Umjetna oplodnja u Sarajevu

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Umjetna oplodnja u Sarajevu

PostPostao/la EdnaMaric dana 04/05/2011 14:40

Ima li neko iskustvo sa umjetnom oplodnjom u Sarajevu u skorije vrijeme?
EdnaMaric

Re: Umjetna oplodnja u Sarajevu

PostPostao/la EdnaMaric dana 05/05/2011 15:47

Pa, zar niko?!
A na klinici ne mozes zakazati termin za konsultacije kolika je guzva!!
EdnaMaric

PostPostao/la male_okice dana 06/05/2011 09:49

EdnaMaric je napisao/la:Ima li neko iskustvo sa umjetnom oplodnjom u Sarajevu u skorije vrijeme?

evo ja sam guglala ovo tvoje i nasla ovo:BOSNA I HERCEGOVINA
SARAJEVO
Zavod za ginekologiju, perinatologiju i neplodnost
Adresa: Grbavička 6a
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Telefon:
+387 33 661-181
+387 33 661-182
Fax:
+387 33 661-182

E-mail:
[email protected] sa ove stranice: http://www.trudnoca.net/forum/viewtopic.php?t=12715
male_okice

PostPostao/la wewa dana 06/05/2011 10:26

potpomognutu oplodnju ne treba raditi u sarajevu - jedini koji se iole ozbiljnije time bavi je Mehmedbasic, preskupi privatnik o cijim (ne)ljudskim kvalitetima ne treba trositi rijeci...
zato, pasos u ruke i pravac Slovenija - Hrvatska je bila dobar izbor (istina, Split - Poliklinika CITO jos uvijek je dobar izbor), ali je restriktivni zakon unistio medicinski potpomognutu oplodnju u toj zemlji.
wewa

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 10:52

Draga Edna, pa zar se to jeftinije i brže ne može riješiti, bez uvrede stvarno ali mislim budimo realni :|
Tranquilizer

PostPostao/la wewa dana 06/05/2011 10:53

Tranquilizer je napisao/la:Draga Edna, pa zar se to jeftinije i brže ne može riješiti, bez uvrede stvarno ali mislim budimo realni :|

nemoj, molim te. dabogda nikad ne osjetio na svojoj kozi.
wewa

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 11:01

wewa je napisao/la:
Tranquilizer je napisao/la:Draga Edna, pa zar se to jeftinije i brže ne može riješiti, bez uvrede stvarno ali mislim budimo realni :|

Stani da li govorimo o umjetnoj oplodnji ili ljecenju neplodnosti :?: :?: ...jer Mehmedbašic ne radi oplodnju prvo to,

evo usluga:

Dijagnostika i liječenje neplodnosti
Prenatalna dijagnostika
Kontrola trudnoće
Detekcija karcinoma genitalija i dojke
Laboratorijske dijagnostike
Konsultiranje
Sistematski pregled žena i menadžerski muškaraca

http://www.mehmedbasic.ba/?jezik=bos

a stav o umjetnoj oplodnji mislim da je to otimacina novca,
i samo za razvijne zemlje, u BiH to raditi je po meni :roll:

bila je negdje tema najcudnija kafa u zivotu,

evo: viewtopic.php?f=11&t=78695&hilit=najcudnija#p4181727
Tranquilizer

PostPostao/la wewa dana 06/05/2011 11:05

Tranquilizer je napisao/la:
wewa je napisao/la:

Stani da li govorimo o umjetnoj oplodnji ili ljecenju neplodnosti :?: :?: ...jer Mehmedbašic ne radi oplodnju prvo to,

evo usluga:

Prenatalna dijagnostika
Kontrola trudnoće
Konsultiranje

medicinski potpomognuta oplodnja (nema tu nista umjetno, ne koriste se plasticni dijelovi), izmedju ostalog obuhvata i vantjelesnu oplodnju - koja je najuspjesnija tehnika potpomognute oplodnje dostupna ljudima danas.

mehmedbasic se reklamira da radi IVF, ICSI, TESA/MESA postupke, a zapravo ubire novce i cesto zene salje na hitne hirurske procedure zbog nebrige/neznanja.

zato od srca preporucujem Splosnu bolnicu Maribor, ali ni CITO u Splitu nije losa adresa za pocetak.
wewa

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 11:31

Tranquilizer je napisao/la:Stani da li govorimo o umjetnoj oplodnji ili ljecenju neplodnosti :?: :?: ...jer Mehmedbašic ne radi oplodnju prvo to,

evo usluga:

