"Keloidi"

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

"Keloidi"

PostPostao/la Sajo---: dana 04/09/2007 18:05

ljudi moji, interesuje me dali iko ima iskustva sa pomenutim izraslinama na tijelu, naime, prije nekih 5 6 godina, kada sam pio u pubertetu, na ledjima sam imao dosta bubuljica (bas dosta) pa kako su bubuljice prolazile i zarastale na nekim mjestima gdje su bile "najveće" ostajale su neke nakupine (valjda masnoce, sta ja znam) pa to ne izgleda bas lijepo.

Bio sam kod mnogih dermatologa, ali naravno niko veze nema, ni sta je ni kako se da ukloniti vec samo su mi rekli da se to naziva keloid i da je rijetka "bolest".

Interesuje me dali iko od vas ima iskustva s tim i dali znate neki nacin na koji bi se to dalo ukoniti jer stvarno mi stvara kompleks i neprijatno mi bude i na moru i bilo gdje kada se treba skinuti,...

Hvala!!!
Sajo---:

Re: "Keloidi"

PostPostao/la Amor_dk dana 04/09/2007 18:25

Sajo---: je napisao/la:ljudi moji, interesuje me dali iko ima iskustva sa pomenutim izraslinama na tijelu, naime, prije nekih 5 6 godina, kada sam pio u pubertetu, na ledjima sam imao dosta bubuljica (bas dosta) pa kako su bubuljice prolazile i zarastale na nekim mjestima gdje su bile "najveæe" ostajale su neke nakupine (valjda masnoce, sta ja znam) pa to ne izgleda bas lijepo.

Bio sam kod mnogih dermatologa, ali naravno niko veze nema, ni sta je ni kako se da ukloniti vec samo su mi rekli da se to naziva keloid i da je rijetka "bolest".

Interesuje me dali iko od vas ima iskustva s tim i dali znate neki nacin na koji bi se to dalo ukoniti jer stvarno mi stvara kompleks i neprijatno mi bude i na moru i bilo gdje kada se treba skinuti,...

Hvala!!!

E, nisam vjerovao da cu ovu temu vidjeti na forumu he......

Imam ja 2 manja keloida na prsima vec 20 godina. Ne moze ti se to otkloniti nikako. Bio sam ja kod najboljeg dermatologa u Europi (jedan danac) i kaze on, ma nije to nista. Ako ih izrezes onda ce ti ponovo narasti. Ima neka krema koja pomaze i smanjuje ih, imao sam je. Dobio sam i injekcije direktno u keloide ali to pomaze samo malo.
Keloide imaju najvise crnci i to je rijetko za bijelce. Ma nije to nista. Najgore je sto su ruzni estetski. Meni to nista ne smeta ;-) Kod mene su lijepi!
Koliko ih ti imas i gdje se nalaze?
Iz tvog nicka vidim da si muskarac, tako da nema tu sta da te brine. Gore je kad trebe imaju to :D
Amor_dk

PostPostao/la Sajo---: dana 04/09/2007 18:30

hvala drug pa odgoviri, znao sam ja da ima još neko, lahko je to tebi pa su samo 2, ja ih imam u dvocifrenom broju, pa je to ruzno, a ako nista drugo ne skontam odoh pod nož da mi uklone pa ako ponovo narastu, vise necu dirati,...
Probao sam hiljade maza i hiljade dermetologa, zafrkancija ali nista,...
Kod mene su poprilicno veliki, vide se i kada obucem malo uzu majicu, strasno me nerviraju,....
Hvala Velika!!!!
Sajo---:

PostPostao/la Amor_dk dana 04/09/2007 18:40

Sajo---: je napisao/la:hvala drug pa odgoviri, znao sam ja da ima jo¹ neko, lahko je to tebi pa su samo 2, ja ih imam u dvocifrenom broju, pa je to ruzno, a ako nista drugo ne skontam odoh pod no¾ da mi uklone pa ako ponovo narastu, vise necu dirati,...
Probao sam hiljade maza i hiljade dermetologa, zafrkancija ali nista,...
Kod mene su poprilicno veliki, vide se i kada obucem malo uzu majicu, strasno me nerviraju,....
Hvala Velika!!!!

