Trudničko bolovanja 28 dana prije poroda-obavezno ili ne???

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la zenicablues dana 12/02/2012 11:49

Pozdrav za raju sa foruma,

Molim da neko odgovori (a posebno ako neko zna iz vlastitog iskustva) da li žena MORA da otvori trudničko bolovanje 28 dana prije poroda, ili joj ostaje dikreciono pravo da MOŽE ali NE MORA da otvori bolovanje u tom roku, odnosno da li može (naravno, ako se osjeća sposobnom) da radi npr. i 15 dana prije određenog termina za porođaj, pa tek onda da otvori bolovanje.

Znam da je član 55 . Zakona o radu FBiH ("Službene novine FBiH 43/99) regulirao da "...žena može da otpočne porođajno odsustvo 45 dana prije porođaja, a obavezno 28 dana prije porođaja", dok je izmjenama i dopunama Zakona o radu FBiH ("Službene novine FBiH" 32/00) član 55 se mijenjao, pa je definirano da " Na osnovu nalaza ovlaštenog liječnika žena može da otpočne porođajno odsustvo 28 dana prije očekivanog datuma porođaja".

Kako ja tumačim, čini mi se da žena može, ali ne mora da otvori bolovanje 28 dana prije poroda, nego može i kasnije.

Hvala na odgovorima!

Pozdrav!
zenicablues

Re: Trudničko bolovanja 28 dana prije poroda-obavezno ili ne

PostPostao/la Alhemicarkaa dana 12/02/2012 12:14

Ne moraš otvoriti 28 dana prije rođenja. Najbolje ti je, ako možeš, da se dogovoriš sa poslodavcem i uzmeš odmor neposredno pred porod (minimalno 7 dana), a porodiljski dopust ti onda počinje teći s danom rođenja djeteta, pa do njegove 1. godine života. Tako su radili u mojoj firmi, i tako planiram i ja uraditi.
Alhemicarkaa

PostPostao/la nuttyyy dana 12/02/2012 12:16

Ne znam kako kaze zakon ali znam kako sam ja u svoja 2 porodiljska odsustva pa ako ti moze moje iskustvo pomoci.
Sa prvim djetetom sam radila do 4 dana pred porod puno radno vrijeme i tada sam otisla na bolovanje. otvorila bolovanje 1. a rodila 4. Sa drugim djetetom sam sa posla otisla 2 sedmice prije poroda s tim da sam te 2 sedmice koristila godisnji odmor koji mi je ostao neiskoristen a bolovanje sam otvorila sa datumom poroda. Napominjem da sam oba puta koristila puno porodiljsko od godinu dana. I radim u privatnom sektoru, ne drzavnom ako ima neke razlike. Znaci, nije obavezno.
nuttyyy

PostPostao/la duboka_misao dana 12/02/2012 18:49

zbog cuvanja trudnoce morala otvoriti 28 dana prije poroda.
duboka_misao

PostPostao/la zenicablues dana 13/02/2012 19:53

Pa zar niko nije imao sličnu situaciju???
zenicablues

PostPostao/la buzzkiller dana 14/02/2012 02:04

Kod mene su sve porodilje u firmi išle 28 dana prije poroda na porodiljno, ali mislim da se možeš dogovoriti s poslodavcem... Sretno!
buzzkiller

PostPostao/la zenicablues dana 15/02/2012 22:34

Hajde žene, valjda neko zna odgovor na pitanmje iz vlastitog iskustva????
zenicablues

PostPostao/la neko_ime dana 15/02/2012 22:53

Ovako su meni objasnili (prije 5 godina) - ako se desi ikakva, bez obzira koliko sitna komplikacija, u toku trudnoce na racun koje ti otvore bolovanje, MORAS prestati raditi tih 28 dana prije termina. Ako trudnoca tece savrseno, mozes otvoriti porodiljsko od dana poroda.
neko_ime

PostPostao/la shpitzza dana 25/05/2012 11:25

Postovane moje ,molim vas za savjet.Posto imam ugovor na odredjeno vrijeme od pocetka skolske godine do 15.08.12 a termin poroda 15.09.12,molim vas da mi pojasnite koji se prosjek plata uzima u obzir prilikom obracina: prosjek mojih zadnjih 6 plata,prosjek plate na nivou federacije ili prosjek plate na nivou kantona?
Ovo mi je veoma bitna informacija da bi znala na koju platu cu uplatiti sebi doprinose za ovaj zadnji mjesec do poroda.

Iz ZE DO kantona sam ,i zanima me koliko se obracunava70 ili 80 %

puno vam hvala.
shpitzza

PostPostao/la otherside dana 25/05/2012 16:28

zenicablues je napisao/la:Pa zar niko nije imao sličnu situaciju???

ja nisam nikad otišla na porodiljsko- to je bilo prije godinu i pol. Bila sam na trudničkom bolovanju do poroda ali nisam otvarala porodiljsko prije nego sam se porodilo. ne pitaj zasto, to je posebna prica :D moze na pp ako te interesuje.
prijateljica je istu stvar uradila prije mjesec-dva, s tim sto je ona radila do poroda.
otherside

PostPostao/la kadinica dana 25/05/2012 17:19

otherside je napisao/la:

ja nisam nikad otišla na porodiljsko- to je bilo prije godinu i pol. Bila sam na trudničkom bolovanju do poroda ali nisam otvarala porodiljsko prije nego sam se porodilo. ne pitaj zasto, to je posebna prica :D moze na pp ako te interesuje.
prijateljica je istu stvar uradila prije mjesec-dva, s tim sto je ona radila do poroda.

