Tehvid

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Tehvid

PostPostao/la aa002g dana 13/07/2008 18:56

Skoro sam isla u Bosnu i isla sam na tehvid. Bilo mi je jako zanimljivo da vidim tu Bosansku tradiciju. Ako ko moze molim te opisi vise o toj tradiciji i kako se razvila? Zasto se na tehvidu dijele lepine i havla? Hvala unaprijed!
aa002g

Re: Tehvid

PostPostao/la LSD dana 14/07/2008 15:55

LSD

PostPostao/la Leonid Breznjev dana 30/07/2008 17:02

aa002g je napisao/la:Skoro sam isla u Bosnu i isla sam na tehvid. Bilo mi je jako zanimljivo da vidim tu Bosansku tradiciju. Ako ko moze molim te opisi vise o toj tradiciji i kako se razvila? Zasto se na tehvidu dijele lepine i havla? Hvala unaprijed!

pored hatmi, jasina i drugih sura koja se uce za duse umrlih, sve se cesce kod nas uce i odrzavaju tevhidi, a ponegdje ih potpuno zamjenjuju. tavhid je grupni ibadet koji se obicno sastoji od ucenja diverznih sura na pocetku, te na kraju tevhida. kur'anski ajeti koji govore o pokajanju, alejhiseselamove dove, salavati i zikri koje je on ucio, grupni zikr (velicanje Uzvisenog), izgovaranjm i prozivanjem Allaha Njegovim lijepim imenima(99) i to uz veliki tesbih. ucesnici bi posjedali na koljena ukrug, s imamom u procelju koji naglas uci pocetna i zavrsna kur' aunska sura, salavate i predvodi u zikru u kome ucestvuju svi prisutni. na kraju imam prouci dovu te sevap od ukupnog ucenja poklanja za dusu umrlog, dok ostali izgovaraju Amin (uslisaj).

tevhidi su sve popularniji i popularniji, osobito kod zena, obavljaju se u dzamijama ili kucama umrlih. obicava se na tevhidima dijeliti ucesnicima lepine i halve, takodjer je ucestalo dijeljenje novca uz sve to, sto po mom misljenju samo obezvrijedjuje tevhid.

na nasim prostorima se za tevhid (vjerovanje i ocitovanje Allahovog jedinstva) odavno zna iako je u poslednje tri decenije ova forma ibadeta postala svar prestiza dzenaze.. pa se umrlom pravi tevhid na dan dzenaze, pa za sedam dana, pa za 14, 30, 40 itd., stonije po islamu, serijatu i sunnetu, nego je to preuzeto od kriscana.

Gazi Husrev-beg je u svojoj vakufnami za dzamiju, imare i hanikah od kraja 1531 godine (pocetak dzemadu-l-evvela 938 hidz.god.)u njegovoj dzamiji u sarajevu odredio da "petorica musebbiha, poslije podnevnog namaza, svaki dan imaju uciti tesbih, te da se za ove sluzbenike imadu uzeti, u prvom redu, kajjimi i palitelji kandilja."

U sarajevu je bio obicaj da se hadzijama za vrijeme hadza uce tevhidi, samo se umjesto ja' sin-a, ucilo sure feth. nacin na koji se obavlja tevhid u bosni i hercegovini nije jednobrazan, ovisno o regiji, lokalnim obicajima itd. tako da je u nekim regijama tevhid spadao u redovni obred dobrovoljnog karaktera, ali se ovi tevhidi nisu odrzavali za umrle osobe niti su vezani za dzenazu.

takodjer je obicaj (u sarajevu) da se tevhid obavlja po sledecem programu i redoslijedu

- ja' sin
- istigfar 33 puta
- salavat min. 7 puta
- la illahe illallah 99 x
- allah ja allah 33 x
- ja rahmanu ja rahim 33 x
- ja hajju, ja kajjum 33 x
- ja gaffaru ja settar 33 x
- ente-l-hadi ente-l-hakk, lejse-l-hadi illa hu 33 x
- ihdina-s-sirata-l-mustekim 33 x
- sura: ihlas, muavvezetejn, fatiha i pocetak sure el-bekare (elif lam mim) i na kraju
- dova

u toku ucenja tevhida, ili na kraju, prouci se jedno ili vise asereta iz kur' ana. eto, na slican ovaj nacin obavljaju se tevhidi i u drugim regijama, a ostalo je do obicaja. poznata je i varijanta takozvanog "jetmis bin tevhid", osobito kod zena, i kada ima vise od sedamdeset osoba na tevhidu. onda se la illahe illallah umjesto 99 puta, izgovara 1000 puta tako da bi se na kraju imalo 70'000 puta proucenih la illahe illallah.

