Visokonaponski dalekovod na placu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Visokonaponski dalekovod na placu

PostPostao/la matematicar_teski dana 21/05/2013 19:24

El_comadante je napisao/la:
matematicar_teski je napisao/la:da je 420 KV mozda bi se trebao brinuti
ovako je to jako malo V/m elektricno polje, magnetno jos manje :)
zivio
:D

taj naponski nivo nepostoji u BiH maksimalan je 400 kV i k se piše malim slovom a V velikim.

pametnjakovic :-)
matematicar_teski

PostPostao/la talić dana 21/05/2013 21:12

Sarayman je napisao/la:Suzie Q,
upravo to i mene interesuje. Ja sam odnedavno vlasnik zemljišta i mislim da su oni to regulisali sa prijašnjim vlasnikom (prije nekih 30 godina). Postoji li način da se ovo provjeri, pitanje je sad?

Sedamesetih godina su na parceli do mojih roditelja postavili trafostanicu i nekoliko električnih stubova. Koliko se sjećam ljudi su dobili neko jednokratno obeštećenje ali ništa posebno. S obzirom da su struja i voda životno važni ne plaćaju se neka basnoslovna obeštećenja.
Za razliku od njih telekom operateri plaćaju mjesečni najam zemljišta i to ne beznačajno, par stotina maraka svaki mjesec.
talić

PostPostao/la Kemo BA dana 21/05/2013 21:14

Pokusaj malo pogledati ovdje kao neki info vetano za materiju. Nazalost odnosi se na 60 Hz mrezu ali mozda dobijes pribliznu predstavu na koji nacin postoji utjecaj: http://www.hydroquebec.com/sustainable- ... index.html
Kemo BA

PostPostao/la Sarayman dana 22/05/2013 17:50

Kemo BA je napisao/la:Pokusaj malo pogledati ovdje kao neki info vetano za materiju. Nazalost odnosi se na 60 Hz mrezu ali mozda dobijes pribliznu predstavu na koji nacin postoji utjecaj: http://www.hydroquebec.com/sustainable- ... index.html

Ovo su španska sela za mene i za 99% forumaša. Može li šta laički za nas neupućene?
Sarayman

PostPostao/la belfy dana 22/05/2013 18:24

pa ono navedeno u linku kaze da ce magnetno polje zavisiti od jacine struje (u amperima), a ne od napona (volti). tako da visokonaponski vod nece imati jako magnetno polje samo zato sto je visoki napon u pitanju.

ono sto ti ja po sjecanju mogu reci je da sam skoro siguran da je granica do koje bi zracenje nasih dalekovoda moglo biti stetno nesto oko 6 metara, a posto su oni vec i sami postavljeni negdje na toj visini ne bi trebalo biti straha. zracenje iza te granice je jako malo. znam dosta slucajeva kuca u blizini dalekovoda i ne znam ni za jedan da je zavrsio sa nekim oboljenjem vezanim za to.
belfy

PostPostao/la Sarayman dana 10/12/2013 20:26

Da li ima neko ko je već imao iskustva sa statusom dalekovoda na zemljištu u smislu pokušaja ukidanja ili traženja novčane naknade? Uskoro idem do zgrade Elektroprivrede i pitat ću imam li ikakvo pravo na novčanu naknadu, obzirom da se pomenuti dalkovod nalazi na sredini mog placa i zauzima nemalih 6 m2 tla.
P.S. U međuvremenu ništa nisam poduzimao (zbog unutrašnjih završnih radova), ali evo sada je i ovo došlo na red.
Sarayman

PostPostao/la vjesticanametli dana 11/12/2013 00:12

pratim..........i mi imamo to na placu
vjesticanametli

PostPostao/la Sarayman dana 12/12/2013 00:02

vjesticanametli je napisao/la:pratim..........i mi imamo to na placu

Čuo sam da će se po nekom novom zakonu plaćati mjesečna naknada (ili na godišnjem nivou). Izvor informacija je uposlenik Elektroprivrede. Valja ovo provjeriti pa će biti ili za muštuluka, ili opet ubleha (nimalo iznenađujuće).
Sarayman

Re: AW: Visokonaponski dalekovod na placu

PostPostao/la newlevel dana 12/12/2013 00:13

Sarayman je napisao/la:

Čuo sam da će se po nekom novom zakonu plaćati mjesečna naknada (ili na godišnjem nivou). Izvor informacija je uposlenik Elektroprivrede. Valja ovo provjeriti pa će biti ili za muštuluka, ili opet ubleha (nimalo iznenađujuće).

Pratim temu, a znas li kolilo bi iznosila ta novcana naknada :-D

Sent from my Nokia 3310
newlevel

PostPostao/la Nabucco dana 12/12/2013 10:25

newlevel je napisao/la:
Sarayman je napisao/la:

Sent from my Nokia 3310

Ne znam za ovo, ali znam da HT Eronet mom prijatelju daje po 300KM mjesecno za odasiljac :D
Nabucco

PostPostao/la newlevel dana 12/12/2013 11:18

Nabucco je napisao/la:
newlevel je napisao/la:
Sarayman je napisao/la:[quote="vjesticanametli"]pratim..........i mi imamo to na placu

Sent from my Nokia 3310

Ne znam za ovo, ali znam da HT Eronet mom prijatelju daje po 300KM mjesecno za odasiljac :D[/quote]
Da cuo sam i ja par slucajeva. Znam jednog lika mtel mu placa 800km sto im je repetitor na njegovoj zgradi. Za nepovjerovat, lezis, a lova ti kapa.

Sent from my Nokia 3310
newlevel

PostPostao/la Sarayman dana 12/12/2013 15:50

newlevel je napisao/la:
Sarayman je napisao/la:

Sent from my Nokia 3310

Prvo treba sve fino provjeriti. Pokušat ću ovih dana..
Sarayman

Prethodna

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.