ispravnosti, pa eto procackaj na tom fakultetu islamski nauka mozes tamo naci predmet vezan za hadise pa uzmi , citaj i uci pa tek onda diskutuj i iznosi svoje stavove i misljenja vezano za hadise. ;-)
beautyfool

PostPostao/la beautyfool dana 01/04/2008 00:25

Resulullah kaze:
Nije junaštvo u hrvanju (dvobojima), nego junak je onaj ko se strpi pri svojoj srdžbi. (Buhari, Muslim)
beautyfool

PostPostao/la seldzuk dana 01/04/2008 00:30

Ne samo da postoje hafizi Kur'ana, već i hafizi hadisa.
Kad neki ljudi sa Zapada danas posmatraju islam, njima je nelogično ovo i ono, ali im je očito najnejasnije ovo - da postoje ljudi koji u svoju duhovnu nadogradnju ulažu godine truda. Kao što čine muslimani, uče Kur'an pa čak i hadis napamet. Ispisani su tomovi knjiga o tome što jeste, a što nije hadis. Razumijevanje Zapadnjaka u duhovnu nadogradnju ne ide dalje od joge. A njihove ideje i misli prepoznajem u onom što govvoriš.
Šta je glupo? Znaš li da je seksualni poriv najjači poriv kod živih bića, a da je zaštita društva od nemorala jedan od najvažnijih prioriteta u islamu. Bolje je da bude tako, nego da živimo kao što živimo sada u društvima narajcanih ljudi koji nemaju đe i u šta.
seldzuk

PostPostao/la seldzuk dana 01/04/2008 00:32

A ramazan je poznat po mnogo čemu. Od arapske riječi remed što znači suha ispucala zemlja, do baklava i somuna. :zjev:
seldzuk

PostPostao/la LSD dana 01/04/2008 00:59

seldzuk je napisao/la:Tefsir je tumačenje Kur'ana, hadis tj. hadiska nauka se bavi hadisom i njegovim tumačenjem. A pročitaj još koji post osim oponentovog.
Vidi nesto...@mrki62 me pita jeli tefsir i hadis isto...hadis je (izmedju ostalog) Poslanikov tefsir (tumac) Kur'ana...kontas,brate...jer hadisi ustvari tumace Kur'an...valjda me razumijes sta hocu da kazem,nadam se :mrgreen:
LSD

PostPostao/la bambi_23 dana 01/04/2008 01:37

Meni jedna stvar nije jasna samo...Sta se ovaj @mrki62 petlja u temu o kojoj nema pojma i pise neke svoje nebuloze i sta je njemu sve glupo. Koga to jos interesuje :? :? Ukoliko niste informisani o ovim stvarima konkretno ne ostavljajte glupe komentare i ne vrijedjajte Poslanika a.s. i casne ashabe. Svakog onoga ko se osjeca iole muslimanom takvo nesto vrijedja.

Sto se tice same teme...svaka cast na izboru, malo je muslimana koji znaju sta je hadis, a kamo li razlikovati hadis i tefsir.
bambi_23

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 09:32

bambi_23 je napisao/la:Meni jedna stvar nije jasna samo...Sta se ovaj @mrki62 petlja u temu o kojoj nema pojma i pise neke svoje nebuloze i sta je njemu sve glupo. Koga to jos interesuje :? :? Ukoliko niste informisani o ovim stvarima konkretno ne ostavljajte glupe komentare i ne vrijedjajte Poslanika a.s. i casne ashabe. Svakog onoga ko se osjeca iole muslimanom takvo nesto vrijedja.

Sto se tice same teme...svaka cast na izboru, malo je muslimana koji znaju sta je hadis, a kamo li razlikovati hadis i tefsir.
Za tebe , mene i ostale koji pišemo po forumima je reis rekao da smo muslimani volonteristi - dakle svi smo isti :dance:
Ili da mi ipak odemo odavde pa da ti raspališ sa komentarima, jer haman samo ti najbolje znaš od nas svihu a pogotovo od mene :-)
mrki62

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 09:34

Sve ostele pozivam da mi objasne po čemu je poznat mjesec Ramazan - pa se koristite hadisom ili bilo čim .
To vas pitam , da se malo podsjetimo i da možemo nastaviti u vezi hadisa :dance:
mrki62

PostPostao/la beautyfool dana 01/04/2008 10:08

O vjernici! Propisuje vam se post, kao sto je propisan o­nima prije vas, da bi ste se grijeha klonuli, i to neznatan broj dana; a o­nome od vas koji bude bolestan ili na putu - isti broj drugih dana. o­nima koji ga jedva podnose - otkup je da jednog siromaha nahrane. Ako drage volje da vise, za njega je bolje. A bolje vam je, neka znate, da postite. (Kur'an, 2 :183-184)

