Zatvor stolice i nadutost

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Zatvor stolice i nadutost

PostPostao/la **ja** dana 15/06/2011 14:23

Imam od svog djetinjstva problema sa zatvorom stolice i nadutosti :x
Kad sam se obratila lijecniku zbog tog problema,reko mi je da to mogu regulisat hranom...al uzalud
pijem puno jogurta,manje masnog,Pijem 2 litra vode dnevno,al jednostavno imam osjecaj da nista ne pomaze,cajevi za regulaciju stolice mi na pocetku pase,ali duzim koristenjem istog caja i oni gube dejstvo,sklona sam gojenju i mislim polahko da mi je to sa zatvorom stolice zapravo i problem sto ne mogu da smrsam,koliko god se cuvala slatka,masne hrane i uopste hrane posle 18h,kilaza mi ostaje ista...dakle uspjeva mi samo na taj nacin da je odrzajem :?
Dal postoji neko efikasno sredstvo za lijena crijeva :?
Mozel zatvor stolice uzrokovat neku strasnu blest???
**ja**

Re: Zatvor stolice i nadutost

PostPostao/la tahoma dana 15/06/2011 14:33

Pa nije za zanemariti, naravno!
Caj za mrsavljenje od Biljane, mislim da se sad zove SlimX, uglavnom kutija je obicna, kao bilo koji njihov caj.
Samo jednom popij prema uputi i vec sutradan ces sigurno posjetiti toalet :)
Eh dan poslije bi vec trebalo samo da ide - prirodno da imas nagon bez caja ili bilo cega drugog.
tahoma

PostPostao/la vazi dana 15/06/2011 14:34

fizicka aktivnost, sto vise kretanja, hodanje ili neki sport...

a bas protiv zatvore ti ne treba, cini mi se, nista bolje od nasih suhih sljiva, na vecer 4 sljive potopi u vodu, ujutro pojedi i popij vodu, svaki dan redovna stolica.

ishrana, sto vise vlakana: prasa, luk, zelena salata PRIJE obroka, ako volis zeelenu salatu lmozes i uz obrok i poslje obroka ali prije obavezno ..Znaci dosta voca i povrca, minimum slatko i masno, minimum soli...
vazi

PostPostao/la WipeOut dana 15/06/2011 14:44

Hmmmm,
nije ti lako znam.
KAda nemas redovnu stolicu normalno da metabolizam nije u redu.Od toga sigurno i debljenje.
Jesi li sigurno probala sve opcije sta se tice hrane?Jesi li jela tecno,kuhanja,kompote,hosafe i te fazone ?
Ponekad ne moci ici u wc moze biti i od stresa...ne znam dal studiras,ili imas stresa onako svaki dan...
ne bih ti preporucila cajeve,jer onda se crijeva mogu naviknuti na njih pa ces onda pravo nabelajiti kad se crijeva naviknu samo na tako praznjenje...
Probaj ovako,poslije jela setaj i cim osjetis da ti se ide u wc idi,ne razmisljaj ni sekunde..
I sad malo je glupo sto objasnjavam ovo ovako,ali kad si na wc solji probaj noge podignuti na nesto,evo npr na kantu za smece koja ti bude u wc,ako imas,ako nemas onda nadji nesto bilo sta sto ce ti malo odignuti noge od poda.Tako ces ujedno i pritisnuti crijeva pa ce da bude lakse :roll:
WipeOut

Lokacija: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

PostPostao/la Black swan dana 15/06/2011 14:45

to s dizanjem noga je idealno ako želi hemoroide :cry:
Black swan

PostPostao/la WipeOut dana 15/06/2011 14:46

komi je napisao/la:to s dizanjem noga je idealno ako želi hemoroide :cry:

pa nece ih dizati do plafona ba
samo malo desetak cm :roll:
WipeOut

PostPostao/la Black swan dana 15/06/2011 14:49

pa dobro

nisam doktor ali recimo jasno je kako čitav probavni trakt vrši pritisak dole
a ti još predlažeš da pojača pritisak :? a ne preporučuje se natezanje na stolici :?
Black swan

PostPostao/la WipeOut dana 15/06/2011 14:55

komi je napisao/la:pa dobro

nisam doktor ali recimo jasno je kako čitav probavni trakt vrši pritisak dole
a ti još predlažeš da pojača pritisak :? a ne preporučuje se natezanje na stolici :?

ajoj :roll:
pa nisam ni ja doktor,ali sam nasla u nekoj knjizi da je najpogodnija pozicija za praznjenje crijeva ...ovako se zove :D
pozicija orla,i na slici je ciko koji čuči i vrsi nuzdu :roll: ..eh u nas se to zove na čučavcu :-) ...
i tu mi se cini sve pritisne i vrsi se pritisak :? pa ne bude nista strasno :-)
...a knjigu je napisao neki ruski doktor...eto potrazit cu naziv ako je bas urgentno,
uglavnom....ne mogu se dobiti hemorioidi onako....vjeruj mi znam sta pricam :zoka:
WipeOut

