Zabrana alkohola

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

PostPostao/la Vodenjak dana 13/05/2006 01:06

Haqqani je napisao/la:
vesela je napisao/la:
pravi-put je napisao/la:
Vrlo rado momcino, dok se neki oporavljaju od mahmurluka, i dok se cuju na smrad duhana i alkohola i parfena od jevtinih zena, mi vjernici se spremamo za dzumu, okupani namirisani u najboljim odjelima idemo da se odazovemo Allahovo naredbi - Dzauma namazu. Na vratima nas ispracaju cestite zene, scijetlih lica koje se raduju nasem povratku kao sto se one iz kafica raduju vasem novcu! Ali cujemo se kasnije dok ti popijes koji plivadon i dok se razbudis jaro !

KAKO SE ZOVE OVA BAJKA?

Bismillah!

Ova bajka se zove ISLAM!

Hoces reci da je islam samo BAJKA? :shock:

Boze sacuvaj! :oops:
Vodenjak

PostPostao/la blenta dana 13/05/2006 01:37

blenta je napisao/la: vidish, vodenjak, ja mislim da je bezobrazluk ovo shto ti pishesh, posebno u kontekstu kad iz dijaspore samozadovoljno predesh kako ja za tebe bila pretanka kafa pruzhanja otpora agresiji i kako si se tek u shvedskoj smirio i nashao kafu po svom ukusu, likujuchi tako nad svojom mudroschchu i nad pogreshnoschu izbora bosanske mladosti koja je poginula branechi ovu zemlju i tako tebi omoguchila da palamudish i zgrazhash se nad raznoraznim "bezobrazlucima".
izvinjavam se na offtopicu..

Vodenjak je napisao/la: Nisam ni ocekivao da blento(a) moze razumjeti post o kafi... :zzzz:

ovaj?
Vodenjak je napisao/la: onda skontam, kad im je u komandi tako slaba kafa, kako li im je tek na liniji..
Uzmem ti ja zato kartu (1. razred, razumije se) i preko Banjaluke i Gradiske prebacim se u bratsku Hrvatsku gdje su me docekali drugi..
Ja im, sav sretan, ushicen, velim "Zdravo ljudi, lijepo vas vidjeti..."
a oni se ko nesto izopacise na mene sto im ne nazvah selam.
I tu vidim kafa slaba - ma caj pravi, a cuh negdje da je u Svedskoj praaavo dobra..
I tako ti dodjem ovamo
...
...

I da ti samo kazem...
Nije bila patka..
U Svedskoj stvarno praavo dobra kafa!

moguche...ali, kad opet prochitam, vidim samo likovanje shto si ti odabrao "praaaaaaaaaaaaavo dobru" shvedsku kafu, jer su ostali izbori i kafe, ukljuchujuchi onu srpske vojske, ali i bosanske mladosti koja je izabrala da se bori i gine pruzhajuchi otpor agresiji, za tebe bile "pretanke". mora da je taj nechiji selam podebljao njihovu tankost u tvojim ochima i dao ti alibi da se mozhesh shprdati sa braniocima i njihovom loshem ukusu u odabiru jachine kafe.
svaka chast na razmetanju ispravnim odabirom, ispravnim u odnosu na njihov neispravni.
josh jednom, izvinjenje moderaciji na offtopicu, a ti virus, skupi malo ramena, vidish da se vodenjak rashirio u prichi o odbrani.
blenta

PostPostao/la Vodenjak dana 13/05/2006 01:52

blenta je napisao/la:
blenta je napisao/la: vidish, vodenjak, ja mislim da je bezobrazluk ovo shto ti pishesh, posebno u kontekstu kad iz dijaspore samozadovoljno predesh kako ja za tebe bila pretanka kafa pruzhanja otpora agresiji i kako si se tek u shvedskoj smirio i nashao kafu po svom ukusu, likujuchi tako nad svojom mudroschchu i nad pogreshnoschu izbora bosanske mladosti koja je poginula branechi ovu zemlju i tako tebi omoguchila da palamudish i zgrazhash se nad raznoraznim "bezobrazlucima".
izvinjavam se na offtopicu..

Vodenjak je napisao/la: Nisam ni ocekivao da blento(a) moze razumjeti post o kafi... :zzzz:

ovaj?
Vodenjak je napisao/la: onda skontam, kad im je u komandi tako slaba kafa, kako li im je tek na liniji..
Uzmem ti ja zato kartu (1. razred, razumije se) i preko Banjaluke i Gradiske prebacim se u bratsku Hrvatsku gdje su me docekali drugi..
Ja im, sav sretan, ushicen, velim "Zdravo ljudi, lijepo vas vidjeti..."
a oni se ko nesto izopacise na mene sto im ne nazvah selam.
I tu vidim kafa slaba - ma caj pravi, a cuh negdje da je u Svedskoj praaavo dobra..
I tako ti dodjem ovamo
...
...

