Svedska

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Re: Svedska

PostPostao/la Gray dana 23/08/2012 23:55

uglavnomja je napisao/la:spajanje porodice moze samo
muz i zena
roditelji i djeca

ostalo nista ne moze

Da. I to samo maloljetna djeca koliko znam.
Gray

PostPostao/la uglavnomja dana 24/08/2012 00:24

Gray je napisao/la:
muz i zena
roditelji i djeca

ostalo nista ne moze

mislim da nisi u pravu, cak mislim da "dijete" moze dovesti roditelje.
uglavnomja

PostPostao/la Gray dana 24/08/2012 00:37

uglavnomja je napisao/la:
Gray je napisao/la:
muz i zena
roditelji i djeca

ostalo nista ne moze

mislim da nisi u pravu, cak mislim da "dijete" moze dovesti roditelje.

Nekada je moglo, danas ne može. Imam dosta prijatelja u Švedskoj koji bi rado doveli roditelje da mogu.
Gray

PostPostao/la uglavnomja dana 24/08/2012 00:49

oki, i ja znam za nekad :)
uglavnomja

PostPostao/la Gray dana 24/08/2012 01:09

Ne dajte da vas raznorazni navlače i izvlačče vam pare, azila NEMA!
Gray

PostPostao/la uglavnomja dana 24/08/2012 01:31

ima azil

u praci, brdaricima, rakovici :D
uglavnomja

PostPostao/la amphora dana 24/08/2012 01:40

Meni samo nije jasno zašto navala na ove skandinavske zemlje. San o socijali?
amphora

PostPostao/la nino90 dana 24/08/2012 01:52

Da je tako lahko dobiti 'azil' vi bi bjezali gore, da ljencare i zive na socijalia. Pa nisu ni oni glupi.
nino90

PostPostao/la elcaliente dana 24/08/2012 08:07

amphora je napisao/la:Meni samo nije jasno zašto navala na ove skandinavske zemlje. San o socijali?

Kakvo ti je to pitanje? Pa naravno, ko nebi volio da lezi a pare mu dolaze. Nemoraju se Svedzani bojati da ce im Bosanci uezti radno mjesto. Nismo mi kao narod pohlepni, nama je dovoljna i socijala.
Ja bi licno volio na socijalu u Svedsku ili Norvesku ( svejedno mi jer nebi gore zivio) i onda po mogucnosti da se vratim u BIH, svaki par mjeseci odem do Svedske, uzmem sto me sljeduje i opet nazad u BiH.
elcaliente

PostPostao/la TicTac dana 24/08/2012 10:23

elcaliente je napisao/la:
amphora je napisao/la:Meni samo nije jasno zašto navala na ove skandinavske zemlje. San o socijali?

Kakvo ti je to pitanje? Pa naravno, ko nebi volio da lezi a pare mu dolaze. Nemoraju se Svedzani bojati da ce im Bosanci uezti radno mjesto. Nismo mi kao narod pohlepni, nama je dovoljna i socijala.
Ja bi licno volio na socijalu u Svedsku ili Norvesku ( svejedno mi jer nebi gore zivio) i onda po mogucnosti da se vratim u BIH, svaki par mjeseci odem do Svedske, uzmem sto me sljeduje i opet nazad u BiH.

Eh sad. Pa ne moze to tako. Oni tebi socijalu da daju a ti vamo da zivis.
Mora se nesto i radit, a ja sam uvijek za rad. Mada bih prvo zavrsio fax tamo pa onda posao trazit. Tamo ti je 10000 puta lakse naci posao nego ovdje
TicTac

PostPostao/la U-zap dana 24/08/2012 10:30

Ne, ja zelim da odem gore da zivim i da radim jer uskoro zavrsavam fax, socijala ne dolazi u obzir, zato i pitam kako doci do papira..da li je moguce ako ostanem gore da radim duzi period da dobijem papire za stalni boravak ? Da li je tesko kao Bosanac naci posao gore pored svih ljudi it EU koji ne moraju proci kroz proces kroz koji mi moramo da bi dobili posao ?
U-zap

