Univerzitet u Travniku/Kiseljaku

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Univerzitet u Travniku/Kiseljaku

PostPostao/la Miki123 dana 03/02/2011 09:46

Čovjek i po' je napisao/la:Covjece, o kakvim ti notornim cinjenicama pricas? :?
Daj mi neki link ili ime nekog istrazivanja koje potvrdjuje tvoj stav, pa onda ce neko mozda i da te shvati ozbiljno.
Kompletnu svoju tvrdnju zasnivas na "mahalskim pricama" koje nisu potvrdjene. Eto, korupcije nema na drzvanim fakultetima.

Ponavljam, ja sam zavrsio i diplomski i postdiplomski na javnom univerzitetu i ne kazem da je lak. Medjutim, resurse kojima sam ja raspolagao tokom studija nikako ne mogu da poredim sa resursima koje su kolege i moji poznanici imali na britanskim studijama.

Covjece, meni je samo literatura bila dostupna. Prakticni rad nisam osjetio tokom cijelog svog studija na univerzitetu u sarajevu. Literatura koju sam koristio za odredjene ispite je zastarila preko 20 do 30 godina. Za razliku od mene, moj prijatelj je zavrsio privatni fakultet (nije moja krivica sto mu stari ima) u britaniji i imao je pristupa svemu o cemu sam ja mogao i da sanjam.

Sada radim doktorat na drzvanom univerzitetu u austriji. Vjerovao ili ne, resursi kojima ja raspolazem se presmijesni kada se usporede resursi za jednog mastera na prosjecnom britanskom univerzitetu.

Kralju, BRITANIJA, BRITANIJA!!!!!! Mi smo u Bosni, govorimo o privatnim fakultetima u BiH? Pitanje, jesi li vidio i jedan privatni fakultet u BiH?
Miki123

PostPostao/la senadd dana 03/02/2011 13:50

yellow cat je napisao/la:
CharlesBukowski je napisao/la:Fazon je sto student stekne dojam da je talentovan. Malo uci, a ispite polaze. Jedina tuga u svemu ovome je sto se takvi danas zaposljavaju u drzavne institucije/firme i zauzimaju mjesto onima koji su zavrsili drzavni fakultet i pri tome su morali da uce i trpe mnogo vise od ovih sa privatnih fakulteta.

Upravo tako :thumbup: Odgovara meni poznanica čiji sin studira u Travniku, na moje pitanje kako malom ide
"Ti nemaš pojma kako je njemu teško tamo, on NEDJELJOM ima ispite, to nigdje nema nego kod njih, ti sigurno nisi išla nedjeljom na fakultet, taj dan ti je inače bio slobodan." I ostavi mene u dubokom šoku i nevjerici.. :? :?

Šokovi.
Osoba je završila u Travniku fakultet (koji je kombinacija svsšta) i stekao zvanje dipl.logističar-sedmi stepen-tri godine.
Sada je požurio+2 da ima master.
Pitam ga "šta ti je to".
Odgovor:
Za sve pozicije u državnim organima treba master ili raniji četvergodišnji studij,a ovo je lako jer daje po pravnom tumačenju "pravi sedmi stepen" i zvanje magistra struke,a to ne može imati sa samo tri god.
Ali je zato lako.Ko ne iziđe dva puta zaredo na ispit,ne može dobiti ocjenu veću od 7.

Kaže još da je pola vojske i policije (uglavnom muslimani) sa njim,jer i ovi u Novom Travniku i Kiseljaku rade isto za svoje (hrvate)
Ko ne vjeruje neka provjeri.
senadd

PostPostao/la crno_sa_zlatnim dana 03/02/2011 17:00

Nikad, ali bas nikad mi nece biti jasno kako neko moze upisati (i platiti) privatni fakultet u Travniku ili Kiseljaku.
Blago firmi koju zaobidju.
crno_sa_zlatnim

PostPostao/la yellow cat dana 03/02/2011 17:42

crno_sa_zlatnim je napisao/la:Nikad, ali bas nikad mi nece biti jasno kako neko moze upisati (i platiti) privatni fakultet u Travniku ili Kiseljaku.
Blago firmi koju zaobidju.