I da ti samo kazem...
Nije bila patka..
U Svedskoj stvarno praavo dobra kafa!

moguche...ali, kad opet prochitam, vidim samo likovanje shto si ti odabrao "praaaaaaaaaaaaavo dobru" shvedsku kafu, jer su ostali izbori i kafe, ukljuchujuchi onu srpske vojske, ali i bosanske mladosti koja je izabrala da se bori i gine pruzhajuchi otpor agresiji, za tebe bile "pretanke". mora da je taj nechiji selam podebljao njihovu tankost u tvojim ochima i dao ti alibi da se mozhesh shprdati sa braniocima i njihovom loshem ukusu u odabiru jachine kafe.
svaka chast na razmetanju ispravnim odabirom, ispravnim u odnosu na njihov neispravni.
josh jednom, izvinjenje moderaciji na offtopicu, a ti virus, skupi malo ramena, vidish da se vodenjak rashirio u prichi o odbrani.

Da, a onda ovaj:

Vodenjak je napisao/la: @dizZasteru, ako ne od one dvojice isfrustriranih idiota, a ono barem od tebe bih ocekivao da ces shvatiti da se ono sto boldirah odnosilo na cetnike koji su me protjerali zajedno sa masom drugih!
I "informativni razgovori" uz kaficu i moje "bjezanje" kartom 1. klase preko BANJALUKE I GRADISKE :shock: trebalo bi biti dovoljno da se barem malo shvati o cemu sam govorio...
Da je bilo volje, naravno...
A ton kojim sam pisao bio je onakav posto sam se obracao @Amchi jer smo stari "znanci"...

Ali jebes to..
Vise volim sto sve ovo ispliva nego bilo sta drugo...

Ostaj mi zdravo!

:roll: :zzzz:

I da ti nisi djevojka moga komsije (ovdje u Svedskoj) Amche koji otvori temu o dezerterima?
Ups, pardon! On samo u posjeti! :-)

:D
Vodenjak

PostPostao/la MUNAFIK dana 13/05/2006 02:35

ovoliko komentara na ovoj temi, tuzno.... ISLAM- pravila, postoji zabranjeno i dozvoljeno... i tu se prica zavrsava... ako se nekome nesvidja nesto njegova stvar nema on sta pricat nek drzi to zasebe, nemam ja nikakve koristi od njegovog pisanja kako on hoce da pije alkohol, njegova licna stvar, ali sa druge strane imam puno vise koristi kao musliman da cujem o tome kako je alkohol zabranjen i zasto, i nemam samo ja koristi od toga nego i oni koji nisu muslimani a zele da znaju nesto o islamu... i Imami imaju svo pravo da vjernike upucuju u Islam... pozdrav
MUNAFIK

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 08:56

slika
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:04

slika

Hebes covjeka koji ne pije i ne pusi, davno su to ljudi rekli.

slika
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:06

slika

Djevojke , buduci muz ?:)
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:07

slika

... Mozda , neciji otac...
Haqqani

PostPostao/la taxi_driver dana 13/05/2006 09:13

BigBoss je napisao/la:
taxi_driver je napisao/la:nisam musliman ali i ne pijem.a inace ne volim zabrane.mislim bolje je ljudima objasniti stetnost alkohola nego im ga zabraniti.
npr.da je meni stari pokusao objasniti stetnost cigara mozda se nikad ne bih propusio ,a nego je on odmah, to ti je zabranjeno i tacka.e onda kad je nesto zabranjeno onda je i slatko.i tako se ja nikad ne rijesi cigara.a alkohola jesam jer mi ga niko nije branio.

Taksista, to sto ti ne pijes to je zato sto to ne volis ili ti je zao para. Kad izadjes u grad pijes mozda sokove???? Vjerovatno nikad i ne izadjes u grad, zato sto si ta vrsta. Respekt, neka si takav samo pusti druge ja sam se naucio zivotu jos davno u eks YU tako da mi ne treba niko predike drzat. Znam koliko i sta. A to bolje pogledaj sta je zivot umjesto sto sjedis i vozis taksi. Meni nije niko branio nista niti dozvoljavo, nisam pred starim pio dok sam bio mladji. Hebes covjeka koji ne pije i ne pusi, davno su to ljudi rekli.

big boss nije mi zao para ali ne podnosim alkohol.kad popijem ,svaka mi se cura svidja.zato bolje ne popiti.nego posto zivim u holandiji upraznjavam djoint.nekako nema mamurluka,citavu vece sam dobro raspolozen.i na kraju ne budi bukvalista,ako mi je nik taxi _driver nije obavezno i da taxi vozim. :)
taxi_driver

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:14

slika

slika

slika

Your best friends ...
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:18

slika

Otac i sin ... How lovely ...
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:33

slika

...
Haqqani

PostPostao/la Haqqani dana 13/05/2006 09:33

slika

Necija majka ...
Haqqani

PostPostao/la stickitout dana 13/05/2006 10:14

Zanimljiv pristup.....alkohol ne moze ali zato, hashish, opijum i njegovi derivati mogu.....dovoljno je osvrnuti se oko sebe da se vide posljedice uvoza sirovina iz "bratskog" Afganistana, Irana, Maroka, Turske.... :oops:
stickitout

