Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Da li ste za donošenje Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Da, naravno ;
101
67%
Ne, radi se o diskriminaciji pušača ;
43
29%
Nije mi baš važno ;
6
4%

Ukupno glasova : 150

Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

PostPostao/la zonbirile dana 22/01/2009 15:26

japo- je napisao/la:da zabrane pušenje :lol: :lol: :lol:
ima puno gorih sranja da riješe :lol: :lol: :lol:
ovo je bosna :-D

mudro,to će i ostati,takvim razmišljanjem
zonbirile

PostPostao/la japo- dana 22/01/2009 15:32

zonbirile je napisao/la:
japo- je napisao/la:da zabrane pušenje :lol: :lol: :lol:
ima puno gorih sranja da riješe :lol: :lol: :lol:
ovo je bosna :-D

mudro,to će i ostati,takvim razmišljanjem

pa nemogu da se dogovore za običnu glupost, a uvode zabrane......
pa ako si ti talenat pomozi nam...... :-? :-?
japo-

PostPostao/la zonbirile dana 22/01/2009 15:44

ne kontam,kako da pomognem.Doneseni zakon se sprovodi,ili se prizna da nema države,sve ostalo je šuplja.O donesenom Zakonu nema,diskusije,to se radi u javnoj raspravi,i pripremnom tekstu Zkona u skupštini.Poslije samo,sprovedba i predviđene sankcije,ako to ne ide,onda napraviš rupu na tekstu Zakona,nabiješ ga na qurac i objaviš svijetu da nema države.
zonbirile

PostPostao/la VjecitiStudent dana 23/01/2009 00:13

Ministarstvo zdravstva FBiH uskoro treba donijeti prijedlog novog zakona o ograničenoj upotrebi duhanskih prerađevina, s obzirom da je postojeći zakon, koji regulira proizvodnju, promet i potrošnju duhanskih proizvoda, donesen prije deset godina, te je nadvladan i nije usklađen s postojećim dokumentima svjetskih zdravstvenih organizacija.

Postoji prijedlog
Donošenje ovog zakona zavisit će i od toga kada će BiH kao država ratificirati Okvirnu konvenciju o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) s kojom će novi zakon biti usuglašen. Vijeće ministara BiH je već utvrdio prijedlog osnova za vođenje pregovora radi pristupanja ovoj konvenciji i istu uputilo u daljnju proceduru, priopćeno je iz Ministarstva zdravstva FBiH.

Iako postojeće zakonodavstvo regulira zabranu pušenja na javnim mjestima i zabranu reklamiranja duhanskih proizvoda, svjedoci smo svakodnevne izloženosti duhanskom dimu. U istraživanjima Zavoda za javno zdravstvo, se navodi da je oko 60 posto odraslog stanovništva svaki dan izloženo duhanskom dimu na radnom mjestu. Više od 90 posto djece uzrasta od 13 do 15 godina navodi izloženost pasivnom pušenju u kući ili na javnim mjestima.

Zabrane u Europi
Svjetska zdravstvena organizacija, čija je članica i BiH, 2005. je usvojila značajan dokument Okvirne konvencije o kontroli duhana. Većina zemalja Europe je nakon usvajanja konvencije uvela zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorijama. Više od 70 posto europskih zemalja zabranilo je pušenje u zdravstvenim i obrazovnim ustanovama, oko 60 posto uvelo je zabranu pušenja u vladinim ustanovama.
VjecitiStudent

PostPostao/la Amsterdammer dana 23/01/2009 12:49

Mislio sam da će biti više pušača koji će se pozivati na diskriminaciju. Stvarno to nikad neću skontati, ugrožavaju zdravlje nepušača i pozivaju se na diskriminaciju ako to ne mogu da rade. Ili onaj argument, da ih je više, mi je najjači. Ja živim za dan kad će u Bosni to početi funkcionisati, iako mi je jasno da neće ići lako, ali uz kazne od 10-20 tisuća KM za kafane i pušače, to je vrlo lako ostvarljivo.