Ja mogu shvatiti.. sistematizacija radnog mjesta ti se bliži, ti imaš srednju ili višu, traže ti visoku spremu ili otkaz...naravno da ćeš ići linijom manjeg otpora i upisati na brzaka faks za kojeg ćeš dati pare, pa samim tim i očekuješ da ćeš dobiti diplomu, ali hani stani malo, ne moraš biti master pobogu... Valjda se osladi, šta ja znam.

Ali zamjeram mlađoj raji koja ga upisuje..čak mi se to malo i gadi, glad za nekim zvanjem, a šuplja glava...
yellow cat

PostPostao/la WipeOut dana 03/02/2011 18:45

Alkos je napisao/la:Svaki cigo svoga konja hvali!

I uvijek ce oni koji su upisali ovakav i slicne privatne fakultete govoriti kako su tamo tako puno naucili,prema njima su svi bili korektni,profesori samo na njih cekali,ali niko nece spomenuti koliko su platili upis,koliko su se knjiga nakupovali od tih isti profesora itd,itd.

slobodni armirach je napisao/la:TU ME CIJENE TU KUPUJEM

Da se ne lazemo,studenti na ovakvim fakultetima su obicne musterije.Platis i dobijes sve.
Treba da shvatimo da je akcenat na parama koja obezbjedjuje papir,a ne na znanju.

I stvarno kao sto napisa @yellow cat i nekako mogu shvatiti starije ljude koji to upisu u nadi da ce im to pripomoci za bolju funkciju u poslu,ali nikako ,al bas nikako ne mogu da shvatim zasto to rade mladji insani ?!
WipeOut

Lokacija: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

PostPostao/la polfudbal dana 03/02/2011 18:57

Apropo priče čuo sam da je fakultet za javnu upravu postao pridružena članica Sarajevskog univerziteta :-)
polfudbal

PostPostao/la sa obzirom na... dana 03/02/2011 19:30

Otvori se u Tuzli na'ki Američki univerzitet prije 5-6 godina, cuj A M E R I Č K I :shock: ,sigurno sam State Department i kompletan Americki kongres stoje iza njega, mora da se direktno teleportiras u Microsoft jal' Apple cim tu izucis nauku, na televiziji se vrti reklama cesce nego Calgon perilica.

K A Ž U : Studenti koji tu zavrse ima da privreda za njima poludi , direktor Tuzlanske banke Sahinpasic u jednoj od placenih oglasa na TV kaze, samo njih cekamo, takvi kadrovi nama trebaju !

Dragi Alahu, hvala ti na milosti da se i nama takva divota od obrazovne ustanove ukaze !!

U to se ukaza i tvorac tog cuda, uspjesni Bosanac koji je nakon zavrsetka britaljtno odradjenih studija u USA ponukan patriotizmom odlucio da djelic svoga znanja i veza podjeli sa svojim sunarodnicima.

Na'ki Prcic ?!

Ma nesto mi ne izgleda ko wunderkind, onako obrijane cele i mafijaske face vise prilici nekom hitmenu nizerazrednog mafijaskog ogranka.

Ali, ne budimo bezobrazni, ne sudimo o knjizi po koricama, saslusajmo sta covjek ima da kaze.

Poslije istih slogana, i obecanja od prije, ovog puta iz njegovih usta, ponovo neka toplina ugrija srce, ima sutra dijete da upisem tamo, sta je par hiljada Km-čića godisnje naspram zagarantovane buducnosti ako ne u odlicnim inostranim onda bar iskljucivo u najelitinijim bosanskim preduzecima.

Iz tih me snova prenu neciji ulazak, rodica, glede mene, pa gleda u televizor.

Otkud ova budala na TV ?

