Uspjela akcija spašavanja zarobljenog vuka iz Domanovića

Očuvanje čovjekove okoline.

Uspjela akcija spašavanja zarobljenog vuka iz Domanovića

PostPostao/la Cober dana 18/02/2008 18:05

Preneseno sa:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... sc&start=0

Evo kratke storije.. Pored donacija forumaša sam prikupio još nešto novca kod svojih kolega u firmi koji su pokazali izuzetnu podršku akciji, i sabrali smo ukupno 537 KM. Ostatak ćemo dati od kirije za office SOS-a zahvaljujući vlasniku kojeg smo zamolili da pričeka sa plaćanjem dok ne prikupimo sva sredstva. Izašao sam u 11 sa posla što ću morati nadoknaditi, pa smo Velja i ja sjeli u auto i pravac Domanovići iznad Čapljine. Uz veliku pomoć studenta Jurice koji se pokazao kao veliki laf i ljudina i kome smo izuzetno zahvalni uspjeli smo, strmo uz brdo lokalnim betonskim putem najprije doći do jame za navodnjavanje gdje je vučica uhvaćena. Ista je nekada, kao normalna i prirodna bara služila kako za navodnjavanje tako i kao pojilo za divlje životinje u prirodi. Nakon radova neke humanitarne agencije koja je jamu produbila, betonirala i stavila PVC u namjeri da napravi akumulaciju za navodnjavanje, a ustvari vjerovatno samo u namjeri da opere novac preko leđa mještana, napravili par fotografija i produžili do mjesta Bivolje brdo gdje se nalazi vučica.