I naravno, nećemo biti Švica s tim zakonom, ali po mom mišljenju ovo je mnogo veći problem nego neka međunacionalna prepucavanja, koja ne vode ničemu i ne znače više ništa. Mile i co. će možda crknuti, kao i Jelić, a ja nemam ništa od toga ako dobijem rak pluća ili grla zbog toga što su svi oko mene pušili.
Amsterdammer

PostPostao/la exliberal dana 23/01/2009 23:11

dajte ba kod mene zabranili da pusis u autu ako su malodobna djeca u njemu...tvoja rodjena djeca....ja nepusim ali su mi poceli ici na zivce sa ovim zabranama.....ali da nebude da je sve u bosni crno....u cijeloj evropi se nesmije vozit i pricat na telefon....e to kod nas smije posto je telefonski lobi jako vezan sa vladom pa ko god da pokrene pitanje tog zakona sasjeku ka u startu :)
isto sranje svugdje
exliberal

PostPostao/la seln dana 26/01/2009 13:14

Dajte da malo spustimo loptu i da pogledamo oko sebe. Sta je sve drugacije, zabranjeno ili ograniceno u odnosu na vrijeme od prije npr. 30 godina?
Mnogo. Previse. Da su sve te zabrane i ogranicenja uvedena odjednom, vjerovatno bi poceli neredi, a mozda i oruzana pobuna jer bi svako vidio kako se ispunjava scenario "1984". Ovako, primjenjena je taktika raka: stave te u hladnu vodu i postupno zagrijavaju, pa se skuhas a ne primjetis.
Rezultat je u svakom slucaju isti, svijet je danas daleko manje slobodan u odnosu na '70 i '80. Neke novine su ok, npr. vezanje pojasom u autu, ali to nije zabrana vec mjera sigurnosti i niko pametan to nece dovoditi u pitanje. Ali, narode dragi....oni prisluskuju nase razgovore, prate ovo sto pisemo, mogu nam u svako doba zaviriti u krevet, kontrolisati bankovne racune....i niko se ne buni. Naravno, jer smo im mi dali ovlastenje da to rade. Taktika je uvijek ista: uzme se jedan incident kao povod, medijalno se napuse do pucanja i onda se fino ceka da paranoja ucini svoje. Efekat ne izostaje, ljudi dozvoljavaju sve, antiteroristicke zakone koji omogucuju da bilo ko bilo gdje bude uhapsen i mucen, prisluskivanje, pracenje, torturu...uvodimo totalitarizam u ime neke lazne sigurnosti.
Jeste li prije 30 godina mogli zamisliti da ce vecina javnih mjesta biti pod video-nadzorom? Da li bi se tada slozili s tim? A sada?
I tu je taktika: neko bude pretucen, mediji traze od vlade da poostri mjere, napusu histeriju u stilu "nasi trgovi nisu sigurni, potreban video nadzor" i gomila, kao stado poslusnih ovaca, slijedi. To sto bilo ko moze biti pretucen ili ubijen u mracnoj ulici gdje nema kamera...tja, ko mu je kriv, neka ne ide tamo.
Sta je sljedece? Ako neko bude ubijen i opljackan u vlastitom stanu, hocemo li traziti uvodjenje video-nadzora u privatne stanove?
I ovo sa pusenjem je, iako ne poricem stetnost pusenja, mazanje ociju i napuhavanje histerije. Vecina nas je odrasla sa pusacem u domacinstvu, niko nas nije stitio niti nam kupovao maske za alergiju i opet niko nije obolio od astme ili bronhitisa. Danas skoro da nema djeteta bez neke alergije ili falinke a cuvamo ih kao faberge jaja. Vecina nas je mladost provela u zadimljenim kaficima i kafanama a niko nije dobio rak. Sto li? Nije bilo antipusackih talibana da nas upozore kako je to opasno?
Svijet ide u pravcu koji mi se nikako ne svidja. Kako rece jedan vrli svecenik zdravlja, ako mi se ne svidja, onda neka umrem. U pravu je, vrlom novom svijetu nisu potrebni ljudi sa drugacijim misljenjem. A sad, svi na jogging, pa na porciju bio-jogurta!
seln

