Zivot u Holandiji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: Zivot u Holandiji

PostPostao/la damskot dana 27/12/2012 13:42

Hvala na odgovoru :)

Ali slazem se sa hrletovim komentarom u potpunosti .
damskot

PostPostao/la Erzsebet dana 28/01/2013 21:20

damskot je napisao/la:
amra67 je napisao/la:
dafsii23 je napisao/la:imam pitanje za sve vas koji zivite u Holandiji,voljela bih kad bi mi neko pomogao.. Dosla sam kod oca u posjetu,ono tri mjeseca..i svidja mi se tu,jbg. Sad kontam kako da ostanem jer nemam drzavljanstvo.. Da li mogu upisati master ili da pokusam nesto dr? Sve sto sam procitala ovdje me je dodatno zbunilo. :? :?
nadji srodnu dusu ti je jedino rjesenje :razz:

Koja je spremna platiti kurseve jezika ,polaganja , koja ima stalni radni odnos i koja te moze izdrzavat.(SPONZOR)
Neznam u 2012 ko je toga vrijedan . Budimo realni :) Mozda i grijesim ljubav je cudo :run:

Haj ne pretjeruj... Niko ti ne mora platiti kurs jezika, to grad plaća, a ako živiš u nekom manjem gradu, onda imaš pravo da ideš u najbliži grad u kojem ti kursevi postoje.

Ne mora biti stalni radni odnos, nego je dovoljno ugovor od godinu dana, bitno je da se aplicira za useljeničku vizu prije kraja tog ugovora, tj. prije početka novog koji opet traje godinu dana. Oko izdržavanja su to sveli na minimum, tačnije ako bilo šta radiš, odobriće ti da dovedeš partnera.

I na kraju, uopšte to nije teško, košta oko 1500€, ali se na kraju isplati, jer to isplatiš u roku mjesec dana, čim dođeš. Naravno, pod uslovom da nisi parazit i da hoćeš da radiš bilo šta kad tek dođeš.
Erzsebet

PostPostao/la iamia dana 28/01/2013 21:36

a sto mora bosansko dijete u dijaspori pricati bosanski ??

hmm.. koliko se sjecam, zidovi u americi ne pricaju hebrew. mozda njih 10% zna par rijeci.
to im opet ne smeta da svagdje u svijetu kazu ko su i sta su.
zasto se mi pravimo da smo bolji ?
iamia

PostPostao/la Erzsebet dana 28/01/2013 21:43

iamia je napisao/la:a sto mora bosansko dijete u dijaspori pricati bosanski ??

hmm.. koliko se sjecam, zidovi u americi ne pricaju hebrew. mozda njih 10% zna par rijeci.

Pa ne zna niko svoj jezik pričati, ali njihova djeca neće ni govoriti da su iz Bosne, tj. s Balkana, nego će biti Holanđani. Sve zavisi od toga šta neko želi, a mi nismo židovi, pa da smo vezani za Izrael, tj. Bosnu u ovom slučaju i da od nje imamo neke koristi. Stvar je u tome što je holandska kultura veoma siromašna u odnosu na našu, i jednostavno je šteta da dijete ne priča oba jezika.

Svako dijete koje je u prilici da bude bilingualno, ili čak da priča tri jezika, je automatski u prednosti nad drugom djecom. Eh sad, druga je stvar što je naš svijet primitivan, pa te stvari ne vidi.
Erzsebet

PostPostao/la amra67 dana 28/01/2013 22:10

Erzsebet je napisao/la:
iamia je napisao/la:a sto mora bosansko dijete u dijaspori pricati bosanski ??

Pa ne zna niko svoj jezik pričati, ali njihova djeca neće ni govoriti da su iz Bosne, tj. s Balkana, nego će biti Holanđani. Sve zavisi od toga šta neko želi, a mi nismo židovi, pa da smo vezani za Izrael, tj. Bosnu u ovom slučaju i da od nje imamo neke koristi. Stvar je u tome što je holandska kultura veoma siromašna u odnosu na našu, i jednostavno je šteta da dijete ne priča oba jezika.

