Tuzba sa suda-toplane

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Tuzba sa suda-toplane

PostPostao/la daleka obala dana 22/02/2010 21:56

Dobili prije mjesec dana sa suda da imamo dug, i da isplatimo racun plus sudske troskove iako smo u medjuvremenu sve racune platili.
Otisli u TOPLANE,rekli nemamo duga samo trebamo platiti sudske troskove 5 KM.
Platili,da bi nam doslo prije 4 dana opet sa suda, da smo duzni 43 KM za juni 2009, i da platimo racun plus sudske troskove 2 km.
Danas nazovem toplane i vjestica uzasno neljubazna me napadne kako se dug vuce osam godina i da imamo 14 tuzbi i sudskih troskova 280 KM.
Mi kupili stan prije 5 godina i to joj kazem ali ona kaze svejedno morate platiti.
Ne znam kako uopste onda imaju tuzbe od prije 8 godina na nase ime kada je na nama stan 5 godina?
I kako je dug za ovu godinu ako smo duzni 8 godina?
Zar nebi to bilo 2003 ili 2004?
Ima li neko da je dobio ovakvu tuzbu?
Znam ljudi koji su bili duzni po 1000-4000 KM.
Jesu li oni dobili ovakve tuzbe?
Sta da radim?
Da li sam duzna da isplatim ove sudske troskove?
daleka obala

Re: Tuzba sa suda-toplane

PostPostao/la starii dana 22/02/2010 22:01

nek te tuze..duzna si platiti samo od dana kupovine stana a onaj raniji dug je stvar ranijeg vlasnika i toplana..znaju oni to nego narod na prepad fataju...mada je nelogicno da si mogla prevesti racun u toplanama sa imena ranijeg vlasnika na svoje a da dugovanja nisu bila izmirena ?!
starii

PostPostao/la daleka obala dana 22/02/2010 22:09

Stari vlasnik imao duga 6000 KM i kada smo stan kupili sve izmirili.
I nekontam kako onda za 8 godina.
Danas zena sa kojom sam pricala kaze da su se te tuzbe slale svako sest mjeseci sudu, po sifrinom broju a ne po imenu i prezimenu, i da se to vuklo po sudu da bi ih tek sada slali.
daleka obala

PostPostao/la holowey dana 22/02/2010 22:11

toplane stalno pokusavaju na neku frkku i strah da natjeraju raju da im plate grijanje pa se tako medju svim korisnicima na tapetu nadju i oni koji su platili racune...
nista se ne sekiraj, neka trube koliko hoce, sacekaj da ti dodje poziv od sudskog izvrsitelja i njemu pokazi placene racune...
holowey

PostPostao/la MAN-lion's coach dana 22/02/2010 22:17

Lopovi su iz toplana...vazda im fali ali zato kradu.
Opće je poznato da se stan nije ni mogao otkupiti ako si imao komunalnih dugova...ali oni i dalje poslije otkupa narodu masovno šalju tužbe za neke dugove od prije rata i ostale prijetnje.
MAN-lion's coach

PostPostao/la daleka obala dana 22/02/2010 22:54

Jeli iko dobio ovih dana ovakvu tuzbu?
Moja sestra koja je duzna bila 900 KM od 2006 godine nista nije dobila.
Hvataju li bas ove koji uredno placaju?
daleka obala

PostPostao/la Chmoljo dana 22/02/2010 23:00

moderator je napisao/la:
daleka obala je napisao/la:Stari vlasnik imao duga 6000 KM i kada smo stan kupili sve izmirili.
I nekontam kako onda za 8 godina.
Danas zena sa kojom sam pricala kaze da su se te tuzbe slale svako sest mjeseci sudu, po sifrinom broju a ne po imenu i prezimenu, i da se to vuklo po sudu da bi ih tek sada slali.

Ta zena ili neko ko to radi u toplanama nije uradio svoj posao jer su trebali, po izmirenju dugova, da povuku tuzbu.
Sutra put pod noge, sa svim tim uplatnicama i trazi od njih da ti izdaju potvrdu da ne dugujes nista vise, i kad ti to izdaju trazi da posjetis pravnu sluzbu da obustave proces.
To se desavalo i sa bh telekomom jer teta koja radi u toj sluzbi nije radila svoj posao.
Te price o siframa nek okace o klin obzirom da ti je stigla tuzba na ime i prezime.
Budi ljubazna maksimalno, ali drska! Jer ako probas fino i ako nasjednes na "ma sredice se to" na kraju ces platiti opet sve. Jer mozes ti izvrsitelju pokazivati koliko hoces, on nije dobio od toplana to.

bio, vidio, doživio.

inače, čuvajte SVE račune. ne jedu vam hljeb što stoje u nekoj polici.

desilo mi se to da je stari platio neki zaostali dug PRIJE VIŠE OD GODINU DANA i toplane nisu bile u stanju poslati na sud da je plaćeno. zato sam ja morao put pod noge i u sudu samo pokazati račune koji su stari GODINU DANA inače bih kurcu maho.

