Zivot u Belgiju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Zivot u Belgiju

PostPostao/la mala_ba dana 08/10/2011 22:44

Puno pozdrava svima, a pogotovo onima u Belgiji.
Ja sam stigla u Brisel prosle sedmice, poslije raznih ideja i pokusaja kad sam vec odustala od svega preko firme sam promijenila drzavu.
Ako ko ima pametan savjet slobodno nek se javi. Zanima me sve, gdje kupovati, izlaziti, uciti francuski... Sta mislite o Place Meiser i okolici? Po svoj prilici cu tamo rentat stan.

Hvala
mala_ba

Re: Zivot u Belgiju

PostPostao/la CoCoJamBo dana 08/10/2011 22:48

Vec si pocela pisati ko Dijasporac neki "u Beljgiju" :lol:
Sretno ti bilo :) :bih:
CoCoJamBo

PostPostao/la mala_ba dana 11/10/2011 20:47

nisam ni skontala, hebiga desava se svima :)
a kako vidim ni nekih komentara nema, moce se tema brzo i bristati. prije dvije-tri godine kad sam htjela u Holandiju ici, puno vise svijeta mi se javilo. steta...
mala_ba

PostPostao/la Ken_M dana 11/10/2011 21:01

ne znam kako je zivjeti u Belgiju ali bolje bi ti bilo da si u Sarajevo na Elidžu i zaposliti se u GRAS. Eto.
:run:
Ken_M

PostPostao/la mala_ba dana 11/10/2011 21:07

ma znam, al eto u Robotu sam jos i imala neke sanse, ali Gras! :roll:
mala_ba

PostPostao/la sarayewo dana 14/10/2011 17:29

Prije 3 godine sam isto uradio... U Briselu sam od augusta 2008. Ako treba pomoc, savjet, itd, javni se na pm.
sarayewo

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 15/10/2011 16:15

mala_ba je napisao/la:ma znam, al eto u Robotu sam jos i imala neke sanse, ali Gras! :roll:

Belgija nije losa, mnogi iz Holandije idu u Belgiji, nekako je Belgija jos uvijek glupa, brze mozes dobiti socijalu, djeciji je mnogo visi nego u Holandiji, samo su tamo stanovi i putevi dosta losiji nego u NL.

Ali uglavnom nije losa Belgija, barem ovaj dio gdje se prica Holandski.
sarajevsko_pivo

PostPostao/la mala_ba dana 16/10/2011 21:37

sarajevsko_pivo je napisao/la:
mala_ba je napisao/la:ma znam, al eto u Robotu sam jos i imala neke sanse, ali Gras! :roll:

Belgija nije losa, mnogi iz Holandije idu u Belgiji, nekako je Belgija jos uvijek glupa, brze mozes dobiti socijalu, djeciji je mnogo visi nego u Holandiji, samo su tamo stanovi i putevi dosta losiji nego u NL.

A ti si u Holandiji, je li? Jos ce biti da je sreca sto nemam auta, tako da mi ceste nisu tako bitne. :-D Djeciji mi isto tako jos nije aktuelan, al bice akobogda jednom pa nije lose znati i to. Znas li koga ko ima vise iskustva u Belgiji? Nekog ko zna kako im funkcionira zdravstveno, taj SIS. Prijavila sam se, onako kao su mi u firmi rekli, ali jos ni pola ne kontam kako to funkcionira i koliko u stvari moras platit ti, a koliko ti se vraca. :? Tnx
mala_ba

PostPostao/la MannekePis dana 18/10/2011 19:08

mala_ba je napisao/la:

A ti si u Holandiji, je li? Jos ce biti da je sreca sto nemam auta, tako da mi ceste nisu tako bitne. :-D Djeciji mi isto tako jos nije aktuelan, al bice akobogda jednom pa nije lose znati i to. Znas li koga ko ima vise iskustva u Belgiji? Nekog ko zna kako im funkcionira zdravstveno, taj SIS. Prijavila sam se, onako kao su mi u firmi rekli, ali jos ni pola ne kontam kako to funkcionira i koliko u stvari moras platit ti, a koliko ti se vraca. :? Tnx

Nakon 20-tak godina u Belgiji mislim da nesto znam o zdravstvenom"(SIS-u)" :) . Godisnja clanarina osnovnog paketa je oko 110€. Svaka posjeta doktoru se placa u punom oznosu, a onda ti zdravstveno vraca odredjeni iznos. Velicina tog iznosa zavisi od pruzene usluge, ali nije manja od 60% uplacenog iznosa. S druge strane su naprimjer posjeti fizioterapeutu ogranici na 18 posjeta u toku godine. Uglavnom ima mnogo specificnih slucajeva koji su uglanom vezani za dugotrajna oboljenja. Nadam se da ti tako nesto nikada nece biti potrebno.
Vecina firmi nudi svojim radnicima ekstra osiguranje pri cemu se jedan dio usluga(boravak u bolnici) cak i ne placa.
Ako imas jos pitanja, javi se na pm.

