Tacan iznos plate u institucijama BiH??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Tacan iznos plate u institucijama BiH??

PostPostao/la macchina dana 01/02/2010 17:07

Ako kaze u oglasu (za recimo, neku funkciju u Predsjednistvu BiH) da je plata, lupam, 1152 KM da li to znači da je to konačni iznos ili na to idu još neke djidje tipa toplog obroka, karte, itd

PS za sada imam samo neprovjerenu informaciju da je za institucije BiH taj iznos koji je naveden u konkursu i finalni iznos plate, dok je na nivou FBiH obicno naveden iznos bez toplog obroka i ostalog.

Haj' hvala :)
macchina

Re: Tacan iznos plate u institucijama BiH??

PostPostao/la groka_00 dana 01/02/2010 17:18

Možda nije u potpunosti odgovor na tvoje pitanje al je jako zanimljivo :D :D :? :D :D

TOP LISTA 20 NAJPLAĆENIJIH FUNKCIONERA

Šerif Isović JP BH Pošta 161 hiljada KM

Mijo Brajković Aluminij d.d. Mostar 143 hiljade KM

Edin Arslanagić Bosnalijek 126 hiljada KM

Hamdo Katica JP BH Telekom 117 hiljada KM

Mensud Bašić JP BH Pošte 98 hiljada KM

Vladimir Božić Aluminij d.d. Mostar 92 hiljade KM

Bakir Karahasanović JP Aerodrom Sarajevo 92 hiljade KM

Suad Njemčević JP B&H Airlines 90 hiljada KM

Amir Baralić JP B&H Airlines 88 hiljada KM

Zlatko Barš Agencija za bankarstvo FBiH 84 hiljade KM

Ahmet Žujo JP B&H Airlines 83 hiljade KM

Enver Kreso JP Elektroprivreda BiH 83 hiljade KM

Jasminko Bešić JP B&H Airlines 79 hiljada KM

Mustafa Brkić Agencija za bankarstvo FBiH 79 hiljada KM

Miroslav Krezić Agencija za bankarstvo FBiH 75 hiljada KM

Haris Bašić Agencija FIPA 72 hiljade KM

Vlado Marić JP Elektroprivreda HZ HB 70 hiljada KM

Emir Aganović JP Elektroprivreda BiH 66 hiljada KM

Sanja Čustović Agencija za bankarstvo FBiH 64 hiljade KM

"Slobodna Bosna"
groka_00

PostPostao/la macchina dana 01/02/2010 17:30

ovo sve i nekako, al kad vidim koliko zaradjuju u BH airlinesu i ne cudim sto ta kompanija nema ni aviona/linije kako treba. Ne ostane nista...

A sad cekam odg na pitanje :D
macchina

PostPostao/la minjonja dana 01/02/2010 17:51

groka_00 je napisao/la:Možda nije u potpunosti odgovor na tvoje pitanje al je jako zanimljivo :D :D :? :D :D

"Slobodna Bosna"

dnevno, sedmicno, mjesecno, godisnje :?
minjonja

PostPostao/la amrica dana 01/02/2010 17:55

na tu osnovicu se dodaju sve ostale djidje, znaci radni staz (0,6% godisnje), pa topli obrok ( cifra nedefinirana, more biti i 15 ili vise KM dnevno, moze i manje, za to ima neka formula za izracunavanje, zavisi od kolicine love u budzetu), pa prekovreni i rad subotom i nedeljom, pa regeres, pa razne vrsti jednokratne pomoci (tako se zove, pomoc :roll: samo ne znam sta se ima pomagati nekome ko ima toliku platu) u narodu poznate kao bajramluci, zimnice, bozicnice, raspodjela viska...., pa onda jos regres, min 70% od prosjecne plate, a moze i vise, pa sluzbena putovanja, dnevnice..... ihihihi ima toga jos.... ne mogu se sjetiti svega.
amrica

PostPostao/la neno1974 dana 01/02/2010 17:57

macchina je napisao/la:Ako kaze u oglasu (za recimo, neku funkciju u Predsjednistvu BiH) da je plata, lupam, 1152 KM da li to znači da je to konačni iznos ili na to idu još neke djidje tipa toplog obroka, karte, itd

PS za sada imam samo neprovjerenu informaciju da je za institucije BiH taj iznos koji je naveden u konkursu i finalni iznos plate, dok je na nivou FBiH obicno naveden iznos bez toplog obroka i ostalog.

