Terenci i mehanika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Re: Terenci i mehanika

PostPostao/la sheikh dana 28/05/2011 15:54

Bakir1 je napisao/la:braco po pogonu :D
kutarisem se jednog pajera koji mi odavno smeta.
ima dosta stvari uglavnom plastikurina koje mi smetaju i koje cu baciti.
pa ako ima neki forumas da vozi pajera MK1 dugog a da mu fali nekih sitnica unutra koje ne moze nigdje naci,neka dodje do mene ili me kontaktira sve sto bude trebalo dobije gratis.
pozurite ja to nemam vise gdje drzati a pobacati cu sve.

gdje zivis prijatelju :) ?
sheikh

PostPostao/la Bakir1 dana 28/05/2011 16:23

ViSako :lol:
Bakir1

PostPostao/la vrhovny dana 28/05/2011 18:37

Pozdrav za ekipu, nesto se neažurni u zadnje vrijeme ili se svako zabavio o sebi:)
Ja sam svoje bubice oko senzora rijesio i jos mi je samo ostalo da rijesim to dugotrajno verglanje (narucen regulator pritiska pumpe za gorivo) ali sam danas imao situaciju na GC-u dok sam nesto prevlacio prikolicom poceo mi je nesto brljati kao kod manuelca kad ode lamena a primjetio sam i par jutara da mi duze razvlaci brzinu dok krecem ujutro odnosno dok se ne ugrije malo ulje u mjenjaču i poslije sve bude ok ali pri saltanju osjetim trzaje, ne velike ali nije ono njegovo bestrzajno saltanje!!! A danas mi je stvarno bio poceo brljati, znaci vozim i on odjednom kao da proklizava i trza! Ja misli da je to do ulja jer jedino njega jos nisam promjenio tj. u mjenjaču i reduktoru jer ga nemogu naci ovdje kod nas...trazim onaj Mobil ATF320 ali ga nema nigdje! Pitanje za sviju a posebno naseg experta Krešu: sta mislite oko ovih mojih simptoma na mjenjaču i ima li neko drugo ulje da bi mogao sipati u mjenjač a da mi ga je lakse naci...nasao sam par nekih vrsta sa oznakom dextron 3 ali nisam siguran da mi odgovaraju? Inace kad se auto ohladilo saltao je normalno uz onaj mali trzaj pri prebacivanju, ah da to sam zaboravio: kad mi se to pocelo desavati stao sam da provjerim ulje i kad sam izvadio sipku, ulje je bilo normalne crvene boje i mirisa ali PJENASTO!!!!! Kupio sam i dihtung tako da mi fali samo ulje? UpomoĆ!!!!
vrhovny

PostPostao/la kreso_atac dana 28/05/2011 20:09

hmm, jesi siguran da nije previše ulja nasuto? pjenušanje i brljanje kada se zagrije mi liči na to (kad se zagrije poveća mu se volumen, i to pravi veće probleme). Je li brlja između druge i treće brzine? Prije svega promijeni ulje čim prije, nije se igrati s tim. Provjeri tom prilikom ima li komada metala na magnetu ili u ispuštenom ulju. Takođe, obavezno ide i zamjena filtera ulja u mjenjaču. I kada mi javiš između kojih brzina najviše brlja, je li se desi kada je pod optrećenjem zvuk "kkkkkk" i kao da prokliže u veće obrtaje? Kada mi odgovoriš na to možda ću ti moći reći šta još da radiš.

A što se tiče ovog gaženja vodom, ko kaže da ne uđe vode i blata u kabinu :-D Ali šta se može
kreso_atac

PostPostao/la kreso_atac dana 28/05/2011 20:42

i da, što se tiče ulja, najbolje bi bilo da uzmeš moparov atf+4, da otkloniš svaku sumnju na loše ulje ili nešto slično. Ja bih da sam na tvom mjestu poručio iz austrije ili njemačke, putem ebaya.
kreso_atac

PostPostao/la grabber dana 28/05/2011 21:41

ja sam prije par dana uzeo u Njemačkoj 8 litara moparovog ATF+4, preko ebaya. U svakom slučaju, ukupna cijena sa dostavom ispala je jeftinija nego u ovlaštenim servisu. Evo i link:

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120660523940&ssPageName=ADME:X:RTQ:FR:1123
grabber

