Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

PostPostao/la slobodann dana 30/03/2013 15:19

Kiano je napisao/la:Hvala Vam Op3r4t0r, na Vasem odgovoru. Sto se tice jezika i pisanja djece-dijece-dece, da neulazim u raspravu sada, sve zavisi, postovani prijatelju, na kom jeziku se izrazavamo i nismo ovdje da gledamo pravopisne greske jedni drugima...kojih ima i kod mene i kod Vas.
Svako dobro zelim svima.

Samo glavu gore, i guran naprijed - ne daj da te iko i ista obeshrabri.

Neka ti je sa srecom !
slobodann

PostPostao/la don_refoni dana 03/04/2013 15:23

Radim i zivim u Austriji vec godinama i JEDINA mogucnost kako da dodjes do posla i boravisne/radne jeste:
1) Zenidba za Austrijskog drzavljanina
2) Poziv za posao

Ostale mogucnosti su trazenje azila (100% odbijenica) ILI rad na crno.. (To vjeruj mi da neces..)

Imam osjecaj da bi ti bilo lakse da imas iskustva u nekom IT-segmentu poput programiranja ili slicno, ali kakav je trend, to se sve vise i vise vrsi outsourcing za indiju..

Postoi ti je struka koliko-toliko specificna ja bih ti preporucio da se raspitas u prvu liniju koje firme traze takve radnike i da kontaktiras te firme i vidis kakve su sanse.. jer za njih to predstavlja ispunjavanje formulara koje ce oni predati magistratu za izdavanje radne dozvole i slicno.. a ti ces onda sa svojom platom i porezom sam sebi osiguravati zdravstveno osiguranje i ostale doprinose..

pozdrav
don_refoni

PostPostao/la marama dana 05/04/2013 13:13

Dragi forumasi.

Jedna firma iz Graza trazi software developere (papiri ne bi trebali bit problem za kvalitetan kadar s iskustvo i obrazovanjem) pa sam navratio na klix.ba da vidim jel mozda ima netko zainteresiran da preseli. Moje pitanje je: gdje je na forumu najbolje objavit oglas. Nisam nasao neki topic/podforum sa oglasima. Ima li netko savjet gdje postavit oglas?

pozz
marama

PostPostao/la nino90 dana 05/04/2013 17:17

ako ima neko da zna da im treba inzinjer elektrotehnike smjer energetika, nek mi javi na pm :)
nino90

PostPostao/la n1965 dana 10/04/2013 16:48

Izvadio sam uvjerenje o nekaznjavanju koje mi je potrebno za dobijanje boravisne dozvole u Austriji sa ciljem spajanja porodice. Na tom uvjerenju mi stoji jenda presuda iz 1986 g. gdje sam osudjen na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca,uslovno jedna godina. Zamolio bih vas , ako neko zna , da mi kazete dali to moze utjecati na dobijanje boravisne vize u Austriji.
n1965

PostPostao/la KatarinaKosaca dana 10/04/2013 21:36

marama je napisao/la:Dragi forumasi.

Jedna firma iz Graza trazi software developere (papiri ne bi trebali bit problem za kvalitetan kadar s iskustvo i obrazovanjem) pa sam navratio na klix.ba da vidim jel mozda ima netko zainteresiran da preseli. Moje pitanje je: gdje je na forumu najbolje objavit oglas. Nisam nasao neki topic/podforum sa oglasima. Ima li netko savjet gdje postavit oglas?

pozz

forumasi-zaposljavaju-t91428s725.html
KatarinaKosaca

PostPostao/la kadinica dana 11/04/2013 11:45

n1965 je napisao/la:Izvadio sam uvjerenje o nekaznjavanju koje mi je potrebno za dobijanje boravisne dozvole u Austriji sa ciljem spajanja porodice. Na tom uvjerenju mi stoji jenda presuda iz 1986 g. gdje sam osudjen na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca,uslovno jedna godina. Zamolio bih vas , ako neko zna , da mi kazete dali to moze utjecati na dobijanje boravisne vize u Austriji.

