Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Upis na Ekonomski fakultet u Sarajevu?

PostPostao/la NeyDan dana 20/06/2010 21:56

marketleader je napisao/la:
BSn je napisao/la:Hvala NeyDan na ekspresnom odgovoru. :)

Ja citav studentski zivot bjezim od te rijeci k'o djavo od krsta. Ustvari, bjezim od studentske, jer vazda sam u belaju kad idem tamo. :D

Neke povezane predmete ne mozes ni polagati, to su predmeti koji zahtjevaju neke predmete iz prve godine kao preduslov. Npr. ne mozes polagati Marketing menadzment iz II godine,ako nisi polozio Marketing. Ne mozes polagati HRM ako nisi polozio Menadzment, ne mozes MIS ako nisi Posl Inf. A ne mozes ni vrsiti odabir smjera ako nisi polozio predmet koji se zahtjeva za odabir nekog smjera. (npr. Marketing za smjer Marketing, Posl Finansije za Bank i Osig itd.....)
nek ti je sa srecom ;)

Takodjer bez polozene matematike se ne mogu polagati kvantitativne metode u ekonomiji i menadzmentu i operaciona istrazivanja. Cini mi se da je tako bilo kad sam ja bio student dodiplomskog. :D
NeyDan

PostPostao/la dharma dana 20/06/2010 22:07

Da, upravu si. Plus da dodam da bez Uvoda u ekonomiju nema ni Makroekonomije, ni Mikroekonomije, te bez polozenog Racunovodstvar nema ni Finansijskog racunovodstva, i bez Poslovnih finansija nema Finansijskog menadzmenta. Masala, sta ovih uslovnih ima.

Pored ovoga, druga godina ono cisto bez kolizije, se moze upisati sa samo jednim prenesenim( ne znam imaju li ovdje oni ETCS bodovi ikakvog uticaja). Prosle godine se treca mogla upisati samo ako je ociscena skroz i prva i druga (ponovo ti ETCS bodovi), a po novom NAVODNO se moze prenijeti 5ETCS bodova, ali samo ako nije nista prenoseno iz prve u drugu.

Za koliziju i ljetnu, pored budzetskog ogranicenja :D , postoji i ogranicenje u broju predmeta koji se mogu tako uzeti, tj. koliko se predmeta u jednom semestru moze slusati.

I za ove koji sad upisuju, nisam sigurna koliko ove godine 2010/2011 cete imati predmeta na engleskom, ali, u jos uvijek tekucoj godini, taj broj je 2 po semestru za redovne studente.

Sretno svima na prijemnom, i na ispitima :D
dharma

PostPostao/la NeyDan dana 20/06/2010 22:25

dharma je napisao/la:Da, upravu si. Plus da dodam da bez Uvoda u ekonomiju nema ni Makroekonomije, ni Mikroekonomije, te bez polozenog Racunovodstvar nema ni Finansijskog racunovodstva, i bez Poslovnih finansija nema Finansijskog menadzmenta. Masala, sta ovih uslovnih ima.

Pored ovoga, druga godina ono cisto bez kolizije, se moze upisati sa samo jednim prenesenim( ne znam imaju li ovdje oni ETCS bodovi ikakvog uticaja). Prosle godine se treca mogla upisati samo ako je ociscena skroz i prva i druga (ponovo ti ETCS bodovi), a po novom NAVODNO se moze prenijeti 5ETCS bodova, ali samo ako nije nista prenoseno iz prve u drugu.

Za koliziju i ljetnu, pored budzetskog ogranicenja :D , postoji i ogranicenje u broju predmeta koji se mogu tako uzeti, tj. koliko se predmeta u jednom semestru moze slusati.

I za ove koji sad upisuju, nisam sigurna koliko ove godine 2010/2011 cete imati predmeta na engleskom, ali, u jos uvijek tekucoj godini, taj broj je 2 po semestru za redovne studente.

