Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Re: Viza za Njemacku

PostPostao/la muhha dana 21/05/2013 18:27

Kruler je napisao/la:@muhha Iskustva za vize su različita. Ovisi o državi i gradu gdje ideš, kao i proaktivnosti firme. Ja sam je, bez VSS, u junu prošle godine, dobio bez problema. Čekao sam par sedmica i odmah nakon što je HR iz firme nazvao ured za strance da provjeri stanje stvari i javio mi da je sve ok, mene su obavjestili da je viza odobrena. Ovo je, doduše, bilo malo prije uvođenja plavog kartona.

@Kruler Hvala na podjeli tvog iskustva, Ja bih trebao da idem u Frankfurt, nazalost moja Firma ima "outsourced" HR u nekim djelovima posto je velika kompanija a Country HR se nalazi u Londonu. Ja iskreno neznam da li je do njih ili je do mene, posto na 70k eura platu mislim da nebi trebali puno komplikovati mada iz mog iskustva sada..sve gledam drugacije. Sada pokusavam da ulozim zalbu da i da vidim na koji nacin mogu to da popravim....pa cekam povratnu informaciju. Velika je vjerovatnoca da cu morati uzeti Advokata gore da sve ovo pogura...

Hvala i veliki pozdrav tebi u DE!
muhha

PostPostao/la Kruler dana 26/05/2013 18:14

Mislim da je tvoj slučaj do osobe koja je primila zahtjev za vizu. Blue Card, za koji si ti aplicirao (po defaultu), je i za njih dosta nov i osoblje u uredu za strance nekad ne zna specifičnosti zakona. Ukoliko misliš da nešto nije ok, najbolje da firmi pošalješ to što misliš da je problem i da ih zamoliš da intervenišu. Druga varijanta bi bila da unajmiš advokata.
Kruler

PostPostao/la muhha dana 27/05/2013 12:23

Kruler je napisao/la:Mislim da je tvoj slučaj do osobe koja je primila zahtjev za vizu. Blue Card, za koji si ti aplicirao (po defaultu), je i za njih dosta nov i osoblje u uredu za strance nekad ne zna specifičnosti zakona. Ukoliko misliš da nešto nije ok, najbolje da firmi pošalješ to što misliš da je problem i da ih zamoliš da intervenišu. Druga varijanta bi bila da unajmiš advokata.

@Kruler mnogo hvala. Danas sam poslao dodatno mail sa upitom ZAV-u u nadi da ce i oni da mi pomognu iako su ja mislim oni su ti koji jel odobravaju te Zahtjeve. Ako nista ima Firma ima Advokat.

Naisao sam na jos jednu dodatnu liberalizaciju zakona koja ce biti aktivna od 01.07.2013

Za ljude koji nemaju VSS ima mogucnost dobijanja posla, iskreno se nadam da ce ovo nekom pomoci!

Link: http://www.bpb.de/gesellschaft/migratio ... nwanderung

Pozdrav svima!
muhha

PostPostao/la i_ja_na_forumu dana 27/05/2013 18:54

Ja imam pitanje vezano je za jaranicu..

prijavila se na FSJ.. i isla na razgovor i rekli su joj da moze poceti od septemra.. i da treba do tad da sredi vizu i to.. medjutim neku noc smo vidjele da se sad preko neta zakazuju termini..posto ni ona ni ja nemamo pojma sta njoj tacno od papira treba, ni koja vrsta vize odlucile smo da je najbolje da nazove ambasadu. na stranici pisu brojevi i vrijeme kad se moze zvati.. doticna je rekla da vise ne daju informacije preko telefona..

ona ne zivi u sa.pa joj se ne isplati putovati 6 sati samo zbog toga pa da je vrate.. sad me zannima jel mogu ja otici u ambasadu i da pitam sta joj treba od dokumeneta i za koju vizu da preda.. il ako neko od vas zna :D
i_ja_na_forumu

PostPostao/la muhha dana 28/05/2013 09:27

i_ja_na_forumu je napisao/la:Ja imam pitanje vezano je za jaranicu..

prijavila se na FSJ.. i isla na razgovor i rekli su joj da moze poceti od septemra.. i da treba do tad da sredi vizu i to.. medjutim neku noc smo vidjele da se sad preko neta zakazuju termini..posto ni ona ni ja nemamo pojma sta njoj tacno od papira treba, ni koja vrsta vize odlucile smo da je najbolje da nazove ambasadu. na stranici pisu brojevi i vrijeme kad se moze zvati.. doticna je rekla da vise ne daju informacije preko telefona..