Na drzavnom nivou jos dodaj 53 KM za prevoz, ako zivis dalje od tri kilometra od mjesta rada, 8 KM dnevno (radni dani) za topli obrok + minuli rad.

Pozdrav!
neno1974

PostPostao/la amrica dana 01/02/2010 17:59

Ali se od ove plate oduzima porez, 10%, na osnovicu uamnjenu za 300 KM, pa ako jos imas odbitaka po osnovu nezaposlenih clanova domacinstva i maloljetne djece, studenata,.... ima tema na ekonomiji, porez na dohodak, pa pogledaj.
amrica

PostPostao/la amrica dana 01/02/2010 18:13

neno1974 je napisao/la:
macchina je napisao/la:Ako kaze u oglasu (za recimo, neku funkciju u Predsjednistvu BiH) da je plata, lupam, 1152 KM da li to znači da je to konačni iznos ili na to idu još neke djidje tipa toplog obroka, karte, itd

Na drzavnom nivou jos dodaj 53 KM za prevoz, ako zivis dalje od tri kilometra od mjesta rada, 8 KM dnevno (radni dani) za topli obrok + minuli rad.

Pozdrav!

OOps, zaboravila sam prevoz, ali nema vise u cashu da si Tito, samo GRAS-ov kupon, pa na Drveniju prodaj za cvaju, ako mozes :mrgreen:
amrica

PostPostao/la starii dana 01/02/2010 19:56

danas bila plata :D
starii

PostPostao/la groka_00 dana 01/02/2010 20:10

starii je napisao/la:danas bila plata :D

de poguraj do moje :D :D :D
groka_00

PostPostao/la groka_00 dana 01/02/2010 20:11

minjonja je napisao/la:
groka_00 je napisao/la:Možda nije u potpunosti odgovor na tvoje pitanje al je jako zanimljivo :D :D :? :D :D

"Slobodna Bosna"

dnevno, sedmicno, mjesecno, godisnje :?

dnevna kad pljačkaju :D , godišnja sto se umore od pljačke :D
groka_00

PostPostao/la neno1974 dana 02/02/2010 10:28

amrica je napisao/la:
neno1974 je napisao/la:

Pozdrav!

OOps, zaboravila sam prevoz, ali nema vise u cashu da si Tito, samo GRAS-ov kupon, pa na Drveniju prodaj za cvaju, ako mozes :mrgreen:

Amrice, Amrice!
Ima u kesu jos uvijek. U institucijama Bosne i Hercegovine dobija se na racun 53 KM ukoliko radis sve radne dane u mjesecu i ukoliko stanujes dalje od tri kilometra od mjesta rada. Ukoliko se ne radi zbog godisnjeg odmora ili bilo kojeg drugog razloga naknada za prevoz se umanjuje srazmjerno broju dana koji se ne radi. Pozdrav!
P.S. Nemoj se ti meni ljutiti Amrice, znam ja da ti obicno dajes dobre komentare.
neno1974

PostPostao/la holowey dana 02/02/2010 10:53

amrica je napisao/la:na tu osnovicu se dodaju sve ostale djidje, znaci radni staz (0,6% godisnje), pa topli obrok ( cifra nedefinirana, more biti i 15 ili vise KM dnevno, moze i manje, za to ima neka formula za izracunavanje, zavisi od kolicine love u budzetu), pa prekovreni i rad subotom i nedeljom, pa regeres, pa razne vrsti jednokratne pomoci (tako se zove, pomoc :roll: samo ne znam sta se ima pomagati nekome ko ima toliku platu) u narodu poznate kao bajramluci, zimnice, bozicnice, raspodjela viska...., pa onda jos regres, min 70% od prosjecne plate, a moze i vise, pa sluzbena putovanja, dnevnice..... ihihihi ima toga jos.... ne mogu se sjetiti svega.

samo da te malcice ispravim, topli je striktno definiran i to 8KM za dane koji su odradjeni, nezavisno koliko ima para u budzetu...prekovremeni se ne placa, rad u vrijeme praznika, subote, nedjelje se isto tako ne placa (mozda guzonje i imaju ovo placeno, ali nazalost, za sitnu buraniju u institucijama nema nista od toga)... regres jeste 70% prosjecne plate, ali o toj jednokratnoj pomoci koju si navela samo mozemo sanjati...
btw, prevoz i topli se odbijaju za trajanje godisnjeg odmora nezavisno da li si ti te dane godisnjeg iskoristio ili ne...

nadam se da ne zamjeras na ovim ispravkama, nisu zlonamjerne...
holowey

PostPostao/la amrica dana 02/02/2010 12:45

Sve sto sam ja pisala se odnosi na kantonalne institucije do prosle godine, a obicno je to kopija ostalih instanci.
Dalje, u KS ne mozes dobiti lovu za prevoz, samo kupon. Zato jer je GRAS kantonalni.

