Vozačka za skuter do 50 ccm

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Vozačka za skuter do 50 ccm

PostPostao/la AdnanSA dana 26/05/2008 22:26

Da li je moguče da je potrebna vozačka za skuter do 50 ccm ako imate već položenu B kategoriju?
AdnanSA

Re: Vozačka za skuter do 50 ccm

PostPostao/la ins dana 27/05/2008 09:36

Nije potrebna
ins

PostPostao/la aidaa_princess90 dana 27/05/2008 22:25

e ja moram preci sada na temu vaozacka za auta
Moja drugarica uskoro puni 18 godina, i treba krenuti na voznju i ta cuda. Sad se navodno poceo primjenjivat sistem AUTO SKOLA 6 mjeseci.Ja sam nacula da od toga nema nista jer se raja zalila,pa me zanima jeli istina to? I koliko kosta polaganje vozackog sada(mislim sve)...da li se cijena promijenila u ova dva tri mjeseca...HVALA :?
aidaa_princess90

PostPostao/la sffovac dana 27/05/2008 22:47

aidaa_princess90 je napisao/la:e ja moram preci sada na temu vaozacka za auta
Moja drugarica uskoro puni 18 godina, i treba krenuti na voznju i ta cuda. Sad se navodno poceo primjenjivat sistem AUTO SKOLA 6 mjeseci.Ja sam nacula da od toga nema nista jer se raja zalila,pa me zanima jeli istina to? I koliko kosta polaganje vozackog sada(mislim sve)...da li se cijena promijenila u ova dva tri mjeseca...HVALA :?

meni jaran sad pao na testu, pa mi bas prica
nema nista od tih 6 mjeseci i ostalih sarenih laza
testovi su se malo promijenili, al u principu sve je isto
sffovac

PostPostao/la ledeny dana 27/05/2008 22:50

AdnanSA je napisao/la:Da li je moguče da je potrebna vozačka za skuter do 50 ccm ako imate već položenu B kategoriju?

I mene ovo interesuje, pa bih molio nekoga, ko se dobro razumije u ovu problematiku, za odgovor. Unaprijed hvala.
ledeny

PostPostao/la d2 dana 27/05/2008 22:53

nije potrebna ali je potrebno ponoviti upotrebu slova č i ć u bosanskom.
d2

PostPostao/la ledeny dana 27/05/2008 23:14

d2 je napisao/la:nije potrebna ali je potrebno ponoviti upotrebu slova č i ć u bosanskom.

Jesi li siguran?

Mene zaustavi drot neki dan i trazi vozacku. Kontam koji mi je klinac trazi za skuter od 49 kubika ali mu dadoh vozacku... Rece mi da nemam polozeno za moticikl i da se nedavno promijenio zakon, te da sada treba A1 kategorija za sve motocikle do 125 kubika!? Fakat nisam mogao vjerovati svojim usima! Imam B kategoriju vise od deceniju, a skuter vozim vec godinama, te kao sad bi trebao za njega polagati vozacki!?
ledeny

PostPostao/la ins dana 28/05/2008 09:32

ledeny je napisao/la:
d2 je napisao/la:nije potrebna ali je potrebno ponoviti upotrebu slova č i ć u bosanskom.

Jesi li siguran?

Mene zaustavi drot neki dan i trazi vozacku. Kontam koji mi je klinac trazi za skuter od 49 kubika ali mu dadoh vozacku... Rece mi da nemam polozeno za moticikl i da se nedavno promijenio zakon, te da sada treba A1 kategorija za sve motocikle do 125 kubika!? Fakat nisam mogao vjerovati svojim usima! Imam B kategoriju vise od deceniju, a skuter vozim vec godinama, te kao sad bi trebao za njega polagati vozacki!?

I ti vjerujes drotu?
Covjek hoce cenera, a ne da provodi zakon.

Za bicikl sa pomocnim motorom, sto ispravno registrovan skuter jeste, dovoljna je kategorija A2 iliti ranije poznata "Potvrda o poznavanju saobracajnih propisa".
E sad, moguce da je neki skuter registrovan kao motocikl, sto je vec tema za drugu raspravu...

Bicikl sa pomocnim motorom ima trajnu registraciju, dok motocikl ima jednogodisnju registraciju
ins

PostPostao/la AdnanSA dana 28/05/2008 11:39

Mom prijatelju je jučer došla prijava zato što nije imao položeno za motocikl.
Upravljao je skuterom Keeway Matrix 49ccm koji je trajno registrovan.
Dakle "neka" vozačka je ipak potrebna i voziti skuter legalno sa B kategorijom izgleda više nije moguće. :x
AdnanSA

PostPostao/la ledeny dana 28/05/2008 11:45

ins je napisao/la:I ti vjerujes drotu?
Covjek hoce cenera, a ne da provodi zakon.

Za bicikl sa pomocnim motorom, sto ispravno registrovan skuter jeste, dovoljna je kategorija A2 iliti ranije poznata "Potvrda o poznavanju saobracajnih propisa".
E sad, moguce da je neki skuter registrovan kao motocikl, sto je vec tema za drugu raspravu...