Jednostavno traži brisanje uslovne osude iz kaznene evidencije, kad se to okonča, dobićeš potvrdu da nisi nikada kažnjavan.
kadinica

PostPostao/la riquelme10 dana 16/04/2013 05:23

Op3r4t0r je napisao/la:
Kiano je napisao/la:Pozdrav postovani narode. Da nebih otvarao novu temu pitacu Vas za par informacija. Kakve su sanse za posao u Austriji, tj. dobijanja stalnog boravka u mom slucaju:
Ja sam diplomirani pravnik za bezbjednost i kriminalistiku (naravno, nezaposlen-diplomirao prije par mjeseci), ozenjen-otac dvoje malodobne/maloljetne dijece.
Ako neko slucajno ima informaciju ili nesto slicno, imam li sansu za dobijanje posla u gore navedenoj struci ili priblizno slicnoj i svakako ako postoje sanse kako i kome se obratiti?
Veliko hvala na citanju mojih redova. Svako dobro zelim svima Vama. :)

Pozdrav,

tvoje sanse su ravne nuli, nazalost u tvom slucaju diplomu mozes okaciti macku o rep, zanimanja poput inzinjera, informaticara imaju sansu jer je informatika informatika i ne ovisi o zemlji, pravo i zakoni manje vise nigdje nisu isti i vise bi sanse imao da kazes da si po zanimanju hodza i da pitas kakve su ti sanse da u austriji radis kao pop :)

P.S. Diplomirani pravnik bi trebao znati da se ne kaze dijece nego djece lol :mrgreen:

Svaka cast za operatora,nisam bolji post procitao ima decenija :lol: :lol: :lol: :thumbup:
riquelme10

PostPostao/la Anchius dana 14/06/2013 19:02

Uskoro planiram put u Beču. Zna li neko ovdje postoji li prijevoz iz Bihaća do Beča direktno i da je prijevoz jeftiniji, bez obzira da li se ide busom, autom ili kombijem, nije problem? Kontam da ima direktne linije samo negdje u Cazinu u blizini ali tako to ja ne preferiram. Mislio sam prvo ići u ZG pa onda odavde u Beč, računao sam da je ovako jeftinije i raspored je veoma povoljan. Našao sam slučajno da postoji privatni prijevoz autom ali ne znam koliko je to sigurno. Ako neko ima bolje ideje, neka da napiše. Zna li neko linkove gdje da nađem jefiniji smještaj na samo par dana u Beču? ja sam našao neke ali bolje da budem siguran. Mislio sam prvo tamo prespavati sam i onda idem naći prijatelja i tamo se smjestim.

Molim hitno
Anchius

PostPostao/la prinzessin dana 18/06/2013 18:59

Pozdrav, evo stigla jos jedna princeza sa slicnim ili istim pitanjima kao i ostali! Radi se o sljedecem. Dugo vec imam momka u Becu,(dvije godine), dakle nije ljubav iz koristi , on je svabo i ima 27 godina. Sad smo odlucili stati na ludi kamen i nasu ljubav ozvanicit ili ozakoniti ili kako vec...Ja sam bila tamo tri mjeseca sad i mogu ici opet u septembru. Kad odem hocemo da se vjencamo. Pitanja su sljedeca: kad se vjencamo moram li odmah predati za vizu i dok je cekam mogu li tamo biti ili moram ipak ovdje doci? Sljedece pitanje: koliko cekam vizu i sta je uopste sve potrebno za tu vizu, sem toga da on mora biti zaposlen? I, naravno, moram li vec imati polozen deutsch kurs prije nego sto se vjencam ili mogu kad se vjencam pa da onda polazem? Hvala puno!
prinzessin

PostPostao/la Glavni Moderator dana 18/06/2013 20:24

prinzessin je napisao/la:Pozdrav, evo stigla jos jedna princeza sa slicnim ili istim pitanjima kao i ostali! Radi se o sljedecem. Dugo vec imam momka u Becu,(dvije godine), dakle nije ljubav iz koristi , on je svabo i ima 27 godina. Sad smo odlucili stati na ludi kamen i nasu ljubav ozvanicit ili ozakoniti ili kako vec...Ja sam bila tamo tri mjeseca sad i mogu ici opet u septembru. Kad odem hocemo da se vjencamo. Pitanja su sljedeca: kad se vjencamo moram li odmah predati za vizu i dok je cekam mogu li tamo biti ili moram ipak ovdje doci? Sljedece pitanje: koliko cekam vizu i sta je uopste sve potrebno za tu vizu, sem toga da on mora biti zaposlen? I, naravno, moram li vec imati polozen deutsch kurs prije nego sto se vjencam ili mogu kad se vjencam pa da onda polazem? Hvala puno!

