Treba li nam ova Historija!?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la stickitout dana 15/03/2006 14:38

Al-aqsa je napisao/la:A sta je lose u tome ako djeca znaju ko je bijo Mehmed Alagic i Izet Nanic.
Ako ti mislis da je to pranje mozga, to znaci da tebi ovi ljudi nista neznace i da nijeces goloruku odbranu!
Zasluzili su, zasluzili su pamcenje.

Vidi, vidi, vidi.....rodio se tumac moga misljenja pa vam svima predstavlja sta moje misljenje znaci.

Pun mi je qrac objasnjavanja ovim novopecenim patriotama na baterije koji redovno izvrcu tudje izjave iz konteksta.
Sa par navedenih osoba sam imao prilike da stojim u istim redovima odbrane i sta ti ljudi meni znace je sasvim druga stvar od onoga o cemu mi ovde pricamo.
U moj vakat su nas po skolama kljukali herojima iz drugog svijetskog rata, kakav je taj rat bio ja znam samo iz prica. Ti ljudi su ocigledno nesto znacili nekome ko ih je stavio u skolske knjige. Nama kao maloj raji a i kao i velikoj, ti ljudi su utuceni u glavu. Ja bih radje da su me ucili jos jedan strani jezik pa da mogu komunicirati sa jos vise ljudi po svijetu.
E sad treba ucit djecu novim likovima iz zadnjeg rata a ovi iz II to su zastarijeli heroji.
Svaki rat ce roditi svoje kukavice i heroje bez daljnjeg!!! Ja svom dijetetu ne dam ni da se igra sa oruzijem a sad tamo neki levati treba da ga u skoli uce o mucnim i krvavim bitkama i nekim imenima koja njemu apsolutno nista ne znace i od kojih on nikakve koristi u zivotu nece imati.
Isto kao sto ni ja nisam imao ama bas nikakve koristi od heroja o kojima sam ja ucio.
Ne zaboravite, svi koji su ucestvovali u ratu su bili spremni dati svoj zivot (manje-vise). Mi smo duzni tim ljudima koji su dali zivot za ovu zemlju. Duzni smo da je izgradimo, poboljsamo zivot u njoj, stvorimo uslove za rad, unistimo korupciju i nacionalizam.........djeci treba hljeba i prave i istinske nauke koja ce im obezbjediti normalan (bolji) zivot.

We don`t need another hero....
stickitout

PostPostao/la Vodenjak dana 15/03/2006 14:53

stickitout je napisao/la:
Al-aqsa je napisao/la:A sta je lose u tome ako djeca znaju ko je bijo Mehmed Alagic i Izet Nanic.
Ako ti mislis da je to pranje mozga, to znaci da tebi ovi ljudi nista neznace i da nijeces goloruku odbranu!
Zasluzili su, zasluzili su pamcenje.

Vidi, vidi, vidi.....rodio se tumac moga misljenja pa vam svima predstavlja sta moje misljenje znaci.

Pun mi je qrac objasnjavanja ovim novopecenim patriotama na baterije koji redovno izvrcu tudje izjave iz konteksta.
Sa par navedenih osoba sam imao prilike da stojim u istim redovima odbrane i sta ti ljudi meni znace je sasvim druga stvar od onoga o cemu mi ovde pricamo.
U moj vakat su nas po skolama kljukali herojima iz drugog svijetskog rata, kakav je taj rat bio ja znam samo iz prica. Ti ljudi su ocigledno nesto znacili nekome ko ih je stavio u skolske knjige. Nama kao maloj raji a i kao i velikoj, ti ljudi su utuceni u glavu. Ja bih radje da su me ucili jos jedan strani jezik pa da mogu komunicirati sa jos vise ljudi po svijetu.
E sad treba ucit djecu novim likovima iz zadnjeg rata a ovi iz II to su zastarijeli heroji.
Svaki rat ce roditi svoje kukavice i heroje bez daljnjeg!!! Ja svom dijetetu ne dam ni da se igra sa oruzijem a sad tamo neki levati treba da ga u skoli uce o mucnim i krvavim bitkama i nekim imenima koja njemu apsolutno nista ne znace i od kojih on nikakve koristi u zivotu nece imati.
Isto kao sto ni ja nisam imao ama bas nikakve koristi od heroja o kojima sam ja ucio.
Ne zaboravite, svi koji su ucestvovali u ratu su bili spremni dati svoj zivot (manje-vise). Mi smo duzni tim ljudima koji su dali zivot za ovu zemlju. Duzni smo da je izgradimo, poboljsamo zivot u njoj, stvorimo uslove za rad, unistimo korupciju i nacionalizam.........djeci treba hljeba i prave i istinske nauke koja ce im obezbjediti normalan (bolji) zivot.

We don`t need another hero....

Ejvala ti! :thumbup:
Vodenjak

Re: Treba li nam ova Historija!?

PostPostao/la kub lajkan dana 15/03/2006 15:16

Al-aqsa je napisao/la:Dali bi nasa djeca na casu historije trebala uciti o ljudima poput; Kapetana Zajke, generala Dudakovica, generala Mehmeda Alagica, komandanta Bole od Olova, kapetana Hajre, Izeta Nanica, Dine Magode..., te o svim junacima -zlatnim ljiljanima?
Dali bi nasa djeca trebala da uce o svim vaznijim bitkama odbrambeno oslobodilackog rata; bitka na Zuci, bitka za deblokadu Sarajeva...,

Dali su ovi ljudi i dogadjaji vrijedni spomena u knjigama nase djece, ili bi to sve trebalo zaboraviti i okrenuti se buducnosti?