mater im bezobraznu.
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la ja.neron dana 22/02/2010 23:12

ako imate instaliran pojedinačni brojač koliko ste potrošili toplotne energije onda vas toplane mogu tužiti za dug, jer ako isti ne posjedujete oni ne mogu dokazati na sudu koliko ste vi potrošili i samim time njihova tužba pada u vodu ko plati toga su zeznuli, a to što na računu piše npr. 2190 KM to je samo fazon da nekoga prevare
ja.neron

PostPostao/la Chmoljo dana 22/02/2010 23:19

ja.neron je napisao/la:ako imate instaliran pojedinačni brojač koliko ste potrošili toplotne energije onda vas toplane mogu tužiti za dug, jer ako isti ne posjedujete oni ne mogu dokazati na sudu koliko ste vi potrošili i samim time njihova tužba pada u vodu ko plati toga su zeznuli, a to što na računu piše npr. 2190 KM to je samo fazon da nekoga prevare

očito da mogu, jer na osnovu čega onda sud donese rješenje o izvršenju?
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la ja.neron dana 22/02/2010 23:22

donesu odluku jer se ti nisi pojavio na sudu i podigao tužbu da osporiš upravni spor

chmoljo valjda bi ti trebao bolje znati od nas o upravnom sporu ti se školuješ za pravnika :D
ja.neron

PostPostao/la Chmoljo dana 22/02/2010 23:24

ja.neron je napisao/la:donesu odluku jer se ti nisi pojavio na sudu i podigao tužbu da osporiš upravni spor

chmoljo valjda bi ti trebao bolje znati od nas o upravnom sporu ti se školuješ za pravnika :D

ne bih. upravno tek na četvrtoj :)

ugl. onda ne bih, pretpostavljam, trebao plaćati ni odvoz smeća, ni vodu...
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la ja.neron dana 22/02/2010 23:48

baš tako, sve je do nas i naše dobre volje
ja.neron

PostPostao/la holowey dana 23/02/2010 00:02

Chmoljo je napisao/la:
ja.neron je napisao/la:donesu odluku jer se ti nisi pojavio na sudu i podigao tužbu da osporiš upravni spor

ne bih. upravno tek na četvrtoj :)

ugl. onda ne bih, pretpostavljam, trebao plaćati ni odvoz smeća, ni vodu...

:shock: :?

upravni postupak i upravni spor valjda idu sa upravnim organima a ne sa firmama?
holowey

PostPostao/la vjesticanametli dana 23/02/2010 09:29

kada si prevodila racun za grijanje na svoje ime zaduzila si i taj dug............... sa kupovinom stana kupujes i dugove ..... nisam pravnik i nemam pojma o tome ali su meni tako govorili........ja sam stan kupila 2000 godine i bilo je od nekih izbjeglica dugovanja prema toplanama, ganjala sam se po toplanama i direktor toplana je na kraju bio ljubazan i rekao da donesem adresu prijasnjeg vlasnika i taj dug smo prepisali na gospoju i njenu novu adresu........... a za ove tuzbice :D ponesite racun i pravac sud ........zamisli ko je bacio racune pa sad placaj opet :-)

racun za struju je jos uvijek na gospojino ime jer ne zelim da placam 35 KM ili vise sto halima u toplanama mora prEtisnut delete XZ i ukucati ZX :mrgreen:
vjesticanametli

PostPostao/la ružmarin-a dana 23/02/2010 09:40

ja im platila početkom januara za decembar i januar i poslali mi poslije račun. a imali su vremena proknjižiti to. Čekam da vidim iznos na slijedećem računu
umjesto da imaju sistem nagrađivanja za redovne platiše... :sad:
sve račune platim na vrijeme ili unaprijed, rahatnija sam uvijek :-D
edit: postavljačica teme: zar ne možeš da se pozoveš na zastaru, to su birvaktilašnji računi 8-)

@čmoljo, kultura dijaloga iako u srdžbi ispisana ti je baš "neprikosnovena" :|
ružmarin-a

PostPostao/la daleka obala dana 23/02/2010 14:01

Danas nisam bila u mogucnosti ici u TOPLANE pa cu ujutro rano.
Sve racune imamo ,nisam bacila pa cu i njih ponijeti.
Mislim da se ipak sa njima ne moze izaci na kraj i da cu ja ipak na kraju sve to i platiti.

SRAMOTA
daleka obala

PostPostao/la Miki123 dana 23/02/2010 21:08

Kakav crni upravni spor :? :lol:
Miki123

PostPostao/la Chmoljo dana 24/02/2010 00:13

Miki123 je napisao/la:

Kakav crni upravni spor :? :lol:

ma on to izgleda da mene zbuni :mrgreen: nisam siguran šta i kako po tom pitanju, ali se vodim jednom logikom: "poslana" ti je voda, plati je paša, "poslano" kroz cijevi topla voda ilištaveć, plati grijanje paša...