medda je napisao/la:Svaka cast svima koji su se potrudili i u tome uspjeli. U ovom slucaju cilj je opravdao sredstvo ukoliko ste je odkupili.
Je li vucici stavljen gps? Hoce li uspjeti opstati u prirodi i pridruziti se nekoj svojoj brigadi ili ce postati vuk samotnjak?
Da nažalost, morali smo je otkupiti i dati novac mještaninu koji ju je držao zarobljenu. U svakoj normalnoj zemlji bi takva osoba krivično odgovarala za takav postupak zatvaranja i držanja divlje životinje, a da ne spominjem novčanu transakciju i "prodaju" vuka. Nažalost kod nas nije tako, naše lokalne vlasti (od MZ do općine) još podržavaju takve istupe, od borbe bikova do lova "štetočina" kako ih u svojoj zatupljenosti nazivaju. Ali da ne otvaramo ponovo tu temu na ovom tredu. Najmučnije je bilo što smo se još zahvalili i rukovali sa takvom osobom za "dobro obavljeni posao" jer je od njegove dobre volje ovisilo hoće li nam je "prodati" ili ne. Dobre volje nije nedostajalo, i lijepo nas je primio, pa mi smo ipak donijeli novac, sve komšije su dobrom voljom pomogle u transportu, a vlasnik čak izrazio "žaljenje" što se životinja muči i da je i on više za to da se pusti u prirodu. U normalnom društvu bi ga brzinski priveli u marici sa lisicama na rukama iza leđa. Treba shvatiti jedno. To su ljudi koji žive dijelom i od ovčarstva, a vuka smatraju svojim neprijateljem. Mi smo zemlja u kojoj općine manjih sredina plaćaju lovačkim udruženjima da puškama ubijaju ulične pse, a u većim gradovima iz budžeta izdvajamo ogroman novac za istu namjenu, ovaj put bez puške ali daleko surovije se obračunavamo sa psima, i sve to očigledno, kao društvo u većini smatramo opravdanim. U takvom svjetlu realnosti, postupak mještana još bi mogli ocijeniti pozitivnim jer vuka nisu na licu mjesta ubili. Mada je nama svima izazvao mučninu u stomaku. Poziv za asistenciju osobe iz "Sarajevo šuma" koje smo pozvali da nam se pridruže, se pokazala kao greška. Ustvari ne poziv, nego osoba. Za očekivati je bilo da su te iste Sarajevo šume, same i zvanično odmah uključile u akciju spašavanja vuka. Nisu. Najnormalnije bi bilo da su biolozi koji tamo rade i samostalno poveli takvu akciju spašavanja vuka. Nažalost nisu. Ali zato, kada smo dio novca sami skupili, dio posudili pa ćemo sutra nakako vraćati, da ne kažem izmolili, pa se tim apelima za prikupljane sredstava za pomoć vuku kao organizacija još se izvrgli ruglu zlobnika na forumu, kada smo uspjeli uspostaviti kontakte sa osobom koja drži vuka i ugovoriti puštanje na slobodu, a biologa sa "Sarajevo šuma" kome ovdje neću spomenuti ime jer to i ne zaslužuje, i gosp. Nasira Sinanovića sa katedre za divlje životinje Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, e onda kada smo ih pozvali da nam se pridruže i pođu sa nama.. Onda, niko od nas nije mogao doći do riječi od samohvale i samopromocije istog biologa, osobe koja nam se cijelo vrijeme hvalila kako je on osmislio uzgajalište jelena lopatara kod sarajeva, (uzgred neautohtona vrsta namijenjena za uzgoj za lovišta za ubijanje i neprimjerna našim šumama pa tako i bio i eko poremečaj), kako se kod nas nijedan medvjed više neće ubiti za 10.000 KM nego moraju da plate više pa onda stranci mogu da ubijaju do mile volje, takva osoba nam je palamudila kako je on "stručnjak za vukove", dapače na prvom mjestu zaštitar, kojeg li paradoksa. Taj isti biolog se odmah bezobrazno sam novinarima nametnuo da on, kao "glavni zaštitar" u ovoj akciji da intervju za novinare i TV. Najsmješnije je bilo vidjeti njegovo razočarenje kada je kamerman Htv ustanovio da je baterija kamere prazna i da nema ništa od njegove pojave na tv. Pored stalne samohvale i pokušaja da mještanima proda stado od 100 malih janjadi kojim nas je cijelo vrijeme transporta vučice bezobrazno utušio, uzeo j epar dlaka vuka, lafo za neku korisnu genetsku analizu. Čovjek piše neki naučni rad, pa mu treba opet za samopromociju. Elem, pored takvih biologa i javnih ustanova koje bi se trebale brinuti o zaštiti prirode i odmah reagovati da spasu ovog vuka, eto šta mi imamo. Pored takvih krovnih i javnih institucija koje bi trebale da se brinu o prirodi a ne da uzgajaju jelene lopatare za biznis mesa, i kako nekom več slično odgovorih, pored takvih "zaštitara i prijatelja prirode" neprijatelji joj i ne trebaju, nema večih neprijatelja od njih samih. U svemu tome, mučnom utisku su najviše doprinijela takva saznanja i svjesnost o takvim ljudima u takvim, krovnim institucijama. I gdje god se u našem društvu okreneš, uvijek takvi tipovi, najžešči šupljikati ali i najviše zainteresovani za svoj lični proboj, uvijek takvi koče sve normalno i napredno jer se automatski postavljaju na čelo svih društvenih institucija, uvijek i samo u cilju svoje dobiti a uvijek na račun onoga što zastupaju, u bilo kojoj sferi društva. Poput jame za navodnjavanje.

