Ugovor o koristenju i upravljanju z. djelovima zgrade

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Ugovor o koristenju i upravljanju z. djelovima zgrade

PostPostao/la tap3ah75 dana 07/09/2009 14:44

ZE-DO Kanton
Podnijeli smo zahtjev za nadogradnju sprata i nakon mnooooogo otezanja i odugovlačenja iz opštine nam traže da u roku od 15 dana dostavimo između ostalog i:

- Ugovor o međusobnom odnosu vlasnika stanova, o korištenju i upravljanju zajedničkim dijelovima zgrade

Ugovor mora biti sastavljen i treba sadržavati odredbe u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju stambenih i st-poslovnih zgrada (Sl.novine Ze-Do br. 2/08)

Pa ako iko može pomoći, ako je imao sličan slučaj, bilo čime ... primjerom tog-a ugovora ili bilo kakvim savjetom .... tnx

ps. nemam bombi i oružja pa da s tim idem onoj teti u opštinu.
tap3ah75

Re: Ugovor o koristenju i upravljanju z. djelovima zgrade

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 07/09/2009 18:34

http://www.oki.ba/_files/UputstvoOprimjeniZakonaOOdrzavanjuZajDjZgrad.pdf je napisao/la: V KAKO SU REGULISANI MEĐUSOBNI ODNOSI ETAŽNIH VLASNIKA

Međusobni odnosi, te prava i obaveze etažnih vlasnika regulišu se ugovorom, s tim što nisu određeni elementi ugovora, a koji mogu biti:
- ugovorne strane,
- podatke o etažnom vlasništvu (ulica i broj i bliža oznaka ukoliko postoji,
- osnovne odredbe o održavanju i odlučivanju
- popis zajedničkih dijelova i uređaja,
- način prikupljanja, raspodjele, utroška sredstava namjenjenih za održavanje i upravljanje,
- ovlašćene osobe za zastupanje etažnih vlasnika,
- druge odredbe.

Ovo je Uputstvo o primjeni Zakona o održavanju zaj. dijelova zgrada i upravljanju zgradama na području kantona Sarajevo, a pronašao sam ga na stranici http://www.oki.ba
Firma OKI je jedan od najboljih firmi upravitelja u Sarajevu. Citirao sam samo ono što tebe interesuje. U pomenutom zakonu se to zove međuvlasnički ugovor (Vlasnika zgrade/etaža).
Ovo posljednje, pod druge odredbe, prepišeš iz zakona one članove koji regulišu međusobne odnose, uvrstiš neke članove Opštinske odluke o kućnom redu i Opštinske odluke o javnom redu i miru, te sve drugo, što ti padne na pamet.

Da je zabranjeno cijepanje drva u podrumu, da se ne smiju držati kurbani na balkonima i u podrumu, ukoliko imate interfon, regulisati tako da niko ne otvara nepoznatim, a ako i otvori dužan je sići do ulaza i prekontrolisati dolazećeg,...
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la tap3ah75 dana 08/09/2009 08:47

Hvala tebi .... ali pošto mi pravo nije ni u malom prstu ..... ima li šansi da mi neko okvirno sklepa kako bi trebao izgledati taj dokumenat.

Takođe spomenuo bih da imamo 100% -nu saglasnost stanara. I da nema zgrada nekog ovlaštenog upravitelja.
tap3ah75

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 08/09/2009 09:41

tap3ah75 je napisao/la:Hvala tebi .... ali pošto mi pravo nije ni u malom prstu ..... ima li šansi da mi neko okvirno sklepa kako bi trebao izgledati taj dokumenat.

Takođe spomenuo bih da imamo 100% -nu saglasnost stanara. I da nema zgrada nekog ovlaštenog upravitelja.

Eh, sada bi neko od advokata i pravnika rekao: Koliko sam dobar ja tu?
Ja nisam pravnik.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la starii dana 08/09/2009 19:34

mislim da ti je to da ti se svi potpisu da se slazu da im uzimas tavan i pretvaras ga u svoj stan...dovoljno je jedan da ti se ne potpise i pada citava gradnja...slično je bilo kod mene pa ja i komsija nismo da li dozvolu za nadogradnju i koristenje zajedničkih prostorija i od nodogradnje nije bilo nista....
starii

PostPostao/la tap3ah75 dana 09/09/2009 09:57

A nije to ... to su nam isto tražili pod rednim brojem 2 i to su nazvali:

- Odluka skupa o dogradnji sprata, potpisana od strane Predsjednika, etažnih vlasnika s izjavom o saglasnosti.
tap3ah75

PostPostao/la zmaj56 dana 09/09/2009 12:59

Po mom misljenju ovaj ugovor bi trebao vec da postoji, jer je to po zakonu obavezno, kao i to da vasa zgrada mora imati upravitelja.
Jedino bi se trebala pribaviti pismena saglasnost ostalih vlasnika. U kakvoj formi? Ili u forni odluke ili uz neku potvrdu/izjavu sa potpisima koju bi ovjerio upravitelj. Po iskustvu, ovi u opstini tesko prihvataju nesto ako nije ovjereno.
I samo da dodam da Ugovor mora biti potpisan i od upravitelja. Kako sad da se pravi ugovor a sam kazes da nema upravitelja. Stoga otvoriti postupak imenovanja njegovog i ostalo pa tek se obratiti opstini.
zmaj56

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.