Svako dijete koje je u prilici da bude bilingualno, ili čak da priča tri jezika, je automatski u prednosti nad drugom djecom. Eh sad, druga je stvar što je naš svijet primitivan, pa te stvari ne vidi.
Zato sto ne znaju za cevap ili ?? Druga stvar za vas sve koji se toliko ponosite i volite Bosnu. Sto ne idete tamo da zivite kad je toliko volite?? lako je je voliti Bosnu kad zivis vani imas eura u djepu. Otidji zivi u Bosnu pa je voli ako si toliki patriota . :run:
amra67

PostPostao/la iamia dana 28/01/2013 22:14

pa ja sam dosao iz zapada u bosnu.
i osjecam se odlicno ovdje.
ima levata, ima neorganizovanosti, lijenosti i letargije..
, 8upci u birokratiji su najgori.
ali nista vise ni manje nego u drugim drzavama.
moze se podnijeti.
samo da se zdrastvo sredi, ja ne bih nikad otisao odavde.

ipak,,, djeca mi ne pricaju bosanski. :-D
iamia

PostPostao/la amra67 dana 28/01/2013 22:24

iamia je napisao/la:pa ja sam dosao iz zapada u bosnu.
i osjecam se odlicno ovdje.
ima levata, ima neorganizovanosti, lijenosti i letargije..
, 8upci u birokratiji su najgori.
ali nista vise ni manje nego u drugim drzavama.
moze se podnijeti.
samo da se zdrastvo sredi, ja ne bih nikad otisao odavde.

ipak,,, djeca mi ne pricaju bosanski. :-D
treba otvoriti novi topic ex- daspora pa da cujemo koju zanimljivu :mrgreen:
amra67

PostPostao/la Erzsebet dana 29/01/2013 01:21

amra67 je napisao/la:
Zato sto ne znaju za cevap ili ?? Druga stvar za vas sve koji se toliko ponosite i volite Bosnu. Sto ne idete tamo da zivite kad je toliko volite?? lako je je voliti Bosnu kad zivis vani imas eura u djepu. Otidji zivi u Bosnu pa je voli ako si toliki patriota . :run:

Ja sam u Holandiji tek dvije godine, a ako mi u Bosni nije dobro, ne znači da ne treba da volim svoju zemlju. Ako ti misliš da djeca ne trebaju pričati svoj jezik, onda okej, osiromaši svoju djecu za to bogatstvo. Govoriti još jedan jezik (pogotovo ako je to tvoj jezik) je samo prednost, nikako mana, a ne znati svoj jezik može biti samo sramota.

Ti se stidi toga odakle si, ja neću, jer imam više zanimljivih stvari da ispričam iz svoje kulture nego svi Holanđani zajedno. I jezik mi je ljepši sto puta, i nisu mi samo pare bitne, kao njima. Ja njih cijenim zbog nekih drugih stvari, ali da se odričem svoga, ne pada mi na pamet, pogotovo jer znam koliko su strane sile, poput SAD-a, Engleske, pa i Holandije, imale utjecaja u našem konfliktu.
Erzsebet

PostPostao/la iamia dana 29/01/2013 11:24

i je li otisla ta osoba u holandiju da radi u call center ?? :-)
iamia

PostPostao/la damskot dana 29/01/2013 17:41

Jebiga kad sam u Sarajevu ni negledam klix ... Vidim tema ozivjela :) Neka neka . Bas sam juce sreo u nedzaricima na semaforu u onom restoranu Hasana Nuhanovica dao mu Br ako mu gore sta zatreba . I covjek mi jos vise ogadi NL . Kaze izlaze na sud svjedoci i lazu ga u facu .A mora da sjedi i to sve gleda . Frajer je sjed .

A pogledaj te schoolbank uitzending srebrenica veteranen ...

BTW nisam cito jos ove nove (komentare) stanovnike NL :)
damskot

PostPostao/la damskot dana 29/01/2013 17:57

Jao brate " imam više zanimljivih stvari da ispričam iz svoje kulture nego svi Holanđani zajedno" samo tri prijatelju stvari ti zelim reci Umjetnost i Kolonizacija i Trgovina ... Dalje nebih jer sam ja globalista jebe mi se i za BiH i za NL " Kuluturu" . Svijet je moj ..

Ima jedno malo selo autonomija spanska u maroku zove se CEUTA ili marokanski SPTA . SARAJEVO NA MORU 100% ..
Meni tu nekako uvjek dobro pa kad ostarim kontam tu u raku :) Mova nemogu ni do rake od sanca/tornjaka a tamo (nl) mi mokro :) Zivio GLOBALIZAM ..
Zadnja izmjena: damskot; 09/02/2013 10:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
damskot

PostPostao/la Ko to smat dana 29/01/2013 21:42

Nedirajte mi Holandiju da nije nje nebi znao kako izgleda pravi peder.Pa tek face iz Somalije,Sri Lanka,nebi znao kako je to kad starac vodi 2 zene iz Azije ,kako izgleda kurava iza stakla,kad se napusis toliko da te stid kravi u oci pogledat.
Ko to smat

PostPostao/la Max Bunker dana 07/02/2013 13:13

Imam jedno pitanjee. Jaran mi skoro ide u Hag da zivi, pa jel' mu dovoljno mjesecno oko 2500 eura za zivota ( sam da zivi u stanu, hrana i to ) ?
Max Bunker

PostPostao/la Erzsebet dana 07/02/2013 13:28

Max Bunker je napisao/la:Imam jedno pitanjee. Jaran mi skoro ide u Hag da zivi, pa jel' mu dovoljno mjesecno oko 2500 eura za zivota ( sam da zivi u stanu, hrana i to ) ?