PostPostao/la vrhovny dana 29/05/2011 09:22

kreso_atac je napisao/la:hmm, jesi siguran da nije previše ulja nasuto? pjenušanje i brljanje kada se zagrije mi liči na to (kad se zagrije poveća mu se volumen, i to pravi veće probleme). Je li brlja između druge i treće brzine? Prije svega promijeni ulje čim prije, nije se igrati s tim. Provjeri tom prilikom ima li komada metala na magnetu ili u ispuštenom ulju. Takođe, obavezno ide i zamjena filtera ulja u mjenjaču. I kada mi javiš između kojih brzina najviše brlja, je li se desi kada je pod optrećenjem zvuk "kkkkkk" i kao da prokliže u veće obrtaje? Kada mi odgovoriš na to možda ću ti moći reći šta još da radiš.

A što se tiče ovog gaženja vodom, ko kaže da ne uđe vode i blata u kabinu :-D Ali šta se može

Ma nije mi uopce to radio pod opterecenjem vec kad sam otkacio prikolicu nakon zavrsenog posla...Nista nije krkljalo ili lupalo vec samo variraju obrtaji i trza auto, cini mi se da je između druge i trece jer sam isao oko30-40 kmh..
Juce poslije podne sam recimo se normalno vozio i nista se nije desavalo od tih simptoma!
vrhovny

PostPostao/la kreso_atac dana 29/05/2011 11:43

Eto onda zamijeni to ulje što prije, zapalit ćeš lamele. I ne uzimaj dexron 3 nipošto, već smo govorili da po specifikaciji ne odgovara nikako tom mjenjaču. To je za Ford i GM, a pošto se mrze sa Chryslerom, ulja nikako ne odgovaraju. I kada budeš mijenjao ulje nemoj zaboraviti pritegnuti trkače prednjeg banda. Oni su za 2-3 brzinu. Ako brlja u rikvercu i prvoj, onda i zadnjeg trkača šteluješ.
kreso_atac

PostPostao/la grabber dana 30/05/2011 00:37

grabber je napisao/la:Imam jedan problemčić, a to je da se unutrašnje osvjetljenje u grandu nikad ne gasi. Ako zaključam auto, osvjetljenje unutra ostaje upaljeno cijelo vrijeme, i to ne samo svjetla od vrata, nego cjelokupno unutrašnje osvjetljenje (vrata, krov, nazad, gepek). Gdje je problem?

kreso_atac je napisao/la:smanji jačinu osvjetljenja unutra, na onoj ručici kod dugih svjetala, zatim izađi iz auta i zaključaj centralnu bravu KLJUČEM, ne daljinskim. to bi trebalo popraviti stvar. ako slučajno ne popravi, skeniraj BCM na dijagnostici i ako javi grešku circuit open ili circuit short, probaj ručno aktivirati prekidač vrata (ispod tapacirunga vozačevih, ili suvozačevih vrata, provjeri oba), zna poblesaviti ako mu dođe vode. I zna biti u tom slučaju i prekid mase koja ide iz kabine u vozačeva vrata (skini veliku gumenu cijev kroz koju idu svi kablovi i provjeri crnu žicu)

Svaka čast još jednom :-D :thumbup: Ovo prvo sa zaključavanjem ključem i smanjenjem osvjetljenja popravilo stvar. Kasnije vratio osvjetljenje na MAX i sve radi super, osvjetljenje se gasi kada i treba.
grabber

PostPostao/la kreso_atac dana 30/05/2011 14:47

Samo da javim ako je neko zainteresovan za kupovinu Jeep Cherokee, jako dobro očuvan, sa 100% ispravnim pogonima i novim AT gumama, manuelnim mjenjačem, 2.5 dizel. 4500 €, bosanske table, 1999 godina, 115 konja, možete se javit na PP.
Zadnja izmjena: kreso_atac; 30/05/2011 14:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
kreso_atac

PostPostao/la veliki ciro dana 30/05/2011 14:54

kolko inače troši taj dizelaš? i jel može ić kako treba?
veliki ciro

PostPostao/la kreso_atac dana 30/05/2011 14:59

troši 8-9 litara dizela normalne vožnje. može pasti i na 7 na otvorenom, a može i narasti do 14-15 u redukcijama. A ima dovoljno snage, i za čupati, tegliti, i povući pri ubrzanju, mada nažalost ne ide kao 4.0 i nema toliko momenta iako je dizelaš, ali za razliku od recimo 2.1 je zvijer.
kreso_atac

