tartufi u BiH

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: tartufi u BiH

PostPostao/la tartufar dana 22/01/2010 23:01

IMA IH NAPOKON I KOD NAS I TO U ISTOCNOJ BOSNI,CRNI TUBER MELANOSPORUM I SAD SE UPRAVO VADI
tartufar

PostPostao/la minjonja dana 22/01/2010 23:11

tartufar je napisao/la:IMA IH NAPOKON I KOD NAS I TO U ISTOCNOJ BOSNI,CRNI TUBER MELANOSPORUM I SAD SE UPRAVO VADI

po sto ti je to da i ja probam.
minjonja

PostPostao/la tartufar dana 22/01/2010 23:12

IMA IH KOD NAS U ISTOCNOJ BOSNI I UPRAVO SADA TJ.VECERAS SE VADE,KOD MENE SE MOGU KUPITI
tartufar

PostPostao/la capljam dana 11/05/2011 04:08

Pa brate imali u ovoj Bosni iko dovoljno pismen i pametan ili da bar zna koristiti internet u pravu svrhu pa da odgovori na jednostavna pitanja! Stotinu nekakvih odgovora a nidje veze, sve se svodi na zafrkanciju što je tipično Bosanski!
Kome je do zafrkancije nek razguli s foruma i čita viceve i slične gluposti po netu! Krajnje je vrijeme da se uozbiljimo, nebili ova zemlja izišašla na Hajr več jednom.

Evo pronašao sam odgovore kod naših susjeda koji su daleko ozbiljniji od nas al zato udaraju Eure i nama se valjaju od smijeha!
Ovdje imate sve lijepo opisano slikovito i tekstualno:

http://www.istria-gourmet.com/hr/dozivl ... ste/0-ch-2 ?
capljam

PostPostao/la heckler dana 11/05/2011 05:53

Ovo me podsjeca na uzgoj kavijara. Sve napravis i onda 10 godina cekas na prvu "zetvu".
heckler

PostPostao/la esoking dana 25/06/2012 20:57

ima tartufa u bih ja sam nasao par komada
esoking

PostPostao/la esoking dana 25/06/2012 21:00

ljudi ako ko hoce da kupi tartufe od mene neka me kontaktira na moj meil
esoking

PostPostao/la Slo Burner dana 02/06/2013 12:52

Engleska firma Green Labaratories sa predstavnistivima u Beogradu i Banja Luci dijeli sadnice lijeske obogaćene licelijem tartufa i garantuje otkup...
Slo Burner

PostPostao/la heckler dana 02/06/2013 20:02

Slo Burner je napisao/la:Engleska firma Green Labaratories sa predstavnistivima u Beogradu i Banja Luci dijeli sadnice lijeske obogaćene licelijem tartufa i garantuje otkup...

Vidjeh ovo juce bas. Malo mi suhveli. Volio bih popricati sa nekim ko se bavi sa ovim da vidim gdje je tacno tal i matematika.
heckler

PostPostao/la prirodoljubac dana 02/06/2013 20:18

Slo Burner je napisao/la:Engleska firma Green Labaratories sa predstavnistivima u Beogradu i Banja Luci dijeli sadnice lijeske obogaćene licelijem tartufa i garantuje otkup...

Bio je danas taj clanak negdje na netu ali nigdje kontakt informacije. Tartufi se urgajaju valjda u kombinaciji sa ljesnacima tako da su benefiti dvostruki jos ko voli prirodu odlicna stvar. Kod mene je problem sto nemam zemlje ali planiram kupit neki dulum na potezu nisici-bakici.
prirodoljubac

PostPostao/la heckler dana 02/06/2013 20:24

Da, ni ja ne vidjeh kontakt informacije. Kad googlas "Senka Gatarić" samo iskace neka vlasnica agencije za nekretnine u BL. A sumnjam da imaju 2 Senke Gatarić. Green Labaratories u BL takodje nikakve rezultate ne vracaju.

Sve to smrdi na kopiju navlakuse sa puzevima sto je bila popularna prije 10ak godina.
heckler

PostPostao/la mO k3 dana 02/06/2013 22:23

Sve i da ima tartufo kod nas je slabog kvaliteta , meni je poznato da u hr ima tartufo i da ga podmecu ispod italijanskog alba Trüffela da bi vi imali Visu kilazu

To da ga Mogu uzgajati dobar skoro je bila utopija ,dok sam nekidan čuo da su uspjeli u Australiji da ga uzgoje ....
mO k3

PostPostao/la Slo Burner dana 02/06/2013 23:14

prirodoljubac je napisao/la:

Bio je danas taj clanak negdje na netu ali nigdje kontakt informacije. Tartufi se urgajaju valjda u kombinaciji sa ljesnacima tako da su benefiti dvostruki jos ko voli prirodu odlicna stvar. Kod mene je problem sto nemam zemlje ali planiram kupit neki dulum na potezu nisici-bakici.