U mjesecu ramazanu pocelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuce, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti, - Allah zeli da vam olaksa, a ne da poteskoce imate -, da odredeni broj dana ispunite, i da Allaha velicate zato sto vam je ukazao na pravi put, i da zahvalni budete. (Kur'an, 2:185)

Dozvoljava vam se da se u nocima dok traje post sastajete sa svojim zenama; o­ne su odjeca vasa, a vi ste njihova odjeca. Allah zna da vam je bilo te?ko, pa je prihvatio pokajanje vase i oprostio vam. Zato se sada sastajte sa njima u zelji da dobijete o­no sto vam je Allah vec odredio. Jedite i pijte sve dok nebudete mogli razlikovati bijelu nit od crne niti zore; od tada postite do noci. Sa zenama nesmijete imati snosaja dok ste u i'tikafu u djamijama. To su Allahove granice, i ne priblizujte im se! Eto tako Allah objasnjava ljudima propise Svoje da bi se o­noga sto im je zabranjeno klonuli. (Kur'an, 2:187)

Mi smo ga poceli objavljivati u noci Kadr -
a sta ti mislis sta je noc Kadr?
Noc Kadr je bolja od hiljadu mjeseci -
meleki, i Dzibril, s dozvolom Gospodara svoga spustaju se u njoj zbog odluke svake,
Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane. (Kur'an, 97:1-5)
beautyfool

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 10:30

U mjesecu ramazanu pocelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuce, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti, - Allah zeli da vam olaksa, a ne da poteskoce imate -, da odredeni broj dana ispunite, i da Allaha velicate zato sto vam je ukazao na pravi put, i da zahvalni budete. (Kur'an, 2:185)

a sta ti mislis sta je noc Kadr?
Noc Kadr je bolja od hiljadu mjeseci -
meleki, i Dzibril, s dozvolom Gospodara svoga spustaju se u njoj zbog odluke svake,
Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane. (Kur'an, 97:1-5) [/i]

Da , to je ono što mnogi ne znaju , mnogi taj mjesec znaju po postu a mnogi također ne znaju da je Muhamed a.s. imao 40 godina ad mu je počela stizati Objava a predpostavlja se da je 27 dana u mjesecu Ramazana - otud i 27 noć.
Kur'anske sure i ajeti nisu svi odjedamput objavljeni. Objava Kur'ana trajala 23 godine , dakle do kraja života Pejgambera , nakom objave Muhamed a.s umire , u svojoj 63 godini života .
Da , postojali su učači , koji su tu objavu učili napamet a ti učači su i ubijani - dakle nije bilo jednostavno sastaviti zbirku Musaf .

Pogledajte još nešto u vezi hadisa :

