Turska (all about)

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Turska (all about)

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 12:54

festiç je napisao/la:slika .

Kadse prica o Turskoj treba dase ne zaboravi i ovo

Dobro bi bilo uci malo dublje u tu problematiku, te pricati o uzrocima egzodusa Bosnjaka u Tursku, o gusenju pokreta za bosansku autonomiju, o davanju autonomije Srbiji, o potkusurivanju Bosnom i Bosnjacima, a na kraju i o samom odnosu prema Bosnjacima koji su pobjegli u Tursku, a onda valjda stignemo i do posljednje agresije na BiH, te odnosa i uloge Turske u tome.

Jos da spomenemo da je Demirel bio jedini drzavnik koji je otisao ratnom zlocincu Tuđmanu na sahranu, iako je ovaj direktno odgovoran za ubistva, progone i mucenja hiljada i hiljada Bosnjaka i za unistenje velikog dijela Bosne.
mmaar

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 13:10

@mmaar

Jesu li Turci ubijali Bošnjake ?
Tkd

PostPostao/la hrastov žižak dana 02/09/2012 13:14

jesu
hrastov žižak

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 13:16

Kakva su to pitanja? :-)
Naravno da jesu u razlicitim vremenskim periodima sa razlicitim intenzitetima i to je jasno svakome ko posjeduje minimalno znanje o historiji ove zemlje.
Odnos Turske prema Bosni i Bosnjacima tokom posljednje agresije i Genocida, samo je nastavak istog onog odnosa koji seze stotinama godina unazad, a on je blago receno sraman, pogotovo za nekga ko se pokusava predstaviti kao saveznik, cak sta vise zastitnik ove zemlje i bosnjackog naroda, a sto neki od Bosnjaka bez ikakvog dubljeg sagledavanja tih odnosa i prihvataju samo na osnovu cinjenice da sa Turcima dijelimo istu vjeru.
mmaar

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 13:20

A jesu li naši susjedi (koji se deklarišu kao susjedi a žive u BiH) izvršili genocid na Bošnjacima ?

Koliko puta kroz historiju , povijest, istoriju Bošnjak "biva" napadnut u svojoj državi radi određene ideologije.

Čuj kakvo je to pitanje. Da, da, da, da, da, ubijani su masovno :-)
Tkd

PostPostao/la festiç dana 02/09/2012 13:25

mmaar je napisao/la:

Dobro bi bilo uci malo dublje u tu problematiku, te pricati o uzrocima egzodusa Bosnjaka u Tursku, o gusenju pokreta za bosansku autonomiju, o davanju autonomije Srbiji, o potkusurivanju Bosnom i Bosnjacima, a na kraju i o samom odnosu prema Bosnjacima koji su pobjegli u Tursku, a onda valjda stignemo i do posljednje agresije na BiH, te odnosa i uloge Turske u tome.

Jos da spomenemo da je Demirel bio jedini drzavnik koji je otisao ratnom zlocincu Tuđmanu na sahranu, iako je ovaj direktno odgovoran za ubistva, progone i mucenja hiljada i hiljada Bosnjaka i za unistenje velikog dijela Bosne.

dragobimi bilo date mogu razumit %100 ida mogu odgovorit şta god mislim oko ove price..
ali date samo ovo upitam jesuli turci potjerali moje predake iz svoje zemlje u tursku
festiç

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 13:26

Tkd je napisao/la:A jesu li naši susjedi (koji se deklarišu kao susjedi a žive u BiH) izvršili genocid na Bošnjacima ?

Koliko puta kroz historiju , povijest, istoriju Bošnjak "biva" napadnut u svojoj državi radi određene ideologije.

Ne vidim kakve veze sad ima to, pogotovo ne kao neko opravdanje turskog odnosa prema Bosnjacima, izuzev ne razgovaramo o stalnom zatiranju i gusenju bosnjackog identiteta, historije, jezika, nacionalne svijesti, na kraju gusenja pokreta za bosansku autonomiju (znamo dobro ko je poslije sistematski nastavio s tim poslom), sto je poslije i vise nego pogodovalo da se dese stvari koje su se desile Bosnjacima od strane susjedna dva naroda.

