Vjerujete li u raj/dzenet & pakao/dzehenem??

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Vjerujete li u raj/dzenet & pakao/deznet?

Anketa je završila: 13/09/2007 01:29.

Da
19
53%
Ne
15
42%
ja nemam nista s tim...
2
6%

Ukupno glasova : 36

PostPostao/la Hattab72 dana 29/08/2007 14:26

Ja sam niko i nista...

Ja ne tumacim nista, vec ti se pricinjava, nego samo dajem svoj doprinos temi kao i svaki drugi forumas i pri tome ne pricam iz svoje glave (jer sam niko i nista), vec pricam ono sto sam godinama ucio i izucavao od pametnijih ljudi od tebe i mene zajedno...

A to da znam kako je tamo, kazem ti opet, Allah , Stvoritelj svega postojeceg nas je o svemu obavijestio preko Upute i Njegovog Poslanika s.a.w.s.

Uceni ljudi su napisali brdo knjiga, a tvoje i moje je da ucimo i citamo, te da istinu spoznamo i prihvatimo...

A ti u svom postu pokusavas da kazes ko sam ja da znam kako je tamo...Hoces da mi impliciras da sam sebi ja dao za pravo da to znam i da sam poseban nesto u pogledu toga...

To nije tacno, ja sebi nisam dao nikakvo pravo na spoznaju, medjutim ti si sebi oduzela to pravo sama, a Allah ga je dao i tebi i meni i svakom covjeku na ovom svijetu....Pravo spoznaje....Neko ga iskoristi, a neko (zbog svoje oholosti, ili ko zna koje pobude) ne iskoristi...

Nemam namjeru se nadmudrivati i diskutovati na bilo koje teme...Dao sam svoje misljenje i stav po odredjenom pitanju i trazim da se to respektuje u najmanju ruku, a ko hoce razmislice malo...

Nikad nije bilo lakse, kao danas, doci do informacija, znanja, spoznaje..U svijetu tehnologije, computera, tomova i tomova knjiga, svako moze, ako iskreno trazi odgovore na neka pitanja, naci ista, bez da raspravlja po forumima i ocekuje da ce nekoga forumska rasprava izmijeniti i nauciti ga necemu...

Tako da ja jednim ili dva posta dam doprinos jednoj diskusiji, a gubljenje vremena na iscrpne kilometarske diskusije, za mene je luksuz...

Sve najbolje...
Hattab72

PostPostao/la Phia dana 29/08/2007 14:29

supersonic je napisao/la:kod sviju ista prica, kao da ste svi tamo bili, malo razgledali sta vas ceka, pa sad prepricavate. da naravno, to pise u svetim knjigama. ali kad skontas,bez obzira ko je diktirao, sve te knjige su napisali ljudi. jos kad pogledas da su neki bili i nepismeni, pa nakon predavanja,prepricavali drugima... pa ti drugi trecima... i sta na kraju ispadne? sveta knjiga lol

Dobro ti sad ulaziš u vjerodostojnost svetih knjiga..ipak previše olako zaključuješ.Kad neko prepiše jednu božanstvanu komediju od alighieria to ne znači da je nije napisao dante. :)
Phia

PostPostao/la Phia dana 29/08/2007 14:36

Hattab72 je napisao/la:Ja sam niko i nista...

Ja ne tumacim nista, vec ti se pricinjava, nego samo dajem svoj doprinos temi kao i svaki drugi forumas i pri tome ne pricam iz svoje glave (jer sam niko i nista), vec pricam ono sto sam godinama ucio i izucavao od pametnijih ljudi od tebe i mene zajedno...

A to da znam kako je tamo, kazem ti opet, Allah , Stvoritelj svega postojeceg nas je o svemu obavijestio preko Upute i Njegovog Poslanika s.a.w.s.

Uceni ljudi su napisali brdo knjiga, a tvoje i moje je da ucimo i citamo, te da istinu spoznamo i prihvatimo...