PostPostao/la cpt.picard dana 13/05/2006 11:21

stickitout je napisao/la:Zanimljiv pristup.....alkohol ne moze ali zato, hashish, opijum i njegovi derivati mogu.....dovoljno je osvrnuti se oko sebe da se vide posljedice uvoza sirovina iz "bratskog" Afganistana, Irana, Maroka, Turske.... :oops:

Jarane ako se uvozi odozdo, ne znaci da to Islam dozvoljava. I medju muslimanima ima svakavih ljudi. Nerviraju me ovi sto generalizuju, te kroz teroriste te kroz Cerice... Jel vi gledate na svaog Njemca kroz Hitlra i naciste? Ne gledate, al zato gledate da prisijete svaku losu osobinu vjeri. Da je ova tema pokrenuta sa aspekta nauke, da je neki dr. poceo pametovat o alkoholu (ne sumnjam da ima i takvih) tema bi bila puno bolje prihvacena. Al ovako, "opet oni fanatici seru"...

Svakako teroristi i narko dileri bez obzira sta uradili nisu "dobri" muslimani i bice kaznjeni ako Bogda na ovom a sigurno i na onom svijetu.. Ne pridrzavaju se Bozih odredbi... Niko ne kaze da je to ok i da je ok mnogo toga sto se lose radi. Al tema je alkohol...

Poenta u vezi alkohola. Neki mogu reci ja se necu kronicno opijat, al neki ne mogu... Ja ga ne znam koji pije ili je pio a da nije napravio neko sranje, ako vi znate de nam recite. Sad vece ili manje sranje... od da se ispovraca po raji, do da se posvadja sa najboljim prijateljem.

Kad je tako dobro, zasto je u Hrvatskoj 0,0% promila za vozace? Zato jer alkohol jedan od najvecih uzroka nesreca u saobracaju. Znate koliko ih je reklo nisam ja alkoholicar, ja volim samo po nekad popit, ono s rajom.

Ima onih teskih narkomana, koji su visili na igli i "bjelom" pa se odvikli, sad rega (manje vise). Al rijetki su takvi. Ima ljudi, cvrst karakter, nafaka, dobro drustvo pa se iscupaju. A alkohol, on je "blazi" sto se tice ovisnosti i samim time djeluje prihvatljiv. Zbog toga je najvece zlo danasnjice. Drogira se dio raje, a opija 80-90%... Koliko je zbog alkohola (iskljucivo) sjebanih prijateljstava, sjebanih djetinstava, brakova...

Sama cinjenica, da ni jedan od vas koji pije ne moze reci da se nece nikad napiti i ne moze reci da ce se moci kontrolirati i neuraditi ono sto nebi dok je trijezan.. da se najezis...
cpt.picard

PostPostao/la BigBoss dana 13/05/2006 13:06

cpt.picard je napisao/la:
stickitout je napisao/la:Zanimljiv pristup.....alkohol ne moze ali zato, hashish, opijum i njegovi derivati mogu.....dovoljno je osvrnuti se oko sebe da se vide posljedice uvoza sirovina iz "bratskog" Afganistana, Irana, Maroka, Turske.... :oops:

Kod: Označi sve
Jarane ako se uvozi odozdo, ne znaci da to Islam dozvoljava. I medju muslimanima ima svakavih ljudi. Nerviraju me ovi sto generalizuju, te kroz teroriste te kroz Cerice... Jel vi gledate na svaog Njemca kroz Hitlra i naciste? Ne gledate, al zato gledate da prisijete svaku losu osobinu vjeri. Da je ova tema pokrenuta sa aspekta nauke, da je neki dr. poceo pametovat o alkoholu (ne sumnjam da ima i takvih) tema bi bila puno bolje prihvacena. Al ovako, "opet oni fanatici seru"...

Stvar je u tome sto ti neki "fanatici" govore da se ne smije kap popit a nauka kaze da ne valja previse. Niko ne kaze da je dobro naroljat se, svako zna koliko moze. Problem je sto je alkohol zabranjen u Iranu, pa zasto onda ne reagovati kad se to pokusava i u Bosni da uvede. Nesto sto je nemoguce jer imas 50 % (najmanje) krscana. A i mi smo evropljani, valjda imamo drugaciju kulturu kod nas se rakija pekla od pamtivjeka. Sta neki zele da uvedu nije mio jasno. Pa rakija je Bosansko nacionalno pice.
BigBoss

PostPostao/la blenta dana 13/05/2006 14:12

Vodenjak je napisao/la: :roll: :zzzz:

I da ti nisi djevojka moga komsije (ovdje u Svedskoj) Amche koji otvori temu o dezerterima?

