Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Uvoz auta

PostPostao/la von_admir dana 31/12/2013 00:42

pozz svima pratim dugo temu al nisam se regovo prije.Imam pitanje sledece za upucenije ovde na forumu.naime zanima me koliko bi izaslo sledece vozilo da se zavrsi sve ovde kod nas do registracije neka okvirna cijena.Vozilo posjeduje servisnu,bice EUR1 obrazac naravno.Vozilo bi bilo kupljeno na cijenu 800-1000eura to je samo da ne bude kao poklon da je.Uvoz je iz francuske posto ima neke familije tamo :D

golf 4 tdi
EZ/2001
170.000 km
Diesel
74 kW (101 PS)
5 vrata
von_admir

PostPostao/la mirzet87sa dana 31/12/2013 02:51

.
mirzet87sa

PostPostao/la shiljak dana 01/01/2014 13:24

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ukida-s ... -voce-meso

Je li ovo znači kupiš auto u EU i dovučeš ga bedža kod nas? Nema više onih kataloga za vrijednost vozila? :D
shiljak

Lokacija: .......................................................bug?

PostPostao/la Optimist dana 01/01/2014 13:34

shiljak je napisao/la:http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ukida-se-carina-na-polovna-vozila-tekstil-voce-meso

Je li ovo znači kupiš auto u EU i dovučeš ga bedža kod nas? Nema više onih kataloga za vrijednost vozila? :D

Nema nista dzaba kod nas. Kao sto vidis ovo je vijest stara preko godinu dana, a kataloska vrijednost vozila se uzima kao osnov za obracun PDV-a.
Optimist

PostPostao/la shiljak dana 01/01/2014 13:49

Aha, onda ništa, 600-1000 KM max možeš bolje proći. Nije baš neka velika korist, ali jest onima što prodaju auta, 600 KM po 10 auta = 6.000 KM
shiljak

Lokacija: .......................................................bug?

PostPostao/la Zviz dana 01/01/2014 13:58

Najjeftinije mada to slabo ko zna, je uvesti auto iz Danske, ako ga gupis na cekic kod Policije. Prvo samo platis troskove neke aukcije - poreza nema, jer ga prijavis odmah za izvoz. Jedino moras imati prikolicu ako nista bar do prvog grada u Njemackoj (da ga izvedes na tehnicki i kupis zoll tablice).

Auta se dobivaju za cak i jednu 1/5 trzne cijene. Zasto, pretezno zapljenjena auta su jako mocna auta gdje su ljudi ih vozili na lazne tablice i sl. stvari, kako bi izbjegli masovne poreze i takse. Tako da na tim javnim drzbama imas, ponekad kamiona sa stranim papirima ali pretezno je rijec o mocnijm autima.
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la nera18 dana 02/01/2014 18:01

ProizvođačPeugeot
Model206
Tip Karavan
Godište 2003
Kilometraža 185000
Kilovata (KW) 66
Kubikaža 2.0
Pogon Prednji
Gorivo Dizel
Emisioni standard Euro 3
Veličina felgi 14
Transmisija Manuelni
Broj stepeni prijenosa 5+R
Broj vrata 4/5 jel mi moze pomoci neko...auto je uvezeno al nije placena carina, isplatil se kupit ovaj automobil i kolko dodje carina na njega, kako to vec ide?
nera18

PostPostao/la Zeljo_do_groba dana 03/01/2014 21:06

Znam da sam milioniti koji se javlja i koji pita... :sax: Sto se tice ovih carlama oko uvoza pravi sam duduk za to...

Zanima me, ako nekome nije mrsko da mi napise konkretno za automobil sa linka:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw ... eage=70000

Sta znaci ova bruto cijena a sta neto?

Koliko sati, dana, traje procedura da odem tamo na lice mjesta, da zavrsim sve papire (sta uopste treba od papira :? :cry: ) i uvezem auto u BiH, sta u BiH treba zatim odraditi, koliko sve kosta, ima li tu peglanja, jel se placa samo pdv...

Koliko bi me na kraju otprilike izaslo ovo auto?

