Uzgajanje bilja u kući

Očuvanje čovjekove okoline.

Uzgajanje bilja u kući

PostPostao/la kOmpir dana 27/01/2011 20:04

Čisto me zanima uzgaja li neko bilje (začinsko, ukrasno, voće-povrće) u zatvorenom prostoru?

Ja sam 17.1. posadio nešto bosiljka, feferona, nane, i origana i stavio kraj prozora nebil' proklijalo... još uvijek ništa. Trenutno mi u stanu temperatura ne pada ispod 14C. Kad ugrije (aBD) planiram iznijeti na balkon sve što mi je uspjelo izrasti, a planiram posaditi još mnogo toga.

Ako neko ima iskutva neka ga podijeli :-D
kOmpir

Re: Uzgajanje bilja u kući

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 28/01/2011 06:30

PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la kOmpir dana 28/01/2011 11:53

Najs :-D Vidimo se tamo :)

Ja jutros posadio u 3 kanistera od vode (od po 5l) špinat, zelenu salatu, i rotkvice... to zimi navodno dobro raste :)
kOmpir

PostPostao/la hassena dana 28/01/2011 12:22

Uvijek mi je bilo primamljivo kad kuhar sa prozora uzme peršun, bosiljak,..ne bi bilo lose probati..
Nego, krompir, sta je sa natur sajmom zdrave hrane, prirodno proizvedene u SA
hassena

PostPostao/la kOmpir dana 28/01/2011 17:19

hassena je napisao/la:Uvijek mi je bilo primamljivo kad kuhar sa prozora uzme peršun, bosiljak,..ne bi bilo lose probati..

Nisam baš siguran na šta baš misliš. Googlao sam sajmove, ništa nisam našao na tu temu u Sa.
kOmpir

PostPostao/la The Nightwatchman dana 28/01/2011 21:35

da nisi malo poranio sa sijanjem. hladno je i malo je svjetla. redovno sijem sve začinske biljke - bosiljak, mentu, korijander, feferone, origano itd... i sve mi uspjevaju odlicno.

kupi obicnu zemlju za cvijece, i stavi jako malo sjemena (jedna kesica je namijenjena za veliku vanjsku povrsinu, a ne za jednu saksiju - ako si puno sjemena stavio i to moze biti razlog da nece da proklija....)

nakon toga, po potrebi rasađuješ u druge saksije....
The Nightwatchman

PostPostao/la kOmpir dana 28/01/2011 22:23

The Nightwatchman je napisao/la:da nisi malo poranio sa sijanjem. hladno je i malo je svjetla. redovno sijem sve začinske biljke - bosiljak, mentu, korijander, feferone, origano itd... i sve mi uspjevaju odlicno.

kupi obicnu zemlju za cvijece, i stavi jako malo sjemena (jedna kesica je namijenjena za veliku vanjsku povrsinu, a ne za jednu saksiju - ako si puno sjemena stavio i to moze biti razlog da nece da proklija....)

nakon toga, po potrebi rasađuješ u druge saksije....

More bit', ali navodno stoji na poleđini kesice od sjemena da se recimo špinat može sijati od 1 do 10 mjeseca, s tim da bi proklijao vani, vanjska temperatura mora biti 5C. A navodno je otporan na blago smrzavanje. Slično važi i za salatu, rotkvice, cveklu... Sad hoće li ono šta proklijati preostaje da se vidi. Inače Mostar je malo topliji grad (npr. u Bosni snijeg, u Mostaru i južnije kiša u isto vrijeme). Prema prognozama, 2. mjesec će biti 4C topliji od 1. u prosjeku, a narednih par dana temperatura se kreće 5-9C u toku dana.

Kada ti siješ svoje biljke?
kOmpir

PostPostao/la exemat dana 29/01/2011 17:12

Da uzgajate travu kod kuće još bih i shvatio. A vi o celeru... :roll:
exemat

PostPostao/la kOmpir dana 29/01/2011 17:18

exemat je napisao/la:Da uzgajate travu kod kuće još bih i shvatio. A vi o celeru... :roll:

I ti bogati se mahsuz registrovao (vidim prvi post - čestitke) samo da to kažeš ? :D
kOmpir

PostPostao/la kOmpir dana 01/02/2011 03:17

Evo jedan mali 'apdejt' :D

Ono što sam zasijao 17.1. - ništa nije proklijalo

Danas je proklijala rotkvica u kanisteru, zasijana 28.1. , čekam na salatu i špinat.

