Zivot u zoni

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Zivot u zoni

PostPostao/la Suti i trpi dana 22/05/2010 12:29

'Zivot u zoni - Beri Sirs'. Da li ste citali ovu knjigu i sta mislite o njoj? Meni se tvrdnje iz knjige cine logicnim... Beri Sirs odbacuje vecinu dijeta zasnovani na velikim kolicinama UH i malim kolicinama bjelancevina i masti. On smatra da omjer koji najbolje odgovara ljudskom organizmu treba sadrzavat 40% UH i po 30% bjelancevina i masti. Mnogi doktori kod vecine oboljenja predlazu 'radikalne' dijete sam malo bjelancevina i masti. Ja se npr. redovno rekreativno bavim sportom i kada bi slijedio njihove upute na glavu bi pado od isrcpljenosti. Jedno vrijeme sam postovo upute svog doktora i osjecam da mi je organizam znatno izgubio na snazi da vise ne mogu podnjet napore koje sam mogo ranije. Jednostavno, osjecam da mi je takav rezim ishrane vise odmogo nego sto mi je pomogo. Pokupio sam neke savjete iz ove knjige i mogu reci da mi se stanje glede bolesti koju cu u nastavku opisat uopste nije pogorsalo, ali mi se zato snaga polako vraca.

Prije 5 godina sam imo dosta problema sa zelucom... Stomak me bolio nakon obroka, osjeco sam nelagodu i bol (nije jak, ali je neugodan i dosadan) cijeli dan.. Otiso sam dermatologu jer mi se lice cesto iritiralo, najcesce u vidu crvenila. Dermatolog mi je reko da nije u pitanju nikakva kozna bolest, te da bi bilo dobro da se testiram na Heliobakter Pilori. Otiso sam u jednu kliniku gdje mi je ustanovljeno da imam tu bakteriju. Pio sam trojnu terapiju 14 dana i poslije toga sam se osjeco fantasticno. Na licu vise nije bilo nikakvi iritacija, sve je izgledalo fantasticno. Poslije toga sam nastavio sa losim navikama da bi se godinu dana poslije nelagoda u stomaku ponovo vratila. Otiso sam u jednu drugu kliniku, i vadjenjem krvi ustanovio da nemam PH. Doktor je reko da taj aparat koji je ranije potvrdio da imam HP, nije bas vjerodostojan, tako da ne znam da li sam bakteriju ikada imo. Na gastroskopiji mi je dijagnosticiran refluks jednjaka. Bol sam osjeco kroz cijeli dan, a posebno je bilo izrazeno, navece pred spavanje, tokom noci i ujutro. Konzumiro sam nekoliko vrsta tableta, podizo polozaj tijela pri spavanju, eliminiso cigare i alkohol... I mogu reci da me u velikoj bol prosla. Ipak i sada, iskljucivo ujutro imam mali problema.... Imam osjecaj kao da mi kugla (ili da me nesto lagano stisce) stoji odmah na pocetku prsne kosti (ili kako se vec to zove). Ostatak dana nemam nikakvih problema. Bio sam ponovo na gastroskopiji i nalazi su pokazali da je sve u redu, iako ja nasim doktorima uopste ne vjerujem, a i jutarnja nelagoda pokazuje da jednjak nije sasvim uredu. Ono sto me vise muci od te jutarnje nelagode je katastrofalno losa probava. Nakon svakog obroka stomak mi se jako napuse i imam osjecaj da mi hrana 'stoji' u stomaku. Probo sam sa 'pro life' i razno raznim cajevima, ali nista nema znacajnog efekta. Kazu da je lice ogledalo zdravlja organizma... Po toj tvrdnji nesto nije uredu, jer lice nema onaj stari tamniji ten, cesto izgleda umorno i cesto se pojavljuje crvenilo. Mislim da je losa probava glavni uzrok za to, jer se ne umaram puno i hranim se zdravo i raznovrsno.

