Visokonaponski dalekovod na placu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Visokonaponski dalekovod na placu

PostPostao/la Sarayman dana 04/04/2012 21:36

Raja, živo me zanima da li mogu imati ikakvih zdravstvenih problema ako mi je visokonaponski dalekovod od 10 kV udaljen 3 metra od kućice na zemljištu u kojoj namjeravam nekad i prespavati. Može li mi neko ko se bolje razumije reći da li ovaj vod zrači pošto imam dvoje male djece? Da li da nekoga zovnem da mi izmjeri gustinu magnetnog polja, i mogu li to (i sa čime) sam uraditi? Čitao sam malo na hrvatskom forumu o ovome, i saznao da su znatno opasniji dalekovodi od 100, 200 ili 400 kV od ovoga, ali sam generalno na kraju ostao zbunjen. Zato želim pitati i naše ljude. Hvala unaprijed svima koji se ozbiljno uključe u raspravu!
Sarayman

Re: Visokonaponski dalekovod na placu

PostPostao/la Radar71 dana 04/04/2012 21:40

Ne bi trebalo da bude, osim ako nema neko drvo da se dijete popne i bude blizu zica.
Radar71

PostPostao/la lajkujMe dana 04/04/2012 21:40

Paaa zrace to je sigurno ali jeli to sad opasno? Sumnjam mislim da magnetno zracenje nije opasno.
lajkujMe

PostPostao/la Sarayman dana 04/04/2012 21:49

Radar71 je napisao/la:Ne bi trebalo da bude, osim ako nema neko drvo da se dijete popne i bude blizu zica.

Nema takve opasnosti.
Strah me zanoćiti sve dok me neko stručan ne razuvjeri, jer bi bukvalno spavali 3, max. 4 metra zračne linije od najbliže žice dalekovoda. Limeni je krov, da napomenem.
Sarayman

PostPostao/la Wind dana 04/04/2012 21:56

Jel to vec imas kućicu ili je namjeravaš praviti? Ako je nemaš ja je ne bih pravio na takvom mjestu.

Čitao sam jednu studiju koja kaže da djeca izložena djelovanju dalekovoda imaju puno veći procenat leukemije nego obično. Dobro, to se odnosi na konstantan boravak u takvom okruženju, ali...nije to baš tako jednostavno za reći.

U svakom slučaju, evo ovdje imaš dosta informacija o tome...

http://www.foti.co.rs/index.php?option= ... &Itemid=90

EDIT: Da, vidim... i krov je tu... :D
Wind

PostPostao/la amko76 dana 04/04/2012 22:09

amko76

PostPostao/la Sarayman dana 04/04/2012 22:13

Wind i amko76
Zanimljivi site-ovi, ali dosta zbunjujući, jer ne znam čitati prikazane tabele (baš kao ni 99% ljudi koji ovo čitaju). Hvala na mišljenju u svakom slučaju!
Dao sam potrebne podatke o snazi dalekovoda i njegovoj udaljenosti, pa će mi (valjda) neko upućeniji dati jasno mišljenje oko svega.
Sarayman

PostPostao/la mn_SA dana 04/04/2012 23:05

Sarayman je napisao/la:Raja, živo me zanima da li mogu imati ikakvih zdravstvenih problema ako mi je visokonaponski dalekovod od 10 kV udaljen 3 metra od kućice na zemljištu u kojoj namjeravam nekad i prespavati. Može li mi neko ko se bolje razumije reći da li ovaj vod zrači pošto imam dvoje male djece? Da li da nekoga zovnem da mi izmjeri gustinu magnetnog polja, i mogu li to (i sa čime) sam uraditi? Čitao sam malo na hrvatskom forumu o ovome, i saznao da su znatno opasniji dalekovodi od 100, 200 ili 400 kV od ovoga, ali sam generalno na kraju ostao zbunjen. Zato želim pitati i naše ljude. Hvala unaprijed svima koji se ozbiljno uključe u raspravu!

Da ti probam pomoci posto se malo vise razumijem u tu problematiku (Trust Me, I'm an "Engineer")

Evo malo oko pravila koja ti mozda mogu posluziti da trazis pomjeranje dalekovoda od elektrodistribucije, ma da ti je to pravo tesko.

