TVRDJAVE I ZAMCI U BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

TVRDJAVE I ZAMCI U BIH

PostPostao/la ActionWoman dana 02/12/2011 17:31

http://media.photobucket.com/image/grad ... brenik.jpg

Pozivam vas da razmijenimo informacije o zamcima i tvrdjavama u BiH. Mislim da zaista imamo predivne historijski vazne gradjevine, a da nisu shopping centri.

Postavite sliku, crtez, skeniranu razglednicu i po mogucnosti historijske informacije o onome sto spominjete u svom postu. Takodjer, lijepo bi bilo da napomenete da li se danas koristi zamak, u kakvom je stanju, kakav je prilaz istom, kojim se putem moze doci do njega, udaljenost od vecih gradova pored kojih se nalazi, ko se brine o istom, vas prijedlog sta bi se moglo uraditi sa zamkom koji pominjete.
ActionWoman

Re: TVRDJAVE I ZAMCI U BIH

PostPostao/la sheilak dana 02/12/2011 19:13

Ovo je odlicna tema. :thumbup:

Na zalost, nemam ni jedne slike trenutno kod sebe, ali cu pokusati doci do nekih starih iz 20tih i 30tih, koje smo imali.

U Krajini ih ima dosta, Vranduk je prelijep, Jajce isto tako. Mene zanima i njihova istorija.

Tako mi je zao sto ih vise nije ocuvano.
sheilak

PostPostao/la _tulumba_ dana 02/12/2011 19:36

Tvrdjava u Jajcu
slika
Tvrdjava Pocitelj
slika
S vrha tvrdjave u Pocitelju (vrijedi se popeti i baciti pogled)
slika
Kula Zmaja od Bosne u Gradačcu
slika

Ovo su slike made by me i mislim da imam jos negdje i slike tvrdjave u Travniku, Vranduk, Maglaj i jos nekih..A nemam vremena bas da se posvetim ovoj temi toliko a posebno da o svakoj pricam tj. historijatu. Za to postoji google pa koga interesuje, nek' "oplete". :-)
ps.moram li reci da sam ljubitelj ovih zdanja i historije BiH :D
_tulumba_

PostPostao/la sheilak dana 02/12/2011 19:46

Pocitelj sam skroz zaboravila. Hvala na slikama, super su. :thumbup:

Tulumba, nisam mislila da mi ovdje pricamo o njihovoj istoriji, vec sam mislila da me inace zanima, i od onih manje poznatih. Sorry, mozda sam se nejasno izrazila.
sheilak

PostPostao/la _tulumba_ dana 02/12/2011 19:59

@shaila ma nista, nisam ni mislio na tvoj post nego na uvodni, mada nemam uopce nista protiv da se iznose historijski podaci u temi, naprotiv, samo kazem da bas nemam vremena za to. :)
Inace tema je odlicna :thumbup:
_tulumba_

PostPostao/la Toto dana 02/12/2011 22:25

Stjepan grad iznad Blagaja u fazi 3d virtualne rekonstrtukcije
jes da je malko u magli :D i da ima viska linija ali ce se skele uskoro skinut

slika
Toto

PostPostao/la alica.k dana 03/12/2011 03:08

velika kladusa
slika

tesanj
slika

kljuc
slika

ostrozac
slika

blagaj, kula stjepana hercega
slika

travnik
slika

gracanica
slika

bosanska krupa
slika

buzim
slika

stolac
slika

i tako dalje i tako dalje.
imam ih listu svih starih gradova, zamaka, tvrdjava, kula u BiH. i polako jedan po jedan strihiram da sam vidjela :)
mislim da svi trebaju to vidjet, sanse su velike da ce propasti i otici u zaborav, pogotovo ove sto su u losem stanju.
bobovac MORA svak vidjeti. ko nije vidio bobovac, nije bosanac :).
Zadnja izmjena: alica.k; 03/12/2011 14:04; ukupno mijenjano 1 put/a.
alica.k

PostPostao/la ActionWoman dana 03/12/2011 03:18

wow, predivno je :)
ActionWoman

PostPostao/la Toto dana 03/12/2011 04:34

@alica.k

treca slika nije Kljuc vec unutrasnjost Stjepan grad iznad Blagaja
Toto

PostPostao/la udrch dana 03/12/2011 11:58

A gdje je Zvornička kula, vjerovatno najveći i najutvrđeniji bosanski grad..jedan od onih koji se najveše koristio..