PostPostao/la dingosp0 dana 24/08/2012 10:47

elcaliente je napisao/la:

ma nemoj mi reci...
o tome mozes samo sanjati. pa nisu ni oni levati da ti pune budzet a ti sa guza na guz...
dingosp0

PostPostao/la amphora dana 24/08/2012 11:51

elcaliente je napisao/la:Kakvo ti je to pitanje? Pa naravno, ko nebi volio da lezi a pare mu dolaze. Nemoraju se Svedzani bojati da ce im Bosanci uezti radno mjesto. Nismo mi kao narod pohlepni, nama je dovoljna i socijala.

Vala baš! I ja svašta pitam :lol:

TicTac je napisao/la:Mada bih prvo zavrsio fax tamo pa onda posao trazit. Tamo ti je 10000 puta lakse naci posao nego ovdje

Zavisi kakav posao tražiš. Ako tamo završiš faks, naravno da su ti šanse za pronalazak dobrog posla veće.

U-zap je napisao/la:da li je moguce ako ostanem gore da radim duzi period da dobijem papire za stalni boravak ?

Naravno.

U-zap je napisao/la:Da li je tesko kao Bosanac naci posao gore pored svih ljudi it EU koji ne moraju proci kroz proces kroz koji mi moramo da bi dobili posao ?

Jeste. Naročito ako si ti tek sa faksa i nemaš im ponuditi nešto što oni već ne posjeduju u vlastitoj zemlji.
amphora

PostPostao/la Zviz dana 24/08/2012 19:35

TicTac je napisao/la:Pozdrav forumasi.

Imam 16 godina zivim u Sarajevu sa majkom i sestrom ( sestra - 13 )
Sta me zanima. Kao sto vecina zna, veoma je tesko stanje u Bosnia za zivjeti.
Odlucili smo da trazimo azil u nekoj od zemalja EU. Odlucili smo se za svedsku posto moja mama ima sestru tamo.
Eh sad, da li ce nama biti lakse dobiti azil posto se govori o samohranoj majci ?
Ja sam procitao mnogo clanaka sta to tacno treba za azil u SWE, imamo jako dobre razloge i argumente.
Procitao sam i pitanja koja te pitaju. Ja se iskreno nikada ne bih vratio ponovno u BiH.
Sta trazim od vas, jeste da mo malo bolje objasnite kako i sta jos treba uraditi. Samo molim vas bez glupih recenica kao " Nemoj ici tamo, bezveze ce te vratiti ". Vrijedi pokusati. Sta jos pitaju u azilu. Koji dokumenti su potrebni ?
Ko ima prednost da dobije azil ( znam da imaju zemlje pogodjene ratom i politicke izbjegice, ali ko jos ? ) Da li moja mama ima prednost ? Ja tecno govorim engleski. Moja sestra malo manje od mene ali govori i razumije. Ja kada bih usao tamo, odmah bi se prijavio za kurs svedskog. Volio bih da mi odgovori osoba koja je vec prosla kroz ovo.

Unaprijed hvala !

Ako ti je razlog loša ekonomska situacija u BiH onda neko iz Burundija, Ruande, Djubutija ima prednost nad tobom i svim ostalim iz BiH. Šta želim da kažem; moraš imati bolje argumente nego to što si naveo ukratko. BiH se smatra sigurnom državom i zato su vratili sve one brojne azilante, a ako se nastavi ovaj cirkus jebo me svako ako BiH ukinu bez vizni režim.
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la TicTac dana 24/08/2012 19:41

Zviz je napisao/la:

Odlucili smo da trazimo azil u nekoj od zemalja EU. Odlucili smo se za svedsku posto moja mama ima sestru tamo.
Eh sad, da li ce nama biti lakse dobiti azil posto se govori o samohranoj majci ?
Ja sam procitao mnogo clanaka sta to tacno treba za azil u SWE, imamo jako dobre razloge i argumente.
Procitao sam i pitanja koja te pitaju. Ja se iskreno nikada ne bih vratio ponovno u BiH.
Sta trazim od vas, jeste da mo malo bolje objasnite kako i sta jos treba uraditi. Samo molim vas bez glupih recenica kao " Nemoj ici tamo, bezveze ce te vratiti ". Vrijedi pokusati. Sta jos pitaju u azilu. Koji dokumenti su potrebni ?
Ko ima prednost da dobije azil ( znam da imaju zemlje pogodjene ratom i politicke izbjegice, ali ko jos ? ) Da li moja mama ima prednost ? Ja tecno govorim engleski. Moja sestra malo manje od mene ali govori i razumije. Ja kada bih usao tamo, odmah bi se prijavio za kurs svedskog. Volio bih da mi odgovori osoba koja je vec prosla kroz ovo.

Unaprijed hvala !

Ako ti je razlog loša ekonomska situacija u BiH onda neko iz Burundija, Ruande, Djubutija ima prednost nad tobom i svim ostalim iz BiH. Šta želim da kažem; moraš imati bolje argumente nego to što si naveo ukratko. BiH se smatra sigurnom državom i zato su vratili sve one brojne azilante, a ako se nastavi ovaj cirkus jebo me svako ako BiH ukinu bez vizni režim.

Zviz prijatelju moj, procitaj sve postove.
Rekao sam da ce mi se mater udati samo za papire.
TicTac

PostPostao/la Kinaski dana 24/08/2012 19:44

Mozda ce I iz ljubavi

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Kinaski

PostPostao/la Zviz dana 24/08/2012 19:48

TicTac je napisao/la:
Zviz je napisao/la:

Unaprijed hvala !

Zviz prijatelju moj, procitaj sve postove.
Rekao sam da ce mi se mater udati samo za papire.

Nek požuri jer od sljedeće godine i to će biti teško, jer mi iz BiH smo dosadni - većina naših mehrametli ljudi da oprostiš guzi sistem i živi na socijali. Kad turci u Austriji koji su radili sa bosancima i hercgovcima se žale na nas onda znaš koliko je sati. U BiH ljudi bi potegnuli jer nema nekog izbora a gore lezi hljebu da te jedem. Nekih 20% radi ostali samo ljenare i to je tako.
Zviz

PostPostao/la nuki_cika dana 24/08/2012 20:34

Zviz
Uredu,svedska je socijalno jaka država,ali meni nikako nije jasno kako im to sveđani dopuštaju? :roll:
Mislim,zašto gledat nekog bosanca koji je gore došao isključivo radi te socijale od koje se kako vidim može pristojno živjet.
Zašto jednostavno ne postave neke uvijete ili radi ili briši odatle.
Nije ni čudo što bas gore u švedsskoj traže te azile...
Znam jednog čovjeka iz naše mahale koji je došao u aprilu ovde i tek naredni mjesec ide gore,naravno prima socijalu i ponekad nesto odradi na crno i to mu je sve
nuki_cika

PostPostao/la Sharif dana 24/08/2012 20:50

nuki_cika je napisao/la:Zviz
Uredu,svedska je socijalno jaka država,ali meni nikako nije jasno kako im to sveđani dopuštaju? :roll:
Mislim,zašto gledat nekog bosanca koji je gore došao isključivo radi te socijale od koje se kako vidim može pristojno živjet.
Znam jednog čovjeka iz naše mahale koji je došao u aprilu ovde i tek naredni mjesec ide gore,naravno prima socijalu i ponekad nesto odradi na crno i to mu je sve

Postoje neki uvijeti, barem za mladju raju. Znaci moras aktivno traziti posao preko arbetsförmedlingena i u jedno dokazati to. Mada starije ljude nediraju toliko....neke bezveze projekte im uvale da ih drze malo "zaposlene" i to tije to. Svi oni znaju da Mehu 60 godina niko nece zaposliti pa se njima malo gleda kroz prste i onda kas si 63-65 dobijes penziju u visini socijale ako bas nemas nikakvog radnog staza.