P.S. Nadam se da si vec bila u Carre-u :)
MannekePis

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 19/10/2011 10:36

Ali uglavnom nije losa Belgija, barem ovaj dio gdje se prica Holandski.[/quote]

A ti si u Holandiji, je li? Jos ce biti da je sreca sto nemam auta, tako da mi ceste nisu tako bitne. :-D Djeciji mi isto tako jos nije aktuelan, al bice akobogda jednom pa nije lose znati i to. Znas li koga ko ima vise iskustva u Belgiji? Nekog ko zna kako im funkcionira zdravstveno, taj SIS. Prijavila sam se, onako kao su mi u firmi rekli, ali jos ni pola ne kontam kako to funkcionira i koliko u stvari moras platit ti, a koliko ti se vraca. :? Tnx[/quote]

Nakon 20-tak godina u Belgiji mislim da nesto znam o zdravstvenom"(SIS-u)" :) . Godisnja clanarina osnovnog paketa je oko 110€. Svaka posjeta doktoru se placa u punom oznosu, a onda ti zdravstveno vraca odredjeni iznos. Velicina tog iznosa zavisi od pruzene usluge, ali nije manja od 60% uplacenog iznosa. S druge strane su naprimjer posjeti fizioterapeutu ogranici na 18 posjeta u toku godine. Uglavnom ima mnogo specificnih slucajeva koji su uglanom vezani za dugotrajna oboljenja. Nadam se da ti tako nesto nikada nece biti potrebno.
Vecina firmi nudi svojim radnicima ekstra osiguranje pri cemu se jedan dio usluga(boravak u bolnici) cak i ne placa.
Ako imas jos pitanja, javi se na pm.

P.S. Nadam se da si vec bila u Carre-u :)[/quote]

Ovako je i u Holandiji, samo kod nas nista ne placas, sve to ide automatski preko osiguranje, samo neke usluge fizioterapija moras samo platiti prve 7, i onda ti oni placaju, uglavnom 95% stvari oni placaju, i zubara i sve :)

Ja placam oko 120 eura svaki mjesec, posto sam student dobijam i od drzave 70 euro svaki mjesec, tako da me izadje oko 50 eura.
sarajevsko_pivo

PostPostao/la casper_ dana 19/10/2011 10:38

da ti neces belegiju, da nisi pogresno napisala?
casper_

PostPostao/la nacafaca dana 15/01/2012 11:30

Ljidi sta mislite kakve su sanse da neko sa EU pasosem i solidnim znanjem ali ne tecnim opet francuskog i tecnim engleskim nadje posao u Briselu recimo,posao tipa magacin...prozivodnja...tako nesto ali ne gradjevina (jer nije bas mladic)??MOj muz je inace vozac i radio je dosta godina za UPS i DHL ali tamo nema sanse da bi mogao da vozi jer ne zna ulice a u tom posku sv eim napamet moras znati,a opet znam da imaju ogormne magacine.....Uf u totalnoj smo nedoumici :-)
nacafaca

PostPostao/la hrle1976 dana 15/01/2012 14:06

Belgija je super za posjetu i koju foto uspomenu. Tamo ziviti i raditi, nebi nikada (subjetivno), sto se tice zdravstvenih usluga nad Skandinavijom nema nikoga u svijetu, to cak tako i Njemci tvrde! U "obicnoj" Ceskoj je zdravstveno bolje nego u toj Belgiji, cuj najobicniji "paket" zdravstvenog 110€ godisnje, pa koliko kosta za one koji se bave extream sportom i slicnim stvarima 250€? Da pogodim, zubar nema nista sa ovim, njega treba nadoknaditi sa dodatnih 100€? :D U Belgiji izgleda nije moguce zaraditi toliko, koliko mozes potrositi na neke usluge. Ali opet, sve najbolje i sa srecom u drzavi sa najboljom teknokratijom :D
[youtube]www.youtube.com/watch?v=Ceg6NQKHd70[/youtube]
hrle1976