PostPostao/la zonbirile dana 26/01/2009 13:29

@seln

zaboravljaš da su sa evolucijom društva,normalno evoluirale zabrane i sankcije.Duhan je od prve zabrane,ekskluziviteta,do masovne prodaje/profita ,prešao put od 500g.Paralelno,isti put je prešla i medicina,zakonodavstvo,industrija i sl.
Po meni dva su normalna,neoboriva dokaza za zabranom:

-medicinski dokazana opasnost od pušenja/pasivnog također(veći troškovi od profita)
-zaštita imovine,koja je tradicija u zemljama sa privatnim vlasništvom.Davno su naši gastarbajteri pričali,da puše u namjenskim prostorima,a ne u fabričkim halama(statistčki dokazano,cigareta najčešći uzročnik požara sa velikim štetama i ljudskim žrtvama)
zonbirile

PostPostao/la Topla voda dana 26/01/2009 13:39

alkohol cini mnogo vise zla
i kocka.

ako je briga za ljude osnova zabrane pusenja,onda bi od alkohola i kocke trebalo krenuti.

i meni smeta kad se neki pijani klinac nafura pa mi masuci nozem ugrozava zivot.
il je sve sto se ima reci na to "pusti djecu,napila se"
koliki su tu troskovi koji pogadjaju drzavna odvajanja za zdravstvo?
ako me uspije izbosti?
Topla voda

PostPostao/la seln dana 26/01/2009 14:00

zonbirile je napisao/la:@seln

zaboravljaš da su sa evolucijom društva,normalno evoluirale zabrane i sankcije.Duhan je od prve zabrane,ekskluziviteta,do masovne prodaje/profita ,prešao put od 500g.Paralelno,isti put je prešla i medicina,zakonodavstvo,industrija i sl.

-medicinski dokazana opasnost od pušenja/pasivnog također(veći troškovi od profita)
-zaštita imovine,koja je tradicija u zemljama sa privatnim vlasništvom.Davno su naši gastarbajteri pričali,da puše u namjenskim prostorima,a ne u fabričkim halama(statistčki dokazano,cigareta najčešći uzročnik požara sa velikim štetama i ljudskim žrtvama)

sta cemo sa alkoholom, masnom hranom, otopljavanjem, stresom? Svi su oni dokazano stetni.
Kakva zastita imovine? Ako vlasnik nekog kafica kaze da je kod njega dozvoljeno pusenje...koja imovina, bolan?
seln

PostPostao/la Op3r4t0r dana 26/01/2009 14:20

Topla voda je napisao/la:alkohol cini mnogo vise zla
i kocka.

ako je briga za ljude osnova zabrane pusenja,onda bi od alkohola i kocke trebalo krenuti.

i meni smeta kad se neki pijani klinac nafura pa mi masuci nozem ugrozava zivot.
ako me uspije izbosti?

Mozda je alkohol vece zlo, ali je zlo za onog ko pije a ne za onog ko se pored nalazi, cigarama trujes i sebe i one oko sebe, a s kojim pravom trujes nekog oko sebe?