Izvod iz ovih pravila trenutno važećih, odlukom DERK - a (a to ti je državna elektroenergetska regulatorna komisija)

8. Prelazak DV(dalekovoda) preko zgrada(mislim da ukljucuje i kuce itd...)), koje služe za stalan boravak ljudi, može se izvesti ako
su zadovoljeni uvjeti iz tačaka 9. do 13. ovog izvoda iz propisa.(a te tacke su ti u nastavku)
Smatra se da vod prelazi preko zgrade i kad je rastojanje horizontalne projekcije najbližeg
vodiča u neotklonjenom položaju od zgrade manje od 3,0 m za vodove nazivnog napona do
20 kV (ukljucuje tvoj dalekovod koji je od 10Kv) i manje od 5,0 m za vodove nazivnog napona višeg od 20 kV.
9. Za nepristupačne dijelove zgrade (krov, dimnjak i sl.) sigurnosna udaljenost iznosi 3,0 m.
10. Za stalno pristupačne dijelove zgrade (terasa, balkon, grañevinske skele i sl.) sigurnosna
visina i sigurnosna udaljenost iznose:
-sigurnosna visina 5,0 m;
-sigurnosna udaljenost 4,0 m.
11. Vertikalna udaljenost izmedju DV i dijelova zgrade ispod DV (krov,
gornja ivica dimnjaka), za vodove sa visećim izolatorima iznosi najmanje 3,0 m itd...
12. Za DV iznad zgrada potrebna je pojačana električna izolacija, a za vodove iznad
stambenih zgrada i zgrada u kojima se zadržava veći broj ljudi potrebna je i mehanički pojačana izolacija.
13. Na zgradama nije dozvoljeno postavljanje zidnih i krovnih
nosača za nošenje VN vodova.

E sad ide realno stanje i moje misljenje...
Pa naravno da ima stetan uticaj ... , istina je da DV visih napona imaju stetniji uticaj ali i taj nije zanemativ od 10 kV. Mjernja elektromagnetnih polja se vrse pomocu posebnih instrumenata i mislim da postoje firme kojima platis da ti to izmjere.Samo da napomenem da ovi propisi ne osiguravaju zastitu 100%

Ako mozes u nekoj buducnosti nekoliko godina probaj da makar izmjeste par stubova na 10tak metara od kuce
mn_SA

PostPostao/la Nekako s proljeća dana 05/04/2012 20:59

Dozvola za građenje stambenog objekta , se ne izdaje ukoliko je u neposrednoj blizini dalekovod. Valjda i iz zdravstvenih razloga...

Nelegalno izgrađen objekat je isključiva odgovornost vlasnika tog objekta. Pa tako i lična sigurnost.
Nekako s proljeća

PostPostao/la kokuz_sa dana 05/04/2012 21:07

to cudo zraci i to bas..
par puta npr prespavat tu u blizini garant nije opasno..ali dugogodisnje izlaganje nije nimalo pozeljno
kokuz_sa

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 05/04/2012 21:57

Neki moji jarani su služili JNA na vrhovima planina kao posada na radarima, pa su mi pričali da su obavezno nosili olovne gaće protiv jakog visokofrekventnog zračenja. Ništa im nije bilo, osim što su kasnije svi redom dobijali žensku djecu, ''pišulje''.

Mašala!
:lol: :D :lol:
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Sarayman dana 05/04/2012 22:03

mn_SA je napisao/la:
Da ti probam pomoci posto se malo vise razumijem u tu problematiku (Trust Me, I'm an "Engineer")

Evo malo oko pravila koja ti mozda mogu posluziti da trazis pomjeranje dalekovoda od elektrodistribucije, ma da ti je to pravo tesko.

Izvod iz ovih pravila trenutno važećih, odlukom DERK - a (a to ti je državna elektroenergetska regulatorna komisija)

8. Prelazak DV(dalekovoda) preko zgrada(mislim da ukljucuje i kuce itd...)), koje služe za stalan boravak ljudi, može se izvesti ako
su zadovoljeni uvjeti iz tačaka 9. do 13. ovog izvoda iz propisa.(a te tacke su ti u nastavku)
Smatra se da vod prelazi preko zgrade i kad je rastojanje horizontalne projekcije najbližeg
vodiča u neotklonjenom položaju od zgrade manje od 3,0 m za vodove nazivnog napona do
20 kV (ukljucuje tvoj dalekovod koji je od 10Kv) i manje od 5,0 m za vodove nazivnog napona višeg od 20 kV.
9. Za nepristupačne dijelove zgrade (krov, dimnjak i sl.) sigurnosna udaljenost iznosi 3,0 m.
10. Za stalno pristupačne dijelove zgrade (terasa, balkon, grañevinske skele i sl.) sigurnosna
visina i sigurnosna udaljenost iznose:
-sigurnosna visina 5,0 m;
-sigurnosna udaljenost 4,0 m.
11. Vertikalna udaljenost izmedju DV i dijelova zgrade ispod DV (krov,
gornja ivica dimnjaka), za vodove sa visećim izolatorima iznosi najmanje 3,0 m itd...
12. Za DV iznad zgrada potrebna je pojačana električna izolacija, a za vodove iznad
stambenih zgrada i zgrada u kojima se zadržava veći broj ljudi potrebna je i mehanički pojačana izolacija.
13. Na zgradama nije dozvoljeno postavljanje zidnih i krovnih
nosača za nošenje VN vodova.