eto tako nekako :)

znao je mulahalilovic sta radi :D jel' de ahmo? :)
Leonid Breznjev

PostPostao/la bice_bice dana 30/07/2008 17:10

ja sam islam, evo Arslan-a latin, ovaj do mene je pravoslav.. svi mi to tracimo :-)
bice_bice

PostPostao/la Leonid Breznjev dana 30/07/2008 17:13

:lol: :lol: :lol: :lol: :D
Leonid Breznjev

PostPostao/la beautyfool dana 30/07/2008 18:57

aa002g je napisao/la:Skoro sam isla u Bosnu i isla sam na tehvid. Bilo mi je jako zanimljivo da vidim tu Bosansku tradiciju. Ako ko moze molim te opisi vise o toj tradiciji i kako se razvila? Zasto se na tehvidu dijele lepine i havla? Hvala unaprijed!

Eh ovako, koliko je meni poznato Tevhid je uvijek bio ucen iskljucivo za umrle osobe, dakle ucilo se je za vreme dzenaze , zene su sjedile u kucama ili djamijama i ucile tevhid, a isto tako ako neko zeli ucilo bi se i za 7 dana, za 40, za godinu itd, al kao sto sam navela Tevhid se uci iskljucivo za umrle osobe.Po Tevhidima se djele pletenice(kifle) i kahva, nikakva halva i slicno jer je Halva tj slatko uvijek bio kao znak neke svecanosti,neke proslave ili nesto slicno tome,eventualno osobama koje su dosle s nekog puta maksuzije na taj Tevhid poslije mozemo iznijeti veceru i sl...u tradiciji prije je bilo da nakon smrti osobe u nekoj familiji, komsije, rodjaci ili bliznji prijatelji donose jela toj familiji par dana ,tako da se nekuha u toj kuci, samim tim bar malo olaksaju toj familiji jer po obicaju svi dolaze u posjetu tih dana.

Mevlud se uci za razne dogadjaje, npr za odlazak na Hadz, za preseljenje u novu kucu/stan, za kupnju Auta ili eventualno neke nekretnine, za otvaranje nove firme, novog biznisa :D ugavnom ze neke lijepe i svecane dogadjaje koje zelimo da obavimo ili da zapocnemo na neki hajirli nacin a i da podjelimo radost sa ostalima a da to sve uvelicamo uz slusanje u ucenje prelijepih Kuranskih ajeta.

- Prisustvovanje sijelima na kojima se spominje Allah -

I ovo je jedno od djela koje ne iziskuju veliki trud, ali se za njih obećava velika nagrada.

U ovome nas je obavijestio Poslanik s.a.v.s. rekavši: «Allah ima meleke koji kruže putevima tražeći one koji čine zikr. Kada nađu ljude koji spominju Allaha, poviču: «Dođite onome što ste tražili», pa ih obaviju svojim krilima sve do nebesa. Njihov Gospodar upita ih tada: «Šta govore Moji robovi?» Oni odgovoriše: «Slave Te, veličaju, zahvaljuju Ti i hvale Te.» Allah će tada upitati: «Da li su Me vidjeli?» Odovorit će: «Da su Te vidjeli, još više bi Ti činili ibadet, veličali Te i slavili.» Upitat će: «Šta traže od mene?»

