Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

PostPostao/la eluna dana 19/03/2011 15:33

PipiDugaDevetka je napisao/la:U ponedjeljak, prvi put u životu na sud, na pripremno ročište zbog duga upravitelju.
Mislim, ja znam da je potrebno plaćati održavanje zgrade, ali, stvarno ja NE ŽELIM PLAĆATI, nešto što je regulisano Zakonom o održavanju, a ne vrijedi za sve vlasnike moje zgrade.
Citiram šta je rekla supruga jednog nadogr(a)đenog komšije:
Mi što smo kupili stanove, mi ne trebamo plaćati održavanje, a vi koji ste DOBILI stanove, vi trebate plaćati!

Kako da se ponašam na sudu, na tom pripremnom ročištu?

Mogu li tražiti od tužitelja neku vrstu nagodbe, da otplatu dugovanja vršim u nekim razumnim ratama, te da upravitelj promijeni način poslovanja tako što će tužiti sve dužnike iz moje zgrade, a ne samo mene i još jednu samohranu komšinicu sa šestoro djece.

Da redovno dostavlja godišnje izvještaje stavljajući ih na oglasnu ploču, da redovno šalje dimnjačara pred sezonu grijanja i u toku sezone da se više ne bi dešavali požari kojih je ukupno bilo 4 u mojoj zgradi otkako je nadograditelj=upravitelj zgrade nadogradio jedan sprat na zgradi.

koliko ja čitam tvoje postove, i koliko poznajem materiju - spremi se da platiš cio dug sa sve skupa sudskim troškovima :shock:
eluna

PostPostao/la eluna dana 19/03/2011 15:39

JThomas je napisao/la:da.

da li oni to stvarno rade za sve dužnike, ne znam, mogu li stići...ali svakako to mogu uraditi, a ovaj im mora odgovoriti. ja sam čak kad dobijem presudu pisao MUPovima za registrovana vozila dužnika, i uredno ti odgovore sve sa markama i registarskim brojevima.

opet ja sa IPIS-SU sistemom i AOP, pa će neko reći da je to isto što i piljarski software, ali

HETIG i OKI UPRAVITELJ mogu desetine hiljada tužbi naštampati za 1 do 3 radna dana, naravo i brzina štampača igra ulogu :D , a i njihova odluka za koji period podnose tužbe za naplatu potraživanja. Pri filtriranju podataka odabiru se SVI EV koji imaju dugovanja za koja se pokreće tužba. Znam da Oki ne tuži ako su dugovanja do 3 mjeseca jer većina ljudi kod njih plaća tromjesečno, pa ne žele da im kvare ritam.

za ostale upravitelje ne znam kako tuže, ali ova dva imaju kompletan AOP za tužbe, kako za masovnu štampu istih, tako i za praćenje realizacije tužbi sa sve brojevima predmeta koji dodijeli sud i praćenjem postupka na sudu
eluna

PostPostao/la JThomas dana 19/03/2011 15:42

ne govorim o utuženju, nego o izvršenju.
JThomas

PostPostao/la eluna dana 19/03/2011 16:31

JThomas je napisao/la:ne govorim o utuženju, nego o izvršenju.

kod tužbi za neplaćanje održavanja, obzirom da isto nije proglašeno javnim interesom, ne podnosi se tzv. "Prijedlog za izvršenje", nego se vodi Upravni postupak ........ a tu su odluke sudija već tazličite

vrlo dobro poznajem IPIS-SU na kojem rade ova dva upravitelja koje eto spominjem ...... IPIS-SU ima mogućnost da razdvoji potraživanje od bivšeg EV i sadašnjeg EV ua istu stambenu jedinicu

upravo to pravi zabunu masi PEV-ova koji su kod ova dva upravitelja, naime

desilo se da je jedan od upravitelja uspio naplatiti potraživanje od bivšeg vlasnika, recimo iznos od 200 KM (parafraziram), koji iznos se naravno pojavio na računu ulaza, na strani priliva, pod stavkom (čini mi se da je tačan naziv) Uplata prethodnog vlasnika ........... PEV digao frku u smislu, kako to da imam 10 stanova po 20 km, a uplata u tekućem mjesecu 400 KM :-) :-) :-) :-) :-) :-) i zašto taj bivši nije na listi!!!!!!!!!!!!!!!