Prenatalna dijagnostika
Kontrola trudnoće
Konsultiranje

bila je negdje tema najcudnija kafa u zivotu,

evo: viewtopic.php?f=11&t=78695&hilit=najcudnija#p4181727

Pacijentima smo u mogućnosti ponuditi vrlo sofosticirane medicinske usluge iz oblasti ginekologije;

* Liječenje bračne neplodnosti metodama moderne medicinske znanosti:
o IVF/ET ili klasična vantjelesna oplodnja,
o ICSI ili metod liječenja bračne neplodnosti kod muškarca,
o MESE ili TESE metod liječenja najtežih oblika muške neplodnosti,
o KRIO postupak ili zamrzavanje oplođenih jajnih stanica i
spermatozoida

http://www.mehmedbasic.ba/?jezik=bos&x=2

Znači radi.
Btw, budi sretan pa se nisi morao susresti sa MPO i vantjelesnom oplodnjom, jer da jesi, ne bi nikad ovako nešto izjavio. Ne znaš kroz šta sve prolaze parovi sa dijagnozom steriliteta, niti uopće potrebi vantjelesne oplodnje (ne umjetne, kako je ružno nazivaš!). Mogla bih ja štošta još reči o ovakvom stavu, ali neću, da ne popijem ban :x
Ako u neku temu nisi upućen, ne lupaj i ne prisjedaj ljudima na muku, bar ne na podforumu zdravlje!
Alhemicarkaa

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 11:33

Shvati to kao up teme, i relax malo ipak ;-) a malo i procitaj topic se zove umjetna oplodnja i sama postavljacica teme je tako nazvala pa me proskoci molim te sa tom pricom
Zadnja izmjena: Tranquilizer; 06/05/2011 11:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tranquilizer

PostPostao/la SadaMeHuseine dana 06/05/2011 11:39

O Mehmedbašiću ne bih želio ništa komentarisati , jer su mišljenja veoma oprečna i kontradiktorna, kao što je i sam Mehmedbašić Lično, supruga i ja nismo imali dobro iskustvo. Dvaputa smo radili vantjelesnu i nije nam uspjelo.
O KRIO postupku (ili zamrzavanju jajnih ćelija i spermatozoida) ovdje nema ni govora, jer naš zakon ne dozvoljava ovaj postupak, tako da je ta solucija čisti marketinški fol.
Slovenija je veoma uspješna, ali za nas obične smrtnike preskupa i daleka. o Hrvatskoj znam veoma malo, tako da to ne bih lamentirao.
Ono što znam pouzdano jeste da klinika LIFE u Podgorici (Crna Gora) veoma dobro i kvalitetno ( sa velikim postokom uspješnih zahvata) ovo radi. Pored ovoga na ovoj klinici možete i zamrznuti ženske jajne ćelije tako da se žena ne mora ponovno podvrgavati bolnom izdvajanju jajnih ćelija iz tijela.
Ono što još ne znam sa sigurnošću jeste da će jedan tim eminentnih doktora iz Turske početi sa radom u Sarajevu, sa isključivom namjerom u pružanju kvalitetnije i povoljnije usluge ovog tipa.
SadaMeHuseine

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 11:41

Tranquilizer je napisao/la:Shvati to kao up teme, i relax malo ipak ;-)

Tema se može i na puno blji način staviti na "up" nego na ovaj tvoj. Zahvali Bogu i sudbinu pa možeš "relax" pričati o ovome.
Alhemicarkaa

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 11:44

SadaMeHuseine je napisao/la:O KRIO postupku (ili zamrzavanju jajnih ćelija i spermatozoida) ovdje nema ni govora, jer naš zakon ne dozvoljava ovaj postupak, tako da je ta solucija čisti marketinški fol.

Ja koliko znam ta tema u zakonskim aktima nije ni obrađena - znači niti dozvoljena, niti zabranjena, totalno neuređena, pa da bilo šta krene naopako (tipa manipulacije i sl) ne možeš na sudu tražiti pravdu.
Alhemicarkaa

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 11:44

A ovo o mehmedbašicu je šuplja prica, covjek dobro radi svoj posao ali isfrustriranim ljudim ne možeš objasniti neke stvari, naime covjek se bavi prvenstveno ljecenjem neplodnosti, samo naravno to nije moguce uspiješno riješiti kod svakoga...a zli jezici i tracevi nezadovoljniha su ucinili svoje tako da je svaka daljnja prica nepotrebna
Tranquilizer

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 11:47

Tranquilizer je napisao/la:Shvati to kao up teme, i relax malo ipak ;-) a malo i procitaj topic se zove umjetna oplodnja i sama postavljacica teme je tako nazvala pa me proskoci molim te sa tom pricom

