VW Passat

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

VW Passat

PostPostao/la pirmin dana 01/09/2008 18:53

Nisam znao gdje da strpam ovaj post a zanima me vase misljenje. :)
@mod: ako mislis da je neprikladno za nove teme reorganizuj. ;)

Naime u potrazi sam za Passatom, jednog poput ovoga te me interesuje sta mislite kolika bi mu bila realna cijena:

slika

Passat Business Comfortl. 1,9 TDI Tiptr.

Kilometera: 167850 Km

Prva reg. : 04.2003

Snaga : 131 KS / 96 KW
Limousine/Sedan
Getriebe: Automatik- sekvencijalno

Motor: Diesel
Cilinder: 4
Kubikaza: 1896 ccm
pirmin

Re: VW Passat

PostPostao/la dottore dana 01/09/2008 19:03

automatik??
moj komsija je prosle godine kupio ovakvog, 2005 god, 35000 KM....i dooosta manje je presao...
dottore

PostPostao/la pirmin dana 01/09/2008 19:08

Zbog tolike kilometraze ovaj i trazi 9900 € a djasvi mi se pravo :) ...osim te mane da je automatik.

E sad ne znam da li bi bilo realno pucati na manje cifre...negdje pola hiljade-hiljadu manje.
pirmin

PostPostao/la mirz@ dana 01/09/2008 20:41

Fino izgleda, zavisi samo kako je vozen, jer prilicno je velika kilometraza. Ako je auto cuvano, a po ovoj slici izgleda da jeste onda je sasvim ok. To sto je automatik, moze po meni biti samo prednost, voziti automatika je super, pogotovo ako je to veca klasa auta i bolji motor.
mirz@

PostPostao/la duboka_misao dana 01/09/2008 21:44

Automatik je mana? :shock: :?
duboka_misao

PostPostao/la benjo_505 dana 01/09/2008 23:01

automatik je odlican, pogotovo taj model. sjedi i vozi, nikakve zafrkancije s kvacilom.... odmaras se dok vozis
benjo_505

PostPostao/la Edin H. dana 01/09/2008 23:22

Auto je mlado, puno kilometara, vjerovatno rent-a car.

Ima li potvrde o redovnom servisiranju?
Edin H.

PostPostao/la Rottweiler dana 02/09/2008 02:57

Automatik je velika prednost kod auta, ko ga nije vozio nezna sta je propustio.
Sljadece, ako auto kupujes negdje vani, npr. Njemacka obavezno gledaj da auto kupis privatno, a ne od preprodavaca jer ces proci jeftinije i dosta su manje sanse da te zajebe. preprodavaci vracaju kilometre ako nemaju servisnu knjigu, imaju zaradu na tebi od min.1000€ itd.... Najbolje je ako imas nekog tamo da ti to potrazi privatno.
Ja takodjer imam namjeru uzeti passata posto sam sharana slupo, pa prelazim na nesto manje a da ostane isto ili priblizno ugodno kao sharan.
Passata sam takodjer dosta dugo vozio i poslije njega sam promjeno jos dva dosta novija i "bolja auta", ali iskreno passat mi je kad sve sracunam u preracunam bio najbolji autic koji sam posjedovao.
Rottweiler

PostPostao/la Rottweiler dana 02/09/2008 02:59

Edin H. je napisao/la:Auto je mlado, puno kilometara, vjerovatno rent-a car.

Prijatelju u njemackoj svako auto ima uzasno veliku kilometrazu, jer jebiga sve je daleko i raja pici autima jer su putevi extra dobri i jos uvijek je najisplativije prevozno sredstvo, a auto kad ima puno km postoji mogucnost najcesce je tako da ga je vozio predstavnik neke firme, i ta su auta u vecini slucajeva odlicna jer su redovno servisirana i svaki i najmanji kvar je radjen kod VW direktno. A kilometri su nabijeni na velikim relacijama, tj, na autoputu a to je kod motora velika prednost u odnosu na kilometrazu predjenu u gradovima.

