Vlastiti konj u blizini Sarajeva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Da li bi bili zainteresovani za ovu mogucnost?

Da, bila bi/bio bi zainteresovan za manje od 100 maraka mjesecno.
9
18%
Da, bio bih/ bila bi zainteresovana za do 150 maraka mjesecno.
4
8%
Da, bio bih/ bila bih zainteresovana za do 200 maraka mjesecno.
2
4%
Da, bio bih/ bila bih zainteresovana za do 250 maraka mjesecno.
1
2%
Da, bio bih/ bila bih zainteresovana/a i za vise od 250 maraka mjesecno.
8
16%
Ne, nebi bio zainteresovan/a, ne zanimaju me konji.
14
29%
Ne, nemam para za takvo nesto.
11
22%

Ukupno glasova : 49

Lipicaneri

PostPostao/la Pietje_Bel dana 09/01/2009 21:33

Postovani forumasi,

Zna li neko od vas da li se mogu u Bosni kupiti lipicaneri? Evo nasao sam neki website Srpski koji se bavi lipicanerima:

http://www.lipicaner.com/

Ovi mi lipicaneri ne izgledaju bas onako lijepo kao oni Slovenacki. Nikako da nadem website gdje se prodaju cisti Slovenacki lipicaneri. Da li je moguce kupiti takve u BiH i gdje?

Hvala

slika
Pietje_Bel

Re: Lipicaneri

PostPostao/la Pietje_Bel dana 09/01/2009 22:31

Znaci li to da ne postoji uzgoj Lipicanera u Bosni? :(
Pietje_Bel

PostPostao/la pape dana 09/01/2009 23:07

Ne znam postoji li uzgoj lipicanera u BiH, ali .... znam ko ti to moze srediti.

Pise: Ahmed Buric

Jedino nam se nadati da nas spasi islamski svijet. Vijest da je Haris Silajdžić poklonio konja lipicanera vođi islamske revolucije Muameru el Gadafiju, ponovo spada u onu vrstu u kojoj čovjek ne zna bi li joj se smijao ili samo tiho zaplakao. Jer, ako je istina, a jeste, da je poduzeće Širbegović zbog dobijanja velikog građevinskog tendera htjelo pokloniti konja autoru Zelene knjige, jednoj od najživopisnijih (ma šta to značilo) pojava svjetske političke scene u poslijednjih trideset godina – zašto im je za to bio potreban Silajdžić? A opet, ako član Predsjedništva poklanja bilo šta bilo kome, postoji proceduralni red kako se to radi. Ovako, Gadafi će možda nekada zajahati životinju koja podsjeća na kamilu. On je svom narodu zasad isposlovao barem to da se ne moraju plašiti paljevine u bajramske zore. Oni koji su ovdje upravljali u tome nisu uspjeli. Možda je, u stvari, sve zbog toga što su htjeli imati kamile. A nije uspjelo. Da parafraziramo velikog Kaštelana s početka: „Lijepa je ova zemlja, meni najdraža, nigdje toliko konja kao pored livada mog djetinjstva.”
pape

Lokacija: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

PostPostao/la Topla voda dana 09/01/2009 23:42

nema u bosni

imas li kakvo teze pitanje?
Topla voda

PostPostao/la Epitop dana 10/01/2009 12:55

pape je napisao/la:Ne znam postoji li uzgoj lipicanera u BiH, ali .... znam ko ti to moze srediti.

Jedino nam se nadati da nas spasi islamski svijet. Vijest da je Haris Silajdžić poklonio konja lipicanera vođi islamske revolucije Muameru el Gadafiju, ponovo spada u onu vrstu u kojoj čovjek ne zna bi li joj se smijao ili samo tiho zaplakao. Jer, ako je istina, a jeste, da je poduzeće Širbegović zbog dobijanja velikog građevinskog tendera htjelo pokloniti konja autoru Zelene knjige, jednoj od najživopisnijih (ma šta to značilo) pojava svjetske političke scene u poslijednjih trideset godina – zašto im je za to bio potreban Silajdžić? A opet, ako član Predsjedništva poklanja bilo šta bilo kome, postoji proceduralni red kako se to radi. Ovako, Gadafi će možda nekada zajahati životinju koja podsjeća na kamilu. On je svom narodu zasad isposlovao barem to da se ne moraju plašiti paljevine u bajramske zore. Oni koji su ovdje upravljali u tome nisu uspjeli. Možda je, u stvari, sve zbog toga što su htjeli imati kamile. A nije uspjelo. Da parafraziramo velikog Kaštelana s početka: „Lijepa je ova zemlja, meni najdraža, nigdje toliko konja kao pored livada mog djetinjstva.”