Preneseni hadis od Ibn Abbasa odredjuje broj sura u Kur'anu na 113 i medju njima ne spominje suru "El-Fatiha". U drugom hadisu koga prenosi El-Bejheki" [46] od 'Ikrime tvrdi se da Kur'an ima 111 sura, a medju njima nisu spomenute sure "El-Fatiha", "El-'Araf' i "Eš-Šura". On prenosi i drugi hadis od Ibn Abbasa u kojem se tvrdi da Kur'an ima 114 sura s tim što postoje dvije predaje:
Prema prvoj predaji sura "El-Mutaffifin" se ubraja u Medinske sure što je u suprotnosti sa prethodnim hadisom koji je smatra Mekanskom. Prema drugoj predaji redoslijed sura je kao i u prethodno citiranom hadisu.
Prenosi se i drugi hadis od Ali ibn ebi Talhe [47] u kojem se tvrdi: "U Medini su objavljeni sure El-Bekare, Ali Imran, En-Nisa', El-Maide, El-Enfal, Et-Tewbe, El-Hadzdz, En-Nur, El-Ahzab, El-Kafirun, El-Feth, El-Hadid, El-Mudzadele, El-Hašr, El-Mumtehane, Es-Saff, Et-Tegabun, Et-Talak, Et-Tahrim, El-Fedzr, El-Lajl, El-Kadr, El-Bejjine, Ez-Zilzal i En-Nasr, a sve ostalo u Mekki."
Ocigledno je da ovaj hadis zeli napraviti razliku i specifikaciju izmedju mekanskih i medinskih sura ne uzimajuci u obzir redoslijed objave, jer dvije sure, "El-Maida" i "Et-Tewbe" bez sumnje, po redoslijedu objave dolaze mnogo kasnije nego što se ovdje navodi. Sure "El-Fedzr", "El-Lejl" i "El-Kadr" ubraja u medinske sure dok ih prethodni hadis smatra mekanskim. Takodjer sure "Er-Ra'd", "El-Rahman", "El-Insan", "El-Dzu-mu'a", i "El-Hudzurat" smatra Mekanskim a prema prethodnim hadisima one su ubrajane u Medinske sure.
U hadisu koga prenosi Katade [48] tvrdi se:
"U Medini su objavljene sure El-Bekare, Ali Imran, En-Nisa', El-Maide, Et-Tewbe, Er-Ra'd, En-Nahl, El-Hadzdz, En-Nur, El-Ahzab, Muhamed, El-Feth, El-Hudzurat, El-Hadid, Er-Rahman, El-Mudzadele, El-Hašr, El-Mumtehane, Es-Saff. El-Dzumu'a, El-Munafikun, Et-Tegabun, Et-Talak, Et-Tahrim, a sure El-Zilzal i En-Nasr kao i preostale objavljene su u Mekki".
Ovaj hadis je oprecan prethodnim hadisima a posebno jednom drugom hadisu koga prenosi sam Qatada u pogledu sure "El-Mutafifin", "El-Insan" i "El-Bejjine".
Na ove hadise se nemoguce na bilo koji nacin osloniti jer nemaju niti vjersku niti historijsku vrijednost. Vjersku vrijednost nemaju zbog toga što njihov sened, lanac prenosilaca, ne dopire do Poslanika a.s. i nije poznato daje Ibn Abbas, na primjer, redosljed objave Kur'ana cuo od Poslanika a.s. ili od neke druge osobe, ili je pak slobodnim rasudjivanjem došao do toga. U historijskom smislu nisu valjani zato što je ibn Abbas zapamtio samo jedan mali period Poslanikova zivota i nije stalno bio s njim kako bi saznao redosljed objave sura i ajeta. Ako on sam svojim rasudjivanjem nije došao do ovakvog redoslijeda objave, onda je to morao preuzeti od nekog drugog a mi toga ne znamo. Historijsko preuzimanje koje ne navodi izvor nema vrijednost po principu provjere.
Pretpostavka tacnosti i pouzdanosti ovih hadisa temelji se na snazi samo jedne obavijesti, a u osnovama islamskog prava utvrdjeno je da samo jedna obavijest ne cini dokaz. Dakle, jedini nacin da saznamo koje su mekanske a koje medinske sure jeste pazljivo razmatranje ajeta i njihovog toka koji odgovara onome stoje došlo prije Hidzre i poslije Hidzre. Ova metoda je samo donekle korisna za razlikovanje mekanske i medinske objave. Sadrzaj sura "El-Insan" i "El-Mutafifin" potvrdjuje da su one medinske uprkos tome što se u nekim hadisima tvrdi da su one mekanske sure.
mrki62

PostPostao/la bogoljub dana 01/04/2008 13:22

EJ MRKI 62!
posto vidim da si veoma inteligentan, i da pises opsirno o svim islamskim temamo bolje od svih! a posto sam uvidio da u nekim stvarima po pitanju hadisa govoris , volio bih se nadovezati na ono gdje kazes da su hadisi pisani mnogo vremena poslije preseljenja poslanika, i da su ustvari bili zabranjivani u to doba pa cak i ismisljani u kolicini sukladno parama koliko se imalo u onom vaktu. Ali jedna vrsta hadisa se neprekidno prenosila i ostala je ocuvana u porodici poslanikovoj, odnosno Ehli-bejtu, dakle tu imamo vjerodostojnih hadisa koji su sacuvani, ali opet ne toliki broj dakle postoje hadisi iz onog vremena.
bogoljub

PostPostao/la Epitop dana 01/04/2008 14:01

Meni nije jasno šta ti želiš dokazati svim ovim postovima? Svi koji su išli samo u mekteb na vjersko obrazovanje znaju da imaju "slabiji" i "jači" hadisi tako da ne vidim svrhu rasprave.
Epitop

PostPostao/la bambi_23 dana 01/04/2008 15:54

mrki62 je napisao/la:
bambi_23 je napisao/la:Meni jedna stvar nije jasna samo...Sta se ovaj @mrki62 petlja u temu o kojoj nema pojma i pise neke svoje nebuloze i sta je njemu sve glupo. Koga to jos interesuje :? :? Ukoliko niste informisani o ovim stvarima konkretno ne ostavljajte glupe komentare i ne vrijedjajte Poslanika a.s. i casne ashabe. Svakog onoga ko se osjeca iole muslimanom takvo nesto vrijedja.