Ja sam fkt duduk a najlakse mi je ovako da mi na objedinjeno pitanje i za konkretan slucaj neko odgovori ko ima vise iskustva... Hvala puno
Zeljo_do_groba

PostPostao/la seoBIH dana 04/01/2014 00:58

.
seoBIH

PostPostao/la Erzsebet dana 04/01/2014 13:29

Zeljo_do_groba je napisao/la:Znam da sam milioniti koji se javlja i koji pita... :sax: Sto se tice ovih carlama oko uvoza pravi sam duduk za to...

Koliko sati, dana, traje procedura da odem tamo na lice mjesta, da zavrsim sve papire (sta uopste treba od papira :? :cry: ) i uvezem auto u BiH, sta u BiH treba zatim odraditi, koliko sve kosta, ima li tu peglanja, jel se placa samo pdv...

Ja sam fkt duduk a najlakse mi je ovako da mi na objedinjeno pitanje i za konkretan slucaj neko odgovori ko ima vise iskustva... Hvala puno

Bruto je cijena koju plaćaš. Ako kupuješ od privatnika, nećeš moći dobiti Eur1 koji ti treba da ti ukinu carinu. Ako kupuješ od dilera, onda hoćeš.
Erzsebet

PostPostao/la Bambina_89 dana 05/01/2014 00:04

Pozdrav svima,

mene zanima, da li ima ko iskustvo sa uvozom u BIH automobila kupljenog u DE sa strane drzavljana Slovenije (ili koje druge EU države)?
Ako sam sve napisano dobro skužila, za BIH treba mi:
- odjava auta u drzavi registracije
- faktura/ugovor o prodaji + EUR1 obrazac (pod uslovom da je auto proizvoden u EU), da ne platim 15 % carine
- 17 % PDV na netto cijenu (bez poreza) koja je razvidna iz fakture/ugovora, pod uslovom da se ta cijena slaze sa ocijenom u katalogu
- 1 % carinske evidencije
- 150 KM uvozni papiri
- 150 - 250 KM homologacija
- registracija (osiguranje)

- dodatno: troskovi put, tablice, troskovi oko auta na mjestu kupnje..

Moja pitanja:
1) Moram li ja u primjeru da auto kupujem u DE (i nemam BIH drzavljanstva, vec slovensko) tamo platiti cijenu na avto s porezom (i onda vracati njihov porez) ili platim neto cijenu i samo PDV u BIH?

2) Ima li gdje online izracun te ocijene po katalogu, koji je osnov za PDV?

Ako ko slucajno ima s tim iskustvo (EU drzavljan kupio auto u DE/AT za izvoz u BIH), molim za pomoc. Kupila bi avto za rodicu u BIH, pa moram preracunati, koliko bi me to SVE izaslo. Ispricavam se za jezik, nisam odrasla u BIH....

Hvala unaprijed i lijep pozdrav
Bambina_89

PostPostao/la Zviz dana 05/01/2014 04:13

Bambina_89 je napisao/la:Pozdrav svima,

mene zanima, da li ima ko iskustvo sa uvozom u BIH automobila kupljenog u DE sa strane drzavljana Slovenije (ili koje druge EU države)?
- faktura/ugovor o prodaji + EUR1 obrazac (pod uslovom da je auto proizvoden u EU), da ne platim 15 % carine
- 17 % PDV na netto cijenu (bez poreza) koja je razvidna iz fakture/ugovora, pod uslovom da se ta cijena slaze sa ocijenom u katalogu
- 150 KM uvozni papiri

Moja pitanja:
1) Moram li ja u primjeru da auto kupujem u DE (i nemam BIH drzavljanstva, vec slovensko) tamo platiti cijenu na avto s porezom (i onda vracati njihov porez) ili platim neto cijenu i samo PDV u BIH?

Ako ko slucajno ima s tim iskustvo (EU drzavljan kupio auto u DE/AT za izvoz u BIH), molim za pomoc. Kupila bi avto za rodicu u BIH, pa moram preracunati, koliko bi me to SVE izaslo. Ispricavam se za jezik, nisam odrasla u BIH....

Prije slabu deceniju to nije bilo moguce - tako tvrdi jedna poznanik iz BiH. On me moljako da mu tako dovezem neka auta, da ih ja kupim i dovezem on bi sve placo, ali kad je tada jedno cca. prije 8-9 god. raspitao se - kao su mu rekli da nije za moguce za strance ako nemaju registovan permanentni boravak u BiH.
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la Zeljo_do_groba dana 05/01/2014 11:05

Erzsebet je napisao/la:Bruto je cijena koju plaćaš. Ako kupuješ od privatnika, nećeš moći dobiti Eur1 koji ti treba da ti ukinu carinu. Ako kupuješ od dilera, onda hoćeš.