Ja se pobunih, gdje ces ovog akademika nazvati budalom, kako te nije stid, a ona odrusi:

Ma daj, znam ja ko je on, isao sa mnom u srednju skolu, problem veliki, bio bi izbacen da mu babo nije uticajan ko sto jeste (Faruk Prcic, Tuzlaci znaju ko je on )
Jedva srednju zavrsio sa dvojkom ili trojkom , pa ga onda, vjerovatno opstinskim parama ili slicnom linijom, poslao babo na usavrsavanje u USA,
Sadas kravatiran i usminkan, on ce nekom prodavati zjale o americkom snu i sebi kao nevidjenom kapacitetu !

PS: Znam petoro ljudi koji su dva ili tri puta obnavljali prvu godinu na Ekon, fakultetu u Tuzli, i ni makac dalje, presli na Americki, joj genijalaca majko, zavrsili studij medju najboljim studentima !
sa obzirom na...

PostPostao/la herbert mekfjuger dana 03/02/2011 22:20

sa obzirom na... je napisao/la:PS: Znam petoro ljudi koji su dva ili tri puta obnavljali prvu godinu na Ekon, fakultetu u Tuzli, i ni makac dalje, presli na Americki, joj genijalaca majko, zavrsili studij medju najboljim studentima !

e to :D znam i ja par iz srednje škole sa mnom koji su išli, realno nisu bili nizašta, a eto sad redovno im ide, valjda se opametili odjednom :D
A ima i jedan sa mnom na elektrotehniku kreno, obnovio prvu godinu 2x i otišo na američki, sad mu ide dobro :D Hahaha toliko o tome :D
herbert mekfjuger

PostPostao/la JThomas dana 03/02/2011 22:48

što bi kolega madner rek'o, svi znaju da to nije prava diploma :D

to završavaju oni koje i ovako i onako čekaju poslovi u administraciji i stranačkim državnim firmama. ili oni koji već tamo rade pa im prijeti reorganizacija i povećanje kriterija stručne spreme.

ni na ovom državnom ne naučiš ništa, al' tamo naučiš još manje od ništa... :D
JThomas

PostPostao/la Hendrix dana 03/02/2011 23:00

Kako je krenulo imaćemo više akademskih obrazovanih građana nego evropa.
Sve je ovo do nakaradne države koja ne pruža priliku ljudima da rade za normalne pare i staž u niskoobrazovnom sektoru, nego tjera ljude da ganjaju bilo kakvu diplomu da bi prešao na viši nivo a akobogda i državni budžet, e tu se diplome cijene brate,samo nek je akademski.
Ovde je postalo sramota ne imati fakultet, svako ga mora upisati da bi dokazao sebi,komšiji,jaranima i familiji da vrijedi nešto. Da smo imalo normalna država, ljudi bi bili zadovoljni i poslom sa srednjom školom, imali bi druge zanimacije osim sikiracije i bojazni za posao i da li će moći ovjeriti knjižicu zdravstvenu idući mjesec.
I onda upiše fakultet za koji već zna da nema šanse da dobije posao, a i nema štele, ali nema veze upiše pa nek se nešto radi....
Kažem, da je država normalna bilo bi i sve ostalo.
Hendrix

PostPostao/la mgogic dana 04/02/2011 01:37

Nemam pojma kakva je sad situacija, ali znam da se prosle godine nije moglo upisati na Master u Svedsku bez da je univerzitet u katalogu UNESCO-a kao medjunarodno priznat. I znam da je prosle godine iz BiH tu bilo samo 8 univerziteta ( samo drzavni ). Sad nikako ne mogu da nadjem tu listu, ne mogu da se sjetim kako se zvala tacno.

A druga stvar koju takodjer znam, da u Belgiji kad hoces da studiras kao strani drzavljanin ( ne EU/EEA ), da bi dobio dozvolu boravka, u slucaju da ne studiras na drzavnom univerzitetu, moras da napises pismeni sastav u kojem ces obrazloziti zasto studiras na privatnom univrezitetu, koji su razlozi sto nisi odabrao drzavni i sl.