poz

<--
Rottweiler

PostPostao/la VR6 dana 02/09/2008 03:08

Moderan automatski mjenjac je dobra stvar, ni ja ne volim automatike ako ima dobar rucni mjenjac, no i na automatik se da navici. Znaju biti peglancija, ali i olaksanje u gradskoj voznji, tako da oba sistema imaju neke lose i dobre strane. Ova kilometraza Passatu ne bi trebala biti veci problem. Motor ako ok radi, super, obrati posebnu paznju na rad mjenjaca - kad taj VW-ov Tiptronic u Passatu zakaze, kazu da mu nekad ne mogu pomoci ni u ovlastenom servisu - nego ga mjenjaju komplet. Ako je dobar i fino se odrzava, velike su sanse da i nece poceti zajebavati. 1.9 TDI sa 130 KS ide dobro, al muce ih mjeraci protoka zraka (nisu bas jeftini - a do 100.000 km ce sigurno otici bar jednom) i turbine znaju ponekad otici - al nista pretjerano cesto. Uglavnom, nakon sto ga licno pregledas i probas, ne bi bilo lose, za svaki slucaj, dati 50-ak KM da ga detaljno pregledaju u nekom od ovlastenih servisa. Mozda otrkiju sta pametno... :)
VR6

PostPostao/la AdnanSA dana 02/09/2008 04:07

Automatik nije mana nego prednost u takvom autu.Kilometraža je ok za tu veličinu i vrstu auta te je potpuno realna.
Heheheh šta misliš da ćeš naći 5 godina starog passata sa 60000 km na satu kojeg je vozio mrtav dedo,pa to su priće za malu djecu iz Bosne.
AdnanSA

PostPostao/la malizeleni dana 02/09/2008 07:10

Vjerovatno DSG 1. generacije, sto je extra automatski mjenjac, pravo brzo mijenja brzine, do te mjere da se mozes trkat s njim.
malizeleni

PostPostao/la accent dana 02/09/2008 08:53

vidim da je tiptronik
tako da sto je automatik uopste nije problem
ako hoces brze mjenjanje brzima "samaraj" ga ljevo desno, ali sumnjam de ces je brze promjeniti nego sto ce to uraditi sam mijenjac, a ostalo ti zavisi od jacine auta i na koliko obrtaja ti se pali turbina, pa da povuce
ali vjeruj mi neces imati potrebe jer to su nove generacije atom. mjenjaca gdje se sve desava u 2sek, posto sam bivsi drajver ja sam tiptronik koristio samo po ledu i na nizbrdici npr. put tuzla-sarajevo (karaula)
za grada je dusu dao, najveci merak mi je bio stojis na vrhu dalmatinske na semaforu drzis kocnicu, upali se zeleno a ja samo po gasu, zamisli da je bio manuelni mjenjac, kvacilo, gas, brzina, rucna ... a ovako boli te briga hoce li ti se kakav idiot zaljepiti na nizbrdici
accent

PostPostao/la za_sada_bez_dobrog_nicka dana 02/09/2008 09:02

pirmin je napisao/la: ...osim te mane da je automatik.

Ko jednom sjedne za automatika, manualac više ne bude ni u malom mozgu.

Automatika zakon!!!
za_sada_bez_dobrog_nicka

PostPostao/la malizeleni dana 02/09/2008 09:26

za_sada_bez_dobrog_nicka je napisao/la:

Automatika zakon!!!

Dok se ne pokvari senzor. Potrosnja je isto tako obicno vecha, jer automatski mjenjac ne moze planirati voznju na odnosu u situaciju ispred tebe. Kocenje mjenjacem ne dolazi u obzir isto tako, sem ako nemas tiptronic. ITD ITD. Za gradske voznje jeste zakon, ali ne mozes drzati ni kocnicu non stop, nije zdravo. Ja mislim da samo VW DSG mjenjac i BMWov onaj idrive ili kako se vec zovu cusnu u ler kad stoje duze od 10 sec na semaforu, pa opet nazad u prvu kad pustis kocnicu. Doduse nisam siguran, nisam odavno sjeo za automatika. Bivsi shef je imao lagunu automatik, dok nije crko mjenjac ;)
malizeleni

PostPostao/la kirby dana 02/09/2008 09:32

Rottweiler je napisao/la:
Edin H. je napisao/la:Auto je mlado, puno kilometara, vjerovatno rent-a car.