Ma i ja sam guglao, osim firme u Beogradu nigdje nista o ovoj Engleskoj. Osim tog oni rade elaborat koji plaćaš 600,00 KM, tako da...

Jebiga mi smo nekako navikli da nas svi varaju, tako da i ako je ponuda ok, teško je povjerovati
Slo Burner

PostPostao/la Eborg dana 04/06/2013 01:58

Ma da je to tako jednostavno mnogi bi se obogatili, ne bi oni po Bosni tražili levate. :)
Eborg

PostPostao/la zunasasa dana 12/06/2013 20:28

Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

slika

slika

slika
zunasasa

PostPostao/la NeenaSa dana 12/06/2013 21:37

Tesko je ocjeniti.
Izgleda kao bijeli, koji jako dotira, vise od crnog, na Zapadnom trzistu.

Inace, vjerovatno si i sam guglao, http://bs.wikipedia.org/wiki/Tartufi
NeenaSa

PostPostao/la Slo Burner dana 12/06/2013 23:01

Gdje si to bolan našao?? :D
Slo Burner

PostPostao/la mO k3 dana 13/06/2013 09:06

zunasasa je napisao/la:Pronasao sam gljivu u okolici Doboja, koja svojim izgledom asocira na gljivu tartuf, molim za pomoc oko identifikacije vrste.

slika

slika

slika

Bijeli.... Molim da ga prepolovis i postavši sliku ,kakav mu je miris ?
mO k3

PostPostao/la brb a dana 14/06/2013 21:09

i ja sam pronasla nekoliko bijelih tartufa, moze li se to gdje prodati kod nas? :-D
brb a

PostPostao/la began dana 15/06/2013 12:11

Ja sam nasao tartufe u Bosni :bih: jos prije 4 godine,u okolini Zenice,vec par godina pokusavamo da uspostavimo kontakte da ih prodamo al bezuspjesno,zvali smo i Hrvatsku firmu Zigante,rekli su da nije tartuf nego vijugavo mesnata mirisnica.
Evo jedna slika kad smo imali malo vise od jednog kilograma.
http://s22.postimg.org/osdb1p9gx/100729_151624.jpg
began

PostPostao/la Glavni Moderator dana 15/06/2013 14:24

began je napisao/la:Ja sam nasao tartufe u Bosni :bih: jos prije 4 godine,u okolini Zenice,vec par godina pokusavamo da uspostavimo kontakte da ih prodamo al bezuspjesno,zvali smo i Hrvatsku firmu Zigante,rekli su da nije tartuf nego vijugavo mesnata mirisnica.
Evo jedna slika kad smo imali malo vise od jednog kilograma.
http://s22.postimg.org/osdb1p9gx/100729_151624.jpg

Pa dobro su ti rekli, to i jest vmm
Glavni Moderator

PostPostao/la began dana 15/06/2013 15:15

Izvini ali da u Hrvatskoj prodaju gov*a,i da mi posaljemo oni bi rekli da nije to to sa oprostenjem.
began

PostPostao/la _đes_ba_ dana 15/06/2013 16:04

Za kilogram tartufa moguća zarada i do 5.000 eura

http://www.indikator.ba/ekonomija/aktuelnosti/37435-zarada-tartufi-green-laboratories

Uzgoj tartufa uskoro bi mogao postati posao budućnosti za bh. poljoprivrednike.
Naime, londonska kompanija "Green Laboratories" zainteresirana je da besplatno podijeli sadnice lijeske na čijem se korijenu nalazi sjeme ove najskuplje gljive na svijetu.
Kako je za "Dnevni avaz" kazala Senka Gatarić, direktorica predstavništva "Green Laboratoriesa" u Banjoj Luci, klimatski uvjeti pogoduju uzgoju tartufa u BiH, tako da je, osim predstavništva u RS-u, planirano otvaranje poslovnice i u Federaciji BiH.
- Četiri telefona nam zvone po cijeli dan, ljudi se javljaju iz svih krajeva BiH. Najviše zainteresiranih je iz Bihaća, Tuzle, Sarajeva i Donjeg Vakufa. Činjenica je da je kriza i da ljudi pokušavaju zaraditi, a ovo je svakako posao budućnosti. Međutim, nakon elaborata koji će se raditi u Londonu, vidjet ćemo ko ispunjava uvjete, pa je sigurno da će doći i do eliminacije nekih koji su se već prijavili - dodala je Gatarić.
Ona je istakla da postoje dva osnovna preduvjeta da bi neko mogao ući u ovaj biznis. Prvo je potrebno da ima registriranu zemljišnu parcelu na svoje ime te da je ona predviđenog kvaliteta koji pogoduje uzgoju tartufa.
- Proizvođači će potpisati ugovor na 20 godina s kompanijom u kojem se navodi da će "Green Laboratories" osigurati otkup tartufa i lješnjaka po svjetskim cijenama. Cijena tartufa se po kilogramu kreće od 1.000 do 5.000 eura, a lješnjaka pet eura - objasnila je Gatarić.
Ona je naglasila da tartufi i lješnjaci počinju rađati poslije treće godine, a najviše plodova daju u periodu od osme do 12. godine.
- Zbog toga se i potpisuje ugovor na tako dug period, a ove plantaže su održive minimalno 50 godina. Znači, to je posao za dvije generacije - dodala je Gatarić.
Istakla je da se za svako zemljište prvenstveno mora uraditi elaborat na osnovu kojeg će se odrediti najoptimalnija vrsta sadnice za tu parcelu.
- Sadnja je predviđena najesen. Sadnice će svi dobiti besplatno, iako jedna košta 30 eura. Zbog toga, kada se tartufi i lješnjaci budu otkupljivali, od dobivenih prihoda 70 posto ide proizvođaču, a 30 posto kompaniji - kazala je Gatarić i istakla da ne postoji nijedan proizvod koji donosi ovolike prihode uz garantiran otkup, piše "Dnevni avaz".
_đes_ba_