Odgovorit će: «Traže Ti Džennet.» Upitat će: «Jesu li ga vidjeli?» Odgovorit će: «Ne, tako nam Allaha, nisu ga vidjeli.» Upitat će: «A šta da su ga vidjeli?» Reći će: «Da su ga vidjeli, još bi više za njim žudjeli i još bi ga više tražili i željeli.» Upitat će: «Od čega zaštitu traže?» Reći će: «Od vatre.» Upitat će: «Jesu li je vidjeli?» Odgovorit će: «Ne, tako nam Allaha, nisu je vidjeli.» Upitat će: «A šta da su je vidjeli?» Reći će: «Da su je vijdeli, još bi više od nje bježali i još bi je se više bojali.» Reći će: «Uzimam vas za svjedoke da sam im oprostio.» Neko od meleka će tada reći: «Među njima ima neki čovjek koji nije od njih, nego je došao tu zbog neke potrebe.» Reći će: «Oni su narod s kojim niko ko sjedne ne može biti upropašten.» (Buhari)
beautyfool

PostPostao/la emra_a dana 11/08/2008 14:22

tehvid je jedna neislamska tradicija koja je poznata samo u Bosni...prije se samo praktikovalo kod neukih seljana,dok su ugledne ucevne familije uvijek znale da to s islamom nema nista.Nigdje na svijetu nema te tradicije.,..eto bas sam pricala i s bosnjacima iz Sandzaka..ni oni za to nikada nisu culi.

cak i ef. Handzic rahmetli je osudio te obicaje(tehvid,ajvatovicu itd)

sto se tice ceteresnice,,kad je svekar od jedne moje komsinice umro znam da je to obiljezavala ...a inace je rodom iz Pakistana,dakle tu mozda i ima nesto islamsko?
emra_a

PostPostao/la buba dana 11/08/2008 14:51

emra_a je napisao/la:
sto se tice ceteresnice,,kad je svekar od jedne moje komsinice umro znam da je to obiljezavala ...a inace je rodom iz Pakistana,dakle tu mozda i ima nesto islamsko?

Cisto se nadam da ti je ovo bio lapsus lingue? Inace slijedi da ako je iz Pakistana, to mora da je po islamu :-)

Sto se tice tehvida, ne mogu se busati pa sa pouzdanjem bilo sta tvrditi, ali koliko znam, tehvid je obicaj, nije farz, cak ni sunnet, a kao i svaki obicaj, praktikuje se u razlicitim krajevima sa odredjenim odstupanjima. Posto je obicaj, podlozan je modifikacijama, promjenama itd...
Kod tehvida kao obicaja nalazim i dobre i lose stvari. Dobro je da se ljudi skupe, provedu vrijeme u zikru, na kraju krajeva da se obidju, vide, porazgovore..medjutim, tehvid je, barem kod nas, poceo poprimati neke oblike omanjeg teferichluka i za neke unosnog nacina novcane zarade, sto s obzirom na njegovu prvobitnu namjenu, smatram pomalo grotesknim i neumjesnim. Pogotovo, spremanje brda hrane za prisutne i kojekakve stvari jos.
buba

PostPostao/la beautyfool dana 11/08/2008 15:25

Izgleda da smo mi bosnjaci malo pobrkali neke stvari i da ne shvatamo bitnost ucenja Kurana i veliku bitnost druzenja izmedju sebe kao i velicanje Uzvisenog Allaha swt!?!? dali cemo mi to zvati Tevhid ili Mevlud ili bilo kako drugacije, zar je bitno ??? kod nas u lijepoj nam Bosni sve se ljudi manje i manje sastaju, sve manje i manje su sijela u ime Allaha dz.s., sijela na kojima se uci Kuran, uci o sunnetu poslanika savs, podsjeca na ljepote islama kao i na ono sto nas sve ocekuje kao i to da cemo svi jednog dana doci pred Allah dz.s. Zar je lose organizovati takav tip sjela!! Zar mi imamo pravo da kazemo da to nije uredu ???? Hvala Allahu dz.s. pa postoje bar ti obicaji kod nas ! Bar jedna prilika i jedan razlog da neko od nas prisustvuje sjelu u kojem se velica Uzviseni Allah dz.s i na kojem sjelu se mogu cuti lijepi ajeti Kurana, mozda tevhid nekome donese veliku korist pa shvati i vrati se svojoj vjeri... a samo Allah dz.s. zna nase najiskrenije nijjete !

Selam Alejkum
beautyfool

PostPostao/la Ahmmed dana 13/08/2008 02:41

Za početak, da se dogovorimo oko jedne stvari:

Ne kaže se teHvid, nego teVhid....

TeVhid znači Božija jednoća, monoteizam.