Vuk. Alfa vučica. Pogrbljena u malom kavezu nedovoljnom da se normalno ispravi na četiri noge. Fotografije ne mogu dočarati koliko joj se cijelo bez prestanka grči i trese. Medicinari bi znali tačan izraz za to stanje šoka. Pred nama se, onako pogrbljena nekontrolisano usrala i upišala od straha. Alfa vučica. Od ranije smo znali da je vjerovatno trudna ali tu informaciju smo krili i nismo je htjeli plasirati u javnost da bi je zaštitili od dodatnog interesa. Skotna ženka, koliko li je to još malih vukova za obuku lovačkih pasa za samo par mjeseci, ako se sazna. Od biologa saznajemo da u svakom čoporu postoji samo jedna ženka sa kojom se vođa čopora pari, alfa vučica. Naravno, isti hvalisavac nije odolio da se odmah pred svim mještanima pohvali svojim znanjem i samouvjereno izjavi kako je očigledno da je skotna i da joj je ovo prvi okot. Ali već su nam poznati njegovi prioriteti pa samo čutimo. Po završetku isplate, svi su sretnim i nasmijani, raspoloženi i nude nas jelom i pićem, odbijamo jer žurimo da što prije organizujemo transport u prirodu. Jurica prvi skače i odlazi po traktor. Ubrzo stavljamo kavz na prikolicu traktora, i vozimo u prirodu, u prirodno stanište vukova. Ali i na isto područje gdje je nađena, jer od biologa saznajemo i to da ukoliko je odvedemo dalje van granica njenog čopra, drugi vukovi če je rastrgati i neće preživjeti. Očigledno je riječ o osjetljivom balansu eko stanovišta u prirodi. Odmah mi na pamet pada hvalisanje istog tog poznavaoca prirode oko uvoza jelena lopatara, i argument kako cijela i onolika Njemačka ima samo 80 uzgajališta jelena lopatara a da će ih on napraviti 100 u BiH. Ne znam je li više tragično ili glupo. Ogrlica za radio praćenje nije stigla. Ponuda profesora iz Zagreba da dođe i besplatno donira ogrlicu i radio opremu vrijednu 2.000 KM pala je u vodu kada je čovjek čuo da ne može odmah doći jer vuk treba da se prvo otkupi za 800 KM. U međuvremenu, u nedelju je odletio za London. Na livadi okruženoj ipražijem i smećem lokalne deponije otvaramo kavez. Svi se na pametovanje biologa koji se uživio u glavnu ulogu penju što na krov mjesnog džipa koji nas je prevezao do staništa,što ulaze u vozila. Da ih ne napadne vuk. Hee heehee. Ja sa traktora pokušavam kao i svi da uhvatim što bolju sliku izlaska iz kaveza. I pored otvorenih vrata prestravljena i šokirana vučica naravno i ne pokušava da izađe van, pa je moramo gurati nekom željeznom šipkom koje se našla u traktoru. Na žalost uspjeo sam fotografisati samo skok iz kaveza sa zadnje strane, pa i nije neki foto dokument. Ljut sam bio na sebe što se nisam izmakao desetak metar i slikao taj trenutak s prednje strane nego popustio davežu od biologa kome neću ni ime da spominjem. Kada je napokon izašla, otrčala je 70-tak metara, okrenula se, stala i dugo nas pogledala na par sekundi. Tada sam uspio napraviti onaj snimak iz daljine kada stoji i gleda nas. Ali je zato Jurica uspio napraviti bolji, izgleda da je sa mobitela pa nije baš najoštriji ali evo ga.

slika

Slobodan vuk. Najbolji trenutak. Divlji vuk, slobodni gospodar naših šuma, zatvoren u mali kavez, ponižen i uriniran ljudskim smradom, gleda i ne razumije šta se dešava. U sekundi se bude instinkti da što dalje umakne od nas, ali ipak na trenutak zastaje i posmatra nas. Svjesna opasnosti od ljudi, pametna vučica sigurno će još više pobjeći u okolna brda. Uspjeli smo još jedan komadić prelijepe prirode potisnuti dalje od sebe i pretvoriti u deponiju smeća. Pored sveg zadovoljstva zbog još jednog života spašenog poniženja boli i patnje, osječam mučninu zbog svega drugog što je bilo vezano uz ovog vuka. Ali u svakoj svakodnevnici malih, običnih ljudi satkanim od brige za samo svojim sitnim interesom, poput ove priče o prirodi, domaćinu i 800 KM, uvijek postoji jedan Jurica. Ljudina i to Ljudina pisano velikim slovom. Juricu, veliki čovjek velikog srca. Šta da kažem osim Jurice hvala.
Cober