Tacno. Ali nisam htio buduce brucose odmah plasiti sa ostalim silnim uslovnim predmetima. :mrgreen:
Kako su sada uveli te engleske predmete, jel' na svakoj godini ili samo na prvoj? Toga kod nas nikako nije bilo, bio je smao engleski u svakom semestru koji smo mi masovno isli na verifikaciju kako ne bismo morali ici na predavanja. :lol:
Na magistarskom nema engleskom i sve se cudim kako ga i tu nisu uveli kako bi jos vise zaradili. :roll:
NeyDan

PostPostao/la BSn dana 20/06/2010 22:38

Ma Engleski ti je sad sasa. Ako ga polozis na prijemnom, samo verifikujes, ako ne onda imas milion rokova da ga polozis. Poslije, kako idu godine, imas visi srednji, nizi srednji, visi visi i kako vec zovu - pola predmesta ne znam kako se tacno zovu :D . Ustvari, oni to nekako zovu, a ti sve to zavodis pod engleski, pa oni poslije skrabaju neke nivoe. Inace, bezveze stvar totalno.

Sto se tice nastave na engleskom, nama je neko nekad rek'o da se ide na to da se cjelokupna nastava odvija na engleskom, al' korak, po korak - svake godine ce kao ubaciti nesto novo i nekom drugom. Trenutno mislim da pici samo za redovne, a trebalo bi i za samofinancirajuce - za DL nisam siguran da bi uopce trebalo.

Uglavnom, samo vices yes, yes. :D
BSn

PostPostao/la dharma dana 20/06/2010 23:24

NeyDan je napisao/la:
dharma je napisao/la:Da, upravu si. Plus da dodam da bez Uvoda u ekonomiju nema ni Makroekonomije, ni Mikroekonomije, te bez polozenog Racunovodstvar nema ni Finansijskog racunovodstva, i bez Poslovnih finansija nema Finansijskog menadzmenta. Masala, sta ovih uslovnih ima.

Tacno. Ali nisam htio buduce brucose odmah plasiti sa ostalim silnim uslovnim predmetima. :mrgreen:
Kako su sada uveli te engleske predmete, jel' na svakoj godini ili samo na prvoj? Toga kod nas nikako nije bilo, bio je smao engleski u svakom semestru koji smo mi masovno isli na verifikaciju kako ne bismo morali ici na predavanja. :lol:
Na magistarskom nema engleskom i sve se cudim kako ga i tu nisu uveli kako bi jos vise zaradili. :roll:

Kao sto napisa BSn, ide se na to da svi predmeti budu na engleskom, ali korak po korak.
Ja sam generacija koja je izbjegla taj engleski, a kako ja skontah ova generacija koju je to zakacilo ce i ubuduce imati predmete na engleskom, samo ne znam koliko i koje :D . Trenutno imaju na engleskom Pravo i cini mi se Informatiku u I semestru, te Statistiku i Mikroekonomiju u II semestru.
Po meni to nije losa stvar, sigurno da treba vise truda, ali ce bar( ako budu studirali kako treba) na kraju poznavati jako dobro poslovni engleski :D
dharma

PostPostao/la NeyDan dana 20/06/2010 23:54

dharma je napisao/la:
NeyDan je napisao/la:

Kao sto napisa BSn, ide se na to da svi predmeti budu na engleskom, ali korak po korak.
Ja sam generacija koja je izbjegla taj engleski, a kako ja skontah ova generacija koju je to zakacilo ce i ubuduce imati predmete na engleskom, samo ne znam koliko i koje :D . Trenutno imaju na engleskom Pravo i cini mi se Informatiku u I semestru, te Statistiku i Mikroekonomiju u II semestru.
Po meni to nije losa stvar, sigurno da treba vise truda, ali ce bar( ako budu studirali kako treba) na kraju poznavati jako dobro poslovni engleski :D

Naravno da nije losa stvar, naprotiv. Mogu samo misliti kako Trivun il' Rabija nabadaju na engleskom. :lol: :lol: :-)
NeyDan