Učenje tevhida, zapravo, svjedočenje je i potvrda monoteizma.

Ovo je lijep običaj,a neko je dobro primijetio da nije riječ ni o farzu ni o sunnetu.

Uz sve pomalo nespretne manifestacije koje prate učenje tevhida, u jednom gornjem prelijepom postu, istaknuta je njegov značaj u kontekstu okupljanja, zikra,podsjećanja....

Što se tiče "četeresnice","sedmine", odnosno učenja tevhida pedesetdrugi dan nakon smrti i ove vremenske odrednice, kao i sam prakticiranje tevhida, nemaju šerijatskoga utemeljenja.

"Četeresnica" bi mogla imati veze sa našim predislamskim razdobljem i kršćanskim precima. Neki autori tvrde da su ovaj običaj muslimani naslijedili(prilagodivši ga islamskoj doktrini) od starih Egipćana, koji su se svojih mrtvih prisjećali 7 dana, 40 dana, 6 mjeseci i godinu, nakon smrti.
Učenje tevhida pedesetdrugi dan nakon smrti, pojašnjava se navodnom činjenicom da se tog dana u kaburu "meso od kostiju odvaja". Nisam siguran u ovu tvrdnju. 8-)

Kako god, štete od učenja i slušanja učenja Kur ana, nikako ne može biti :)
Ahmmed

PostPostao/la zeleno volim te dana 29/09/2008 15:25

Pitanje za Ahmmeda ali i za sve one koji znaju bolje od mene:
* Nedavno sam ostala bez jedinog iskrenog prijatelja,MAJKE i s obzirom da nisam jedino dijete imala sam manjih problema sa sestrama jer ja nisam bila za tevhid i pravljenje teferica.
Ne mislim da je tevhid to,ali se tevhid moze obaviti u dzamiji,gdje znamo kako trebamo doci obuceni,s abdestom...a ne sa frisko isfriziranom kosom i tome slicno.
Elem,prvi tevhid i sedminu smo obavili u kuci i tu je takodje bio problem oko postavljanja sofri i oko bula.Ja sam uplatila tevhid u Islamskoj zajednici i mislim da je to u redu,al jok,nekakve tetke,strine i kojekakve dusebriznice su bile za to da se pakuju koverte,kafa,kocka,kosulje nekakve (bogami ko da je svadba) i tome su se prikljucile moje sestre,jer ko "one su starije,bolje znaju".Ja sam bila izgubljena,dusa me i dan danas boli i boli ce uvijek,znam sta sam izgubila, mama je bila mlada,tek 50,ali nisam dala da se pravi teferic i sad su komentari da sam se "stisla","zao mi para"...i tome slicno. Jell se i tad ,kad ti je najteze,sve svodi da pokazes mahali koliko ko moze?Ko da je svadba a ne zalost!
Nas narod se izopacio skroz,morala sam tri puta govoriti pojedinim da pokriju kosu i da ne pricaju dok se uci,a cim se tevhid zavrsio skinule su se marame,popravila sminka i pripalile cigarete,te "vidi ,ovo nije imala kad sam joj prosli put bila,kad li je kupila....".
Da ne pisem vise primjera al je malo falilo da ih sve izbacim,ali sam se suzdrzala.
Elem da ne duzim,iako sam procitala gornje komentare,da li je grijeh ako se ne napravi tevhid kad ti neko blizak preseli na bolji svijet?
Ja mislim da je puno vrednije da mi,njena djeca,proucimo Fatihu,vec da se iskupi u kuci kojekakvih zenturaca i da dok jedu "pretresaju" sta je bilo ovdje ili ondje i cujes samo "jedi,jedi" a meni srce krvari.
Sta da radim dalje?
Kako da kazem da necu tevhid u kuci,nego u dzamiji ,jer "u dzamiji prave oni koji nece u kuci tereta,pa podijele kifle i alahhimanet" (komentari dusebriznica)
ili da necu nikako praviti nego cu podijeliti sadaku,nekome ko nema?
Nisam pametna!
zeleno volim te