Hvala na odgovoru, ali sam vala slabo sta saznao i skont'o... Kome placam bruto, prodavacu? Sta placam na granici, sta od papira, ajde, nije valjda toliko mrsko nekome ko je vec imao iskustva...
Zeljo_do_groba

PostPostao/la mali_milojica dana 05/01/2014 11:35

Erzsebet je napisao/la:
Zeljo_do_groba je napisao/la:Znam da sam milioniti koji se javlja i koji pita... :sax: Sto se tice ovih carlama oko uvoza pravi sam duduk za to...

Bruto je cijena koju plaćaš. Ako kupuješ od privatnika, nećeš moći dobiti Eur1 koji ti treba da ti ukinu carinu. Ako kupuješ od dilera, onda hoćeš.

Brutto cijena je za privatne kupce u EU. Ili ako neko zeli,moze dobiti netto cijenu ali onda mora platiti PDV u svojoj zemlji,ali se to obicno ne praktikuje,jer jednom placen PDV u EU vazi za sve clanice EU. Dakle ako se jednom plati pdv u Njemackoj,ne mora se vise nikada platiti,bez obzira u koju zemlju auto ide.
Ako auto ide za izvoz ili ga kupuje neka firma u granicama EU onda se placa netto cijena.
Jednostavno covjek ti odmah spusta cijenu Mwst,VAT ili po nasem PDV-a.
mali_milojica

PostPostao/la Erzsebet dana 05/01/2014 12:35

Zeljo_do_groba je napisao/la:
Erzsebet je napisao/la:Bruto je cijena koju plaćaš. Ako kupuješ od privatnika, nećeš moći dobiti Eur1 koji ti treba da ti ukinu carinu. Ako kupuješ od dilera, onda hoćeš.

Hvala na odgovoru, ali sam vala slabo sta saznao i skont'o... Kome placam bruto, prodavacu? Sta placam na granici, sta od papira, ajde, nije valjda toliko mrsko nekome ko je vec imao iskustva...

Slabo ko će ti se u potpunosti udubiti konkretno u ovaj slučaj. Razloga su dva: 1. Već su takve stvari bile napisane na temi mnogo puta, pa probaj pretražiti temu, iščitaj sve ovo i biće ti jasnije; 2. Teško je znati koliko će te auto na kraju izaći, jer se to mjeri po katalozima koje imaju ovlašteni špediteri, i niko ne zna napamet nijedno auto, pogotovo ove ovako malo drugačije modele.

Dakle, šta god da ti napišem, pogriješiću, a da se udubljujem, ne ide, jer mi treba nekoliko dana da saznam sve te stvari, a to možeš i ti :). Dakle, najbolje ti je nazovi nekog špeditera, neka ti izdiktira spisak dokumenata koje moraš povaditi u Njemačkoj, neka ti kaže gdje se sve to radi, itd., jer je za svaku zemlju drugačije.

Pazi da ne kupiš auto koje nije proizvedeno u EU, onda ćeš morati platiti PDV u BiH, a to mogu biti i turski ili rumunski Renaulti (tada Rumunija nije bila u EU).
Erzsebet

PostPostao/la mali_milojica dana 05/01/2014 13:21

Erzsebet je napisao/la:
Zeljo_do_groba je napisao/la:

Slabo ko će ti se u potpunosti udubiti konkretno u ovaj slučaj. Razloga su dva: 1. Već su takve stvari bile napisane na temi mnogo puta, pa probaj pretražiti temu, iščitaj sve ovo i biće ti jasnije; 2. Teško je znati koliko će te auto na kraju izaći, jer se to mjeri po katalozima koje imaju ovlašteni špediteri, i niko ne zna napamet nijedno auto, pogotovo ove ovako malo drugačije modele.

Dakle, šta god da ti napišem, pogriješiću, a da se udubljujem, ne ide, jer mi treba nekoliko dana da saznam sve te stvari, a to možeš i ti :). Dakle, najbolje ti je nazovi nekog špeditera, neka ti izdiktira spisak dokumenata koje moraš povaditi u Njemačkoj, neka ti kaže gdje se sve to radi, itd., jer je za svaku zemlju drugačije.