objašnjenje da u ulazu ima 10 stanova, a broj 10 vuče se kroz kompletnu statistiku IPIS-SUa, sve skupa sa kvadraturama, pa da nije moguće dodati još jedan stan, pogotovu zato što ulaz nema 11 stanova, jedva je prihvatio :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
eluna

PostPostao/la eluna dana 19/03/2011 16:35

helem nejse, ne znam ko je upravitelj u konkretnm slučaju koji je tema, ali ako je u ugovoru utvrđeno da dugovanja prethodnog vlasnika ne preuzima novi vlasnik, ovaj posljednji jednostavno rečeno - ne može biti tužen za isto

ako mu je upravitelj neko od ova dva čiji rad poznajem - znam sigurno da to može direktno sa njima riješiti bez ikakvih problema, jer je onda u pitanju greška kod obrade podataka, tzv. ljudski faktor

ako je ne ko drugi upraitelj - nek mu je bog na pomoći jer neki ne znaju ni gdje su im ugovori o održavanju koje su sklopili :shock:
eluna

PostPostao/la JThomas dana 19/03/2011 17:18

ne vodi se upravni postupak, nego idu obične tužbe i prijedlozi za izvršenje. znaš ti šta je upravni postupak uopšte?
JThomas

PostPostao/la suncokret_1984 dana 19/03/2011 17:23

JThomas je napisao/la:ne vodi se upravni postupak, nego idu obične tužbe i prijedlozi za izvršenje. znaš ti šta je upravni postupak uopšte?

:thumbup:
suncokret_1984

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 19/03/2011 17:27

eluna je napisao/la:
koliko ja čitam tvoje postove, i koliko poznajem materiju - spremi se da platiš cio dug sa sve skupa sudskim troškovima :shock:

Utješno, nema šta. U pogrešno vrijeme sam se rodio, pa me zakačio si(u)rovi kapitalizam.

Ne bježim ja od redovnog plaćanja upraviteljnine. Čak sam odgovor na tužbu uputio mnogo ranije nego je to sudija tražio. Tražim samo da upraviteljska firma FAMOS-GRADNJA poštuje Zakon i tretira me ravnopravno sa ostalim EV, te da mi ne uskraćuje moje pravo ravnopravnog korištenja zajedničke privatne imovine na bezbjedan način.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la eluna dana 19/03/2011 17:58

PipiDugaDevetka je napisao/la:
eluna je napisao/la:

Utješno, nema šta. U pogrešno vrijeme sam se rodio, pa me zakačio si(u)rovi kapitalizam.

Ne bježim ja od redovnog plaćanja upraviteljnine. Čak sam odgovor na tužbu uputio mnogo ranije nego je to sudija tražio. Tražim samo da upraviteljska firma FAMOS-GRADNJA poštuje Zakon i tretira me ravnopravno sa ostalim EV, te da mi ne uskraćuje moje pravo ravnopravnog korištenja zajedničke privatne imovine na bezbjedan način.

auuuuuuuuuuuuuuuuu, taj ti upravitelj ne zna ni ko pije ni ko plaća, onda ti je advokat vjerovatno u pravu :)
eluna

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 19/03/2011 19:33

Zna upravitelj FAMOS-GRADNJA tačno šta hoće. Hoće para, a da ništa ne uradi. Uz pomoć potkupljenog ministra Čede Omladinca (SDA) potkrada svoje klijente, pa i mene.

Čedomir Lukić zvani Omladinac je bio svjedok odbrane u slučaju tzv. građevinske mafije ''Mirha i ostali''.

Novi - stari ministar Ministarstva za stambene poslove K.S., Čedomir Lukić zvani Omladinac je promijenio ime Fondu za izgradnju stanova za mlade i stručne ljude, pa je omogućio i pedesetogodišnjacima da apliciraju za te stanove.

Otud mu nadimak Omaldinac.

Ovaj nesposobni ministar, ujedno mafijaš, član tzv. građevinske mafije je započeo karijeru arhitekte u firmi JAVOR koja je raspuštena još za vrijeme socijalizma ZBOG NESTRUČNOG KADRA. Kažem tzv. mafije jer su pravi mafijaši školovani na najboljim fakultetima, pridržavaju se kanona mafije,imaju sistem djelovanja za razliku od naših tzv. mafijaša koji su prisvojili državu, oteli je,...