PostPostao/la goodspirit dana 15/06/2011 15:03

**ja** je napisao/la:Imam od svog djetinjstva problema sa zatvorom stolice i nadutosti :x
Kad sam se obratila lijecniku zbog tog problema,reko mi je da to mogu regulisat hranom...al uzalud
pijem puno jogurta,manje masnog,Pijem 2 litra vode dnevno,al jednostavno imam osjecaj da nista ne pomaze,cajevi za regulaciju stolice mi na pocetku pase,ali duzim koristenjem istog caja i oni gube dejstvo,sklona sam gojenju i mislim polahko da mi je to sa zatvorom stolice zapravo i problem sto ne mogu da smrsam,koliko god se cuvala slatka,masne hrane i uopste hrane posle 18h,kilaza mi ostaje ista...dakle uspjeva mi samo na taj nacin da je odrzajem :?
Dal postoji neko efikasno sredstvo za lijena crijeva :?
Mozel zatvor stolice uzrokovat neku strasnu blest???

Problem se moze regulisati ishranom, jer ono si sto jedes . Nadutost moze biti posljedica blaze upale u crijevima zbog prissustva gljivica ili parazita. Probaj na jedno vrijeme izbaciti iz ishrane mlijeko i mlijecne proizvode. Prati kako se organizam ponasa, i koliko cesto ides u wc. nebi bilo lose izbaciti i gluten ( zitarice ) kruh se uvijek moze praviti od kukurznog brasna, heljde, soje ... Znaci ides korak po korak, ne naglo, jer ce organizam traziti svoje. Cilj ti je da se rijesis nadutosti, a ne kilograma. Ovo drugo ce poceti odlaziti samo od sebe.
raspitaj se gdje se moze uraditi test intolerancije na hranu .,to bi ti pomoglo jer bi tacno znala sta organizam ne podnosi. sretno.
goodspirit

PostPostao/la T8 dana 15/06/2011 15:14

Probaj s kefirom. Mnogim osobama koje su imale problema s probavom je pomogao

viewtopic.php?f=42&t=77881

Takodjer možda ne bi bilo loše neke dodatne analize uraditi. Npr problemi u radu štitine žlijezde utiču na metabolizam, probavu time i tjelesnu težinu

http://www.dijeta.hr/Zdravlje/titna-lij ... ljina.html
T8

PostPostao/la Filter dana 15/06/2011 15:26

okani se jogurta za pocetak...
Filter

PostPostao/la BJB dana 15/06/2011 16:11

Cim otvoris oci ujutro iskapi casu dvje vode-sobne temperature, nakon pola sata dobices sta si htjela..
To neki zovu tushiranjem organizma iznutra..
Razblazi jogurt vodom..
BJB

PostPostao/la zovemsecrveni dana 16/06/2011 11:32

:sax:
Zadnja izmjena: zovemsecrveni; 09/11/2011 23:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
zovemsecrveni

PostPostao/la otherside dana 16/06/2011 12:17

za dorucak musli (sa sto vise vrsta cjelovitih zitarica, ne corn flakes) pomjesan sa probiotickim jogurtom - sensia, AB kultura,... popodne casa donata Mg.
naravno, vise kretanja, voce, povrce,...
otherside

PostPostao/la Stilicka dana 16/06/2011 13:47

provjeri hormone, stitnjacu, ona ti ima veze sa stolicom i debljinom, ja sam imala konstantno zatvor, kad mi je usporila naduta sam bila, podbuhla, a kad sam upala u hiper smrsala sam za kratko vrijeme, te sam imala po 3 stolice na dan :roll: al mene vijek kafa protjera u jutro :D
Stilicka

PostPostao/la dedi dana 17/06/2011 20:16

Ja koristim ORTISAN kad se trebam čistiti pojedem kocku i napijem se dobro vode preporučljiva je topla mada i nemora biti fercera uvjek. Možeš ga koristiti i za regulaciju stim da nejedeš čitavu nego pola ili četvrtinu ovisi od osobe ima u skoro svim apotekama. E još jednas stvar dobro je pojesti jabuku pred spavanje.

http://www.centar-zdravlja.net/proizvod ... kocke-608/

Probaj škoditi ti nece par ljudi kažu da su uspjeli sa njim vratiti stolicu u normalu košta činimi se 15 km nisam siguran.
dedi

PostPostao/la WipeOut dana 18/06/2011 10:49

@**ja**,
imas li problema sa jajnicima,neredovnom menstruacijom ?
WipeOut

PostPostao/la Priorat dana 18/06/2011 11:07

suhih sljiva i onda ce te "brzi" zvati!!
Priorat

Lokacija: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

PostPostao/la KenCo dana 18/06/2011 11:30

imao sam slicnih problema, i rijesio ih iskljucivo ishranom. to je najbolji nacin i trebao bi biti prva opcija. lijekovi dolaze tek kasnije.
dakle, ishrana BOGATA vocem i povrcem. prije svega, spinat, prasa, blitva, od voca: šljive, dinja, JABUKE ( regulise komplitnu probavu) i ostale namirnice koje su pune vlakana, jer oni stimulisu praznjenje crijeva. takodjer, obavezno pij mnogo vode i probaj sa zelenim cajem.