Oki, do mene je, ocito su neka druga pravila za drzavne institucije za TO. Ali Zakon o radu je jedan i jedini i zato mi je van pameti to sto pises: ne placaju prekovremeni, praznike, subote, nedelje, odbijaju TO i prevoz za dane GO iako nisi iskoristio sve dane, odnosno iako si radio :? To je kriminal, protivzakonito, izrabljivanje isto kao kod privatnika, gdje vam je sindikat zaposlenih?
amrica

PostPostao/la holowey dana 02/02/2010 13:06

amrica je napisao/la:Sve sto sam ja pisala se odnosi na kantonalne institucije do prosle godine, a obicno je to kopija ostalih instanci.
Dalje, u KS ne mozes dobiti lovu za prevoz, samo kupon. Zato jer je GRAS kantonalni.

Oki, do mene je, ocito su neka druga pravila za drzavne institucije za TO. Ali Zakon o radu je jedan i jedini i zato mi je van pameti to sto pises: ne placaju prekovremeni, praznike, subote, nedelje, odbijaju TO i prevoz za dane GO iako nisi iskoristio sve dane, odnosno iako si radio :? To je kriminal, protivzakonito, izrabljivanje isto kao kod privatnika, gdje vam je sindikat zaposlenih?

zakon o radu za vas na kantonalnom je jedan, ali na drzavnom nivou, zavisi od mjesta stanovanja... prosle godine je bila frka, kasumovic nije htio da pusti plate jer se obracun radi razlicito za uposlene iz rs i uposlene iz fbih...

a ovo sto sam ti podebljao i podvukao je tuzna cinjenica jer u mnogo slucajeva se rukovodioci ponasaju kao da su privatne gazde i kao da upravljaju svojom firmom, krcme kako stignu, izrabljuju uposlenike, itd... jedina razlika izmedju rada kod privatnika i rada u drzavnim institucijama je sto je nivo plata zakonski odredjen tako da me jedino za platu ne mogu zakinuti, a odnos prema uposlenim je skoro isti...
holowey

PostPostao/la madner dana 02/02/2010 13:27

Mislim da to vise zavisi od institucije do institucije.
madner

PostPostao/la macchina dana 02/02/2010 21:20

korisnih informacija na pretek, al moram razlučiti šta se tačno i provjereno odnosi na institucije BiH. Očito je da postoje razlike u odnosu na kanton/federaciju, što je u neku ruku i logično.

Dakle, kolika je stvarna i konačna plata ukoliko je u konkursu navedeno da ona iznosi 1152 KM?

Da objasnim, trenutno radim u privatnoj firmi u kojoj mi je u osnovi vrlo dobro, i ne zelim mijenjati posao (pa cak ni za ovaj budzetski koji je kao sigurniji) ako je plata veca za 50-100 KM. U odnosu na ovaj gore iznos, trenutna razlika ne iznosi ni toliko.

Prijavio sam se na konkurs, i postoji realna šansa da bih mogao proći do kraja, ukoliko se naravno ne nađe neko ko je baš uvezan/moćan pa potegne veze i vezice. Za ovo konkretno mjesto, stvarno malo ljudi u BiH zna raditi taj posao pa i štele teže idu.
macchina

PostPostao/la neno1974 dana 03/02/2010 11:03

macchina je napisao/la:korisnih informacija na pretek, al moram razlučiti šta se tačno i provjereno odnosi na institucije BiH. Očito je da postoje razlike u odnosu na kanton/federaciju, što je u neku ruku i logično.

Dakle, kolika je stvarna i konačna plata ukoliko je u konkursu navedeno da ona iznosi 1152 KM?

Da objasnim, trenutno radim u privatnoj firmi u kojoj mi je u osnovi vrlo dobro, i ne zelim mijenjati posao (pa cak ni za ovaj budzetski koji je kao sigurniji) ako je plata veca za 50-100 KM. U odnosu na ovaj gore iznos, trenutna razlika ne iznosi ni toliko.