PostPostao/la Amazonka27 dana 19/02/2008 14:02

meni samo niije jasno kako si ti uspjeo skupiti toliki novac za jednu zivotinju da bi joj spasio zivot, a ja evo mjesecima apelujem da se skupi novac za lijecenje Saire.
da nebude zabune,
malo je reci da volim zivotinje, necu reci obozavam, jer to ima drugu velicinu, ali vi ste kupili zivot jedne zivotinje koju ce sutra lovci ganjati po planini a TV stanice praviti reportazu o "uspješnom lovu". Ta vucica je mogla biti oduzeta i smjestiti je u ZOO centar, ili jednostavno samo oduzeta i pustena na slobodu.

nije u pitanju samo Saira, u pitanju je niz tema na podforumu Humanitarne akcije,i kasno ce biti za vase plave "smajlice" kada se nesto desi.
Vas novac, vase pravo kako da ga trosite.
Ja bih te zamolila, posto vidim da mozes, pomozi mi da skupim za Sairu i do juna joj objezbjedim potreban novac za njeno lijecenje i pomognemo joj da proseta svojom avlijom, bas kao i ova vucica.
Amazonka27

PostPostao/la Cober dana 19/02/2008 18:17

Teško je odgovoriti na ovako nešto na pravi način, osim konkretne i jednokratne pomoći za liječenje Saire. Ipak ću pokušati predočiti da je samo u Kantonu Sarajevo registrovano preko 1.000 humanitarnih organizacija za pomoć ljudima, u cijeloj BiH mislim preko 3.500, možda brojke za BiH nisu potpune ali neka mi niko ne zamjeri. Pored toliko zvanično registrovanih i organizovanih uduženja i organizacija, pod paskom zvaničnih institucija i vlasti je politika kako zdravstvene, tako i socijalne skrbi, pa i javni budžeti od općina preko kantona do entiteta i države koji kao jedan od prioriteta našeg društva postavljaju zdravstavenu i socijalnu politiku i trošenje novca, a sve to pod ogromnim interesovanjem i pritiskom javnosti, kao i zvaničnu obavezu našeg društva da pomognu Sairi. Da svi oni učine samo 5% od onoga što im je obaveza, onoga za šta su humanitarno registrovani ili čime se dobrovoljno bave... Treba prozvati one koji su obavezni a ništa ne čine, a podržati one koji čine.

U tom moru izdvaja se par pojedinaca koji na svoj pozitivan način pokušavaju kako smanjiti ukupnu patnju oko nas tako i svojim djelovanjem ostaviti pozitivnog traga u svijesti našeg društva, od svijesti naše djece do zvaničnih institucija, o neophodnosti ovakvog djelovanja zbog našeg boljeg sutra, zbog normalnije sredine za dostojan život naše djece. Zar je potrebno da ovo dobro djelo bude prozvano i na ovakav način upada u oči zbog nebrige toliko drugih, kako pojedinaca tako humanitarnih organizacija koji su se po svojoj vokaciji opredijelile za pomoć raznim kategorijama našeg društava.

A o neophodnosti očuvanja našeg prirodnog okoliša, upravo zbog nas samih ili koristi za zdravlje naše djece mislim da uopće nije ni potrebno govoriti.
Cober

PostPostao/la VeljaPas dana 19/02/2008 19:07

Amazonka27 je napisao/la:meni samo niije jasno kako si ti uspjeo skupiti toliki novac za jednu zivotinju da bi joj spasio zivot, a ja evo mjesecima apelujem da se skupi novac za lijecenje Saire.
da nebude zabune,
malo je reci da volim zivotinje, necu reci obozavam, jer to ima drugu velicinu, ali vi ste kupili zivot jedne zivotinje koju ce sutra lovci ganjati po planini a TV stanice praviti reportazu o "uspješnom lovu". Ta vucica je mogla biti oduzeta i smjestiti je u ZOO centar, ili jednostavno samo oduzeta i pustena na slobodu.

