Uzgoj cvijeca

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Uzgoj cvijeca

PostPostao/la Dori dana 18/08/2011 19:19

Osim kuhanjem pocela sam se baviti i bastovanstvom.....domacica prava :D

Nego....uhvatila sam sjeme kadifa, ali me zanima zna li iko kako se razmnozavaju pelargonije ili kako ih ono zovu "muskatini" ili tako nesto. Imaju li pelcer ili sjeme? I ostalo...kako, kad, zasto....HELP!

slika
Dori

Re: Uzgoj cvijeca

PostPostao/la Strpljiva dana 18/08/2011 20:44

Za početak sretno s baštovanstvom :) Plemenit i lijep hobi. Moja mama je ljubitelj, pa sam ljubav prema cvijeću naslijedila od nje.

A za pelargonije koliko znam trebaš pelcer. Pretpostavljam da postoji i sjeme, ali to moraš posijati već u jan-feb. Početkom proljeća možeš kupiti u onim malim saksijama. Mislim da ne budu veći od 5-6 cm. Presadiš u veće saksije i imaš prelijep i zahvalan cvijet do jula. Samo pazi ako budeš kupovala postoje dvije vrste. Jedne imaju veći i bujniji cvat. Te traži.
Strpljiva

PostPostao/la Dori dana 19/08/2011 07:38

Hvala puno!!! ;-) :thumbup:
Dori

PostPostao/la Suzie Q dana 21/08/2011 13:56

ja sam pelargonije uvijek razmnožavala pelcerima i to samo tako što ga zabodem u zemlju i tretiram kao da ima korijen, brzo se primi. a pošto ta biljka može trajati godinama, stare stabljike koje su bile na izmaku snaga sam upravo mijenjala njihovim pelcerima. one su zaista zahvalno cvijeće.

drago mi je da se otvorila ova tema jer ja uglavnom uzgajam sobno cvijeće i često imam pitanja na koje jedva nađem odgovore.
Suzie Q

PostPostao/la Ljuska_u_BaklaFi dana 21/08/2011 19:36

Zimi saksije skloni na mjesto gdje nece smrznuti, i u proljece vrlo brzo pocinju da cvjetaju, od njih slobodno uzmi granchice i rasadi ukoliko ih jos trebas,. Na taj nacin godinama nisam morala kupitio njihov "rasad". I bas kako neko rece samo zabodi u zemlju, jednostavno se prime.
Ljuska_u_BaklaFi

PostPostao/la wewa dana 22/08/2011 10:04

pelargonije i muskatle nisu isto cvijece: muskatle su visegodisnje, ove pelargonije koje kupujemo u sadnicama na proljece nisu. pelargonije imaju mnogo tanji list i obicno padaju, muskatle rastu uspravno.

ja ove godine imam crvene i bijele petunije, jos od pocetka maja, ali su vec sad na izdisaju... steta ziva.
wewa

PostPostao/la CherryLips dana 22/08/2011 14:28

Ima li neko fino cvijece da bih ga mogla sad zasaditi i staviti na balkon,da mi cvate septembar i oktobar?
Lani sam imala pun balkon surfinija i jos nekog cvijeca(sad mu se ne mogu sjetiti imena da me ubijete) a ove godine bas nista,pa bih sad nesto voljela staviti da mi se balkon zasareni.
CherryLips

PostPostao/la wewa dana 22/08/2011 14:44

CherryLips je napisao/la:Ima li neko fino cvijece da bih ga mogla sad zasaditi i staviti na balkon,da mi cvate septembar i oktobar?
Lani sam imala pun balkon surfinija i jos nekog cvijeca(sad mu se ne mogu sjetiti imena da me ubijete) a ove godine bas nista,pa bih sad nesto voljela staviti da mi se balkon zasareni.

probaj s grmovima hrizantema, one su trajnice a cvjetaju do zime
wewa

PostPostao/la CherryLips dana 15/09/2011 11:55

Dobila sam na poklon divnu orhideju,ima dvije grane pune cvjetova,sta da radim s njom? Trebam li je i kad presadjivati,kako se zaljeva...??
CherryLips

PostPostao/la veliki štrumf dana 15/09/2011 12:24

Moja mama je prije mjesec i po bila u posjeti kod prijateljice u Austriji i kad je došla sva oduševljena mi priča kako svi imaju po nekoliko prelijepih orhideja u stanovima al' da joj je kao i meni uostalom, čudan način kako ih zaljevaju( konkretno ta njena prijateljica)naime,kaže da je lonac(saksiju) sa orhidejom stavila u lonac sa mlakom,skoro pa toplom vodom i tako je ostavila par sati.
Eh,sad ja već neko vrijeme kanim da sebi nabavim makar jednu orhideju i nadam se da će mi cvjećarka kod koje budem kupovala znat objasnit nešto više o njenoj njezi.
Zadnja izmjena: veliki štrumf; 15/09/2011 12:27; ukupno mijenjano 1 put/a.
veliki štrumf

PostPostao/la Strpljiva dana 15/09/2011 12:26

CherryLips je napisao/la:Dobila sam na poklon divnu orhideju,ima dvije grane pune cvjetova,sta da radim s njom? Trebam li je i kad presadjivati,kako se zaljeva...??

viewtopic.php?f=23&t=87789

Za sada je stavi na istočni prozor. Kuhinja bi bila idealna zbog vlažnosti vazduha. Što se zaljevanja tiče, potopi saksiju u vodi i ostavi je 30-45 minuta. Tokom ljeta to radi svakih 7-10 dana, a zimi 15. Generalno, orhideje ne vole vodu previše. Pa bolje i da ih zaljevaš manje, nego da pretjeraš, inače će istruliti. Ja bih ti savjetovala da zaljevaš svakih 10-ak dana i ponekad možeš da im našpricaš listove vodom.