Njegov posao u okviru tzv. građevinske mafije je da angažuje ljudske resurse, mašine i postrojenja firmama na izgradnji stanova za peDesetogodišnju omladinu putem budžeta, t.j. (tobe jarabi), narodnog - mog i tvog novca koji se prikupi putem PDV-a ili drugih poreza i taksi.

Mislio sam da će nakon izbora ovaj mafijaš dobiti ''nogu'', međutim, izgleda da je bilo premalo glasova za SDP za tu promjenu.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 20/03/2011 21:09

Sutra, u ponedjeljak 21. marta sam pozvan na Sud na pripremno ročište u vezi sa tužbom upraviteljske firme protiv mene zbog neplaćanja naknade za održavanje i upravljanje.

Imam li pravo na tom pripremnom ročištu podnijeti protivtužbu i koliko koštaju tužbene takse u slučaju podnošenja protivtužbe?
Moram li protivtužbu podnijeti u pismenom obliku ili je mogu podnijeti na neki zapisnik?
PipiDugaDevetka

PostPostao/la nineinchnails dana 21/03/2011 10:02

PipiDugaDevetka je napisao/la:I mene tužilo zbog neplaćanja naknade za održavanje i upravljanje, pa za desetak dana moram ići na pripremno ročište.
Advokatica mi rekla da ''ne berem brigu jer Izvršno odjeljenje Kantonalnog suda nije u stanju da išta izvrši''.

Ja znam da se održavanje i upravljanje mora plaćati, ali ne pristajem na to da plaćam, a da me niko ne obavještava o stanju na računu zgrade, da niko ne dovodi dimnjačara, pa su 4 požara bila u zgradi,...etc.

Možete li mi pomoći svojim mišljenjem o mom slučaju?

Vas problem je PEV. Izaberite novog definitivno.
Taj stan sto je nadogradjen, takodje PEV treba da prijavi upravitelju (novo stanje zgrade). Ocito je da taj stanar (neki klosar i fakin) to ne zeli uciniti.
I u mojoj zgradi ima fantoma koji iz bog zna kakvih debilnih razloga ne placaju odrzavanje, ali uzivaju privilegije cistog haustora i osvjetljenog i okrecenog stubista. Nepravda naravno.
Sto se mene tice, ja placam redovno i nemam se sta sekirati. Kad mi sta treba, popravi se. Niko me ne tuzi, mirno spavam cistog obraza.
nineinchnails

PostPostao/la poznanik dana 21/03/2011 10:26

PipiDugaDevetka je napisao/la:Sutra, u ponedjeljak 21. marta sam pozvan na Sud na pripremno ročište u vezi sa tužbom upraviteljske firme protiv mene zbog neplaćanja naknade za održavanje i upravljanje.

Imam li pravo na tom pripremnom ročištu podnijeti protivtužbu i koliko koštaju tužbene takse u slučaju podnošenja protivtužbe?
Moram li protivtužbu podnijeti u pismenom obliku ili je mogu podnijeti na neki zapisnik?

Protutužbu moraš podnijeti danas, na pripremnom ročištu, i možeš je iskazati usmeno, jer će je sudija unijeti u zapisnik, i na taj način će biti pisano evidentirana. Sudija će te morati uputiti u pravnu pomoć. Moraš pripremiti sve činjenice i iznijeti ih u protutužbi.
poznanik

PostPostao/la _Ismail_ dana 24/03/2011 11:12

molim bih za malo objašnjenja oko "izvršenje na pokretnim stvarima". naime, u ovoj temi je rečeno da je to zafrkano (izvršenje) pa bih zamolio u par riječi objašnjenje oko te problematike, kome se da pisati :-)

nedavno mi je od komunalnog preduzeća (voda, kanalizacija) došao poziv da im platim:
- taksa na prijedlog i rješenje o izvršenju u iznosu od 10 KM
- taksa na rješenje o povlačenju prijedloga za izvršenje u iznosu od 5,00 KM
- zatezna kamata u iznosu od 24,03 KM.