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 18/01/2012 10:40

hrle1976 je napisao/la:Belgija je super za posjetu i koju foto uspomenu. Tamo ziviti i raditi, nebi nikada (subjetivno), sto se tice zdravstvenih usluga nad Skandinavijom nema nikoga u svijetu, to cak tako i Njemci tvrde! U "obicnoj" Ceskoj je zdravstveno bolje nego u toj Belgiji, cuj najobicniji "paket" zdravstvenog 110€ godisnje, pa koliko kosta za one koji se bave extream sportom i slicnim stvarima 250€? Da pogodim, zubar nema nista sa ovim, njega treba nadoknaditi sa dodatnih 100€? :D U Belgiji izgleda nije moguce zaraditi toliko, koliko mozes potrositi na neke usluge. Ali opet, sve najbolje i sa srecom u drzavi sa najboljom teknokratijom :D
[youtube]www.youtube.com/watch?v=Ceg6NQKHd70[/youtube]

Belgija je mila majka za Holandiju.

Ovdje je zdravstveno osiguranje godisnje oko 1500 eura, a imam eigen risico sto znaci da su prvi 220 eura tvojih, a svake godine raste taj eigen risico sa 50 eura.

U Belgiji je skolovanje skoro pa dzabe, faks je 600 eura godisnje, u NL 1700 eura, porez na auta je mnogo manji nego od NL, stanovi su dosta jeftiniji, dijeci je mnogo veci.

Sve u svemu Belgija je dobra zemlja, plate su nesto nize nego u NL, ali zato su racuni koje placas mnogo nizi!
sarajevsko_pivo

PostPostao/la nacafaca dana 18/01/2012 14:42

bas me zanima to osigurnjo u nl!drugatica zivi u oss-u kaze placa 100e mesecna za sebe i istp toliko za muza ne znam jel i dete tu ukljuceno zaboravila sam da pitam.zanima me osiguranuje za auto?i jel znas mozda nesto o uvozu kola?moj muz bi u holandiju isao kolima znaci auto ima grcke tablice,osiguranje jel tako treba ovde pred put da zume i ono vazi 6m a posle treba tamo jel tako ako ostene?da li znas kakve su cene vrtica u blegiji i plate?u holandiji za drugarinu cereku vrtc je 1200e a 1100e ce im pokriti opstina znaci placaju 100e a boje su tada bili ne zaposleni na svu srecu pa se jedno zapslilo pre neki dan :)
nacafaca

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 18/01/2012 15:23

Placas svakako 100 eura po osobi koja je iznad 18 godina, ali 100 eura je samo za osnovni paket, ako hoces nesto bolje racunaj 120-130 eura, ako je vas dvoje onda racunaj samo za osiguranje 250 eura, u NL moras biti osiguran, tako nema da neces.
Plate u NL nisu bas visoke, recimo u supermarketu ako radis puno radno vrijeme, izadje te neto oko 1200-1400 eura, administracija 1500-1800 .
Kirija obicnog stana ti je oko 500 eura, dodaj jos struju 150 eura, voda 40 eura, osiguranja 50 eura.
Ja placam osiguranje za auto 70 eura svaki mijesec i 30 eura za porez na auto.
Belgija ti je bolja od NL, i ako su place manje, ali zato placas mnogo manje racuna, i ako izgubis posao Mozes dosta lako dobiti socijalu, dok u NL nista vise ne moze, sada tjeraju bolesne ljude da rade, ako ti recimo majka prima socijalu i ti radis, onda ti automatski smanje majci socijalu, i ako si ti student,.
I ako imas partnera u inostranstvu I zivis u Belgiji mozes ga odmah dovesti, samo nek ste vjencani, dok NL imaju 10000 zahtjeva nekih.
sarajevsko_pivo