vodenjak, malo se pravish naivan. kao prvo, oba citata su tvoja, ti si ih napisao od rijechi do rijechi, niko te nije tjerao. kao drugo, nikog ko je protjeran, pobjegao, otishao, nazovi kako hochesh, bilo koje ratne godine, iz ovih ili onih razloga, ne mozhe kriviti za to. medjutim, ovdje se ne radi o tome da ti neko prigovara shto si otishao/bio protjeran.
jer, ti ne pishesh da nisi imao izbor, nego samozadovoljno gudish kako si birao, kako si probao jednu kafu, bila pretanka za tebe, pa probao drugu kafu, i ona bila pretanka za tebe, i onda ti, sa neskrivenim ponosom na svoju mudrost, upoznajesh nas da je shvedska kafa bila "praaaavo dobra". dakle, nije neshvatljivo da si se, chuvajuchi vlastitu kozhu, shto je sasvim normalno, to je u prirodi vechine ljudi, zaputio u shvedsku, u kojoj nema rata i vlada blagostanje, umjesto da se iz hrvatske, npr. vratish u bih i prikljuchish armiji. ali, ti govorish kako ta kafa nije za tebe, a shvedska jeste, na taj nachin se indirektno obrachajuchi ranjenim braniocima i porodicama poginulih i shaljuchi im poruku da su oni budale i da ne znaju odabrati pravu kafu, a ti pametan.
e, vidish, to je bezobrazluk-hvaliti se time u maniru sitne dushe, umjesto zadrzhati za sebe takvo jedno mishljenje.
jer, da nije bilo tih momaka chija "pretanka kafa" ti nije odgovarala, ti sada ne bi imao bosanskog foruma po kom bi prosipao zadovoljstvo svojom mudroshchu i iznijansiranost u jachini kafe.
ti, ovo, naravno, sve znash, ali ti odgovara praviti se naivan i praviti plitkoumne insinuacije o mom nicku ili tome da sam u dijaspori.
ako chemo bash o nickovima, o svom mozshesh prochitati na svim internet stranicama o porodjajima zhena. ;)
blenta

PostPostao/la pravi-put dana 13/05/2006 14:29

Selamu alejkum i pozdrav!
MUNAFIK (ne daj Boze da jesi) ovdje mozes procitiai par finih tekstova o zabrani i stetnosti alkohola !
http://www.slotekbir.net/index.php?opti ... iew&id=152
http://www.ikculm.de/Alkohol-majka%20svih%20zala.htm
-------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
@BigBossDobro to je tvoje shvatanje, ja sam cuo nesto drugo. Da su hadisi preporuke a eto po tebi su obaveze.
Sto se tice Kurana, ja sam siguran da je Kuran dao slobodu covjeku a to sto ga meki tumace na tvoj nacin to je druga stvar. To je najveca prepreka za Islam, jer takav Islam sto ga ti predikujes nece niko prihvatiti, pa cak ni mnogi muslimani. Sto se obrijase u Afganistanu poslije pada Talebana, sigurno sto su sami htjeli brade?
A svijet je malo drugaciji danas nego prije 1500 godina, ako ti mislis da mi svi moramo zivjeti kao oni onda sam siguran da ce mnogi reci ne.
Covjek je bio u svemiru i tako to.

Big kao prvo u islamu nema moje svatanje, nego se sve uzima sa dokazima. Kurana je pun ajeta koji govore o obavezi slijedjenja i pokoravanja Poslaniku:
003:032. Reci: "Pokoravajte se Allahu i Poslaniku!" A ako oni glave okrenu - pa Allah, zaista, ne voli nevjernike.
Allahov rob i Poslanik Muhammed s.a.w.s. je zivio i vladao po Kur'anu, i najbolje je objasnio i slijedio je Kur'an. Vidi 5:48-50
vise na dole postriranim linkovima:
http://www.jasnauputa.com/bos/kutubhana ... =c&d=&nac=
http://www.medinabosna.org/modules.php? ... ead&order=
http://www.islam-put-do-dzenneta.org/mo ... cle&sid=13
-------------------------------------
Sto se tice slijedjenja Kurana, i to je jasno definisano.
004:082. A zašto oni ne razmisle o Kur'anu? Da je on od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti.
006:114. Zašto da pored Allaha tražim drugog sudiju, kad vam On objavljuje Knjigu potanko? A oni kojima smo Mi dali Knjigu dobro znaju da Kur'an objavljuje Gospodar tvoj istinito, zato ti ne sumnjaj nikako!
010:015. A kad im se kazuju ajeti Naši, koji su jasni, onda govore oni koji ne vjeruju da će pred Nas stati: "Donesi ti kakav drugi Kur'an ili ga izmijeni!" - Reci: "Nezamislivo je da ga ja sam od sebe mijenjam, ja slijedim samo ono što mi se objavljuje, ja se bojim - ako budem neposlušan svome Gospodaru - patnje na Velikom danu."