Nema na cemu. Evo sad sam citao na danskoj stranici nesto. Pise:
Moze da nestane sam od sebe, ako ne, onda pokusati sa injekcijama koje sadrze stereoide i to se daje direktno u keloid. Pise da se isto keloidi mogu zamrznuti da nestanu (mada ne kontam kako to ide) a zadnje sto se moze uraditi je da se operisu. Mada ima veliki sansi da ponovo narastu i to jos veci.
Moj ti je prijedlog da pokusas prvo sa injekcijama pa onda vidi sta i kako.

Sve najbolje! :)
Amor_dk

PostPostao/la Sajo---: dana 04/09/2007 18:46

Hvala velika, raspitat cu se ovdje o tim injekcijama,...
Sajo---:

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 04/09/2007 22:55

ne znam da sam ikad prije cula za keloide. sad bas provjerila na stranici od jedne bolnice u Norveskoj (odjel za kozne bolesti) gdje pisu da su operacije rizicne zato sto keloid moze porasti veci nakon operacije. :roll:

spominju neku vrstu inekcije (Triamcinolon, vrsta kortizona), mora se ponavljati par puta.
p.s. stoji da su jako bolne. :(

isto pisu o hladjenju sa kombinacijom nitrogena.

gel od silikona djeluje kod pojedinih (ne znam na koji nacin ga stavljaju i koriste, ali mogu provjeriti).
cHupjahalic@

PostPostao/la Sajo---: dana 04/09/2007 23:00

cHupjahalic@ je napisao/la:ne znam da sam ikad prije cula za keloide. sad bas provjerila na stranici od jedne bolnice u Norveskoj (odjel za kozne bolesti) gdje pisu da su operacije rizicne zato sto keloid moze porasti veci nakon operacije. :roll:

spominju neku vrstu inekcije (Triamcinolon, vrsta kortizona), mora se ponavljati par puta.
p.s. stoji da su jako bolne. :(

isto pisu o hladjenju sa kombinacijom nitrogena.

gel od silikona djeluje kod pojedinih (ne znam na koji nacin ga stavljaju i koriste, ali mogu provjeriti).

Hvala na odg. a nema veze ako boli, neka boli koliko hoce samo da znam da ce sigurno nestati,...

Ako mozes saznati za taj gel bio bih ti zahvalan,...

Evo sada sam nasao na netu neku kremu za ožiljke "dermatix" pa cu to probati naci, nista me ne kosta da probam.

http://www.dermatix-scg.net/
Sajo---:

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 04/09/2007 23:24

sad sam nasla jos jedan clanak u kojem stoji (sto se tice silikona) da se mogu nabaviti plasteri od silikona i lijepiti na keloide a pored toga moze se kombinovati silikon plasteri + lijecenje sa "pritiskom" (za to mozes nabaviti zavoje). silikon plastere mozes imati na keloidima 24 sata, a sto se tice samog "pritiska" 30 minuta dnevno (logiku vidim jedino da se oni na neki nacin onda "povlace" ili smanjuju, ne dobijaju oksigen kao inace).

ovo je jeftina alternativa a ako uspije vrijedno je tvog truda. :)
cHupjahalic@

PostPostao/la melb26sa dana 05/09/2007 08:59

Probaj sa Jomelop-om (iliti JOvanov MELem za OPekotine). Pomaze i kod oziljaka cak iako su stari. Cijena 11,20 KM i moze se naci u apotekama.
melb26sa

PostPostao/la Sajo---: dana 05/09/2007 09:33

melb26sa je napisao/la:Probaj sa Jomelop-om (iliti JOvanov MELem za OPekotine). Pomaze i kod oziljaka cak iako su stari. Cijena 11,20 KM i moze se naci u apotekama.

Hvala, probat cu svakako,...
Sajo---:

PostPostao/la kindje dana 07/09/2007 14:11

Nisam vjerovao da cu vidjeti ovu temu ovdje ali evo da se i ja pridruzim vama...
Nemoj da te ovo obeshrabi ali i ja imam keloide(ni malo esteski lijepe :sad: jos od puberteta na ramenima i vjeruj da sam probao sve moguce...i jos ih danas imam (35g) i nisam nasao nacin da ih uklonim.
Vremenom sam se oslobodio i za izlaske na plazu i bazen bilo je i gorih stvari u zivotu pa su keloidi postali moj manji problem.

