Vjezbe za ledja i kicmu

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Vjezbe za ledja i kicmu

PostPostao/la eduscho dana 13/03/2011 19:53

Postovani forumasi,

na mom radnom mjestu provodim i preko 10 sati dnevno sjedeci, a inace sam krupnije gradje. Sve ovo i nedovoljna fizicka aktivnost utice na moje zdravlje, naime imam problema s kicmom, vratom i ledjima u cjelini.
Molim sve one koji znaju neki koristan link na kom imaju vjezbe i sl. kojima bih mogao popraviti trenutno stanje.
Cuo sam da je dobro koristiti i anatomske jastuke, a neki mi preporucuju i bavljenje jogom!!!

Molim za savjet?

Pozdrav
eduscho

Re: Vjezbe za ledja i kicmu

PostPostao/la Frishak dana 13/03/2011 20:07

Pozdrav, i ja sam imao problema sa kicmom nakon povrede. Najbolja ti je joga i masaze, kiroprakticar. Ako imas vremena i volje ima odlicnih vjezbi koje mozes raditi kuci sam, odi na youtube i samo kucaj...back exercises i prati snimke...

meni je dosta pomogla ova vjezba...

http://www.youtube.com/watch?v=LodlEH6TluM
Frishak

PostPostao/la because_of_you dana 13/03/2011 20:14

Dobrog fizioterapeuta da te "slomi" :D , i on će ti i dati vježbe :thumbup:

Ja sam jednom imala užasne bolove u gornjem dijelu leđa, haos bio, bila se nasikirala da nije šta "otišlo" :-) , i naletim na neku fizioteraputkinju, došla mi kući, satrala mi leđa :shock: , tri dana me sve bolilo, nakon toga nikad više :thumbup: Dala mi je mnogo vježbi, koje sam naravno zaboravila, trebala sam još koji tretman, ali kako me prestalo boljeti, nisam je zvala...
because_of_you

PostPostao/la Tranquilizer dana 13/03/2011 20:19

Samo trci sine :D
Tranquilizer

PostPostao/la LaCici dana 14/03/2011 10:28

Neke od vjezbi koje mi radimo na aerobiku za ledja su: ako znas kako se macka proteze kada se probudi, tj kako izvija ledja praveci grbu pa se onda spusta skroz da se izravna. Trener kaze da je to jedna od glavnih vjezbica za ledja i zaista pomaze. E onda imas i varijantu da legnes na stomak i onda da gornji dio tijela podizes i mases rukama kao da plivas, ali to samo do granice bola, s tim da noge ne smijes previse dizati. Eto to su vjezbe koje su meni najvise pomogle, a imam dosta problema posebno sa vratnim dijelom kicme zbog posla.
LaCici

PostPostao/la prilagodjena dana 14/03/2011 10:48

Možeš kupiti i pojas za ravno držanje te ga koristiti kad radiš za kompom ili sl.Inače,jačati leđu muskulaturi vježbama u ležećem položaju na tbuhu.
prilagodjena

PostPostao/la Deeney dana 14/03/2011 11:20

eduscho je napisao/la:Postovani forumasi,

na mom radnom mjestu provodim i preko 10 sati dnevno sjedeci, a inace sam krupnije gradje. Sve ovo i nedovoljna fizicka aktivnost utice na moje zdravlje, naime imam problema s kicmom, vratom i ledjima u cjelini.
Molim sve one koji znaju neki koristan link na kom imaju vjezbe i sl. kojima bih mogao popraviti trenutno stanje.
Cuo sam da je dobro koristiti i anatomske jastuke, a neki mi preporucuju i bavljenje jogom!!!

Molim za savjet?

Pozdrav

Otidji ti prvo do ljekara koji ce ti postaviti dijagnozu. A onda do kakvog dobrog fiziotarapeuta koji ce ti pokazati vjezbe koje ti odgovaraju. Ono sto je najvaznije kod bilo kakvih problema s kicmom je ojacati ledjnu i trbusnu muskulaturu. Samo jaki misici mogu drzati kicmu u ispravnom polozaju. Ali je tacna dijagnoza neophodna. Nisu sve vjezbe iste. Nekima mozes cak pogorsati stanje (npr. vjezbanje lezeci na trbuhu ili prsno plivanje u nekim slucajevima hernije diskusa). Otidji ti do dr i budi ustrajan/na. Neka ti tih par vjezbica dnevno postane rutina. Nije tesko, vjeruj mi! ;-) Nadam se da ces se uskoro rijesiti rijesiti tih problema!
Deeney

PostPostao/la SinjaD dana 14/03/2011 11:47

10 godina, 8 sati dnevno ispred računara. Znam o čemu govoriš. U jednom momentu nisam mogla okrenuti glavu lijevo ni desno nego sam se morala sva okretati. Strašno... Bol u leđima, u vratu, zujanje u ušima...
I onda nađem ove vježbe. U pitanju je Uredska yoga.
probaj, ništa te ne košta
http://www.ashtanga.hr/
Zadnja izmjena: SinjaD; 14/03/2011 13:17; ukupno mijenjano 1 put/a.
SinjaD

PostPostao/la teAMICA dana 14/03/2011 11:58

Ne igraj se s tim, prvo slikat, pa ortopedu pa ti on prepise fizikalne terapije. Ne izmisljaj sam sebi terapiju da ti ne bi bilo gore. Sretno
teAMICA

PostPostao/la Skyfox dana 14/03/2011 12:04

ja kad sam poceo raditi vjezbe na fitnesu za jacanje lednih misica i kicme sav se ukocio a jos sam imao trenera... 2 dana nisam ustao iz kreveta... tako da nisam siguran koliko te vjezbe ustvari mogu pomoc ili odmoc u mom slucaju...
Skyfox

PostPostao/la KenCo dana 14/03/2011 12:17

jesi li slikao ledja ? je li skolioza u pitanju ?

je li problem u vratu ? ili donjim ledjima ?

u svakom slucaju, sam sam imao mnogo problema sa tim, posjetio mnogo doktora, iz svog iskustva ti preporucujem:

1. vjezbe
2. masaze
3. fizicka aktivnost i pravilno drzanje, spavanje na boku na nekom boljem jastuku.

sto se tice vjezbi, najbolje ti je da odes kod doktora i da ti ih on preporuci sa obzirom na tvoje stanje. zapamti moras biti jako uporan kad su vjezbe u pitanju, svakodnevno moras vjezbati jer u sustini to je jedino sto moze pomoci.
KenCo

PostPostao/la prilagodjena dana 14/03/2011 13:36

teAMICA je napisao/la:Ne igraj se s tim, prvo slikat, pa ortopedu pa ti on prepise fizikalne terapije. Ne izmisljaj sam sebi terapiju da ti ne bi bilo gore. Sretno

ne propisuje ortoped fizikalne terapije
prilagodjena

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.