tipski projekti

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

tipski projekti

PostPostao/la d2 dana 10/09/2008 03:35

elem zna li neko neki projektni biro (+adresa/telefon) osim ambijente koji ima tipske projekte kuca i vikendica ?
hvala
d2

Re: tipski projekti

PostPostao/la x0z0y0 dana 11/09/2008 00:24

moji prijatelji su ove tipske projekte uzimali iz Zagreba
obzirom da su to radili prije nekih 5 god. ne znam tacno koji projektni biro :( (probaj progooglat projektne biroe tamo)
u svakom slucaju tamo su tada bili jeftiniji
sjecam se da su dobili prospekt sa nekih 50tak idejnih rjesenja
x0z0y0

PostPostao/la Maraschino dana 11/09/2008 01:02

Tipski projekti ?

Sta znace tipski projekti ? Gotovi projekti .
Da vidis koje sve projekte radi neka projektna kuca ? Negdje prije rata bili su aktuelni ti tipski projekti zato sto si ih mogao da kupis gotove i da ih prilozis uz dokumentaciju za izgradnju objekta a da objekat izgleda sasvim deseto ili gabarite da zadovoljis a ostalo nije bitno. Sve zavisi da li se objekat radi u urbanoj (stroziji kriteriji) ili ruralnoj sredini. Moj komsija je kupio taj tipski projekat i napravio kucu uz male izmjene. Sada kada pocinje sve da funkcionise doslo je i do problema. Da bi tu izgradjenu kucu uknjizio na svoje ime morao je da krene od samog pocetka, od saglasnosti komsija, urbanisticke,gradjevinske i svih drugih dozvola. Morao je ponovo da plati jednoj maloj projektantskoj kuci da mu urade projekat vec izgradjene kuce sa tim malim izmjenama, pa komisija za tehnicki i t.d. i t.d.
Tipski projekat, moze se nama svidjati ili ne ali ga je tesko u nasoj situaciji primjeniti iz vise razloga. Zato najbolje je
naci nekog projektanta i na lice mjesta ga odvesti. Vi pricate sta zelite a on samo biljezi. Uradi idejno rjesenje koje moze korigovati do besvjesti i na kraju kada ste se sve dogovorili uradi glavni projekat koji je (mislim) malo skuplji nego tipski-serijski.

Znam da se u tim katalozima mogu vidjeti jako privlacne stvari i dobra rjesenja ali mnoga se u vasem slucaju ne mogu primjeniti iz jednog ili vise razloga.
Maraschino

PostPostao/la d2 dana 11/09/2008 01:18

ja se mislim drzati projekta odnosno ako i bude izmjena bile bi unesene u projekat prije gradnje, to se moze dogovoriti sa projektantskom kucom koja uradi izmjenu gotovog projekta. ako se projekat ne mijenja cijena je 220 KM (zavisi mislim od kvadrature) mislim da je to ipak dosta jeftinije nego da arhitekta pravi specificno rjesenje, ne sumnjam da je ono bolje od tipskog ali ako nije potrebno nista posebno (a nije) onda mislim da je i gotovi projekat ok

samo mi treba projektantska kuca koja ima veci izbor tih projekata od ambijente i koja se bavi prodajom i ovjerom tipskih projekata
d2

PostPostao/la d2 dana 11/09/2008 01:33

Compos_Sui je napisao/la:moji prijatelji su ove tipske projekte uzimali iz Zagreba
obzirom da su to radili prije nekih 5 god. ne znam tacno koji projektni biro :( (probaj progooglat projektne biroe tamo)
u svakom slucaju tamo su tada bili jeftiniji
sjecam se da su dobili prospekt sa nekih 50tak idejnih rjesenja

hvala ti, nije problem prospekt nego koliko mi rekose to mora biti neko ko je ovlasten da barata takvim projektima posto kada se projekat odabere projektna kuca mora potpisati da stoji iza tog projekta
d2

