Zivotni standard u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Zivotni standard u BiH

PostPostao/la TRANCEMoDe dana 22/06/2010 17:23

Eurostat je objavio zanimljive podatke o GDP-u po stanovniku koji je prilagodjen paritetu kupovne moci, sto se najcesce uzima kao pokazatelj zivotnog standarda. Prema tim podacima koji ukljucuju drzave EU, kandidate za EU, te drzave clanice EFTA, BiH je na pretposljednjem mjestu, te je od nas jedino gora Albanija.

Podaci izrazeni u indeksima:

Luxembourg 268
Norway 177
Switzerland 144
Ireland 131
Netherlands 130
Austria 124
Iceland 120
Sweden 120
Denmark 117
United Kingdom 117
Germany 116
Belgium 115
Finland 110
France 107
Spain 103
Italy 102
EU27 100
Cyprus 98
Greece 95
Slovenia 86
Czech Republic 80
Malta 78
Portugal 78
Slovakia 72
Croatia 64
Hungary 63
Estonia 62
Poland 61
Lithuania 53
Latvia 49
Turkey 46
Romania 45
Montenegro 43
Bulgaria 41
Serbia 37
Former Yugoslav Republic of Macedonia 35
Bosnia and Herzegovina 30
Albania 27
TRANCEMoDe

Re: Zivotni standard u BiH

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 09/07/2010 13:07

BDP, GDP... inflacija... zaduženost po glavi stanovnika, kupovna moć, penetracija tržišta... ekonomski pojmovi, odnosno samo njihov mali djelić. Ne znače oni ništa prosječnom stanovniku BiH koji nije primio platu godinama, koji se snalazi i samo zahvaljujući improvizaciji i sklonosti ka istoj preživljava i školuje djecu... živi i kupuje duhan. Banaliziram kao i inače, ali imam potrebu da se javim na ovu temu jer sam provodim dosta vremena van Sarajeva, putujem i ulazim u kuće ljudi koji žive u gradićima i selima širom BiH... samim tim u oba entiteta :)

Da nije trampe i robno-novčane razmjene... sela bi krepala, da nije krompira ljudi bi skapali... siromaštvo u ovoj zemlji više nije samo pojam koji odražava tanak novčanik, mizerne plate i uslove rada, siromašto je u Bosni i Hercegovini postalo stanje uma i tijela, postao je to fenomen kao i onaj o odrastanju u kući bez fasade... fenomen koji treba izučavati. Kuba zemlja koja je živjela sa sankcijama u izolaciji, po statistikama siromašna zemlja skoro pa trećeg svijeta.. no tamo nema nepismenih, nema zdravstveno ne zbrinutih... istina sistem je drugačiji ... mi jesmo primili divlji kapitalizam na rodovsko-feudalno-vijerski način... no ni to nas ne opravdava što nemamo senzibiliteta prema jadnim i obespravljenim koji pa samo što ne pasu travu kako bi preživjeli. Kad spomenuo sam siromaštvo kao stanje uma, ono se najbolje liječi i iskorijenjava obrazovanjem... a Vi izdumajte malo kad svijetla se ugase... ko nas obrazuje i kako, po kojim principima i za čiji račun... onda pitajte sebe doprinosi li to smanjenju siromaštva ili ga produbljuje...?

Ova zemlja je od kraja agresije za svega 13 godina postala zemlja trećeg svijeta po svim statistikama... samo EU i ostali ne smiju to da priznaju jer na ovom poligonu za pranje para... oprano je koliko nije poslije II svjetskog rata... Jeste kasno je za "Maršalov" plan... ali jeli kasno da mi mućnemo glavm---

Životni standard je nizak u ovoj zemlji, život je jeftin, a sve ostalo je skupo, cijene hrane su se uvećale mnogo, ovisimo o uvozu i zamislimo se šta bi da se desi poremećaj u svjetskim okvirima izazvan prirodnim nepogodama koje su sve češće i sve jače.... kako bi nas onda zaštitili branioci naših "nacionalnih" interesa...?

Život na klizištu je opasan i tih....
uvjek dobar gost

PostPostao/la breuer dana 09/07/2010 13:15

uvjek dobar gost je napisao/la:BDP, GDP... inflacija... zaduženost po glavi stanovnika, kupovna moć, penetracija tržišta... ekonomski pojmovi, odnosno samo njihov mali djelić. Ne znače oni ništa prosječnom stanovniku BiH koji nije primio platu godinama, koji se snalazi i samo zahvaljujući improvizaciji i sklonosti ka istoj preživljava i školuje djecu... živi i kupuje duhan. Banaliziram kao i inače, ali imam potrebu da se javim na ovu temu jer sam provodim dosta vremena van Sarajeva, putujem i ulazim u kuće ljudi koji žive u gradićima i selima širom BiH... samim tim u oba entiteta :)