svaki organizam je razlicit, svako ima nesto sto mu vise odgovara. nekome ce pomoci npr jabuka ili dinja, nekome uopste nece, medjutim bitno je da znas da je sustina problema u ishrani i da je to jedini pravi nacin da isti i rijesis. meni licno je mnogo pomogla i cikoria (bijela kafa).
vjerujem da ces uskoro naci ishranu koja ti odgovara.
ne zapostavi fizicku aktivnost i sve ce biti kako treba.sretno
KenCo

PostPostao/la žena dana 18/06/2011 11:37

probaj slika
mojoj prijateljici su pomogli cepici :)
žena

PostPostao/la 1906 dana 18/06/2011 13:37

žena je napisao/la:probaj slika
mojoj prijateljici su pomogli cepici :)

ja nemam prijateljicu - kakim sama :P

nego
ne bih preporucila :)
sadrzi bisakodil koji se preporucuje za samo kracu upotrebu - jer stvara simptom lijenih crijeva - i ostecuje debelo crijevo (ako se duze upotrebljava)
obicno se to uzima kad zelis efektivno praznjenje u neku "trenutnu" svrhu :D

vecina tih preparata su takva - da nakon nekog perioda upotrebe - postaces nemocan da se pokakis bez njih :roll:

treba uvest neke nove navike u prehranu i to je to
mekinje sa jogurtom i lanom natopljenim preko noci - dodatno piti dosta vode tokom dana - jer bez dovoljno tecnosti te iste mekinje zacepe :)

pred spavanje dvije kisele jabuke (jabuke uvijek odvajaj od mesa - to uspori sve - tj jedi ih min sat prije obroka s mesom - ili jedno 6 sati poslje obroka s mesom)

suhe sljive ujutro i sl :)

takodjer ne ocekuj rezultat preko noci - nego za 7 do 15 dana

dodatno: moguce da puno mixas hranu i time joj usporavas varenje
probaj odvojiti proteini i ugljiko-hidrate - tj ostavi dovoljno vremena da se proteini svare
1906

PostPostao/la Nadza dana 18/06/2011 17:50

Suhe sljive su dobre, pojesti ujutro 12 komada, prije dorucka. Ako i to ne pomogne staviti navece u casu jednu supenu kasiku grozdjica i jednu kasiku lanenog sjemena. Preliti vodom, da vode bude vise za "2 prsta". Poklopiti i ujutro kad se probudis pojesti smjesu i ako ostane vode popiti je. Ovo garantovano rjesava probleme zatvora.
Nadza

PostPostao/la Filter dana 18/06/2011 18:08

1906 je napisao/la:obicno se to uzima kad zelis efektivno praznjenje u neku "trenutnu" svrhu :D

:lol: umirem ... :lol: :lol:

laxative na duze staze zaboravi... razorice ti zeludac

kako ti vari zeludac, vise prdis ili podrigujes ili nista od toga... ozbiljan sam...
nadutost u donjem dijelu ili gore, prema dijafragmi?
Filter

PostPostao/la Priorat dana 18/06/2011 18:20

Nadza je napisao/la:Suhe sljive su dobre, pojesti ujutro 12 komada, prije dorucka. Ako i to ne pomogne staviti navece u casu jednu supenu kasiku grozdjica i jednu kasiku lanenog sjemena. Preliti vodom, da vode bude vise za "2 prsta". Poklopiti i ujutro kad se probudis pojesti smjesu i ako ostane vode popiti je. Ovo garantovano rjesava probleme zatvora.

od sljiva su se i najhrabriji usrali!!!
Priorat

Lokacija: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

PostPostao/la shambho dana 18/06/2011 18:47

I to je najbolje kad se suhe sljive stave i vodu i onda se pusti da to malo odstoji.. To je bas u najgorim slucajevima.. I tresnje..

Meni je pomogla samo ishrana.. KUPUS kuhani, buranija, grasak, grah, svo povrce kuhano.. I fizicka aktivnost.. Imala sam period ispita kad nisam izasla iz kuce i staaalno problema imala, odem jedan dan na izlet iskacem se na livadi lopte igrali, joj navecer k'o nikad :-D ..Najgori su cevapi i sl. Tad bas nastaju problemi.. I kad se mijenja bioritam..

Znaaci, o mnogo toga treba voditi racuna, redovno spavanje, redovna ishrana, dovoljno tekucine, voce i povrce, setnje redovne obavezno.. I sa svime od toga probati, mozda i jedno po jedno, negdje ce se naci uzrok.. :)
shambho

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.