PostPostao/la ins dana 11/09/2008 15:34

ins

PostPostao/la d2 dana 12/09/2008 01:21

ins je napisao/la:http://www.ambienta.ba/

d2 je napisao/la:elem zna li neko neki projektni biro (+adresa/telefon) osim ambijente koji ima tipske projekte kuca i vikendica ?
hvala
d2

PostPostao/la ins dana 12/09/2008 09:28

:oops: :oops: :oops: :oops:
:run:
:D
ins

PostPostao/la d2 dana 13/09/2008 00:58

:shock: :-) :lol:
d2

PostPostao/la pochita_la dana 24/10/2008 00:16

d2 je napisao/la::shock: :-) :lol:

E majke ti gdje nade Halebicku..Ja sam radila tamo :-) Znas kako tu stoje stvari..ona je zbavila nekih prahistoriskih projekata i sad to stanjca(imaju tamo cjene)...a svaka izmjena se placa dodatno...a druga stvar je ,kao sto neko rece da se bilo sta iz tog njihovog kataloga moze iskoristiti (tipa ako je drugaciji teren kostrukcija se mora prilagoditi,ondda uklapanje gabarita u urbanisticku isl.)
E sad neznam u koj si ti fazi gradenja?
Idejni projekat ti moze napravit projektant tj.ja :-D I kasnije za gradevinsku dozvolu ti treba glavni projekat koji sadrzi: 1.arhitekturu (tj.ono sto je uradeno za urbanisticku)
2.staticki proracun
3.vodovod i kanalizaciju
4.elektrika..i zato je skuplji

I to sve skupa cini glavni,odnosno izvedbeni projekat,i on ti se ganja po dobivanju urbanisticke suglasnosti i kosta oko 10Km/m2..a opet sve zavisi od objekta.

A ovo sto pricate..kao opet se pravi po svom...za to znaju pravit zajebancije kasnije,jer znam ima dosta takvih slucajeva,gdje se recimo zbog nazidanog predulaza pravi se novi projekat.Ma nije to toliko ni bitno,nego seronje iz opstine..pa mora i drzava od necega zivit.

Ili recimo sad ovo oko legalizacija bespravno izgradenih objekata...kuca napravljena prije 20 god.i sad se radi rega projekat ko da ce se na ljeto pravit ...svee..i sad ja radim ko fol neku statiku a kuca stoji 20 god :-D

Elem da ne duzim...nadi nekog strucnjaka (citaj mene) :-D i napravi kucu iz snova :-D
pochita_la

PostPostao/la d2 dana 24/10/2008 01:33

mozes li se udati za mene pa da smanjim te troskove projektovanja ? :D

hvala ti na iscrpnom objasnjenju, ali odlucio sam se na kraju za krivajinu montaznu kuc, one ambijentine nisu bile ni na sta nalik, potom mi je prijatelj arhitekta projektovao kucu medjutim kada smo bacili to na papir i vidili cijenu odlucio sam se za montaznu :D
d2

PostPostao/la pochita_la dana 27/10/2008 22:57

[quote="d2"]mozes li se udati za mene pa da smanjim te troskove projektovanja ? :D

E to zadovoljstvo ce te jos skuplje stajati :-D
A sto se tice te montazne kuce..ipak je beton jeftiniji...a kolko ja znam krivaja to vise ne radi..to je vise varijanta za vikendicu nego za porodicnu kucu na sprat :-D Da je bolje-jest...da je skuplje-jest i to.

U svakom slucaju sretno!!!
pochita_la

PostPostao/la d2 dana 27/10/2008 23:22

slabo znas cini mi se jer je jeftinije od betona, jer krivaja to itekako radi i jer mi i treba vikendica a ne kuca :)

hvala :)
d2

PostPostao/la pochita_la dana 28/10/2008 20:37

pa ja ti kazem da se ne isplati za kucu...prije par godina su radili,pa su onda prestali raspadom firme,pa sad evo opet nesta pokrecu proizvodnju...elem nebitno..a sto se tice drveta...mozda je tebi jeftinije :D
pochita_la

PostPostao/la d2 dana 28/10/2008 21:59

:run: :)
d2

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.