Ne mogu shvatiti kako neko moze vise voljeti tudjina i tudjinsko, nego sebe i svoje.
mmaar

PostPostao/la rajv0sa dana 02/09/2012 13:26

Tkd je napisao/la:A jesu li naši susjedi (koji se deklarišu kao susjedi a žive u BiH) izvršili genocid na Bošnjacima ?

Jesi li ikada čuo za ovo
http://bs.wikipedia.org/wiki/Veliki_bosanski_ustanak
rajv0sa

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 13:29

Jesi li ti ikada čuo za Isa-beg Isakovića ?
Ferhad paše Sokolovića, Mehmed pašu-Sokolovića ?

Uči se ti wikipedije, zato su nam svi u isto vrijeme i sportaši, političari, historičari, ekonomisti, pravnici. Mentalitet Bošnje :-)

Zato nas i handre vijekovima. :dance:
Tkd

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 13:37

festiç je napisao/la:
mmaar je napisao/la:

dragobimi bilo date mogu razumit %100 ida mogu odgovorit şta god mislim oko ove price..
ali date samo ovo upitam jesuli turci potjerali moje predake iz svoje zemlje u tursku

Tada direktno nisu, ali bez namjere da ti drzim pridiku, da bi razumio te kompleksne odnose, morat ces malo vise citati o historiji Bosne i Bosnjaka. Ono sto se desilo Bosnjacima u tom periodu nije doslo samo po sebi i jeste posljedica nekih drugih stvari, a dosta toga utice i na Bosnjake danas. Ako ne pomognemo sami sebi, nece nam niko drugi pomoci i u to smo se uvjerili plativsi previsoke cijene toliko puta do sad.
mmaar

PostPostao/la Tayyip dana 02/09/2012 13:42

borcanin je napisao/la:
turcima su jedini pravi prijatelji Azerbejdzanci i Bosnjaci, bio sam u Turskoj nekoliko puta..

ja sam od 2001. do 2004. živio na kadikoyu u istanbulu, u blizini zgrade u kojoj živi boša tanjević, i mogu ti reći da me je bilo malo i stid kako su se ljudi ophodili prema meni. ni u jednoj kafani nikad ništa platio nisam, nikad nisam platio kartu na sukru saracoglu stadionu. samo kad bi spomenuo saraybosna ljudi su imali poštovanje prema meni kao prema kralju. znao sam da će biti prijateljski nastrojeni prema meni ali da ću imati takav tretman te 3 prelijepe godine provedene u istanbulu ni sanjao nisam.
Tayyip

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 13:46

500 godina je napisao/la:
borcanin je napisao/la:
turcima su jedini pravi prijatelji Azerbejdzanci i Bosnjaci, bio sam u Turskoj nekoliko puta..

ja sam od 2001. do 2004. živio na kadikoyu u istanbulu i mogu ti reći da me je bilo malo i stid kako su se ljudi ophodili prema meni. ni u jednoj kafani nikad ništa platio nisam, nikad nisam platio kartu na sukru saracoglu stadionu. samo kad bi spomenuo saraybosna ljudi su imali poštovanje prema meni kao prema kralju. znao sam da će biti prijateljski nastrojeni prema meni ali da ću imati takav tretman te 3 prelijepe godine provedene u istanbulu ni sanjao nisam.

:thumbup:

Koliko sam ja samo upoznao Turaka. Ljudi te ljube na sred ulice, grle kao da sam mu rođeni brat.

No dobro, naišao sam i na pojedince koji su govorili mi mislimo (2-3 maloljetnika) da su u BiH cigani, rekoh i mi mislimo da su u Turskoj cigani :lol: (morao sam zezati se malo, oko za oko :D )

No realno, pričati o nekima, nekome a ne upoznati makar par desetina ljudi toga naroda je smiješno. Upoznao sam ove naše okolne pokemone, bolje da nisam. Seljaluk onaj mrtvi.
Tkd

PostPostao/la festiç dana 02/09/2012 13:52

[/quote]