E sad ide realno stanje i moje misljenje...
Pa naravno da ima stetan uticaj ... , istina je da DV visih napona imaju stetniji uticaj ali i taj nije zanemativ od 10 kV. Mjernja elektromagnetnih polja se vrse pomocu posebnih instrumenata i mislim da postoje firme kojima platis da ti to izmjere.Samo da napomenem da ovi propisi ne osiguravaju zastitu 100%

Ako mozes u nekoj buducnosti nekoliko godina probaj da makar izmjeste par stubova na 10tak metara od kuce

Hvala ti na mišljenju. Što se tiče izmještanja, ja sam krajem prošlog ljeta podnio zahtjev, uplatio 58,50 KM i da ti ne dužim, čitav me je postupak trebao koštati blizu 5000 KM. Naravno, odustao sam od toga, i pri tom dobio ohrabrujuću informaciju da bi se čitav taj vod visokonaponske struje u bliskoj budućnosti trebao izmjestiti 15-ak metar dalje uz javni put (a sada on ide po sredini privatnih parcela od koje svaka ima objekat u neposrednoj blizini). Sve dok se to ne uradi, ja želim znati na čemu sam u međuvremenu, i s obzirom da sam svjestan blizine, koliko dugo mu se mogu izlagati. Da li mogu prespavati dvije noći za redom, pa onda ponovo doći za 5 dana i opet prespavati sa porodicom dvije noći, na takvo pitanje bih volio znati odgovor. Ono mjerenje bih volio uraditi, i trudiću se da to i provedem u djelo.
Sarayman

PostPostao/la mn_SA dana 06/04/2012 19:25

Sto se tice tog koliko se mozes izlagat ... odgovor je "relativan" (ne bi da te prepadam) ali elektromagnetna zracenja izazivaju karcinom i tu ti nema nekih pravila osim o kolicini zracenja kojem si izlozen !!! U tvom slucaju 10 kV situacija nije "bas alarmantna" obzirom da ako pogledas da su trafostanice (10 kV) u stambenim objektima zgradama itd., ali imaj na umu da se rijesavas tog problema u narednih nekoliko godina ...

Na pitanje mogu li ja boraviti u vikendici ... ne mogu ti reci boravi nece ti nista biti od nekoliko puta jer mi eticki kodeks to ne dozvoljava :).
mn_SA

PostPostao/la Sarayman dana 19/05/2013 21:00

Da malo osvježim temu uz novo pitanje. Naime, ovaj dalekovod je stari, drveni, na 4 noge i zauzima mi vjerovali ili ne, 6 m2 zemljišta. Da li je neko upućen šta sve mogu tražiti po Zakonu, i kakve su mi šanse da ga zamjenim za betonski (koji će zauzimati nekih pola m2) o njihovom trošku? Hvala
Sarayman

PostPostao/la pogresan smjer dana 19/05/2013 21:11

ako i ne prihvate zamjenu, očekaj neko vrijeme da se situacija slegne pa onda "gledaj" kako se stub "slučajno" ruši, valjda neki vandali preko noći srušili ?! :evil:

Da ne bude ovo pogrešno protumačeno, ništa ne nagovaram samo naglas razmišljam
pogresan smjer

PostPostao/la matematicar_teski dana 19/05/2013 21:14

da je 420 KV mozda bi se trebao brinuti
ovako je to jako malo V/m elektricno polje, magnetno jos manje :)
zivio
:D
matematicar_teski

PostPostao/la kosava dana 19/05/2013 21:26

Ja se sjecam da su visoko naponski stubovi morali biti nekih 14 metara od kuce .
kosava