Na isti datum sam "zasijao" i sjemenje feferone, cherry paradajza, vlasca, origana, mente, bosiljka i kadulje, tako što sam ih stavio u papirni ubrus poprskan vodom i držao u zip lock kesicama. Danas gledam krenulo je da klija krupnije sjemenje, i to kadulje, bosiljka i cherry paradajza :D

Kada bude šta vrijedno slikanja, biće i slika. Stay tuned :D
kOmpir

PostPostao/la hassena dana 01/02/2011 10:25

kOmpir je napisao/la:
hassena je napisao/la:Uvijek mi je bilo primamljivo kad kuhar sa prozora uzme peršun, bosiljak,..ne bi bilo lose probati..

Nisam baš siguran na šta baš misliš. Googlao sam sajmove, ništa nisam našao na tu temu u Sa.

Ma, mislila sam na prirodno organski uzgojenu hranu, pa da dodjem :D
hassena

PostPostao/la higijenicar dana 03/02/2011 23:01

Meni dobra tema (cak me natjerala da se registrujem :) ). Uzgajam cesto u zimskom periodu svasta ponesto u kuci, ali s proljecem, selim sve van. Trenutno imam samo jagode i prve su vec spremne za berbu. Zimi je tesko uzgojiti nesto poput voca i povrca u kuci. Meni dva najveca izazova su nedovoljna kolicina svjetlosti (zimski dani definitivno ne daju dovoljno sunca, pa se ovo bilje mora dozirati vjestackim izvorom) i oprasivanje cvjetova (nema pcela da obave posao). Ali, sve se da napraviti.
higijenicar

PostPostao/la kOmpir dana 03/02/2011 23:11

higijenicar je napisao/la:Meni dobra tema (cak me natjerala da se registrujem :) ). Uzgajam cesto u zimskom periodu svasta ponesto u kuci, ali s proljecem, selim sve van. Trenutno imam samo jagode i prve su vec spremne za berbu. Zimi je tesko uzgojiti nesto poput voca i povrca u kuci. Meni dva najveca izazova su nedovoljna kolicina svjetlosti (zimski dani definitivno ne daju dovoljno sunca, pa se ovo bilje mora dozirati vjestackim izvorom) i oprasivanje cvjetova (nema pcela da obave posao). Ali, sve se da napraviti.

Prijatelju častim te prvom turom rotkvica (one će mi prve prispjeti), samo de reci još koju pametnu :D
Ja trenutno držim skoro sve u plastičnim čašama prekrivenim plastičnom folijom i ispred grijalice-puhalice, ali ne na prevelikoj temperaturi.

Mene interesuje ovo sa vještačkim svjetlom, čitao sam da tu idu posebne lampe sa određenim rasponom svjetlosnih dužina. De bogati poguraj malo sa znanjem i iskustvom :mrgreen:
kOmpir

PostPostao/la higijenicar dana 03/02/2011 23:38

Prijatelju, kod svjetlosti bitna je toplota (izrazena u K ) i jacina. Biljkama najvise godi 2200 K (crvenkasta) i 5500 K (plavicasta svjetlost). Primjer sijalice sa 5500 K je metal halidna sijalica, a 2200 K je zivina sijalica (zuta ulicna rasvjeta). Ove sijalice su najekonomicnije glede potrosnje struje i lux-a, ali se zagrijavaju i traze stalno provjetravanje zatvorenog prostora. Samo jos jednu stvar da napomenem oko temperature svjetlosti - 5500 K vise odgovara biljkama dok listaju dok 2200 K je bolja za vrijeme cvijetanja i rasta ploda.

E sad, ono sto ja koristim: Ja sam, zbog skucenosti prostora, presao na neonke - ne griju a i odgovara mi da osvjetljavam prostor po duzini, a biljek mogu komotno doticati sijalicu, nece im naskoditi. Kombinujem vise vrsta neonki. Za prostor od nekih 40-50 cm sirine, idem sa 4 neonke i to dvije namjenski pravljene za rast biljaka (FLORA - ima ih u OBI-u) i dvije obicne, stim da je jedna 2700 K a druga 4000 K (ova bas nije dobra, gledacu je zamjeniti za neku blize 5500 K). Inace skontao sam kod OSRAM-ovih neonki zadnja dva broja oznacavaju Kelvine - na primjer 827 znaci 2700 K. Naravno, neonke palim preko noci, dok biljke koriste dnevnu svjetlost tokom dana - ipak je ona nezamjenjiva.
higijenicar

PostPostao/la narcisaa dana 04/02/2011 00:04

Ja evo već tri god. uzgajam bosiok i majčinu dušicu u žardinjerama, ali na unutrašnjoj strani prozorske daske, u kuhinji. Imam i ruzmarin u saksiji star oko 3.god. Na balkon ne iznosim ništa zbog olova i ostalih teških metala koji bi dospjeli u biljke iz automobila jer živim u zgradi.
Ovo začinsko bilje sadim u martu i imam ga pa skoro do kraja oktobra. Nikne pravo dobro i ljeti najviše mi odgovara bosiljak uz salatu, a može i pesto od bosioka samo ga moram imati malo više, barem dvije žardinjere.
Eto toliko od mene i mislim da si ove začine prerano posadio.
narcisaa