ona ne zivi u sa.pa joj se ne isplati putovati 6 sati samo zbog toga pa da je vrate.. sad me zannima jel mogu ja otici u ambasadu i da pitam sta joj treba od dokumeneta i za koju vizu da preda.. il ako neko od vas zna :D

Pozdrav,

ako je tvoja drugarica dobila ugovor sa njemackom firmom i ako je plata veca od 44 500 eura godisnja bruto plata ima velike sanse da ce dobiti vizu eh sad imaju oni gledaju da su ljudi VSS iako postoji zakon koji kaze da mogu i ne-akademci da konkurisu na trziste rada SR Njemacke.

Moj savjet je isto da pogledas i malo izmjene zakona o Bluecard Germany jednostavno pro"Google"-aj.

Moje iskustvo jeste da i kad imas sva prava da nemora sve biti onako kako pise po zakonu, pripremi se na dugu proceduru i birokratiju...imas ovde na forumu dovoljno iskustava neko zavrsi papire sve i brzo bude obradjen a neko ceka i malo duze...sve je stvar okolnosti.

Dodatne informacije mozes pronaci pod ovim linkom: http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... wnload.pdf

Puno srece, nadam se da sam mogao pomoci ovim informacijama.
muhha

PostPostao/la Potschi dana 28/05/2013 09:59

Pozdrav,

Na stranici ambasade pise zaista sve sta joj treba, a na osnovu mog skorijeg iskustva evo i sta sam ja prilozila:

- 2 popunjena zahtjeva (koja se mogu skinuti sa stranice)
- 2 biometrijske slike (na skenderiji)
- 3 diplome o skolskoj spremi u originalu + prevedena na njemacki jezik od sudskog tumaca za Njemacki jezik i ovjerena od strane istog (Imate gospodina na Stupu, Salih Satara ako se ne varam, progooglaj, koji prevede za 30 min.) - 1 original + 2 kopije
- ugovor od strane njemacke firme- 1 original + 2 kopije
Ja sam dodatno prilozila:
- Svoj CV (takodjer u 3 primjera)
- Preporuke bivsih poslodavaca
- Ugovor o stanu u Njemackoj

Naknadno u toku procesa obrade vize ce se traziti i uvjerenje o nekaznjavanju, koje takodjer moze odmah pripremiti i imati u vidu da bi mogli zatraziti. Meni je to npr. oduzelo dodatno 3 sedmice. Uvjerenje se vadi u MUP-u mjesta rodjenja, onda se ide na sud, udari pecat apostile, pa se takodjer to uvjerenje predaje sudskom tumacu na prevod. Troskovi svega cca. 100KM (uvjerenje + pecat + prevod).

Puno srece tvojoj prijateljici !!!
Potschi

PostPostao/la i_ja_na_forumu dana 28/05/2013 13:38

muhha je napisao/la:

Pozdrav,

ako je tvoja drugarica dobila ugovor sa njemackom firmom i ako je plata veca od 44 500 eura godisnja bruto plata ima velike sanse da ce dobiti vizu eh sad imaju oni gledaju da su ljudi VSS iako postoji zakon koji kaze da mogu i ne-akademci da konkurisu na trziste rada SR Njemacke.

Moj savjet je isto da pogledas i malo izmjene zakona o Bluecard Germany jednostavno pro"Google"-aj.

Moje iskustvo jeste da i kad imas sva prava da nemora sve biti onako kako pise po zakonu, pripremi se na dugu proceduru i birokratiju...imas ovde na forumu dovoljno iskustava neko zavrsi papire sve i brzo bude obradjen a neko ceka i malo duze...sve je stvar okolnosti.

Dodatne informacije mozes pronaci pod ovim linkom: http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... wnload.pdf

Puno srece, nadam se da sam mogao pomoci ovim informacijama.