Inace po kontinentu ne gotive bas privatne fakultete ( dok je u USA ) situacija obrnuta. Ne mogu reci nista o kvalitetu predavanja ili samih fakulteta, posto nisam pohadjao nikad privatni, medjutim licno poznajem studente sa tih fakulteta, i licno se nadam da su izuzeci, a ne pravilo, jer ti ljudi veze sa fakultetom nikakve nemaju, osim kad odu da upisu ocjene ( da ne bi sad napadali po meni, isao sam licno sa covjekom u Travnik, taj dan imao je 2 ispita, i bilo mu mrsko da sam ide, pa usput me povezao da idemo na cevape )! Upravo je Apeiron u pitanju!

Eh sad sto i mi k*r*u sviramo sa drzavnih fakulteta, to je vec druga prica, jer nista bolje nije ni kod nas. Makar ove nove fakultete po Travniku i Kiseljaku ne tresu afere tipa Saltaga & Lucic & Caligula inc.
mgogic

PostPostao/la Toto dana 04/02/2011 06:17

kako god medju javnim ustanovama ima javnih kuca- i treba da ih ima , tako isto medju privatnim komapnijama ima buvljaka i bofl robe.
Naske je zaopasala trzisna groznica. Posto je i znanje roba: morat cemo se navic da se i znanje placa. Globalizam je baziran na flozofiji u kojoj nejma dzabe rucka, pa je nama tako sudjeno.

Javni hramovi nauke su se navukli na pluralizam, pa se do diplome moze doci na cetiri nacina: da naucis 50%, da prepisujes i svercas 30%, da platis u koverti 10%, da se naguzis 10%.
Ovi prvatni su primtivniji pa posluju samo preko ziro- racuna.

Studentarija i buduca inteligencija bi morali pregovarat sa sindikatima univerzitetskih profesora, pa nek profesori na javnim ustanovama puscaju samo hairl i postene bubalice, a nek na privatnim ustanovamo jamljaju pare, puscaju svercere i guze- ko je horan za naturalnog placanja.

Mi smo mala nerazvijena zemelja. Sudbina nama je u privrednim djelatnostma, a ne u birokratiji, uslugama i osvajanju Marsa ii nobl :D nagrada. KLjucna komponenta naseg ravoja je obrazovanje. Nase drzavno obrazovanje je koncipirano po modelu iz austrougarskog vakta. On nije ni los ni zastario, ali je za ovo drustvo bezvrjedan - jer skoluje nobelovce. Da bi neko postao nobelovac mora da se bavi naukom, uglavnom u insitutima i naucnim ustanovama. BiH nema ni instituta ni naucnh ustanova, pa nam buduci nobelovc zavrsavaju ko univerzietski skart na beskonacnim kolonama pred biroima. Univerziteti su u 95 % djelatnosti samo obrazovne institucije, a nauka je sporedna stvar- kojom se slucajno bave entuzijasti.
Nastavne planove po fakultetima treba prilagodit potrebama i mogucnostma drustva a ne prodavati iluziju i prdiumahovinu - sto univerzitet na zalost rade - dizajnirajuci svoju uslugu prema ceifima okostalih profesora, koji su -po defaultu - najkonezrvatvniji dio zajednice..

Privatni fakulteti koji stancaju birokratiju su prcija onoga ko ih je napravo i onoga ko daju pare za studrati na njima. Ako budu pravili skart -propast ce. Bice po onoj - sam pao sam se ubio.
Kod drzavnih je stvar sasvim drukcija. Njihova odgovornost je mnogo veca, jer je u nasoj tradiciji obrazovanje na cijeni i mnogi su spremni na sva odrcanja da bi na cestit nacin dosli do diplome, pri tome vjerujuci u avangardnu ulogu univerzeta.

ZAboravlja se: da za mnoge studente koji dolaze u seher -na elitne nauke- obrazovanje nije besplatno, jer su troskovi stanovanje, ishrane, litereture za nas standard ogromni.