Kur'an je jedna POTPUNA, SAVRSENA I SASVIM DETALJNA KNJIGA (barem sto se tice ISLAMA) - vidi prvod i ovih ajeta: 6:19, 38, 114; 7:52; 17:12; 11:1; 41:3; 12:111; i 16:89. Zati oni koji odbijaju ili poricu ovaj Boziji koncept ne bi ni trebali ici dalje. Oni nece ni vidjeti ni razumjeti nista - kao sto je Allah dz.s. obecao u svojoj knjizi.
A to dragi brate sto nas oni koji ne vjeruju u Boga odvracaju od njega to smo sami krivi , jer ga ne citamo i necitamo objasnjenja ovih samih po sebi jasnih jaeta.
006:026. Oni zabranjuju da se u Kur'an vjeruje, i sami se od njega udaljavaju, i sami sebe upropaštavaju, a da i ne primjećuju.
Ti imas za izbor da prihvatis ili da obijes biti musliman, ali kada kazes:"Da ja zelim biti musliman i zelim slijediti Allahove upute i propise," zasto se sada hvatamo za slamku pored ovako cvrstog postolja /fundamenta koji nam je Allah s.w.t. ostavio da slijedimo.
Zasto vecina muslimana u Bosni konzumira alkohol, cini blud, i radi navece grijehove, a znamo da ih je Allah najstrozije zabranio, sto se vezes za Afganistan, kada smo mi u gorem belaju od njih. A kad si vec i njih spomeno, islam su ostavili i obrijali se samo oni koji su se pretvarali ili koji nemaju dovoljno znanja o islamskim propisima. Pravi vjernici i vjernice su nastavili zivjeti po silamskim zakonima. Tako je Allah razdvojio iskrene od munafika, i to je takodje Allahova mudrost.
Zar se nemoze sa Islamom u cosmos? Sa bradom? Sa namazom? - Moze sigurno.
Ali sa pijanim ja nebih sjeo u cosmicki brod! - A ti?
De mi reci sta ces sa krscanima, oni ne vjeruju u to sto ti kazes. Druga stvar, zasto su muslimanske zemlje tako siromasne a krscanske demokratske bogate, svi treba da se okrenemo Islamu i da propadnemo. A i ovako smo propali.

Sta ce muslimanske zemlje na bliskom istoku kad nestane nafte????

Islam je objavljen svim ljudima, i svi sljedbenici Bozijih objava su duzni da slijede zadnji Boziji zakon, ali ko ne zeli , ko odija i ne vjeruje pa nece nikome osim sebi stetu napraviti. Pravi monotezim sacuvan je samu u Islamu. Allah kaze:
003:019. Allahu je prava vjera jedino - islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će se brzo obračunati.
018:004. i da opomene one koji govore: "Allah je Sebi uzeo sina."
023:091. Allah nije uzeo Sebi sina, i s Njim nema drugog boga! Inače, svaki bi bog, s onim što je stvorio - radio što bi htio, i jedan drugog bi pobjeđivao. - Hvaljen neka je Allah koji je daleko od onoga što oni iznose.

A ko i nakon jasnih dokaze odbiju da slijede zadnju Boziju objavu; Allah takvima porucuje!
042:015. Zato ti pozivaj i budi istrajan, onako kako ti se naređuje, a ne povodi se za prohtjevima njihovim, i reci: "Ja vjerujem u sve knjige koje je Allah objavio, i naređeno mi je da vam pravedno sudim; Allah je i naš i vaš Gospodar, nama naša, a vama vaša djela; nema potrebe da jedni drugima dokaze iznosimo; Allah će nas sve sabrati, i Njemu će se svi vratiti."
005:003. Zabranjuje vam se strv, i krv, i svinjsko meso, i ono što je zaklano u nečije drugo, a ne u Allahovo ime, i što je udavljeno i ubijeno; i što je strmoglavljeno, i rogom ubodeno, ili od zvijeri načeto - osim ako ste ga preklali - i što je na žrtvenicima žrtvovano, i zabranjuje vam se gatanje strjelicama. To je porok! - Danas su nevjernici izgubili svaku nadu da ćete vi otpasti od svoje vjere, zato se ne bojte njih - već se bojte Mene. Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera. - A onome ko bude primoran - kad hara glad, bez namjere da učini grijeh, Allah će oprostiti i samilostan biti.

Sto se tice bogatog zapada i siromasnog istoka, to je siroka tema, ali mi cemo se osvrnuti samo na dva faktora zaostalosti muslimana. Prvi je da oni marljivo, rade i trude se da usisaju i sa zemlje i iz zemlje sve sto se moze unovciti - njihova pohlepa za materijom je puno veca od nase, a onaj ko radi za ovaj svijet dobit ce ga, a onaj ko radi za onaj svijet dobit ce obadva.
017:018. Onome ko želi ovaj svijet, Mi mu brzo dajemo što hoćemo i kome hoćemo, ali ćemo mu poslije Džehennem pripremiti, u kome će se osramoćen i odbačen peći.
075:020. Uistinu, vi ovaj prolazni svijet volite,
Problem je sto smo mi njih poceli sliditi u svemu i zeliom Dzennet jos na dunjaluku kao i oni, zato nam se cini da smo siromasni.
Drugi problem nase zaostalosti za Zapadom, je ostavljanje Serijatske vlasti i prihvatanje drugih sistema koje su iskoristile marionete koje sprovode diktatorsku vlast u muslimasnkim zemljama, i koja je u zadnjem stoljecu radila samo za svoje i interese zapada, suzbijajuci i odbijajuci razvoj ekonomije i tehnologije. Milioni muslimanskih strucnjaka rade po zapadu jer nisu nasli razumjevanje u svojim zemljama.
Kad nestane nafte, onda ce biti primorani da pocnu raditi, jednostavno jel da :-D

Razlika je da ja imam mozak da razmisljam, imam nesto sto hajvan nema. Znaci da kontrolisem nagone, ne skacem na svaku zenu koja prodje pored mene u minicu.