A ti u svom postu pokusavas da kazes ko sam ja da znam kako je tamo...Hoces da mi impliciras da sam sebi ja dao za pravo da to znam i da sam poseban nesto u pogledu toga...

To nije tacno, ja sebi nisam dao nikakvo pravo na spoznaju, medjutim ti si sebi oduzela to pravo sama, a Allah ga je dao i tebi i meni i svakom covjeku na ovom svijetu....Pravo spoznaje....Neko ga iskoristi, a neko (zbog svoje oholosti, ili ko zna koje pobude) ne iskoristi...

Nemam namjeru se nadmudrivati i diskutovati na bilo koje teme...Dao sam svoje misljenje i stav po odredjenom pitanju i trazim da se to respektuje u najmanju ruku, a ko hoce razmislice malo...

Nikad nije bilo lakse, kao danas, doci do informacija, znanja, spoznaje..U svijetu tehnologije, computera, tomova i tomova knjiga, svako moze, ako iskreno trazi odgovore na neka pitanja, naci ista, bez da raspravlja po forumima i ocekuje da ce nekoga forumska rasprava izmijeniti i nauciti ga necemu...

Tako da ja jednim ili dva posta dam doprinos jednoj diskusiji, a gubljenje vremena na iscrpne kilometarske diskusije, za mene je luksuz...

Sve najbolje...

Prvo si tvrdio da 'tamo' zasigurno nije kao ovdje i da ne važe isti zakoni.Otkud znaš?
Zašto raspravljaš po forumu ako misliš da nema svrhe?
Otkud ti da sam sebi oduzela pravo na spoznaju?
Mislim da sam srela i previše takvih poput tebe i ne zanimaju me tvoja objašnjenja. :oops:
Phia

PostPostao/la talijan dana 29/08/2007 14:40

Phia je napisao/la:
talijan je napisao/la:zasad ne, a hocu li nekad poceti vjerovati, ne znam.
znam samo da dosta ljudi, usavsi u godine kada su blize tamo, nego 'vamo pocnu obilaziti sto dzamije, sto crkve...isl.
eh, idu li tamo zato sto su konacni sazreli, upoznali bozju rijec, ili zato sto nauceni zivotom u kome nista nije sigurno kazu sebi - bolje za svaki slucaj to ne zapostavljati... nikad se ne zna; to jos ne znam...
jos sam mlad i (da kucnem u drvo) ne mislim skoro umirati...

Eno se po Njemačkoj talijani poubijaše. :-) :P

kakve to veze ima sa ovom temom?
talijan

PostPostao/la Phia dana 29/08/2007 14:42

talijan je napisao/la:
Phia je napisao/la:
znam samo da dosta ljudi, usavsi u godine kada su blize tamo, nego 'vamo pocnu obilaziti sto dzamije, sto crkve...isl.
eh, idu li tamo zato sto su konacni sazreli, upoznali bozju rijec, ili zato sto nauceni zivotom u kome nista nije sigurno kazu sebi - bolje za svaki slucaj to ne zapostavljati... nikad se ne zna; to jos ne znam...

Pa ima veze s tim da si rekao kako si mlad i ne misliš umirati. ;)
Jel previše morbidno? :-)
Phia

PostPostao/la patrius dana 29/08/2007 14:43

Sve je to o.k.,@Hattabe,ali u vrijeme tehnologije,computera i tomova i tomova,kako si rekao,mnogo je lakse dospjeti u zabludu nego bilo sta nauciti.Mass-mediji danas ispiraju mozak velikoj vecini zemljana,a sve pod etiketom slobode pristupa informacijama.Medjutim,one koje nas zivo interesuju ne nalazimo,do njih se dolazi na prastari,zavjerenicki nacin,nazalost.Osim toga,da bi se nesto naucilo,valja imati dobrog ucitelja,koji ce ti znati objasniti zasto je nesto vazno da naucis,a na sto pak ne moras obracati paznju.Nasumicno gutanje informacija nikoga nicemu nije naucilo,medjutim,analiticka obrada primljenih podataka je vec nesto drugo...Poznam dosta ljudi,koji su uzorni vjernici i koji se u svim svojim diskusijama pozivaju na Kur'an,ili na druge svete knjige,a onda me u cudu gledaju kad im kazem da je Poslanik s.a.w.s. bio nepismen :( A ja sam to procitao u Kur'anu,u prevodu reisa Dzemaludina Causevica...
patrius