Inace u pubertetu sam koristio i Jovanov melem i rezultat je da su se malo smanjivali i omeksavali ali i ne nestajali...probaj u svakom slucaju!

Svojevremenu i staroj Jugi sam trazio lijek za moj problem na
VMA Bg -> operacija koja ni malo ne pomaze samo jos vise se stvaraju na shavovima
Rebro Zg -> kortizonaska terapija mjesecno preko dvije godine i rezultat je da su se malo smanjivali ali i ne nestajali...

Na zapadu su me uvjeravali da crnci u Africi rezu kozu da bi se Keloidi stvarali ali niko od ljekara nije predlozio nikakvu terapiju vec vise akademski pristup da se jedan otvori i istraze sastav i razlozi njihovog stvaranja...za to nisam imao ni vremena ni finansija u to vrijeme....

Nadam se da ces uspjeti nacin da ih odklonis jer znam koliko mogu biti opterecenje....
kindje

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 07/09/2007 14:43

ja sam tek kad sam vidjela ovu temu sjela i pokusala malo da pronadjem informacije o keloidima.
vidjela sam i slike, nikad prije nisam za to cula.

ali gledajuci slike i citajuci pojedine clanke vidim da stoji da se keloidi vecinom pojave na grudima kod muskaraca ili po ledjima.
crna rasa je vise izlozena nego bijela (nisam mogla pronaci razlog zasto i zbog cega).

al` i to je jedan dio vas, vase koze... bitno je da nije zarazno, da vas ne boli (nadam se da ne boli) a ne razmisljajte sta ce neko pomisliti na plazi.

mrzim norme koje prihvatimo tek tako i onda kad nam se nesto desi zahvaljujuci tim "normama" ne radimo ono sto volimo i zelimo.

opustite se, idite na plazu, skinite majice a oni koji bulje i nisu vrijedni paznje. :)

p.s. o operacijama sam citala, stoji izmedju ostalog da su sanse 50 - 50 da keloidi nestanu i ne povrate se.
cHupjahalic@

PostPostao/la aminchev2 dana 07/09/2007 15:22

cao cao ljudi
nakon moje operacije se ispostavilo da imam keloid
zato sto je operacija bila na vratu, morao se ukloniti
JEDINI nacin da se keloid ukloni je uz pomoc inekcije steroida

dobila sam 12 inekcije, svaki mjesec po jedan, godinu dana nakon operacije.
nemam keloida, ali jos dan danas izgleda rez kao da sam se prekljuce operisala.

tako... ako hocete da se rijesite tog keloida... steroidi.
sori
aminchev2

PostPostao/la Sajo---: dana 07/09/2007 17:13

kindje je napisao/la:Nisam vjerovao da cu vidjeti ovu temu ovdje ali evo da se i ja pridruzim vama...
Nemoj da te ovo obeshrabi ali i ja imam keloide(ni malo esteski lijepe :sad: jos od puberteta na ramenima i vjeruj da sam probao sve moguce...i jos ih danas imam (35g) i nisam nasao nacin da ih uklonim.
Vremenom sam se oslobodio i za izlaske na plazu i bazen bilo je i gorih stvari u zivotu pa su keloidi postali moj manji problem.

Inace u pubertetu sam koristio i Jovanov melem i rezultat je da su se malo smanjivali i omeksavali ali i ne nestajali...probaj u svakom slucaju!

Svojevremenu i staroj Jugi sam trazio lijek za moj problem na
VMA Bg -> operacija koja ni malo ne pomaze samo jos vise se stvaraju na shavovima
Rebro Zg -> kortizonaska terapija mjesecno preko dvije godine i rezultat je da su se malo smanjivali ali i ne nestajali...

Na zapadu su me uvjeravali da crnci u Africi rezu kozu da bi se Keloidi stvarali ali niko od ljekara nije predlozio nikakvu terapiju vec vise akademski pristup da se jedan otvori i istraze sastav i razlozi njihovog stvaranja...za to nisam imao ni vremena ni finansija u to vrijeme....