A zamkova i dvoraca mi nikad nismo ni imali koliko ja znam..
udrch

PostPostao/la popajic dana 03/12/2011 12:52

Bas ne volim ispravljati , ali nije ZAMCI nego ZAMKOVI :wink:
popajic

PostPostao/la General_Jackson dana 03/12/2011 13:11

Toto je napisao/la:Stjepan grad iznad Blagaja u fazi 3d virtualne rekonstrtukcije

slika

Jako lijepo @Toto, da li to ti radiš? ali što baš Blagaj?
General_Jackson

PostPostao/la alica.k dana 03/12/2011 14:02

Toto je napisao/la:@alica.k

treca slika nije Kljuc vec unutrasnjost Stjepan grad iznad Blagaja

gugl, sori

edit: pardon, nije gugl, do mene je, otvorila sam 20 slika i kopirala pogresnu :)
alica.k

PostPostao/la medaaa dana 03/12/2011 14:10

da se upisem, da pratim... :)

Vranduk
slika

Srebrenik
slika
medaaa

PostPostao/la SaPnA dana 03/12/2011 14:33

zvornik? :zoka:
SaPnA

PostPostao/la star(i)mo dana 03/12/2011 15:09

Kastel BL
slika
slika
slika
slika
star(i)mo

PostPostao/la ActionWoman dana 03/12/2011 16:24

popajic je napisao/la:Bas ne volim ispravljati , ali nije ZAMCI nego ZAMKOVI :wink:

pretpostavljam da je palatalizacija glasovna promjena koja se desila. Mozes li mi objasniti zasto treba zamkovi (zelim nauciti)? Hvala unaprijed.
ActionWoman

PostPostao/la popajic dana 03/12/2011 17:44

ActionWoman je napisao/la:
popajic je napisao/la:Bas ne volim ispravljati , ali nije ZAMCI nego ZAMKOVI :wink:

pretpostavljam da je palatalizacija glasovna promjena koja se desila. Mozes li mi objasniti zasto treba zamkovi (zelim nauciti)? Hvala unaprijed.

Ne vrsi se palatalizacija kada se mijenja korjen rijeci ( jer je - zamci od rijeci zamka . Napr. u zamci . Ili majka- majci , ali ne i baka - baci jer je baci korjen od glagola baciti )
Ma, nije ovo bitno , tema je cool :wink:
Zadnja izmjena: popajic; 03/12/2011 22:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
popajic

PostPostao/la Deeney dana 03/12/2011 18:07

Zvornik:
slika
Deeney

PostPostao/la Deeney dana 03/12/2011 18:09

Doboj:
slika
Deeney

PostPostao/la Toto dana 04/12/2011 00:05

General_Jackson je napisao/la:
Toto je napisao/la:Stjepan grad iznad Blagaja u fazi 3d virtualne rekonstrtukcije

slika

Hvala na komplimentima. Da, ja i sultanija mi u mene to radimo.

Ovo posljednje pitanje mi nije bas jasno, ali se nadam da ces u potonjim recenicama naci odgovor na njega.

Odlucili smo da Stjepan grad, Daorson, Pocitelj, Stolac, Mogorjelo, Radimlju, Ciberovu kulu, Pasica kulu i jos nekoliko manjih objekata uradim na ovaj nacin.
Izbor nije slucajan. Imamo objektivne razloge subjektivne prirode? :mrgreen: :mrgreen:
Imam problema sa nabavkom tlocrta i i presjeka objekata. Iako ima dosta fotografija na netu ne mogu nam pruziti sve potrebne informacije, najkorisniji su nam tlocrti i tehnicki crtezi.
Za Stjepan Grad, Pocitelj i Ciberovu kulu mi nisu bili potrebni crtezi, jer ih imam u memoriji, iz nekih prijesnjih zivota, pa sam sa njima i poceo.
Toto

PostPostao/la General_Jackson dana 04/12/2011 11:20

Toto je napisao/la:
General_Jackson je napisao/la:

slika

Hvala na komplimentima. Da, ja i sultanija mi u mene to radimo.

Ovo posljednje pitanje mi nije bas jasno, ali se nadam da ces u potonjim recenicama naci odgovor na njega.

Odlucili smo da Stjepan grad, Daorson, Pocitelj, Stolac, Mogorjelo, Radimlju, Ciberovu kulu, Pasica kulu i jos nekoliko manjih objekata uradim na ovaj nacin.
Izbor nije slucajan. Imamo objektivne razloge subjektivne prirode? :mrgreen: :mrgreen:
Imam problema sa nabavkom tlocrta i i presjeka objekata. Iako ima dosta fotografija na netu ne mogu nam pruziti sve potrebne informacije, najkorisniji su nam tlocrti i tehnicki crtezi.
Za Stjepan Grad, Pocitelj i Ciberovu kulu mi nisu bili potrebni crtezi, jer ih imam u memoriji, iz nekih prijesnjih zivota, pa sam sa njima i poceo.