Zato unverzitet ne bi smjeli da produciraju beskonacne redove pred biroima, jer se od njih ocekuje da kazu sta ce trabat drustvu za 2- 4-8-16 godina i da to ponude kroz svoje proizvode. kad se vidi kako su nam posvadjanje ponude i traznje na trzistu rada ispadne: da su nam unverzetti postali buvljaci.

Drustveno odgovorna drzava ne bi smjela -po pitanju obrazovanja- diskriminsati one clanove svoga drustva koji ne zive u glavnom gradu. Ako drzava kupi porez u Gorezdu onda Gorazde mora imati drzavni koledz za akvakulturu, Travnik gastronomsku akademiju, Konjic koledz za drvni industrijski dizajn, Gracanica koledz za poduzetnistvo. I to su visokoobrazovne institucije i to najpribilznije mogucnostima bih.
Nejma BH bjelih bubrega za 90 % diploma koje stanca.

Drzava mora dati svimgradjanma bar priblizno istu sansu kao i onima u Sarajevu, Mostaru, Banjaluci.
Obrazovanje generise veliki broj radnih mjesta i ostalih resursa na drzavnim jaslama i sto bi samo sarajlje imale tu privilegiju.

Amortizacijoni vijek mnogih tehnologija i opreme traje dvije godine, sto znaci: da je svaki obrazovni ciklus koji traje duze od dvje godine neproduktvan, neekonomican i nerentabilan za 80 % onih koji ga pohadjaju. To ne znaci ukidanjeh nego stepenovanje.

Student knjigvodja ne treba trosit vrijem na razne matematike (determinante, matrice, integrale)-dosta mu je algebra, ne treba mu ni bankarstvo, ne treba mu ucit taman toliko stvari da mu koledz za knjgovodstvo moze trajat dvje godine i da sa njim -serbes- moze peMziju zaradit. Slicno je sa mnogim diplomama.

Elitni univerzteti su tolko zostali da vode drzavno obrazovanje u propast i moglo bi se desiti da studenti mlate profesore, ko sto su sleski radnici mlatli masine - s pocetka industrijske revolucje- misleci da su im masine krive za gubitak radnih mjesta.

BiH treba obrazovnu revoluciju, ako to nece da rade drzavni unverziteti a onda nek rade privatnici po kasabama. Od 20 pokusaja ostat ce bar 10 a taman toliko kantona imademo
Toto

PostPostao/la Miki123 dana 04/02/2011 16:56

mgogic je napisao/la:
Ne mogu reci nista o kvalitetu predavanja ili samih fakulteta, posto nisam pohadjao nikad privatni, medjutim licno poznajem studente sa tih fakulteta, i licno se nadam da su izuzeci, a ne pravilo, jer ti ljudi veze sa fakultetom nikakve nemaju, osim kad odu da upisu ocjene ( da ne bi sad napadali po meni, isao sam licno sa covjekom u Travnik, taj dan imao je 2 ispita, i bilo mu mrsko da sam ide, pa usput me povezao da idemo na cevape )! Upravo je Apeiron u pitanju!

Nemoj tako, nije istina, ne znaš šta pričaš.. gdje je onaj sad što poredi privatne univerzitete u Velikoj Britaniji i ove u Kiseljaku i Travniku, i to na ravnopravnoj osnovi!!! :D
Miki123

PostPostao/la LeonardoAC dana 06/02/2011 23:09

.lik je napisao/la:Studiram na fakultetu u Travniku .. prezadovoljan..profesori su isti iz Sarajeva sa titulama Docenti,Akademici,Doktori hvala Bogu pa imam mogucnost da ucim od tih ljudi !Sa profesorima imamo direktnu komunikaciju,pitanja,obratit se za bilo sto.Testovi i ispiti su isti kao i u Sarajevu i Tuzli.A to za ocjene sto neko prica i sam sebe omalovazava to je njegov problem,jer po novom propisu na Univerzitetu Travnik ni jedan student nema paravo na vecu ocjenu od 6,sa svim seminarskim,prisustvom,te bodovima na parcijalnim ispitima (bez obzira da li to bio min.ili max.).Ukoliko zeli vecu ocjenu mora se izaci na zavrsni ispit kod prof.usmeno ili u rjetkim slucajevima pismeno!Da ima ljudi koji padaju ispite,a ima i ljudi koji su pali godinu.

