USA viza i novija iskustva

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Re: USA viza i novija iskustva

PostPostao/la melb26sa dana 01/06/2012 00:43

tanja62 je napisao/la:
melb26sa je napisao/la:
tanja62 je napisao/la:Uf imam pitanje, moj sin je prosle godine 22.maja dobio iseljenicku vizu i otisao za Ameriku, a dobio ju je po osnovu spajanja porodice iako ima 25.godina.E sada tamo je u roku od dvadeset dana dobio socijalni broj, zelenu kartu na 10 godina,vozacku dozvolu.Medjutim, nevolje u raju,naime, spucala ga je zestoka nostaligija i on je sada odlucio da 12 .juna dodje ovamo.Interesuje me , ima li neko iskustva, koliko vremena moze ostati, odnosno da li i za njega vazi period da u roku od sest mjeseci mora da se vrati tamo .Ako neko ima slicno iskustvo volela bih da ga cujem, a ako ne da li vam je poznat neki sajt na kojem mogu dobiti ovu informaciju......

Ako ce ostajati duze od 6 mjeseci neka uzme re-entry permit. Na uscis.gov pod forms trazi formu I-131 - ispuni, posalji, plati i otidji na uzimanje biometrijskih podataka (slika i otisci prstiju). Vazi 2 godine.

Naravno, kao LPR mora i dalje pokazati da mu je boraviste u americi - znaci adresa, bankovni racun, prijavljeni porezi svake godine na prihod...

Ej pa hvala ti mnogo, ali me zanima da li re-entry permit i formu I131 uzima tamo ili u Ambasadi u Sarajevu i da li to radi odmah ili ako eventualno ostane duze od 6 meseci, i izvini molim te ali sta ti znaci ovo LPR - skroz sam needukovana na ovu temu...

LPR - Legal Permanent Resident (zelena karta)
I-131 se odradjuje prije polaska iz USA - nakon slanja, treba kojih 90 dana da se dobije papir. U slucaju hitne potrebe, nakon sto dobije broj svog slucaja i nakon sto kesiraju cek i odradi biometriju, moze otici u lokalni USCIS ured i sa dokazima o hitnosti zamoliti da mu se izda re-entry permit tada - u vecini slucajeva upali.
melb26sa

PostPostao/la tanja62 dana 01/06/2012 11:31

Melb26, stvarno si super,hvala ti beskrajno na odgovorima...ali bojim se da moj sin to nece uspjeti, naime on 11.juna vec ima let iy Chicaga. Jedino moyda postoji mogucnost da sve to nekako odradi online/osim te identifikacije biometrijskog pasosa.Joj boye,kada je on tamo tako kratko a bas i nije snalazljiv da sve to odradi sam, a i on do posljednjeg dana radi.U svakom slucaju, HVALA TI MNOGO,pokusacu nekako da sve iskombinujemo...HVALA
tanja62

PostPostao/la hrle1976 dana 03/06/2012 12:21

dudu je napisao/la:E dragi forumaši, pošto vidim da ovdje ima dosta ljudi koji imaju korisne informacije, da i ovdje priupitam.

radi se o sljedećem: moj zaručnik je živio u USA baš dosta dugo, oba roditelja mu imaju US državljanstvo i dobili su ga prije nego je on postao punoljetan, a on ima samo green card.
međutim, on je došao ovdje, upisao fakultet, upoznao mene i ostao preko dozvoljenih 6 mjeseci.
s obzirom da smo se u međuvremenu zaručili i planiramo život, mislili smo se pokušati vratiti tamo.
ali izgleda nemoguće. njegova mama je razgovarala tamo s advokatima i u više navrata išla u imigracioni i rekoše da nije moguće ništa uraditi jer je ostao preko dozvoljenih 6 mjeseci, a ako bi se i pokrenula neka opcija, čekali bismo do 10 godina.
meni je to van svake pameti, jer su mu oboje roditelja državljani i jer je on tamo išao u školu, radio i ostalo.
ovdje nema nikakvu nekretninu, ni poso, ništa.

kaznenih prijava nema, green card i vozačka mu tehnički važe do 2013.

ako je neko upoznat s ovakovom situacijom i ima bilo kakvu informaciju kako bi se ovo moglo riješiti, molim da mi se javi. ili ako poznaje nekog besplatnog/jeftinog ili našeg advokata tamo koji je specijaliziran za imigraciono pravo.

hvala unaprijed!

Meni koliko je poznato - maloljetna dijeca roditelja u slucaju dobivanja drzavljanstva ga dobivaju prvostepeno kad i roditelji! Tako da tu nema logike, jer i sam zakon USA kaze da recimo sada imas maloljetnika a samo jedno od roditelja ima drzavljanstvo - moze ga dobiti ako ispuni par uslova.