Da nije trampe i robno-novčane razmjene... sela bi krepala, da nije krompira ljudi bi skapali... siromaštvo u ovoj zemlji više nije samo pojam koji odražava tanak novčanik, mizerne plate i uslove rada, siromašto je u Bosni i Hercegovini postalo stanje uma i tijela, postao je to fenomen kao i onaj o odrastanju u kući bez fasade... fenomen koji treba izučavati. Kuba zemlja koja je živjela sa sankcijama u izolaciji, po statistikama siromašna zemlja skoro pa trećeg svijeta.. no tamo nema nepismenih, nema zdravstveno ne zbrinutih... istina sistem je drugačiji ... mi jesmo primili divlji kapitalizam na rodovsko-feudalno-vijerski način... no ni to nas ne opravdava što nemamo senzibiliteta prema jadnim i obespravljenim koji pa samo što ne pasu travu kako bi preživjeli. Kad spomenuo sam siromaštvo kao stanje uma, ono se najbolje liječi i iskorijenjava obrazovanjem... a Vi izdumajte malo kad svijetla se ugase... ko nas obrazuje i kako, po kojim principima i za čiji račun... onda pitajte sebe doprinosi li to smanjenju siromaštva ili ga produbljuje...?

Ova zemlja je od kraja agresije za svega 13 godina postala zemlja trećeg svijeta po svim statistikama... samo EU i ostali ne smiju to da priznaju jer na ovom poligonu za pranje para... oprano je koliko nije poslije II svjetskog rata... Jeste kasno je za "Maršalov" plan... ali jeli kasno da mi mućnemo glavm---

Životni standard je nizak u ovoj zemlji, život je jeftin, a sve ostalo je skupo, cijene hrane su se uvećale mnogo, ovisimo o uvozu i zamislimo se šta bi da se desi poremećaj u svjetskim okvirima izazvan prirodnim nepogodama koje su sve češće i sve jače.... kako bi nas onda zaštitili branioci naših "nacionalnih" interesa...?

Život na klizištu je opasan i tih....

mentalitet je jeb... stvar, obrazuje se stoljecima i prima uticaj razlicitih faktora - nama se izgleda iskristalisao prilicno destruktivan, statisticki gledano :(
breuer

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 09/07/2010 13:21

Da ,a nije moralo biti tako... mogli smo naučiti trgovati od Osmanlija, naučiti raditi od Austro-Ugara i naučiti barem nešto pozitivno od Komunista... no da mi smo odabrani ono najgore od svih, da danas neki pitali bi se o životnom standardu za koji uzgred budi rečeno nismo spremni ni da se borimo...
Cijene hrane, režijski troškovi i recimo cijene provođenja slobodnog vremena (kvalitetno)... su toliko skočile u zadnje skoro dvije godine, a mi ni glasa pustili nismo... kad da još nismo naučili osnovu.. ne cijenimo novac svoj koji zarađujemo... ili u stvari mi još uvijek živimo od lopovluka pa nam svejedno je... ovo zadnje naravno retoričko je pitanje....

citat breuer-a : mentalitet je jeb... stvar, obrazuje se stoljecima i prima uticaj razlicitih faktora
uvjek dobar gost

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 14/07/2010 15:06

Životni stanard se može posmatrati kroz kvalitet života, dosta ljudi se ne razumije u ekonomiju... strani su im pojmovi kao što je indeks, GDP, BDP, makroekonomija, mikroekonomija i mnogi drugi...

Kvalitet života označava po meni pojam koji može da nam pojasni kako mi provodimo svoje slobodno vrijeme, na koji način živimo i kako, označava prostor oko naše zgrade ili kuće, pojam je to pomoću kojeg možemo da procijenimo kako živimo i gdje te koliko nas sve to košta....

Bosna i Hercegovina je pogodan prostor za kvalitetan život... zemlja je to ( ne mogu reći država jer države nemamo ) koja je pogodna za razne sportove, za hobije mnoge, zemlja je to koja nudi mnogo pogodnosti kada riječ je o klimi il o podnevlju. Nudi nama ovaj geografski prostor da skijamo, bordamo, vozimo kajak na mirnim i divljim vodama, da se bavimo raftingom, planinarenjem, paraglajdingom il zmajarenjem, alpinizmom, da vozimo biciklo svuda i svakuda, možemo trčati, baviti se streličarstvom, mačevanjem, kartingom, brdskim biciklizmom, možemo pecati, loviti, baviti se arheologijom, možemo raditi milion stvari.... za sve te stvari u ovoj zemlji mogli bi se napraviti idealni tereni i poligoni, mogla bi se bez mnogo intervencija prilagoditi priroda ova divna da nam da prostor da zdravo starimo .... U čemu je onda problem...., pa čovijek je dobro primijetio... jebe nas mentalitet podanički naš i manjak obrazovanja a samim tim kulture.... to nam nikako neda da uživamo u životu koji je kvalitetan i sadržajan... Mi odabrali smo da gledamo dnevnike i političke emisije da brabonjamao i kopamo sebi još i dublju rupu....