PostPostao/la dervish dana 20/10/2008 09:43

zeleno volim te je napisao/la:Pitanje za Ahmmeda ali i za sve one koji znaju bolje od mene:
* Nedavno sam ostala bez jedinog iskrenog prijatelja,MAJKE i s obzirom da nisam jedino dijete imala sam manjih problema sa sestrama jer ja nisam bila za tevhid i pravljenje teferica.
Ne mislim da je tevhid to,ali se tevhid moze obaviti u dzamiji,gdje znamo kako trebamo doci obuceni,s abdestom...a ne sa frisko isfriziranom kosom i tome slicno.
Elem,prvi tevhid i sedminu smo obavili u kuci i tu je takodje bio problem oko postavljanja sofri i oko bula.Ja sam uplatila tevhid u Islamskoj zajednici i mislim da je to u redu,al jok,nekakve tetke,strine i kojekakve dusebriznice su bile za to da se pakuju koverte,kafa,kocka,kosulje nekakve (bogami ko da je svadba) i tome su se prikljucile moje sestre,jer ko "one su starije,bolje znaju".Ja sam bila izgubljena,dusa me i dan danas boli i boli ce uvijek,znam sta sam izgubila, mama je bila mlada,tek 50,ali nisam dala da se pravi teferic i sad su komentari da sam se "stisla","zao mi para"...i tome slicno. Jell se i tad ,kad ti je najteze,sve svodi da pokazes mahali koliko ko moze?Ko da je svadba a ne zalost!
Nas narod se izopacio skroz,morala sam tri puta govoriti pojedinim da pokriju kosu i da ne pricaju dok se uci,a cim se tevhid zavrsio skinule su se marame,popravila sminka i pripalile cigarete,te "vidi ,ovo nije imala kad sam joj prosli put bila,kad li je kupila....".
Da ne pisem vise primjera al je malo falilo da ih sve izbacim,ali sam se suzdrzala.
Elem da ne duzim,iako sam procitala gornje komentare,da li je grijeh ako se ne napravi tevhid kad ti neko blizak preseli na bolji svijet?
Ja mislim da je puno vrednije da mi,njena djeca,proucimo Fatihu,vec da se iskupi u kuci kojekakvih zenturaca i da dok jedu "pretresaju" sta je bilo ovdje ili ondje i cujes samo "jedi,jedi" a meni srce krvari.
Sta da radim dalje?
Kako da kazem da necu tevhid u kuci,nego u dzamiji ,jer "u dzamiji prave oni koji nece u kuci tereta,pa podijele kifle i alahhimanet" (komentari dusebriznica)
Nisam pametna!

Svaka cast za ovo . Iskreno nema sta i sko je najgore tacno . Ovo je jos jedna od novotarija kojom navodno radimo nesto u ime Allaha . Ne ovo nije ono sto nam je Allah dao i ovo nije dio Poslanikovog s.a.w.s. Sunneta . Dobro si rekla , na te skupove po kucama dolaze razno razne zenturace koje ( vecina ) dolaze da gledaju sta imas po kuci a ne radi zikra Allahu . ti sestro draga mozes raditi sama u kuci upucivati dove Allahu za oprost grijeha tvojih umrlih i to je dovoljno . Medju dovama koje upucujes naci ce se i Kuranske dove a medju njima i Fatiha . Ti Tevhidi su izmisljotina i opnosanje kafira kakve 40 , sedmine i godisnjice to sa Islamom nema nikakve veze i sto prije to izbacimo iz svoje vjere to bolje sljedecim generacijama koje ce inshallah biti bolje od nas i koje nece biti opterecene ovim novotarijama . Molimo dragog Allaha da nas uputi na pravi put i da jednom za uvijek ootpocnemo sljediti Allahov Put koji nam je preko Poslanika s.a.w.s. dao dragi Allah . A ceterstine sedmine i godisnjice su kafirska posla pa ko oponasa kafire ............
dervish

PostPostao/la Compact dana 20/10/2008 20:03

Nama muslimanima je obaveza da slijedimo ono što nam je u amanet ostavio poslanik Muhammed s.a.v.s. Niko nema pravo da u vjeru ubacuje ništa, pa makar i iz ljubavi prema Allahu dž.š. Danas imamo mnoštvo prevedene islamske literature, pa možemo da na osnovu dokaza iz Kur'ana i Hadisa vidimo šta je novotarija, a šta nije. Npr. rukovanje između muškaraca i žena je zabranjivano od strane tzv. radikalnih islamskih učenjaka, a neki dan mi prijatelj kaže, da je išao po diplomu na Fakultet Islamskih Nauka, i u pozivnici je stajalo da se rukovanje muških i ženskih ne preporučuje. Ipak izgleda da stvari vremenom dolaze na svoje.
Compact

PostPostao/la Ahmmed dana 22/10/2008 22:08

zeleno volim te je napisao/la:Pitanje za Ahmmeda ali i za sve one koji znaju bolje od mene:
Sta da radim dalje?
Nisam pametna!