Nekontam kako je uopste moguce bilo, vezano za drzavljanstvo, da ga roditelji dobiju a maloljetno dijete ne ....

Jesi ti sigurna da su to njegovi pravi roditelji? I ako glupo pitanje zvuci jos vise meni glupo zvuci vezano za drzavljanstvo...
hrle1976

PostPostao/la hrle1976 dana 04/06/2012 12:35

mislis je napisao/la:
hrle1976 je napisao/la:
dudu je napisao/la:E dragi forumaši, pošto vidim da ovdje ima dosta ljudi koji imaju korisne informacije, da i ovdje priupitam.

radi se o sljedećem: moj zaručnik je živio u USA baš dosta dugo, oba roditelja mu imaju US državljanstvo i dobili su ga prije nego je on postao punoljetan, a on ima samo green card.
međutim, on je došao ovdje, upisao fakultet, upoznao mene i ostao preko dozvoljenih 6 mjeseci.
s obzirom da smo se u međuvremenu zaručili i planiramo život, mislili smo se pokušati vratiti tamo.
ali izgleda nemoguće. njegova mama je razgovarala tamo s advokatima i u više navrata išla u imigracioni i rekoše da nije moguće ništa uraditi jer je ostao preko dozvoljenih 6 mjeseci, a ako bi se i pokrenula neka opcija, čekali bismo do 10 godina.
meni je to van svake pameti, jer su mu oboje roditelja državljani i jer je on tamo išao u školu, radio i ostalo.
ovdje nema nikakvu nekretninu, ni poso, ništa.

kaznenih prijava nema, green card i vozačka mu tehnički važe do 2013.

ako je neko upoznat s ovakovom situacijom i ima bilo kakvu informaciju kako bi se ovo moglo riješiti, molim da mi se javi. ili ako poznaje nekog besplatnog/jeftinog ili našeg advokata tamo koji je specijaliziran za imigraciono pravo.

hvala unaprijed!

Meni koliko je poznato - maloljetna dijeca roditelja u slucaju dobivanja drzavljanstva ga dobivaju prvostepeno kad i roditelji! Tako da tu nema logike, jer i sam zakon USA kaze da recimo sada imas maloljetnika a samo jedno od roditelja ima drzavljanstvo - moze ga dobiti ako ispuni par uslova.

Nekontam kako je uopste moguce bilo, vezano za drzavljanstvo, da ga roditelji dobiju a maloljetno dijete ne ....

Jesi ti sigurna da su to njegovi pravi roditelji? I ako glupo pitanje zvuci jos vise meni glupo zvuci vezano za drzavljanstvo...

a da oni njega prvo vrate, ako je ikako moguce, jer je ostao van zemlje sa GK fise od 6 mj?
pa onda da se zeni ...

Zenidba nema nista sa drzavljanstvom to su dva razlicita postupka. Imas ljudi koji se uzmu u sasvim "ljevoj" drzavi koja je priznata oz medjunarodne zajednice i to nemoze niko da ponisti. Samo kazem, da nije moguce da malom TADA kada vec, nisu dali drzavljanstvo a roditeljima su, jer je u to vrijeme bio maloljetan i sapda pod kapom roditelja. Nema drzave na svijetu koja to pravilo krsi.
hrle1976

PostPostao/la urocnoposljedicna dana 06/06/2012 15:43

mene interesuje kada ce biti sljedece prijave za zelenu lutriju
urocnoposljedicna

PostPostao/la miki27A dana 06/06/2012 16:04

urocnoposljedicna je napisao/la:mene interesuje kada ce biti sljedece prijave za zelenu lutriju

Oktobar ove godine. Do tad spremi sliku 600 x 600 px za sebe i svakog koga ces staviti u aplikaciju: muz, djeca...
https://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx
Sretno!
miki27A

PostPostao/la urocnoposljedicna dana 07/06/2012 19:08

miki27A je napisao/la:
urocnoposljedicna je napisao/la:mene interesuje kada ce biti sljedece prijave za zelenu lutriju

Oktobar ove godine. Do tad spremi sliku 600 x 600 px za sebe i svakog koga ces staviti u aplikaciju: muz, djeca...
https://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx
Sretno!

hvala puno
urocnoposljedicna

PostPostao/la karanana dana 02/07/2012 16:00

e, recimo dobio sam usa vizu na 10 godina. sta kad mi bh pasos na kojem je viza udarena istekne? kako je prebaciti na novi pasos ili moram ponovo aplicirati?
jeli ja dobro shvatam ovu vizu, jeli ona stvarno na 10 godina uz to da mi tamo na ulazu opale pecat koliko ostajem u toj pojedinacnoj posjeti?
karanana