Razlog što je Silajdžić poklonio konja Muammeru el Gadafiju je taj što je tokom rata bilo 1000+ djece i nastavnog osoblja u Libiji. Poklonio je lipicanera, al' odakle Širbegoviću taj lipicaner :?:
Epitop

PostPostao/la Pietje_Bel dana 10/01/2009 13:20

Hvala na odgovorima. Ja od malih nogu sanjam da sebi nabavim konja. Imam mnogo zemljista tako da ga imam gdje drzati. Ne treba to biti na balkonu. :D Samo mi jos treba stala i konj. Lipicaner je skup pogotovo sto bi ga trebao iz Slovenije transportovati, sredivati papire. Evo bas gledam: 32.000 eura kosta lipicaner iz najbolje klase a 12.000 eura iz najnize klase... :-) Mozda cu ipak uzeti obicnog arapa koji je tek neki 2000-30000 eura.
Pietje_Bel

PostPostao/la Epitop dana 10/01/2009 13:28

Pietje_Bel je napisao/la:Hvala na odgovorima. Ja od malih nogu sanjam da sebi nabavim konja. Imam mnogo zemljista tako da ga imam gdje drzati. Ne treba to biti na balkonu. :D Samo mi jos treba stala i konj. Lipicaner je skup pogotovo sto bi ga trebao iz Slovenije transportovati, sredivati papire. Evo bas gledam: 32.000 eura kosta lipicaner iz najbolje klase a 12.000 eura iz najnize klase... :-) Mozda cu ipak uzeti obicnog arapa koji je tek neki 2000-30000 eura.

Raspitaj se u Bihaću jer je tu uzgajanje konja broj 1 u BiH. Možeš se onda igrati kauboja i indijanaca :lol:
Epitop

PostPostao/la Pietje_Bel dana 10/01/2009 13:33

Epitop je napisao/la:
Pietje_Bel je napisao/la:Hvala na odgovorima. Ja od malih nogu sanjam da sebi nabavim konja. Imam mnogo zemljista tako da ga imam gdje drzati. Ne treba to biti na balkonu. :D Samo mi jos treba stala i konj. Lipicaner je skup pogotovo sto bi ga trebao iz Slovenije transportovati, sredivati papire. Evo bas gledam: 32.000 eura kosta lipicaner iz najbolje klase a 12.000 eura iz najnize klase... :-) Mozda cu ipak uzeti obicnog arapa koji je tek neki 2000-30000 eura.

Raspitaj se u Bihaću jer je tu uzgajanje konja broj 1 u BiH. Možeš se onda igrati kauboja i indijanaca :lol:

A zaso u bihacu bas broj jedan? Zar nemaju oko Sarajeva broj jedan konje? Ja imam stvarno mnogo zemlje gore na Bjelasnici i kao djete sam jahao konja u ovoj prirodi sa svojim dedom.

slika

Meni je od kada sam otisao iz Bosne ostalo to u sjecanju kao nesto najljepse. To je jedan san koji imam citavog zivota da priustim sebi konja i da u raspustima jasem kroz planine oko Sarajeva. Nema nista lijepse za mene.
Pietje_Bel

PostPostao/la Epitop dana 10/01/2009 13:47

Znam da najčešće na televiziji se spominju uspjesi takmičara iz Bihaća, pa vjerovatno onda oni rade najbolje taj posao.
Epitop

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 10/01/2009 14:05

Epitop je napisao/la:
pape je napisao/la:Ne znam postoji li uzgoj lipicanera u BiH, ali .... znam ko ti to moze srediti.

Razlog što je Silajdžić poklonio konja Muammeru el Gadafiju je taj što je tokom rata bilo 1000+ djece i nastavnog osoblja u Libiji. Poklonio je lipicanera, al' odakle Širbegoviću taj lipicaner :?:

Cini mi se da ta djeca koju navodis nisu provela kompletan rat kod Gadafija, nego samo jedan dio, dakle od 1992-1994, kada su i vraceni u BiH.
Gadafiju i Libiji svaka cast, ali me bas interesuje zasto vratise djecu dok je rat jos bijesino?!
Sorry na off-topicu!
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Epitop dana 10/01/2009 14:32

chuchumbamayumbe je napisao/la:
Epitop je napisao/la:

Cini mi se da ta djeca koju navodis nisu provela kompletan rat kod Gadafija, nego samo jedan dio, dakle od 1992-1994, kada su i vraceni u BiH.
Gadafiju i Libiji svaka cast, ali me bas interesuje zasto vratise djecu dok je rat jos bijesino?!
Sorry na off-topicu!