PostPostao/la nacafaca dana 18/01/2012 18:40

Mi jos vagamo koja od te 2 drzavae,nl nam se vise dopada i to pokrajna limburg jer ako ode tamo pa se ne snadje za mesec dva mozda do belgije a priac inace frnacuski moj muz ne tecno ali prica ok a u limburgu imaju ogromne ups,dhl i vidiela sam fedex magacine i on planira tu da pokusa ta se ubaci mana je sto se ide preko onog tempo team ili start people a sa njima se nikada ne zna ali opet vecina grka je preko njih nasla nesto pa se posle snalazi kako znas i umes.E sada ovo za auto za osiguranje je po meni previse ali ne znam kada bi on to placao jer znam da 6m moze da vozi sa grckim tablicama i imace 6m osiguranje odavde koje je 100 ili 120e i pokriva stetu od treceg lica sama a nada se da nace napravti sam udes ipak je profesionalni vozac,nikada udes nije ni ima ali opet nikad se ne zna...Inace cilj mu je da vozi opet za ups ili dhl ili drugu kurisrku sluzbu ali opet to se moze samo sa znanjem jezika i ajde da kazes u belgiji bi se sto se jezika tice pre snasao ali da li ima takvih jacih kurusrkih firmi u manji gradovima jer u briselu tesko da bi se snasao nije to mali grad a moras ulice odlicno da znas dobro to zna jer je ovde radio 5g taj posao i svaku jemorao da zna iz dela koji pokriva bez izuzetaka gps nisu imali.Ufff teska je odluka......
nacafaca

PostPostao/la nacafaca dana 18/01/2012 18:41

E da jos i ovo me zanima ko uopste ima pravo na socijalu????Da i u vezi tog decijeg dodadka ja sam na jednom sajtu holandskom zvanicom videla da je za decu do 6g 188e a opet sam procitala egde na netu mozda cak i ovde na forumu da je 75e e pa sad sta je istina i koliko je dodatak u belgiji?
Zadnja izmjena: nacafaca; 18/01/2012 18:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
nacafaca

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 18/01/2012 23:45

nacafaca je napisao/la:E da jos i ovo me zanima ko uopste ima pravo na socijalu????Da i u vezi tog decijeg dodadka ja sam na jednom sajtu holandskom zvanicom videla da je za decu do 6g 188e a opet sam procitala egde na netu mozda cak i ovde na forumu da je 75e e pa sad sta je istina i koliko je dodatak u belgiji?

Socijalu tek mozes dobiti nakon godine dana rada u Belgiji, tako i u NL, ali u NL je skoro vise niko nemoze dobiti.

Dijeciji u NL ti je svakog treceg mjeseca oko 225 eura, znaci 75 mjesecno, u Belgiji je svaki mijesec oko 130 eura.
sarajevsko_pivo

PostPostao/la sarajevsko_pivo dana 18/01/2012 23:47

nacafaca je napisao/la:Mi jos vagamo koja od te 2 drzavae,nl nam se vise dopada i to pokrajna limburg jer ako ode tamo pa se ne snadje za mesec dva mozda do belgije a priac inace frnacuski moj muz ne tecno ali prica ok a u limburgu imaju ogromne ups,dhl i vidiela sam fedex magacine i on planira tu da pokusa ta se ubaci mana je sto se ide preko onog tempo team ili start people a sa njima se nikada ne zna ali opet vecina grka je preko njih nasla nesto pa se posle snalazi kako znas i umes.E sada ovo za auto za osiguranje je po meni previse ali ne znam kada bi on to placao jer znam da 6m moze da vozi sa grckim tablicama i imace 6m osiguranje odavde koje je 100 ili 120e i pokriva stetu od treceg lica sama a nada se da nace napravti sam udes ipak je profesionalni vozac,nikada udes nije ni ima ali opet nikad se ne zna...Inace cilj mu je da vozi opet za ups ili dhl ili drugu kurisrku sluzbu ali opet to se moze samo sa znanjem jezika i ajde da kazes u belgiji bi se sto se jezika tice pre snasao ali da li ima takvih jacih kurusrkih firmi u manji gradovima jer u briselu tesko da bi se snasao nije to mali grad a moras ulice odlicno da znas dobro to zna jer je ovde radio 5g taj posao i svaku jemorao da zna iz dela koji pokriva bez izuzetaka gps nisu imali.Ufff teska je odluka......

Sa Francuskim mu je lakse u Belgiji, ovdje u NL se ne prica Francuski.

Mogli bi probati i u Aachen u Njemacku odmah je na granici sa Belgijom i NLom.

Najbolje vam je da radite u Holandiji ili Njemackoj a da zivite u Belgiji.

Samo nemojte zivjeti u NL, posto ce vas najvise kostati.

Jedino hrana je u NL jeftinije nego u Belgiji.