Nadam se da ces uspjeti nacin da ih odklonis jer znam koliko mogu biti opterecenje....

hvala na podrsci, mislim da cu pokusati s ovom kremom dermatix, cujem od mnogih da je dobra, pa kako bilo da bilo,...

cHupjahalic@

Hvala velika na ovakvim rijecima, to lijepo izgleda kada se cita ali je takav efekat vrlo teško postici, ekstremno je neugodno kada ti neko pogleda u ledja a ti znas zasto gleda, naravno, naučis se zivjeti s tim ali nikada ti nije svejedno (barem meni), npr. uvijek trazim neke izolovane plaze, ekstremno rijetko se skidam, ma sta da vam pričam jednostavno smeta,... Pokušat cu još ovih zafrkancija koje ste mi rekli pa ako ne uspije nikome nista, ko ga sisa,...

A ako uspije bit ce dernek :D :D :D

Hvala!!!
Sajo---:

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 07/09/2007 17:31

Sajo---: je napisao/la:hvala na podrsci, mislim da cu pokusati s ovom kremom dermatix, cujem od mnogih da je dobra, pa kako bilo da bilo,...

cHupjahalic@

Hvala velika na ovakvim rijecima, to lijepo izgleda kada se cita ali je takav efekat vrlo teško postici, ekstremno je neugodno kada ti neko pogleda u ledja a ti znas zasto gleda, naravno, naučis se zivjeti s tim ali nikada ti nije svejedno (barem meni), npr. uvijek trazim neke izolovane plaze, ekstremno rijetko se skidam, ma sta da vam pričam jednostavno smeta,... Pokušat cu još ovih zafrkancija koje ste mi rekli pa ako ne uspije nikome nista, ko ga sisa,...

A ako uspije bit ce dernek :D :D :D

Hvala!!!

ljudi su puni predrasuda, kod tebe gledaju ledja a kod mene i drugih nesto drugo. niko od nas nije idealan, a zamarati se citavo vrijeme zasto te ovaj ili onaj gleda nije vrijedno truda. :)
cHupjahalic@

PostPostao/la Sajo---: dana 09/09/2007 22:48

Evo, kupio sam kremu dermatix u apoteci, 15 g se dobije u tubi, košta 85 KM, pa ko voli nek' izvoli, ima vjerovatno u svim malo bolje opskrbljenim apotekama stoga ko ima ovakvih problema neka uzme i proba, nista ga nece kostati a moze dosta postici tretmanom, cuo sam da dobro "radi" i da se "obilato" koristi poslije plasticnih operacija za uklanjanje ožiljaka kao i za smanjivanje pa i potpuno uklanjanje keloida,...
Sajo---:

PostPostao/la cHupjahalic@ dana 11/09/2007 13:47

ja sam gledala, listala po net-u u vezi ove dijagnoze i nasla neke slike.
keloidi izgledaju nesto kao masno tkivo kad se sakupi ali samo sto su crvene boje, jel` to tacno?
moraju li biti crveni?
cHupjahalic@

PostPostao/la Sajo---: dana 11/09/2007 14:26

ne, ne mora znaciti da su crveni, kod mene je nekoliko crveno dok su ostali iste boje kao i ostatak tijela ili malo svjetliji, ko zna od cega to zavisi,...
Sajo---:

PostPostao/la _Jenny_ dana 12/09/2007 16:41

Ch....evo ja nasla zasto nastaju:
Nastaju zbog nekontroliranog bujanja vezivnog tkiva na tipičnim mjestima: prsa, ramena, šija, ušne resice. Rjeđe nastaju na ostalim lokacijama.
_Jenny_

PostPostao/la zena21 dana 19/09/2007 15:39

Sajo jarane, fercera li ta krema :? :D
zena21

PostPostao/la Sajo---: dana 20/09/2007 10:39

Vidjet cemo fercera li za pola mjseca, jedan keloid (najveci) se smanjio bar za jednu trecinu dok kod ostalih nema zapazenijeg napredka ali oni su i nekako čvrsći od ovoga sto se smanjio pa predpostavljam da treba vise vremena da djeluje.

Danke na pitanju. ;)
Sajo---:

PostPostao/la zena21 dana 20/09/2007 10:42

Sajo---: je napisao/la:Vidjet cemo fercera li za pola mjseca, jedan keloid (najveci) se smanjio bar za jednu trecinu dok kod ostalih nema zapazenijeg napredka ali oni su i nekako čvrsći od ovoga sto se smanjio pa predpostavljam da treba vise vremena da djeluje.

Danke na pitanju. ;)

super... samo nastaviti koristiti :) :)

sretno :-) :-)
zena21

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.