Vratili su se jer su roditelji u BiH to izričito zahtijevali. Djeca su bila iz Breze, Kaknja i Zenice iako su prvenstveno trebala da budu iz Sarajeva, ali se nije mogla dogovoriti evakuacija u Decembru 1992.
Epitop

PostPostao/la iz dna duše dana 10/01/2009 14:37

Postoji ergela konja, a da li baš lipicanera, ne znam, u Prnjavoru, tačnije Vučjak kod Prnjavora.
to ti je na putu od Doboja ka Banjaluci...
iz dna duše

PostPostao/la Eborg dana 10/01/2009 18:30

Odosmo u off-topic majko...

Elem,meni su tetka i dvoje rodjaka bili u Libiji za vrijeme te evakuacije.Bilo im je odlichno,apsolutno im nishta nije falilo.Na odlasku je oko milion i neshto dolara trebalo biti podijeljeno djeci i porodicama...Lovu je maznuo Ejup Ganic,eto kapitala za njegov univerzitet... :)

Chak je prije par mjeseci (dakle nakon 14 godina) Gadafi ponovo pozvao tu djecu i dosta ih je bilo u Libiji.Iako su sada odrasli ljudi dobili su dzheparac,transport privatnim avionom,placene sve troshkove i smjeshtaj u super hotelu... :) Tamo je i FTV snimila nekakav dokumentarac o tome...

A shto se tiche lipicanera,imash li ti vrijeme i znanje da se brinesh o njemu?Poshto sam gledao da im treba jako,jako puno pazhnje,nije on kao nash dobri bosanski konjo kojeg pustish na livadu i nishta mu ne bude... :bih:
Eborg

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 10/01/2009 18:40

Eborg je napisao/la:Odosmo u off-topic majko...

Elem,meni su tetka i dvoje rodjaka bili u Libiji za vrijeme te evakuacije.Bilo im je odlichno,apsolutno im nishta nije falilo.Na odlasku je oko milion i neshto dolara trebalo biti podijeljeno djeci i porodicama...Lovu je maznuo Ejup Ganic,eto kapitala za njegov univerzitet... :)

Chak je prije par mjeseci (dakle nakon 14 godina) Gadafi ponovo pozvao tu djecu i dosta ih je bilo u Libiji.Iako su sada odrasli ljudi dobili su dzheparac,transport privatnim avionom,placene sve troshkove i smjeshtaj u super hotelu... :) Tamo je i FTV snimila nekakav dokumentarac o tome...

A shto se tiche lipicanera,imash li ti vrijeme i znanje da se brinesh o njemu?Poshto sam gledao da im treba jako,jako puno pazhnje,nije on kao nash dobri bosanski konjo kojeg pustish na livadu i nishta mu ne bude... :bih:

Ja sam kao dijete proveo nekoliko godina u Libiji, prelijepe uspomene!
Zelja mi je da jednog dana obidjem Libiju kao turista, pogotovu mjesta gdje sam zivio i naravno, Leptis Magnu. :)
chuchumbamayumbe

PostPostao/la Pietje_Bel dana 10/01/2009 18:55

Eborg je napisao/la:Odosmo u off-topic majko...

Ma nebih ipak lipicanera jer jednostavno nemam para. Nisam znao da je to toliko skupo. Mogu kupiti mercedes A klasu, nov! Ja sam jos student i pri kraju sam studija. Kad zavrsim fax i dobijem posao ovdje na zapadu onda cu dici kredit i poceti mali biznis:"Jahanje u prirodi". Ljudi iz Sarajeva i sa zapada bi rado zelijeli platiti dosta love kad bi mogli da provedu na konju jedan dan uz vodica u ovoj lijepoti:

slika

Svakako bi Holandjani zelijeli dati bruku para za takvo nesto. U svakom slucaju od kada sam otisao iz Bosne i od kada sam se rastao od svoga "cetka" (konja moga dede) ja sam uvijek mastao o tome i sada zelim da to ostvarim. Mislim da cu ipak uzeti ili Bosance ili Arape a mozda i neke druge... Mozda nekad budem imao i para da kupim lipicanera... :D