@zeleno volim te, najprije moje iskreno saučešće zbog smrti tvoje majke i velika isprika što tek sad vidjeh da si napisala ovaj post.

Razumijem tvoje dileme, razumijem šta si osjećala dok si gledala sve ove nus-pojave učenja tevhida, koje, nažalost, kvare jednu iskrenu namjeru, jedan plemenit nijjet, a sama ideja učenja tevhida svakako jeste plemenita. Tevhid nije obaveza, neučenje tevhida nije nikakav grijeh, riječ je jednostavno o običaju, za koji ja još uvijek vjerujem da je lijep.
Tvoja odluka da se tevhid ne uči, neće umanjiti tvoju žalost za majkom, ne znači nikakav tvrdičluk, ponavljam nije nikakav grijeh. No, suština dileme dalje će biti u različitosti tvojih i stavova tvojih sestara, oko učenja tevhida.
Tu ti niko ne može dati pametan savjet.....
Ahmmed

PostPostao/la travar dana 23/10/2008 14:52

@Zeleno, saučešće i od mene, i samo jedno, sabur!

Danas je mnogima tevhid razlog za još jedno okupljanje i trač partiju, nedavno sam prisustvovao dženazi jednoj rodici, tevhid se učio u džamiji, pa i ne znam kako je sve proteklo, ali ono poslije što slijedi je kao što reče, teferič, svadba, party i ne znam ti šta već!
Sokovi na sve strane, kafa se nonstop pravi, ručak je spreman.... :-?
Da nisam znao zbog čega sam došao mislio bih da je nešta od gore navedenog!
Dakle, i tevhid i ono vrijeme poslije dženaze i tevhida, sve je postalo naopako, nažalost!
Tevhid je kod nas jedan lijep običaj, kao što Ahmed reče, neko bi rekao novotarija, a koliko znam svaka lijepa "novotarija" je dozvoljena, iako je bolje da dijete samo od sebe prouči Fatihu ili Yasin!
travar

PostPostao/la Zanex dana 19/05/2011 22:02

Sto to moje ime spominjes,pravilno se kaze Tevhid a ne (Tehvid) i uci se nakon 40 dana smrti i nemogu da vjerujem da zato cujes tek sad,gdje si bila i sta si ucila cjeli mladi zivot,al sto kazu nije nikad kasno....

Poznato je da tevhid - jednoća Uzvišenog - ima vidljive i veličanstvene tragove u čovjekovom životu i općenito društvu. Tevhid je čovjekov ibadet i obožavanje njegovog jedinog Stvoritelja, čemu niko drugi nije dostojan, jer je sve ostalo stvoreno, ne posjeduje stalnu moć koja daje dobro I otklanja zlo i ne daje život, ne usmrćuje i ne proživljava. Tevhid je istovremeno oslobođenje čovjekova razuma od praznovjerja i mitova, i njegove ličnosti od poniženja I potlačenosti i cjelokupnog njegovog života od poslušnosti

tagutima i samozvanim božanstvima. Upravo su ovo razumjeli mušrici iz riječi "La ilahe illallah", pa su se svim silama protivili i borili protiv Poslanika s.a.v.s. Tevhid izravno utiče na moral i ponašanje muslimana kojem je stalna preokupacija postizanje Allahovog dž.š. zadovoljstva. Musliman nije razapet između zahtjeva različitih božanstava, kao što kaže Uzvišeni, s.v.t.,: "Allah navodi kao primjer čovjeka koji je u vlasti ortaka oko koga se oni otimaju I čovjeka koji je u vlasti samo jednog čovjeka - da li je položaj njih dvojice isti?" (Ez-Zumer, 29).
Zanex