nekada davno, 2006. godine, gospoda iz komunalnog su vidjela da redovno plaćam račun za komunalije ali da sam malo zapustio redovno plaćanje pa bi bilo super da me tuže. i tužili su me a nisu me obavijestili o tom utuženju. ne lezi vraže/šejtane platio sam taj dug zbog kojeg su me tužili i gospoda povuče tužbu ali treba to neko da plati. tu njihovu zajebanciju, da izvinete, treba ja da platim. odmah sam im odgovorio da ne dolazi u obzir da im to plaćam.
u međuvremenu su me opet utužili. da li su ikako normalni? ovoga puta je to za 2009. godinu s tim da su me tužili za neki iznos koji nema veze sa realnošću, taj iznos im nikada nisam bio dužan.
elem, spomenuta gospoda je meni odgovorila da oni ipak misle da im to trebam platiti, na šta sam im odgovorio da me ne zanimaju nikakva njihova utuženja i troškovi oko istih.
vidite ovaj biser: "pošto ste platili dug u cjelosti vi ste time dali saglasnost da prihvatate dug". iz ovoga slijedi da ne trebaš uopće plaćati komunalije i niko te neće tužiti. nigdje veze.
ima tu još bisera ali da vas ne "davim" više. izgleda da je uglavnom princip APP (ako prođe prođe) ali ipak bih zamolio nekoga i za malo pravnog osvrta pošto nisam te struke. unaprijed zahvaljujem.
_Ismail_

PostPostao/la drndalo dana 24/03/2011 12:12

_Ismail_ je napisao/la:2006. godine, gospoda iz komunalnog su vidjela da redovno plaćam račun za komunalije ali da sam malo zapustio redovno plaćanje pa bi bilo super da me tuže.

Ovo ti je malo kontradiktorno, ili lose objasnjeno, pa mozda da malo pojednostavis...
drndalo

PostPostao/la _Ismail_ dana 24/03/2011 22:27

drndalo je napisao/la:
_Ismail_ je napisao/la:2006. godine, gospoda iz komunalnog su vidjela da redovno plaćam račun za komunalije ali da sam malo zapustio redovno plaćanje pa bi bilo super da me tuže.

Ovo ti je malo kontradiktorno, ili lose objasnjeno, pa mozda da malo pojednostavis...

ma nije kontradiktorno. upravo to je logika u gradskom komunalnom (zaboravih reći: radi se o ZE-DO kantonu). dakle, utužuju onoga ko plaća redovno vodu ali, recimo, 2-3 mjeseca ne platiš (iz raznoraznih razloga, konačno, pročitah baš ovdje da u Sarajevu neka raja tromjesečno plaća neku režiju.....) i oni te salete baš ko lešinari sa utuženjem. elem, ako plaćaš redovno onda si priznao dug (već pisah o toj nakaradnoj logici) a ako ne plaćaš nisi priznao dug i oni te ne utužuju. to je ta logika, drndalo.

nadam se da će mi neko nešto konkretnije pomoći u vezi prošlog posta pa se unaprijed zahvaljujem.
_Ismail_

PostPostao/la to je to dana 21/12/2011 21:22

Prvo da se zahvalim dragim forumašima na savjetima koji su bili veoma korisni. Nakon par ročišta i razno raznih pokusaja upravitelja da se proces što više oduži doslo je sudsko rješenje. Presuđeno je u našu korist!

Još jednom hvala :sax:

E sada ide nastavak :D .

Sada bi mi da riješimo i ostale komunalije pa da vas podsjetim na istorijat slučaja:

Stan kupljen 2005.g. U kupoprodajnom ugovoru jasno navedeno da sve dugove za komunalne usluge treba da izmiri dotadašnji vlasnik stana (napomena: stan kupljen i uknjižen prije nego je stupila na snagu odredba po kojoj nije moguće uknjižiti stan dok se ne izmire dugovi za komunalne usluge). Još 2005.g. kupoprodajni ugovor uredno predat svim komunalnim firmama što znači da jasno piše datum od kada je stan u našem vlasnistvu.

Iz Vodovoda su nas zvali par puta pokušavajući nas nagovoriti da platimo dug koji je nastao prije prelaska stana u nase vlasnistvo (ynaci riječ je o periodu prije 2005.g.). U zadnje vrijeme su se primirili ali dug i dalje stoji.

Kako ovo riješiti?

Napominjem da smo više puta odlazili u Vodovod pokušavajući objasniti (sa relevantnom dokumentacijom) da mi nemamo ništa sa ovim dugom ali uposlenici dotične firme nisu htijeli ni saslušati.

Da li da mi njih tužimo jer oni očito to neće uraditi?