Posto vidim da niko nije odgovorio da ja probam, ti da bi uopste dobila papire on mora dokazati svoju financijsku mogucnost da te moze uzdrzavati i da neces visiti o socijali, to naravno dokazuje poslom i platom koju ima, pozeljno je da nema kredite jer oni naravno mogu predstavljati problem jer ce se njemu preracunati njegova primanja minus svi izdaci koje ima, izmedju ostalog i kredit i od onog sto mu ostane donijece se odluka da li te moze uzdravati, naravno osim plate mora imati obezbjedjen i smjestaj, smjestaj ne mora biti vlatiti njegov ali kroz primanja mora dokazati da moze placati stanarinu.

Prva vizu koju ces ti dobiti je ogranicena viza i traje godinu dana, eh da ne zaboravim napomenuti, posto se kod vas radi o takozvanom sumnjivom braku vi cete naravno biti podvrgnuti kontroli, eh sad ne znam tacno da li ce vam ta kontrola biti prije nego dobijes prvu vizu ili poslije toga ali mislim da ce biti prije, u slucaju da ce biti prije od te kontrole zavisi da li ces ti uopste dobiti vizu, kontrola ide po principu da njega ispituju o tebi i o vama sve moguce a tebe o njemu i o vama sve moguce i ako se stvarno ne poznajete, ono da ste bas par a ne neka veza preko interneta i facebooka necete proci kontrolu.

Ako s tom kontrolom bude sve ok onda dobijas vizu, kako rekoh na godinu dana, s tim da i ovdje nije iskljuceno da ti kad dodjes u austriju da i tad necete imati kontrole koje ce vam samo onako lupiti na vrata da provjere da li vi zivite zajedno i tako to.

Ako i to prodje kako treba onda je ok, nakon prve vize od godinu dana dobijas ponovo vizu na godinu, pa onda na dvije godine i prije je bilo da nakon te od dvije godine dobijas na 5 godina ali mislim da je sad novo pravilo da dobijas vizu na dvije godine sve dok ne polozis njemacki jezik.
Glavni Moderator

PostPostao/la prinzessin dana 19/06/2013 21:05

Hvala puno. Saznala sam mnogo korisnih informacija za koje nisam ni sumnjala da trebam znati. On je zaposlen, ima cak dva zanata, nema kredita,ima kucu svoju, ima auto. Smatram da znamo sve jedno o drugom, on je cak bio kod mene u Banja Luci i doci ce sad opet u julu. Nisi mi odgovorio na bitno pitanje al ne moras ti moze i neko drugi. Kad se vjencamo moram li odmah predati za vizu i mogu li u Becu predati, koliko cekam i dok cekam mogu li tamo biti ili moram doci ovdje? i da li mozda neko zna sta ide sve od dokumentacije za skalpanje braka i za vizu naravno,ostavite mi link, ako moze. Hvala, Hvala.
prinzessin

PostPostao/la Glavni Moderator dana 19/06/2013 23:33

prinzessin je napisao/la:Hvala puno. Saznala sam mnogo korisnih informacija za koje nisam ni sumnjala da trebam znati. On je zaposlen, ima cak dva zanata, nema kredita,ima kucu svoju, ima auto. Smatram da znamo sve jedno o drugom, on je cak bio kod mene u Banja Luci i doci ce sad opet u julu. Nisi mi odgovorio na bitno pitanje al ne moras ti moze i neko drugi. Kad se vjencamo moram li odmah predati za vizu i mogu li u Becu predati, koliko cekam i dok cekam mogu li tamo biti ili moram doci ovdje? i da li mozda neko zna sta ide sve od dokumentacije za skalpanje braka i za vizu naravno,ostavite mi link, ako moze. Hvala, Hvala.

Eh ovako, kao sto sam vec rekao kada se vjencate vi cete vjerovatno prije nego sto ti uospte dobijes mogucnost da trazis vizu biti podvrgnuti kontroli, ako te zanima kakva ce vam pitanja biti postavljena mozes potraziti ovdje po forumu jer je neko vec pisao, tek ako prodjete kontrolu onda ti dobijas mogucnost za vizu a sto se tice same vize tebe niko nece tjerati da ti to predas odmah, mozes predati kad hoces ali sve dok ne dobijes vizu tretirat ces se kao i svaki drugi turist a to znaci da ces moci u austriji biti 3 mjeseca i onda nazad.

Za vizu mozes predati u becu, ali kao sto rekoh istekne li ti rok od 3 mjeseca prije nego dobijes vizu morat ces se vratiti nazad i u bosni sacekati vizu mada se to nebi trebalo desiti jer sam proces oko dobijanja vize, naravno ako ste skupili sve papire, ne traje dugo.