... prosvijetlite me kolege koje ste položile upravu :mrgreen:
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la ja.neron dana 24/02/2010 00:21

kako kažu iz ViK-a 50% poslane vode iscuri na putu prema potrošačima znači nama naplaćuju zrak u cijevima
ja.neron

PostPostao/la Chmoljo dana 24/02/2010 00:24

ja.neron je napisao/la:kako kažu iz ViK-a 50% poslane vode iscuri na putu prema potrošačima znači nama naplaćuju zrak u cijevima

ako oni kažu da je toliko, zamisli onda koliko je uistinu vode iscurilo :mrgreen: pa bolan meni dođe po 40 KM-ova vode :lol: :lol: :lol: evo sad se smijem, ali inače plačem. zamisli, isto ko da ja, stari i stara držimo krdo žednih deva u 50 kvadrata :roll:
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la ja.neron dana 24/02/2010 00:35

kod mene tri člana domaćinstva u 65 m2 i dobio zadnji račun 23 KM a prije dobijao po 18 i nešto "FENINGA"
ja.neron

PostPostao/la phillie dana 24/02/2010 17:19

Slicna situacija kao i kod postavljaca teme: Prilikom kupovine stana, sa prijasnjim vlasnikom u ugovoru navedemo da sve komunalne dugove do dana zakljucenja ugovora snosi prodavac stana. Posto mi je bilo sumnjivo da ce to prodavac uopste izmiriti, nisam ni isao u Grijanje za bi "promjenio" vlasnika...i tako nekoliko mjeseci racuni su dolazili na ime prijasnjeg vlasnika, da bi nakon toga, nicim izazvani Grijanje poslalo racun na moje ime sa "prepisanim" dugom od proslog stanara.
Nazovem ja njih, naravno, neljubazno osoblje obrati mi se sa tonom tipa "eeee pa sta ti mislis da mi cekamo da vi dodjete da promjenite ime i prezime vlasnika" (tu ja skontam da garant predsjednik Kucnog Savjeta "cinka" komunalcima ko i kad proda neki stan i ko je uselio, a da vrli sluzbenici Grijanja na svom racunaru, pazi sad samo izbrisu ime i prezime bivseg vlasnika, a napisu tvoje). Odemo supruga i ja do direktora Grijanja i on nam "izidje u susret" i kaze mozete taj dug platiti na vise rata! Bilde!

Naravno mi na to nismo pristali, i uredno smo placali svoje racune od datuma kada smo kupili stan.
Nakon dvije godine, nama dolazi tuzba sa Suda o gorepomenutom dugu. Ja ponovo u Direkciju Grijanja i odem kod njihovog pravnika. Kaze on meni, ako mi das tacnu adresu bivseg vlasnika, mozda mozemo nesto uraditi! Rekoh, pisite: Westminster blvr. North Dakota USA :mrgreen: Gleda on u mene, kaze pa ne moze to (hahahahahahaha), pa sta cu ja covjek odselio u Ameriku. Vidim ja mrka kapa i tu. Odem kod onih advokata sto daju besplatnu pravnu pomoc. Covjek mi kaze da iskopiram sve uplatnice koje sam platio, kopiju ugovora gdje pise da bivsi vlasnik na sebe preuzima dug i da mu to donesem. Ja tako i uradim i lik napisa prigovor tuzbi, nakitio on njima i kako nemaju pravo mene "ganjati" i kako uplatnice pokazuju redovnost placanja, i kako ih poziva termin zastare i jos dosta strucnih pojmova :mrgreen: Uglavnom, ja sam to predao na Sudu, i tako vec godinu i vise kako nema habera nikakvog od Suda, pa kad bude izvjestim vas sta je bilo :)
Al jos nesto je simptomaticno: meni i dan danas kada dodje neki obracun grijanja kao polugodisnji izvjestaj fino pise:
Ugovor potpisan: NE
Duznik tuzen: NE

Jxxo Lud Zbunitog :D !
phillie

PostPostao/la Clinton dana 24/02/2010 18:52

Za tebe je vrlo vazan institut zastare. Jednogodisnji rok je predvidjen za toplinsku energiju, plin, vodu... Sud ne pazi na zastaru po sluzbenoj duznosti sto znaci da ce sud prihvatiti njihovu tuzbu kao da ona i ne postoji tj. ti motas istaci prigovor inace ce sud postupiti kao da je i nema. Isto tako ako ti platis nesto sto je zastarjelo ne mozes to traziti nazad. Inace ti racuni su obaveza prijasnjeg vlasnika jer je on na tebe prenio samo pravo vlasnistva jer je to u pravilu singularna sukcesija.
Clinton

PostPostao/la krokodil dana 24/02/2010 19:12

A šta se dešava sa tužbama u kojima su tuženi ljudi koji su u medjuvremenu umrli ???? Dodje ti na vrata čovjek sa presudom ti kažeš on/ona je umro/la i on to vrati nazad u sud i šta se dešava sa tim ????
krokodil

PostPostao/la Clinton dana 24/02/2010 19:26

Sto se tice ljudi koji su umrli. Njihovi nasljednici (sukcesori) preuzimaju na sebe prava i obaveze i to je univerzalna sukcesija. zato kod nasljedjivanja uvijek moras se prihvatiti nasljedstva a samim tim svih prava i obaveza.
Clinton

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: detroit-mercy, Pol_Pot, Romeo 80 i 15 gostiju.