PostPostao/la puharska dana 19/05/2011 23:01

Za mene je to licno novotarija i nadam se da ce se vremenom prestati sa njenim prakticiranjem.
Bas danas sam razgovarao sa jednim hafizom iz Maroka i po njemu je upitno cak i ucenje
Jasina i Fatihe za mrtve jer je Kuran objavljen zivima a zaista kad se uzme sam prevod
Jasina i Fatihe covjek nevidi nista sto upucuje na nase mrtve...to je moje misljenje a Alah najbolje zna...
puharska

PostPostao/la vazi dana 19/05/2011 23:29

naravno da je Kur'an objavljen zivima, ali isto tako u Imihalu, ispod dove koja se uci nakon ucenja Jas'in-a stoji:

Ahmed Ibn Hanbel i grupa shafijskih pravnika tvrde da ucenje Kur'ana koristi umrlima. "Umrlom vjerniku koristi svako dobro namijenjeno njegovoj dushi zbog hadiskih i drugih izjava o tome."

Mislim, kao sto gore neko vec rece, da to moze biti lijep obicaj- skup na kojem ce se uciti Kur'an i ciniti zikr.

Moji rahm roditelji su preselili prije par godina, uvijek smo davali taj tevhid ili tehvid i uvijek je bilo lijepo. Nismo placali nikoga, tetka i jos neko od rodbine su ucile ono sto se uci u toj prilici. Ucenje pocinje otprilike kad dzenaza krene i u kuci su prisutne samo zene i za mene je to prvenstveno jedan prelijep, fantastican nacin da se zena zastiti. Nije lako zbog gubitka drage osobe i kad znamo da zene ne prisustvuju dzenazi sta korisnije mogu raditi u tom vremenu od zikra i druzenja s casnim Kur'anom, zajedno s blizom i daljom rodbinom, komsijama, prijateljima? Ubijedjena sam da to pomaze da se sve to sabrano i dostojanstveno obavi, tj da pomaze zenskom dijelu porodice da ostanu prisebne...U svakom slucaju meni je to jedno jako pozitivno iskustvo. Lepinje smo slali kad smo pozivali na tehvid. Obicaj je u nekim bosanskim krajevima napraviti halvu, kako se u bosni kaze da hamur zamirise, pretpostavljam da je to vise zbog ukucana ..Naime, ranije se bolovalo, lezalo i umiralo u kuci a rijetko u bolnici...nakon umrlog kuca se krecila a ako se nije imalo kad odmah okreciti onda cisto da se iz kuce odstrani miris bolesti pravila se halva, da prijatan miris "obidje" kucu...Bili su ti nasi stari dobri psiholozi/pedagozi u nekim stvarima...Znamo takodjer da je Muhamed asvs rekao , cini mi se svojoj kcerki, tri dana zalosti , ne vise. Sve to pomaze da se "ide dalje"...s Bozijom pomoci, naravno.

Druga je tema mozda sta uciniti da ti tehvidi budu prijatni i ugodni svima a ne izvor sukoba. Kako najljepse njegovati lijepe obicaje? Kako njegovati tu neku bosansku kulturu a da ne odemo u drugu krajnost, sto je izgleda cesto slucaj? Pa valjda bi i tu imami trebali malo da se oglase, koja hutba i koji vaz uz ramazan...
vazi

PostPostao/la WipeOut dana 19/05/2011 23:36

puharska je napisao/la:Za mene je to licno novotarija i nadam se da ce se vremenom prestati sa njenim prakticiranjem.
........
Jasina i Fatihe za mrtve jer je Kuran objavljen zivima a zaista kad se uzme sam prevod
Jasina i Fatihe covjek nevidi nista sto upucuje na nase mrtve...to je moje misljenje a Alah najbolje zna...