Arap
slika

Bosanac:

slika
Pietje_Bel

PostPostao/la iz dna duše dana 10/01/2009 18:58

Sa lipicanera odosmo na Libiju :D
Tipično za nas, ali nije strašno...navikli smo mi. Uvijek neka tema asocira na nešto drugo ili nekoga...
iz dna duše

PostPostao/la Pietje_Bel dana 10/01/2009 23:02

Da li mi neko moze dati adresu gdje se mogu kupiti konji za jahanje u BiH? Ima li neki website?
Pietje_Bel

PostPostao/la Pietje_Bel dana 11/01/2009 12:37

Izgleda da postoji ergela lipicanera u Prnjavoru (RS). Zna li neko vise o ovoj ergeli. Da li imaju website svoj? Nikako da nadem konkretne informacije.

Ergela Vučijak
Napisao Doc. dr Stoja Jotanović
Uvod

Republika Srpska ima rijetku populaciju konja lipicanske rase koja se nalazi na ergeli „Vučijak“ – Prnjavor. Ista je udaljena dva kilometra od grada Prnjavora, a ime je dobila po lokalitetu na kome se nalazi. Osnovana je 1946. godine na osnovu odluke Ministarstva poljoprivrede FRBiH. Cilj osnivanja ergele bio je poboljšanje postojećeg stanja u konjarstvu kao i povećanje broja konja koji bi koristili u slučaju rata. Zbog svog višestrukog značaja ergela je do 1990. godine bila pod patronatom SFRJ.

Ista je od osnivanja do 1990. godine imala oko 150 grla svih kategorija lipicanske rase. Na matičnoj evidenciji, danas broji 88 grla različitih kategorija. Cilj je poboljšanje kvaliteta uzgoja lipicanske rase, te izjednačiti genetske karakteristike svih plemenitih linija i uvezati privatne uzgajivače lipicanaca u zajedničko udruženje.
Lipicanskog konja smatramo našom autohtonom rasom, jer je njegov postanak vezan za naš kraj, u kome se isti oblikovao kroz period od 375 godina. Godine 1580. osnovana je ergela u Lipici kraj Trsta i tokom nekoliko vijekova kombinacijskog ukrštanja stvorena današnja rasa lipicanskog konja (Ogrizek,A., Hrasnica,F. 1952). Članice Svjetskog udruženja uzgajivača konja lipicanske rase (Lipizzan International Federation –LIF) su sve državne lipicanske ergele svijeta te nekoliko nacionalnih udruženja. Nažalost, ergela „Vučijak“ još uvijek nije član ovog udruženja, ali aktivno radi na tome da postane. U 2005. godini postao je član i Hrvatski savez udruženja uzgajivača lipicanske rase iz Đakova (HSUL).

Uzgojni program

Lipicanska rasa konja spada u orginalna grla uzgajana u čistoj krvi po linijama i rodovima stvorenim, priznatim i vezanim za pojedine organizovane uzgoje pri državnim ergelama Slovenije, Austrije, Italije, Mađarske i Hrvatske.

Cilj uzgojnog programa lipicanske rase: uvesti dvije linije pastuva koje nedostaju; izvršiti organizaciju po pitanju kvaliteta i brojnog stanja rodova; utvrditi morfološka, reproduktivna i radna svojstva; razviti sportsko–turističke aktivnosti. Na kraju, dati potpun sjaj ovako atraktivnoj grani stočarstva.
Međunarodni savez lipicanaca (LIF) posjeduje strogo određene načine uzgoja: u čistoj krvi, uzgoja križanjem (isključivo od rasplodnjaka arapskog, andaluzijskog i kladrubskog uzgoja), načina ocjenjivanja i vrednovanja, itd.

Brojno stanje i organizacija uzgoja

Pregledom brojnog stanja i statusa grla lipicanske rase na ergeli „Vučijak“ uočava se pozitivan trend povećanja. Brojno stanje lipicanaca na ergeli „Vučijak“ u 2005. godini iznosi 56 grla a 2007. oko 90. Ergela „Vučijak“ teži ka usmjeravanju svog uzgojnog programa na stvaranje jahaćih i sportskih konja.