Prijavio sam se na konkurs, i postoji realna šansa da bih mogao proći do kraja, ukoliko se naravno ne nađe neko ko je baš uvezan/moćan pa potegne veze i vezice. Za ovo konkretno mjesto, stvarno malo ljudi u BiH zna raditi taj posao pa i štele teže idu.

U ovom moru informacija nazalost dosta je i nepreciznih. Koliko sam shvatio prijavio si se na konkurs za radno mjesto u instituciji Bosne i Hercegovine. Sto se tice UKUPNIH MJESECNIH PRIMANJA stvari stoje ovako.
1. plata navedena u konkursu je neto plata od koje se odbija 10% poreza (nakon sto umanjis navedeni iznos neto plate za 300 KM i dodatno se porez umanjuje u zavisnosti od broja clanova porodice koje izdrzavas, ukoliko uplacujes zivotno osiguranje i sl., ali ta ostala umanjenja nisu velika),
2. nakon toga dodaje se naknada za prevoz u iznosu 53 KM koji se uplacuje na racun u keshu zajedno sa platom (ova naknada se umanjuje u zavisnosti od toga koliko dana u mjesecu nisi radio iz bilo kojeg razloga. Ranije se za jedan mjesec u godini nije placala nakanda za prevoz zbog godisnjeg odmora, a sada je to rasporedjeno na ovaj nacin),
3. Za topli obrok se placa 8 KM za svaki radni dan koji si na poslu, odnosno ne placa ti se kada si na godisnjem ili nekom odsustvu (bolovanje, vjerski praznik i sl.),
4. Na sve ovo se dodaje jos i minuli rad (okvirno za nekih pet godina radnih staza cca 30 KM mjesecno na platu pa racunaj),
5. Takodje postoji i "uvecanje neto plate po formuli" (e to ni ja ne znam po kojoj formuli i zasto, ali i tu racunaj nekih minimalno 50-ak KM)
6. prekovremeni rad se placa, ali institucija mora da donese posebno rjesenje kojim se utvrdjuje potreba za prekovremeni rad, te je tek tada moguce vrsiti i placanje prekovremniog rada ( znaci ne ako ponekad ostanes sat dva duze na svoju ruku ili ako ti sef kaze da je potrebno).

Sad da se osvrnem malo i na komentare drugih, meni dragih, forumasa. Nije tacno da postoji samo jedan i jedini Zakon o radu. Naime, entiteti imaju svoje Zakone o radu, a u institucijama Bosne i Hercegovine primjenjuje se Zakon o radu u institucijama Bosne i Hercegovine. Međutim sve ovo o cemu ovdje pricamo, a tice se plata, nije regulisano Zakonom o radu nego Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH, pravilnicima donesenim na osnovu ovog Zakona i odlukama Vijeca ministara BiH. Neko je spomenuo i prebivaliste zaposlenog u instituciji BiH, odnosno u kojem entitetu ima prebivaliste. To se odnosi iskljucivo na doprinose jer oni se uplacuju prema prebivalistu i tu se primjenjuju entitetski zakoni. Stvar je ista i kada se radi o naknadi za vrijeme porodjajnog odsustva. Znaci bitno je da pogledas (na internetu) Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH i Zakon o radu u institucijama Bosne i Hercegovine i sve ce ti biti mnogo jasnije. Pozdrav i sretno na konkursu!!!
neno1974

PostPostao/la macchina dana 03/02/2010 11:54

Upravo tako, trebaju mi ukupna primanja za institucije BiH.

Hvala ti lijepa, detaljan odgovor zaista.

PS da li tu ima jos regres i ima li kakvog bajramluka (bozicnica se nece odnosit na mene :))

poz
macchina

PostPostao/la neno1974 dana 03/02/2010 17:49

macchina je napisao/la:Upravo tako, trebaju mi ukupna primanja za institucije BiH.

Hvala ti lijepa, detaljan odgovor zaista.

PS da li tu ima jos regres i ima li kakvog bajramluka (bozicnica se nece odnosit na mene :))

poz

Pozdrav!

Regres za 2009. godinu je iznosio 586 KM i toliko ce biti i u naredne 2,5 godine sigurno, kao i iznos plate (zbog sporazuma sa MMF-om). Bajramluci nisu regulisani niti jednim propisom i to zavisi od sredstava kojima raspolaze institucija pa tako i od dobre volje te iste institucije. Ne vjerujem da ce biti nesto od toga dok je ova kriza aktuelna.
neno1974

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: detroit-mercy, Romeo 80 i 15 gostiju.