Čovijek koji ima znanje.... ne libi se da postavlja pitanja... taj čovijek može da bude pokretač i ključ u našem izlasku iz ponora u koji smo pristali biti odvedeni....
uvjek dobar gost

PostPostao/la limeni dana 14/07/2010 17:01

pa dobro ima istine u tome...ali svaki covjek je krojac svoje sudbine, moze se i u ovoj drzavi uzivati u prirodi, inace voditi kvalitetan zivot ali mnogi i ne znaju da imamo toliko lijepu zemlju, prirodu....
limeni

PostPostao/la breuer dana 14/07/2010 17:11

hmm..po mom misljenju romantizirati i mitomanizirati nasu prirodu kao izvrsnu i nevidjenu je prilicno pogubno...

zivotni standard je mjerilo vrijednosti zivota sprovedneo po mjerilima ustanovljenim uz razlicite kriterije ( postoje mnogobrojni standardi i mjerila ) pa se tako uzima kolicina potrosenog papira po st., BDP, infrastruktura, potrosnja inace i ostalo...

e pa nas standard je po ovom mjerilu tu gdje jeste - ispred albanije ;)
breuer

PostPostao/la detroit-mercy dana 14/07/2010 17:17

Najgora stvar je u tome kada neko sa strane kaze da smo u kurcu, raja se ko ono naljuti. Pa odmah, a sta ti sa strane imas da pricas ili nekim mehanizmom samoodbrane pocine da prica "Pa eto i u Americi ima beskucnika i gladnih".
Ne videci da time u stvari samo brani odnosno odobrava trenutno stanje. Razmjere siromastva u BiH su tako velike ali valjda ljudima koji su tu je to tesko primjetiti, isto kada stavis zabu u hladnu vodu pa stanes polako da je zagrijavas i ona se skuha a da pri tome i ne pokusava izaci iz lonca. Tako je i sa ljudima u BiH, polako se kuhaju na tihoj vatri, tako da ih razna poskupljenja, porezi, prirezi, nameti, pljacka, nepotizam, korupcija, i td jednostavno vise i ne doticu. U drugim zemljam se za te stvari dizu krvave demonstracije, na svaku naznaku pada standarda raja samo sto revoluciji ne digne, do kod nas kao zaba u loncu, krckamo se na tihoj vatri :skoljka:
detroit-mercy

PostPostao/la Klodovik dana 14/07/2010 17:24

Ovo možda daje malo detaljniji pregled (i nešto svijetliju sliku)...

http://hdrstats.undp.org/en/countries/c ... s_BIH.html
Klodovik

PostPostao/la Haris.ba dana 15/07/2010 12:08

breuer je napisao/la:hmm..po mom misljenju romantizirati i mitomanizirati nasu prirodu kao izvrsnu i nevidjenu je prilicno pogubno...

Ali da nam nije ovakva priroda i klima bili bi u rangu Saharske Afrike. Kad se izmigolji malo iz Sarajeva primjeti se da mnogo ljudi živi od poljoprivrede na nivou srednjega vijeka. Proizvodi onoliko koliko mu je potrebno lično. Nešta se i proda, ali to je relativno sitno. Da nemamo običaj živjeti sa roditeljima, da nema relativno veliki procenat vlasništva nad nekim objektom za stanovanje, da nema relativno malo prosjećno stanovništva na ovu veličinu teritorija, da nema relativno velike imigrantske osnove koja upumpava devize, bili bi mi i u većim problemima.

Bićemo u ovome stanju još sigurno slijedećih 20 godina. Albanija će nas sigurno prešišati. Ako ništa, ima stabilniju političku strukturu. Jedina sreća nam je što će EU doći na naše granice, iako sumnjam da ćemo postati punopravan član u slijedećih 15 godina. Ali uvuće nam radnu snagu u svoj sistem i vjerovatno dugotrajnijim vizama omogućiti legalan rad na svom prostoru.

Uglavnom , ovo će biti zemlja kojom hara bijela kuga i u slijedećih 50 godina neće preći 4 miliona stanovnika. Postaćemo emigracijska zemlja koja će popunjavati manjak za radnom snagom raznim skandinavskim zemljama.
Haris.ba

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 15/07/2010 15:14

Klodovik je napisao/la:Ovo možda daje malo detaljniji pregled (i nešto svijetliju sliku)...