PostPostao/la BISCANIN2 dana 02/06/2011 22:08

Kreso ,dizelas 2.5 kakv je za terena ,kakv mu je reduktor,jeli osjetljiv na tumbanje i šlepanje .Isplatili se to kupiti u opšte?
BISCANIN2

PostPostao/la kreso_atac dana 03/06/2011 01:05

Što se tiče pogona dobar je, 231 reduktor, manuelni mjenjač, motor zna zezati ako se ne pazi redovito, i tu treba paziti prilikom kupovine. Turbo zna propištati. Nije izdržljiv i agresivan koliko 4.0, ali svakako jako isplativ i hoće povući fino. Usput, što se tiče onog za kojeg sam pisao par postova ranije, prodan je jutros.
kreso_atac

PostPostao/la Kiberluskoni dana 03/06/2011 15:47

2.5TD kao nov ili motor u vozilu provjernog porijekla je dobar motor. Snage ima, potrošnja OK. Međutim, pati od boljke od koje pate svi četverocilindrični dizeli velike kubikaže a to je pucanje glava zbog visoke ture na hladnom motoru (baš onako kako se voze službena vozila :) ). Istu boljku ima toyota 4 runner, ali je manje bolna zbog činjenice da je jedna glava u pitanju (mislim da je gusana pa i to olakšava situaciju).
Problem nastaje kada pukne jedna od glava, pa se samo ona mjenja nekom zamjenskom (slabo rješenje), pa se ne može poravnati, curi ulje na poklopcu ventila... Ubrzo krenu pucati i ostale, pa se sve ponavlja. Pored toga, vidio sam i motore na kojima su iščupani šarafi klackalica ventila. Uglavnom, ljudima se brzo zgadi taj motor poslije ovih dešavanja.

Mjenjač je AX15, reduktor isto NP231, identični kao na benzincu. Isto je i sa diferencijalima, samo što je prenos 4.11.
Kiberluskoni

PostPostao/la vrhovny dana 04/06/2011 16:22

Danas promjena ulja i filtera zavrsila!! Slijedi razocarenje...brlja brzine sada pogotovo i brujanje prednjeg lezaja(moje misljenje) se izgleda izrodilo u brujanje odnosno sad krkljanje nekog lezaja u mjenjaču tako da ne znam sta da radim!!!
Normalno krene da bi pri 30-tak na sat pocelo trzanje i brujanje istovremeno u predjelu prednjeg lijevog lezaja odnosno vjerovatno mjenjača....Sta da radim drugovi...Kreso pomagaj!!! Ulje u mjenacu bilo ok, nije spaljeno niti mutno..sad stavljeno novo i eto! a to trzanje se desava kao da proklizavaju brzine i salta sam manja vece neprestano i nabija turazu a gas uvijek isto stisnut!
vrhovny

PostPostao/la kreso_atac dana 04/06/2011 17:49

Jesi sigurno nasuo ulje koje je propisano? Kakvo je stanje bilo u karteru na magnetu, je li bilo u starom ulju komada kakvih? To mi liči na planetar druge brzine. Za početak možeš pokušati dotegnuti trkače prednjeg banda (ako nisi to uradio prilikom zamjene ulja), i je li sigurno pravi filter stavljen? I dobro uklopljen? Pogledaj je li možda ostao stari prsten, od starog dihtunga, pa tu pumpa gubi pritisak ulja? Skini karter izvadi ulje i provjeri da li je filter sigurno dobro legao, jer taj spoj između filtera i pumpe zna biti problematičan. Ništa te ne košta sve to ispitati prije nego kreneš u veće investicije. Jesi provjeravao nivo ulja kako se provjarava? Možda ga je previše?
kreso_atac

PostPostao/la kreso_atac dana 04/06/2011 17:58

ima li check engine lampice ili kakvih kodova grešaka? je li zeza samo hladan ili i kada ga ugriješ? Samo na prelazu 1-2 brzina ili i druga-treća? I opet kažem provjeri nivo ulja kada je motor vruć, mjenjač u N, i motor upaljen. Mali nedostatak ulja zna napraviti mjenjač blesavim. Eto kada budeš tu javi mi odgovore na sva ova pitanja pa idemo dalje.
kreso_atac

PostPostao/la vrhovny dana 04/06/2011 18:53

kreso_atac je napisao/la:ima li check engine lampice ili kakvih kodova grešaka? je li zeza samo hladan ili i kada ga ugriješ? Samo na prelazu 1-2 brzina ili i druga-treća? I opet kažem provjeri nivo ulja kada je motor vruć, mjenjač u N, i motor upaljen. Mali nedostatak ulja zna napraviti mjenjač blesavim. Eto kada budeš tu javi mi odgovore na sva ova pitanja pa idemo dalje.