Prijatelju u njemackoj svako auto ima uzasno veliku kilometrazu, jer jebiga sve je daleko i raja pici autima jer su putevi extra dobri i jos uvijek je najisplativije prevozno sredstvo, a auto kad ima puno km postoji mogucnost najcesce je tako da ga je vozio predstavnik neke firme, i ta su auta u vecini slucajeva odlicna jer su redovno servisirana i svaki i najmanji kvar je radjen kod VW direktno. A kilometri su nabijeni na velikim relacijama, tj, na autoputu a to je kod motora velika prednost u odnosu na kilometrazu predjenu u gradovima.

poz

<--

potpis.neki dan je bila emisija o polovnim autima na tv-u.i kaze frajer da je bolje kupiti auto staro 4-5 godina do 200 000 predjenih km nego isto to auto sa 70000 predjenih km.kratke relacije su smrt za motor.
kirby

PostPostao/la madner dana 02/09/2008 10:22

Ne tolko za motor kolko za mjenjac.

Ja sam znao da je model koji ja uzmam bio izrazito popularan kao auto za firme, te da nema racunice da se kupi dizel u Evropi i malo vozi. Sa druge strane, kvatitan dizel moze 500 000 preci.
Znaci, ako se trazi mala kilometraza, kupio bi benzinca.
madner

PostPostao/la Rottweiler dana 02/09/2008 15:02

madner je napisao/la:Ne tolko za motor kolko za mjenjac.

Ja sam znao da je model koji ja uzmam bio izrazito popularan kao auto za firme, te da nema racunice da se kupi dizel u Evropi i malo vozi. Sa druge strane, kvatitan dizel moze 500 000 preci.
Znaci, ako se trazi mala kilometraza, kupio bi benzinca.

moj otac ima Passata 1987 godiste, preso je 400 000 km, sve na njemu sto se radi je mjenjaje potrosnog materijala, znaci kocnice, auspuh, ulje i slicna sranja. Ali takvih motora danas nema ni VW, danas je sve komercijala, pa se i motori u autima prave tako da moras na njemu vazda nesto da radis, da bi industrija opstala. Radim u jednoj firmi koja je indirektno povezana sa autoindustrijom i ovo mi je moj sef potvrdio, a to je danas i svakoj budali jasno.
Rottweiler

PostPostao/la malizeleni dana 02/09/2008 15:29

Sto se motor ne moze popraviti u necijoj avliji, ne mora znaciti da je neka zavjera protiv naroda da mora voziti auto u ovlasteni servis. Motori vise nisu cista mehanika, na zalost.
malizeleni

PostPostao/la shadow dana 02/09/2008 16:10

za_sada_bez_dobrog_nicka je napisao/la:

Automatika zakon!!!

:shock: pricaj u svoje ime. Meni je automatik kao video igrica, ubacis u "d", lijevu nogu fino posaljes na godisnji odmor a desnom skakuces s pedale gasa na pedalu kocnice. Hajde fino, zanimljivo ko na groblju :-D. Kontrola auta vise nije u tvojim rukama, mjenjac brzine mjenja kad misli da treba i ti na to ne mozes uticati, cak i sa tiptronic opcijom kasnis za manuelnim. Na kraju krajeva, ako ces se zajebavati sa tiptronicom onda je bolje uzeti manuelni mjenjac pa shaltaj ko covjek. Razumijem ja ljude kojim se svidja automatik, ima svojih prednosti- zgodan je za gradske "kreni-stani" voznje ali bezze je reci da ko jednom sjedne u automatik iz njeg vise ne izlazi. Ja uvijek vozim iskljucivo manuelni a za musterije (posto se tim bavim) kupujem i manuelce i automatike. U Americi dosta ljudi ne zna voziti manuelni pa im moras dati automatik ali ovi sto mi dodju kupiti manuelca se puno vise razumiju u auta i bolji su vozaci. Dokazano.