PostPostao/la Hattab72 dana 29/08/2007 14:43

"Prvo si tvrdio da 'tamo' zasigurno nije kao ovdje i da ne važe isti zakoni.Otkud znaš?"

Allahova Uputa, hadisi Allahovog Poslanika s.a.w.s.

Da citas pazljivije nebi bilo potrebe za ovim mojim postom i to je dokaz da sve ovo nema smisla, jer svako se ukopa u svoj rov i trazi "cake" kako da nadmudri sagovornika ili ga "provali" na odredjeni nacin...A sam sebe provaljuje...

Davno sam ja te vrste diskusija prevazisao...Za diskusiju jesam, ali na ovakav nacin nisam...

"ne zanimaju me tvoja objašnjenja"

Hvala na iskrenosti, jos jedan dokaz o bespotrebnosti diskusija ovog tipa, jer kad sagovornika ne zanimaju objasnjenja druge strane, onda ta diskusija je gubljenje vremena...
Hattab72

PostPostao/la danas dana 29/08/2007 16:13

Phia je napisao/la:
danas je napisao/la:
Phia je napisao/la:
Wednesday je napisao/la:ubjedjena sam da postoji,
ne bih da filozofiram :roll:, al koliko je u sustini raj privlacan?
nema izazova, prepreka, samim tim ni onog divnog osjecaja da si prevladao skoro nesavladivu prepreku..
npr. napit se vode uvijek je sladje ako si bio dugo zedan. ako stalno dobivas ono sto zelis, kad zelis, i koliko zelis- to vrlo brzo izgubi car. :(

A ko garantuje da će ljudi i ako dospiju tamo ostati vječno?Ipak su već jednom 'izašli' odatle. :-)

kakva su to pitanje? :?

ko garantuje? pa valjda isti onaj koji kaze da raja ima... :oops:

Well well well.
Npr isti 'onaj' u Islamu kaže da će ljudi u raju/paklu ostati vječno osim ako On drugačije ne odredi'. :oops:

koliko znam (a mozda grijesim) ovo vazi za dzehenem, a iz dzenneta niko nece biti istjeran. a odredjene grupe ostaju i dzehenemu i poslije sudnjeg dana...
danas

PostPostao/la Phia dana 29/08/2007 16:19

danas je napisao/la:
Phia je napisao/la:
danas je napisao/la:
Phia je napisao/la:
nema izazova, prepreka, samim tim ni onog divnog osjecaja da si prevladao skoro nesavladivu prepreku..
npr. napit se vode uvijek je sladje ako si bio dugo zedan. ako stalno dobivas ono sto zelis, kad zelis, i koliko zelis- to vrlo brzo izgubi car. :(

A ko garantuje da će ljudi i ako dospiju tamo ostati vječno?Ipak su već jednom 'izašli' odatle. :-)

Well well well.
Npr isti 'onaj' u Islamu kaže da će ljudi u raju/paklu ostati vječno osim ako On drugačije ne odredi'. :oops:

koliko znam (a mozda grijesim) ovo vazi za dzehenem, a iz dzenneta niko nece biti istjeran. a odredjene grupe ostaju i dzehenemu i poslije sudnjeg dana...

Sura Hud:
106. I nesretni će u Džehennem, u njemu će teško izdisati i udisati;

107. dok je nebesa i Zemlje, u njemu će ostati - osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi. Gospodar tvoj, zaista, radi o­no što želi.