A najbolje sa vaseg mozda da radi za Aachen-Maastricht Airport, to je Cargo centar Holandije.
sarajevsko_pivo

PostPostao/la nacafaca dana 20/01/2012 17:38

nacafaca je napisao/la:Mi jos vagamo koja od te 2 drzavae,nl nam se vise dopada i to pokrajna limburg jer ako ode tamo pa se ne snadje za mesec dva mozda do belgije a priac inace frnacuski moj muz ne tecno ali prica ok a u limburgu imaju ogromne ups,dhl i vidiela sam fedex magacine i on planira tu da pokusa ta se ubaci mana je sto se ide preko onog tempo team ili start people a sa njima se nikada ne zna ali opet vecina grka je preko njih nasla nesto pa se posle snalazi kako znas i umes.E sada ovo za auto za osiguranje je po meni previse ali ne znam kada bi on to placao jer znam da 6m moze da vozi sa grckim tablicama i imace 6m osiguranje odavde koje je 100 ili 120e i pokriva stetu od treceg lica sama a nada se da nace napravti sam udes ipak je profesionalni vozac,nikada udes nije ni ima ali opet nikad se ne zna...Inace cilj mu je da vozi opet za ups ili dhl ili drugu kurisrku sluzbu ali opet to se moze samo sa znanjem jezika i ajde da kazes u belgiji bi se sto se jezika tice pre snasao ali da li ima takvih jacih kurusrkih firmi u manji gradovima jer u briselu tesko da bi se snasao nije to mali grad a moras ulice odlicno da znas dobro to zna jer je ovde radio 5g taj posao i svaku jemorao da zna iz dela koji pokriva bez izuzetaka gps nisu imali.Ufff teska je odluka......

A najbolje sa vaseg mozda da radi za Aachen-Maastricht Airport, to je Cargo centar Holandije.

A ako se recimo radi u holanidji a zivu u belgiji gde se onda placa porez??Bas sam gedala neke poslove po belgiji recimo za gant ili brisel i ima dosta posla za vozaca i magacionere ali kolko ja vidim u vecini pise da je obavezno znadnje holandskog a kao frnacuski je samo plus i ako koliko ja znam u briselu je glavni jezik frnacuski??A koliko je zdravstveno u belgiji,jer stvarno ova cifra koja je posmenuta 110e na godinjem niou (nesto mi to malo zvuci)??Sto se tice plata u belgiji zaista koga kod da pitam ili gde god da procitam svo prica drugu pricu iskreno,jedan kaze 900e neto drugi kaze 1400e i nije mi jasno jer zaista porez kojii se odbija od plate 55% (opet mi to zvuci previse zaista previse kada je skoro pa svuda 30%)?I jel znas mozda preko koga bi mogli da pogledamo poslove na tom cargo aerodromu (vidm da ih tempo i start ne nude)?
nacafaca

PostPostao/la MannekePis dana 31/01/2012 23:43

nacafaca je napisao/la:

A ako se recimo radi u holanidji a zivu u belgiji gde se onda placa porez??Bas sam gedala neke poslove po belgiji recimo za gant ili brisel i ima dosta posla za vozaca i magacionere ali kolko ja vidim u vecini pise da je obavezno znadnje holandskog a kao frnacuski je samo plus i ako koliko ja znam u briselu je glavni jezik frnacuski??A koliko je zdravstveno u belgiji,jer stvarno ova cifra koja je posmenuta 110e na godinjem niou (nesto mi to malo zvuci)??Sto se tice plata u belgiji zaista koga kod da pitam ili gde god da procitam svo prica drugu pricu iskreno,jedan kaze 900e neto drugi kaze 1400e i nije mi jasno jer zaista porez kojii se odbija od plate 55% (opet mi to zvuci previse zaista previse kada je skoro pa svuda 30%)?I jel znas mozda preko koga bi mogli da pogledamo poslove na tom cargo aerodromu (vidm da ih tempo i start ne nude)?

GPS u Briselu nije luksus, svi ga imaju :D . Poznavanje ulica je pozeljno.

Upravo sam uplatio zdravstveno osiguranje za ovu godinu : 111,28€!!!

U Belgiji su zanimanja vozaca i magacionera deficitarna. Svi zainteresovani mogu sigurno odmah poceti s radom. Jezik i nije toliko bitan. Malo mucanja na francuskom je sasvim dovoljno za posao vozaca ili magacionera u Briselu. U Gentu ( Gantu) se,ipak, trazi neko poznavanje (mucanje) holandskog jezika. Vozac s redovnim vremenom moze minimalno zaraditi +/- 1800 €. A ako se radi vikendom i prekovremeno, onda je zarada veca.

Plata za puno radno vrijeme ne moze biti manja od +/-1200€. Socijalna pomoc za samca je oko 900€.