Za nase podrucje i nasu konfiguraciju terena automatik bas i nije najpogodniji, previse je uspona i gudura, mjenjac se pati i puno ce prije stradati nego lamela na manuelnom. Druga stvar, iako sam u komparaciji japanci-svabe uvijek na strani svaba, sto se tice automatskih mjenjaca jos uvijek nisu dorasli japancima. Njihovi su mjenjaci puno izdrzljiviji. Da kupujes toyotu ili recimo nissana pa bih ti mozda i savjetovao da kupis ali moja iskustva sa automatskim mjenjacem na passatu sa slike gore su uzasna. Pricamo o Americi tako da ne znam jel relevantno, o benzinskim modelima sa motorom 1.8 turbo i 2.8 v6, dakle solidnim bezincima sa 150 odnosno 170 i 190ks. Automatski mjenjac koji je u njih ugradjen je uzasno lijen i nerjetko strada, prava patnja za voziti. Da ne govorim o tome kako nijedan manji auto-servis nece uzeti da ti promjeni ATF u njemu a za sva druga auta ce bez problema uzeti. Moj ti je savjet da nadjes takav auto sa automatskim mjenjacem i provozas pa onda sjedi u takav isti ali sa manuelnim i napravi usporedbu, sve ce ti se samo kazati. Za mene su to dva razlicita auta.
Novi passat (2006+) je vec druga pricha, puno bolji mjenjac, ali jebi ga, on nije na slici gore.. :wink:
shadow

PostPostao/la Samid dana 02/09/2008 18:38

Tacno je da su VW i Audi imali problema sa tim mjenjacima,a to sam licno vidio kod prijatelja koji je imao A4 iz 2002g kojem je prva popravka radjena na 50 hiljada ,dok je na 70 zamjenjen komplet mjenjac(tiptronik)Prije toga imao je pasata iz 97 koji je bio kasicni automatik kojeg je prodao sa 200 hiljada km i nikada nije pipnuo mjenjac .Licno mislim da je to auto sa 170000 km predjenih ipak skupo , jer za iste pare imas mondea sa 100 -120 hiljada predjenih,a pasat nije ni sekunde bolji od mondea.I jos da pitam strucnjake kako to, da auta koja voze samo po auto putu ,imaju bolje sacuvan motor od auta koja se voze po nasim putevima (mehanika sigurno ali motor nevjerujem jer burazov kadett 1.4 gazi vec 350000 a babina fiesta 1.3 200000 nikad pipno motor osim redovnog stelovanja ventila)
Samid

PostPostao/la whow dana 03/09/2008 00:55

Nisam siguran da li se diskusija vodi na temu VW Passat ili automatic vs manualni mjenjac.
Uglavnom po prvom pitanju moje misljenje je da ako si vec odlucio da kupis ovo vozilo onda "moras" uraditi tehnicki pregled u ovlastenom servisu jer ovo auto ima toliko elektronike da ti avlijski mehanicari nece moci reci realno stanje vozila . Drugo, 160 K je kilometraza na kojoj se mogu desiti svi moguci kvarovi tako da price o tome da je Passat ide 500. 000 ovdje ne piju vode. Jednako kao sto poneki Passat dogura do pola miliona kilometra zna se desiti i da mu treba generalka masine i novi prednji kraj ili citava suspenzija vec poslije 160 K, dakle ovleasteni servis i nista drugo.Cijena Passati su na u BiH "na cijeni" sto prevedeno znaci da su precijenjeni. Realna vrijednost ovoga Pasata je izmedu 15- 20 hiljada sto zavisi od milijun faktora ukljucujuci i to koliko je prodavac motiviran da proda vozilo. Ako kupujes auto od prodavaca( dealer-a ) pomiri se sa cinjenicom da i dealer mora nesto zaraditi a na polovnim autima zarada je najveca .Ukoliko je auto u dobroj kondiciji vjerovatno neces dobiti nikakav znacajan popust ali bar probaj da izvuces neku garanciju, mozda 90 dana. Cinjenica da ovo vozilo ima automatsku transmisiju je pozitivna kod kupovine polovnog vozila iz nekoliko razloga a mozda i najvise zbog cinjenice da automatska tranmisija "cuva" motor od divljaka koji voze kao manijaci ili ne znaju da saltaju pa je potrebno novo kvacilo i sinhroni vec oko 100K. Upamti da ljen duze ide a skrt vise plati tako ne budi ljen niti skrt nego plati koliko kosta i uradi detaljnu inspekciju .
whow

