Zmije???

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Zmije???

PostPostao/la ljasima dana 09/06/2008 11:07

I ovo ljeto planiram sa porodicom,na odmor u vikendicu koja se nalazi u malo divljem kraju.Neki poznanici koji su vec bili ,
kazu da ima jako puno zmija cak i u prostorijama.
Molim vas, moze li mi neko reci koji je najsigurniji nacin da se zmije istjeraju iz kuce???
ljasima

Re: Zmije???

PostPostao/la mamica papucarka dana 09/06/2008 11:11

vjerovali ili ne, ja sam spavala na zmiji :shock: Poslije rata, prenocimo mi kod nane u kuci (nekoliko godina tu niko nije spavao) i elem, sutradan nana nadje zmiju ispod mog duseka :roll: Ja vise nikad u toj kuci nisam prenocila, a proslo je sigurno 10-ak godina :roll:
kod svekrve znaju ulazna vrata biti otvorena po pola dana. Ja zato nacever krenem razgledat ispod kreveta i sl. Bojim se zmije vise nego medvjeda :roll:

a ono kazu, nece kucne zmije nista :D
mamica papucarka

PostPostao/la otherside dana 09/06/2008 11:12

kupi mungose za kucne ljubimce :D
otherside

PostPostao/la mIRCerka dana 09/06/2008 11:18

ljasima je napisao/la:I ovo ljeto planiram sa porodicom,na odmor u vikendicu koja se nalazi u malo divljem kraju.Neki poznanici koji su vec bili ,
Molim vas, moze li mi neko reci koji je najsigurniji nacin da se zmije istjeraju iz kuce???

imas dvije opcije, ili od komsija uzeti kokoshke pa ih pustiti kroz i oko kuce ( vidjeh kokosh na trebevicu kako napada zmiju, a mislila sam da koke samo nesu jaja) ili uzmi one neke dzizde sto se zabodu u zemlju, puno kostaju, ali su navodno efikasne i zmije ne dolaze. Nazovi onaj broj sa deratizacija dezinfekcija naljepnica, mislim da oni to postavljaju.ako nista drugo, oni ce te pametno uputiti
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la ljasima dana 09/06/2008 13:01

otherside je napisao/la:kupi mungose za kucne ljubimce :D

Pametna ideja,samo sta poslije s njim?Bez zezanja moj tata je radio negdje vani u pustinjskom predjelu i kako jako voli zivotinje uspio je pripitomiti jednog mungosa.Znam da je bio odusevljen sa njim,osim sto je bio siguran od zmija,imao je neprestano drustvo mungosa,stalno ga je pratio,ponasao se kao pas.Kad se vratio dugo ga je spominjao,jako mu je nedostajao.
ljasima

PostPostao/la ljasima dana 09/06/2008 13:05

mIRCerka je napisao/la:
ljasima je napisao/la:I ovo ljeto planiram sa porodicom,na odmor u vikendicu koja se nalazi u malo divljem kraju.Neki poznanici koji su vec bili ,

imas dvije opcije, ili od komsija uzeti kokoshke pa ih pustiti kroz i oko kuce ( vidjeh kokosh na trebevicu kako napada zmiju, a mislila sam da koke samo nesu jaja) ili uzmi one neke dzizde sto se zabodu u zemlju, puno kostaju, ali su navodno efikasne i zmije ne dolaze. Nazovi onaj broj sa deratizacija dezinfekcija naljepnica, mislim da oni to postavljaju.ako nista drugo, oni ce te pametno uputiti

miRCerka,hvala ti na savjetu,pokusat cu naci te sprave,pa ako su efikasne,kolika god je cijena,za sigurnost nije puno.
Nekad sam cula,ali se nisam bas trudila da zapamtim,jer mi nije trebalo,da se dimom zmije mogu istjerati iz kuca ali kakvim dimom,kako?
ljasima

PostPostao/la Eborg dana 09/06/2008 13:22

ljasima je napisao/la:
otherside je napisao/la:kupi mungose za kucne ljubimce :D

Pametna ideja,samo sta poslije s njim?Bez zezanja moj tata je radio negdje vani u pustinjskom predjelu i kako jako voli zivotinje uspio je pripitomiti jednog mungosa.Znam da je bio odusevljen sa njim,osim sto je bio siguran od zmija,imao je neprestano drustvo mungosa,stalno ga je pratio,ponasao se kao pas.Kad se vratio dugo ga je spominjao,jako mu je nedostajao.