Pazi da ne kupiš auto koje nije proizvedeno u EU, onda ćeš morati platiti PDV u BiH, a to mogu biti i turski ili rumunski Renaulti (tada Rumunija nije bila u EU).

Moze izvaditi EUR1 papir i ako kupi auto od privatne osobe,samo se treba malo raspitati i platiti. I on ga oslobađa carine a ne PDV kao sto si naveo. PDV se MORA platiti imao ili nemao EUR1 papir ili bilo auto iz EU ili ne bilo. Zbunio si covjeka totalno.

@ zeljo do groba
Gore mozes zavrsiti sve oko izvoza auta za 2-3 sata.
Znaci platis covjeku auto.
Odes ili odete da ti se prave zoll table (150-200 € zavisno od pokrajine,govorim za DE).
Raspitaj se gdje se sada rade izvozni papiri iz EU. Prije ulaska HR u EU to se radilo u SLO. Mozda je sada na granici HR,ali cisto sumnjam jer su tek postali clanica.
Ulazni papiri su ti oko 70 KM.
Homologacija 250 KM.
Carinu neces platiti ako izganjas EUR1 papir,ako ga nemas ide 15% carine,dakle preporuka izganjati EUR1 papir kako znas.
PDV 17% MORAS platiti. Jedino sta te njega moze osloboditi je invalidska povlastica.
Ostaje ti registracija koja zavisi od mnogo faktora.
Sretno
mali_milojica

PostPostao/la drndalo dana 05/01/2014 13:41

Bambina_89 je napisao/la:Pozdrav svima,

- 150 KM uvozni papiri

Moja pitanja:

Auto koje kupujes i dovozis za rodicu u BiH mora imati papire vec spremne na njeno ime. Ti si u tom slucaju samo vozac koji ga dovozi. Ipak je najbolje da prije pocetka takve avanture ona ovdje sve potrebno dobro provjeri sa spediterom. Ti kao EU drzavljanka svakako nemas mogucnost povrata PDV-a (DDV-a) iz EU ako bi ga kupovala na svoje ime. Dakle trebace ti barem kopije njenog pasosa i licne karte, da se papiri naprave na nju. Bilo bi pozeljno i da ona ovdje napravi Punomoc, kojom te ovlascuje da joj dovezes auto iz EU, te da ga prijavis na granici za carinjenje (u njeno ime), taj papir moze i najvjerovatnije hoce traziti granicna policija/carina u SLO, HR i BiH, posebno kada vide da je auto za izvoz iz EU, a da ga izvozi EU drzavljanka. Dakle u papirima mora biti 100% jasno da je auto njeno, a ti si samo vozac istog (jer ona ima slomljenu nogu :wink: )...
drndalo

PostPostao/la Erzsebet dana 05/01/2014 14:10

mali_milojica je napisao/la:Moze izvaditi EUR1 papir i ako kupi auto od privatne osobe,samo se treba malo raspitati i platiti. I on ga oslobađa carine a ne PDV kao sto si naveo. PDV se MORA platiti imao ili nemao EUR1 papir ili bilo auto iz EU ili ne bilo. Zbunio si covjeka totalno.

@ zeljo do groba
Odes ili odete da ti se prave zoll table (150-200 € zavisno od pokrajine,govorim za DE).
Raspitaj se gdje se sada rade izvozni papiri iz EU. Prije ulaska HR u EU to se radilo u SLO. Mozda je sada na granici HR,ali cisto sumnjam jer su tek postali clanica.
Homologacija 250 KM.
Carinu neces platiti ako izganjas EUR1 papir,ako ga nemas ide 15% carine,dakle preporuka izganjati EUR1 papir kako znas.
PDV 17% MORAS platiti. Jedino sta te njega moze osloboditi je invalidska povlastica.
Sretno

Tačno, carina, a ne PDV, sorry, slučajno napisah PDV, valjda mi PDV bio u glavi kako smo o tome pričali.

Btw, ovi procenti ti idu na PROCJENU automobila, a ne onoliko koliko si ga ti platio. Dakle, tačno se zna koliko taj auto u BiH košta, a to možeš unaprijed provjeriti sa špediterom, ali i pored toga MORAŠ imati račun za kupljeno vozilo.

