obdanista

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

obdanista

PostPostao/la tempora dana 16/02/2007 23:18

Da li znate gdje mogu naci info o obdanistima u Sarajevu i u BiH , njihovom kvalitetu, nacinu rada, pedagoskim planovima, profesionalnosti uposlenika, namjestaju obdanista ( te o bezbjednosti istih), propisima o lokacijama i zakoniku koji odredjuje nacin rada i mjere?
Kakva su vasa iskustva i ( sobzirom na nezaposlenost) koliko i kako se obdanista koriste?
Vidjela sam par obdanista koja su smjestena u stambenoj zgradi, na drugom spratu,sa debelim teskim zavjesama na prozoru, sto mi nije dalo nikakav osjecaj povjerenja, pa se pitam kakva je kontrola i profesionalnost na ovom polju?
Znaci, gdje su locirana obdanista ( gdje je dozvoljena lokacija), kako su namjestena i postoje li striktni propisi o istome?
tempora

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 17/02/2007 10:57

gdje planiras zivjet u Sa?
ja sam vidio tamo negdje na Barama cini mi se ,obdaniste sa bastom ali vece, nesto kao Leptir cini mi se, djeca trce okolo....sad ne mogu se sjetit dje tacno.... imas od onog turskog koledza na Vracama, ne znam kolko kosta, ali djeca vazda trce po dvoristu!
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la tempora dana 17/02/2007 14:52

Bosanac sa dna kace je napisao/la:gdje planiras zivjet u Sa?
ja sam vidio tamo negdje na Barama cini mi se ,obdaniste sa bastom ali vece, nesto kao Leptir cini mi se, djeca trce okolo....sad ne mogu se sjetit dje tacno.... imas od onog turskog koledza na Vracama, ne znam kolko kosta, ali djeca vazda trce po dvoristu!

Vidjela sam dva iznad Katedrale, oba smjestena u stambenim zgradama, kako rekoh sa dugim debelim zavjesama ( sto je dokaz da se ne razmislja o sigurnosti djece), pa sam se zapitala kako je uopste moguce da obdaniste bude smjesteno u sred stambene zgrade, bez da ima pomocni izlaz u slucaju opasnosti itd. Te mi se kroz isto namecu sva ova pitanja koja sam vec postavila. :?
tempora

PostPostao/la Lace dana 17/02/2007 19:50

imas obdaniste na skenderiji...nekad se zvalo buducnost (tu sam ja isla)...sada ga je uzeo SOS kinderdorf il tako nekako...mala ljubicasta prizemna zgradica...ima ogradjeno dvoriste i kucicu s cuvarem ispred...kad dodjes obidji ...odmah je pored nebodera gorenje :)
Lace

PostPostao/la Lace dana 17/02/2007 19:51

tempora je napisao/la:

Vidjela sam dva iznad Katedrale, oba smjestena u stambenim zgradama, kako rekoh sa dugim debelim zavjesama ( sto je dokaz da se ne razmislja o sigurnosti djece), pa sam se zapitala kako je uopste moguce da obdaniste bude smjesteno u sred stambene zgrade, bez da ima pomocni izlaz u slucaju opasnosti itd. Te mi se kroz isto namecu sva ova pitanja koja sam vec postavila. :?

to su ti tzv. igraonice...vrlo aktuelne sada gdje djeca borave po par sati...sada ti igraonice otvaraju...osobe koje su zavrsile pedagosku akademiju...i dovoljno je da imaju stan ...ili neki veci prostor koji prilagode potrebama
Lace

PostPostao/la Lace dana 17/02/2007 19:56

http://sarajevo.city.ba/?cat=226

Djeca Sarajevo La Benevolencija 4 Sarajevo +387 33 213 529

Dječiji vrtić Bajka Vrbanjuša 138 Sarajevo +387 33 531 649

Dječiji Vrtić NUR Zagrebačka 55 Sarajevo +387 33 52 35 50

Dječiji vrtić Skenderija Skenderija 20 Sarajevo +387 33 208 234

Dječiji vrtić Sveta obitelj Briješćanska b.b. Ilidža +387 33 458 915

JU Vrtić Dunje Brčanska b.b. Sarajevo +387 33 648 984

JU Vrtić Šareni Voz Odobašina 10 Sarajevo +387 33 206 517

PHOENIX inicijativa za Waldorf pedagogiju Kraljice Jelene 84 Sarajevo +387 61 25 62 89