Bicikl sa pomocnim motorom ima trajnu registraciju, dok motocikl ima jednogodisnju registraciju

Ma nije uopšte želio cenera. Bio je veoma ljubazan, mlađi čovjek, bez stomačine, uniforma čista i utegnuta... To je bio najnormalniji drot kojeg sam u životu vidio na ulicama BiH. Odmah je skontao da pojma nemam o toj nekoj promjeni zakona, pa mi reče da moram polagati za A1 kategoriju, jer će me neki drugi drot zaustaviti i zbog toga peglati i kazniti.

Da li je neko malo bolje upoznat sa tim "novim" zakonom?

Fakat bi bilo grozno da, poslije ovoliko vremena koliko vozim svoj skuter, sad moram polagati za isti :?
ledeny

PostPostao/la DaysleepeR dana 28/05/2008 11:57

pa normalno je da treba

iako ljudi sa B kategorijom imaju poznavanje saobraćajnih propisa, ipak propisi vezani za motor imaju nekih dodataka što se i vidi kad se ode na obuku za A kategoriju

a zakon je promijenjen vjerovatno jer je na našim cestama jako puno maloljetnika na skuterima koji nemaju ama bas nikakvo poznavanje propisa

neki dan sam vidio dijete od nekih 12 godina na skuteru, jeste tu uredno kaciga na glavi (iako ona iz Robota koja ništa ne štiti) ali način vožnje i prestrojavanje je bilo na takvom mjestu da me je jeza uhvatila

e pa nemoze tako, i uvijek bude isto, radi manjeg broja neodgovornih veliki broj odgovornih ispasta
DaysleepeR

PostPostao/la ledeny dana 28/05/2008 12:12

DaysleepeR je napisao/la:pa normalno je da treba

iako ljudi sa B kategorijom imaju poznavanje saobraćajnih propisa, ipak propisi vezani za motor imaju nekih dodataka što se i vidi kad se ode na obuku za A kategoriju

a zakon je promijenjen vjerovatno jer je na našim cestama jako puno maloljetnika na skuterima koji nemaju ama bas nikakvo poznavanje propisa

neki dan sam vidio dijete od nekih 12 godina na skuteru, jeste tu uredno kaciga na glavi (iako ona iz Robota koja ništa ne štiti) ali način vožnje i prestrojavanje je bilo na takvom mjestu da me je jeza uhvatila

e pa nemoze tako, i uvijek bude isto, radi manjeg broja neodgovornih veliki broj odgovornih ispasta

Slažem se da maloljetnici ne bi trebali sjedati za bilo kakvo motorno vozilo, ali mislim da to nema nikakve veze sa onima koji već imaju B kategoriju. OK, hajmo reći da se zakon promijenio zbog sigurnosti kako klinci ne bi vozili po ulicama, ali nije logično da skuter do 50 kubika, za koji do sada nije trebala dozvola, nije mogao pripasti B kategoriji. Prije bih rekao da je ovo glad za novcem a ne sigurnosna mjera. Da se stvarno mislilo o sigurnosti radilo bi se na tome da se ove trulje od auta, već odavno zrele za prese, ne voze po gradu. Umjesto da nečim motiviraju ljude da što više voze skutere, kako bi se izbjegle grozne svakodnevne gužve te manje zagađivao grad, oni mijenjaju zakon kako bi što manje skutera bilo na cesti. Ma fuj!
ledeny

PostPostao/la DaysleepeR dana 28/05/2008 12:34

pa dovoljna ilustracija državne pameti ti je uvođenje posebnog poreza za auta koja idu na plin dok su u svijetu takva vozila oslobođena nekih dažbina

ali svejedeno, pravedno je da postoji vozački za motore, ne vidim da je snaga motora tu presudna već potpuno drugačiji način vožnje na dva točka
DaysleepeR

PostPostao/la Karabaja dana 28/05/2008 13:12

kako su ova djeca izginula na tim skuterčićima, promijenili su zakon tako da je potrebna A1 vozačka dozvola za te motorčiće.. što se mene tiče, neka, dosta je bilo motorizovane balavurdije
Karabaja

PostPostao/la ledeny dana 28/05/2008 14:31

Karabaja je napisao/la:kako su ova djeca izginula na tim skuterčićima, promijenili su zakon tako da je potrebna A1 vozačka dozvola za te motorčiće.. što se mene tiče, neka, dosta je bilo motorizovane balavurdije

I ja velim da djeci treba A1 i to da nema polaganja prije 16 godina. Pitam se šta je sa ovima koji već imaju B, a uz to već godinama voze skutere?
ledeny

PostPostao/la DaysleepeR dana 28/05/2008 14:46

kako ja već rekoh, radi neodgovornih normalni ispaštaju

i ja bih volio da nemoram da registrujem motor 12 mjeseci ako se već nemogu vozit tokom zime ali moram jer je takav zakon
DaysleepeR

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: Chagi i 6 gostiju.