Dihtung sam promjenio ali se razlikuje od onog sto je bio na mjenjaču...Onaj sto sam skinuo je metalni i unutra mu budu neka vrsta filtera i vidio sam tu gumu....Novi nije metalni i sav je kao od nekog platna i ima u sebi metanu ploču s rupicama....znaci one gume nema nikako!!!! Brine me i ovaj zvuk, prvo je pocelo kao blago brujanje pri 80-tak na sat... da bi postepeno prelazilo u nesnosno brujanje koje sad pocineje na 20-30 na sat a do 80 je na razini poletanja dc-10 aviona!!!!a sve to u 10-tak dana....nikakvih gresaka nema a to radi sad uvijek...prije mijenjanja ulja mi je to radio samo ponekad, probao sam i prebacivati reduktor i pri svakom prebacivanju dobro zahrže!!!
U karteru nije bilo nista kao ni na magnetu...nema nikakvih opiljaka i ulje je rijetko ali OK sto se tice boje i mirisa!!!
Ulje sam nasuo Mobil Atf320...Procitao sam negdje da ga ona off road ekipa iz beograda koristi(koceljevci,boske,Miso)
De mi malo podrobnije objasni to pritezanje trkaca prednjeg banda....sta je to? A ovaj zvuk mene podsjeca kao da je otisao centralni lezaj na mjenjaču i da melje!!!Jel to moguce da bude?
vrhovny

PostPostao/la kreso_atac dana 04/06/2011 19:03

Opet mi nisi na sve odgovorio. Jesi li siguran da to dolazi iz mjenjača, a ne diferencijala? Kako se ponaša pri prebacivanju, ne prije prebacivanja, nego baš na granicama 1-2, 2-3? Jesi radio bandove? Njih sredi, ako se ništa ne promijeni, vrati stari filter sa starim gumicama pa pokušaj. Meni to ne liči na mjenjač, ako se samo pri kretanju tako čuje, bez obzira na prebacivanje. Ali ako i kod prebacivanja zeza, i dalje sam ubijeđen da ulje nije ok, ili konvertor da je u banani.
kreso_atac

PostPostao/la kreso_atac dana 04/06/2011 19:20

Taj mobilov atf je OK kako sam ti i rekao, ali ako ga konstantno sipaš, tj nisam nikada ni probao miješati, jer generalno miješanje ulja je jako jako loše za sve mehanizme. Ispustio si ulje i kartera, ali još toliko je ostalo u konvertoru, pa se to pomiješalo. Kažem ti nisam nikada miješao tako ulje, dosta mojih kolega ga sipa u mjenjač, ali kompletno ispuštanje. Ako si to već sipao, trebao si ga kompletnog izvaditi. Kažem eto, moguće da je to problem. Što se tiče centralnog ležaja, ako je on bio loš, do sada je već "ogulio" ležište i pomjerio pumpu zajedno sa centralnom osovinom. Daj bože da nije, ali ako si ga gonio na 80 kmh sa podrobljenim ležajem, čisto sumnjam da nije. U tom slučaju najisplativije je uzeti drugi polovan mjenjač - da se ne lažemo. Može se reparirati, ali poduhvat je prilično komplikovan i ne preporučujem to raditi ako se nema iskustva sa krajzlerovim mjenjačima. Što se tiče prednjeg banda, on bi morao pomoći ako ti lamele proklizavaju. Nalazi se na vozačevoj strani vozila, na kućištu mjenjača.

slika

Popusti unutarnji vijak (na slici adjusting screw) i okreni unazad vanjski vijak (locknut) 4-5 krugova, tako da napraviš da se unutarnji vijak moze slobodno okretati u kućištu. Zategni ga onda moment ključem od 8 Nm, i onda ga vrati unazad 3 i pol kruga. Samo pazi, ovdje moraš biti jako precizan - i kod moment ključa i kod ovog, jer se radi stvarno o detaljima. Onda uhvati nečim ovaj unutarnji vijak da bude fiksan, da se ne pomjera, a vanjski stegni na 41 Nm i to je to.
kreso_atac

PostPostao/la vrhovny dana 04/06/2011 19:32

kreso_atac je napisao/la:Opet mi nisi na sve odgovorio. Jesi li siguran da to dolazi iz mjenjača, a ne diferencijala? Kako se ponaša pri prebacivanju, ne prije prebacivanja, nego baš na granicama 1-2, 2-3? Jesi radio bandove? Njih sredi, ako se ništa ne promijeni, vrati stari filter sa starim gumicama pa pokušaj. Meni to ne liči na mjenjač, ako se samo pri kretanju tako čuje, bez obzira na prebacivanje. Ali ako i kod prebacivanja zeza, i dalje sam ubijeđen da ulje nije ok, ili konvertor da je u banani.