Od papira tebi treba kopija pasosa, rodni list, dokaz o drzavljanstvu, potvrda o nekaznjavanju (ne smije biti starija od 3 mjeseca), trebat ce vam vjencani list koji cete dobiti nakon vjencanja i njemu ce pored osnovnih dokumenata trebati izvod iz banke, izvod o kreditnom stanju (iako nema kredit mora izvaditi ovu potvrdu kako bi potvrdio da nema kredit), potvrda o mjestu stanovanja i mislim da je to to ako nisam nesto zaboravio i ako se u medjuvremenu nije sta promjenilo.

Uglavnom kad vi odete da trazite vizu radnica ce vam vec reci sta vam sve treba od papira i dobicete jos od nje neka formulare za ispuniti i to je to.

I da, svi tvoji papiri koji budes vadila u bosni moraju biti prevedeni kod sudskog tumaca i onda moras na njih udariti apostile
Glavni Moderator

PostPostao/la prinzessin dana 20/06/2013 12:05

Hvala ti puno, saznadoh ja sve od tebe... Ako mi slucajno nesto ne bude jasno, pitacu opet. Nadam se iskreno da ne bih trebala imati nikakvih problema, a pogotovo oko kontrole. Hvala jos jednom.
prinzessin

PostPostao/la Anchius dana 20/06/2013 17:03

Niko još nije odgovorio na moj post?
Anchius

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 21/06/2013 13:33

Ko će biti fin i naći mi posao na dva mjeseca. August i septembar.
Govorim tečno njemački, studiram ga :mrgreen:
Zatamnjena stakla

PostPostao/la MrShadow dana 21/06/2013 17:06

Kakve su sanse da se dodje na magistarski i na osnovu toga da se nadje posao i ostane tamo za stalno ?
MrShadow

PostPostao/la Zatamnjena stakla dana 22/06/2013 23:52

Proceduraste.
Zatamnjena stakla

PostPostao/la MrShadow dana 24/06/2013 02:49

Ali ih ima ?

Ako me prime jel imam pravo s tom vizom da radim ili da se prebacim na poslovnu vizu ?
MrShadow

PostPostao/la andalib dana 24/06/2013 06:16

MrShadow je napisao/la:Kakve su sanse da se dodje na magistarski i na osnovu toga da se nadje posao i ostane tamo za stalno ?

ne znam kakve uslove moras zadovoljiti da upises magistarski, vjerovatno su najvise finansijske prirode, tj da moras imati odredjenu svotu novcu po semestru na raspologanju, kao i uplaceno zdravstveno osiguranje. vjerovatno moras biti upisan i primljen na magistarski u maticnoj zemlji, ali za ovo nisam sigurna iskljucivo u slucaju magistarskog.

nakon magistarskog mozes ostati ako uspijes naci posao, sto znaci da moras naci poslodavca koji ce za tebe aplicirati radnu dozvolu. dakle, ti njemu dodjes i trazis posao kao osoba na studenstkoj vizi bez radne dozvole i moras ga toliko impresionirati da se on krene zahmetiti oko tvoje radne dozvole.

ja sam totalno ispala iz ovih novih tokova kao sto se vidi gore. sad kad i se AT prebacila na bolonju, postoji taj separatni magistarski i ja ne znam da li za magistarski vaze druga pravila u odnosu na tzv. undergrad. isto tako, usla je u opticaj ta rot-weisz-rot karta za koju nisam sigurna da li je ukinula izdavanje obicne radne dozvole na 12 mjeseci, ono sto je nas narod prije zvao "bijelim papirima"? sta bi bila prednost te karte u odnosu na obicnu radnu dozvolu, ako je kao uslov za izdavanje rot-weis-rot karte donja granica plate pravo visoka? -ovdje sam se smotano izrazila, ali ne ide bolje u ponoc- nagadjam recimo da rot-weisz-rot karta vazi duze i da nije ogranicena na jednog poslodavca? ovo se naravno sve da istraziti na webu, ali ja nisam motivisana. koga interesuje, moze naci. ja samo pokusavam odgovoriti u okviru znanja kojeg posjedujem i razgraniciti neke stvari.

