visak zeljeza u krvi ..ima li tko iskustva ??

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

visak zeljeza u krvi ..ima li tko iskustva ??

PostPostao/la crnokosa_enica dana 29/10/2010 17:10

cao raja, jutros sam radila nalaze, ( konacno sam se uspjela jednom nagovoriti) imala sam jake upale, i sad ih imam, trebala bih cak posjetiti i giekologa, al bojim se to jos nikako nisam radila... nebitno sada, ispostavilo se da imam visak zeljeza u krvi ,dosta preko normalne, doktorica mi je rekla da promijenim nacin ishrane skroz, al mi nije preporucila sta da jedem,pa me zanima imali ko nekih iskustava s ovim ?? hvalla vam najljepsa i prijatno
crnokosa_enica

Re: visak zeljeza u krvi ..ima li tko iskustva ??

PostPostao/la IHAVEDREAM dana 29/10/2010 18:26

[quote] Hemochromatosis is a disorder that causes the body to store too much iron. High levels of iron in the blood can cause damage to the pancreas, liver and heart. Most of the time, hemochromatosis is hereditary. But the disorder can be caused by anemia or alcoholism, according to the National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC). If anyone in your family has this disease, sometimes called iron overload, it is important to be aware of the symptoms.

Evo da i prevedem:
Visok nivo zeljeza u krvi , Hemochromatosis ,je poremecaj kada organizam akumulira previse zeljeza . Visok nivo zeljeza u krvi moze da izazove ostecenja gusterace,jetre i srca...Najcesce Hemochromatosis je nasledan poremecaj ,ali moze biti uzrokovan i anemijom i alkoholizmom..(istrazivanja National Digestive Diseases Information Clearinghouse )

Ako neko u familiji ima ovaj poremecaj,ponekad nazvan nagomilano zeljezo,jako je bitno da biti upoznat sa tim
Izbjegavaj hranu bogatu zeljezom u svojoj ishrani!

..Namirnice koje su bogate željezom:
- meso, riba, perad. Tijelo apsorbira najveći dio željeza iz mesa.
Vrlo dobri izvori su jetra goveda ili kokoši, školjke i mekušci, kamenice. Dobri izvori su kuhana govedina, sardine ili kuhana puretina. Ostalo su na primjer piletina, svinjetina, teletina, bakalar, grgeč, losos i tuna.

- Ostale namirnice također sadrže željezo, ali ih organizam ne apsorbira tako lako, pa tako da bi se povećala apsorpcija željeza treba u isto vrijeme uzimati i namirnice koje sadrže vitamin C.
Vrlo dobri izvori su žitarice obogaćene željezom (količina je navedena na deklaraciji proizvoda), kuhane grahorice (bijeli grah, soja, leća ili grašak), tofu, sjemenke bundeve, sezama, potom grah, grašak, sušene marelice, srednje pečeni krumpir, brokula, pšenične klice. I drugi izvori su na primjer kikiriki, orasi, lješnjaci, pistacije, bademi, indijski orašćiči, sjemenke suncokreta, zatim sušene grožđice, breskve, šljive; špinat, paprika.

..
IHAVEDREAM

PostPostao/la crnokosa_enica dana 29/10/2010 22:20

IHAVEDREAM je napisao/la:
Hemochromatosis is a disorder that causes the body to store too much iron. High levels of iron in the blood can cause damage to the pancreas, liver and heart. Most of the time, hemochromatosis is hereditary. But the disorder can be caused by anemia or alcoholism, according to the National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC). If anyone in your family has this disease, sometimes called iron overload, it is important to be aware of the symptoms.

Evo da i prevedem:
Visok nivo zeljeza u krvi , Hemochromatosis ,je poremecaj kada organizam akumulira previse zeljeza . Visok nivo zeljeza u krvi moze da izazove ostecenja gusterace,jetre i srca...Najcesce Hemochromatosis je nasledan poremecaj ,ali moze biti uzrokovan i anemijom i alkoholizmom..(istrazivanja National Digestive Diseases Information Clearinghouse )

Ako neko u familiji ima ovaj poremecaj,ponekad nazvan nagomilano zeljezo,jako je bitno da biti upoznat sa tim
Izbjegavaj hranu bogatu zeljezom u svojoj ishrani!