PostPostao/la BSn dana 21/06/2010 00:02

Kazu da Trivun dobro parla... A Rabija predaje u Francuskoj, cini mi se, pa joj mozda jezici i idu. :)

Meni bi bilo interesantnije, npr., cuti kako Savo parla engleski - on je im'o neprikosnovenih citanja opcija iz menija. :D

Jedan od profesora (ne smijem rec' koji :D ) :
- Imate to na kompjuteru. (misli na stranicu predmeta)
- Nema profesore.
- Kako nema, ima stavljeno vam je?!
- Ma, nema.
- Dobro, onda. Bice.

Sve u svemu, libo njega ima l' il' nema - tvoje je da uradis i ako nema. :D
BSn

PostPostao/la dharma dana 21/06/2010 08:20

Nisam cula ni Trivuna, ali kazu da nije los, i da prica ruski engleski :-) pa ga bolje kontaju. Rabija ne predaje vise linijama 1 i 2, vec 3 i 4, dok prof. Resic predaje na engleskom.
Voljela bih neke profesore cuti kako to fino na engleskom pricaju :D
dharma

PostPostao/la ljuba110 dana 21/06/2010 10:19

Sta je bolje gledat da se upise na ekon. kao DL ili kao redovan.Kakve su razlike =?
ljuba110

PostPostao/la BSn dana 21/06/2010 10:36

ljuba110 je napisao/la:Sta je bolje gledat da se upise na ekon. kao DL ili kao redovan.Kakve su razlike =?

Razlika ti je u milji maraka.
Ako si redovan, ne placas.
Aki si redovan samofinancirajuci onda placas, isto k'o i DL.

Razlika izmedju samofinancirajuceg i DL ti je sto se ovaj prvi ponasa k'o redovan, dok DL, k'o sto mu i ime kaze, je ucenje na daljinu, s tim da imas 3-4 sedmice u toku semestra in-class.
Naravno, niko tebi ne brani da dolazis na predavanja i vjezbe i ako si DL - predavanja su javna.
BSn

PostPostao/la crveniflomaster dana 21/06/2010 16:17

oke, ljudi imam i ja pitanje, vise kao trazim misljenje : P, znaci zelio bih upisati famozni ekonomski fakultet, medjutim moje drugo ja mi govori da ne pokusavam radi prevelikog broja prijavljenih i mojih skromnih ocjena u srednjoj (koje su varirale izmedu 3.5 i 4.0)te mojih skromnih ocjena iz kljucnig predmeta !sto se tice prijemnog vjerujem da sam u stanju da ga uradim zadovoljavajuce. sta mislite savet molim :(! dali neko sa mojim prosjekom ima sanse da upadne na ekonomiju??? racunajuci da na odsjeku ekonomija primaju samo 115 studenata :(
crveniflomaster

PostPostao/la OldSql dana 21/06/2010 16:22

crveniflomaster je napisao/la:oke, ljudi imam i ja pitanje, vise kao trazim misljenje : P, znaci zelio bih upisati famozni ekonomski fakultet, medjutim moje drugo ja mi govori da ne pokusavam radi prevelikog broja prijavljenih i mojih skromnih ocjena u srednjoj (koje su varirale izmedu 3.5 i 4.0)te mojih skromnih ocjena iz kljucnig predmeta !sto se tice prijemnog vjerujem da sam u stanju da ga uradim zadovoljavajuce. sta mislite savet molim :(! dali neko sa mojim prosjekom ima sanse da upadne na ekonomiju??? racunajuci da na odsjeku ekonomija primaju samo 115 studenata :(