Ja sam tokom jula bila odsutna 15 dana i u međuvremenu su mi drugi zaljevali. Rezultat je bio da su listovi počeli opadati, a korijen truliti. Pošto očito bilo spasa, ja ih izvadim iz supstrata (zemlja za orhideje, inače kora) i stavim u vodu, nisam imala šta izgubiti. Lucidno, jer one ne podnose vodu. Stajale su tako bar 2 sedmice i kada sam se konačno nakanila da ih bacim, vidim da su pelceri počeli da izbijaju. Ostavila sam ih da izrastu, pa vidim hoću li uspjeti uspiješno presaditi i spasiti ih.

Tebi sretno i nemoj se puno mučiti oko njih. Ne traži puno. Samo mu pogodi pravi prozor, osvjeteljenje i imaš predivan cvijet par godina.
Strpljiva

PostPostao/la male_okice dana 16/09/2011 09:20

imam problem sa svojim ruzmarinom...na proljece dobijem ja ruzmarin na poklon mali sasvim...i bio lijep drzala ga na prozoru u stanu cak i procvjetao...saksija...umjereno sam zalijevala itd...medjutim u zadnjih mjesec dana prvo se pocela jedna strana susiti pa druga pa sad je sav se osusio...listovi su mu svi pozutjeli...sav je jadan neki... :( malo sam pokusala da povucem da vidim da li je korijen jos ok i cini mi se da jeste...odnijela sam ga kuci gdje trebamo preseliti i stavila na balkon-kontam mozda mu ne odgovara zatvoren prostor zeli biti napolju...ne znam ako neko ima neki prijedlog sta da mu ucinim ili kako da ga spasim neka podjeli....
male_okice

PostPostao/la Suzie Q dana 16/09/2011 11:03

male_okice je napisao/la:imam problem sa svojim ruzmarinom...na proljece dobijem ja ruzmarin na poklon mali sasvim...i bio lijep drzala ga na prozoru u stanu cak i procvjetao...saksija...umjereno sam zalijevala itd...medjutim u zadnjih mjesec dana prvo se pocela jedna strana susiti pa druga pa sad je sav se osusio...listovi su mu svi pozutjeli...sav je jadan neki... :( malo sam pokusala da povucem da vidim da li je korijen jos ok i cini mi se da jeste...odnijela sam ga kuci gdje trebamo preseliti i stavila na balkon-kontam mozda mu ne odgovara zatvoren prostor zeli biti napolju...ne znam ako neko ima neki prijedlog sta da mu ucinim ili kako da ga spasim neka podjeli....

mojoj mami se isto dogodilo ovog ljeta, isto nemamo objašnjenje za to... doduše, naš je bio na balkonu cijelo ljeto ali to ne mijenja stvar da se osušio sam od sebe.
Suzie Q

PostPostao/la male_okice dana 16/09/2011 12:22

Suzie Q je napisao/la:
male_okice je napisao/la:imam problem sa svojim ruzmarinom...na proljece dobijem ja ruzmarin na poklon mali sasvim...i bio lijep drzala ga na prozoru u stanu cak i procvjetao...saksija...umjereno sam zalijevala itd...medjutim u zadnjih mjesec dana prvo se pocela jedna strana susiti pa druga pa sad je sav se osusio...listovi su mu svi pozutjeli...sav je jadan neki... :( malo sam pokusala da povucem da vidim da li je korijen jos ok i cini mi se da jeste...odnijela sam ga kuci gdje trebamo preseliti i stavila na balkon-kontam mozda mu ne odgovara zatvoren prostor zeli biti napolju...ne znam ako neko ima neki prijedlog sta da mu ucinim ili kako da ga spasim neka podjeli....

mojoj mami se isto dogodilo ovog ljeta, isto nemamo objašnjenje za to... doduše, naš je bio na balkonu cijelo ljeto ali to ne mijenja stvar da se osušio sam od sebe.

kod nas pred kancelarijom proslu zimu prezimio u saksiji jedan citav ogroman nista mu nije bilo, i ja sve kontam hajd mozda ne voli biti u zatvorenom-jer nemam balkona da nije vanjsko cvijece...eh mozda nam se pomladi...
male_okice

PostPostao/la Zoya dana 16/09/2011 12:51

Dobra tema. Pratim :) Inace nista oko cvijeca ne znam, cak mi i plasticno pozuti.
Zoya

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: niceman, zbatman i 14 gostiju.