Cim se postigne dogovor oko sadasnjosti i buducnosti, oko proslosti ce biti lako...
kub lajkan

PostPostao/la Al-aqsa dana 15/03/2006 15:56

Panta Rei je napisao/la:Svakako ih ne treba zaboraviti, ali nemojmo ih ni okivati u zvijezde i praviti mitove od njih.
Pametnije bi bilo da se ne zaborave Abdulah Sidran, Marko Vešović, Nenad Veličković, Miljenko Jergović i ostali pisci i drugi umjetnici. Njih svi vrlo lako zaboravljaju, a to je žalosno.

A zasto bi bilo pametnije? Zasto smatras da su ovi vredniji od boraca. Miljenko Jergovic sada zivi u Zagrebu. Boli ga briga za Bosnom. A Dudakovic bio general u ratu, oslobadjao BiH, i sada zivi u BiH, i opet nije dobar!! :x

Ako smo mi spremni zaboraviti ljude koji su u naj tezim danima dali doprinos odbrani, dok su drugi parili straznjice po Hrvatskoj i Njemackoj, e onda nam nema kraja, zaista! Cemu se onda nadamo!? :?

Najbolje je nista ne raditi, onda si svima dobar!
Al-aqsa

PostPostao/la kub lajkan dana 15/03/2006 17:20

Al-aqsa je napisao/la:
Panta Rei je napisao/la:Svakako ih ne treba zaboraviti, ali nemojmo ih ni okivati u zvijezde i praviti mitove od njih.
Pametnije bi bilo da se ne zaborave Abdulah Sidran, Marko Vešović, Nenad Veličković, Miljenko Jergović i ostali pisci i drugi umjetnici. Njih svi vrlo lako zaboravljaju, a to je žalosno.

A zasto bi bilo pametnije? Zasto smatras da su ovi vredniji od boraca. Miljenko Jergovic sada zivi u Zagrebu. Boli ga briga za Bosnom. A Dudakovic bio general u ratu, oslobadjao BiH, i sada zivi u BiH, i opet nije dobar!! :x

Dobar ti taj kriterij: svako ko ne zivi u Bosni ne moze valjat'...

More bit' da ima veze i sto je Vlah...
kub lajkan

PostPostao/la mr__bosnjak dana 15/03/2006 18:35

@onome ko je pisao tekst koji je zavrsen sa "not another hero"...

Odlican ti je tekst. I slazem se, ali mislis li da bi tvoj sin trebao da zaboravi tebe i sve ostale koji su omugucilida on to sve sada ima a ne da ga neko strijelja zbog nacije. Mislim ne pretjerano ali da se zna i pamti i odaje pocast. To smo im duzni jer neces naci nacije na svijetu koja smatra pamcenje svojih heroja nekom sotrom nacionalizma. Eto ne prejtreno ali da se pamti tako da i njihova djeca znaju da je bila Armija RBiH zahvaljujuci kojoj i oni postoje.
mr__bosnjak

PostPostao/la mostarac dana 15/03/2006 18:46

ljudi u ovoj zemlji se ne mogu dogovoriti oko korica BUKVAR-a a ne da se dogovore oko udzbenika istorije. sta vam je majke vam mile?
Ili treba svako da uchi svoju istoriju, pa ce jedni uchiti Slobu, drugi Franju, a treci Aliju. E divna bi nam ta zemlja bila.
o tim stvarima svako od nas neka uci djecu kuci o onome sto misli da treba, jer ocito je da se oko toga svi zajedno ne mozemo dogovoriti, za sada.
mostarac

PostPostao/la Vodenjak dana 15/03/2006 19:34

Problem je u tome sto je velika vecina onih za koje se pojedini zalazu da udju u udzbenike istorije (osim onih koji su bili i ostali SAMO vojnici!) nakon rata uradili sve da mi ne znamo ni na sta nam lici sadasnjica a kamo li buducnost!

Sto je najgore, jedan dio dobrih vojnika preobrazio se u politicare ili nadripoliticare, sitne (ili krupne) "biznismene" odavno obiljezene pecatom koji kaze da su oni ti za koje rijec zakon ne postoji u nasem jeziku.
Sa svim tim su se dobrim dijelom pokakili na sve ono sto su borbom postigli!

S druge strane, (ono sto je @stickitout podvukao) obicni covjek, zrtva agresije, borac za svoju licnu slobodu, slobodu svoje porodice i svoje zemlje, nikad nece uci u knjige istorije. Prinudjen je da zivi od danas do sutra, da gleda svoju djecu kako rastu bez da imaju ikakvog pojma o tome sta ih ceka sutra i dobrim dijelom opijen nacionom i klerikalizmom zapravo sam ni ne primjecuje da je samo alatka u rukama sto lokalnih sto onih malo vecih mocnika koji se kriju iza njegove patnje.

Dobar dio nasih "istorijskih licnosti", uglavnom se do kraja iskompromitovao u ocima (i) tog bosanskog covjeka, a da o onim "njihovim" i ne govorim...

Zlo je samo sto bosanski covjek jos uvijek nije u stanju da poveze sve konce i da shvati da su oni u koje se kune i za kojima i dalje slijepo ide, isti ljudi koji ga cine onim sto danas jeste...

Oprostite, ali o ogromnoj vecini onih, za koje pojedini ovdje smatraju da su za knjige istorije, ja licno ne bih zelio da moja djeca uce kao o pozitivcima!
I nije do mene!
Isti ti ljudi su sami krivi za svoj image i niko ne treba da ocekuje od mene da im gledam kroz prste!
Jako velik, prevelik je bio ulog u koji su igrali i previse su toga izgubili da bih bio toliko naivan i kod zdravih se ociju slijep pravio!
Vodenjak

Prethodna

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: eluna, Google [Bot], pirpa i 8 gostiju.