PostPostao/la edoze dana 06/05/2009 09:00

nisam citao postove,al prije sedmicu je rodjak prodao pasonju,19.500,uvezen prije 4 mjeseca,120,000 presao,full oprema,1,9tdi,130KS,crni
ne znam naziv opreme,al je ima sve,airbag,digitalna klima,dvozonska,cini mi se,daljinsko,zeder,servo,abs,esp,ale-felge,el retrovizore,mislim da su bili i preklopivi,al nisam siguran...
a vec za 8000€ mozes naci passata 6,pa razmisli...bolje pricekaj malo,i kupi novijeg
pogledaj malo po netu
edoze

PostPostao/la davidigolijat dana 06/05/2009 11:29

Passati su uglavnom sluzbena auta, rijetko se i vani voze privatno, tako da obicno imaju velike kilometraze, dieseli pogotovo. Velika kilometraza na otvorenom nije problem, vise auto unisti 100 KM gradske nego 1000 KM otvorene ceste. U gradskoj voznji strada sve- od sklopa kvacila, do kocnica, elemenata ovjesa, volana, auspuha....Voznja na otvorenom su tzv. "suhi kilometri" i zna cesto biti auto utegnutije od nekog koje je vozano na relacijama Grbavica-Vratnik.Davno su mehanicari rekli da bi svako auto moglo bez problema preci 1 000 000 km ako bi se samo upalilo i stalno vozilo i gasilo samo kad se mijenja ulje. Kratke relacije i gradska voznja su smrt za motor i auto...Em se auto ne stigne ni ugrijati, tako da stalni radi u hladnom startu, em se lome ovjes i mehanika....

Moja Seat Cordoba je presla oko 177 000 km i prilicno je utegnuta, tako da pretpostavljam da je vani vozena na nekoj vangradskoj relaciji. Kada sam birao izmedju dva ista auta, jedne Cordobe SDi koja je presla 106 000 km ali iz Italije i ove TDI koje je bila presla 160 000 km iz Beca, svi su se cudili sto nisam uzeo ovu sa manje kilometara, koju je neki Talijan cepao po Firenci a da nije 3 godine ulja promijenio...svako zna svoje.

Automatici su dobra solucija. Istina da trose 10% vise ali zato i motor duplo duze traje (cak i golfovi 1 automatik znali su otresati po 500 000 km bez problema...) tako da je to sve-dobio na mostu-izgubio na cupriji.

Moj ti je savjet idi na neke auto iz te klase, ne mora biti Passat i nadji od privatnog vlasnika. Obavezno servisna knjiga i pristojna kilometraza od najvise 150 000.

Sretno.
davidigolijat

PostPostao/la ado-šampion dana 06/05/2009 19:13

Kakvih 500 000 hiljada ne budalite :-) Motor možda može, ali na našim cestama će taj Passat spast s točkova nakon 300 k. Utegunt ili ne, to su stalni popravci na ovjesu, ako ne i na motoru... Moj jaran ima Meganea benzinca '98. godište koji je prešao 210 000 km, sve između Visokog i Sarajeva i isto je utegnut, znači to ništa ne znači. Motor može, al kad počnu popravci na ovjesu, biće burno :-)
ado-šampion

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: ado-šampion i 8 gostiju.