Ovo nikako da skontam, evo 5 puta čitam :?
Hajde majketi objasni ako ti nije teško, baš me zanima šta si htjela reći.

pokretačici teme: nekoliko puta ti je odgovoreno, ali da ponovimo: porodiljsko odsustvo se može otpočeti sa danom poroda, znači ne mora 28 dana ranije.

shpitzza je napisao/la:Postovane moje ,molim vas za savjet.Posto imam ugovor na odredjeno vrijeme od pocetka skolske godine do 15.08.12 a termin poroda 15.09.12,molim vas da mi pojasnite koji se prosjek plata uzima u obzir prilikom obracina: prosjek mojih zadnjih 6 plata,prosjek plate na nivou federacije ili prosjek plate na nivou kantona?
Ovo mi je veoma bitna informacija da bi znala na koju platu cu uplatiti sebi doprinose za ovaj zadnji mjesec do poroda.
puno vam hvala.

Nadam se da će se javiti neko iz ZE DO Kantona, ja nisam 100% sigurna, ali mislim da se isplaćuje 70% tvojih plaća u proteklih 6 mjeseci. Ako hoćeš, provjerit ću.
kadinica

PostPostao/la otherside dana 25/05/2012 17:22

kadinica je napisao/la:Ovo nikako da skontam, evo 5 puta čitam :?

trudničko bolovanje nije isto što i porodiljsko.
trudničko bolovanje se može otvoriti od prvog dana trudnoće - ako postoji razlog dok se porodiljsko može otvori samo i jedino 28 dana prije poroda (a ne mora ni tad).
je li sad jasnije?
edit: možda je nejasnoća jer sam napisala da NIKAD nisam otišla na porodiljsko :D
jesam, naravno, ali tek poslije poroda.
otherside

PostPostao/la kadinica dana 25/05/2012 17:26

Aha, to je ok, znam dobro razliku između jedog i drugog, ali me baš zbunilo ono NIKAD.
kadinica

PostPostao/la shpitzza dana 28/05/2012 11:39

kadinica je napisao/la:
otherside je napisao/la:

Ovo nikako da skontam, evo 5 puta čitam :?

pokretačici teme: nekoliko puta ti je odgovoreno, ali da ponovimo: porodiljsko odsustvo se može otpočeti sa danom poroda, znači ne mora 28 dana ranije.

shpitzza je napisao/la:Postovane moje ,molim vas za savjet.Posto imam ugovor na odredjeno vrijeme od pocetka skolske godine do 15.08.12 a termin poroda 15.09.12,molim vas da mi pojasnite koji se prosjek plata uzima u obzir prilikom obracina: prosjek mojih zadnjih 6 plata,prosjek plate na nivou federacije ili prosjek plate na nivou kantona?
puno vam hvala.

Nadam se da će se javiti neko iz ZE DO Kantona, ja nisam 100% sigurna, ali mislim da se isplaćuje 70% tvojih plaća u proteklih 6 mjeseci. Ako hoćeš, provjerit ću.

Ako ti nije tesko,puno bi mi pomoglo.

Hvala ti.

Pozz
shpitzza

PostPostao/la kadinica dana 28/05/2012 12:35

U Ze-Do Kantonu naknada iznosi 80% od prosjeka zadnjih 6 plaća porodilje s tim da naknada ne može biti veća od prosječne plaće u ZE-DO Kantonu.
Dakle, ako prosjek plaće prelazi 600 KM (koliko otprilike iznosi prosjek u Ze-Do) onda je naknada 600 KM.
kadinica

PostPostao/la shpitzza dana 29/05/2012 08:19

kadinica je napisao/la:U Ze-Do Kantonu naknada iznosi 80% od prosjeka zadnjih 6 plaća porodilje s tim da naknada ne može biti veća od prosječne plaće u ZE-DO Kantonu.
Dakle, ako prosjek plaće prelazi 600 KM (koliko otprilike iznosi prosjek u Ze-Do) onda je naknada 600 KM.

znaci sad je 70%,puno ti hvala. stvarno si mi pomogla.
shpitzza

PostPostao/la Bihnela dana 08/06/2012 11:47

NE
Bihnela

PostPostao/la zdici1 dana 21/07/2013 16:11

Koliko je dugo potrebno biti u radnom odnosu prije trudničkog, da bi se ostvarilo pravo na trudničko bolovanje i gdje bi država snosila troškove zaposlenice (platu + doprinose)?

Je li bitno da trudnica samo bude zaposlena u trenutku propisanog trudničkog, ili je trebala raditi određeni vremenski period prije toga?
zdici1

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.