Kazes smeta ti da ti neki pijanac masuci nozem ugrozava zivot, evo iz mog primjera mogu ti reci da sam imao bezbroj prilika kao i vecina nas biti u direktnoj ili indirektnoj blizini i ljudi koji piju i ljudi koji puse, dosad nikad nijedan pijanac me nije napao ni fizicki ni verbalno, a sama cinjenica da pije mi medicinski dokazano ne steti, a svaki put me je pusac napao, napao me smrdljivim dimom koji medicinski dokazano osim sto steti samom pusacu steti i meni
Op3r4t0r

PostPostao/la Op3r4t0r dana 26/01/2009 14:22

seln je napisao/la:

sta cemo sa alkoholom, masnom hranom, otopljavanjem, stresom? Svi su oni dokazano stetni.
Kakva zastita imovine? Ako vlasnik nekog kafica kaze da je kod njega dozvoljeno pusenje...koja imovina, bolan?

Po toj tvojoj logici ako vlasnik kafica kaze da je kod njega dozvoljeno i drogiranje onda se moze drogirati, nigdje veze
Op3r4t0r

PostPostao/la smille dana 26/01/2009 14:49

Ja sam za zabranu u javnim ustanovama u svakom slučaju, ali to je već skoro pa praksa u BiH (nabrojite mi molim vas banke, pošte, instituciju u kojima možete pušiti?).
protiv sam zabrane na javnim mjestima tipa ulica, park i sl. jer je naš zrak (bar u Sarajevu) 100 puta prljaviji od najjače cigarete.
protiv sam zabrane u kafanama jer cigareta spada u 'ćejf' kategoriju baš kao kafa, pivo, rakija i dr. pa kome smeta nek istjera zakon za odvojene prostorije za nepušače.
Protiv sam diskriminacije u bilo kojem obliku pa i anti pušačke kampanje koja je baš takva, a potiče i SAD gdje je diskriminacija dovedena do savršenstva.
Posebno sam protiv kampanje koju vode forumaši iz dijaspore jer ih odavde niko direktno ne ugrožava duhanskim dimom i da se razumijemo, ja nemam ništa lično protiv njih, samo njihova briga za naše zdravlje ide na k...., a posebno kvazi statistike koje nam kontinuirano poturaju pod nos, ono kao mi ne znamo šta sami sebi radimo.
smille

PostPostao/la zonbirile dana 26/01/2009 15:10

seln je napisao/la:

Jadna ova napačena zemlja,koja divota data u posjed nadarenih mediokriteta.Sada je riječ o nikotinu,i nema relativiziranja,sa drugim po zdravlje opasnim navikama.
Zaštita je fino napisana za pogone ,fabrike,e sad iz skučenog ugla balkanca to je kafić.Pitaj naše vani,nema pušenja u proizvodnji mnogo,mnogo prije-cca 50g.Puši se na određenim,zaštičenim mjestima,ili se leti van sa posla.Budali je teško da shvati,da osim svoje imovine vlasnik štiti i njegovu egzistenciju,jer 80% požara je uzrok pušenje.Pa i kod nas je to bilo,u namjenskoj industriji,boje lakovi,hemija,petrohemija,pilane.I tada su papci palili pogone i ostavljali bez posla hiljade radnika,ali zakon je bio loš,neprimjeren.E sada se promjenila vlasnička struktura,pa pitaj sadašnje budale kod privatnika gdje puše,počev od tržnog centra pa dalje.
Lijepo je trtljat,ali da boga išta bude-u privatnom sektoru već jeste,ali javni u zemlji bez države teško.
zonbirile

PostPostao/la seln dana 26/01/2009 15:57

Op3r4t0r je napisao/la:
seln je napisao/la:

Po toj tvojoj logici ako vlasnik kafica kaze da je kod njega dozvoljeno i drogiranje onda se moze drogirati, nigdje veze

Mani me demagogije, tita ti. ako ne vidis razliku, nema ti pomoci.
seln

PostPostao/la seln dana 26/01/2009 16:01

zonbirile je napisao/la:
seln je napisao/la:

Jadna ova napačena zemlja,koja divota data u posjed nadarenih mediokriteta.Sada je riječ o nikotinu,i nema relativiziranja,sa drugim po zdravlje opasnim navikama.
Zaštita je fino napisana za pogone ,fabrike,e sad iz skučenog ugla balkanca to je kafić.Pitaj naše vani,nema pušenja u proizvodnji mnogo,mnogo prije-cca 50g.Puši se na određenim,zaštičenim mjestima,ili se leti van sa posla.Budali je teško da shvati,da osim svoje imovine vlasnik štiti i njegovu egzistenciju,jer 80% požara je uzrok pušenje.Pa i kod nas je to bilo,u namjenskoj industriji,boje lakovi,hemija,petrohemija,pilane.I tada su papci palili pogone i ostavljali bez posla hiljade radnika,ali zakon je bio loš,neprimjeren.E sada se promjenila vlasnička struktura,pa pitaj sadašnje budale kod privatnika gdje puše,počev od tržnog centra pa dalje.
Lijepo je trtljat,ali da boga išta bude-u privatnom sektoru već jeste,ali javni u zemlji bez države teško.

ne moras meni pojasnjavati kako je vani, jer "vani" zivim. nisam ni govorio o fabrikama, halama, qrcu-palcu (gdje obicno postoje prostorije za pusace, pa kome se dimi, bujrum)...
govorio sam o ugostiteljskim objektima.
jos jednom: govorio sam o ugostiteljskim objektima!!!
seln

PostPostao/la Topla voda dana 26/01/2009 18:00

Op3r4t0r je napisao/la:
i kocka.

ako me uspije izbosti?

Mozda je alkohol vece zlo, ali je zlo za onog ko pije a ne za onog ko se pored nalazi, cigarama trujes i sebe i one oko sebe, a s kojim pravom trujes nekog oko sebe?

Kazes smeta ti da ti neki pijanac masuci nozem ugrozava zivot, evo iz mog primjera mogu ti reci da sam imao bezbroj prilika kao i vecina nas biti u direktnoj ili indirektnoj blizini i ljudi koji piju i ljudi koji puse, dosad nikad nijedan pijanac me nije napao ni fizicki ni verbalno, a sama cinjenica da pije mi medicinski dokazano ne steti, a svaki put me je pusac napao, napao me smrdljivim dimom koji medicinski dokazano osim sto steti samom pusacu steti i meni

nikad te niko ,u alkoholiziranom stanju ,nije ugrozio?
pa gdje hodas ti,po sahovskim klubovima?
Topla voda

PostPostao/la Op3r4t0r dana 26/01/2009 21:46

Topla voda je napisao/la:
Op3r4t0r je napisao/la:
i kocka.

ako me uspije izbosti?

Da, nekad odem i u klubove gdje se igra mice i karti :-)
Op3r4t0r

PostPostao/la Better Man dana 26/01/2009 22:22

Topla voda je napisao/la:
Op3r4t0r je napisao/la:
i kocka.

ako me uspije izbosti?

Sigurno neizlazi u objekte gdje frcaju noževi, pištolji, bombe itd., već u normalne objekte. Ja nikad nisam doživio ni najmanju neugodnost od bilo kakvog pijanca, osim što sam se smijao glupostima koje valjaju takvi ljudi i nikad ni u jednom objektu u koji sam izlazio i u koji izlazim nije se desio incident, a to je vjerovastno i do toga što ne volim zabave tipa turbofolk i ostale seljakluke i ne izlazim u takve objekte. Lično volim otići u Coloseum kad je kakva dobra svirka (kao što je u petak bio koncert Urbana) i gdje se malo zabaviš na aparatima, popiješ koje pivo, odgledaš koncert i sretan i zadovoljan odeš kući. Nikakve neugodnosti, neprijatnosti ili belaja ili bilo kakvog ekscesa nečeš doživjeti u Coloseumu. S druge strane pušaći ugrožavaju one koji sjede oko njih i pretstavljaju opasnost po njihovo zdravlje. Zabrana pušenja mora biti apsolutna kao npr. u Engleskoj gdje nema alternative u smislu da se prave odvojene prostorije za pušaće i nepušaće, već svi ono koji puše moraju izaći van objekta da zapale cigaretu. Ništa mi mrže kad sjednem ljeti vani, npr. kod Želje i naručim da jedem,a do mene seljak ili seljanka zapale cigaretu (unutra nemogu zapaliti, jer je zabranjeno), odmah reagujem i tražim da istu ugase, jer mi zagađuju hranu i ugrožavaju zdravlje. Dakle zabrana mora biti apsolutna i nesmije se imati nikakvog sažaljenja prema pušaćima.
Better Man