u svakom slucaju, kada bi ti poslodavac aplicirao za "obicnu" radnu dozvolu, dobio bi je na 12 mjeseci i vazila bi samo za tu firmu i taj posao, a nakon odradjenih 12 mjeseci bi imao pravo aplicirati na 2-godisnju radnu dozvolu s kojom bi mogao mijenjati posao. mislim da je tesko naci poslodavca koji bi ti ispunio papire, i mislim da bi se moglo desiti da biro za zaposljavanje posalje na njegovu adresu par aplikanata koji su ili drzavljani ili imaju vec radnu dozvolu, pa da se vidi da li moze neko od njih popuniti to radno mjesto ili hoce bas tebe...

koliko to sve potesko zvucalo, opet je cinjenica da su svi studenti koji su zavrsili nesto u AT i ostali u AT pod ovakvim uslovima. cak i cure koje su zavrsile germanistiku. ali to opet ne znaci da se ne strahuje za svakog studenta hoce li uspjeti naci posao. nije lahko, nista nije zagarantovano, borbeno je, i proceduralno, ali nije nemoguce. samo se ne servira na tacni.
andalib

PostPostao/la andalib dana 24/06/2013 06:24

MrShadow je napisao/la:Ali ih ima ?

Ako me prime jel imam pravo s tom vizom da radim ili da se prebacim na poslovnu vizu ?

sad vidim da sam mozda naivno odgovorila na prvo pitanje. ti ne mislis stvarno zavrsavati magistarski?

sa studentskom vizom ne smijes legalno raditi. dobiti posao i radnu dozvolu bez zavrsenog magistarskog je jos teze, jer biro za zaposljavanje moze popuniti nize kvalifikovana mjesta sa X ljudi.

mada znam momka koji je haman deceniju pokusavao zavrsiti austrijski faks, na kraju odustao i zaposlio se negdje, nesto. kako, sta, poooojma nemam. ali je nakon decenije u AT znao vec jezik i mozda ljude, i ko zna kako su mu i u sta uracunali taj prekinuti faks.
andalib

PostPostao/la MrShadow dana 24/06/2013 16:14

andalib je napisao/la:sad vidim da sam mozda naivno odgovorila na prvo pitanje. ti ne mislis stvarno zavrsavati magistarski?

Sta je tebi ovdje cudno, stvarno ne razumijem ?

Da, mislim stvarno zavrsavati magistarski, zavrsio sam IT fakultet i imam godinu dana radnog iskustva u USA gdje sam trenutno, ali hocu da se vratim u Evropu da budem blize porodici u Bosni. Bec mi se cini kao idealno mjesto za to, a imam nekoliko prijatelja iz Bosne koji su sada upisali magistarski tamo i hoce preko toga da traze posao i ostaju pa me samo zanimalo kakve su realne sanse da se tako nesto ostvari. Magistarski u IT-u u Becu ima i na Engleskom jeziku tako da mi ni to nije problem.
MrShadow

PostPostao/la andalib dana 24/06/2013 17:38

MrShadow je napisao/la:
andalib je napisao/la:sad vidim da sam mozda naivno odgovorila na prvo pitanje. ti ne mislis stvarno zavrsavati magistarski?

Sta je tebi ovdje cudno, stvarno ne razumijem ?

Da, mislim stvarno zavrsavati magistarski, zavrsio sam IT fakultet i imam godinu dana radnog iskustva u USA gdje sam trenutno, ali hocu da se vratim u Evropu da budem blize porodici u Bosni. Bec mi se cini kao idealno mjesto za to, a imam nekoliko prijatelja iz Bosne koji su sada upisali magistarski tamo i hoce preko togta da traze posao i ostaju pa me samo zanimalo kakve su realne sanse da se tako nesto ostvari. Magistarski u IT-u u Becu ima i na Engleskom jeziku tako da mi ni to nije problem.

malo pazljivijeg citanja i kulture dijaloga ne bi bilo na odmet. pogotovo kad sam se trudila odgovoriti ti. nisam rekla da mi je ista cudno, tako da je suvisno odgovarati na tvoje pitanje.

sanse za zaposlenjem u IT struci s americkim faksom su OGROMNE. s at magistarskim pride sumnjam da neces naci nekog da ti aplicira za papire.

ja sam iz AT otisla u usa. imala sam prijatelje koji su se doselili iz usa da zive u at jer su kao vecina bosanaca ceznuli da zive u zapadnoj evropi blize bosni, ali su se vrnuli ubrzo za usa. glavni razlozi pored potencijalnog poslovnog neuspjeha su bile manje plate i veci rasizam. zapadna evropa je drugacija od usa. zivi se ugodno i sigurno, ali se ima manje. isto tako, nisu ti sva vrata otvorena. kako god, da ne budem demagog, ni sama ne znam gdje cu provesti zivot. good luck to you.
andalib