Tada direktno nisu, ali bez namjere da ti drzim pridiku, da bi razumio te kompleksne odnose, morat ces malo vise citati o historiji Bosne i Bosnjaka. Ono sto se desilo Bosnjacima u tom periodu nije doslo samo po sebi i jeste posljedica nekih drugih stvari, a dosta toga utice i na Bosnjake danas. Ako ne pomognemo sami sebi, nece nam niko drugi pomoci i u to smo se uvjerili plativsi previsoke cijene toliko puta do sad.[/quote]

kazeşmi da treba da çitam historju malo vişşe o boşnjakima a ne kazeşmi koje piso tu historiju!! kakono bi rekli stari lud je onaj koji misli daje istina şta god proçita .jasam sluşşo tu historiju od onih stari kojisu vamo preselili iz bosne oko 1900 godina a i pricalisumi zaştosu morali ostavit svoju zemlju
(nomojmise ljutit akosam pogrijeşijo jezikmije ovakki kojie oko 1900 godina seljanski) :
festiç

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 13:54

Ljube te na ulici, grle,ne daju da platis, dijele i kapom i sakom, i to samo na osnovu tvog porijekla :-) Mora se priznati, cudno i potpuno nevjerovatno za danasnje vrijeme, ali ako tako kazete... :D

Nisam znao da i takve stvari bilo gdje u svijetu danas postoje i da se nesto tek tako moze vise puta dobiti na lijepe oci, a da se ne plati :D Najbolje onda da se kolektivno svi tamo iselimo, kad nas tako drze, mada sam ja cuo dosta drugaciju pricu od ljudi u koje imam povjerenje.
mmaar

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 13:58

Što bi se iseljavao iz svoje države ?

Ne , ni pod razno . Ona je suviše dragocjena za mene i dok sam živ ja je ne dam. 8-)

Turska kao Turska, svima trn u oku radi mnogih stvari koji se sada dešavaju , a i radi prošlosti. Previše je kompleksaša da bi se o tome pisalo. Ne mislim sada na teme mmaar.

Sjetih se sada izjave "Turskoj nije potrebna Evropa, no Turska će biti potrebna Evropi". :dance:

Kakav napredak u kratko vrijeme je ta država samo doživjela.
Tkd

PostPostao/la veleno dana 02/09/2012 13:59

mmaar je napisao/la:
Kakve bolan "udbaske" podvale i kakva UDBA? Nije valjda da je jos sanjate?

Sporazum između Ataturka i Karađorđevića o "humanom preseljenju" je historijska cinjenica i da se lako provjeriti, kao i "bratska" korespondencija između njih dvojice, bas kao i mnogi drugi detalji o sramnom odnosu Turaka prema Bosni i Bosnjacima kako tokom Otomanske okupacije Bosne, tako i moderne Turske, ukljucujuci posebno gusenje svakog pokusaja Bosnjaka za razvijanjem nacionalne svijesti, pa sve do sramnog odnosa prema nama koji su imali tokom velikosrpske agresije na BiH. Potrebno je samo izbiti mitove o Turcima kao zastitnicima islama i muslimana, koje su nam uglavnom nepsimene hodze i to za svoje interese tako dugo usađivale u glave, a neki s tim nisu odustali ni do danas, i krenuti objektivno sagledavati stvari. Ne postoji ni jedan muslimanski narod niti zemlja koja je ulazila u sastav Otomanske imperije, a da ima pozitivan odnos prema Turskoj i da slavi otomansku okupaciju, ni dva najveca muslimanska naroda ,ni Arapi ni Iranci, niko, izuzev naravno dijela glupih Bosnjaka koji su i platili najvecu cijenu.