Vjerujem da je o ovome bila vise tema, pa se unaprijed izvinjavam. Zelim da cujem misljenje o ovoj knjizi od onih koji su procitali, pa ako neko ima i po neki savjet, nebi se ljutio... :D .
Suti i trpi

Re: Zivot u zoni

PostPostao/la Kristijana dana 23/05/2010 02:34

Nisam čitala knjigu, ali znam o Zoni i mislim da nije otkrio toplu vodu taj što ju je napisao - to i jeste pravilan omjer proteina, ugljikohidrata i masnoća.

Što se tvog problema tiče, možda si pod jakim stresom ali ipak će prije biti loše prehrambene navike. Važno je ne piti prvu jutarnju kafu na gladan stomak. Još ako uz to pušiš - katastrofa. Treba prvo doručkovati. I to da ti bude navika od koje odstupaš samo ako baš moraš.
Malo me je zbunio tvoj post, prvo pišeš kako si se preforsirao i nezdravo živio, pa onda da se ne umaraš puno i hraniš se zdravo. Čini mi se da si na nekom cik cak sistemu, malo zdravo živiš, malo nezdravo, ali prvo riješi problem tih tableta, čajeva, ne pij svašta i sredi život pa vidi ima li poboljšanja, ako ne - idi opet na pretrage.

Ja nisam doktor, ali gledam ljude i sebe. Npr. ja nikad nisam bila pušač, a prije kafe obavezno jedem. Neki članovi moje porodice su pušači i ujutro u sebe trpaju tursku kafu i puše. Do doručka prođu sati. Zatim najviše jedu naveče, i sve neke saftove, masnoće, pomfrite,crveno meso, a ja živim od laganih jogurta, žitarica i malo bijelog mesa i ribe. Stres nam je isti ali na kraju dana oni odreda dobiju refluks, muči želudac i to, a ja baš nikad. Integralno žito jedem svaki dan, ono samo po sebi reguliše probavu, samo uz to treba unositi dovoljno vode jer ako ne popiješ dovoljno vode muči stomak. Hoće problemi od alkohola isto, da dodam - ja ne pijem nikakav alkohol, nikad. Ljudi koje znam da piju imaju probleme tog tipa.
Što se kugle tiče, to mi već miriše na jak stres, tjeskobu, pa i depresiju, ali može i to od nezdrave prehrane ( dobijem i ja kuglu kad se prejedem :) )

Potraži savjete i na medicinskim stranicama na internetu, jer taj problem moraš srediti, ipak sve to utiče na kvalitet života i ako ništa drugo nervira te.
Preispitaj i šta si doživio unazad par godina, traume poput: smrt bliske osobe, gubitak posla, prekid veze, novčani problemi isl. Ta kugla bi u tom slučaju mogla ukazivati na PTSP, čak i problem sa srcem koje se teško nosi sa stresom. I ovo ti pričam iz sopstvenog iskustva ( dakle, molim te, shvati me kao laika, samo ti govorim neka svoja saznanja, to šta je kod tebe može otkriti samo stručnjak). Da ne zaboravim i moguće napade panike, ako imaš neku fobiju i sl. pa se to tako manifestuje. Dakle, možda i nije problem probava, može biti i nešto drugo.

Da je lice ogledalo zdravlja, ne mislim da je nužno tako. Ali to crvenilo je sumnjivo. Da nemaš kakvu alergiju na neku hranu? Ima tih nekih manje (pre)poznatih bolesti, celijakija npr., pa nepodnošenje mliječnih proizvoda i sl. Evo sad sam skoknula na Google, i ukucala celijakija simptomi, pogledaj i ti, kaže da je mnogo neprepoznatih slučajeva ( i kod odraslih ), a ima i tih tvojih simptoma. Mislim, da sad ovdje ne pametujem i ne prepadam te ( s ovom bolesti se može fino živjeti, samo ne smiješ jesti stvari koje sadrže gluten ), ali piše tamo i da doktori to ne testiraju uvijek, ne prepoznaju, pa eto informiši se i na nove pretrage.

