ugradnja plina u auto kako je vaše mišljenje???

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

PostPostao/la BELMA24 dana 21/03/2007 00:42

BELMA24

PostPostao/la ifbbpro dana 21/03/2007 01:18

Prvo mi je stari ugradio plin u audija 80, pa nakon godinu dana i buraz (isto u audija 80)..
Sta reci. Nema bolje stvari. Imas dugme, presaltas kad god hoces s jednog ˝goriva˝ na drugo.
Meni brat sa 10km plina predje oko 150km gradske ako ne gasa naravno. Audi 80 1.6
ifbbpro

PostPostao/la bmx dana 21/03/2007 01:32

a, koliko se otprilike krece ugradnja plina u auto? ja recimo imam punta, benzinca, 1.1 motor...koliko bi me to doslo?
bmx

PostPostao/la Sajo---: dana 21/03/2007 02:00

misilm da je apsolutno glupo ugradjivati plin na automobile koji imaju manje od 1.6 ccm

BMX taj tvoj punto ni tako ne trosi puno a vjerujem da se ako nista fino voziti u njemu stoga mani se corava posla ugradjivanja plina na taj mogu slobodno reci motorcic.
nemoj me pogresno shvatiti
Sajo---:

PostPostao/la bmx dana 21/03/2007 11:18

Sajo---: je napisao/la:misilm da je apsolutno glupo ugradjivati plin na automobile koji imaju manje od 1.6 ccm

BMX taj tvoj punto ni tako ne trosi puno a vjerujem da se ako nista fino voziti u njemu stoga mani se corava posla ugradjivanja plina na taj mogu slobodno reci motorcic.

ma, ja to onako vise informativino da pitam...hvala na savjetu, u svakom slucaju :D
bmx

PostPostao/la bl4ever dana 21/03/2007 11:39

bmx je napisao/la:
Sajo---: je napisao/la:misilm da je apsolutno glupo ugradjivati plin na automobile koji imaju manje od 1.6 ccm

ma, ja to onako vise informativino da pitam...hvala na savjetu, u svakom slucaju :D

bogami, trosi punto... malen je i trazi konstantan gas...
ja sam iskeshirao 2400 drkema za urgadnju plina u Bravu 1,6 16V (najskuplja verzija jer je direktno ubrizgavanje zbog plasticne usisne grane) i nakon 25.000 predjenih kilometara ga otplatio. Jebi ga, ide isto kao i na gorivo, maksimalno 190 na otvorenome, a sa 50 litara plina predjem 550 kilometara (kad tocim na HIFA malo manje, sorry gazda :-)).
Sad kazem da, kad budem imao love za novi(ji) auto, odmah cu ugraditi plin jer je zaista isplatna investicija.
I jos nesto, budite pazljivi i ne ugradjujte plin kod svakog, za malu ustedu mozete sebi napraviti nevidjen problem i da zazalite za cijelom investicijom
bl4ever

PostPostao/la bmx dana 21/03/2007 12:51

bl4ever je napisao/la:
bmx je napisao/la:

ja sam iskeshirao 2400 drkema za urgadnju plina u Bravu 1,6 16V (najskuplja verzija jer je direktno ubrizgavanje zbog plasticne usisne grane) i nakon 25.000 predjenih kilometara ga otplatio. Jebi ga, ide isto kao i na gorivo, maksimalno 190 na otvorenome, a sa 50 litara plina predjem 550 kilometara (kad tocim na HIFA malo manje, sorry gazda :-)).
Sad kazem da, kad budem imao love za novi(ji) auto, odmah cu ugraditi plin jer je zaista isplatna investicija.
I jos nesto, budite pazljivi i ne ugradjujte plin kod svakog, za malu ustedu mozete sebi napraviti nevidjen problem i da zazalite za cijelom investicijom

ja sa 20 KM benzina (malo vise od 11litara) predjem oko 120 km iskljucivo gradske voznje...sto ce reci, to je 10 litara na 100 km :roll:
bmx

PostPostao/la Sajo---: dana 21/03/2007 14:14

To je previse za taj automobil, on ne bi trebao trositi vise od 7 litara u gradu naravno mislim normalne voznje a ako ti je teska desna noga onda se ne zali :D.
Ne znam sta da ti kazem osim da vozis na manjim obrtajima u cetvrtu (treca popi sve) i 60 gradom polahko.
A plin na tu zapreminu vjeruj da je nelogicno i nepotrebno stavljati.