Svjetlije slike nema... ima samo slika...

Ko god želi da vidi ono o čemu je haris .ba divno rekao ili ono što natuknuo nam je detroit-mercy parafrazirao pričom poučnom o žabi... da odemo u Olovo, Vareš, Rudo, Rogaticu, Čajniče, Konjic, Višegrad ili Foču da skupa obiđemo te opštine pa da vidimo da srednji vijek i nije tako daleko... kako mentalitetom tako i zbiljom...

ja ne volim celofan zato prezirem svijetla lažnog velegrada i samim tim SFF.... j.ga taki sam
uvjek dobar gost

PostPostao/la Toto dana 17/07/2010 11:25

uvjek dobar gost je napisao/la:
Klodovik je napisao/la:Ovo možda daje malo detaljniji pregled (i nešto svijetliju sliku)...

Svjetlije slike nema... ima samo slika...

Ko god želi da vidi ono o čemu je haris .ba divno rekao ili ono što natuknuo nam je detroit-mercy parafrazirao pričom poučnom o žabi... da odemo u Olovo, Vareš, Rudo, Rogaticu, Čajniče, Konjic, Višegrad ili Foču da skupa obiđemo te opštine pa da vidimo da srednji vijek i nije tako daleko... kako mentalitetom tako i zbiljom...

ja ne volim celofan zato prezirem svijetla lažnog velegrada i samim tim SFF.... j.ga taki sam

gdje je izlaz ??
Toto

PostPostao/la Black swan dana 17/07/2010 11:31

mislim da nema izlaza... para na paru uš na fukaru
siromaštvo generira siromaštvo a bogatstvo bogatstvo
nažalost većina građana je siromašna kupovna moć se smanjuje tako da mnogi iz srednjeg staleža i oni koji imaju male biznise lagano tonu dolje...
bogati ionako pare izvlače vani... ako i imaju firme ili su fiktivne :D ili ništa ne proizvode

generalno ne vidim rješenja... i dalje ćemo živjeti od humanitarne pomoći, pomoći dijaspore
neki krajevi od turizma, sve manje trošiti dok ne dotaknemo dno...
a onog dana kada dodje nova dobra vlas i da hoće napraviti bolje
neće moći jer ćemo biti kombinacija afričko južnoameričke zemlje sa centrima moći izvan tih na vlasti...

za sada još uvijek živimo na "staroj slavi"
Black swan

PostPostao/la sammo dana 18/07/2010 13:27

Za ovakav zivotni standard je kriva aktualna politika, sebi su nakrali i imaju dobar standard, boli ih briga za narod, ali ima nade za BIH ( poljoprivreda, turizam...), ljudima treba poticaj...mala pomoc drzave...ograniciti uvoz, kreditirati isl...neka nova politika...
sammo

PostPostao/la O'zone dana 18/07/2010 14:20

sammo je napisao/la:Za ovakav zivotni standard je kriva aktualna politika, sebi su nakrali i imaju dobar standard, boli ih briga za narod, ali ima nade za BIH ( poljoprivreda, turizam...), ljudima treba poticaj...mala pomoc drzave...ograniciti uvoz, kreditirati isl...neka nova politika...

Sve je ovo OK! Ali imamo jedan mali problem još malo pa država neće moći pomoći ni da hoće. Budžeti nam grcaju i izvlači ih samo koji kredit kao što je ovaj od MMF-a i novi nameti na namete, ekonomija će lagano da propadne u ovoj zemlji jer proizvodnje nemamo uvoza imao i previše novac napušta zemlju a malo ga ulazi.

Kod nas propada i previše poljoprivredno obradivog zemljišta neće više ljudi na selo jer grad je grad, a da bi turizam radio mora se dosta toga uložiti gdje se vraćamo na prvi pasus.

Hoćemo dobrostanje e tu treba početi od oduzimanja nelegalno stečene imovine i od poreza na luksuz pa na dalje, al neće ovdje još dugo biti volje za to.
O'zone

Lokacija: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

PostPostao/la Biggy dana 18/07/2010 15:23

limeni je napisao/la:pa dobro ima istine u tome...ali svaki covjek je krojac svoje sudbine, moze se i u ovoj drzavi uzivati u prirodi, inace voditi kvalitetan zivot ali mnogi i ne znaju da imamo toliko lijepu zemlju, prirodu....

Svaki je covjek krojac svoje sudbine samo i iskljucivo u okviru mogucnosti koje mu pruza njegova drzava.