To je ustvari vise nesto poput volontiranja u obdanistu, i mjesecno dobija 400 eura dzeparca..i 200 za stan i oni drze radnike samo godinu dana.. to sve pise u tom ugovoru sto je dobila kad je zadnji put isla.. tako da je to zbunjujuce jer ne znamo za sta ona ustvari treba da preda..
i_ja_na_forumu

PostPostao/la i_ja_na_forumu dana 28/05/2013 13:41

Potschi je napisao/la:

Pozdrav,

Na stranici ambasade pise zaista sve sta joj treba, a na osnovu mog skorijeg iskustva evo i sta sam ja prilozila:

- 2 popunjena zahtjeva (koja se mogu skinuti sa stranice)
- 2 biometrijske slike (na skenderiji)
- 3 diplome o skolskoj spremi u originalu + prevedena na njemacki jezik od sudskog tumaca za Njemacki jezik i ovjerena od strane istog (Imate gospodina na Stupu, Salih Satara ako se ne varam, progooglaj, koji prevede za 30 min.) - 1 original + 2 kopije
- ugovor od strane njemacke firme- 1 original + 2 kopije
Ja sam dodatno prilozila:
- Svoj CV (takodjer u 3 primjera)
- Preporuke bivsih poslodavaca
- Ugovor o stanu u Njemackoj

Naknadno u toku procesa obrade vize ce se traziti i uvjerenje o nekaznjavanju, koje takodjer moze odmah pripremiti i imati u vidu da bi mogli zatraziti. Meni je to npr. oduzelo dodatno 3 sedmice. Uvjerenje se vadi u MUP-u mjesta rodjenja, onda se ide na sud, udari pecat apostile, pa se takodjer to uvjerenje predaje sudskom tumacu na prevod. Troskovi svega cca. 100KM (uvjerenje + pecat + prevod).

Puno srece tvojoj prijateljici !!!

jel to ovaj zahtjev ??
http://www.sarajewo.diplo.de/contentblob/1545344/Daten/1044822/Antrag_Visum_National.pdf

hvala puno =)
i_ja_na_forumu

PostPostao/la Potschi dana 28/05/2013 14:29

Da, jeste.

A to je fol volontiranja. Onda ti ipak pitaj sta joj tacno treba, mada mislim da ako vec ima ugovor, tj. osigurano mjesto u obdanistu onda ne bi trebao biti problem.

Sretno.
Potschi

test A1

PostPostao/la din3 dana 29/05/2013 18:50

Da li mi neko moze pomoci oko testa za polaganje A1 njemackog...koliko znanja je potrebno i koliko je tesko poloziti...da li ima neko ko je polagao test u skorije vrijeme....bila bih jako zahvalna za bilo kakvu informaciju koja bi pomogla....hvala
din3

Re: test A1

PostPostao/la zodi36 dana 02/06/2013 22:54

din3 je napisao/la:Da li mi neko moze pomoci oko testa za polaganje A1 njemackog...koliko znanja je potrebno i koliko je tesko poloziti...da li ima neko ko je polagao test u skorije vrijeme....bila bih jako zahvalna za bilo kakvu informaciju koja bi pomogla....hvala

prelistaj ovu temu unazad par stranica i to ti je to.nevrijedi ponovo sve pisati,i ja sam kroz to prosao i sve imas ovde na temi,samo malo pregledaj.pozdrav
zodi36

PostPostao/la i_ja_na_forumu dana 09/06/2013 18:27

gdje i kako se placa ova taksa za obradu zahtjeva ??
i_ja_na_forumu

PostPostao/la Dee-Dee_13 dana 09/06/2013 21:14

i_ja_na_forumu je napisao/la:gdje i kako se placa ova taksa za obradu zahtjeva ??

Kad predaš papire na šalteru u ambasadi, daš lovu :)
Dee-Dee_13

PostPostao/la Seno seno dana 18/06/2013 20:18

pitanje
imam ponudu za posao u njemackoj kao bravar,covjek me nazvao i rekao da se raspitam sta mi treba oko vize,njemacku ambasadu nisam mogao dobit,prijatelj mi je rakao da mi treba arbeitsvertrag kao dokaz ,sad znaci moje pitanje,sta mi tacno treba za zahtjev i ko to pokrece dal ja ili oni trebaju nesto pokrenut,dali je posao bravar u njemackoj deficitan? inace imam njemacku diplomu.
Seno seno

PostPostao/la OptimusPrime dana 19/06/2013 01:21

Seno seno je napisao/la:pitanje
imam ponudu za posao u njemackoj kao bravar,covjek me nazvao i rekao da se raspitam sta mi treba oko vize,njemacku ambasadu nisam mogao dobit,prijatelj mi je rakao da mi treba arbeitsvertrag kao dokaz ,sad znaci moje pitanje,sta mi tacno treba za zahtjev i ko to pokrece dal ja ili oni trebaju nesto pokrenut,dali je posao bravar u njemackoj deficitan? inace imam njemacku diplomu.