PostPostao/la MrShadow dana 24/06/2013 19:01

Vjerujem da se ima manje, ali nije sreca ni u parama, jebes i taj zivot u kojem cu se svako jutro buditi i prva stvar koju pomislim jeste koliko je dana ostalo prije nego sto cu vidjeti svoje, a onda mjesec pred polazak sef ti kaze da mozes dobiti samo 7 dana godisnjeg odjednom jer te trebaju u firmi pa sve padne u vodu.
Dobro je ovdje dok je covjek mlad jer ima puno stvari za zabavu, ali za porodicu smatram Evropu boljom, nekako sporiji zivot, vise slobodnog vremena, slobodnih dana, blizina Bosni, bolja hrana i zdravstveno..

U Sarajevu bi najsretniji bio, al nema posla jbg, a Austrija nekako najbliza normalna zemlja.
MrShadow

PostPostao/la andalib dana 24/06/2013 20:33

u americi ko ima, bas ima, tako da se moze desiti da mu zdravstveno u austriji bude gore. ima tu dosta luksuza bez kojeg se moze, tipa jednokrevetne sobe u bolnici, za koje se u at mora doplatiti. cak i to sto u at osiguranje ne pokriva lokalnu anesteziju za popravku zuba kao ni "bijele plombe", niti 1 posto za krunu za zube kojima je umrtvljen zivac se moze nekako predeverati i isplacati. ono sto moze biti kriticno jesu intervencije i terapije u slucaju da ti zatrebaju djetetu. ti si vjerovatno mlad i takvo sto ti nece pasti na pamet, osim toga nije ni velika vjerovatnoca da se takvo sto desi. meni se pak desilo i ja mogu reci, mi smo bas s aspekta zdravstvenog osiguranja bili blagoslovljeni sto smo se zadesili u americi, gdje nema 6+ mjesecnih cekanja na terapije u vrijeme kada se svaka sedmica pika i cupas kosu u ocaju. a cak i da ti roditelji nemaju dobro zdravstveno osiguranje od poslodavca, svako dijete s hronicnim oboljenjem ima medical assistance, cime su mu terapije opet dostupne. i da, za razliku od austrije ima tih servisa na svakom koraku, i ne moras cekati kao sto rekoh mjesecima. isto tako, amerika je u zdravstvenom polju vjerovatno deceniju ispred ostatka svijeta. barem tako kazu ljudi koji svoju djecu dovode ovdje na lijecenje.

ovim sad odoh u detalje, a to mi nije bio cilj.

ne, nije sve u novcu, ali zbog novca smo mi svi van bosne. znm da zvucim kao da navijam za usa, a ni to mi nije bio cilj, ali recimo da sam se previse druzila s bosancima u usa koji svi vape da prebace u evropu, i da sam sita te price. ne, nije zapadna evropa ta utopija o kojoj mastate, kao sto se ni usa nisu ispostavile kao mracna rupa gdje se samo rintaci dok se ne umre od ceznje za bosnom. pretpostavljam da starijoj generaciji nije lijepo, ali nisu se ni oni u evropi nauzivali cisteci hale i metuci smece. mladjoj generaciji moze u usa biti cak i ljepse nego u zapadnoj evropi, govorim iz perspektive zene koja se magistrirala u at (ne po bolonji, vec starom sistemu), ima at drzavljanstvo i jos se nije pokajala sto zivi u usa.

ne mogu vise ni da slusam tu pricu, u evropi se manje radi. ko ima dobro obrazovanje i posao, ne rmbaci ni u americi dan-noc. a ko je donji, i u austriji je donji, i radice i vikendom. moja mama je godinu pred penziju, imala je ozljedu, te operaciju koljena, i ne moze ga saviti gotovo nikako, i eno je opet fizicki posao radi i vikendom, kad god sefici zatreba. od 8h do 17h. ne moze reci ne, a valja cekati do penzije. mi jos nikad nismo radili vikendom u usa, a moj muz ima slobodno cak i kad je martin luther day rofl, iako nije u drzavnoj firmi. daleko od toga.

plasim se da spamam temu. svakako trebas raditi na onom sto zelis, ti ces zivjeti svoj zivot, necu ja, meni se samo ne dopadaju iluzije i ona uvjezbana spika o americi vs. evropa.
andalib

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.