108. A sretni će u Džennet; dok je nebesa i Zemlje, u njemu će boraviti - osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi; biće to dar koji će neprekidno trajati.
Phia

PostPostao/la danas dana 29/08/2007 16:26

Phia je napisao/la:
danas je napisao/la:
Phia je napisao/la:
danas je napisao/la:
Phia je napisao/la:

Well well well.

Sura Hud:
106. I nesretni će u Džehennem, u njemu će teško izdisati i udisati;

107. dok je nebesa i Zemlje, u njemu će ostati - osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi. Gospodar tvoj, zaista, radi o­no što želi.

108. A sretni će u Džennet; dok je nebesa i Zemlje, u njemu će boraviti - osim ako drukčije Gospodar tvoj ne odredi; biće to dar koji će neprekidno trajati.

pa eto fino -- opet se sve svodi na 'njega' i 'njegovu garanciju'... :-)
danas

PostPostao/la Neelix dana 29/08/2007 16:37

mavcs je napisao/la:Naravno da postoje. Jer inace u cemu bi bila smisao zivota ako ce i dobri i losi na kraju zavrsiti isto? Vrlo jednostavno i logicno.

ovi su mi najbolji :lol: kako logicno u pm :D :D stas ti imao iz logike :D :D
Neelix

PostPostao/la RIZVA dana 29/08/2007 21:27

sta si ti imao iz cirilice
RIZVA

PostPostao/la FFK as Lucy01 dana 29/08/2007 21:33

Vjerujem, ali u ovaj na zemlji :roll:
FFK as Lucy01

PostPostao/la kub lajkan dana 29/08/2007 22:37

U dzenet i pakao vjerujem, a u raj i dzehenem ne. :D
kub lajkan

PostPostao/la pinkzelena dana 30/08/2007 01:59

Phia je napisao/la:
Hattab72 je napisao/la:Prije svega bilo bi lijepo da se pojedini ne sale na ovakav nacin sa ovim stvarima, jer je zaista neprimjereno...

Onaj ko vjeruje u Allaha i Uputu koju je poslao posljednjem Poslaniku s.a.w.s. nema nikakve sumnje u postojanje dzenneta i dzehennema, jer nas je Allah s.w.t. obavijestio o tome u svojoj Objavi i preko hadisa Allahovog Poslanika s.a.w.s.

A Stvoritelj zna sigurno bolje, dok ovi slabasni ljudi i pojedini forumasi, zbog svoje oholosti i nezgrapnosti u potunosti opravdavaju postojanje dzehennema, kad pogledamo cinjenicu da svako od nas ima mogucnost da procita Allahovu Rijec i Uputu i da po tome svoj zivot uredi, jer su sve duse kada su stvorene posvjedocile u postojanje Allaha s.w.t. ali istovremeno izabrali slobodnu volju i sami sebi nepravdu nanijeli...

Takodje je smijesno sto neki pokusavaju zakone ovoga svijeta prenijeti na svijet koji nema nista sa dunjalukom, osim sto u pokusaju priblizavanja ljepota dzenneta se koriste rijeci koje poznajemo i koji nam mogu donekle pomoci u stvaranju slike o njemu...Medjutim, nista nije kao sto je ovdje sustinski, niti zakoni koji vladaju ovdje se mogu prenijeti na ahiret...

Zato kad neko spomene dosadu u dzennetu, jer eto sve ide kao po loju, ocito ne poznaje osnovne stvari i pati od bukvalizma...Mozda bi ti bilo dosadno na ovom svijetu da ti sve ide "glat", ali na ahiretu te dosade nece biti, a zadovoljstvo, sreca i smirenost ce biti osjecaji koji ce preovladavati kod stanovnika dzenneta...