Onda ga iskorisit u pozitivnim stvarima, a ovaj prolazni dunjaluk brzo proleti, sta ces poslije, ko ce te spasiti od tvoga Stvoritelja kojem cemo se svi vratiti ?
007:179. Mi smo za Džehennem mnoge džine i ljude stvorili; oni srca imaju - a njima ne shvaćaju, oni oči imaju - a njima ne vide, oni uši imaju - a njima ne čuju; oni su kao stoka, čak i gori - oni su zaista nemarni.
003:014. Ljudima se čini da je lijepo samo ono za čim žude: žene, sinovi, gomile zlata i srebra, divni konji, stoka i usjevi. To su blagodati u životu na ovome svijetu; a najljepše mjesto povratka je u Allaha.
Kazes da vjerujes u jednoga Stvoritelja, ovo su bile Njegove rijeci, pa ih jos jenom dobro prostudiraj, da ne budes od onih koji su se podjelili, jer Allah s.w.t. cijeli ljudski porod djeli samo na tri vrste: 1. vjernike,2. nevjernike, i 3. munafike-licemjere, pa vidi u koju ces ti grupu brate!
A sto se tice fanatika kako nazivas iskrene vjernike, samo zato sto se doslijedno drze propisa vjere, ali u islamu je bas tako kap ili flasa isto je, zabranjeno, samo sto ces za vecu kolicinu imati vecu odgovornost na Sudnjem danu, ako se iskreno ne pokajs i ne ostavis alkohol i druge velike grijehe za koje je Allah s.w.t. ptopisao kaznu. (POGLEDAJ NA VRHU POSTA LINKOVE KOJI SU VEZANI ZA ALKOHOL) A jos gore od onoga koji pije je onaj koji negira Allahove rijeci i kaze da je dozvoljeno ono sto je Allah Svevisnji zabranio.

pravi-put

PostPostao/la pravi-put dana 13/05/2006 15:00

Mali dodatak, ja a niti bilo ko drugi ovdje nije napisao da Alkohol treba upotpunosti zabraniti u Bosni, kao sto neko navede polovina nase zemlje su pravoslavci i katolici, ljudi u cim vjerskim knjigama nije alkohol podpuno zabranjen. Samo pokudjen ako bi se uzimao u velikim kolicinama !
Ja se ovdje prvenstveno obracam muslimanima, cak i onima koji su daleko od islama, da se vrate vjeri i da se pokaju za svoje grijehe koje su radili do sada, i da polako i postepeno postanu pravi i iskreni vjernici koji ce se iskreno i doslijedno drzati Allahove vjere!!!
Suludo je pricati o potpunoj zabrani Allkohola kada danas velika vecina muslimana ne zeli da ga se rijesi jer ne svataju Allahove poruke, koje su samo korist za covjecanstvo a nikako steta kako to neki vide svojim iskrivljenim vidicima ka buducnosti!!!
Interesantno je da muslimani se ovdje izjasnjavaju bas kako stoji u Indzilu i Tevratu, da je alkohol pokudjen u velikim kolicinama.
Ja takvima savjetújem da pocnu citati islamsku literaturu i Kur'an casni, a ne samo da slijede one koji su na zalost odbili da slijede Kur'an i zadnjeg Bozijeg Poslanika Muhammeda s.a.w.s. za svog vjerskog vodju!!!

pravi-put

PostPostao/la vatrogasac dana 13/05/2006 16:36

"Drevni narodi su takođe određivali kazne za alkoholičare i štitili omladinu. Tako su u antičkom grčkom polisu Sparti pre 3.000 godina po kraljevoj naredbi pijancima odsecane noge.

U Rimskom carstvu je postojao zakon koji je regulisano pijenje alkohola. Osobama mlađim od 30 godina tim zakonom je zabranjeno konzumiranje alkohola. U to vreme verovalo se da su te godine najvažnije za potpuno fizičko i intelektualno sazrevanje. Čak je i mladencima bilo zabranjeno da piju vino u vreme svadbenih ceremonija zbog štetnog uticaja na zdravlje buduće dece.

I u Srbiji kroz istoriju alkoholizam je biuo sankcionisan. Slavni car Dušan je u svom čuvenom Zakoniku prvi kod nas pokušao da reguliše efekte alkohola. Tako je u članu 166 propisao kazne za pijance zavisno od toga kakvu i koliku štetu naprave u pijanom stanju. "
vatrogasac

PostPostao/la vatrogasac dana 13/05/2006 17:11

TOČNO/NETOČNO

• Alkohol je stimulans.