Znam da se ponavljam ali zaista hvala na vašim savjetima!
to je to

PostPostao/la poznanik dana 21/12/2011 23:19

to je to je napisao/la:...Stan kupljen 2005.g. U kupoprodajnom ugovoru jasno navedeno da sve dugove za komunalne usluge treba da izmiri dotadašnji vlasnik stana (napomena: stan kupljen i uknjižen prije nego je stupila na snagu odredba po kojoj nije moguće uknjižiti stan dok se ne izmire dugovi za komunalne usluge). Još 2005.g. kupoprodajni ugovor uredno predat svim komunalnim firmama što znači da jasno piše datum od kada je stan u našem vlasnistvu.

Iz Vodovoda su nas zvali par puta pokušavajući nas nagovoriti da platimo dug koji je nastao prije prelaska stana u nase vlasnistvo (ynaci riječ je o periodu prije 2005.g.). U zadnje vrijeme su se primirili ali dug i dalje stoji.

Kako ovo riješiti? ...!

Ako ViK nije podigao tužbu za naplatu potraživanja od vas, novih korisnika, za dug koji je načinio raniji korisnik, onda nemate razlog za brigu, naplata potraživanja nije vaš problem.

Da bi ViK opravdano podigao tužbu protiv vas za ranija potraživanja, shodno Zakonu o zaštiti potrošača s vama je morao zaključiti ugovor o pružanju usluga u vodosnabdijevanju i odvoženju fekalnog otpada, koji ViK-u čini osnov za nastanak dužničko-povjerilačkog odnosa s vama. Ukoliko tog ugovora nema, nema ni osnova za potraživanja.

A svakako, obzirom da je usluga učinjena još 2005. godine, prema 378. članu ZOO, potraživanja komunalnih preduzeća za isporučenu uslugu u vodosnabdijevanju zastarijevaju u roku od jedne godine od dana nastanka usluge, što znači da, i ako ViK podnese tužbu, vašim prigovorom zastare, biće odbačena. Ovdje je važno napomenuti da zastarijevanje teče i ako je isporuka vode nastavljena.
poznanik

PostPostao/la eluna dana 24/01/2012 17:08

.....
eluna

PostPostao/la topstar dana 27/01/2012 10:09

Zanima me koliki je zastarni rok za potrazivanja naknade za komunalne usluge za radnje tipa SZR, STR itd., odnosno samostalnim obrtnicima?
topstar

PostPostao/la poznanik dana 27/01/2012 10:51

topstar je napisao/la:Zanima me koliki je zastarni rok za potrazivanja naknade za komunalne usluge za radnje tipa SZR, STR itd., odnosno samostalnim obrtnicima?

1 godina, svejedno je ko je korisnik usluga.
poznanik

PostPostao/la hladan.preminger dana 27/01/2012 13:29

poznanik je napisao/la:
topstar je napisao/la:Zanima me koliki je zastarni rok za potrazivanja naknade za komunalne usluge za radnje tipa SZR, STR itd., odnosno samostalnim obrtnicima?

Za domaćinstva 1 godina, sve ostalo 3 godine (obrte, privredna društva, javne ustanove i ostalo)!
hladan.preminger

PostPostao/la Dr.Mr.Fr. dana 27/01/2012 13:37

poznanik je napisao/la:

:thumbup:
Dr.Mr.Fr.

PostPostao/la topstar dana 27/01/2012 14:12

Upravo sam ovdje postavio i pitanje iz razloga sto neko kaze jedna, a neko 3. godine. Izgleda i ovdje isti slucaj :D
Volio bih kad bi bio neki primjer iz sudske prakse, ili komentar po kojem bi se definitivno znalo koji je rok zastare. :)
topstar

PostPostao/la hladan.preminger dana 27/01/2012 15:16

topstar je napisao/la:Upravo sam ovdje postavio i pitanje iz razloga sto neko kaze jedna, a neko 3. godine. Izgleda i ovdje isti slucaj :D
Volio bih kad bi bio neki primjer iz sudske prakse, ili komentar po kojem bi se definitivno znalo koji je rok zastare. :)

Evo skeniro sam član zakona koji se odnosi na zastarjelost gdje vrijedi 1godišnji rok. Samo se primjenjuje na domaćinstva. Ovi sto tvrde suprotno nemaju pojma.

slika
hladan.preminger

PrethodnaSljedeća

Natrag na Pravo

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.