savjet: nadji dobru stelu i upadas sa prosjekom 2.5 a ne 3.5
OldSql

PostPostao/la dharma dana 21/06/2010 16:26

To ces morati sam skontati, to je tvoja odluka i ne bi smio pustiti da te neko "nagovori" na nesto slicno.
Najbolje bi ti bilo da vidis ako na stranici ima od prosle godine rezultati, pa da vidis kako se krecu. Mozes sam izracunati prosjek( ima negdje, jer su prosle godine studenti morali sami to uraditi), i u sustini vidjeti koliko bodova imas na startu. Vidi ako znas nekoga ko je prosle godine upisao da li ima tih rezultata.
S druge strane, imas i samofinansirajuces studije koji kostaju, mislim, 1000KM, i tu mozes uletiti ako polozis prijemni.
STo se tice toga studij ekonomija i menadzment, to biras kad zavrsis prvu godinu, znaci na prvoj godini(barem je dosad bilo tako, i sigurno je i dalje) svi ste zajednicki smjer EiM, i tek onda se dijelite na E ili M, i koliko ja znam ko god je birao Ekonomiju dobio je taj smjer, ono nema da neko bude odbijen.
Sretno u svakom slucaju :-D

http://www.efsa.unsa.ba/ef/index.php?option=com_content&task=view&id=2228&Itemid=124
dharma

PostPostao/la Amazonka27 dana 21/06/2010 16:50

OldSql je napisao/la:
crveniflomaster je napisao/la:oke, ljudi imam i ja pitanje, vise kao trazim misljenje : P, znaci zelio bih upisati famozni ekonomski fakultet, medjutim moje drugo ja mi govori da ne pokusavam radi prevelikog broja prijavljenih i mojih skromnih ocjena u srednjoj (koje su varirale izmedu 3.5 i 4.0)te mojih skromnih ocjena iz kljucnig predmeta !sto se tice prijemnog vjerujem da sam u stanju da ga uradim zadovoljavajuce. sta mislite savet molim :(! dali neko sa mojim prosjekom ima sanse da upadne na ekonomiju??? racunajuci da na odsjeku ekonomija primaju samo 115 studenata :(

savjet: nadji dobru stelu i upadas sa prosjekom 2.5 a ne 3.5

imas i DL koji uopste nema prijemnog i kosta 1.000 KM
Amazonka27

PostPostao/la crveniflomaster dana 21/06/2010 16:55

ma nije "nagovaranje" nego samo sam zelio da znam : P sta prognozirate "kakve su mi sanse" ovo dl mi se ne dopada nikako, a 1000 kmova mi nije porblem dati znaci zadovoljio bi se defitivno sa samofinansirajucim a bgm ove godine cim dajes dokumente biras oces ekonomiju ili menadment tako su meni rekli, znaci u startu dobijes obrazac jesili za ekonomiju ili za menadment :S, hvala za materijal i informacije <3
crveniflomaster

PostPostao/la dharma dana 21/06/2010 17:32

crveniflomaster je napisao/la:ma nije "nagovaranje" nego samo sam zelio da znam : P sta prognozirate "kakve su mi sanse" ovo dl mi se ne dopada nikako, a 1000 kmova mi nije porblem dati znaci zadovoljio bi se defitivno sa samofinansirajucim a bgm ove godine cim dajes dokumente biras oces ekonomiju ili menadment tako su meni rekli, znaci u startu dobijes obrazac jesili za ekonomiju ili za menadment :S, hvala za materijal i informacije <3

E to za odabir smjera mi je novo, ali ok. Mislim da mozes uletiti u samofinansirajuce, s tim da tu moras poloziti prijemni svejedno, ali se( koliko znam), malo skroz odmah prijavi na to, vecina prvo pokusa u redovne, pa sta bude bude.
Jos jednom ti kazem, ako ikako mozes od nekoga ko slucajno ima da nadjes rezultate prijemnog sa svim bodovima, ne znam zasto nema na stranici faksa, i da vidis kako stvari stoje.
U svakom slucaju tebi sretno :)
dharma

PostPostao/la BSn dana 21/06/2010 21:11

Cuj odma' biras smjer. :-)