PostPostao/la Sarayman dana 19/05/2013 21:55

matematicar_teski je napisao/la:da je 420 KV mozda bi se trebao brinuti
zivio

Možeš li mi (nam) objasniti na osnovu čega tako razmišljaš? Da li si profesionalno vezan za struju i ovu oblast ili je nešto drugo u pitanju? Hvala unaprijed.
Sarayman

PostPostao/la wojtek dana 20/05/2013 08:33

koliko znam objekat u blizini dalekovoda ne moze dobiti gra.dozvolu,nije opasno prenociti ponekad,ali moras znat da zracenje postoji.Ali dobra stvar je da ne moras raditi gromobransku instalaciju na objektu
wojtek

PostPostao/la talić dana 20/05/2013 10:01

Kažu po pravilu bi kuća trebala biti udaljena toliko metara od visokonaponskog transformatora ili linije koliki je napon u kv.
Dakle kod 10kv udaljenost 10 metra.
Ali sve je relativno,
"Zu vergleichbaren Werten in Ihrer Wohnung: Ein Radiowecker kann im Abstand von 30 cm ein magnetisches Wechselfeld von 5.000 nT erzeugen (abhängig vom Gerätetyp). Das ist 5 mal so viel wie unter einer durchschnittlichen Hochspannungsleitung. Im Abstand von 2 m messen sie von diesem Feld aber nichts mehr, weil sich die Strahlung quadratisch zum Abstand reduziert."

Za poređenje vrijednosti u vašem stanu: Radio budilica zavisno od proizvođača na udaljenosti od 30 cm može stvarati magnetno polje od 5.000 nT što je 5 puta više od prosječnog visokonaponskog voda.
Snaga magnetnog polja pada sa kvadratom udaljenosti i učiniti treba ono što se može a to je sve elektrouređaje izbaciti iz spavaće sobe. Ne držati blizu glave nikakve budilice ni mobitele.
Ako mobitel koji te budi pomjeriš sa 30 cm od jastuka na udaljenost od 60 ili 80 već si učinio mnogo.
Nije loše učiniti što se može ali ako pogledam sa balkona desetine kuća koje su direktno ispod visokonaponske mreže onda mislim da ne treba pretjerivati sa brigom koja je vjerovatno štetnija od magnetnih polja s kojima se rađamo, živimo i umiremo.
talić

PostPostao/la El_comadante dana 20/05/2013 11:30

zivio

taj naponski nivo nepostoji u BiH maksimalan je 400 kV i k se piše malim slovom a V velikim.
El_comadante

PostPostao/la Suzie Q dana 20/05/2013 13:43

imam isti problem, mene zanima koliko uopće oni smiju na tuđoj zemlji postavljati dalekovode?

konkretno, moji stari se sjećaju da je policija intervenirala kada je na moj komad zemlje postavljan dalekovod ali kako tu nije nitko živio i nema objekata, postavili su ga. meni je nevjerojatno da se na tuđoj zemlji postavi nešto i onda još vlasnik zemlje mora plaćati da se to izmjesti. kako se to regulira?
Suzie Q

PostPostao/la Sarayman dana 21/05/2013 18:39

Suzie Q,
upravo to i mene interesuje. Ja sam odnedavno vlasnik zemljišta i mislim da su oni to regulisali sa prijašnjim vlasnikom (prije nekih 30 godina). Postoji li način da se ovo provjeri, pitanje je sad?
Sarayman

PostPostao/la matematicar_teski dana 21/05/2013 19:24

El_comadante je napisao/la:
zivio

taj naponski nivo nepostoji u BiH maksimalan je 400 kV i k se piše malim slovom a V velikim.

pametnjakovic :-)
matematicar_teski

PostPostao/la talić dana 21/05/2013 21:12

Sarayman je napisao/la:Suzie Q,
upravo to i mene interesuje. Ja sam odnedavno vlasnik zemljišta i mislim da su oni to regulisali sa prijašnjim vlasnikom (prije nekih 30 godina). Postoji li način da se ovo provjeri, pitanje je sad?

Sedamesetih godina su na parceli do mojih roditelja postavili trafostanicu i nekoliko električnih stubova. Koliko se sjećam ljudi su dobili neko jednokratno obeštećenje ali ništa posebno. S obzirom da su struja i voda životno važni ne plaćaju se neka basnoslovna obeštećenja.
Za razliku od njih telekom operateri plaćaju mjesečni najam zemljišta i to ne beznačajno, par stotina maraka svaki mjesec.
talić

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.