nije u pitanju samo Saira, u pitanju je niz tema na podforumu Humanitarne akcije,i kasno ce biti za vase plave "smajlice" kada se nesto desi.
Vas novac, vase pravo kako da ga trosite.
Ja bih te zamolila, posto vidim da mozes, pomozi mi da skupim za Sairu i do juna joj objezbjedim potreban novac za njeno lijecenje i pomognemo joj da proseta svojom avlijom, bas kao i ova vucica.

frustrira, blago receno, cinjenica, da neciji zivoti, djeciji osobito, ovise o dobroj volji pojedinaca, umjesto da je to na prvom mjestu liste prioriteta o kojima brigu treba da vodi drzava i njene institucije.
stanje bespomocnosti u koje smo dovedeni prisiljava nas na ocajnicke pokusaje da makar pojedinacno pomognemo koliko mozemo. svako na svoj nacin. i to je nesto, no, bojim se nedovoljno za nesrecu u kojoj se nalazimo.
spasavanje Alfa vucice (vukovi, sumski sanitarci, su u BiH pred istrebljenjem) koju je izveo SOS Sarajevo je zapravo i cin skretanja paznje na
tradicionalno primitivan odnos BiHcovjeka prema prirodi i zivotu uopce.
tek kada iskreno budemo suosjecali sa patnjama drugih, pogotovo bespomocnih stvorenja, mozemo se nadati boljitku za sve.
ovako,ostaje nam da se bavimo posljedicama, umjesto da skupimo ostatke gradjanske kuraze i udarimo u srce problema.
VeljaPas

PostPostao/la Amazonka27 dana 19/02/2008 20:05

ja bi bila najsretnija na ovom svijetu da sam do sada skupila 500 KM na ovom forumu za Sairu.
evo mog avlijskog ljubimca
slika

ustvari jedan od 5 komada. Zive slobodno, pitome su i ponasaju se skoro ko psi. nisam ih dala u ZOO vrt jer nisam htjela da budu zatvorene.

e sad,...ja se napravim malo vako bezobrazna i zatvorim ovu liju i kazem da cu je dati nekim tamo lijevim izmishljenim ljudima koji ce je koristiti za obuku pasa.
zatim cu, staviti lijin zivot na aukciju i novac koji cu dobiti za nju, stavit cu na Sairin ziro racun. i kad to pomnozim sa x 5, ja sam obezbjedila Sairi dvije terapije.

sirovo...

cinjenica je da sam ja zamolila ljude sa Sa-xa da skupimo novac i osim jednog forumasha niko nije ni dinara uplatio ikao su se neki potpisivali u "knjigu" donatora.

Sairi treba novac za lijecenje, a i zdravlje jedne djevojcice je mnogo vazniji od slobode jednog vuka, i prosto me boli dusha kad vidim kojom se brzinom skupio novac za divlju zvijer nego za jednu nevinu bezgresnu djevojcicu.
Amazonka27

PostPostao/la Cober dana 20/02/2008 10:23

Amazonka27 je napisao/la:prosto me boli dusha kad vidim kojom se brzinom skupio novac

Molim te nemoj me pogrešno shvatiti ali zar bi ti bilo lakše ako SOS obustavi svoje humano djelovanje? Zaista shvatam tu bol o kojoj govoriš ali nije li ovo usmjereno na potpuno pogrešnu adresu, na adresu onih koji čine dobra djela umjesto onih koji ništa ne čine a dužni su i po božijim i po zemaljskim zakonima? Zar nesebičnoj duši nije olakšanje kada na taj način samo vidi da postoje drugačiji, toliko nesebični i dobri ljudi? Nije nepoznato da ljudi uništavaju sve oko sebe zbog samo svoje "dobrobiti i više novca za njih i njihovu djecu" kao da smo sami na planeti i kao da samo naša bol boli? Zar ova dobra djela treba umanjiti jer stotine hiljada drugih ništa ne čine? Mi, ljudi, koji činimo strahovitu patnju i bol na zemlji milionima drugih bića zbog našeg zadovoljstva, zar će i nama biti bolje ako ovako zatremo i mali trag dobrote prema drugima osim prema samima sebi? Shvatam tvoju ogorčenost, ali usmjerena je na pogrešnu stranu.
Cober

PostPostao/la mIRCerka dana 20/02/2008 11:13

Amazonka, nemoj me pogreshno shvatiti, ali zaista ti je ljutnja usmjerena na pogreshnu stranu...