A porediti zakone ovoga i onoga svijeta je kao i porediti ljude sa ribama, pa budala skonta zasto ne moze kao i riba da zivi u vodi, skoci i ugusi se...Naravno, jer zakon koji je Allah uspostavio je da riba moze u vodi zivjeti, ali covjek ne moze....

Ne zna se ko je ovdje bukvalista. :-)
Ko si pa ti da tako tumačiš vjerske knjige i ko si pa ti da nam pričaš i da znaš kako jest a kako nija na 'onom' svijetu? :roll:

Vjerovatno je on neko,ko se malo bolje razumije i ko je spreman dati odgovore na neka pitanja i mislim da si ti bukvalista,jer kako sam ga ja shvatila...nije rekao da je on bio na onom svijetu,pa nam prepricavao kako je,niti je tumacio na svoju ruku,nego se posluzio deskripcijom iz samog Kur'ana :-)
Boze,kako su svi zedni svadje.Cim sam procitala post od ovog tipa,znala sam da ce se na njega krenuti takariti.

Da ne budem off topic: ja takodjer vjerujem,zivim kako zivim,sta cu na kraju "zasluziti" pojma nemam..niti se brinem,nek bude kako ce biti,a jos jedan od razloga zasto vjerujem u drugi svijet je i neopisiva zelja da se ponovo sretnem sa osobama,koje sam mnogo voljela,a koje nisu vise medju zivima.
Znatizeljna sam sta se desava poslije smrti,jer smrt definitivno ne moze biti kraj..bas mi ima logike,da se tek sve pocne desavati nakon nje.
pinkzelena

PostPostao/la Phia dana 30/08/2007 11:15

pinkzelena je napisao/la:
Phia je napisao/la:
Hattab72 je napisao/la:Prije svega bilo bi lijepo da se pojedini ne sale na ovakav nacin sa ovim stvarima, jer je zaista neprimjereno...

Onaj ko vjeruje u Allaha i Uputu koju je poslao posljednjem Poslaniku s.a.w.s. nema nikakve sumnje u postojanje dzenneta i dzehennema, jer nas je Allah s.w.t. obavijestio o tome u svojoj Objavi i preko hadisa Allahovog Poslanika s.a.w.s.

A Stvoritelj zna sigurno bolje, dok ovi slabasni ljudi i pojedini forumasi, zbog svoje oholosti i nezgrapnosti u potunosti opravdavaju postojanje dzehennema, kad pogledamo cinjenicu da svako od nas ima mogucnost da procita Allahovu Rijec i Uputu i da po tome svoj zivot uredi, jer su sve duse kada su stvorene posvjedocile u postojanje Allaha s.w.t. ali istovremeno izabrali slobodnu volju i sami sebi nepravdu nanijeli...

Takodje je smijesno sto neki pokusavaju zakone ovoga svijeta prenijeti na svijet koji nema nista sa dunjalukom, osim sto u pokusaju priblizavanja ljepota dzenneta se koriste rijeci koje poznajemo i koji nam mogu donekle pomoci u stvaranju slike o njemu...Medjutim, nista nije kao sto je ovdje sustinski, niti zakoni koji vladaju ovdje se mogu prenijeti na ahiret...

Zato kad neko spomene dosadu u dzennetu, jer eto sve ide kao po loju, ocito ne poznaje osnovne stvari i pati od bukvalizma...Mozda bi ti bilo dosadno na ovom svijetu da ti sve ide "glat", ali na ahiretu te dosade nece biti, a zadovoljstvo, sreca i smirenost ce biti osjecaji koji ce preovladavati kod stanovnika dzenneta...

A porediti zakone ovoga i onoga svijeta je kao i porediti ljude sa ribama, pa budala skonta zasto ne moze kao i riba da zivi u vodi, skoci i ugusi se...Naravno, jer zakon koji je Allah uspostavio je da riba moze u vodi zivjeti, ali covjek ne moze....