Kod bl4ever auto ima 105 HP (76kw) (ako sam dobro upucen) i naravno da ne osjeti promjenu u voznji a ti koji imas maks 64 HP (skoro duplo manje) i vise nego da ces osjetiti.
Sajo---:

PostPostao/la bmx dana 21/03/2007 14:58

Sajo---: je napisao/la:To je previse za taj automobil, on ne bi trebao trositi vise od 7 litara u gradu naravno mislim normalne voznje a ako ti je teska desna noga onda se ne zali :D.
Ne znam sta da ti kazem osim da vozis na manjim obrtajima u cetvrtu (treca popi sve) i 60 gradom polahko.

Kod bl4ever auto ima 105 HP (76kw) (ako sam dobro upucen) i naravno da ne osjeti promjenu u voznji a ti koji imas maks 64 HP (skoro duplo manje) i vise nego da ces osjetiti.

fakat ne vozim brzo, nikad preko 60 u gradu....probat cu ubacivati cesce u cetvrtu :D hvala na savjetu, drug...
bmx

PostPostao/la BELMA24 dana 21/03/2007 15:59

moj stari je ugradio plin prije mjesec dana na vectru 2.0.ugradio je plin u istocnom sarajevu(radic gas)imam i tel ak nekom bude trebalo nem kaze.oni su najbolji za ugradnju plina jer imaj licencu i na svaki sad neznam tacno koliko kilometara radi se pregled da sve vidi jel sve u uredu.auto izgubi vrlo malo snage a kad se ugraduju u auta ispod 1.6 motora e tada je fakat gubi.i jos samo jeddno ako se bojite plina onon da ce explodirati i tak neke gluposti to je pusta laz plin je sigurniji od benzina. :-D
BELMA24

PostPostao/la rizla001 dana 21/03/2007 21:14

ja isto imo plin na audiju 80, 1.8 motor, radilo savršeno par godina, na bmw kockici isto, i trenutno na golfu 3 gti isto radi dobro al troši oko 17l
rizla001

PostPostao/la bianconero dana 10/05/2007 00:06

bl4ever je napisao/la:
bmx je napisao/la:

gdje si ti ugrađivo? je li to onaj 3g plin. ja mislim da se samo kod tog sistema ne gubi na snazi. moras li cekati da motor dostigne radnu temperaturu ili ga odmah prebacis na plin? kako znas koliko plina imas u rezervaru( ima li neka kazaljka ili moras racunati po broju pređenih kilometara)?
ja nikad nisam imo priliku da vidim taj sistem pa me malo zanima.
bianconero

PostPostao/la ado-šampion dana 10/05/2007 23:55

Plin ima moj jaran u BMW-u 535i pa da odgovorim na ovih par pitanja. On je ugradio negdje na Kosovu (500 eura čini mi se), imao je manjih problema, ali poslije par jeftinijih zahvata sad je sve uredu. Benzina mu je trošio po gradu 18 l/100 km, plina mu troši 20-22 l/100 km. Na svakom sistemu se gubi na snazi. Billy ti uzme preko 2000 KM za multipoint ubrizgavanje plina i gubiš 10% na snazi. Makar oni tako vele. Auto samo upališ na benzin i onda prebaciš na plin prekidačem koji ti ugrade negdje na instrument tablu. Ja znam kad on pali na plin da vergla puno pravo. Pokazivač razine može biti u kabini, ali ne znam radi li to iko kod nas a iako radi skupo je. Imaš pokazivaš na svakom rezervoaru (koji se ugrađuje u gepek). Kod njega se gubitak na snazi ne osjeti, ali u pitanju je motor sa 210 KS. Ja sam odustao od ugradnje plina u svoje auto sa 90 KS baš zbog gubitka snage.
ado-šampion

PostPostao/la tbaharis dana 11/05/2007 16:55

koliki je kapacitet plinskog rezervoara i da li je svaka benzinska u gradu snabdjevena s pliskom pumpom??? koliko kosta pun rezervoar plina??? kolika je stvarna usteda???
tbaharis

PostPostao/la stripiii dana 11/05/2007 17:34

Da ne otvaram novu temu a i rijec je o plinu :D Imam ponudu za Passat 90 god. 1.8 ugradjen plin,boca od 55L...Cijena 5500KM(najniza cijena).registrovan do 9 mjeseca.Trebao bi sutra da pogledam vozilo,u kakvom je stanju i sve to...E sad..Mene interesuje da li se isplatili za ovu cijenu posto nemam iskustva sa plinom.
stripiii

PostPostao/la Romeo 80 dana 11/05/2007 20:31

tbaharis je napisao/la:koliki je kapacitet plinskog rezervoara i da li je svaka benzinska u gradu snabdjevena s pliskom pumpom??? koliko kosta pun rezervoar plina??? kolika je stvarna usteda???

