Svakodnevni zivot i religija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Svakodnevni zivot i religija

PostPostao/la psylocke dana 25/10/2009 17:31

Vecina nas vjeruje u postojanje Boga, svi smo muslimani imenom, ali idemo li korak dalje? Koliko uspijevate da uskladite namaz sa svakodnevnim zivotom, poslom, fakultetom?
Od ramazana sam se malo oputila u tom smislu, imam zelju za namazom, ali se osjecam usamljena jer niko od mojih prijatelja ne klanja. Jedina osoba sa kojom sam se mogla proistovjetiti vise nije aktivno u mom zivotu. Ne zelim da mi opravdanje bude da sam mlada, jer odredjene stvari se ne mogu izbjegavati, i to nije nikakav teret jer onda nije ispravo.
Namaz je sreca i smiraj, ali mi treba neko da me malo gurne sa strane, da podrsku.
Kako vi stojite sa tim aspektom religijskog zivota?
psylocke

Re: Svakodnevni zivot i religija

PostPostao/la arzuhal dana 25/10/2009 21:50

Selam alejkum :)

Ti si već dala i odgovore, u svom pitanju ;-)
U svom posljednjem pitanju veliš: aspekt religijskog života. Obzirom da tražiš pojedinačna mišljenja, iskustva, na ovo bih se osvrnuo ovako: islam za mene ne predstavlja moj religijski život. Islam je za mene život uopće, život kao takav. Ili: islam je meni neprolazni prezent, način na koji dišem i mislim. Na taj način, namaz se nameće kao sastavni dio mog života. On nije nešto što je lijepo i krasno, što pripada religijskom životu , a što ja nastojim nekako da umetnem u svoj realni, stvarni život, da mu nađem vremena i prostora, da ga uguram...
Dopusti mi malo ovog mog filozofiranja... ;-)

Da napravim jednu digresiju: ima ljudi u BiH koji se bune i protestuju što se danas grade džamije na mjestima (u gradu i drugdje) gdje ih prije nije bilo. Zaboravimo sve moguće razloge njihove pobune i priznajmo njihovo pitanje: otkud sada tu niknu džamija, između nekih solitera i zgrada, a prije je nije bilo? Znamo mi što je to sve tako, ali...
Jedan mudar i učen musliman je tako pričao kako nastaje autentični islamski Grad. Islamski Grad ne nastaje tako što izgradimo svu infrastrukturu, stambene zgrade, sportske poligone, parkinge, bolnice - a onda gledamo gdje tu sad da izgradimo džamiju i kolika i kakva ona treba biti. Obrnuto - islamski Grad nastaje od džamije. Džamija postaje centralno mjesto od koje se razvija daljnja infrastruktura i koja postaje obol svoj drugoj gradnji. Od džamije, kao centralne urbane tačke, nastaje, razvija se i raste Grad. Spram nje se sve mjeri i samjerava.
Primjer nam je za to Mekka Časna. Ona se urbanistički prilagodila Ka'abi, Allahovoj Kući.

Da se sada opet vratim na temu: imaćeš problem ukoliko sebe vidiš, uslovno ovo rečeno, kao rascjepljenu ličnost: jednu koja hoće namaz i drugu koja radi, studira, itsl. pa postavlja pitanje onoj prvoj: a kako da klanjaš, gdje?
Kada su upitali hazreti Mewlanu Dželaluddina Rumija, kadasallahu sirrehu, šta je najvažnije u životu vjernika, on je rekao:
- Namaz
.
A onda je reako:
- Ali od namaza je vredniji iman. Jer namaz je vremenski propisana obaveza, a iman moraš imati svakog trena.

Ja, osobno, zasad nemam problema sa obavljanjem namaza. Raja koju znam se dovija na razne načine: klanjaju u pauzama, spoje dva namaza odjednom, ako ne mogu da stignu, klanjaju samo farz namaze, a sunnete izostave, naklanjaju kada im se ukaže prilika...
Jedan poznanik, policajac, budući da nije imao mogućmnost da iz patroliranja ode i obavi namaz, obavio je namaz hodeći putem. Vidi ajet u suri Bekari:

238. Redovno molitvu obavljajte, naročito onu krajem dana, i pred Allahom ponizno stojte.

239. Ako se budete nečega bojali, onda hodeći ili jašući. A kada budete sigurni, spominjite Allaha onako kako vas je On naučio onome što niste znali.

A, onda, opet si dala odgovor: uvijek nam treba neko, treba nam makar još jedna osoba, jer dvije osobe već čine džemat, zajednicu. A nad džematom je Allahova milost i šele tu nema šta da traži. Treba ti, dakle, džemat :) Trebaju ti osobe koje dijele tvoje želje i misli o namazu. Oni koji će te podržati i pomoći kada ti zatreba, kao što ćeš i ti njima. Sam čovjek može samo započet, ali nastaviti i biti uspješan - samo u džematu. Jer ako ne budeš tražila i prišla džematu, osoboma kao što si ti, onda se nemoj čuditi ako volja za namazom počne da opada i kada odjednom, počneš pronalaziti sebi razloge zašto možda i ne bi trebala klanjat...šeki je tu, stigao je i gotovo je.

Ja se baš raspisah, mada sam mislio još, vela havle :D , ali me konekcija zeza, pa da privedem kraju...
Nisam ti baš neke konkretne odgovore dao, ali, eto, makar da sam nešto pokušao...Allaha radi :-D

Selam alejkum i svako dobro od Allaha ti želim u tvojoj borbi ;-)
arzuhal

Lokacija: I'm looking for the face I had, before the world was made...