Djelomično si mi i odgovorio na moje pitanje, interesovalo me je jeli arhitektura, istorija ili pak nešto treće (kakva romantika :-D ) ono što te je navelo na ovo. Nažalost jako malo je materijala vezano za ovu tematiku, posebno nacrta starih gradova i utvrda. Naime skupljam sve što nađem, jer imam u planu da napravim maketu 1:72 nekog od naših gradova iz tog perioda, ali onako kako je otprilike sve to izgledalo baš u tom periodu srednjeg vijeka. Zasada sam najbliži Srebreniku, jer na osnovu fotografija i očuvanosti njega bi bilo najlakše napraviti.
Ja imam knjige "Srednjovjekovni gradovi u BiH" i "Bobovac i Kraljeva Sutjeska" nažalost to su stara izdanja, pa nisu baš dobro ilustrovana ali ima nekih skica i crteža posebno u prvoj knjizi. Žalosno je da nema nijedan model ili nacrt Bobovca.
General_Jackson

PostPostao/la Toto dana 04/12/2011 19:15

@Denerale :D
Razlozi su "buckuris" svega ovoga sto si naveo a imaju jos dva ... ali to nije bitno za ovaj eksperioment.
Radimo 3D model a crtez koji sam postavio je rendering iz tog modela. Razmjera je 1:1. Nastojimo da sto vjernije rekonstruisemo same zidine i objekte unutar zidina. Fali mi informacija o izgledu galerija, kapije, nacina kako su se otvarala glavna vrata, nismo arhitekte ili historicari pa da pozajemo ovu vrstu srednjovjekovnih konstrukcija. Neke detalje sam sam istrazivao po netu i "posudjivao"; ali nemamo mnogo vremena za detalje, pa je moguce da ima dosta nepreciznosti. Nismo naucenjaci pa da ganjamo trecu decimalu. :D

Ako si zainteresovan za Stjepan grad mogu ti napraviti presjeke, i razne poglede sa osnovnim kotama koji ti mogu pomoci kod izrade makete.
Mislim da smo Stjepan grad uradili solidno.. Na osnovi skica i opisa grada, te najvise pomocu softvera smo pogodili osnovne proporcije i gabarite zidina. Nemam predstavu kako su izgledali unutrasnji objekti (dvor i pomocni objekti). Tu sam najvise "svercovao" u nadi da cu bar pogoditi kljucne stvari.

Ako si se nameracio na Srebrenik mogao bih uz pomoc skica, opisa grada i osnovnih gabarita sto pribliznije uraditi 3D (izometrija) skicu grada, pa da iz toga uradimo nekoliko pogleda i presjeka koji bi ti pomogli kod rada makete.
Intersuje me u kojem si sve materijalima mislio graditi maketu?
Toto

PostPostao/la General_Jackson dana 04/12/2011 20:18

Toto je napisao/la:@Denerale :D
Razlozi su "buckuris" svega ovoga sto si naveo a imaju jos dva ... ali to nije bitno za ovaj eksperioment.
Radimo 3D model a crtez koji sam postavio je rendering iz tog modela. Razmjera je 1:1. Nastojimo da sto vjernije rekonstruisemo same zidine i objekte unutar zidina. Fali mi informacija o izgledu galerija, kapije, nacina kako su se otvarala glavna vrata, nismo arhitekte ili historicari pa da pozajemo ovu vrstu srednjovjekovnih konstrukcija. Neke detalje sam sam istrazivao po netu i "posudjivao"; ali nemamo mnogo vremena za detalje, pa je moguce da ima dosta nepreciznosti. Nismo naucenjaci pa da ganjamo trecu decimalu. :D

Ako si zainteresovan za Stjepan grad mogu ti napraviti presjeke, i razne poglede sa osnovnim kotama koji ti mogu pomoci kod izrade makete.
Mislim da smo Stjepan grad uradili solidno.. Na osnovi skica i opisa grada, te najvise pomocu softvera smo pogodili osnovne proporcije i gabarite zidina. Nemam predstavu kako su izgledali unutrasnji objekti (dvor i pomocni objekti). Tu sam najvise "svercovao" u nadi da cu bar pogoditi kljucne stvari.

Ako si se nameracio na Srebrenik mogao bih uz pomoc skica, opisa grada i osnovnih gabarita sto pribliznije uraditi 3D (izometrija) skicu grada, pa da iz toga uradimo nekoliko pogleda i presjeka koji bi ti pomogli kod rada makete.
Intersuje me u kojem si sve materijalima mislio graditi maketu?

Hvala unaprijed na pomoći, što se tiče izgleda unutrašnjih objekata to moraš samo maštu pustiti na volju, jer nažalost istorijska građa je vrlo slaba i što je još gore postoje potpuno kontradiktorne informacije kako o arhitekturi tako i o istorijskom značaju i ulozi pojedinih gradova. Postoje jedino tlocrti sa tačnim rasporedom istih, ali izgled ? Tako da ću i ja morati dosta improvizovati šta god da počnem.
Ako nemaš ništa protiv detalje ti javim na pp.
General_Jackson

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Alfons Kauders i 9 gostiju.