Ne zna se ko je ovdje bukvalista. :-)
Ko si pa ti da tako tumačiš vjerske knjige i ko si pa ti da nam pričaš i da znaš kako jest a kako nija na 'onom' svijetu? :roll:

Vjerovatno je on neko,ko se malo bolje razumije i ko je spreman dati odgovore na neka pitanja i mislim da si ti bukvalista,jer kako sam ga ja shvatila...nije rekao da je on bio na onom svijetu,pa nam prepricavao kako je,niti je tumacio na svoju ruku,nego se posluzio deskripcijom iz samog Kur'ana :-)
Boze,kako su svi zedni svadje.Cim sam procitala post od ovog tipa,znala sam da ce se na njega krenuti takariti.

Da ne budem off topic: ja takodjer vjerujem,zivim kako zivim,sta cu na kraju "zasluziti" pojma nemam..niti se brinem,nek bude kako ce biti,a jos jedan od razloga zasto vjerujem u drugi svijet je i neopisiva zelja da se ponovo sretnem sa osobama,koje sam mnogo voljela,a koje nisu vise medju zivima.
Znatizeljna sam sta se desava poslije smrti,jer smrt definitivno ne moze biti kraj..bas mi ima logike,da se tek sve pocne desavati nakon nje.

E po koleigi forumashu ih nećeš sresti jer tamo ne važe zakoni koji ovdje važe i tamo se ljudi ne sreću ko ovdje već je to samo slikovito u Kur'anu prikazano da se nama dočara otprilike. :oops: :lol:
Phia

PostPostao/la pinkzelena dana 30/08/2007 11:26

@Phia, ma eto..citam i ja Kur'an,a i dosta sam ugnjavila sa raznim pitanjima o ovome jednog poznanika,koji je zavrsio Teologiju.U svakom sl. bit Dzeneta izmedju ostalog je i sto ces u njemu biti zajedno sa svima,koje si u ovom zivotu voljela... misli se na porodicu.
Sto pozelis,to ces i da dobijes;).
pinkzelena

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 30/08/2007 11:27

sta je ovo stalno neka preborjavanja :roll: :shock: :?
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la emina_22 dana 30/08/2007 11:29

.
Zadnja izmjena: emina_22; 28/11/2008 11:25; ukupno mijenjano 1 put/a.
emina_22

PostPostao/la ztluhcs dana 30/08/2007 11:31

Kako se svaka tema na kraju pretvori u Èija je choona veæa© takmièenje... Fascinantno... :-)
ztluhcs

Lokacija: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

PostPostao/la Phia dana 30/08/2007 11:38

ztluhcs je napisao/la:Kako se svaka tema na kraju pretvori u Čija je choona veća© takmičenje... Fascinantno... :-)

I uvijek se nađe primjeren pajac da nam svima to na komičan način prikaže. :oops:
Phia

PostPostao/la talijan dana 30/08/2007 11:40

Phia je napisao/la:
talijan je napisao/la:
Phia je napisao/la:

Pa ima veze s tim da si rekao kako si mlad i ne misliš umirati. ;)
Jel previše morbidno? :-)

dabogda se tebi desilo to sto si meni pomislila
Je'l previse morbidno?
talijan

PostPostao/la Phia dana 30/08/2007 11:46

talijan je napisao/la:dabogda se tebi desilo to sto si meni pomislila
Je'l previse morbidno?

Nije.Ja sam ti samo pomislila da čovjek nikad ne zna kad će umrijet. :oops:
Phia

PostPostao/la pinkzelena dana 30/08/2007 11:56

Ode i ova tema u Mp3 :-) .. svaka cast!
pinkzelena

PostPostao/la Phia dana 30/08/2007 11:58

pinkzelena je napisao/la:Ode i ova tema u Mp3 :-) .. svaka cast!

Ma nije.Još uvijek se vrtimo oko života i smrti. :D
Phia

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: hladan.preminger, nasa i 2 gostiju.