I to što je postavljač teme upotrijebio "pogrdan" izraz, normalno je da svi nastavimo u tom folu.
No, nije meni toliko od tebe zasmetao sam taj izraz, koliko izjava:

:x :x
Alhemicarkaa

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 11:49

Hallooo ovo je javni forum, razmisli malo šta ti je :!: :!: :!:
Tranquilizer

PostPostao/la wewa dana 06/05/2011 11:52

ajme, Tranq, radije pricaj o stvarima koje poznajes.

ja s mehmedbasicem, hvala Bogu i nazalost iskustvima prijateljica, nisam imala licnog iskustva, niti bih. ono sto zasigurno znam je da su mu cijene kao na klinici u Mariboru, lijekovi mozda i skuplji jer se znatno jeftinije mogu naci u Hrvatskoj, o Madjarskoj da i ne pricamo. o uspjesnosti ne vrijedi govoriti - statistickih podataka nema, a zakon vjerovatnoce kaze da kod nekog mora upaliti i kad transfer jedva oplodjenih embrija radi nakon 36 sati (sto se ne radi nigdje u svijetu). no, zato ima i posljedica tipa cetveroplodnih trudnoca pa su parovi onda prisiljeni ici na redukciju u Sloveniju...

covjek rutinski radi inseminacije, bez prethodno uradjenih briseva i hormonalnog statusa, pa su hiperstimulacije uzasno ceste. drugo, slavan je po ranim "spontanim" pobacajima u nikad dokazanim trudnocama - a obicno se radi o kasnjenju menstruacije nakon progesteronske terapije koja je standardna u svim MPO postupcima nakon inseminacije/transfera u IVF-u.

imamo mi i slavnog Godinjaka koji takodjer ima uspjeha kod onih parova koji bi valjda u dogledno vrijeme ostali trudni i u vlastitom krevetu. covjek je neosporan strucnjak za ginekolosku hirurgiju, ali se MPO-om ne treba baviti - bar dok ne nauci da se vaginalni uzv izvodi s rukavicom na ruci i kondomom na sondi.

moja je poruka: idite sto zapadnije, koliko vam finansije dozvoljavaju. iz ove perspektive, posto je to visegodisnja trka, radije se strpite i stedite godinu-dvije za Maribor, isplati se. ako nista, ustedi se na zeninom zdravlju.
wewa

PostPostao/la SadaMeHuseine dana 06/05/2011 11:54

Tranquilizer je napisao/la:A ovo o mehmedbašicu je šuplja prica, covjek dobro radi svoj posao ali isfrustriranim ljudim ne možeš objasniti neke stvari, naime covjek se bavi prvenstveno ljecenjem neplodnosti, samo naravno to nije moguce uspiješno riješiti kod svakoga...a zli jezici i tracevi nezadovoljniha su ucinili svoje tako da je svaka daljnja prica nepotrebna

Ko što rekoh....oprečna mišljenja ili što bi u mom selu rekli:...." 100 ljudi - 100 ćudi, 100 žena - 200 ...." ;-) ;-)
SadaMeHuseine

PostPostao/la Tranquilizer dana 06/05/2011 11:58

@wewa:

pa od cega živi isti privatnik, zar misliš da bi mu ordinacija bila puna da je takav "koljac" pa ne možeš termina zakazati...a shvatam ja da je to sve evotivno i bolno ali pljuvati i svakoga na nož docekivati ko progovori pa dokle...nismo u parlamentu majku mu
Tranquilizer

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 12:00

Što se tiče samog postupka i odabira doktora.
U BiH vantjelesnu koliko znam, pored Mehmedbašića, rade i dr. Balići iz Tuzle (koji imaju zvaničan cjenovnik za KRIO postupak, što znači da nije zabranjen). Međutim, oni su skuplji i od Mehmedbašića.
Poređenja radi, sam postupak vantjelesne oplodnje kod Mehmedbašića košta 2000 KM plus lijekovi, dok u Sloveniji, u Postojnoj (koji ima veliki broj ostvarenih postupaka) košta 1100 eura plus lijekovi, znači razlika u 200 KM. Sad kad ne trebaju vize, mislim da je isplatnije i bolje otići vani. Svaka čast našim doktorima, ali nažalost nisu toliko posvećeni, i u većini slučaja moraš biti dobro potkovan znanjem da bi mogao izvući ono što tebi treba.
Alhemicarkaa

PostPostao/la zgiba dana 06/05/2011 12:02

Slazem se sa wewom da postupke vantjelesne/potpomognute oplodnje ne treba ni pokusavati raditi u BiH.