PostPostao/la Neelix dana 26/01/2009 22:33

sa svim bih se slozio osim sa ovom pogani kod zelje, kako ziv bio mozes onaj otrov jest :D

inace postoji razlika, taj pjanac sto ti mase nozem ce za to krivicno odgovarati, dok debil koji te truje cigarom nece.
Neelix

PostPostao/la Neelix dana 26/01/2009 22:38

exliberal je napisao/la:dajte ba kod mene zabranili da pusis u autu ako su malodobna djeca u njemu...tvoja rodjena djeca....ja nepusim ali su mi poceli ici na zivce sa ovim zabranama.....ali da nebude da je sve u bosni crno....u cijeloj evropi se nesmije vozit i pricat na telefon....e to kod nas smije posto je telefonski lobi jako vezan sa vladom pa ko god da pokrene pitanje tog zakona sasjeku ka u startu :)
isto sranje svugdje

kad si zadnji put bio/la u BiH allaha ti?
Neelix

PostPostao/la Better Man dana 26/01/2009 22:54

Neelix je napisao/la:sa svim bih se slozio osim sa ovom pogani kod zelje, kako ziv bio mozes onaj otrov jest :D

inace postoji razlika, taj pjanac sto ti mase nozem ce za to krivicno odgovarati, dok debil koji te truje cigarom nece.

Nisam ovisnik o ćevapima, već ih ponekad pojedem da ubijem ah. A najbolji ćevapi su ubjedljivo Banjalučki u Kastelu.
Better Man

PostPostao/la Dioda dana 26/01/2009 22:55

Kazes smeta ti da ti neki pijanac masuci nozem ugrozava zivot, evo iz mog primjera mogu ti reci da sam imao bezbroj prilika kao i vecina nas biti u direktnoj ili indirektnoj blizini i ljudi koji piju i ljudi koji puse, dosad nikad nijedan pijanac me nije napao ni fizicki ni verbalno, a sama cinjenica da pije mi medicinski dokazano ne steti, a svaki put me je pusac napao, napao me smrdljivim dimom koji medicinski dokazano osim sto steti samom pusacu steti i meni[/quote]
pa gdje hodas ti,po sahovskim klubovima?[/quote]

Sigurno neizlazi u objekte gdje frcaju noževi, pištolji, bombe itd., već u normalne objekte. Ja nikad nisam doživio ni najmanju neugodnost od bilo kakvog pijanca, osim što sam se smijao glupostima koje valjaju takvi ljudi i nikad ni u jednom objektu u koji sam izlazio i u koji izlazim nije se desio incident, a to je vjerovastno i do toga što ne volim zabave tipa turbofolk i ostale seljakluke i ne izlazim u takve objekte. Lično volim otići u Coloseum kad je kakva dobra svirka (kao što je u petak bio koncert Urbana) i gdje se malo zabaviš na aparatima, popiješ koje pivo, odgledaš koncert i sretan i zadovoljan odeš kući. Nikakve neugodnosti, neprijatnosti ili belaja ili bilo kakvog ekscesa nečeš doživjeti u Coloseumu. S druge strane pušaći ugrožavaju one koji sjede oko njih i pretstavljaju opasnost po njihovo zdravlje. Zabrana pušenja mora biti apsolutna kao npr. u Engleskoj gdje nema alternative u smislu da se prave odvojene prostorije za pušaće i nepušaće, već svi ono koji puše moraju izaći van objekta da zapale cigaretu. Ništa mi mrže kad sjednem ljeti vani, npr. kod Želje i naručim da jedem,a do mene seljak ili seljanka zapale cigaretu (unutra nemogu zapaliti, jer je zabranjeno), odmah reagujem i tražim da istu ugase, jer mi zagađuju hranu i ugrožavaju zdravlje. Dakle zabrana mora biti apsolutna i nesmije se imati nikakvog sažaljenja prema pušaćima.[/quote]