Poslije ti se onda javlja problem kao na Mljetu.Poshto nema zmijica popapashe mungosi koke,patkice i ostalo zhivlje... :D
Eborg

PostPostao/la Sensei dana 09/06/2008 13:39

ljasima je napisao/la:
mIRCerka je napisao/la:

miRCerka,hvala ti na savjetu,pokusat cu naci te sprave,pa ako su efikasne,kolika god je cijena,za sigurnost nije puno.
Nekad sam cula,ali se nisam bas trudila da zapamtim,jer mi nije trebalo,da se dimom zmije mogu istjerati iz kuca ali kakvim dimom,kako?

zapališ kuću i sve odoše... :D

čuo sam da je najbolje komad gume zapaliti, al' gdje ćeš to u i oko kuće, začadiće, a i smrdi
Sensei

PostPostao/la bice_bice dana 09/06/2008 13:47

onda predlazem da zapalis dva komada gume
bice_bice

PostPostao/la Eborg dana 09/06/2008 13:56

Ima li neka "inspekcija" za te stvari?Chuh za sluchaj zhene kojoj je zmija negdje u kuci,vidjela je par puta ali se vazda zavuche.I sada ne mogu da je nadju... :shock:
Eborg

PostPostao/la Lilana dana 09/06/2008 15:13

Sensei je napisao/la:zapališ kuću i sve odoše... :D

čuo sam da je najbolje komad gume zapaliti, al' gdje ćeš to u i oko kuće, začadiće, a i smrdi

Ovo je samo instant rješenje. Ako želiš da trajno budeš mirna u vikendici kontaktiraj neku od firmi koje se bave DDD poslovima (ja sam tzv. otrov - mada ih ne truje nego tjera) kupila u Sanitaciji, br. tel pokušaj naći na netu. To se postavi na rubnim dijelovima vikendice, ili bašte, i koliko sam razumjela mirisom ih odbija a bezopasno je po ostale kućne ljubimce ako ih imaš. Takođe postoji i neki rastvor kojim se natopi tlo, sa istim efektom, ali mislim da je on puno skuplji. Sretno!
Lilana

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 09/06/2008 15:30

ako ima ko u komsiluku kokosi i churke, bibe ili tuke, kako se vec ta zivotnja pusti u avliju da ih potamame....uz to
zapali gume u i okolo kuce, nece puno smrdjet, da se kasnije izarcit, mozes par puta, mozes i vune zapalit, samo sto mislim da manje smrdi, smrad od gume trabo bi ih odma istjerat, nemoj pustit gumu da gori, vec treba da dimi, da ih smrad istjera tokom dana kad je suncano razmakni sve zavjese u kuci da bude sto vise svjetlosi, jer ne vole puno sunce...
ako po kuci i oko nje ima gustera, sljepicha (jel se ono vako zove), zelembacha i blavora ne bi trebalo bit guja
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la ljasima dana 09/06/2008 21:22

Hvala vam svima,zaista ima korisnih savjeta i cini mi se da cu ih sve sprovesti,jer me vec sad strah boravka u toj kuci.
Hvala
ljasima

PostPostao/la Prozor dana 09/06/2008 22:28

kod mojih poznanika u dijaspori je jednom zmija bila pred garazom, ili je usla u nju, kako god komsinica je samo uzela i stavila u svoju avliju, vijetnamka...
Prozor

PostPostao/la sabanss dana 09/06/2008 22:30

Oslobodi se straha od zmija :D

Ne fakat, sargan i poskok kao nase jedine otrovne vrste su po prirodi defanzivne zmije pa ce prije pobjeci nego se baktati sa ljudima. Smukovi, bjelouske i slicno su totalno bezopasne iako znaju narasti skoro 2 metra pa imaju zastrasujuci efekat. Strah od zmija je vecim dijelom apsolutno iracionalan.
sabanss

PostPostao/la tufnica7 dana 09/06/2008 22:35

E sad ovo moje bas mozda i nema neke veze sa pitanjem sa pocetka,ali spomenuste da se oslobodi straha od zmija,,,,,ja ima fobiju od njih, ni na slici je ne mogu vidjeti, dobijem napad , gusenje , aritmija,,,,ima li neko ko zna kako se rijesiti fobije?
tufnica7

PostPostao/la sabanss dana 09/06/2008 22:41

tufnica7 je napisao/la:E sad ovo moje bas mozda i nema neke veze sa pitanjem sa pocetka,ali spomenuste da se oslobodi straha od zmija,,,,,ja ima fobiju od njih, ni na slici je ne mogu vidjeti, dobijem napad , gusenje , aritmija,,,,ima li neko ko zna kako se rijesiti fobije?

Ja ti nisam psiholog, ali bih uradio ovako:

Realno razmislio sta mi se najgore moze desiti? - Ujesce me neka otrovna zmija.
Kolike su sanse da mi se to dogodi? - Jako male.
Kolike su sanse da umrem od ujeda? - Jos manje
Mogu li se zastiti? - Ne hodaj u kratkim hlacama, ne hodaj u papucama i to je dovoljno da te zmija ne moze ujesti, naravno da hvatanje za granje i penjanje na drvece treba izbjegavati.