Ali jadan je onaj koji zivi od socijale...od nje se niko nije obogatio. Ne znam 100% sad koliko je ali za jednu osobu ja mislim oko 300-350 eura. Od toga placas struju, telefon i sve svoje troskove. Stan plati socijala. Ako zivis kao fukara na konzervama mozes mozda nesto ustediti. Ili kako to arapi rade pa natucaju 5+ djece pa pare dobijaju i za njih + djecje dodatke.

Socijala je niza i niza za "svaku godinu" i politicki klimat je sve hladniji sto se tice imigranata a pogotovo ljencuga koje izkoristavaju sistem. Ima hiljade primjera gdje su ljudi ovde dosli, zive 20-25 godina i ne zna jezika, guli socijalu, radi na crno itd.
Bivsa juga (hrvatska, bosna, srbija) su ipak dosta dobro na glasu kao kulturniji narod koji je tamo otisao dok arapi, somalija itd nisu bas omiljeni i pravo da ti kazem jebu stvar za sve, i one postene.

I tako ti je to....u dosta zemalja u Evropi desnicarske partije su na porastu i svi imaju anti-imigrantsku agendu.
Sharif

PostPostao/la sloboda088 dana 24/08/2012 21:53

Pa ljudi moji dragi, nje Svedska jedina, moze se pokusati u druge zemlje, npr. Island ili Finska.
sloboda088

PostPostao/la Kinaski dana 24/08/2012 22:00

Djes na island . Kume daleko svata silna voda okolo jos gejziri oni .

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
Kinaski

PostPostao/la Zviz dana 24/08/2012 22:30

nuki_cika je napisao/la:Zviz

Većina se vadi na rat u BiH te da su nesposobni na osnovu rata - traume, većina između 40 i 60 je u penziji, ja poznam par momaka, vako da kažem, od 33 do 37 god. i svi su sebi izganjali penziju na temelju da su blesavi i mutavi. Kalsika, znojim se kad spavam, sanjam rat, pišam u krevet i bal bla. Našima je predobro u toj dijaspori, a oni što rade oni imaju još više materialno ali zato manje vremena za provod. Koji to radnik u Švedskoj može dobiti 9,5 sedmica slobodno? Drugo je naša raja koja je zdimila prije rata a sasvim deseto su ovi što su zdimili tokom rata ili poslje. Ovi sto se ožene ili ove naše hanume sto se udaju / ljepe za papire ko taksne markice. Oni gore ljenare maksimalno, jeina obaveza je da idu u školu i da uče jezik, i sve tako prvih 3-5 godina pa onda malo rada jedno 5-6 god. pa onda daj penziju jer sam bila u ratu, do 40 god. u penziji.

Davnih dana bi bosanci i hercegovci imali mjere i linije ali nije u skladu sa Ženevom, jer nemožeš jednima nešto zabraniti a drugima dozvoliti.
Zviz

PostPostao/la Zviz dana 24/08/2012 22:44

U Danskoj ako su muž i žena u penziji imaju sljedeća primanja:

Oboje skupa oko 17.000 do 18.000kr netto to je oko 2.400€ zatim dodatak na stanarinu stana oko 600 do 800kr to je oko 90-100€. Stan za dvoje u nekom manjem gradiću 4.500kr + 1.200 nek ide za vodu, striju i grijanje. Za hranu nek im ide 4.000kr ali to da jedu jako dobro! Znaćći njima ostaje jedna ćitava penzija mjesečno za šta god hoće, a nekim parovima i više od te jedne. Poneki vozaju 4x4 volva 4 mjeseca štede da bi se grofovski proveli u BiH ili na jadranu.
Zviz

PostPostao/la amphora dana 24/08/2012 22:56

nuki_cika je napisao/la:Zašto jednostavno ne postave neke uvijete ili radi ili briši odatle.

Zato što bi onda svi počeli vrištati: "Diskriminacija!"
amphora

PostPostao/la sloboda088 dana 24/08/2012 22:57

Dobor ljudi moji dragi, imali sanse da se dobije azil ako imam dobro skrojenu pricu, te ako kazem da sam ateista, gej i slicno????
sloboda088

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dijaspora

Trenutno korisnika/ca: paladinka i 2 gostiju.