PostPostao/la kOmpir dana 04/02/2011 00:29

Ja ću biti odsutan nekoliko dana, pa kad se vratim aBd, uslikaću biljke pa postati. Eto živi bili do tad :D
kOmpir

PostPostao/la plejka2 dana 04/02/2011 02:07

Ima li vutre komsija :D :D
plejka2

PostPostao/la Topla voda dana 04/02/2011 02:56

zbunio sam se..pogresna tema :D
Topla voda

PostPostao/la kOmpir dana 10/02/2011 15:00

Slike, konačno :D

Cherry paradajz:

slika

Bosiljak:

slika

Zelena salata:

slika

Špinat:

slika

I moj najveći ponos, Rotkvica :D

slika

Pik ja prvi :D
kOmpir

PostPostao/la zonna dana 10/02/2011 15:16

The Nightwatchman je napisao/la:kupi obicnu zemlju za cvijece,

zar zemlja za cvijece nije greska? ja mislim da je ona puna raznih hemijskih otrova :( mozda grijesim? :?
zonna

PostPostao/la Jara dana 10/02/2011 19:52

Ljeti na balkonu je OK ( začinsko bilje) ali u stanu se pojave neke sitne mušice u saksiji s peršunom i dr. a nema ih u saksijama sa ukrasnim cvijećem... zašto? :-)
Jara

PostPostao/la kOmpir dana 10/02/2011 20:24

Jara je napisao/la:Ljeti na balkonu je OK ( začinsko bilje) ali u stanu se pojave neke sitne mušice u saksiji s peršunom i dr. a nema ih u saksijama sa ukrasnim cvijećem... zašto? :-)

http://www.bbc.co.uk/dna/mbfood/NF2670471?thread=3309639&post=38618860

Evo tu imaš diskusiju na tu temu. Šta google čini :D
kOmpir

PostPostao/la kOmpir dana 19/02/2011 11:57

Mali apdejt:

Salata je uginula :sad: Izgleda da nije mogla podnijeti vanjske uvjete. Back to square one :D

Špinat nešto šuhveli i hoće i neće, ali sad za sad nema znakova uvenuća. I njeg držim vani.

Rotkvice mi izgleda najbolje uspijevaju, vani su, odoljevaju vjetru i temperaturi od oko 2C preko noći :D Doduše sad sam ih malo razrijedio u više kanistera da mogu odahnut. Nisam uspio a da pri presađivanju barem malo oštetim korijene, jer su izuzetno tanki, nadam se da će se ponovo "primiti".

Ostalo je još ovo što držim u čašama u stanu. Sad za sad bosiljak vodi, otprilike 7/10 biljaka je isklijalo, mada imaju nagovještaji da bi 2 mogle da uvenu uskoro :sad:
Cherry paradajz mi je isto šuhveli, ali imam 2 pravo zdrave stabljike pa planiram ih presaditi u kanistere čim krene treći par listova da izbija.
Menta isto tako nešto i hoće i neće, ili po prirodi sporo raste u početku, ne mogu da odgonetnem.
Oni feferoni za čije sam sjeme mislio da je jalovo me je prijatno iznenadilo, isklijalo je i dobro se drži.
Vlasac još nije proklijao, valjda hoće više topline, a moguće je da je i klica istruhla/umrla :sad:
Od 4 kadulje samo jedna je isklijala, valjda bude nešto i od nje.
S origanom nikako nisam zadovoljan, ama baš ništa nije isklijalo, ali sam skoro pokušao da "aktiviram" sjeme u vlažnim maramicama pa je izgleda 1/3 proklijala.
Najnoviji dodaci mojoj skromnoj "bašti" su mažuran i majčina dušica, a majčina dušica pravo podivljala :D Da sam znao nju bi prvu sijao.