Evo ti glup primjer. Jedan Finac koji radi na, recimo Kosovu, je od finske vojske dobio Nokia telefon sa panic dugmetom. To znaci da, posto je Kosovo jos uvijek zona visoke opasnosti, kad je nekom Fincu frka, on stisne to dugme i vojska ga automatski locira i pocinje akciju spasavanja.
Finska ambasada u Pristini ima tacan spisak svih svojih drzavljana koji tamo rade i na svaki Bozic im naprave domjenak, pozovu ih, ugoste i jos jednom napomenu da su im 24 sata dnevno na raspolaganju.

BiH isto tako ima ambasadore, konzule i kojekakve politicke luzere na svakom koraku na planeti, sve to mi placamo iz svog dzepa, a u njih u isto vrijeme zaboli za nas. Nit znaju gdje su BH drzavljani, ni koliko ih gdje ima (npr. u Afganistanu), nit su na raspolalaganju ikom osim samim sebi.

Poanata je price da je svemirska razlika biti krojac svoje sudbe ako si Bosanac ili, npr, Finac. To jest, kao Bosanac si iskljucivo prepusten sam sebi, a kao Finac imas citavu drzavu iza svojih ledja.

Nije isto, jel de?
Biggy

PostPostao/la sammo dana 19/07/2010 08:54

O'zone je napisao/la:
sammo je napisao/la:Za ovakav zivotni standard je kriva aktualna politika, sebi su nakrali i imaju dobar standard, boli ih briga za narod, ali ima nade za BIH ( poljoprivreda, turizam...), ljudima treba poticaj...mala pomoc drzave...ograniciti uvoz, kreditirati isl...neka nova politika...

Sve je ovo OK! Ali imamo jedan mali problem još malo pa država neće moći pomoći ni da hoće. Budžeti nam grcaju i izvlači ih samo koji kredit kao što je ovaj od MMF-a i novi nameti na namete, ekonomija će lagano da propadne u ovoj zemlji jer proizvodnje nemamo uvoza imao i previše novac napušta zemlju a malo ga ulazi.

Kod nas propada i previše poljoprivredno obradivog zemljišta neće više ljudi na selo jer grad je grad, a da bi turizam radio mora se dosta toga uložiti gdje se vraćamo na prvi pasus.

Hoćemo dobrostanje e tu treba početi od oduzimanja nelegalno stečene imovine i od poreza na luksuz pa na dalje, al neće ovdje još dugo biti volje za to.[/quot

Zbog svega toga moraju na vlast doci ekonomisti, koji imaju cistu proslost...BIH je sada pred ozbiljnom odlukom ( slicno kao Grcka )...ili napredak ili raspad drzave ( Grcka-bankrot totalni ). Ako budu na vlasti jos jedan mandat slicni ovima...nema vise BIH...
sammo

PostPostao/la uvjek dobar gost dana 19/07/2010 13:28

Toto postavio si konkretno pitanje... ja ću se potruditi da budem sažet !

BiH je veoma mala zemlja sa relativno malo stanovnika, od kojih oko 70% gravitira selu... ovo je kratki demografski uvod.

politika kreira mikro i makro stabilnost, kod nas politika kreira haos u svakom pogledu jer njoj ili njima to odgovara. Da je ovdje blagostanje Haris i Dodik ne bi bili zvijezde itd... znači mi glasači, mi građani, a nikako ne mi narodi trebamo inicirati promijene, tražiti ih, sprovoditi ih na mikro planu i na kraju promijene će doći... nama su potrebne pod hitno i to mnoge od mentaliteta običnih ljudi, preko prioriteta u ekonomiji.. itd..

Plan koji bi u roku tri godine donio ogromne rezultate je po meni sljedeći : reformisati zemlju u pet ekonomskih regija http://rez.ba/?p=349 po uzoru na to kako se Europa razvila ... dati priliku ljudima koji su se školavali vani da se vrate i ponude svoje znanje za opšte dobro ..

Fokusirati se na dvije stvari u početku : infrastruktura i poljoprivreda (ali baza), poslije toga proizvodnja hrane i turizam, nakon toga ostala proizvodnja koja treba da se bazira na resursima koje imamo i koja postepeno treba da izbacuje prljave tehnologije. Kad sam spomenuo turizam osnova je da ljudi koji dođu jedu domaću hranu, da koriste domaće resurse i potencijale kojih ima mnogo.

nas u ovoj zemlji od mislim 45ooom2 nema ni 4 miliona.-.. mislim da bi nam sa adekvatnim ljudima koji imaju viziju i koji misle na opšte dobro trebalo plafon pet godina da se stanje iz korijena promijeni, uporedo sa obnovom i povratkom forsirati obrazovanje jer u njemu je ključ !