PostPostao/la zebih dana 02/07/2012 16:36

karanana je napisao/la:e, recimo dobio sam usa vizu na 10 godina. sta kad mi bh pasos na kojem je viza udarena istekne? kako je prebaciti na novi pasos ili moram ponovo aplicirati?
jeli ja dobro shvatam ovu vizu, jeli ona stvarno na 10 godina uz to da mi tamo na ulazu opale pecat koliko ostajem u toj pojedinacnoj posjeti?

samo zajedno sa novim pasosom , nosis i stari na kojem ti je viza na 10 god i sve je o.k. ( pitao na JFK aerofromu)
meni uopce nisu vremenski ogranicavali boravak ( isto je viza na 10 god.)
Ono dobar dan- dobar dan , pasos molim, dao pasos, koliko ostajete - rek'o koliko oastajem, welcome i to je to , bar u mom slucaju
zebih

PostPostao/la halnick dana 02/08/2012 01:05

imam jedno pitanje imam strica u usa koji ima američko državljanstvo da li je moguće da on pokrene gore nesto za mene za useljeničku vizu
halnick

PostPostao/la miki27A dana 02/08/2012 05:24

halnick je napisao/la:imam jedno pitanje imam strica u usa koji ima američko državljanstvo da li je moguće da on pokrene gore nesto za mene za useljeničku vizu

Za tebe ne. Za oca/majku (ciji je on brat) da, ali je cekanje preko 10 godina i tek kad otac/majka postanu drzavljani mogu aplicirati za tebe. Predlazem da igras DV lutriju.
miki27A

PostPostao/la gvomo dana 22/08/2012 20:03

Zna li neko na koliki vremenski period se izdaje useljenicka viza u ambasadi u Sarajevu, supruga je trudna a dobila je poziv na razgovor pa bi mi malo ogodili razgovor ako je moguce u slucaju da se viza izdaje na kraci period.
Hvala unaprijed na odgovorima.
gvomo

PostPostao/la melb26sa dana 22/08/2012 21:54

gvomo je napisao/la:Zna li neko na koliki vremenski period se izdaje useljenicka viza u ambasadi u Sarajevu, supruga je trudna a dobila je poziv na razgovor pa bi mi malo ogodili razgovor ako je moguce u slucaju da se viza izdaje na kraci period.

Obicno 6 mjeseci vazi useljenicka viza. Moze kontaktirati [email protected] da vidi za promjenu termina razgovora.

Nakon rodjenja djeteta u BiH kako se cini, znas da ces morati doci u ambasadu da predas za CRBA i pasos za dijete?
http://sarajevo.usembassy.gov/birth-abroad.html
melb26sa

PostPostao/la Melami dana 22/08/2012 21:59

gvomo je napisao/la:Zna li neko na koliki vremenski period se izdaje useljenicka viza u ambasadi u Sarajevu, supruga je trudna a dobila je poziv na razgovor pa bi mi malo ogodili razgovor ako je moguce u slucaju da se viza izdaje na kraci period.

Bice da je 3 mjeseca. ako si mislio koliko dugo mozes cekati prije nego odes ako ti odobre vizu?
Melami

PostPostao/la gvomo dana 23/08/2012 20:26

Hvala na odgovorima
gvomo

PostPostao/la gipsina dana 23/08/2012 21:09

Poz,

molim ukoliko neko moze da mi odgovri..znaci visa je B1 izdata na godinu dana, 1 ulazak. Eh sad pri ulasku odobreno je 6 mjeseci koliko sam i ostala, sada sam nazad u BiH, ali bih opet trebala za USA...sta mogu da uradim?

Hvala.
gipsina

PostPostao/la dingosp0 dana 24/08/2012 10:52

imam pitanje...
imam americko drzavljanstvo, zivim u BiH... sutra aBd kad ozenim svoju djevojku, dali na osnovu mene moze dobiti drzavljanstvo americko? i sutra kad dodju dijeca aBd dali na osnovu mene/nas dobijaju americko drzavljanstvo..ako se rode u BiH. ? Ako je to sve moguce, dali se sve to moze obaviti u americkoj ambasadi u SA? I koja je procedura sto se tice toga? Znam da zene koje su u slicnim situacijama idu u ameriku prije poroda, da bi djeca dobila papire na osnovu toga? naravno ne sad turisti naravno... mozel mi ko pojasniti ovo malo, proceduru, kako sta? mozel se sve obaviti ovdje ili se mora ici u SAD?