:shock: :shock: :shock:
i to se dešava ?
LeonardoAC

PostPostao/la LeonardoAC dana 06/02/2011 23:13

mgogic je napisao/la:Nemam pojma kakva je sad situacija, ali znam da se prosle godine nije moglo upisati na Master u Svedsku bez da je univerzitet u katalogu UNESCO-a kao medjunarodno priznat. I znam da je prosle godine iz BiH tu bilo samo 8 univerziteta ( samo drzavni ). Sad nikako ne mogu da nadjem tu listu, ne mogu da se sjetim kako se zvala tacno.

A druga stvar koju takodjer znam, da u Belgiji kad hoces da studiras kao strani drzavljanin ( ne EU/EEA ), da bi dobio dozvolu boravka, u slucaju da ne studiras na drzavnom univerzitetu, moras da napises pismeni sastav u kojem ces obrazloziti zasto studiras na privatnom univrezitetu, koji su razlozi sto nisi odabrao drzavni i sl.

Inace po kontinentu ne gotive bas privatne fakultete ( dok je u USA ) situacija obrnuta. Ne mogu reci nista o kvalitetu predavanja ili samih fakulteta, posto nisam pohadjao nikad privatni, medjutim licno poznajem studente sa tih fakulteta, i licno se nadam da su izuzeci, a ne pravilo, jer ti ljudi veze sa fakultetom nikakve nemaju, osim kad odu da upisu ocjene ( da ne bi sad napadali po meni, isao sam licno sa covjekom u Travnik, taj dan imao je 2 ispita, i bilo mu mrsko da sam ide, pa usput me povezao da idemo na cevape )! Upravo je Apeiron u pitanju!

Eh sad sto i mi k*r*u sviramo sa drzavnih fakulteta, to je vec druga prica, jer nista bolje nije ni kod nas. Makar ove nove fakultete po Travniku i Kiseljaku ne tresu afere tipa Saltaga & Lucic & Caligula inc.

Kad već spomenu Apeiron... veli nama prof. na predavanju... "Zvali su me sa nekog apeirona da predajem tamo - ja sam prelistao sve rječnike i nisam pronašao šta ta riječ uopšte znači" :D :D :D

Apeiron (grč. Ἀπείρων), ono bezgranično, neograničeno, beskrajno, beskonačno, neizmjerno, neuređeno, neoblikovano.
:D :D :D
LeonardoAC

PostPostao/la ibizza dana 06/02/2011 23:41

LeonardoAC je napisao/la:
mgogic je napisao/la:Nemam pojma kakva je sad situacija, ali znam da se prosle godine nije moglo upisati na Master u Svedsku bez da je univerzitet u katalogu UNESCO-a kao medjunarodno priznat. I znam da je prosle godine iz BiH tu bilo samo 8 univerziteta ( samo drzavni ). Sad nikako ne mogu da nadjem tu listu, ne mogu da se sjetim kako se zvala tacno.

Kad već spomenu Apeiron... veli nama prof. na predavanju... "Zvali su me sa nekog apeirona da predajem tamo - ja sam prelistao sve rječnike i nisam pronašao šta ta riječ uopšte znači" :D :D :D

Apeiron (grč. Ἀπείρων), ono bezgranično, neograničeno, beskrajno, beskonačno, neizmjerno, neuređeno, neoblikovano.
:D :D :D

a profesor se zove?? :)
ibizza

PostPostao/la sheikh dana 07/02/2011 01:15

Oooooooo majko :D
Najbolji je ovaj kralj sto napisa da neki padnu ispit,a bogami neki i godinu obnove :)
Golemo brate :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :thumbup:
sheikh