Ne cuje se pri kretanju vec pocinje da se cuje kad vozilo dostigne 30-tak kmh i onda postepeno pojacava shodno ubrzanju vozila...kad otpustis gas prestane dok opet ne stisnes gas!!!!Znaci cuje se samo kad auto ubrzava tj kad je aktivan mjenjač inace ne! Sat mislis da probam u pon.vratiti taj stari filter i onda vidjeti ove trkace?
Ovakav sam filetr stavio:
http://www.rockauto.com/catalog/raframecatalog.php
Pa ovaj FRAM Part # FT1039A Internal transmission Cartridge w/RN8011 Gasket
RN8011 is a fiber based gasket with rubber binder
vrhovny

PostPostao/la kreso_atac dana 04/06/2011 20:03

da, ja bih pokušao s tim, i usput da opet vidiš ima li nečega u karteru. I opet ponavljam, provjerio razinu ulja sa mjenjačem u poziciji N, sa ugrijanim i upaljenim motorom. Opet ponavljam, provjeri tri puta nivo ulja, to mi jako liči na nedostatak ulja, ili na nedovoljan pritisak u pumpi ako filter nije dobro legao. Prebacivanje naprijed-nazad kao da ne zna u koju će je elektronički simptom, ali ako ide u veliku turažu to već nije, i to je hidraulični ili mehanički problem. Baci oko da niste neki senzor isključili ili potrgali prilikom zamjene, mada sumnjam. Javi kakvo je stanje kad opet skineš karter.
kreso_atac

PostPostao/la cherokeexj dana 05/06/2011 19:23

E ovako trazim jedan savjet, na cerokiju 4.0 HO 93god. nema plina znaci sve ko iz tvornice, svako mozda tjedan dana se ugasi u voznji, kad stane opet se upali i leti ponovo, mislim da je nesto u vezi elektronike al se i ne razumim bas u to pa ako neko zna nesto vise nek napiše , hvala unaprijed...
cherokeexj

PostPostao/la vrhovny dana 07/06/2011 21:27

kreso_atac je napisao/la:da, ja bih pokušao s tim, i usput da opet vidiš ima li nečega u karteru. I opet ponavljam, provjerio razinu ulja sa mjenjačem u poziciji N, sa ugrijanim i upaljenim motorom. Opet ponavljam, provjeri tri puta nivo ulja, to mi jako liči na nedostatak ulja, ili na nedovoljan pritisak u pumpi ako filter nije dobro legao. Prebacivanje naprijed-nazad kao da ne zna u koju će je elektronički simptom, ali ako ide u veliku turažu to već nije, i to je hidraulični ili mehanički problem. Baci oko da niste neki senzor isključili ili potrgali prilikom zamjene, mada sumnjam. Javi kakvo je stanje kad opet skineš karter.

Ovo je za izluditi!!! Sad mjenjač radi bez greske a nista dirnuo nisam!!! Ono zujanje je po svoj prilici prednji diferencijal....danas smo ga skinuli i ni jedan dio ne djeluje bas da izaziva toliko brujanje i drljanje ali u dnu difa je bilo dosta spene ali mi nije jasno odkud jer nista nije zdljano osim malo jedna kosuljica na lezaju ali sve je to neznatno!!!
Prihvat difa na kardan kad smo ga skinuli je imao lufta nekih 1-2 mm lijevo desno!!!!!ne znam dali to moze biti uzrok tolikom "drljanju"!
Sutra cu provjeriti imaju li ovi lezajevi u SKF-u ili da nema ko od vas kakvo konstruktivno rjesenje!
ili mi je bolje kupiti drugi polovan ali ispravan diff? Zao bi mi bilo jer su oni unutra svi zupcanici kao novi!!!
vrhovny

PrethodnaSljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: ado-šampion, emirEX i 9 gostiju.