A zašto stalno miješate kruške i jabuke?
Turska prije sto godina,Turska za vrijeme Ataturka,Turska prije deset godina i Turska danas nisu isto.Turska zapravo tek danas postaje normalna država,gdje elite počinju brinuti o volji i željama običnog naroda.A želje običnog naroda u Turskoj su prijateljske,kulturne i ekonomske veze sa drugim muslimanskim narodima,što nije ništa neuobičajeno za jedan muslimanski narod. :) Najbolji primjer nam je nedavno stradanje muslimana u Mijanmaru i mobilizacija turskog naroda,gdje su čak turski ministar vanjskih poslova i prva dama išli u posjetu muslimanskim izbjeglicama u Bangladeš.Turska je i jedna od rijetkih država koja tom jadnom narodu šalje pomoć.
U Turskoj danas manjine doživljavaju svojevrsnu renesansu,pa tako i Bošnjaci nakon stoljeća represije napokon imaju svoja udruženja,folklorna društva,svoje emisije na turskom javnom servisu...Bošnjaci se organizuju povodom obilježavanja genocida u Srebrenici i općenito kao najmnogobrojniji narod sa Balkana danas prisutan u Turskoj imaju ogromni potencijal da utjeću na kreiranje turske politike na ovim prostorima,naravno samo ako se budu znali organizovati i ako budu imali podršku iz matice.
Turska je danas u procesu da postane normalna demokratska država a uz to i jedina takva velika muslimanska država,a i Bošnjaci su u ogromnoj većini muslimani. :) Dakle oni koji zagovaraju distanciranje Bošnjaka od današnje Turske ili su islamofobi,ili žele izolirati Bošnjake i svesti ih na neku folklornu regionalnu skupinu pod SH dominacijom,ili jednostavno žele uvesti dodatnu konfuziju u Bošnjački narod, a to je ovom napačenom narodu najmanje potrebno.Naravno da sa druge strane postoji bojazan da određeni dio naše populacije doživljava Erdogana kao majku koja će da donosi odluke za nas i usmjerava nas gdje i kako.E za takav naš mentalitet nisu nam krivi turci,niti zbog toga trebamo žrtvovati tursko-bosansko prijateljstvo,niti razvijati agresivnu turkofobiju,koju recimo promovišu pojedinci na ovome formu.
Današnoj Turskoj treba pružiti šansu da ispravebarem djelimično nepravde koje su nanesene muslimanskom narodu na Balkanu u protekla dva stoljeća.Ako kojim slučajem dođe do promjene kursa politike i na izborima recimo pobjedi hardcore sekularna i nacionalistička CHP,naravno da se treba distancirati.
veleno

PostPostao/la mmaar dana 02/09/2012 14:02

festiç je napisao/la: dragobimi bilo date mogu razumit %100 ida mogu odgovorit şta god mislim oko ove price..

Tada direktno nisu, ali bez namjere da ti drzim pridiku, da bi razumio te kompleksne odnose, morat ces malo vise citati o historiji Bosne i Bosnjaka. Ono sto se desilo Bosnjacima u tom periodu nije doslo samo po sebi i jeste posljedica nekih drugih stvari, a dosta toga utice i na Bosnjake danas. Ako ne pomognemo sami sebi, nece nam niko drugi pomoci i u to smo se uvjerili plativsi previsoke cijene toliko puta do sad.[/quote]

kazeşmi da treba da çitam historju malo vişşe o boşnjakima a ne kazeşmi koje piso tu historiju!! kakono bi rekli stari lud je onaj koji misli daje istina şta god proçita .jasam sluşşo tu historiju od onih stari kojisu vamo preselili iz bosne oko 1900 godina a i pricalisumi zaştosu morali ostavit svoju zemlju
(nomojmise ljutit akosam pogrijeşijo jezikmije ovakki kojie oko 1900 godina seljanski) :
[/quote]

Uspijevam te razumjeti. Postoji nesto sto se zove nauka i naucni pristup i to je jedino relevantno kada je u pitanju historija, bez obzira ko je pisao, ali ako ti je toliko bitna nacionalnost onoga ko je pisao, slobodno uzmi i bosnjacke autore, pa ces vidjeti ipak malo drugaciju i objektivniju pricu od one koju mozes dobiti iz usmenih predanja ili iz vazova kojekakvih hodza. Ipak, upozoreni smo da ne skrecemo ka historiji, iako je tesko pricati i o savremenosti bez sagledavanja proslosti, pa da to upozorenje ipak i uvazimo.
mmaar

PostPostao/la Mrtvac Krvnik dana 02/09/2012 14:03

Tkd je napisao/la:Jesi li ti ikada čuo za Isa-beg Isakovića ?
Ferhad paše Sokolovića, Mehmed pašu-Sokolovića ?

Uči se ti wikipedije, zato su nam svi u isto vrijeme i sportaši, političari, historičari, ekonomisti, pravnici. Mentalitet Bošnje :-)

Zato nas i handre vijekovima. :dance:

wikipedija nije enciklopedija ,ona se ne uzima kao relevantan i vjeredostojan dokaz u naučnoj literaturi.... 8-)
Mrtvac Krvnik

PostPostao/la festiç dana 02/09/2012 14:05

mmaar je napisao/la:Ljube te na ulici, grle,ne daju da platis, dijele i kapom i sakom, i to samo na osnovu tvog porijekla :-) Mora se priznati, cudno i potpuno nevjerovatno za danasnje vrijeme, ali ako tako kazete... :D

Nisam znao da i takve stvari bilo gdje u svijetu danas postoje i da se nesto tek tako moze vise puta dobiti na lijepe oci, a da se ne plati :D Najbolje onda da se kolektivno svi tamo iselimo, kad nas tako drze, mada sam ja cuo dosta drugaciju pricu od ljudi u koje imam povjerenje.