Cijene takvih postupaka se ne razlikuju kod nas i u npr. Sloveniji, ali je strucnost i odnos prema pacijentima neuporediv. Ja smatram da su troskovi postupka (postupak i lijekovi) cak manji vani, jedina prednost obavljanja postupka u BiH je da u toku postupka ostajes kuci.
zgiba

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 12:03

Tranquilizer je napisao/la:@wewa:

pa od cega živi isti privatnik, zar misliš da bi mu ordinacija bila puna da je takav "koljac" pa ne možeš termina zakazati...a shvatam ja da je to sve evotivno i bolno ali pljuvati i svakoga na nož docekivati ko progovori pa dokle...nismo u parlamentu majku mu

Da znaš koliko je to emotivno i bolno, znao bi da je ona tvoja izjava pljuvanje (i vjerovatno je ne bi dao).
Toliko, over and out.
Alhemicarkaa

PostPostao/la HomeSweetHome dana 06/05/2011 12:05

Niko, osim onaj ko je kroz to prosao, ne moze razumjeti koja je to tortura... i fizicka, ali prvenstveno psihicka.

Slazem se sa @SadaMeHuseine, moje iskustvo govori isto. Mehmaedbasic? Raduje me ako je nekome pomogao da ostvari svoju zelju. Sto se mene tice, daleko mu kuca od moje... najprije, ali ne iskljucivo, zbog odnosa prema pacijentu.

Dr. Godinjak, Klinika za dijagnostiku i lijecenje sterilitieta na KCUS-u - samo superlativi za ovog covjeka, jedini problem je sto su mu mogucnosti ogranicene zbog nepostojanja adekvatnih uslova, nazalost. I, naravno, njegova prezauzetost, pa je vrlo tesko doci do njega. Ne znam da li se nesto promijenilo...

Klinika u Mariboru ima dosta uspjeha, veoma je cijenjena, narocito prof. Vlaisavljevic - nadaleko poznat po vantjelesnoj, ali je za vecinu nas obicnih smrtnika nedostupna. Prvenstveno zato sto je individualna uspjesnost tretmana rijetko kad iznad 25% (znaci 1 uspjesan postupak od 4 pokusaja), a u najvecem broju slucajeva to je i vise pokusaja. http://www.ukc-mb.si/index.php?id=77

Eh, sad, ima i neka klinika u Leskovcu, kazu da je jako uspjesna, u privatnom je vlasnistvu nekog ljekara koji se nedavno vratio iz Amerike (cini mi se) i poznat je po radu u ovom podrucju... Nesto je cak uradio prvi na svijetu, ali se ne mogu tacno sjetiti sta :) Cekaj, evo stranice http://www.spebo.co.rs/site/index.php?lang=sr

Za one debljeg novcanika, ima i ovo http://www.kinderwunsch.at/?lang=de&id=173

Kako god, zelim svima da ostvare svoju zelju, da naslone srce na srce svoga ceda... :)
HomeSweetHome

PostPostao/la zgiba dana 06/05/2011 12:09

Na jednom forumu sam procitala da je cijena postupka u Tuzli (dr. Balic) 4.000 KM :shock: bez lijekova. Ako je to tacno, onda se za tu cijenu postupka + lijekove (koji su u BiH skuplji nego u Sloveniji, provjereno) u Ljubljani/Postojni moze obaviti postupak, kupiti lijekove, platiti smjestaj u Ljubljani 15 dana i da sve to bude jefitnije.

Zalosno, ali je tako :twisted:
zgiba

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 06/05/2011 12:12

zgiba je napisao/la:Na jednom forumu sam procitala da je cijena postupka u Tuzli (dr. Balic) 4.000 KM :shock: bez lijekova. Ako je to tacno, onda se za tu cijenu postupka + lijekove (koji su u BiH skuplji nego u Sloveniji, provjereno) u Ljubljani/Postojni moze obaviti postupak, kupiti lijekove, platiti smjestaj u Ljubljani 15 dana i da sve to bude jefitnije.

Zalosno, ali je tako :twisted:

Da, sa lijekovima izađe 6000 KM! bezobrazno skupo, sa putem, putarinama, smještajem i svim ostalim može se jeftinije u Postojni proći (i dobiti bolji tretman). A za te pare može se i u Češku otići, koji su lider u ovom polju.
Zadnja izmjena: Alhemicarkaa; 06/05/2011 12:13; ukupno mijenjano 1 put/a.
Alhemicarkaa

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.