Umjesto sto ruzis Cobera, razmisli o slijedecem:
NApisi tekst o Sairi, iskoristi kontakt listu medija sa teme o protestima, proslijedi tekst na sve strane i nadaj se najboljem...

Ili, da zaredamo zajedno od vrata do vrata ovih "humanitarnih udruga" i da vidimo sta oni zapravo rade...

Evo za pocetak, posalji tekst u SAVE THE CHILDREN NORWAY, Dervisa Numica 4, i vidi kako oni mogu pomoci Sairi. Ja se svim forumashima sa moja dva podforuma divim, jer tako mala grupa LJUDI cini tako divne stvari da cesto ostajem bez teksta...
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la Amazonka27 dana 20/02/2008 13:22

ocito imam problema sa izrazavanjem onog sto osjecam. Nisam se ja ljutila ni sa SOS ni na Cobera, daleko od toga. Pokusavam reci, da ne mogu vjerovati kojom brzinom je covjek prikupio novac za ovu zivotinju i u tome su mu pomogli forumashi. Znaci, dotakla ih je ta prica, spasimo zivot jednom vuku, a za djecu sa podforuma "Humanitarne akcije" ce se vec neko pobrinuti. Ljuta sam na sebe sto sam sebe ubjedjivala da ljudi nemaju, pa zato i nije prikupljen ni deseti dio novca koji je otisao za vuka.
I ja sam pokusala pomoci SOS-u. trebao se poslati dopis, to se nije uradilo. Meni su ruke svezane, ja sam relaciju bila povezala ali dalje nije do mene.
Ali realno gledajuci, ovdje uspjevaju humanitarne akcije koje su medijski vise izlozene. Zamolila sam te mirci da stavis Sairinu temu na "ne propusti". Nekim razlogom je skinuta. Nisam prigovarala. Djecija bolest je sama po sebi tuzna prica i nikako nebi trebalo da je bilbord plakat jaci argument za bolest od svih ljecnickih nalaza koji su postavljeni kao dokaz.
Amazonka27

PostPostao/la mIRCerka dana 20/02/2008 13:36

Amazonka27 je napisao/la:ocito imam problema sa izrazavanjem onog sto osjecam. Nisam se ja ljutila ni sa SOS ni na Cobera, daleko od toga. Pokusavam reci, da ne mogu vjerovati kojom brzinom je covjek prikupio novac za ovu zivotinju i u tome su mu pomogli forumashi. Znaci, dotakla ih je ta prica, spasimo zivot jednom vuku, a za djecu sa podforuma "Humanitarne akcije" ce se vec neko pobrinuti. Ljuta sam na sebe sto sam sebe ubjedjivala da ljudi nemaju, pa zato i nije prikupljen ni deseti dio novca koji je otisao za vuka.
I ja sam pokusala pomoci SOS-u. trebao se poslati dopis, to se nije uradilo. Meni su ruke svezane, ja sam relaciju bila povezala ali dalje nije do mene.
Ali realno gledajuci, ovdje uspjevaju humanitarne akcije koje su medijski vise izlozene. Zamolila sam te mirci da stavis Sairinu temu na "ne propusti". Nekim razlogom je skinuta. Nisam prigovarala. Djecija bolest je sama po sebi tuzna prica i nikako nebi trebalo da je bilbord plakat jaci argument za bolest od svih ljecnickih nalaza koji su postavljeni kao dokaz.

Skinuta je sa ne propusti, nije obrisana, jer se nije vise raje zakacilo za nju..pogledaj koliko jos ima mogucih akcija da nisu na ne propusti...
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Natrag na Priroda i ekologija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.