Ugovor o djelu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Ugovor o djelu

PostPostao/la sema_n dana 09/07/2010 17:57

Moze li mi neko reci ovaj ugovor o djelu po novom zakonu kako funkcionise i na koji nacin se knjizi mislim kakvesu obveze za njega jeli kao i kod obicnih plata ili?? eto hvala
sema_n

Re: Ugovor o djelu

PostPostao/la kockica_kockica dana 09/07/2010 22:29

na iznos se placa 17% poreza ali ti ja ne bih znala reci koliko procenata na sta ide
znam da se uz onu specifikaciju i uplatnice dodaje i ugovor o djelu
potpisani ugovor ima neki zakonski rok do kad se treba uplatiti ( mislim da je 7 dana)

konkretno moras naci nekoga ko ce ti dati tacne procente za poreze i brojeve racuna ( koje bi trabala da imas ako uplacujes platu sa svim ti doprinosima i porezima) kao i broj racune osobe kojoj se isplacuje iznos po osnovu ugovora o djelu.
kockica_kockica

PostPostao/la Utokkha dana 10/07/2010 00:38

Nije kao kod obicnih plata.
Potrudit cu se da maksimalno pojednostavim stvar.
Jasno je da treba izmiriti poreze. Prikaz i evidencija vrsi se uz pomoc obrasca AUG-1031. Njega dostavljas poreskoj skupa s uplatnicama poreza i doprinosa.
Pretpostavljam da je u ugovoru bio naznačen neto iznos isplate (npr. 600 KM "na ruke").
U tom slucaju, koriste se sljedece preracunate stope (na osnovicu umanjenu za 10% za porez na dohodak i 4% za doprinose za zdravstvo):

(iznosi za uplatu)

doprinosi za zdravstvo (4%) = osnovica x 3,095%
porez na dohodak (10%) = osnovica x 7,427%
PIO (6%) = osnovica x 4,642%
naknada za prir. nesreće (0,5%) = osnovica x 0,5%
opća vodna naknada (0,5%) = osnovica x 0,5%

Uplata javnih prihoda se vrsi kao i u slucaju ugovora o radu (pio - firma, zdravstvo, dohodak - angazovani), s tim sto treba preraspodjeliti u skladu s Pravilnikom o uplati javnih prihoda.
Utokkha

PostPostao/la sema_n dana 11/07/2010 21:12

Hvala lijepo na pomoci :)) pozz
sema_n

PostPostao/la parazit47 dana 29/07/2010 14:26

POMOĆ!!!
da li me poslodavac može prijaviti, a da mi ne uplaćuje zdravstveno, jer sam osigurana preko faksa(redovan student)?????
parazit47

PostPostao/la Savjetnik Premijera dana 29/07/2010 14:48

parazit47 je napisao/la:POMOĆ!!!
da li me poslodavac može prijaviti, a da mi ne uplaćuje zdravstveno, jer sam osigurana preko faksa(redovan student)?????

Ne može, a kao drugo redovan student ne može biti u stalnom radnom odnosu( prijavljen)
Savjetnik Premijera

PostPostao/la parazit47 dana 29/07/2010 15:08

Savjetnik Premijera je napisao/la:

Ne može, a kao drugo redovan student ne može biti u stalnom radnom odnosu( prijavljen)

a je li se može napravit neki ugovor između poslodavca i mene, a da se pri tome ne krši zakon??? gdje je sve regularno, pa eto, neka ne ide staž, a da sam istovremeno redovan student i da radim???
hvala!!
parazit47

PostPostao/la Savjetnik Premijera dana 29/07/2010 15:58

parazit47 je napisao/la:
Savjetnik Premijera je napisao/la:

a je li se može napravit neki ugovor između poslodavca i mene, a da se pri tome ne krši zakon??? gdje je sve regularno, pa eto, neka ne ide staž, a da sam istovremeno redovan student i da radim???
hvala!!

Najjednostavnije je preko studentskog servisa, poslodavac se javi u studentski servis, oni otvore nalog za rad kod tog poslodavca, preko njih primas naknadu, a oni uzimaju neki procent, puno manje od redovnih doprinosa i poreza. Samo se sa Indexom moras registrovati kod njih. Znam da je regularno, jer kada je donesen Zakon o porezu na dohodak, angazovali su REVICON, da im odradi sve po Zakonu.

SRETNO
Savjetnik Premijera

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.