Prijatelju.. imas ovdje sve informacije... posalji mail ambasadi ako ti treba dodatno pojasnjenje.
http://www.sarajewo.diplo.de/contentblob/1680540/Daten/3273907/National_Erwerb_bos.pdf
Mada obrati paznju gdje pise

• Nezaposlenost u Njemačkoj sa ca. 7% je znatno ispod EU-prosjeka. Međutim, u
pojedinim regijama i branšama postoji visoka stopa nezaposlenosti. Nijemci i
državljani EU imaju prioritet prilikom zapošljavanja na niskokvalifikovana radna
mjesta.Za građane, koji nisu državljani EU koji nemaju visoko stručno zvanje
načelno nije moguće dobiti radnu dozvolu. Postojeći ugovor o radu ne predstavlja
pravo na radnu dozvolu.
OptimusPrime

PostPostao/la ljs dana 24/06/2013 10:13

Pozdrav svima na forumu!

Da li neko zna, mogu li stranci kupiti nekretninu u Njemačkoj? Odnosno postoji li ugovor o reciprocitetu između Njemačke i BiH, kao što je to slučaj sa Francuskom?
Hvala unaprijed!
ljs

PostPostao/la hypochromia dana 01/07/2013 16:13

Pozdrav svima.

Pročitah negdje da je neko uspio predati za vizu u Njemačkoj, što je i logično da bi se viza mogla zatražiti i u samoj državi. Interesuje me da li neko zna ili je to već sam učinio, kako da se prijavim u Njemačkoj, ali sa turističkom vizom ? Sutra idem opet u Ausländeramt, ali mislim da me svaki put nešto muljaju ili jednostavno nisu dovoljno obavješteni, jer sam čak i dobila informaciju da sad skoro niko ne potražuje vizu u Sarajevu. Ali je bitno biti prijavljen.
Ja sam potpisala ugovor za Ausbildung, inače sam medicinska sestra, a taj Ausbildung ću i ovde obnavljati, iz razloga jer nakon toga mogu dobiti puno bolji posao nego da radim Anerkennung. Interesuje me, da li je neko već predavao zahtjev za Ausbildung i koliko dugo je trajao proces dobijanja vize ?

Njemački pričam kao maternji, položila sam B2.
Sve što trebam je predati dokumenta za vizu, a trenutno sam u Njemačkoj. Rezervisala sam čak i termin za Sarajevo, ali kad sam već ovde, htjela bih to što prije obaviti.

Puno pozdrava : )

* još jedno pitanje
S obzirom da ne bih baš da dajem original ugovor za vizu, da li je neko predavao ovjerenu kopiju ugovora + 2 kopije ?
hypochromia

PostPostao/la Elviskio dana 15/07/2013 22:41

Pozz..svima..

Vidim na starijim postovima svi nesta pisu i informacija ima dosta al et ako bi netko mogao podijeliti iskustvo koje je slicno mome.
Naime situacija je ovakva. Uskoro se zenim sa Djevojkom koja zivi u Njemackoj.Ona je na " UNbefriestet" tamo i znate kako to je vecina kod nasih dijasporaca. Na sluzbenoj stranici njemacke ambasade sam citao kakvi mi dokumenti trebaju i obrazci,pa jel ima netko neko iskustva da pored ovih dokumenata jos koji trebaju. Posebno osvrt na dokumente od vjerenice mi koja je tamo..dal mozda nesto jos extra traze.??

http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... achzug.pdf

Sa djevojkom sam vec 4 god u vezi i ono bas je sto se kaze iz ljubavi. Ja licno bio i za vrijeme rata tamo i perfekt govorim njemacki, Bio sam polozio C2 Gohte zertifikat jos 2007 radi studija u njemackoj gdje sam bio primljen al nisam isao..predomislio se.. Al to druga prica. Ona je sada ide u 3 god ausbildung ..dal ce biti to neki problem ili moze njen otac za mene garantirat? Takodje smo vec i stan obezbijedili koji ona placa iz svoga dohotka itd.. tako rec sve spremno i svadba uveliko se sprema.. al eto imam bojaznosti oko te vize itd.. Pa ako netko bi mogao mi pojasniti tako te neke stvari dal bi moglo doci do kakvih komplikacija ili slicno. Pogotovo ako je netko skoro ovo prolazio jer koliko znam sada se preko interneta zakazuje termin itd.. procedure se stalno mjenjaju i tak.. hvala unaprijed tko moze pomoci sta :)