Za tebe , mene i ostale koji pišemo po forumima je reis rekao da smo muslimani volonteristi - dakle svi smo isti :dance:
Ili da mi ipak odemo odavde pa da ti raspališ sa komentarima, jer haman samo ti najbolje znaš od nas svihu a pogotovo od mene :-)

Naravno da smo svi isti, ali po znanju nismo svi isti. I to je istina.
Pa znas mogla bih i ja da "raspalim sa komentarima" jer sam zavrsila vjerske skole sto se za tebe i ne bi bas reklo. 8-)
Nisam ja ovdje da se svadjam i razmjenjujem uvrede stoga otkaci. :P
bambi_23

PostPostao/la mrki62 dana 01/04/2008 22:48

bambi_23 je napisao/la:
Pa znas mogla bih i ja da "raspalim sa komentarima" jer sam zavrsila vjerske skole sto se za tebe i ne bi bas reklo. 8-)

Haj budi ljubazna i odgovori mi na ovaj hadis : Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Da li si spremna da ga ispoštuješ na način kako piše ?
mrki62

PostPostao/la seldzuk dana 01/04/2008 23:44

Ne mogu da shvatim zašto si se uhvatio ovog hadisa toliko.
Šta je glupo? Znaš li da je seksualni poriv najjači poriv kod živih bića, a da je zaštita društva od nemorala jedan od najvažnijih prioriteta u islamu. Bolje je da bude tako, nego da živimo kao što sada živimo u društvima napaljenih ljudi koji nemaju đe i u šta.
I muškarcu je obaveza da se odazove pozivu žene, ali je njena obaveza veća.
seldzuk

PostPostao/la mrki62 dana 02/04/2008 00:18

seldzuk je napisao/la:Ne mogu da shvatim zašto si se uhvatio ovog hadisa toliko.
Šta je glupo? Znaš li da je seksualni poriv najjači poriv kod živih bića, a da je zaštita društva od nemorala jedan od najvažnijih prioriteta u islamu. Bolje je da bude tako, nego da živimo kao što sada živimo u društvima napaljenih ljudi koji nemaju đe i u šta.

Muškarcu ?
Nađider mi taj hadis :)
mrki62

PostPostao/la bambi_23 dana 02/04/2008 04:13

mrki62 je napisao/la:
bambi_23 je napisao/la:

Haj budi ljubazna i odgovori mi na ovaj hadis : Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Sto si bukvalac?
Nije tu POslanik mislio bukvalno na hljeb da izgori, vec na vaznost odziva zene kada je muz pozove.
Eto nadam se da ti malo jasno. Ako treba i nacrtat nije problem :mrgreen:
bambi_23

PostPostao/la beautyfool dana 02/04/2008 08:59

mrki62 je napisao/la:
seldzuk je napisao/la:Ne mogu da shvatim zašto si se uhvatio ovog hadisa toliko.

Muškarcu ?

Savjetujem ti da procitas knjigu Vodič za muslimanski brak - Ruqayyah Waris Maqsood (Prijevod sa engleskog: Ahmet Alibašić) ili probaj dowload na ovoj stranici, ne znam hoce li funkcionisati sada http://bosnamuslimmedia.wordpress.com/2007/11/11/vodic-za-muslimanski-brak-ruqayyah-waris-maqsood-prijevod-sa-engleskog-ahmet-alibasic/ u svakom slucaju sigurna sam da ce ti pomoci da razumijes vrijednost jednog braka u Islamu ;-)
beautyfool

PostPostao/la mrki62 dana 02/04/2008 13:13

bambi_23 je napisao/la:
mrki62 je napisao/la:
bambi_23 je napisao/la:

Sto si bukvalac?
Nije tu POslanik mislio bukvalno na hljeb da izgori, vec na vaznost odziva zene kada je muz pozove.
Eto nadam se da ti malo jasno. Ako treba i nacrtat nije problem :mrgreen:

Šta je Poslanik mislio , to je rečeno hadisom , a sad ispada da ni hadis nije potpun , da i on treba neke tumače :-)
Hadis po vaše tumači savršenu vjeru Kur`an e sad nam treba još nešto da nam tumači hadis - objasni mi ko to tumači hadise ?

PS. nisi odgovorila na piranje :dance:
mrki62

PostPostao/la mrki62 dana 02/04/2008 13:15

mrki62 je napisao/la:

Muškarcu ?

Savjetujem ti da procitas knjigu Vodič za muslimanski brak - Ruqayyah Waris Maqsood (Prijevod sa engleskog: Ahmet Alibašić) ili probaj dowload na ovoj stranici, ne znam hoce li funkcionisati sada http://bosnamuslimmedia.wordpress.com/2007/11/11/vodic-za-muslimanski-brak-ruqayyah-waris-maqsood-prijevod-sa-engleskog-ahmet-alibasic/ u svakom slucaju sigurna sam da ce ti pomoci da razumijes vrijednost jednog braka u Islamu ;-)

Hehehe, de ti meni citiraj hadis , koji govori na ovaj način kao što je u vezi muškarčevog ćejfa :dance:
Nemoj mi nekakve vodiče , mnogo ja znam još od prije rata - nisam novokonponovan :)
mrki62

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.