PostPostao/la mO k3 dana 16/06/2013 11:44

_đes_ba_ je napisao/la:Za kilogram tartufa moguća zarada i do 5.000 eura

http://www.indikator.ba/ekonomija/aktuelnosti/37435-zarada-tartufi-green-laboratories

Uzgoj tartufa uskoro bi mogao postati posao budućnosti za bh. poljoprivrednike.
Naime, londonska kompanija "Green Laboratories" zainteresirana je da besplatno podijeli sadnice lijeske na čijem se korijenu nalazi sjeme ove najskuplje gljive na svijetu.
Kako je za "Dnevni avaz" kazala Senka Gatarić, direktorica predstavništva "Green Laboratoriesa" u Banjoj Luci, klimatski uvjeti pogoduju uzgoju tartufa u BiH, tako da je, osim predstavništva u RS-u, planirano otvaranje poslovnice i u Federaciji BiH.
- Četiri telefona nam zvone po cijeli dan, ljudi se javljaju iz svih krajeva BiH. Najviše zainteresiranih je iz Bihaća, Tuzle, Sarajeva i Donjeg Vakufa. Činjenica je da je kriza i da ljudi pokušavaju zaraditi, a ovo je svakako posao budućnosti. Međutim, nakon elaborata koji će se raditi u Londonu, vidjet ćemo ko ispunjava uvjete, pa je sigurno da će doći i do eliminacije nekih koji su se već prijavili - dodala je Gatarić.
Ona je istakla da postoje dva osnovna preduvjeta da bi neko mogao ući u ovaj biznis. Prvo je potrebno da ima registriranu zemljišnu parcelu na svoje ime te da je ona predviđenog kvaliteta koji pogoduje uzgoju tartufa.
- Proizvođači će potpisati ugovor na 20 godina s kompanijom u kojem se navodi da će "Green Laboratories" osigurati otkup tartufa i lješnjaka po svjetskim cijenama. Cijena tartufa se po kilogramu kreće od 1.000 do 5.000 eura, a lješnjaka pet eura - objasnila je Gatarić.
Ona je naglasila da tartufi i lješnjaci počinju rađati poslije treće godine, a najviše plodova daju u periodu od osme do 12. godine.
- Zbog toga se i potpisuje ugovor na tako dug period, a ove plantaže su održive minimalno 50 godina. Znači, to je posao za dvije generacije - dodala je Gatarić.
Istakla je da se za svako zemljište prvenstveno mora uraditi elaborat na osnovu kojeg će se odrediti najoptimalnija vrsta sadnice za tu parcelu.
- Sadnja je predviđena najesen. Sadnice će svi dobiti besplatno, iako jedna košta 30 eura. Zbog toga, kada se tartufi i lješnjaci budu otkupljivali, od dobivenih prihoda 70 posto ide proizvođaču, a 30 posto kompaniji - kazala je Gatarić i istakla da ne postoji nijedan proizvod koji donosi ovolike prihode uz garantiran otkup, piše "Dnevni avaz".

Molim lijepo , zaradu od 5000 euro da ,ali za bijeli alba tartufo ,sve ostalo je suplja priča
mO k3

PostPostao/la heckler dana 16/06/2013 21:16

Pod rizikom da zvucim kao pokvarena ploca, ali ovo je identicna klasa prevare kao prije neko vrijeme sa puzevima. Te garantovan odkup, te garantovana zarada, te trazeno ovo ono.
Klasicna prevara i sto je najgore opet ce najvece kokuze i uzeti.
heckler

PrethodnaSljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.