Jesu l' proradili kompjuteri na trecem?
Usminkavaju fasadu, a ja moram maksuz nekad silazit na drugi da provjerim mejl. :D

Ne upisujte fakultet - ne rade studomati! :evil:
BSn

PostPostao/la Sunshine19 dana 21/06/2010 21:19

ja imam jednu čudnu situaciju, danas popunjavala prijavu i zaboravim da napišem zbroj predmeta od I-IV i toga se sjetim tek danas nekad oko 5, a što je najtužnije fina teta iz studentske pregledala i rekla da sam fino ispunila i sad mi ništa nije jasno. Hoće li mi dati da sutra to dopišem ili šta već? :/ Pojma nemam šta ću sad
Sunshine19

PostPostao/la dharma dana 21/06/2010 21:42

Idi i pitaj, moli je, i porani da ne bi u guzvu uletila :-D
A to pregledala, u sustini je bacila pogled.

BSn, studomati na trecem ne rade, a ni u holu, ali su stavili one djavole za vodu, i imamo hladne vode:D Jedini problem sto pobacamo case dok si reko keks :D
dharma

PostPostao/la Sunshine19 dana 21/06/2010 22:01

dharma je napisao/la:Idi i pitaj, moli je, i porani da ne bi u guzvu uletila :-D
A to pregledala, u sustini je bacila pogled.

BSn, studomati na trecem ne rade, a ni u holu, ali su stavili one djavole za vodu, i imamo hladne vode:D Jedini problem sto pobacamo case dok si reko keks :D

hoću, moram, idem u pola 11. Neću baš u 10, da im se odmah ne smuči od moje gluposti. Hvala i NADAM se da će sve proći okej, baš me sad to muči
Sunshine19

PostPostao/la skyhs0168 dana 26/06/2010 00:04

Recite mi molim vas koja je razlika izmedju Visoke poslovne skole i Managementa? Sta VPS daje a sta management ne itd.. Moram hitno odluciti hvala!.
skyhs0168

PostPostao/la Amazonka27 dana 26/06/2010 02:26

skyhs0168 je napisao/la:Recite mi molim vas koja je razlika izmedju Visoke poslovne skole i Managementa? Sta VPS daje a sta management ne itd.. Moram hitno odluciti hvala!.

Akademski program Ekonomije i Menadžmenta
Trogodišnji (”akademski”) program ima dva odsjeka: Ekonomija (Economics) i Menadžment (Management, Business Administration). Studij traje šest semestara sa ukupno 180 ECTS poena (kredita – ECTS credits), uključujući stručnu praksu i diplomski rad. Nakon prve godine, u kojoj su svi predmeti zajednički, studenti se opredjeljuju za odsjek(Ekonomija ili Menadžment), pri čemu svaki od ovih odsjeka ima po šest smjerova. Studenti se nakon druge godine opredjeljuju za smjer u okviru odabranog odsjeka. Nastava se organizira za one smjerove za koje se opredijeli najveći broj studenata.

a) Ekonomija (Economics)
Studij Ekonomije ima za cilj da obrazuje stručnjake za različite aspekte bavljenja ekonomskom naukom u područjima koja izlaze iz domena klasičnih poslovnih funkcija, odnosno preduzeća kao poslovnog sistema. Nakon zajedničkih predmeta, obaveznih predmeta odsjeka, student bi imao priliku da bira jedan od sljedećih smjerova:
Međunarodna ekonomija
Evropske integracije
Kvantitativna ekonomska analiza
Makrofinansijski menadžment
Studij završava diplomskim radom, a u zavisnosti od zakonskog rješenja, odnosno rješenja na nivou Univerziteta u Sarajevu, koristit će se zvanje BSc (Bachelor of Science) ili BA (Bachelor of Arts). Nakon završenog studija student se može odmah upisati na magistarski ili MBA studij.