Ako nisi znao procitaj malo paceş znat :-D :lol: a mogobi i preselit ko moj predjed
festiç

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 14:05

Od sada, nadalje i u budućnosti nam ne trebaju knjige. Ako nas nešto zanima samo ukucajmo na google i eto ga !

Serviraju nam mnogo toga, ali Bošnjo će da uzme zdravo za gotovo. :thumbup:

Blago se nama s takvom vjerodostojnošću :lol:
Tkd

PostPostao/la Halcyon dana 02/09/2012 14:06

Za ove antiturski raspoložene,dva pitanja: trebaju li Bošnjaci graditi prijateljski odnos sa Srbima i Hrvatima, pa i Crnogorcima? Smatrate li da Bošnjaci trebaju graditi prijateljski odnos sa Turcima i ostalim muslimanskim narodima?
Halcyon

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 14:09

Halcyon je napisao/la:Za ove antiturski raspoložene,dva pitanja: trebaju li Bošnjaci graditi prijateljski odnos sa Srbima i Hrvatima, pa i Crnogorcima? Smatrate li da Bošnjaci trebaju graditi prijateljski odnos sa Turcima i ostalim muslimanskim narodima?

:thumbup:

Ide se od pojedinca, pa na grupu. Meni je svaki musliman brat i sestra. To je tako, a nisam jedini takav. Druga stvar što njih toliko boli Turska. Ti isti nosaju Tursku zastavu kada ona igra protiv "susjeda" i tekbiraju s pivom u ruci. Kontradiktonarnost na sve strane drug prisutan.

Dok valjaju dobri su, a kada ne valjaju koga briga. Draži su im oni kojima smo samo igračke a naša država samo teritorij za njihove mračne ideologije.

BiH i Turska :thumbup: :bih:

Tkd

PostPostao/la Mrtvac Krvnik dana 02/09/2012 14:13

Halcyon je napisao/la:Za ove antiturski raspoložene,dva pitanja: trebaju li Bošnjaci graditi prijateljski odnos sa Srbima i Hrvatima, pa i Crnogorcima? Smatrate li da Bošnjaci trebaju graditi prijateljski odnos sa Turcima i ostalim muslimanskim narodima?

odgovor na pitanje je DA.
jedno za tebe trebaju li bošnjaci stavljati tursku ispred svoji susjeda hrvata i srba,
i zašto bih ja npr.kao hrvat trebao navijati za tursku kada igra protiv srbije kada su srbi moji susjedi i bliži su mi nego turci.
Mrtvac Krvnik

PostPostao/la silm dana 02/09/2012 14:14

festiç je napisao/la: dragobimi bilo date mogu razumit %100 ida mogu odgovorit şta god mislim oko ove price..

[/quote]

Ma samo naprijed Festicu.
Ma nije seljanski nego pravi! Simpatican i drag!
Bas je fino da si se ukljucio i das svoj doprinos muhabetu. :)
silm

PostPostao/la Tkd dana 02/09/2012 14:18

Mrtvac Krvnik je napisao/la:

odgovor na pitanje je DA.
jedno za tebe trebaju li bošnjaci stavljati tursku ispred svoji susjeda hrvata i srba,
i zašto bih ja npr.kao hrvat trebao navijati za tursku kada igra protiv srbije kada su srbi moji susjedi i bliži su mi nego turci.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nije jedino za sebe, nego i za mene. BiH treba graditi dobre odnose sa svima koji joj žele dobro, a ne s onima koji je koče u svim segmentima njenog napretka. A ti isti negiraju vidno učinjeni genocid na Bošnjacima.

Čuj to, za susjede treba navijati :run:

To je lična stvar , ja navijam za onoga koga simpatišem, a ne za onoga u inat nekome.

I ti kao bosanski Hrvat osim ako živiš u Hrvatskoj, onda moja greška.
Tkd

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: detroit-mercy, japin_mutapi, Preto, Privatizacija, wzzrd i 10 gostiju.