usa studentska viza???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

usa studentska viza???

PostPostao/la vanjabl dana 01/02/2007 20:45

Imam pitanje ako neko zna u vezi Usa studenstkih viza...Naime promjenila sam status iz J1 u F1 ovde u Americi i studiram ovde...ali moj problem je sledeci... :) Pokusala bi da idem kuci na ljeto malo na odmor, ali treba prvo kad dodjem da idem u ambasadu da mi udare novu vizu u pasos, jer sam ja samo promjenila status ovde, znaci nemam pravu vizu u pasosu samo I 20 i ostale papire. Cula sam od nekih ljudi da je to rizicno raditi, nece me pustiti nazad, opet drugi kazu ok je... Da li neko ima slican slucaj ili neku informaciju...zvala sam ambasadu u Sarajevu ali nisu bas bili raspolozeni. Hvala unaprijed :)
vanjabl

PostPostao/la melb26sa dana 02/02/2007 11:09

Moze se uraditi. Moja kolegica je takodje bila na J1, redovno to zavrsila, rijesila za nastavak studija, vratila se u Bosnu na ljeto, dobila F1 i nazad za Ameriku u avgustu. Bez ikakvog problema je dobila F1.

Sto se tice J1 - najvaznije je da ti ispunis sto se od tebe trazi - povratak u BiH. Dodjes na mjesec, i onda se prijavljujes i dobijas F1 (ako imas sve papire naravno) a tek nakon zavrsenog studija, ce se na tebe primjeniti 2-year home residency requirement (osim ako se ne prijavis za waiver - znam da je par stotina $$$ ali se odobrava).

Sretno.
melb26sa

viza

PostPostao/la vanjabl dana 02/02/2007 15:05

Ja sam vec promjenila status iz J1 u F1 odavde,nisam isla u Bosnu, tako da F1 imam samo na papiru, znaci kad odem u Bosnu moram ponovo u Sarajevo po vizu na osnovu ovog papira sto imam. Neznam je li iko to uradio tako. E sad ja sam legalno ovde, dok mi ne istekne I-20, i onda mogu da produzim ponovo...ali neznam za putovanje. Znas li ista o tome?
vanjabl

Re: usa studentska viza???

PostPostao/la putnik29 dana 13/02/2007 14:14

vanjabl je napisao/la:Imam pitanje ako neko zna u vezi Usa studenstkih viza...Naime promjenila sam status iz J1 u F1 ovde u Americi i studiram ovde...ali moj problem je sledeci... :) Pokusala bi da idem kuci na ljeto malo na odmor, ali treba prvo kad dodjem da idem u ambasadu da mi udare novu vizu u pasos, jer sam ja samo promjenila status ovde, znaci nemam pravu vizu u pasosu samo I 20 i ostale papire. Cula sam od nekih ljudi da je to rizicno raditi, nece me pustiti nazad, opet drugi kazu ok je... Da li neko ima slican slucaj ili neku informaciju...zvala sam ambasadu u Sarajevu ali nisu bas bili raspolozeni. Hvala unaprijed :)

Mozes to uraditi bez problema. Jedino prije nego sto napustis US, pobrinin se da na I-20 dopijes potpis u International sluzbi univerzitata na kojem si, u protivnom ti I-20 ne vazi. Iskreno, ja sam svojevremeno studirao na F-1 i cijelo vrijeme sam pokusavao dobiti J-1 jer je moguce raditi uz J-1, ne znam cemu ta promjena u tvom slucaju.

Anyhow, to je 5 minuta posla u ambasadi.
putnik29

Re: usa studentska viza???