PostPostao/la herbert mekfjuger dana 07/02/2011 02:07

sheikh je napisao/la:Oooooooo majko :D
Najbolji je ovaj kralj sto napisa da neki padnu ispit,a bogami neki i godinu obnove :)

ja ba :D
da svrati na pravi fakultet, vidio bi na nekim predmetima prolaznost 20%... a na tom njegovom neki čak i godinu obnove :D
herbert mekfjuger

PostPostao/la Toto dana 07/02/2011 02:44

herbert mekfjuger je napisao/la:

da svrati na pravi fakultet, vidio bi na nekim predmetima prolaznost 20%... a na tom njegovom neki čak i godinu obnove :D

a taj isti profesor ima 100 % prolazanost u Travniku - valjda je i drvosjecama i cobanima sa Vlasica jasno da nije do studenata
Toto

PostPostao/la .lik dana 07/02/2011 12:04

Toto je napisao/la:
herbert mekfjuger je napisao/la:

a taj isti profesor ima 100 % prolazanost u Travniku - valjda je i drvosjecama i cobanima sa Vlasica jasno da nije do studenata

po cemu to tvrdite?da li ste mozda studirali tamo?ja smijem sa Vama sjest pa cemo vidjet koliko je Vase a koliko moje znanje!ja makar ne hodam i plazim za prof.da me pogleda kao sto rade u Sarajevu..ili da mu kojim slucajem dam plavu koverticu ;) drug ti mozes i na drzavnom i na privatnom prolazit a da nemas pojma samo ako ti je to cilj..mislim da nemas argumente da tako pricas jer ko hoce ucit ucit ce i na privatnom a i na drzavnom!a Vi ocito nemate drugog posla vec lijecit komplekse preko foruma ;) a tvrdim ti da na istom fakultetu u Sarajevu studenti dobiju ispitna pitanja koja trebaju pripremit kao i mi !
.lik

PostPostao/la .lik dana 07/02/2011 12:15

LeonardoAC je napisao/la:
.lik je napisao/la:Studiram na fakultetu u Travniku .. prezadovoljan..profesori su isti iz Sarajeva sa titulama Docenti,Akademici,Doktori hvala Bogu pa imam mogucnost da ucim od tih ljudi !Sa profesorima imamo direktnu komunikaciju,pitanja,obratit se za bilo sto.Testovi i ispiti su isti kao i u Sarajevu i Tuzli.A to za ocjene sto neko prica i sam sebe omalovazava to je njegov problem,jer po novom propisu na Univerzitetu Travnik ni jedan student nema paravo na vecu ocjenu od 6,sa svim seminarskim,prisustvom,te bodovima na parcijalnim ispitima (bez obzira da li to bio min.ili max.).Ukoliko zeli vecu ocjenu mora se izaci na zavrsni ispit kod prof.usmeno ili u rjetkim slucajevima pismeno!Da ima ljudi koji padaju ispite,a ima i ljudi koji su pali godinu.

i to se dešava ?

pa vidim da vi tvrdite da toga nema ;) :lol: :lol: sigurno Vas toliko interesuje da pratite godisnje izvjestaje :thumbup:
.lik

PostPostao/la addy_sa dana 07/02/2011 13:50

Sveučilište/Univerzitet "Vitez" raspisan konkurs za doktorski studij čitam danas u novinama.
Ono što je meni, kao nekome ko je zainteresovan za takav studij interesantno jeste da Fakultet garantuje doktorima (budućim) izbor u zvanje docenta i angažman u nastavnom procesu.. To je super.. Prvi put čujem za takvu opciju, obično fakulteti kad neko zavši, završio je i s njima za sva vremena a sinovi, kćerke, žene i ljubavnice su nastavno osoblje.
Meni ovo zvuči dosta korekto i možda se prijavim.
Evo i Ekonomija isto danas čitam konkurs za doktorski.
Još samo da saznam koliko košta kod jednih a koliko kod drugih.
Ja, kao neko ko je rođen u Sarajevu, nemam kompleks da idem na studij u Travnik, bolje i to nego da ovdje ganjam profesore po kafanama, tražim intervencije i nudim pare.. nema šanse..radije ovdje plaćam koliko traže..
I, da, čitam negdje gore u postovima spominjanje čobana sa Vlašića i tako to.. ono.. fakat neukusno..
nije Sarajevo centar svijeta, nije ni Travnik velegrad, ali dajte više, malo manje te negativnosti, ironije, sarkazma..
Pa neka studira ko gdje hoće, ako ima para i ako mu odgovaraju uslovi.
I naravno fakultet nije obavezan to smo svi pomalo zaboravili. :-D
addy_sa