I moj savjet je da se ne nerviraš po tim medicinskim stranicama, jer ako kreneš čitati simptome naći ćeš se u sto bolesti, šta sve nije simptom nečega, to nek ti samo bude putokaz, a onda obavezno doktoru i navali: Test na ovo, test na ono... :)
Kristijana

PostPostao/la Suti i trpi dana 24/05/2010 17:22

Kristijana je napisao/la:Malo me je zbunio tvoj post, prvo pišeš kako si se preforsirao i nezdravo živio, pa onda da se ne umaraš puno i hraniš se zdravo. Čini mi se da si na nekom cik cak sistemu, malo zdravo živiš, malo nezdravo.

Pa da, 'cik cak sistem', bas si lijepo to rekla :) . Zimi sam ko medvjed, jedem, pijem i lezim, a proljece i ljeto su odredjeni za redovno trcanje i fudbal.

Potraži savjete i na medicinskim stranicama na internetu, jer taj problem moraš srediti, ipak sve to utiče na kvalitet života i ako ništa drugo nervira te.

Da, upravo tako, nije to neka teska bol sa kojom se tesko nosit, ali mi cesto stvara nervozu i narusava raspolozenje. San mi nije kvalitetan kao ranije, pa kad se probudim imam osjecaj kao da sam mjesecario na baustelu.

Kada popijem kafu ili neko gazirano pice, misici mi se pocnu grcit sto djeluje jako neprijatno (to se desava iskljucivo nakon bavljenja sportom i iskljucivo sa tim artiklima ili nekim drugim koji sadrze konzervans). Zbog toga sam i jedno i drugo potpuno izbacio iz upotrebe... Cigare sam takodje potpuno izbacio iz upotrebe. Alkohol konzumiram u posebnim prilikama. Sto se tice ishrane, dosta pazim i izbjegavam sve ono sto si i sama navela kao lose. Neki pretjerani fizicki napori i stres su iskljuceni kao uzrok, ako se izuzme povremeno nerviranje koje je svakako neizbjezno u danasnjem vremenu. Ono sto mi djeluje neobicno je konstantni osjecaj gladi ili blage nesvjestice. Tesko mi je naci rijeci da to objasnim, ali imam osjecaj kao da mi koordinacija izmedju tijela i glave nije tako savrsena. Dok ovo pisem, smijem se sam sebi, zvuci mi suludo, ali zaista se moze tako reci. Ja to pripisujem dijetalnoj ishrani, u kojoj gotovo da nisam unosio masti.

Sto se tice crvenila, ja cvrsto vjerujem da je to do probave. Kada sam zavrsio sa dvosedmicnom trojnom terapijom, lice mi je izgledalo savrseno, nije bilo suho i osjetljivo, nije se iritiralo i djelovalo umorno... Znaci, u 14 dana je doslo do kompletne promjene. Da imam neku alergiju, vjerujem da bih primjetio do sada. Sticem utisak kao da organizam ne apsorbuje sve potrebne sastojke i zbog toga se ponekad osjecam malaksalo sto se odrazava na cijelo tijelo, pa tako i lice. Ne znam koliko je to moguce, ali mi zaista tako izgleda.

Iso sam kod nekoliko doktora i svaki od njih se pokazo kao krajnje los strucnjak... Imam utisak da oni imaju spisak tableta za svaku bolest, pa ti jednom dadne jednu terapiju, ako ne upali daje drugu, trecu... I sve tako dok ne ubode pravu, a to sto unistava druge organe, to ih nije briga. Po toj logici, svi mi bi mogli biti doktori.

U svakom slucaju, tebi puno hvala na komentaru, nesto bi mi moglo koristit. Malo cu proguglat o tim celijakijama, za to prvi put cujem.