Vrtić Biseri Očaktanum 60a Sarajevo +387 33 536 220

Vrtić Labudovi Prvomajska 41 Sarajevo +387 33 643 194

Vrtić Rosica Paromlinska 7 Sarajevo +387 33 525 028
Lace

PostPostao/la neutral dana 17/02/2007 19:58

nisu mi poznati elitni vrtici u gradu ali...zasigurno znam da vecina drzavnih imaju jako lose uslove za rad... pocevsi od velikog broja djece na jednu vaspitacicu... lose ishrane... higijenskih uslova... djeca dolaze bolesna u vrtic... a vaspitacice!!! hmmm ni djecu svog dusmana ne bi poslala njima... ( tu prednjaci onaj prije rata jako lijep vrtic na Otoci)...
u gradu ima mnogo onih privatnih vrtica (nelegalnih) a to znaci vaspitacica ostane bez posla i u svom stanu cuva desetak djece... to nekako bude najidealnija i najtoplija atmosfera...i djeca uzivaju...
znam da jedan vrtic u tom fazonu ima na Bjelavam drzi ga jedan stariji bracni par s kcerkom...imaju oko 30-oro djece i ono kao jako je tesko ubacit djete kod njih... prije par godina je to bilo kao IN djete dati njima...
a sigurnost ...hm... o tome bi se moglo ...
jedan od boljih vrtica je i onaj na Stup pored katolicke crkve... ne radi dvije godine (jer je tu sad smjesten drugi dio KSC) al ce opet poceti u septembru jer je zgrada za KSC pri kraju izgradnje.. vrtic je na mirnom mjest sa jako velikim dvoristem...
postoji i pvt vrtic kod Velike baste ... kazu da ima odlicne uslove...
itd...
neutral

PostPostao/la semmy dana 17/02/2007 20:46

[quote="neutral"]nisu mi poznati elitni vrtici u gradu ali...zasigurno znam da vecina drzavnih imaju jako lose uslove za rad... pocevsi od velikog broja djece na jednu vaspitacicu... lose ishrane... higijenskih uslova... djeca dolaze bolesna u vrtic... a vaspitacice!!! hmmm ni djecu svog dusmana ne bi poslala njima...

nisi bas u pravu... moj sin ide u drzavni vrtic od svoje 2-ge godine, sada mu je 8 god i ide u produzeni boravak u istom vrticu...prezadovoljan je vaspitacicama, od samog pocetka, imaju razni program za male, razne sekcije, u kojima je i on ucestvovao i na federalnom takmicenju, na opcinskom , kantonalnom u sekciji mladih glumaca....obilaze kulturna mjesta grada, od muzeja, pozorista pa na dalje....ovisno o vremenu su napolju, u parku, igraju se....hrana je raznolika i friska, za dorucak razni namazi uz toplo mlijeko ili caj, svaki dan kuhani obrok za rucak, uzina voce po zelji ili namaz....u produzenom boravku su 2-je uciteljice na njih 12-tero ucenika, rade i zadacu s njima svaki dan...
pri upisu u vrtic, produzeni boravak, obavezni su nalazi ljekara, bris grla i nosa, zbog raznih bakterija, ako bris nije ok ne moze ni ici u vrtic dok ne ozdravi..sto u skolama nije obavezno....
prostorije su prostrane, sa jako puno svjetlosti i odvojeni su od djece koja idu u vrtic, ciste su sto je jako bitno....tako da je vtic ipak sigurniji od svih bolesti nego skole...
semmy

PostPostao/la tempora dana 18/02/2007 21:04

Lace je napisao/la:
tempora je napisao/la:

to su ti tzv. igraonice...vrlo aktuelne sada gdje djeca borave po par sati...sada ti igraonice otvaraju...osobe koje su zavrsile pedagosku akademiju...i dovoljno je da imaju stan ...ili neki veci prostor koji prilagode potrebama

Sve da su i igraonice Lace, ( meni rekose da su oba djecija obdanista!) prostor mora valjda odgovarati kojekakvim propisima? Nelogicno mi je da bilo ko sa pedagoskom akademijom i stanom moze tek tako otvoriti obdaniste!
Ono sto sam ja vidjela izvana, ( znaci ne mogu govoriti o enterijeru ili kvaliteti pedagoskog programa) djelovalo mi je glede sigurnosti te djece krajnje sumnjivo!
Zapitala sam se, na koji nacin bi se ta djeca evakuisala, u slucaju pozara ili bilo koje druge opasnosti. A sama cinjenica da na prozorima vise teske debele zavjese=govori o tome da se o sigurnosti zasigurno nije mislilo!
Da li znas, gdje mogu procitati zakone po ovom pitanju i kako se oni kontrolisu?
tempora