Netočno:Iako prvi efekti alkohola izgledaju euforično i stimulativno, alkohol je zapravo depresor, što znači da usporava rad centralnog živčanog sustava. Najprije utječe na mogućnost pravilnog rasuđivanja i donošenja odluka, a zatim na koordinaciju i motoriku. Vrlo velika koncentracija u krvi može usporiti rad srca i disanje i prouzročiti smrt.

• Alkohol će me ugrijati.

Netočno:Alkohol širi krvne žile i tako omogućuje većoj količini krvi da dođe do površine kože. Iako se zbog toga osjećaš toplije, zapravo gubiš više topline nego inače i riskiraš

hipotermiju.

• Kava će me otrijezniti.

Netočno:Ništa ne može ubrzati proces eliminacije alkohola iz tijela. Jetra ga razgrađuju brzinom od otprilike 8.5 grama u sat vremena (2/3 piva od 3 dcl, 1 dcl vina ili 0.3 dcl žestokog pića). Kava je blagi stimulator i možda će te malo razbuditi, ali u konačnici je

zapravo nepoželjna jer je diuretik (kao i alkohol) i samo će pogoršati dehidraciju organizma.

• Alkohol je jako štetan i treba ga izbjegavati.

Točno i netočno:Dokazano je štetan kod prekomjernog uzimanja, dok mnoge studije pokazuju da umjereno uzimanje vina, piva, pa i žestokih alkoholnih pića ima i dobrih strana. Umjerenim se smatra jedna doza dnevno za žene i dvije doze za muškarce (ne odjednom). Jedna doza= 0.25 dcl piva, 1 dcl vina ili 0.3 dcl žestokog pića. Takvo umjereno uzimanje alkohola, pogotovo uz objed, može smanjiti rizik od srčanih bolesti, dijabetesa, raka, poboljšati probavu itd. No, to svakako nije razlog da počneš piti svakodnevno kako bi bio zdraviji — zdrav način života uz balansiranu prehranu i tjelesnu

aktivnost ima najviše utjecaja na naše zdravlje.

• Od piva ću se teže napiti nego od žestice.

Netočno:Alkohol je alkohol. Jedno malo pivo sadrži otprilike istu količinu alkohola kao i jedna čašica nekog žestokog pića. Znači, ako u istom vremenskom periodu popiješ jedno pivo ili jedno žestoko piće, jednako ćeš se napiti.

• Ako može Pero popiti toliko alkohola, mogu i ja.

Netočno:Svatko reagira na alkohol drukčije. Kako brzo i koliko će se netko napiti ovisi o masi organizma, spolu (žene su osjetljivije na alkohol), građi tijela, metabolizmu, psihičkom stanju, količini pojedene hrane prije i tijekom pijenja, toleranciji, društvu, očekivanjima... Zato znaj svoje granice i ne srami ih se postaviti u društvu.

• Ako se netko onesvijesti ili kolabira od velike količine alkohola, treba ga staviti na

krevet i pustiti da spava.

Netočno:Najgore što možeš napraviti u takvoj situaciji je ostaviti prijatelja u nekoj sobi ili autu bez nadzora. Alkohol usporava rad srca i disanje i snižava tlak, što može dovesti

do kome i smrti, ili se pak pijana osoba može ugušiti povraćajući. Postavi prijatelja da leži na boku i redovito provjeravaj njegovo disanje i puls. Ukoliko ti se čini da su preslabi ili nestaju, ne oklijevaj pozvati Hitnu pomoć i budi spreman reanimirati prijatelja - ili nađi

nekoga tko jest, ako ti nisi.

• Dobro je što sam se naviknuo na alkohol, sad mogu više popiti i teže se napijem.

Netočno:Cijenu toga što ćeš moći više popiti u društvu i biti pribraniji od drugih nakon iste količine alkohola, platit će tvoja jetra. Ako često piješ i trebaju ti sve veće količine alkohola da se napiješ, znači da si razvio toleranciju, a tvoja jetra radi pretjerano da bi izlučila sav taj alkohol iz organizma. Tolerancija također znači i da si možda prešao granicu između povremenog društvenog pijenja i ovisnosti o alkoholu. Razmisli o svojoj navici pijenja alkohola.

• Alkohol nije droga.

Netočno:Alkohol je psihoaktivna droga. To što je legalan ne znači da je manje štetan od ilegalnih droga. Dapače, ovisnost o alkoholu jedan je od najvećih zdravstvenih problema u svijetu, a šteta koju ovisnici o alkoholu i oni koji povremeno prekomjerno piju čine društvu daleko je veća od one koju izazivaju korisnici ilegalnih droga.

• Od piva me sutradan neće boljeti glava, a od žestokih pića hoće.

Točno i netočno: Najveći krivac za glavobolju nakon pretjeranog pijenja je dehidriranost organizma koju izaziva alkohol. Shodno tome, možda te nakon piva nije boljela glava iz jednostavnog razloga što se u pivu nalazi i voda koja je ublažila dehidraciju. No, nakon poveće količine piva, niti ta voda neće pomoći. Svakako je preporučljivo između bilo kojih alkoholnih pića, a pogotovo žestokih, popiti čašu vode.