PostPostao/la kurty dana 07/02/2011 17:19

.lik je napisao/la:
po cemu to tvrdite?da li ste mozda studirali tamo?ja smijem sa Vama sjest pa cemo vidjet koliko je Vase a koliko moje znanje!ja makar ne hodam i plazim za prof.da me pogleda kao sto rade u Sarajevu..ili da mu kojim slucajem dam plavu koverticu ;) drug ti mozes i na drzavnom i na privatnom prolazit a da nemas pojma samo ako ti je to cilj..mislim da nemas argumente da tako pricas jer ko hoce ucit ucit ce i na privatnom a i na drzavnom!a Vi ocito nemate drugog posla vec lijecit komplekse preko foruma ;) a tvrdim ti da na istom fakultetu u Sarajevu studenti dobiju ispitna pitanja koja trebaju pripremit kao i mi !

Jeste jerane... pa na jednom takvom faxu ispit iz matematike i pitanje glasi:

10cm konca je tesko jedan gram. Koliko je tesko 100m konca???

(zadatak nosi 60 poena)

Da budem iskren... Nek svako radi kako mu volja... I evo priznajem, jedino po cemu sam malo ljubomoran na privatne fakultete jeste odnos profa-student... Nema tog da je profi mrsko pregledati ispitne listove, pa da kaze "svi ste pali"...
kurty

PostPostao/la yellow cat dana 07/02/2011 19:17

addy_sa je napisao/la:I naravno fakultet nije obavezan to smo svi pomalo zaboravili. :-D

Naravno da nije, ali zato su tu privatni fakulteti da nas uvjere u suprono.
yellow cat

PostPostao/la LeonardoAC dana 07/02/2011 19:36

addy_sa je napisao/la:Sveučilište/Univerzitet "Vitez" raspisan konkurs za doktorski studij čitam danas u novinama.
Ono što je meni, kao nekome ko je zainteresovan za takav studij interesantno jeste da Fakultet garantuje doktorima (budućim) izbor u zvanje docenta i angažman u nastavnom procesu.. To je super.. Prvi put čujem za takvu opciju, obično fakulteti kad neko zavši, završio je i s njima za sva vremena a sinovi, kćerke, žene i ljubavnice su nastavno osoblje.
Meni ovo zvuči dosta korekto i možda se prijavim.
Evo i Ekonomija isto danas čitam konkurs za doktorski.
Još samo da saznam koliko košta kod jednih a koliko kod drugih.
Ja, kao neko ko je rođen u Sarajevu, nemam kompleks da idem na studij u Travnik, bolje i to nego da ovdje ganjam profesore po kafanama, tražim intervencije i nudim pare.. nema šanse..radije ovdje plaćam koliko traže..
I, da, čitam negdje gore u postovima spominjanje čobana sa Vlašića i tako to.. ono.. fakat neukusno..
nije Sarajevo centar svijeta, nije ni Travnik velegrad, ali dajte više, malo manje te negativnosti, ironije, sarkazma..
Pa neka studira ko gdje hoće, ako ima para i ako mu odgovaraju uslovi.
I naravno fakultet nije obavezan to smo svi pomalo zaboravili. :-D

care, prijateljski savjet... ne blamiraj se sa tim doktoratom iz viteza. Uštedi sebi i vrijeme i novac... Osim ako nisi zaposlen u drzavnoj službi pa ganjaš nekih 20% na platu :)
LeonardoAC

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: Yahoo [Bot] i 8 gostiju.