I više nego dovoljno...
Erzsebet

PostPostao/la sema911 dana 07/02/2013 13:35

Max Bunker je napisao/la:Imam jedno pitanjee. Jaran mi skoro ide u Hag da zivi, pa jel' mu dovoljno mjesecno oko 2500 eura za zivota ( sam da zivi u stanu, hrana i to ) ?

koliko je to dobio jaran, za sta ga osudise, :lol: :lol: nebrini imace 3 obroka dnevno,teretanu, biblioteku, neke aktivnosti po zelji,. mnogo vise nego sto sada ima :x :x :x
sema911

PostPostao/la Max Bunker dana 07/02/2013 13:35

Erzsebet je napisao/la:

I više nego dovoljno...

Hvala :)
Max Bunker

PostPostao/la kirbi dana 10/02/2013 21:43

pozz,,,imam par pitanja i molim neko da mi odgovorii i unaprijed hvala.Imam djevojku u Rotterdamu ona je rodjena tamo i zanima me procedura moja kroz koju ja moram proci kada stignem tamo jel kada se udam;) sta je to sto moram odmah uraditi a sta je to sto ne moram odmah i jos nesto da li vazi tamo diploma bosanskog drzavnog univerziteta molim vas da mi neko odgovori ono detaljno pozzz :run:
kirbi

PostPostao/la Erzsebet dana 11/02/2013 16:22

kirbi je napisao/la:pozz,,,imam par pitanja i molim neko da mi odgovorii i unaprijed hvala.Imam djevojku u Rotterdamu ona je rodjena tamo i zanima me procedura moja kroz koju ja moram proci kada stignem tamo jel kada se udam;) sta je to sto moram odmah uraditi a sta je to sto ne moram odmah i jos nesto da li vazi tamo diploma bosanskog drzavnog univerziteta molim vas da mi neko odgovori ono detaljno pozzz :run:

Diploma važi, ali zavisi šta si studirao. Recimo, IT stručnjaci prolaze svugdje, dok npr. diplomu Pravnog fakulteta možeš okačiti mačku o rep. Ono što sigurno možeš je da ideš na master nakon što useliš, i to kao holandski student, sa svim njihovim beneficijama.

Procedura počinje u ambasadi u Sarajevu, dakle nemoj dolaziti prije nego započneš proceduru u BiH. Ona najprije uplati 350€ (mada sam čuo da je sad više) za tvoje polaganje holandskog jezika (to je osnovni test koji možeš vrlo lako spremiti, raspitaj se u ambasadi), zatim aplicirate zajedno u IND-u (biro za strance), i oni vam poslije nekoliko mjeseci odobre ili ne odobre osnivanje porodice (tako se to zove ovdje). Cijela procedura će te koštati najmanje 1500€, bez aviokarata, s tim da tvoja djevojka mora imati ugovor na NAJMANJE godinu dana od trenutka aplikacije, a mora i dovoljno zarađivati (mislim da je to oko 1400€ neto, što manje - više svako ima). Ako ima ugovor samo na godinu dana, onda pričekajte da dobije novi koji će biti ponovo na godinu, i sa ta dva ugovora aplicirajte, s tim da to mora biti PRIJE početka novog. Tako sam ja došao i tako smo mi uradili.
Erzsebet

PostPostao/la darprirode dana 15/02/2013 15:44

Erzsebet je napisao/la:
kirbi je napisao/la:pozz,,,imam par pitanja i molim neko da mi odgovorii i unaprijed hvala.Imam djevojku u Rotterdamu ona je rodjena tamo i zanima me procedura moja kroz koju ja moram proci kada stignem tamo jel kada se udam;) sta je to sto moram odmah uraditi a sta je to sto ne moram odmah i jos nesto da li vazi tamo diploma bosanskog drzavnog univerziteta molim vas da mi neko odgovori ono detaljno pozzz :run:

Diploma važi, ali zavisi šta si studirao. Recimo, IT stručnjaci prolaze svugdje, dok npr. diplomu Pravnog fakulteta možeš okačiti mačku o rep. Ono što sigurno možeš je da ideš na master nakon što useliš, i to kao holandski student, sa svim njihovim beneficijama.