..Namirnice koje su bogate željezom:
- meso, riba, perad. Tijelo apsorbira najveći dio željeza iz mesa.
Vrlo dobri izvori su jetra goveda ili kokoši, školjke i mekušci, kamenice. Dobri izvori su kuhana govedina, sardine ili kuhana puretina. Ostalo su na primjer piletina, svinjetina, teletina, bakalar, grgeč, losos i tuna.

- Ostale namirnice također sadrže željezo, ali ih organizam ne apsorbira tako lako, pa tako da bi se povećala apsorpcija željeza treba u isto vrijeme uzimati i namirnice koje sadrže vitamin C.
Vrlo dobri izvori su žitarice obogaćene željezom (količina je navedena na deklaraciji proizvoda), kuhane grahorice (bijeli grah, soja, leća ili grašak), tofu, sjemenke bundeve, sezama, potom grah, grašak, sušene marelice, srednje pečeni krumpir, brokula, pšenične klice. I drugi izvori su na primjer kikiriki, orasi, lješnjaci, pistacije, bademi, indijski orašćiči, sjemenke suncokreta, zatim sušene grožđice, breskve, šljive; špinat, paprika.

..

jaoo hvalla ti puno ,, nema sta od sada mjenjam nacine prehrane skroz !! :S
crnokosa_enica

PostPostao/la aurora313 dana 30/10/2010 18:43

Jos bi bolje bilo da si dala koliko viska zeljeza imas. :D

Za one sa jako visokim (preko 2000 mcg) jos najbolje je da se vrsi redovna transfuzija. Popricaj sa doktorom.
aurora313

PostPostao/la Flika dana 30/10/2010 23:44

Na osnovu jednog nalaza ne moze se nista zakljuciti, mozda si dan dva ranije nesto jela, mozda esej nije dobro odradjen, aparat kalibrisan, hiljadu nekih stvari da bi se donosili ikakavi zakljucci, ako je zeljezo bilo bas jako poviseno, najbolje par dana obratit paznju na prehranu pa ponovit nalaz, a onda donosit zakljucke...
Flika

PostPostao/la ibizza dana 30/10/2010 23:51

Prije 4 mjeseca,imao visoko zelejzo oko 41...Odem kod doktorice,ona mi kaze,da nema asanse da je toliko,da obnovim...kad sam poslije 2 dana izvadio krv,zeljezo mi bilo 30...Znaci neka gornja granica....Prekuce sam nalaze radio,i zeljezo mi je 26...Znaci,sve zavisi sta si jela u tom periodu,ili 2-3 dana prije neg si vadila krv.
ibizza

PostPostao/la lilica011 dana 31/10/2010 10:21

Ja imam željezo na granici 30 i odmah sam se bacila u potragu na netu.Procitala sam da treba dati krvi i naravno put transfuzije.Nisam ponovo provjeravala imam strah pa neznam kada cu.Uglavnom iz izhrane sam izbacila crveno meso.šrinat ostalo zeleno povrce,crveno grozdje,nar.Kazu da je velika kolicina štetna da se talozi u jetri,mozgu i naravno sada oskuskujem da li me sta boli i kontam garant je od toga.Mislim da puno ima komponenti koje djeluj na to .Sama si spomenula upalu pa je mozda od nekih lijekova.Nekontam samo znam da mi je sve to fuj ,milion ljudi kuka kako ima nisko željezo i onda ti kontra svih moras kontati kako da smanjiš svoje.Ako koju novu metodu saznas javi .Pozdrav
lilica011

PostPostao/la Hunkar dana 31/10/2010 10:28

ja imam 60 ... zdrav ko drijen :D nikad mi nista nije zafalilo :D
Hunkar

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.