Voda prije spavanja i tijekom sljedećeg dana, uz dovoljno sna, ublažit će mamurluk i ubrzati oporavak organizma.
vatrogasac

PostPostao/la pravi-put dana 13/05/2006 17:38

vatrogasac

svaka cast, fin post, ali to je samo dio onoga sto su ljudi do sada uspjeli saznati.
Mozes misliti sta ce tel medicina otkriti za nekih 50 god
A mozes misliti sta sve Allah zna o njegovoj stetnosti !
Zaista su ljudi oholi i zaboravni!
pravi-put

PostPostao/la vatrogasac dana 13/05/2006 18:13

pravi-put je napisao/la:vatrogasac

svaka cast, fin post, ali to je samo dio onoga sto su ljudi do sada uspjeli saznati.
Mozes misliti sta ce tel medicina otkriti za nekih 50 god
A mozes misliti sta sve Allah zna o njegovoj stetnosti !
Zaista su ljudi oholi i zaboravni!

....ima toga more sa vrlo ružnim ilustracijama mozga, jetre i drugih organa kao posljedice konzumiranja alkohola.......ja htio ilustrovati šetnosti.......posebno socijalni i zdravstveni ....ali ne može......buni se moderator.....
vatrogasac

PostPostao/la vatrogasac dana 13/05/2006 19:16

Alkohol ima dugotrajan učinak na mozak

Istraživanje kanadskih znanstvenika sa sveučilišta McGill u Montrealu sugerira da alkohol na funkcioniranje mozga utječe duže nego što se misli.

Znanstvenici kažu da alkohol ima negativan učinak na neke funkcije mozga čak i kad se osobama koje su konzumirale alkohol čini da ne osjećaju nikakve posljedice.

U istraživanju je ispitan učinak alkohola na složene funkcije kao što su apstraktno razmišljanje, planiranje te sposobnost kontroliranja ponašanja koje je posljedica događaja u okolini.

Utvrđeno je da alkohol na ove funkcije utječe čak i kad se koncentracija alkohola u krvi spusti na toliko nisku razinu da ljudi ne mogu osjetiti njegovu prisutnost.

Utjecaj alkohola je bio veći u trenucima kad je njegova koncentracija u krvi padala nego kad je bila na vrhuncu.

Znanstvenici kažu da ovo istraživanje ima važne implikacije na aktivnosti kao što je vožnja automobila, pa se stoga osobama koje su konzumirale alkohol savjetuje da pričekaju najmanje 6 sati prije nego što sjednu za uravljač.

BBC News
vatrogasac

PostPostao/la Vodenjak dana 13/05/2006 22:38

blenta je napisao/la:
Vodenjak je napisao/la: :roll: :zzzz:

vodenjak, malo se pravish naivan. kao prvo, oba citata su tvoja, ti si ih napisao od rijechi do rijechi, niko te nije tjerao. kao drugo, nikog ko je protjeran, pobjegao, otishao, nazovi kako hochesh, bilo koje ratne godine, iz ovih ili onih razloga, ne mozhe kriviti za to. medjutim, ovdje se ne radi o tome da ti neko prigovara shto si otishao/bio protjeran.
jer, ti ne pishesh da nisi imao izbor, nego samozadovoljno gudish kako si birao, kako si probao jednu kafu, bila pretanka za tebe, pa probao drugu kafu, i ona bila pretanka za tebe, i onda ti, sa neskrivenim ponosom na svoju mudrost, upoznajesh nas da je shvedska kafa bila "praaaavo dobra". dakle, nije neshvatljivo da si se, chuvajuchi vlastitu kozhu, shto je sasvim normalno, to je u prirodi vechine ljudi, zaputio u shvedsku, u kojoj nema rata i vlada blagostanje, umjesto da se iz hrvatske, npr. vratish u bih i prikljuchish armiji. ali, ti govorish kako ta kafa nije za tebe, a shvedska jeste, na taj nachin se indirektno obrachajuchi ranjenim braniocima i porodicama poginulih i shaljuchi im poruku da su oni budale i da ne znaju odabrati pravu kafu, a ti pametan.
e, vidish, to je bezobrazluk-hvaliti se time u maniru sitne dushe, umjesto zadrzhati za sebe takvo jedno mishljenje.
jer, da nije bilo tih momaka chija "pretanka kafa" ti nije odgovarala, ti sada ne bi imao bosanskog foruma po kom bi prosipao zadovoljstvo svojom mudroshchu i iznijansiranost u jachini kafe.
ti, ovo, naravno, sve znash, ali ti odgovara praviti se naivan i praviti plitkoumne insinuacije o mom nicku ili tome da sam u dijaspori.
ako chemo bash o nickovima, o svom mozshesh prochitati na svim internet stranicama o porodjajima zhena. ;)

Velim ja...
Nije za blente forum ko ni za koza sijeno, jegi ba! :-) :-) :-)

Vodenjak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.