PostPostao/la Lace dana 19/02/2007 00:15

tempora je napisao/la:
Lace je napisao/la:
tempora je napisao/la:

Sve da su i igraonice Lace, ( meni rekose da su oba djecija obdanista!) prostor mora valjda odgovarati kojekakvim propisima? Nelogicno mi je da bilo ko sa pedagoskom akademijom i stanom moze tek tako otvoriti obdaniste!
Ono sto sam ja vidjela izvana, ( znaci ne mogu govoriti o enterijeru ili kvaliteti pedagoskog programa) djelovalo mi je glede sigurnosti te djece krajnje sumnjivo!
Zapitala sam se, na koji nacin bi se ta djeca evakuisala, u slucaju pozara ili bilo koje druge opasnosti. A sama cinjenica da na prozorima vise teske debele zavjese=govori o tome da se o sigurnosti zasigurno nije mislilo!
Da li znas, gdje mogu procitati zakone po ovom pitanju i kako se oni kontrolisu?

odgovore na tvoja pitanja bi trebalo da mozes dobiti od PPZ-a (prosvjetno pedagoski zavod)...a ne od nekog s foruma ...oni su nadlezni za obrazovanje djece kako skolske tako i predskolsko...s obzirom da su u sklopu kantonalnog ministarstva obrazovanja znaci da imaju veze i s davanjem dozvola za pokretanje igraonica

trebalo bi biti ovdje - Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 4/98, 9/00 i 18/02) ali koliko ja znam nema na netu
Lace

PostPostao/la Lace dana 19/02/2007 00:16

evo ima zakon za tuzlanski kanton pa vidi

http://www.vladatk.kim.ba/Vlada/Dokumen ... odgoju.htm
Lace

PostPostao/la Lace dana 19/02/2007 00:24

Lace

PostPostao/la budala_mahnita dana 19/02/2007 00:36

Kada je svojevremeno meni trebao vrtic, obisla sam dosta privatnih, s javnim vrticem kao zadnjom opcijom...kad ono gle iznenadjenja... Pocevsi od neprihvatljivih cijena, u koje ama bas nista nije uracunato (donosis svoju hranu, placas izlete...), preko dvoetaznih prostorija gdje na gornjem spratu, na vrh "stotinu" stepenica, spavaju djeca, dobrodoslice tipa "ama samo udjite obidjite, moze vase dijete odmah sutradan krenuti, pa bris kad stigne" :shock: :( , prostorije bez prozora, uticnice na dohvat ruke, bez zastitnika...
A onda iznenadjenje... javni vrtic - propisi striktni, bez gotovog nalaza nismo mogli ni prismrditi unutra, sve cisto, uredno, vaspitacice obrazovane, uredne, pravi primjer djeci, dorucak za deset, uzina voce, rucak za deset... Naravno znam samo za taj jedan javni vrtic, zaboravila sam ime, preko puta Doma pisaca...za svaku pohvalu! Za ostale ne znam.
budala_mahnita

PostPostao/la Sejla dana 19/02/2007 00:41

Evo link Prosvjetno-pedagoškog zavoda Ministarstva obrazovanja i kulture Kantona Sarajevo. Tu bi trebala naći informacije koje te interesuju. Sretno!

http://www.ppzsa.iweb.ba/
Sejla

PostPostao/la tempora dana 19/02/2007 01:51

Hvala svima! :)
tempora

PostPostao/la zena21 dana 19/02/2007 11:25

Jedno od moje djece je islo u vrtic na Ciglanama, cini mi se da je Bambi. Tamo je naucila citati, pisati i bila sam zadovoljna hranom, smjestajem i ostalim. Cijena 220KM. Bio je i produzeni boravak koji se placao dodatno, ali posto ona nije isla, nemam pojma koliko kosta.

Drugo dijete je islo u privatni vrtic na K. Brdu. Cijena 250KM plus produzeni boravak ako zelis. I tu sam bila zadovoljna, jer su oni organizirali neke radionice, ucenje engleskog, izlete...Isli su u posjete drugim vrticima, u kino...