Moram priznati da ste u pravu vi koji ste govorili da sam posijao rano, proklijalo mi oko 60% od svega što sam zasijao. Pokušaću sredinom marta sa novom serijom :D

Slika će biti nekai drugi put :mrgreen:

P.S. Kupio sam stabljiku ruzmarina od 20ak cm u saksijici kod jedne starice na pijaci (3 KM), nije mi se dalo čekati da sijem svoj :D
kOmpir

PostPostao/la kOmpir dana 26/03/2011 03:13

Evo jedan veći apdejt nakon više od mjesec dana :D

Imam 5 zdravih stabljika bosiljka. Tri manja sam stavio u jedan kanister te namjeravam da ga koristim za potrebe kulinarstva. Druge dvije sam presadio u saksije koje ću držati u sobi preko ljeta jer navodno bosiljak odbija komarce.

slika

Cherry paradajz izuzetno dobro raste, pogotovo nakon što sam ga presadio. Trenutno imam 2 stabljike visine 15 i 20 cm. Kao što se vidi na slici, zabo sam par suhih grana od 50-60 cm da mogu držati stabljiku ukoliko dođe do potrebe za tim. Visina za odraslu biljku je 90 cm, te me brine da li će zemlja u kanisteru zapremine 5l biti dovoljna za razvijanje biljke i uspješno davanje plodova. Ukoliko neko ima iskustva s ovim moliću da to podjeli samnom i sa ostalima :)

slika
slika

Procijenio sam da će cherry paradajz biti jedna od najpopularnijih namirnica sa mog balkona, pa sam odlučio da uzgojim još barem 3 komada.

slika

Idem lagano na proširenje "arsenala" - zasijao sam korijander u čaše, te je poprilično brzo isklijao. Danas sam zasijao još pola žardinjere korijandera :D

slika

Kres salata veoma uspješno uspjeva u mojim improviziranim saksijama. Izuzetno brzo raste i može se već nakon 2 sedmice konzumirati. Na ovoj slici je već 2/3 salate oštricano i pojedeno u sendvićima sa dimljenom piletinom, salatama, i sl. :D

slika

Proširenje kapaciteta kres salate :D Mislim da će ovo biti jedan od hitova ljeta :D

slika

U polovicu tetrapaka od 2l sam zasijao mažuran, majčinu dušicu i origano. Razdvojio sam ih komadima od kanistera. Origano me stvarno zabrinjava, jer ništa ne izlazi iz zemlje. U vlažnoj maramici je uspjeo isklijati, ali ne i preživjeti nakon što je prebačen na zemlju. Ukoliko neko može odgonetnuti ovo za mene bi bih zahvalan.

slika

Još jedna kombinacija mažurana, majčine dušice, i origana. Ova se nalazi na prozoru u cimerovoj sobi.

slika

Mentu sam isto zasijao također u tetrapak. Malo sam razočaran rezultatima jer sam čuo da metvica ima tendenciju da buja i da "okupira" zemljane površine klijanjem iz korijena.

slika

Moja najnaprednija biljka super ljute fafarone, očekujem da će lijepo izrasti :D

slika

Trenutno imam nekih 40ak rotkvica. Ono što me brine zadnjih dana je to da su mršave u korijenu, tj još nisu formirale glavicu a skoro im je 2 mjeseca, koliko je vremenski i predviđeno za glavicu da bude potpuno formirana. Ako neko ima objašnjenje i savjet bio bih zahvalan. Ako ovako potraje moraću je počupati :D

slika

Kada sam imao višak sadnica i proklijanog sjemena od rotkvice odlučio sam se da pokušam ih uzgojiti u plastičnim čašama, tek da vidim kako će ispasti.

slika

U ovaj kanister sam presadio ruzmarin, kadulju, papriku, i mažuran. Navodno, to su međusobno simbiozne biljke, pa očekujem da će biti nekog hajra i od njih :D

slika

Odsjekao sam najdužu sporednu granu ružmarina i stavio u vodu. Nakon 2 sedmice trebao bi se pojaviti korijen i mladica bi bila spremna za presađivanje.

slika

Špinat je totalno razočarenje. U početku je bio totalno letargičan i onda odjednom krenuo da buja. Ali njegova slava je bila kratkog vijeka. Zadnjih dana 2 biljke se se sasušile pri dnu. Moguće je da im je pretijesno. Ubuduće ću (nadam se) pametnije sa špinatom.

slika

Toliko od mene :D

Sve pohvale, kritike i savjeti su dobrodošli :D
kOmpir

PostPostao/la kOmpir dana 10/04/2011 21:50

Vrijeme je za jedan mali apdejt :D

Ovoga puta ću da se pohvalim skromnom 1. turom rotkvica koje sam čupao u petak.

slika

Očekujem ovih dana još 1-2 ture, jer se rotkvice različito "debljaju". Naravno, na mjesto starih, posijao sam nove :D Što se tiče okusa, mogu reći da su veoma sočne, vodenaste, a pri pelcerima (ako sam se dobro izrazio) su malo paprene. Čak sam koristio i listove roktvica u salati, budući da je 100% organski uzgoj u pitanju.

Do skorog viđenja :D
kOmpir

Sljedeća

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.