Kapacitet zavisi od slučaja do slučaja, imaš plinske boce različitih dimenzija i zapremina. Postoje čak i tkz. toroidalne boce koje se stavljaju na mjesto rezervnog točka u gepeku da ne zauzimaju prostor ako ti je vrlo bitan! One su doduše nešto skuplje i potreban ti je set za krpanje guma (u obliku spreja), pošto u tom slučaju ne bi imao prostora za rezervni točak. Nije svaka benzinska snabdjevena plinskom pumpom, možeš puniti plin na 3, 4 mjesta u gradu koliko je meni poznato. Cijena plina na mjestu gdje ja sipam je trenutno 0,84 KM, pa izračunaj koliko bi te došla puna boca. Ušteda je je negdje oko 50-ak % u odnosu na benzin! Pritom nisam uzimao u obzir činjenicu da s plinom možeš produžiti interval zamjene motornog ulja za 30%, a ispušni sistem ti može trajati koliko i sam automobil! :)
Romeo 80

PostPostao/la tbaharis dana 12/05/2007 16:09

Romeo 80 je napisao/la:
tbaharis je napisao/la:koliki je kapacitet plinskog rezervoara i da li je svaka benzinska u gradu snabdjevena s pliskom pumpom??? koliko kosta pun rezervoar plina??? kolika je stvarna usteda???

Kapacitet zavisi od slučaja do slučaja, imaš plinske boce različitih dimenzija i zapremina. Postoje čak i tkz. toroidalne boce koje se stavljaju na mjesto rezervnog točka u gepeku da ne zauzimaju prostor ako ti je vrlo bitan! One su doduše nešto skuplje i potreban ti je set za krpanje guma (u obliku spreja), pošto u tom slučaju ne bi imao prostora za rezervni točak. Nije svaka benzinska snabdjevena plinskom pumpom, možeš puniti plin na 3, 4 mjesta u gradu koliko je meni poznato. Cijena plina na mjestu gdje ja sipam je trenutno 0,84 KM, pa izračunaj koliko bi te došla puna boca. Ušteda je je negdje oko 50-ak % u odnosu na benzin! Pritom nisam uzimao u obzir činjenicu da s plinom možeš produžiti interval zamjene motornog ulja za 30%, a ispušni sistem ti može trajati koliko i sam automobil! :)

nema sta svaka cast za informaciju, to je to...
tbaharis

PostPostao/la stripiii dana 14/05/2007 16:23

stripiii je napisao/la:Da ne otvaram novu temu a i rijec je o plinu :D Imam ponudu za Passat 90 god. 1.8 ugradjen plin,boca od 55L...Cijena 5500KM(najniza cijena).registrovan do 9 mjeseca.Trebao bi sutra da pogledam vozilo,u kakvom je stanju i sve to...E sad..Mene interesuje da li se isplatili za ovu cijenu posto nemam iskustva sa plinom.
stripiii

Re: ugradnja plina u auto kako je vaše mišljenje???

PostPostao/la postar_33 dana 09/03/2010 09:16

Ja imam opel kadetta 1,6 i b.na 300km potrosi 17 lit.goriva
postar_33

Re:

PostPostao/la Discball dana 10/03/2010 11:35

Sajo---: je napisao/la:To je previse za taj automobil, on ne bi trebao trositi vise od 7 litara u gradu naravno mislim normalne voznje a ako ti je teska desna noga onda se ne zali :D.

Eeee Sajooo, Sajooo

samo da znaš u italiji ljudi ugrađuju plin i na vespe, šta misliš o toj isplativosti ????

Nego care, jedan savjet ako prelaziš više kilometara godišnje i ako misliš zadržati automobil samo naprijed, pa sve i da motor ima 800 ccm, jer litra plina je 0,87 a litra benzina 1,97 i s litrom plina otprilike kao i s litrom benzina...

...filozofe ostavi na stranu :) :) :) :)
Discball

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.