hvala
dingosp0

PostPostao/la Melami dana 24/08/2012 11:03

dingosp0 je napisao/la:imam pitanje...
imam americko drzavljanstvo, zivim u BiH... sutra aBd kad ozenim svoju djevojku, dali na osnovu mene moze dobiti drzavljanstvo americko? i sutra kad dodju dijeca aBd dali na osnovu mene/nas dobijaju americko drzavljanstvo..ako se rode u BiH. ? Ako je to sve moguce, dali se sve to moze obaviti u americkoj ambasadi u SA? I koja je procedura sto se tice toga? Znam da zene koje su u slicnim situacijama idu u ameriku prije poroda, da bi djeca dobila papire na osnovu toga? naravno ne sad turisti naravno... mozel mi ko pojasniti ovo malo, proceduru, kako sta? mozel se sve obaviti ovdje ili se mora ici u SAD?

hvala

Oko useljenja se moze sve obaviti kod nas, al naravno ostane dio procedure kad se doselis u USA. Koliko sam skonto ti bi samo drzavljanstvo za njih, ne da zivite u USA? U tom slucaju ne vidim razlog da oni dobiju drzavljanstvo. Ja ti ovo onako pricam, nisam neki strucnjak pa ne uzimaj ovo za ozbiljno. :run:
Melami

PostPostao/la dingosp0 dana 24/08/2012 11:17

Melami je napisao/la:

hvala

Oko useljenja se moze sve obaviti kod nas, al naravno ostane dio procedure kad se doselis u USA. Koliko sam skonto ti bi samo drzavljanstvo za njih, ne da zivite u USA? U tom slucaju ne vidim razlog da oni dobiju drzavljanstvo. Ja ti ovo onako pricam, nisam neki strucnjak pa ne uzimaj ovo za ozbiljno. :run:

samo drzavljanstvo..
ma bolje ti je imati njihov pasos nego nas, sa nasim gdje se pojavis isto koda si vanzemaljac..
dok sa njihovim pasos na granici, na aerodromu i gdje god niko te ne pegla, prolazis ko car svugdje..
dingosp0

PostPostao/la Melami dana 24/08/2012 11:35

dingosp0 je napisao/la:
Melami je napisao/la:

hvala

samo drzavljanstvo..
ma bolje ti je imati njihov pasos nego nas, sa nasim gdje se pojavis isto koda si vanzemaljac..
dok sa njihovim pasos na granici, na aerodromu i gdje god niko te ne pegla, prolazis ko car svugdje..

HAHA Jasno mi je o cemu pricas, vec u sloveniji je tako, da ne pricam dalje :D
Melami

PostPostao/la melb26sa dana 25/08/2012 23:59

hvala

Ne moze tako lako osim ako si u americkoj vojsci poslan na aktivnu duznost u vojnu zonu.

Prvo imigracija u Ameriku, zelena karta na 2 godine (ako je brak mladji od 2 godine), na 10 godina ako je brak stariji od 2 godine u trenutku aktiviranja imigracione vize, te nakon 3 godine boravka u Americi moze ici na drzavljanstvo.

Za djecu - imas na web stranici ambasade info za CRBA za dijete. Ti moras dokazati da si proveo 5 godina u Americi, od cega su bar 2 nakon navrsene 14te godine.
melb26sa

PostPostao/la gipsina dana 26/08/2012 16:17

Ima li iko za mene savjet?
gipsina

PostPostao/la Digla_da_kreci dana 26/08/2012 20:51

Gipsina, trebas ponovo aplicirati za vizu.
Na onoj si dobila jedan ulazak koji si i iskoristila i ispostovala i to je to. Nema veze sto ti pise godina dana (ako te to zbunjuje), racuna se koliko su ti odobrili na ulazu u Ameriku.
Sada opet trazi vizu i sretno :)
Digla_da_kreci

PostPostao/la melb26sa dana 27/08/2012 08:23

gipsina je napisao/la:Poz,

molim ukoliko neko moze da mi odgovri..znaci visa je B1 izdata na godinu dana, 1 ulazak. Eh sad pri ulasku odobreno je 6 mjeseci koliko sam i ostala, sada sam nazad u BiH, ali bih opet trebala za USA...sta mogu da uradim?

Hvala.

Kao sto je digla da kreci vec rekla, moras ici po novu vizu. Iskoristila si jedan ulazak koliko ti je bilo dozvoljeno i to je to. Mozda ovaj put dobijes na duzi period i M oznaku (multiple entry).

Sretno!
melb26sa

PostPostao/la gipsina dana 03/09/2012 17:22

Hvala vam na odgovorima.
gipsina

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.