Svaka promijena treba da dođe od pojedinca, sa donje strane "piramide"... jer u našem slučaju mi nemamo "zdravu" elitu koja je spremna na promijene u interesu populacije. kad kažem u interesu populacije, mislim na građane i građanke ove zemlje jer svakim novim danom sve nas je manje, sve bolesniji smo i sve imamo više psihičkih trauma i poremećaja izazvanih stanjem u zemlji, stalnim strahom i vještački proizvedenoj mržnji koja ide pod ruku sa bandom na vlasti.

Samo pogledajmo kakva je predizborna kampanja i kakva se politika vodi... za razvoj bilo čega treba politička stabilnost koja proizvodi mikro-ekonomsku i makro-ekonomsku stabilnost... mi nemamo ništa od toga... trenutno ili zadnjih skoro dvadeset godina od kada je zločinačko-separatistička bratija na vlasti !

Ako treba pojašnjenje tu sam i nadam se da sam bio kratak !
uvjek dobar gost

PostPostao/la zonbirile dana 19/07/2010 14:42

e koliko sam ja na ovakvim i sličnim temama prozvao Šabana,a bio napadan od apologeta nacionalklerikalističkih drumskih sjecikesa.Pa da malo proširimo vidiki uzmimo HDI index,gdje se uzima mnogo parametara,pa i zdravstvena zaštita i očekivani ljudski vijek.I tu smo zadnji,na repu zemalja koje doživljavamo kao civilizovane.

Rank Countries Amount
# 1 Norway: 0.963
# 2 Iceland: 0.956
# 3 Australia: 0.955
= 4 Canada: 0.949
= 4 Luxembourg: 0.949
= 4 Sweden: 0.949
# 7 Switzerland: 0.947
# 8 Ireland: 0.946
# 9 Belgium: 0.945
# 10 United States: 0.944
= 11 Netherlands: 0.943
= 11 Japan: 0.943
= 13 Denmark: 0.941
= 13 Finland: 0.941
# 15 United Kingdom: 0.939
# 16 France: 0.938
# 17 Austria: 0.936
# 18 Italy: 0.934
# 19 New Zealand: 0.933
# 20 Germany: 0.93
# 21 Spain: 0.928
# 22 Hong Kong: 0.916
# 23 Israel: 0.915
# 24 Greece: 0.912
# 25 Singapore: 0.907
= 26 Portugal: 0.904
= 26 Slovenia: 0.904
# 28 Korea, South: 0.901
# 29 Cyprus: 0.891
# 30 Barbados: 0.878
# 31 Czech Republic: 0.874
# 32 Malta: 0.867
# 33 Brunei: 0.866
# 34 Argentina: 0.863
# 35 Hungary: 0.862
# 36 Poland: 0.858
# 37 Chile: 0.854
# 38 Estonia: 0.853
# 39 Lithuania: 0.852
= 40 Slovakia: 0.849
= 40 Qatar: 0.849
= 40 United Arab Emirates: 0.849
# 43 Bahrain: 0.846
# 44 Kuwait: 0.844
# 45 Croatia: 0.841
# 46 Uruguay: 0.84
# 47 Costa Rica: 0.838
# 48 Latvia: 0.836
# 49 Saint Kitts and Nevis: 0.834
# 50 Bahamas, The: 0.832
# 51 Seychelles: 0.821
# 52 Cuba: 0.817
# 53 Mexico: 0.814
# 54 Tonga: 0.81
# 55 Bulgaria: 0.808
# 56 Panama: 0.804
# 57 Trinidad and Tobago: 0.801
# 58 Libya: 0.799
= 59 Macedonia, Republic of: 0.797
= 59 Antigua and Barbuda: 0.797
# 61 Malaysia: 0.796
# 62 Russia: 0.795
= 63 Brazil: 0.792
= 63 Romania: 0.792
# 65 Mauritius: 0.791
# 66 Grenada: 0.787
= 67 Bosnia and Herzegovina: 0.786
= 67 Belarus: 0.786
# 69 Colombia: 0.785
# 70 Dominica: 0.783
# 71 Oman: 0.781
# 72 Albania: 0.78
# 73 Thailand: 0.778
# 74 Samoa: 0.776
= 75 Venezuela: 0.772
= 75 Saudi Arabia: 0.772
= 75 Saint Lucia: 0.772
# 78 Ukraine: 0.766
# 79 Peru: 0.762
# 80 Kazakhstan: 0.761
= 81 Armenia: 0.759
= 81 Ecuador: 0.759
= 81 Lebanon: 0.759
# 84 Philippines: 0.758
= 85 Suriname: 0.755
= 85 Saint Vincent and the Grenadines: 0.755
= 85 Paraguay: 0.755
= 85 China: 0.755
= 89 Tunisia: 0.753
= 89 Jordan: 0.753
= 89 Belize: 0.753
# 92 Fiji: 0.752
# 93 Sri Lanka: 0.751
# 94 Turkey: 0.75
# 95 Dominican Republic: 0.749
# 96 Maldives: 0.745
= 97 Turkmenistan: 0.738
= 97 Jamaica: 0.738
# 99 Iran: 0.736
# 100 Georgia: 0.732
= 101 Azerbaijan: 0.729
= 101 West Bank: 0.729
= 101 Gaza Strip: 0.729
= 104 Algeria: 0.722
= 104 El Salvador: 0.722
= 106 Cape Verde: 0.721
= 106 Syria: 0.721
# 108 Guyana: 0.72
# 109 Vietnam: 0.704
# 110 Kyrgyzstan: 0.702
# 111 Indonesia: 0.697
# 112 Uzbekistan: 0.694
# 113 Nicaragua: 0.69
# 114 Bolivia: 0.687
# 115 Mongolia: 0.679
# 116 Moldova: 0.671
# 117 Honduras: 0.667
# 118 Guatemala: 0.663
= 119 Egypt: 0.659
= 119 Vanuatu: 0.659
# 121 South Africa: 0.658
# 122 Equatorial Guinea: 0.655
# 123 Tajikistan: 0.652
# 124 Gabon: 0.635
# 125 Morocco: 0.631
# 126 Namibia: 0.627
# 127 São Tomé and Príncipe: 0.604
# 128 India: 0.602
# 129 Solomon Islands: 0.594
# 130 Burma: 0.578
# 131 Cambodia: 0.571
# 132 Botswana: 0.565
# 133 Comoros: 0.547
# 134 Laos: 0.545
# 135 Bhutan: 0.536
# 136 Pakistan: 0.527
# 137 Nepal: 0.526
# 138 Papua New Guinea: 0.523
= 139 Bangladesh: 0.52
= 139 Ghana: 0.52
# 141 East Timor: 0.513
= 142 Togo: 0.512
= 142 Congo, Republic of the: 0.512
= 142 Sudan: 0.512
# 145 Uganda: 0.508
# 146 Zimbabwe: 0.505
# 147 Madagascar: 0.499
# 148 Swaziland: 0.498
= 149 Cameroon: 0.497
= 149 Lesotho: 0.497
# 151 Djibouti: 0.495
# 152 Yemen: 0.489
# 153 Mauritania: 0.477
# 154 Haiti: 0.475
# 155 Kenya: 0.474
# 156 Gambia, The: 0.47
# 157 Guinea: 0.466
# 158 Senegal: 0.458
# 159 Nigeria: 0.453
# 160 Rwanda: 0.45
# 161 Angola: 0.445
# 162 Eritrea: 0.444
# 163 Benin: 0.431
# 164 Côte d'Ivoire: 0.42
# 165 Tanzania: 0.418
# 166 Malawi: 0.404
# 167 Zambia: 0.394
# 168 Congo, Democratic Republic of the: 0.385
# 169 Mozambique: 0.379
# 170 Burundi: 0.378
# 171 Ethiopia: 0.367
# 172 Central African Republic: 0.355
# 173 Guinea-Bissau: 0.348
# 174 Chad: 0.341
# 175 Mali: 0.333
# 176 Burkina Faso: 0.317
# 177 Sierra Leone: 0.298
# 178 Niger
zonbirile