Kada je sve ovako fino razmotreno, fino bih se obukao i u prirodu potpuno rasterecen :D
sabanss

PostPostao/la ludacha dana 09/06/2008 23:22

ma nisu zmije tako lose...pogotovo misarice :D kravosac je onako gadan ko smrt..stvarno strasno izgleda, a nece ti nista..a ovo ostalo...ma normala neka...manje ili vise....

nego ovih dana sam u manje dana vidjela zmija vise nego ikada
ludacha

PostPostao/la Prozor dana 11/06/2008 17:53

tufnica7 je napisao/la:E sad ovo moje bas mozda i nema neke veze sa pitanjem sa pocetka,ali spomenuste da se oslobodi straha od zmija,,,,,ja ima fobiju od njih, ni na slici je ne mogu vidjeti, dobijem napad , gusenje , aritmija,,,,ima li neko ko zna kako se rijesiti fobije?

pa sad, ne znam ko se to nada susretu sa zmijom, i kome je milo... a sto se slike tice, otidji na google, nadji jednu, uvecaj, i bulji u nju 30sec pa vidi kako ces se osjecat, i ne moram valjda reci, nema opasnosti...
Prozor

PostPostao/la mamica papucarka dana 11/06/2008 18:21

Prozor je napisao/la:

pa sad, ne znam ko se to nada susretu sa zmijom, i kome je milo... a sto se slike tice, otidji na google, nadji jednu, uvecaj, i bulji u nju 30sec pa vidi kako ces se osjecat, i ne moram valjda reci, nema opasnosti...

pa vidis da nas ima koji spavamo na zmiji :mrgreen:
mamica papucarka

PostPostao/la dalmatinka dana 11/06/2008 18:25

Prozor je napisao/la:

Ja ne mogu ostati hladna i kad hoću. Pođem je prošlo ljeto u vinograd za kojeg znam da je pun blavora i prvo što sam uradila kad sam ugledala debelo smeđe stvorenje duže od metra počela vrištati na sav glas. U meni se budi razum-daj, smiri se to nije zmija nego gušter, ali uzalud, morala sam se izvikati.
Pošto blavori ne žive kod vas moram vam reći da je to gušter bez nogu, naraste veći od bilo koje zmije osim kravosasa, potpuno je bezopasan ali i koristan jer se hrani otrovnicama, znači tamo gdje je on nema opasnosti od prave zmije, ali uzalud-kad ga ugledam sledi mi se krv u žilama.
http://free-zg.htnet.hr/gusteri/zastita.htm
dalmatinka

PostPostao/la mamica papucarka dana 11/06/2008 18:40

kako nema blavora u Bosni :D
ja se sjecam on djecije *ajebancije "Imas blavora u gacama" :lol: :lol: :lol:

ja u tu vikendicu ne bih usla taman kad bi se deset puta izvrsila deratizacija, sterilizacija, dezinfekcija i sta ja znam sta jos:lol: Gluho bilo, ali mene niko ne bi mogao ubijedit da se nije zaturio kakav mali zmijcic :run:
mamica papucarka

PostPostao/la pitt dana 11/06/2008 18:53

mamica papucarka je napisao/la:vjerovali ili ne, ja sam spavala na zmiji :shock: Poslije rata, prenocimo mi kod nane u kuci (nekoliko godina tu niko nije spavao) i elem, sutradan nana nadje zmiju ispod mog duseka :roll: Ja vise nikad u toj kuci nisam prenocila, a proslo je sigurno 10-ak godina :roll:
kod svekrve znaju ulazna vrata biti otvorena po pola dana. Ja zato nacever krenem razgledat ispod kreveta i sl. Bojim se zmije vise nego medvjeda :roll:

men se cini ti se svekrve najvise plasis :D :D

A za zmije su blavor i mungos najbolje rjesenje :D
pitt

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 12/06/2008 13:06

pitt je napisao/la:
mamica papucarka je napisao/la:vjerovali ili ne, ja sam spavala na zmiji :shock: Poslije rata, prenocimo mi kod nane u kuci (nekoliko godina tu niko nije spavao) i elem, sutradan nana nadje zmiju ispod mog duseka :roll: Ja vise nikad u toj kuci nisam prenocila, a proslo je sigurno 10-ak godina :roll:

men se cini ti se svekrve najvise plasis :D :D

A za zmije su blavor i mungos najbolje rjesenje :D

a to svekar dodje mungos? :lol:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la tufnica7 dana 12/06/2008 20:44

E hvala na par savjeta, evo gledala sam sliku i uspjela da ostanem mirna ....ali ipak ne bih na izlet ,,,,
Bas kad vidis kako se nesto uvija na kamenu zagledam jel zmija ili guster bez nogu.....ma strava...:)
tufnica7

Sljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.