Procedura počinje u ambasadi u Sarajevu, dakle nemoj dolaziti prije nego započneš proceduru u BiH. Ona najprije uplati 350€ (mada sam čuo da je sad više) za tvoje polaganje holandskog jezika (to je osnovni test koji možeš vrlo lako spremiti, raspitaj se u ambasadi), zatim aplicirate zajedno u IND-u (biro za strance), i oni vam poslije nekoliko mjeseci odobre ili ne odobre osnivanje porodice (tako se to zove ovdje). Cijela procedura će te koštati najmanje 1500€, bez aviokarata, s tim da tvoja djevojka mora imati ugovor na NAJMANJE godinu dana od trenutka aplikacije, a mora i dovoljno zarađivati (mislim da je to oko 1400€ neto, što manje - više svako ima). Ako ima ugovor samo na godinu dana, onda pričekajte da dobije novi koji će biti ponovo na godinu, i sa ta dva ugovora aplicirajte, s tim da to mora biti PRIJE početka novog. Tako sam ja došao i tako smo mi uradili.

Zanima me kakve su sanse da ti odobre osnivanje porodice? OD cega to zavisi?
hvala
darprirode

PostPostao/la Erzsebet dana 15/02/2013 16:58

darprirode je napisao/la:
Erzsebet je napisao/la:

Zanima me kakve su sanse da ti odobre osnivanje porodice? OD cega to zavisi?
hvala

Zavisi od toga ispunjavaš li sve uslove. Ako ne ispunjavaš, nemoj pokušavati, ali ako je sve u redu, nema razloga da te ne odobre.
Erzsebet

PostPostao/la nacafaca dana 18/02/2013 10:47

A jel ste sigurni da ugovor mora biti na god dana od trnutka apliciranja?Moj drugarica se dosla kada joj je muz imao ugovor na 6 meseci i nije blo nikakvih problema oko aliciranja ali opet to je bio brak sa nekim drugim drzavljaninom EU.Mene sada bas ovo zabrinulo za god dana jer mom muzu istice ugovor u septembru trebalo bi da dodje novi ali mi bi smo dosli tamo u julu da mu se pridruzimo i tada bi smo i poceli proceduru.
nacafaca

PostPostao/la Erzsebet dana 19/02/2013 01:23

nacafaca je napisao/la:A jel ste sigurni da ugovor mora biti na god dana od trnutka apliciranja?Moj drugarica se dosla kada joj je muz imao ugovor na 6 meseci i nije blo nikakvih problema oko aliciranja ali opet to je bio brak sa nekim drugim drzavljaninom EU.Mene sada bas ovo zabrinulo za god dana jer mom muzu istice ugovor u septembru trebalo bi da dodje novi ali mi bi smo dosli tamo u julu da mu se pridruzimo i tada bi smo i poceli proceduru.

Ako su oboje državljani EU, onda oni mogu seliti i hodati kako god hoće po EU, i njihova situacija ne može biti preslikana kod vas.

U mom slučaju je bilo tako da je moja djevojka imala ugovor do septembra, a onda je u junu dobila slijedeći ugovor, koji je važio OD septembra, pa smo aplicirali sa ta dva ugovora. Ako je još uvijek tako, onda uradite i vi isto, dakle neka tvoj muž izdejstvuje ugovor 2-3 mjeseca prije kraja trenutnog ugovora (šefovi u Holandiji su uglavnom normalni i to ne bi trebao biti problem), a onda se prijavite sa ta dva ugovora. Sretno i javi nam šta je bilo.
Erzsebet

PostPostao/la nacafaca dana 19/02/2013 13:39

Ok hvala na pomoci!!Ja cu mu reci da moze da trazi ugovor ranije i da a objasn zasto i nadam se da nece biti problema mada mu sef nije holandjanin :D A za ovaj slucaj koji sam spomenula nije on drzavljanin EU ali muz jeste a to znaci valjda da njegov supruznik ima ista pravao kao i on ali naravno prvo mora da dobije boravisnu.
nacafaca

PostPostao/la damskot dana 07/03/2013 16:29

http://www.telegraaf.nl/binnenland/2136 ... ans__.html

Jos jedan uzas iz NL . Komentari landgenoot kazu sve ..
damskot

PostPostao/la DZONPI dana 07/03/2013 21:37

Sta si ocekivo od njih,pa rodzenog oca bi prodali da mogu,mi se zajebavali za Skote a Skoti su mila majka kakvi su ovi.Jebali bi se ali da kako ne udje.
DZONPI

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: Lillyy_Luu i 2 gostiju.