Visina porezne stope zavisi od zarade. Stopa od 55% je sasvim moguca.

Ako jedno od vas nema pasos jedne od zemalja EU onda Holandija otpada. Za takve slucajeve je u Belgiji (jos malo) mnogo lakse srediti boravak.
MannekePis

PostPostao/la nacafaca dana 01/02/2012 11:23

Mnogo ti hvala na odogovoru!!!ovako moj muz ne muca :lol: :lol: :lol: na frnacukom moze lepo da se izrazi ali opet ne prica ga kao frnacuz :lol: ali evo ponavlja saki dan do odlaska tamo.On bi najradije radio kao vozac ali C kategiorije ili kao van driver iskreno njemu jos bolje jer je to radio pa dosta goine sto za UPS sto za druge kompaije manje to tipaa sada d ali bi tu bio problem d ase zaposli posto ima 45 god?.Sta mislis o nalazenju takvog posla preko randstat-a ili tempo team,mada vidima da na vlan.be imaju oglasi direktno od poslodavaca.E sada mene jos jedna stvar zanima,ja koliko sam ispitala temu on kada dodje tamo ima 8 dana da se prijavi u opstini a za to mu treba ugovor os stanu gde ce zitveti i ugovor o zapolenju ili potrvda da moze sam sebe da izdrzava ali nigde nepise koliko on to para treba da ima to jest za koliko meseci???I sta se desava ako on dodje tamo i ne prijave se u roku od 8 dana nego prvo saceka da nadje posao pa se tek onda prijavi i sta ako nadje posao tek posle 3m (mada ja ne vidim kako bi oni znali kada je dosao s obzirom da nece imati pecat u pasosu) i recimo uzme novi stan sa novim ugovorm jer bi ustarom pisao taj prvi datum kada je stigao??I jel imas neki predlog kako da nadje sobu/studio za samo 3meseca jer vidim da skoro pa svugde pise da se daje ugovor minimum 6m????
nacafaca

PostPostao/la zemo_online dana 01/02/2012 11:51

sarajevsko_pivo je napisao/la:Placas svakako 100 eura po osobi koja je iznad 18 godina, ali 100 eura je samo za osnovni paket, ako hoces nesto bolje racunaj 120-130 eura, ako je vas dvoje onda racunaj samo za osiguranje 250 eura, u NL moras biti osiguran, tako nema da neces.
Plate u NL nisu bas visoke, recimo u supermarketu ako radis puno radno vrijeme, izadje te neto oko 1200-1400 eura, administracija 1500-1800 .
Kirija obicnog stana ti je oko 500 eura, dodaj jos struju 150 eura, voda 40 eura, osiguranja 50 eura.
Ja placam osiguranje za auto 70 eura svaki mijesec i 30 eura za porez na auto.
Belgija ti je bolja od NL, i ako su place manje, ali zato placas mnogo manje racuna, i ako izgubis posao Mozes dosta lako dobiti socijalu, dok u NL nista vise ne moze, sada tjeraju bolesne ljude da rade, ako ti recimo majka prima socijalu i ti radis, onda ti automatski smanje majci socijalu, i ako si ti student,.
I ako imas partnera u inostranstvu I zivis u Belgiji mozes ga odmah dovesti, samo nek ste vjencani, dok NL imaju 10000 zahtjeva nekih.

150 eura na struju,pa kolko ti to trosis brate? to nije normalno. da ne uzgajas nesto? :D
koji auto ti imas ako je porez samo 30 eura mjesecno. taj auto garant nije tezi od tone jer nije moguce. garant imas dobar auto jer placas ako osiguranje placas 70 eura,a to je garant full casco. znaci,sa tvojom racunicom nesto ne stima sto se auta tice.i struje.

i na kraju drzava svako malo uzima i uzima,cijene rastu brze od primanja a oni samo cute i cute i trpe,umjesto da ponekad pokazu i zube.zato ja cijenim francuze koji,ako ih drzava pocne da prca,izadju na ulicu i onda drzava ima problem i tako se bore za svoja prava. i dobiju vise love naravno.
Zadnja izmjena: zemo_online; 01/02/2012 11:57; ukupno mijenjano 1 put/a.
zemo_online

PostPostao/la zemo_online dana 01/02/2012 11:55

po meni,trenutno najbolje zemlje za zivit su osim skandinavskih zemalja BEZ euro valute,australija i nz i kanada ali je opet to zavisno sta znate da radite,radno iskustvo isl.
zemo_online

Sljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.