Pozdrav!!
Suti i trpi

PostPostao/la Kristijana dana 24/05/2010 18:39

Obavezno vidi o celijakiji, česta je zapravo, ja sam dosta pročitala, ima je 1% ljudi, a mnogi pojma nemaju. Jedan od 100 je dakle ima, što znači da mnogi npr. na ovom forumu imaju tu bolest, a veze nemaju. Ljudi uvijek misle neće to baš mene, a činjenica je da je bolesti toliko mnogo da svako prije ili poslije dobije svoju porciju nečega.

Ti simptomi nisu suludi. Bolesti ima doslovce hiljade i hiljade. Dijagnostika je teška, ako pratiš seriju Dr. House znaš kakvih sve slučajeva ima, i koliko simptoma. Doktori su zaista svakakvi, zato sam ja i pobornik toga da sam po simptomima skontaš šta bi sve moglo biti, pa kad odeš doktoru da ga napomeneš da nije možda to. Kad ti nastupiš kao informisan pacijent i on će pripaziti šta ti prepisuje.

Sad kad čitam nove simptome koje si napisao, ti se simptomi mogu povezati i sa dijabetesom ( povećana glad, vrtoglavica, kožne infekcije ) a povećana glad i vrtoglavica su simptomi i hipoglikemije, narodski rečeno možda ti stalno pada šećer u krvi. Dakle, guglaj i to, kontroliši i šećer u krvi. I dijabetes je bolest za koju mnogi i ne znaju da je imaju.

I uzmi sve to ozbiljno, zdravlje je u pitanju, a i celijakija i dijabetes su podnošljivi kad znaš da ih imaš, pa ih držiš pod kontrolom. I upamti da sve može, a i ne mora biti simptom nečega. Zato je medicina čudesna nauka i zato ne može i ne treba svako biti doktor. :)

A svi smo mi na cik cak sistemu, ko kaže da uvijek živi zdravo - laže. :D
Kristijana

PostPostao/la Suti i trpi dana 25/05/2010 13:12

I ja sam posumnjo na dijabetes, ali na srecu nije. Prije 10ak dana sam vadio krv i sve je uredu. Najvjerovatnije da sam iscrpljen dijetom, jer sam prije jeo puno jacu hranu, pa se organizam sokiro naglom promjenom. Jednostavno, vjerovatno je potrebno neko vrijeme da se navikne na novi rezim ishrane :-) .

Sada sam procito neke tekstove o celijakiji i u njima se navode svi simptomi koje imam. Ne mora da znaci, ali mi djeluje kao vrlo moguce. Posebnu sumnju mi stvara cinjenica da sam vec 10ak godina ovisan o zitaricama (svim mogucim pahuljicama), a u posljednjih 5 god. imam problema sa stomakom... Morat cu se savjetovat sa doktorom u vezi ovoga.
Suti i trpi

PostPostao/la Kristijana dana 25/05/2010 15:13

Obavezno pričaj s doktorom, ta bolest nije opasna ako se kontroliše i izbaci gluten iz hrane, ali ako se zapusti, nije dobro, to si sve vjerovatno pročitao. Eto i ja stalno jedem žitarice, razne muslije, pa integralne hljepčiće, ali probleme koje ti imaš ipak nemam.

Čak i da se ispostavi da imaš celijakiju, sretan si što si u ovom vijeku, danas na sve više proizvoda piše: ''Sadrži gluten'' ili ''Bez glutena'', i uopšte zna se za ovu bolest, porasla je svjesnost i kod proizvođača hrane, tako da to ispada puno lakše za podnijeti od dijabetesa. A i ima tih sajtova gdje baš sve piše, šta smiješ jesti a šta ne.