Ppozz svima..
Elviskio

PostPostao/la gotthard dana 19/07/2013 01:17

Pozdrav,
aplicirao za studentsku vizu jos u februaru, pa sam dobio odbijenicu, napisao sam zalbu pa sam opet dobio odbijenicu drugi put. Htio sam se prebaciti na studij u Njemacku, medjutim ovdje sam zaglavio, dugo studiram ali jos uvijek nisam zavrsio te sam htio gore prebaciti studij i zavristi gore jer poznajem njemacki jezik. Kao razlog su i naveli to sto ovdje dugo studiram a nisam jos zavrsio. U zadnjoj odbijenici mi pise da mogu uputiti tuzbu u Berlin u roku od mjesec dana. Interesuje me, da li je neko imao iskustva sa slicnim problemom? Da li je to samo obicno pismo odnosno tuzba uz koje cu priloziti njihovu odbijenicu i moju zalbu ili ipak postoji mnogo vise od toga kao npr. da mi treba advokat, te da cu se morati pojaviti na sudu u Berlinu i sl. i koliko bi to kostalo? Hvala unaprijed
gotthard

PostPostao/la Cabadahija dana 19/07/2013 10:47

Elviskio je napisao/la:Pozz..svima..

Vidim na starijim postovima svi nesta pisu i informacija ima dosta al et ako bi netko mogao podijeliti iskustvo koje je slicno mome.
Naime situacija je ovakva. Uskoro se zenim sa Djevojkom koja zivi u Njemackoj.Ona je na " UNbefriestet" tamo i znate kako to je vecina kod nasih dijasporaca. Na sluzbenoj stranici njemacke ambasade sam citao kakvi mi dokumenti trebaju i obrazci,pa jel ima netko neko iskustva da pored ovih dokumenata jos koji trebaju. Posebno osvrt na dokumente od vjerenice mi koja je tamo..dal mozda nesto jos extra traze.??

Sa djevojkom sam vec 4 god u vezi i ono bas je sto se kaze iz ljubavi. Ja licno bio i za vrijeme rata tamo i perfekt govorim njemacki, Bio sam polozio C2 Gohte zertifikat jos 2007 radi studija u njemackoj gdje sam bio primljen al nisam isao..predomislio se.. Al to druga prica. Ona je sada ide u 3 god ausbildung ..dal ce biti to neki problem ili moze njen otac za mene garantirat? Takodje smo vec i stan obezbijedili koji ona placa iz svoga dohotka itd.. tako rec sve spremno i svadba uveliko se sprema.. al eto imam bojaznosti oko te vize itd.. Pa ako netko bi mogao mi pojasniti tako te neke stvari dal bi moglo doci do kakvih komplikacija ili slicno. Pogotovo ako je netko skoro ovo prolazio jer koliko znam sada se preko interneta zakazuje termin itd.. procedure se stalno mjenjaju i tak.. hvala unaprijed tko moze pomoci sta :)

Ppozz svima..

Evo upravo sam krenuo na Orientierungskurs ispit (Prüfung), pa ti se javim kad dodjem
Cabadahija

PostPostao/la Elviskio dana 22/07/2013 14:11

Cabadahija je napisao/la:

Ppozz svima..

Evo upravo sam krenuo na Orientierungskurs ispit (Prüfung), pa ti se javim kad dodjem

Super.. aj pa javi mi.. mozda mi mozes i pomoci oko ovoga zahtijeva..kako se ispunjaje..ima nekih nejasnih mi stvari..pozz
Elviskio

PostPostao/la Barca_Adnan dana 31/07/2013 16:40

Ppozz svima..