Prijedlog

1. Program uzgoja konja u Republici Srpskoj staviti pod kontrolu.
2. Sprovesti sve potrebne mjere kako bi ergela Vučijak postala punopravan član LIFe
3. Organizovati sportske i turističke aktivnosti.
Pietje_Bel

PostPostao/la Pietje_Bel dana 13/01/2009 13:41

Da li mi neko moze reci je li u Sarajevu postoji nesto sto si zove manega? To je, da li postoji neka firma koja se bavi cuvanjem i odrzavanjem konja kojoj mozes za neku kolicinu novca mjesecno dati da ti cuvaju i hrane konja? U Nizozemskoj to ima na svakom koraku i mnogo Nizozemaca ima svoga konja a malo njih cuvaju konja u vlasitoj stali vec se cesto radi o manegi gdje imas konja i gdje ti ga cuva ta manega a ti placas za to... Da li postoji to u Butmiru npr.?

http://www.manegezonneveld.nl/
Pietje_Bel

PostPostao/la karanana dana 13/01/2009 13:45

nije li logicno da se najbolji lipicaneri mogu kupiti iz mjesta iz kojeg ta rasa konja i potice a to je Lipik, Republika Hrvatska.

ovo je isto ko da pitas, gdje se u bosni pravi dobar sampanjac, ili gdje je u hrvatskoj dobro leglo bosanskih tornjaka.
karanana

PostPostao/la Pietje_Bel dana 13/01/2009 13:50

karanana je napisao/la:nije li logicno da se najbolji lipicaneri mogu kupiti iz mjesta iz kojeg ta rasa konja i potice a to je Lipik, Republika Hrvatska.

ovo je isto ko da pitas, gdje se u bosni pravi dobar sampanjac, ili gdje je u hrvatskoj dobro leglo bosanskih tornjaka.

Jeste logicno je. A da li mi neko moze molim vas odgovoriti da li u Sarajevu postoji manega koja se bavi iskljucivo cuvanjem konja? Meni bi bilo vrlo komplikovano da odrzvama konja u privatnoj stali jer se konj hrani 3 puta na dan a ja zivim u inozemstvu. Ovdje postoje manege koje preuzimaju odgovornost za cuvanje konja ali da li toga ima i u Sarajevu?
Pietje_Bel

PostPostao/la bice_bice dana 13/01/2009 14:00

zasto tvoja da ne bude prva poput tih nizozemskih?
bice_bice

PostPostao/la karanana dana 13/01/2009 14:01

nije losa biznis ideja. nisam cuo za ista takvo u sarajevu. cuo sam da je u viskom pomama sto se konja tice i da je sada prestiz imati nekog finog konja, pa mozda u visokom imas te manage ili kako se vec zovu.
karanana

PostPostao/la Eborg dana 13/01/2009 14:04

Pietje_Bel je napisao/la:
karanana je napisao/la:nije li logicno da se najbolji lipicaneri mogu kupiti iz mjesta iz kojeg ta rasa konja i potice a to je Lipik, Republika Hrvatska.

Jeste logicno je. A da li mi neko moze molim vas odgovoriti da li u Sarajevu postoji manega koja se bavi iskljucivo cuvanjem konja? Meni bi bilo vrlo komplikovano da odrzvama konja u privatnoj stali jer se konj hrani 3 puta na dan a ja zivim u inozemstvu. Ovdje postoje manege koje preuzimaju odgovornost za cuvanje konja ali da li toga ima i u Sarajevu?

Ne vjerujem...Ali ako planirash pokrenuti biznis na Bjelashnici mozhda da nadjesh kakvog seljaka od povjerenja tu na planini i mjesechno mu placash da bude konj kod njega.Ili ako vec planirash pokrenuti biznis iz Holandije onda mozhesh uposliti jednog chovjeka vishe da se bavi time... :bih:
Eborg

Vlastiti konj u blizini Sarajeva?

PostPostao/la Pietje_Bel dana 13/01/2009 19:18

Da li bi bili zainteresovani za opciju "manege" i vlastitog konja, o kojem bi vodila racuna firma uz odredenu mjesecnu sumu novca? Konj bi bio smjesten u manegi udaljenoj 40 minuta voznje od Sarajeva. Odgovornost za stalu i prehranu konja te cuvanje konja bi imala manega a konja bi trebali "vi" naravno kupiti. Manega bi se nalazila u prekrasnoj prirodi kako bi mogli u slobodnom vremenu uzivatu u istoj zajedno sa vasim konjem.

slika

slika

slika

slika
Pietje_Bel

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.