PostPostao/la zonbirile dana 19/07/2010 14:48

i kada pogledaš na jednakoj udaljenosti i po rednom mjetu i po indexnim poenima smo udaljeni od nedostižnog Bahreina i sve izvjesnije Gaze i Zapadne obale.
zonbirile

PostPostao/la Klodovik dana 19/07/2010 14:57

zonbirile je napisao/la:i kada pogledaš na jednakoj udaljenosti i po rednom mjetu i po indexnim poenima smo udaljeni od nedostižnog Bahreina i sve izvjesnije Gaze i Zapadne obale.

Ne treba pretjerivati. Naveo sam HDI link prije nekoliko dana. Mi smo među zemljema označenim sa High Human Development:

39.Bahrain
40.Estonia
41.Poland
42.Slovakia
43.Hungary
44.Chile
45.Croatia
46.Lithuania
47.Antigua and Barbuda
48.Latvia
49.Argentina
50.Uruguay
51.Cuba
52.Bahamas
53.Mexico
54.Costa Rica
55.Libyan Arab Jamahiriya
56.Oman
57.Seychelles
58.Venezuela (Bolivarian Republic of)
59.Saudi Arabia
60.Panama
61.Bulgaria
62.Saint Kitts and Nevis
63.Romania
64.Trinidad and Tobago
65.Montenegro
66.Malaysia
67.Serbia
68.Belarus
69.Saint Lucia
70.Albania
71.Russian Federation
72.The former Yugoslav Republic of Macedonia
73.Dominica
74.Grenada
75.Brazil
76.Bosnia and Herzegovina
77.Colombia
78.Peru
79.Turkey
80.Ecuador
81.Mauritius
82.Kazakhstan
83.Lebanon
Klodovik