I sretno u novim pretragama, ne puštaj dok ne istjeraš stvari na čistac! :)
Kristijana

PostPostao/la blackberry dana 25/05/2010 15:26

Ne mora značiti da imaš dijabetes, ali obavezno napravi tzv. OGTT (test za toleranciju glukoze) test i IRi test (za inzulin). Test se radi tri sata i svakih pola sata ti vade krv i provjeravaju na koji način ti organizam reagira na 75 g glukoze. Meni ovi tvoji simptomi liče kao da ti nešto nije ok sa inzulinskom tolerancijom. Napominjem, šećer na tašte ti može biti ok, ali to ne znači da organizam na pravi način prerađuje taj šećer.
blackberry

PostPostao/la Suti i trpi dana 27/05/2010 12:00

blackberry je napisao/la:Ne mora značiti da imaš dijabetes, ali obavezno napravi tzv. OGTT (test za toleranciju glukoze) test i IRi test (za inzulin). Test se radi tri sata i svakih pola sata ti vade krv i provjeravaju na koji način ti organizam reagira na 75 g glukoze. Meni ovi tvoji simptomi liče kao da ti nešto nije ok sa inzulinskom tolerancijom. Napominjem, šećer na tašte ti može biti ok, ali to ne znači da organizam na pravi način prerađuje taj šećer.

Knjiga 'Zivot u zoni' upravo govori o inzulinskoj reakciji i kako neutralisati njegovo stetno djelovanje. Morat cu izvrsit detaljne pretrage, da konacno ustanovim sta je u pitanju, a ne da sam sebi pisem dijagnoze.

I sretno u novim pretragama, ne puštaj dok ne istjeraš stvari na čistac! :)

Hvala!

Da li ste mozda citali knjigu 'Kako usporiti starnje - Ana Gifing'? Sta vi mislite o konzumiranju voca? Kada je najpogodnije vrijeme za voce? Da li ga valja unosit ujutro na taste i da li ga valja unosit neposredno nakon jela? Mnoge knjige o tome iznose oprecna misljenja, tako da covjek vise ne zna kome vjerovat :-) .
Suti i trpi

PostPostao/la Kristijana dana 28/05/2010 00:06

Što se tiče voća, ima ona dijeta gdje ujutro do 12 sati jedeš isključivo voće, a poslije ostale namirnice. To je zato jer voće ima dosta ugljikohidrata, šećera. Zaista, ako pretjeruješ s voćem možeš se i udebljati. Povrće ima manje kalorija a jednako vitamina. Sada treba jesti jagode jer su pune C vitamina, a jabuke, banane, narandže uvijek. Borovnice, trešnje, višnje, grožđe sadrže mnogo antioksidanata i štite i od raka.
Voće treba jesti 2-3 porcije na dan, isto kao i povrće. Suho voće je takođe iznimno korisno za organizam.
Ne čitam knjige tog tipa Kako usporiti starenje jer o tome je već sve rečeno odavno, i uvijek se sve svede na isto:

1. zdrava prehrana, mediteranskog tipa ( voće, povrće, plava riba, malo bijelog mesa, žito i maslinovo ulje, med i začini, jogurt, grah, soja );
2. izbjegavati masnoće, masno meso, tešku hranu, fast food, proste šećere, puno soli i brašna;
3. vježbanje min. 30 min. 3 puta sedmično;
4. ne pušiti, ne piti alkohol;
5. kontrolisati stres;
6. piti dovoljno vode;
7. voditi ispunjen emocionalni i društveni život, smijati se, biti optimističan;
8. učiti, rješavati križaljke, uposliti mozak;
9. prati ruke, zube, brinuti o higijeni;
10. redovito kontrolisati zdravlje;
11. spavati min. 8 sati;
12. ne izlagati se Suncu duže od 10 min. dnevno bez zaštite.
Kristijana

PostPostao/la bez_ideje dana 28/05/2010 00:15

Izbaci kafu,cigare,alkohol,bijeli secer..kuhaj na pari i maslinovom ulju...jedni puno voca i povrca....boravi na svjezem zraku....misli pozitivno...spavaj dovoljno
bez_ideje

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.