Mene interesuje,da li ti se zaista desilo da neko kome si "trazio" da ugasi cigaru,istu stvarno i ugasi???
Dioda

PostPostao/la gumifufna dana 26/01/2009 23:02

Nepusac sam,ali se protivim zabrani pusenja u ugostiteljskim objektima.Kakav je cejf biti u kafani ,a doci kuci da ne smrdis na dim :D
Znam da je stetno za zdravlje ali koliko ima stetniji stvari pa se niko ne buni i ne donosi zakone.Da li ste ikada dolazili u Tuzlu zimi da vidite kod termoelektrane kako pada crni snijeg.Nisam mgao naci sliku da vidite bukvalno crni snijeg a nemas se kome zaliti vec hoce jos jedan dimnjak da dograde :-)
Evo jedan clanak iz Dana jest da je star ,ali se nista nije promijenilo.
http://www.bhdani.com/arhiva/207/t20705.shtml
Volio bi da se nepusaci oglase na ovo i da se uvedu ekoloske mjere na ovakvim objektima i onda sam prvi u redu da se obracunamo protiv pusaca .Ako treba docu i u "zelju"
gumifufna

PostPostao/la Atrus dana 27/01/2009 00:05

"Pušenje na radnom mestu: vi ste nepušač, ali vaše kolege (koleginice) nisu. Jedna internacionalna studija pokazala je da nepušači koji svakodnevno udišu duvanski dim vrlo često pate od bolesti respiratornih organa, boluju od astme i, takođe često, imaju problema sa srcem i sa cirkulacijom. Pasivni pušači imaju znatno veće šanse (40%) da obole od raka pluća; žene koje su tokom dužeg perioda bile aktivni ili pasivni pušači imaju 1,8 puta veće šanse da obole od raka dojke.

S duvanskim dimom nezgodno je to što se zadržava u prostoriji - u tepihu, mebl štofu, zavesama, zidovima, na nameštaju i svim predmetima koji se nalaze u prostoriji u kojoj se pušilo. Posledica ovoga je da su nepušači (uključujući i decu, pa čak i kućne ljubimce) izloženi štetnim sastojcima duvanskog dima čak i ako u takvoj prostoriji, u trenutku njihovog boravka u njoj, niko ne puši.

Kad smo kod dece: deca u čijoj se blizini puši veoma često pate od bronhitisa, upale pluća, hronične upale srednjeg uha i bronhijalne astme. Mala deca dva-tri puta češće udahnu od odraslih osoba, što znači da će u svoj organizam uneti mnogo više štetnih sastojaka duvanskog dima. Bebe aktivnih i pasivnih majki pušača često su sitnije od beba majki koje nisu dolazile "u dodir" sa duvanskim dimom; plus, rađaju se sa slabije razvijenim plućima. Rizik od iznenadne smrti bebe trudnice pušača je osam do 16 puta veći nego ako trudnica nije ni aktivni ni pasivni pušač.

Dojilje pušači često iskuse da su njihove bebe uznemirene i uplašene. Pušenje majki u trudnoći i kasnije ostavlja posledice na dete - istraživanja su pokazala da su takva deca sklonija agresiji i hiperaktivnosti."

ZABRANITI DJUBRE I OTROV!!! Meni, recimo, duvanski dim uzasno smeta. Nemam daha.
Atrus

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.