b) Menadžment (Management) Ovaj program namijenjen je onima koji žele kombinirati analitička znanja ekonomije i biznisa sa praktičnim znanjima i vještinama menadžmenta. Polaznici ovog studija treba da budu ne samo budući menadžeri već i tzv. poslovni analitičari sa odličnim poznavanjem logike odvijanja poslovnih procesa.
Na ovom studiju predviđeni su slijedeći smjerovi:
Bankarstvo i osiguranje
Finansijski menadžment
Makroekonomski menadžment
Marketing menadžment
Menadžment i informacione tehnologije
Menadžment i organizacija
Računovodstvo i revizija
Studij završava diplomskim radom, a u zavisnosti od zakonskog rješenja, odnosno rješenja na nivou Univerziteta u Sarajevu, koristit će se zvanje BSc (Bachelor of Science) ili BA (Bachelor of Arts). Nakon završenog studija student se može odmah upisati na magistarski ili MBA studij.

Trogodišnji studij – Visoka poslovna škola/Poslovni menadžment
Ovaj studij ima za cilj da profilira buduće ekonomiste koji će raditi u tipičnim poslovnim funkcijama savremenog poslovanja. Za razliku od studija Menadžmenta, ovaj studij ima za cilj da studentima pruži osnovna menadžerska znanja u obavljanju klasičnih poslovnih funkcija. Na ovom studiju predviđeni su slijedeći smjerovi:
Industrija bankarstva i osiguranja
Marketing
Menadžment i organizacija
Preduzetništvo i ekonomika poslovanja
Računovodstvo i revizija
Razvoj poslovnih informacionih sistema
Turizam
Nakon ovog studija student može upisati MBA ili magistarski studij iz Menadžmenta uz uslov da ima 2 godine radnog iskustva (prije ili poslije studija) u struci i da prije upisa položi razliku iz predmeta: Matematika za ekonomiste, Statistika u ekonomiji i menadžmentu i Kvantitativne metode u ekonomiji i menadžmentu.
Amazonka27

PostPostao/la skyhs0168 dana 26/06/2010 11:42

Dobro... procitao sam i ja to sve i vidim da su skoro isti predmeti, ali onda u cemu je razlika?

Cujem jos i price da posle VPS-a nemas nikakvo zvanje dok kad zavrsis EiM budes diplomirani ekonomista, i takodjer cujem da VPS je malo nizi level od EiM, da je to kao "visa srednja" itd... mozes li mi reci malo o tome?

Konkretno moje pitanje je kako se ja mogu odluciti sta je bolje za mene management ili VPS???

Hvala...
skyhs0168

PostPostao/la NeyDan dana 26/06/2010 11:55

skyhs0168 je napisao/la:Dobro... procitao sam i ja to sve i vidim da su skoro isti predmeti, ali onda u cemu je razlika?

Cujem jos i price da posle VPS-a nemas nikakvo zvanje dok kad zavrsis EiM budes diplomirani ekonomista, i takodjer cujem da VPS je malo nizi level od EiM, da je to kao "visa srednja" itd... mozes li mi reci malo o tome?

Konkretno moje pitanje je kako se ja mogu odluciti sta je bolje za mene management ili VPS???

Hvala...

Prestani da uporno jedan odsjek na ekonomiji tretiras kao skolu, nije to menadzment onaj sto je bio prije nekoliko godina, to je samo jedan od odsjeka. Upisi ono sto zelis a ne sto ti drugi kazu. :roll:
NeyDan

PostPostao/la skyhs0168 dana 26/06/2010 12:02

Nisi razumio moje pitanje...

Naravno da cu upisati sta zelim studirati, I ZNAM sta zelim studirati.. Hocu da studiram management

Ali vidim da I Management I VPS uce management... pa neznam koja je razlika izmedju njih dvoje.
Za management treba prijemni iz matematike a za VPS netreba.... a meni slabo ide matematika iako idem na pripreme.

Sad konkretno moje pitanje kako cu odluciti izmedju managementa i VPS tj. sta da gledam u obzir?
skyhs0168

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.