:thumbup:
WipeOut

Lokacija: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

PostPostao/la AdnaZ dana 20/05/2011 13:04

Kur'an je objavljen živima.... Hadždž obavljaju živi-ali se može obaviti hadždž za umrloga; sadaku dijeli i prima živi, ali se sadaka može dati i za umrloga(s nijjetom da sevapi od sadake budu dodati na sevape umrloga ili da po potrebi budu sebep da se merhumu olakša boravak u kaburu).
Eh sad tevhid, ako je proučen pravilno, s iskrenim nijjetom za okupljanje i učenje=naravno da je izvor sevapa. Zašto se onda ti sevapi ne mogu nanijetiti pred dušu merhuma?? Oni koji kažu da tevhid nema svoju korist, nek se upitaju šta bi bilo s mnogih muslimanskih porodica da se u vremenu(u kojem javno pokazivanje islama nije bilo 'na čast') nisu učili tevhidi i mevludi SA PRIGODNIM VAZOM!! u kućama.
Tevhid je bio, i sad je, lijepa prilika da se komunicira s džematom.
Radikalizam je kratkog vijeka i slabe fajde. Sredina je zlatna!!
I da, tevhidi se uče u Jordanu i Turskoj, s malim razlikama od našeg.
AdnaZ

PostPostao/la Motokultivator dana 20/05/2011 14:39

Jutros ja biJo napiso post i puce mi internet i ode sve helac. Poslije mi se nije dalo. Ali evo sad kako se aktivira tema pokusacu napisati ono sto sam napiso jutros :)

Serijatski pravno gledano tevhid nema nikakvih sukoba. Naravno da sve zavisi od nijeta. Isto kao sto zavisi i namaz, i post, i sadaka, i, ... Prenosi se od poslanika a.s. da je kazo da ce na sudnjem danu golem teret insanima biti namaz. Zato sto ga nisu obavljali na ispravan nacin. Neko ce onda reci, pa sto da se opterecujemo necim sto nije radio poslanik a.s. i da jos mozda imamo i teret za to na sudnjem danu. Ja ne bih ulazio u te rasprave, jer se rezonovanjem na takav nacin moze dovesti u pitanje milion stvari. I to mi je bukvalisticki.

Kod nas je belaj sto su se u vezi tevhida stvorile razne tradicije koje su uzasne. Kod nas u dzamiji se cesto obavljaju tevhidi i jedne prilike je nas hafiz napravio frku u vezi 'nasih' tevhida.
Dosli neki ljudi u dzamiju (muskinje, zenskinje) i sjeli po strani. Svi ustali da klanjaju podne, oni ni mukat. Kaze njima hafiz, hajd da klanjamo, a oni odgovaraju da nisu dosli u dzamiju da klanjaju, oni dosli na tevhid :-) :-)

To je redovna pojava pred bosanskohercegovackim, a i sire dzamijama. E to je ono sto je kriza. Nista bolja situacija nije ni u kucama. Svi dodju na tevhid, a ko zna kad su zadnji put koji vakat klanjali.

Ili uz ramazane, svi idu na neke iftare i cudesa, pozivaju se, a niko aksama ne klanja :-)

Oni koji su protiv tevhida uglavnom naglasavaju ove negativne stvari. Tevhid je pravo lijepa stvar, a gdje nece biti, samo ime je lijepo, pa tako da i ostatak mora biti fin. Poenta je ko predvodi i kakvi su nijetovi.

// Cini mi se da sam jutros bolje nesto napiso, sad nemerem da se sjetim, a i u frci sam nekoj :)
Motokultivator

PostPostao/la nellington dana 20/05/2011 14:42

NINe, kad naletiš, mijenjaj ime teme kad je već opet oživjela. Tehvid znači postati Židov :)
nellington

PostPostao/la ljeljenca dana 20/05/2011 14:44

ja rasplakah se...od smijeha....
ovi su bas naporni!
ja bio sinoc sa rajom na derneku. pravo se popilo....
ljeljenca

PostPostao/la hajrazguli dana 20/05/2011 21:27

ljeljenca je napisao/la:ja rasplakah se...od smijeha....
ovi su bas naporni!

Hajde ljeljenca ohladi .Prosipaj fore u svom selu a ovdje ostavi normalne
ljude da raspravljaju ,zalutao si lafe na podtemu.
hajrazguli

PostPostao/la samo pitam dana 24/05/2011 19:16

ljeljenca je napisao/la:ja rasplakah se...od smijeha....
ovi su bas naporni!

izgleda nije se samo pilo..nego i dimilo nešto ljuto....
samo pitam

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.