uplata doprinosa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

uplata doprinosa

PostPostao/la Svetlana dana 20/11/2007 22:52

za pomoc molim:
preduzeće iz RS ima poslovnicu u Federaciji i u toj poslovnici zaposljva lice iz Federacije.gdje uplatiti doprinose PIO i Zdra
avstvo?
Svetlana

PostPostao/la Mislilac dana 21/11/2007 00:58

Tamo gdje je poslovnica registrovana.

EDIT: Ne znam koji akti to regulišu;zakone, odluke, uredbe, odredbe. Logika stvari.

A koliko znam, registracija preduzeća u FBiH i RS ide odvojeno. Posebno preduzeće RS posebno preduzeće FBiH. A učešće firme majke u firmi kćerki je osnivački ulog. Stoga u Federaciji BiH.
Mislilac

Re: uplata doprinosa

PostPostao/la ZELJANICA dana 21/11/2007 01:10

Svetlana je napisao/la:za pomoc molim:
preduzeće iz RS ima poslovnicu u Federaciji i u toj poslovnici zaposljva lice iz Federacije.gdje uplatiti doprinose PIO i Zdra
avstvo?
Za zdravstvo sam siguran da se plaća u federaciji (jer to ide po opštinama stanovanja),a mislim da se pio u pomenutom slučaju plaća u rs-u.Za pio nisam siguran a za zdravstvo 99 % jesam.
ZELJANICA

PostPostao/la Neelix dana 21/11/2007 02:53

Mislilac je napisao/la:Tamo gdje je poslovnica registrovana.

EDIT: Ne znam koji akti to regulišu;zakone, odluke, uredbe, odredbe. Logika stvari.

A koliko znam, registracija preduzeća u FBiH i RS ide odvojeno. Posebno preduzeće RS posebno preduzeće FBiH. A učešće firme majke u firmi kćerki je osnivački ulog. Stoga u Federaciji BiH.

govori o podruznici a ne o novom preduzecu.podruznicu moze imat firma s drugog kraja svijeta..pa tako i iz rs :D
Neelix

PostPostao/la gaius dana 21/11/2007 08:11

mislim da se doprinosi plaćaju Fondu PIO FBIH.. tj. prema mjestu prebivališta.. znam pouzdano da se za zaposlenike iz RS-a plaćaju doprinosi fondu RS-a bez obzira što rade u firmama u FBiH.. valjda vrijedi i obratno .. :)
gaius

PostPostao/la Svetlana dana 21/11/2007 21:10

malo sam vise istrazivala u vezi uplate doprinosa i zakljucak je sledeci:
firma ima sjediste u RS a poslovnicu u F BiH, u poslovnici radi lice iz F BiH,
doprinosi svi i PIO i zdravstvo se placaju u F BiH
isto vredi i za obrnut sllucaj ako je firma u F BiH a poslovnica u RS a radnik iz RS
uglavnom ako bude neko od uvazenih citalaca oovog teskta bio u prilici da mu ovo zatrba moze i upotrijebiti kako je gore navedeno
Svetlana

PostPostao/la arman1 dana 22/11/2007 12:16

Svetlana je napisao/la:malo sam vise istrazivala u vezi uplate doprinosa i zakljucak je sledeci:
firma ima sjediste u RS a poslovnicu u F BiH, u poslovnici radi lice iz F BiH,
doprinosi svi i PIO i zdravstvo se placaju u F BiH
isto vredi i za obrnut sllucaj ako je firma u F BiH a poslovnica u RS a radnik iz RS
uglavnom ako bude neko od uvazenih citalaca oovog teskta bio u prilici da mu ovo zatrba moze i upotrijebiti kako je gore navedeno

Aferim. Mada ih je ovdje jako malo.
arman1

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: my world i 7 gostiju.