PostPostao/la HORN1 dana 20/07/2010 06:07

Ja mislim da neće ništa pomoći nikakva nova politika i novi političari, jedini izlaz iz ovakvog stanja je drastično prijesjecanje krvava i užasna revolucija gdje bi mnogi kriminalci platili glavom za kriminalno zločinsko djelovanje protiv narodnih masa od ratnih švercerab preko raznih profitera koji su zloupotrijebili svoj položaj bogateći se neopravdano na štetu šire društvene zajednice prisvajajući sebi na razne načine nezasluženoodnosno nezarađeno.
Svi koji su neopravdano uzeli sredstva od ovog naroda a nisu to opravdali rezultatima svog rada trebaju biti sankcionisani i trebaju vratiti nepravedno uzeto.
Ova država je od početka rata osuđena na bijedu i patnju, naime nitko nije u toku rata pozvao na odgovornost i bar nukorio neke koji su se prihvatili oficirsko komandnih položaja a zbog njihovog neznanja i nestručnosti imali smo da nam ginu i psostaju invalidi mladi i sposobni ljudi. Ja lično poznajem čovjeka koji pre rata nije služio vojsku zbog nesposobnosti i rado je kao konobar dok je u toku rata bio komandir bataljona, sve bi bilo uredu da je to bio razborit čovjek koji bi htjeo učiti ako nešto nezna ili da je bio na neki drugi način sposoban, ustvari bio je sposoban da se uliže i da zna dobro piti i uklopiti se u neke šeme. znači pošto smo dozvolili sebi da imamo i takve komandante i sve ostalo što se je dešavalo u ratu imamo samo nastavak i nećemo krenuti ka boljem bez prave revolucije.
Takođe poznajem kvalitetne naobrazovane inteligentne ljude koji se nisu htjeli isticati u toku rata valjda se nisu htjeli zamjerati ali njihovim takvim stavom ostavili su prostor za djelovanje nesposobnih i uslijed tog djelovanja nesposobnih mnogima dobrim ljudima su nastradala djeca a ja tvrdim da će i dalje nastrađavati na razne načine i djeca i unučad i sve iz razloga što se mnogi obrazovani i inteligentni nisu htjeli naturati i gurati sa primitivcima.
Ja pitam obrazovane inteligentne i sposobne ljude dali će se i dalje pasivno ponašati jer trebaju znati, njihovo pasivno ponašanje će ih koštati još dosta raznog bola. Pored nastradalih u ratu imaće nastradale i u miru u raznim oblicima, njihovi mnogi potomci će morati ići van iz zemlje da bi mogli dostojanstveno opstati, mnogi će u emlji ispaštati a dosta im potomaka neće ni biti rođeno uslijed nepovolkjne situacije.
Imate li pravo da ćutite i neborite se, zanam da se na kraju nebojite kriminalaca i lopova, međutim vaša želja da nenaudite drugima je upitna u vremenima koja su prošla i koja dolaze. Mislim da nemamo pravo na sebičnost i neriješavanje bar osnovnih problema pa da se može bar koliko toliko dostojanstveno živjeti od svog rada.
HORN1

PostPostao/la drastic dana 20/07/2010 08:43

zadnji posteni revolucionar je bio matija gubec zato je i zavrsio tako kako je zavrsio.
zaozbiljno za revoluciju treba para, sve revolucije su bile finansirane od nekoga pocev od francuske preko oktobarske pa cak su i hitlera doveli na vlast, pa i ove nase od 1992-1995.
Revolucionarna masa mora jesti nesto a revolucija ne traje dva dana. Zato je matija ostao sam. Nije imao nikoga da ga isfinansira, a i da je imao kladim se da bi bio isti kao i vlastodrsci
drastic

PostPostao/la Toto dana 20/07/2010 08:51

drastic je napisao/la:zadnji posteni revolucionar je bio matija gubec zato je i zavrsio tako kako je zavrsio.
zaozbiljno za revoluciju treba para, sve revolucije su bile finansirane od nekoga pocev od francuske preko oktobarske pa cak su i hitlera doveli na vlast, pa i ove nase od 1992-1995.
Revolucionarna masa mora jesti nesto a revolucija ne traje dva dana. Zato je matija ostao sam. Nije imao nikoga da ga isfinansira, a i da je imao kladim se da bi bio isti kao i vlastodrsci

zanimljivo da su i Tito i Tudzman bili skoro iz istog sela ko i Gubec
od Gubecovih potomaka je ostala samo Hlebinska skola naive..
..i onda su im se uvalili hercegovci :D :D
Toto

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.