PostPostao/la putnik29 dana 13/02/2007 14:14

vanjabl je napisao/la:Imam pitanje ako neko zna u vezi Usa studenstkih viza...Naime promjenila sam status iz J1 u F1 ovde u Americi i studiram ovde...ali moj problem je sledeci... :) Pokusala bi da idem kuci na ljeto malo na odmor, ali treba prvo kad dodjem da idem u ambasadu da mi udare novu vizu u pasos, jer sam ja samo promjenila status ovde, znaci nemam pravu vizu u pasosu samo I 20 i ostale papire. Cula sam od nekih ljudi da je to rizicno raditi, nece me pustiti nazad, opet drugi kazu ok je... Da li neko ima slican slucaj ili neku informaciju...zvala sam ambasadu u Sarajevu ali nisu bas bili raspolozeni. Hvala unaprijed :)

Mozes to uraditi bez problema. Jedino prije nego sto napustis US, pobrinin se da na I-20 dopijes potpis u International sluzbi univerzitata na kojem si, u protivnom ti I-20 ne vazi. Iskreno, ja sam svojevremeno studirao na F-1 i cijelo vrijeme sam pokusavao dobiti J-1 jer je moguce raditi uz J-1, ne znam cemu ta promjena u tvom slucaju.

Anyhow, to je 5 minuta posla u ambasadi.
putnik29

viza

PostPostao/la vanjabl dana 13/02/2007 14:59

Hvala na odgovoru... Na J1 sam dosla i imala sam pravo da budem samo dve godine preko Au pair programa. E onda sam odlucila da ostanem pa sam mjenjala status u F1, jer je to bio jedini nacin da ostanem.
vanjabl

PostPostao/la putnik29 dana 13/02/2007 16:33

Ok, Razumijem. Nemas frke, cim doneses ovjeren I-20 i uplatis taksu za vizu ostalo je par minuta. Nisam siguran sada (ja nisam vise na F-1) na koliko dugo se izdaje F-1 u BH pasos. Znam da slovenci i hrvati dobijaju F-1 odmah na 5 godina.
putnik29

PostPostao/la Svemirski_Jebach dana 13/02/2007 18:26

F1 se dobija na vrijeme trajanja studija...moj program je jednu godinu i F1 mi je na 1 godinu.
Svemirski_Jebach

PostPostao/la putnik29 dana 13/02/2007 20:36

Svemirski_Jebach je napisao/la:F1 se dobija na vrijeme trajanja studija...moj program je jednu godinu i F1 mi je na 1 godinu.

@ Svemirski

Ovako jarane, I-20 se dobija na duzinu trajanja studija plus eventualna OPT godina. A F-1 viza varira od zemlje do zemlje. Primjer radi, ja dok sam bio na dodiplomskom studiju imao sam I-20 na 5 godina ali morao sam vizu vaditi 3 puta (prvi i drugi put dobio na godinu dana a treci put na dvije). Kad sam bio na poslediplomskom studiju dobio sam odmah na 3 godine. kad sam dobio H-1B ona je bila na 3 pa na 4 g.

kod tebe se samo poklopilo da ti program traje godinu dana a i viza ti je izdata na godinu.

Jos jedna stvar koja je znacajna, a to je da iako ti viza (F-1) istekne u pasosu, a imas valjan I-20, i ne planiras izlaziti iz amerike, ne krsis zakon.
putnik29

PostPostao/la Uh dana 14/02/2007 15:30

Od sada ce biti malo teze dobiti vizu za USA zbog neprimjernog ponasanja ovog majmuna koji je pobio ljude u Salt lake city
Uh

PostPostao/la putnik29 dana 14/02/2007 17:48

@UH

Ma nece biti problema. Svaki covjek je zasebna individua, gdje bi svijet stigao kad bi citave nacije sudili po grotesknim djelima pojedinaca. Tacn oje da je pocinilac ovog monstruoznog djela Bosanac, ali u SAD ima jako puno Bosanaca koji su izuzetno cijenjeni i priznati.

Ovo nema veze s politikom jer zivjeti u americi ne znaci apsolutno prihvatati sve politicke stavove.
putnik29

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: nocnaptica986, sokkia i 5 gostiju.