Eto, to je ono sto se mogu sjetiti... Davno je to bilo :D
zena21

PostPostao/la Bajko dana 19/02/2007 11:32

na vracama je trenutno u pripremi jedno obdaniste koje ce funkcionisati po principima waldorfske skole. obdaniste ce biti u privatnoj kuci u posebno uredjenom prostoru. trenutno se ovo obdaniste nalazi u iznajmljenom prostoru u svrakinom selu (u krugu suda) a koliko ja znam na proljece je planirano preseljenje u novi prostor na vracama (blizu spomenika vraca).
Bajko

PostPostao/la van Basten dana 20/02/2007 02:26

Ja sam išao u vrtić Kekec na Č.Vili i bilo mi je baš super :D
Al od tada je prošlo dobrih 20-25 godina pa ne garantujem kakav je sad. Premda, iskustva iz druge ruke kažu da je u tim "državnim" vrtićima uglavnom ok, iako naravno uvijek postoji mogućnost da se naleti na kakvu namćoricu
van Basten

PostPostao/la Abu FEED el-Castro dana 20/02/2007 02:32

S vrtićem Nur na Grbavici sam bio fakat zadovoljan. Oni baš vode računa o djetetu, redovno kupe nekakve nagrade i priznanja... na lijepom je mjestu, ima prostora oko objekta, nema spratova (nikakva nedobog improvizacija)...
Abu FEED el-Castro

PostPostao/la penzioner dana 21/02/2007 01:28

Moj mali je išao u vrtić kod II gimnazije, u sklopu iste. Vaspitačice pričaju engleski, djeca stranaca idu tu kao i domaći. Djeca vole ići tamo. Bilo je 200KM. Imaš još i Igraonicu dobru na Trgu Heroja. Ostaviš djecu tamo na nekoliko sati da se igraju, a ti fino tutnjaš s dragom po gradu. Nije skupo. Dobre vaspitačice. Privatno.
penzioner

PostPostao/la tempora dana 21/02/2007 01:58

Ili ja ne trazim dobro ili nema opsirno o uslovima za bezbjednost, namjestaju itd?
tempora

PostPostao/la Lace dana 21/02/2007 11:56

tempora je napisao/la:Ili ja ne trazim dobro ili nema opsirno o uslovima za bezbjednost, namjestaju itd?

član 7.

Predškolske ustanove organizuju se i rade u skladu sa Pedagoškim standardima za predškolski odgoj i obrazovanje (U daljem tekstu: Standardi) i Normativima prostora, opreme i didaktičkih sredstava predškolskog odgoja i obrazovanja (u daljem tekstu: Normativi).
Standarde i Normative iz stava 1. ovog člana utvrđuje Ministarstvo na prijedlog Prosvjetno - pedagoškog zavoda KantonaSarajevo (u daljem tekstu: Zavod).

član 8.

Osnivač predškolske ustanove obezbjeđuje sredstva potrebna za osnivanje.

član 9.

Predškolska ustanova se može osnovati :
- ako postoji dovoljan broj djece za formiranje najmanje dvije odgojne grupe,
- ako je osiguran dovoljan broj radnika odgovarajuće stručne spreme, u skladu sa Standardima i programima predškolskog odgoja obrazovanja,
- ako je osiguran prostor, oprema i didaktička sredstva, u skladu sa Standardima i Normativima

član 13.

Na osnivanje, rad, statusne promjene i prestanak rada predškolske ustanove primjenjuju se odredbe Zakona o ustanovama (u daljem tekstu : Zakon), ukoliko ovim zakonom nije drugačije određeno. S L U Ž B E N E N O V I N E Broj 4 - Strana 72 KANTONA SARAJEVO Subota, 7. marta 1998.

vjerovatno ima u ovom zakonu o ustanovama ...osnivanje...a sigurno da negdje postoji i neki podzakonski akt ili pravilnik koji regulise standarde
Lace

Re: obdanista

PostPostao/la van Basten dana 20/09/2013 12:53

kad se vadi bris grla i nosa za upis djeteta u obdanište, da li se to radi kod njegove pedijatrice ili direktno na Ilidži? Ako je ovo drugo, treba li kakva uputnica od njegove pedijatrice?
van Basten

PostPostao/la South Blue Mama dana 20/09/2013 13:12

sa uputnicom od pedijatra ides ili na ilidzu ili u crveni polumjesec, zavisno od toga sta ti je blize
prije brisa ne prati zubice, ne jesti
bris se radi do 12 sati i sa obje lokacije se analizira na ilidzi u DZ
South Blue Mama

PostPostao/la van Basten dana 20/09/2013 15:02

South Blue Mama je napisao/la:sa uputnicom od pedijatra ides ili na ilidzu ili u crveni polumjesec, zavisno od toga sta ti je blize
prije brisa ne prati zubice, ne jesti
bris se radi do 12 sati i sa obje lokacije se analizira na ilidzi u DZ

ok, hvala... još potpitanje - moram li voditi dijete sa sobom po uputnicu ili je dovoljno da odem sam sa njegovomknjižicom i kažem za šta mi treba uputnica? Ne bih ga baš vodao po čekaonicama prehlađene djece ako ne moram
van Basten

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.