Pozdrav druze,

citam tvoj post i morao sam ti odgovorit i pokusat malo pomoc. Razumijem te za strah jer ga ja upravo prolazim,papire sam predao i cekam. Kod mene je slicna situacija,zena ima papire,ali ja nemam. Ne znam u koje dijelu Njemacke ti je zena,ali mi smo u "najgorem" po pitanju birokracije i papirologije,Minhen(Bayern). Uglavnom,ti kad se vjencas,morat ces da podneses zahtjev za spajanje porodice jer ne zelis da zivis u jednoj zemlji,a zena u drugoj. :) Od papira ce vam trebat internacionalni vjencani list sa apostile pecatom,po mogucnosti isto tako i rodni listovi(od viska glava ne boli),ona mora imat stan na svoje ime (ovdje su strogi po pitanju toga i prave cjepidlake) i ono najvaznije sto su meni rekli je da kad plati stan,mora da joj stane 340.00 eura za mene i 340.00 eura za nju. Posto ona ide na ausbildung,ne vjerujem da zaradjiva toliko,ali ne znam,zavisi moze li njen otac garantovat sve od regije u kojoj si. Jedna dobra za tebe ima,sve sto ti kazu na policiji,reci ce ti u negativno tonu i na nacin da ti pozelis da se nisi rodio,ali ne slusaj ih... Proces koji prolazis je tezak,uvijek ima nesto sto traze ili nece da uzmu,ali ti nadjes sebi advokata koji to rijesi veoma lahko. Znaci,ako ispunjavas kriterije: Jezik,novac i stan,oni ne smiju da te odbiju,mogu samo da razvlace,a od tebe zavisi koliko ce brzo da bude rijeseno. Kod mene je slucaj da je zena dosla na americki pasos i dobila posao i vizu,pa sad ja dolazim na osnovu nje. Ima jedno 15 dana da smo predali advokatici papire pa kako ce se sve zavrsit,ja ne znam,ali nadam se najboljem aBd...
Barca_Adnan

PostPostao/la Cabadahija dana 03/08/2013 07:07

Barca_Adnan je napisao/la:

Ppozz svima..

Pozdrav druze,

citam tvoj post i morao sam ti odgovorit i pokusat malo pomoc. Razumijem te za strah jer ga ja upravo prolazim,papire sam predao i cekam. Kod mene je slicna situacija,zena ima papire,ali ja nemam. Ne znam u koje dijelu Njemacke ti je zena,ali mi smo u "najgorem" po pitanju birokracije i papirologije,Minhen(Bayern). Uglavnom,ti kad se vjencas,morat ces da podneses zahtjev za spajanje porodice jer ne zelis da zivis u jednoj zemlji,a zena u drugoj. :) Od papira ce vam trebat internacionalni vjencani list sa apostile pecatom,po mogucnosti isto tako i rodni listovi(od viska glava ne boli),ona mora imat stan na svoje ime (ovdje su strogi po pitanju toga i prave cjepidlake) i ono najvaznije sto su meni rekli je da kad plati stan,mora da joj stane 340.00 eura za mene i 340.00 eura za nju. Posto ona ide na ausbildung,ne vjerujem da zaradjiva toliko,ali ne znam,zavisi moze li njen otac garantovat sve od regije u kojoj si. Jedna dobra za tebe ima,sve sto ti kazu na policiji,reci ce ti u negativno tonu i na nacin da ti pozelis da se nisi rodio,ali ne slusaj ih... Proces koji prolazis je tezak,uvijek ima nesto sto traze ili nece da uzmu,ali ti nadjes sebi advokata koji to rijesi veoma lahko. Znaci,ako ispunjavas kriterije: Jezik,novac i stan,oni ne smiju da te odbiju,mogu samo da razvlace,a od tebe zavisi koliko ce brzo da bude rijeseno. Kod mene je slucaj da je zena dosla na americki pasos i dobila posao i vizu,pa sad ja dolazim na osnovu nje. Ima jedno 15 dana da smo predali advokatici papire pa kako ce se sve zavrsit,ja ne znam,ali nadam se najboljem aBd...

Ne garantujem, ali mi se cini da je ovaj "Elvisko" neki trolich :D
Cabadahija

PostPostao/la limunada25 dana 02/09/2013 16:37

Jos mi nema vize :place1: a danas trebala pocet sa praktikumom. :sad:
limunada25

PostPostao/la Samperech dana 05/09/2013 17:15

@Limunada

Kada si predala vizu? Ja sam jučer predao za radnu vizu koja važi tri mjeseca (kada dođem u Njemačku, tamo ću aplicirati za Ble Card) i danas su mi javili da je zahtjev odobren.
Samperech

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: Jack Be Nimble i 1 gost.