Ja u Njemačkoj nisam uspio dobiti Eur1, dok nisam platio jednom dileru da mi to izganja, ali je to na kraju bila mućka, jer sam prvo prodao njemu auto, pa onda opet on meni. U Holandiji sam Eur1 dobio za 15 minuta.
Erzsebet

PostPostao/la Zeljo_do_groba dana 05/01/2014 15:06

Joj vi ste meni svega udrobili tu... :D

Ovako sam ja skontao: U Njemackoj placam BRUTO cijenu (zasto placam bruto ako cu opet ovamo morati placati pdv), ali opet cu morati na tu cijenu platiti PDV u BiH...
Pa iz Njemacke sa ZOLL tablama i EUR1 certifikatom auto dovucem u Sloveniju (ako je jos tu) gdje radim izvozne papire...
Kada dodjem u BiH, radim homologaciju i registraciju...

Eh sad, ako imam racun, po kojoj osnovi oni meni procijene vrijednost u BiH, ako sam ja to auto sa predjenih npr. 30.000km tamo platio dosta jeftinije nego sto kod nas vrijedi (npr. sa predjenih 100.000km vrijedi 30.000KM gledajuci po piku).
Ako kupujem auto od dilera on mi automatski daje EUR1 certifikat?
Zeljo_do_groba

PostPostao/la mali_milojica dana 05/01/2014 15:37

Platit ces netto cijenu jer auto ide za izvoz. Nemas zafrkancija oko povrata poreza niti ga mozes dobiti. Tebi u svakom slucaju dobro.
A auto kuca koja ti je prodala auto svakako nece platiti pdv jer auto je otisao vani. Sa tom netto cijenom privlace kupce van EU. Ne znam sta nije jasno.
Oni ce tebi odrezati procjenu po katalogu,boli njih briga da si auto dobio na poklon. Njih to ne zanima. Racun imas da dokazes da si auto legalno kupio i ugovor.
mali_milojica

PostPostao/la Zeljo_do_groba dana 05/01/2014 16:52

Ahhaaa, pa tako reci, mislio sam da placam bruto i da opet ovamo placam pdv jer smo van EU...
Zeljo_do_groba

PostPostao/la mali_milojica dana 05/01/2014 17:02

Mozes ti platiti i brutto cijenu pa se zafrkavati sa povratom poreza,ovako si ubio dvije muhe jednim udarcem.
npr i građani EU mogu platiti netto cijenu,ali onda ce porez ponovo platiti u svojoj zemlji koja je clanica EU. Tu pojedini stanovnici u svojim zemljama mogu znacajno ustediti,ako im je PDV manji nego u zemlji gdje se auto nalazi.
Npr Svabo da kupuje auto u HR ima pravo na povrat poreza u iznosu od 25%,a u DE ce platiti 19%. Znaci moze ustediti 6% u cijeni auta,ako mu se da zezati. Nije neka para,ali moze ustediti hajmo reci putne troskove ili sl. Ali ne vrijedi zafrkancija i peglanje za tu "sicu".
mali_milojica

PostPostao/la Macolaaa dana 05/01/2014 21:48

@ zeljo do groba
Homologacija 250 KM.
Sretno[/quote]

Fino objasnjeno, mene interesuje ako znas da li ako uvozim auto na invalida moram vaditi taj EUR1 papir jer je na tu povlasticu oslobođeno i carine i PDV-a?
Drugo da li netko od vas zna da li se za uvoz automobila na invalida mora vaditi neki poseban papir (neka povlastica ili sta vec) ili je dovoljno rjesenje o 100% invalidnosti koje se carini daje na uvid?
Macolaaa

PostPostao/la drndalo dana 06/01/2014 00:04

Mora se neki papir izvaditi mislim tamo gdje se i invalidnost ganja... Potrazi temu bila je oko uvoza na inv. povlasticu.
drndalo

PostPostao/la Sa_u_srcu dana 06/01/2014 17:20

NIsta posebno ne moras vaditi u trenutku kupovine auta, kada ides na povlasticu invalidsku, osim sto vozilo, tj. faktura i sve ostalo mora ici na osobu ciju ces povlasticu iskoristiti...tek kada dodjes u halilovice na terminal, tu ces povlasticu predati, gdje ces biti oslobodjen placanja pdv i carine.
Sa_u_srcu

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.