PostPostao/la HomeArt dana 25/10/2009 21:59

psylocke je napisao/la:Vecina nas vjeruje u postojanje Boga, svi smo muslimani imenom, ali idemo li korak dalje? Koliko uspijevate da uskladite namaz sa svakodnevnim zivotom, poslom, fakultetom?
Od ramazana sam se malo oputila u tom smislu, imam zelju za namazom, ali se osjecam usamljena jer niko od mojih prijatelja ne klanja. Jedina osoba sa kojom sam se mogla proistovjetiti vise nije aktivno u mom zivotu. Ne zelim da mi opravdanje bude da sam mlada, jer odredjene stvari se ne mogu izbjegavati, i to nije nikakav teret jer onda nije ispravo.
Namaz je sreca i smiraj, ali mi treba neko da me malo gurne sa strane, da podrsku.
Kako vi stojite sa tim aspektom religijskog zivota?

Veliki shejh virtuelnog dzemata ti je odgovorio (i garant zapalio jednu usput) i malo se ovome ima dodati. Moguti samo reci da nisi jedina i budi sigurna da ti laze ko te ubjedi da nema tih halova. Islam je zivot a zivot pun uspona i padova... da ti ne duzim, bujrum u dzemat, vidjet ces nisi jedina ni u cemu ;-)
HomeArt

PostPostao/la arzuhal dana 25/10/2009 22:02

Šta jednu? Zapalih najmanje dvije od huje zbog tersli konekcije i tih još nekih, meni tako tajanstvenih i nedokučivih stvari informatičkog svijeta :D
arzuhal

Lokacija: I'm looking for the face I had, before the world was made...

PostPostao/la Prozor dana 25/10/2009 22:22

arzuhal :thumbup: :)

@psylocke

i ja sebi cesto postavljam ista pitanja. u svojoj porodici jedino ja obavljam namaz, a nemam ni prijatelja koji ga redovno obavljaju. zato se slazem sa tobom da je covjeku itekako potreban dzemat, ili bar jos jedna osoba sa kojom ces biti redovno u namazu. ironija je kako smo okruzeni muslimanima, a tako cesto usamljeni u namazima :) ali takav je vakat dosao. :-)
@arzuhal ti je vec dao dobre savjete, a ja bih dodao da je bitno da razvijes osjecas potrebe za namazom. Imaj na umu da Allahu ne treba tvoje robovanje, Njemu ne treba niko i Njemu je svejedno klanjala ti ili ne klanjala. On je tebi propisao namaz jer tebi treba. Kao sto covjek treba svoje roditelje i trebaju mu da sa njima razgovara, zamoli za savjet i slicno, tako mu, i jos vise, treba njegov Stvoritelj. Dusa se cisti na namazu i samo ti imas koristi od namaza, nikako Allah. A jos ce te On, inshaAllah, i jos vise nagraditi za njega. :)

Mene je bas u srce dirnulo jedno pitanje sto je jedan amidzic postavio imamu za svoga starog amidzu, veli amidza preko 80 i mora nositi aparat za sluh, pa mu je bolno skidati i stavljati ga svaki put kada uzima abdest, a stari covjek ne zna da je pranje usiju sunnet a ne farz, pa pocne da place kada cuje ezan a ne moze da klanja. :( Zamisli to, takav bi covjek ja volio biti. A mi jos, hvala Allahu, mozemo i nemamo smetnji da obavljamo namaz. :)

Naravno, svjestan po i vlastitom iskustvu da to nije uvijek tako i da covjek ne osjeca uvijek takvu potrebu i zedj za molitvom, i da je to gotovo idealno. Previse je snazan nefs, dunjaluk, necemo zaboraviti ni sekija :lol: :lol: :D (arzuhal :thumbup: ) da bi to bilo tako. Sta da kazem, ako si u BiH, idi u dzamiju sto vise mozes za svaki namaz, klanjaj tamo, uvijek bude naroda. Sto ne stignes ni tamo ni kod kuce naklanjaj ili spoji podne sa ikindijom i aksam sa jacijom. Allah nikoga ne opterecuje preko njegovih mogucnosti. Ne treba ni pretjerivati, jer to dovodi do zasicenja i vjera ti postane teret. Sredinom je najbolje. :)

Islam treba biti oslonac kroz dunjalucka iskusenja, a ne teret i kazna. Ne treba da se lose osjecas, ili da ti vjera zavisi od ljudi. Ako pogrijesis, i to je ljudski. :) Ta nismo meleki :) Vazna je namjera.

Eto ne znam sta vise reci, nadam se da ces dobiti jos savjeta, pokusaj se dobro osjecati i biti sa svojim prijateljima pa klanjali ili ne klanjali, nekad ce ti onaj sto ne klanja vise pomoci nego obratno, sve je relativno u zivotu. Ne zapostavljaj nista, ni sebe, ni namaz, ni okruzenje, ni dunjaluk ni ahiret. :)

Es´selamu alejkum!
Prozor

PostPostao/la psylocke dana 28/10/2009 20:29

Hvala vam na lijepim i mudrim rijecima :) Mozda sam se pogresno izrazila kada sam napisala "aspekt religijskog zivota" jer se slazem da je islam konstantni prezent. Mesa S je rekao nesto ovako" Zlo je privlacnije i blize je ljudima. Za dobro i ljubav moramo izrasti, moramo se pomuciti." Samo mi je trebalo da osjetim da jos ima muslimana koji se trude postovati principe i sustinske poruke svoje vjere i pored toga, da nije sve na jeziku, i praktikovati namaz (naravno, ne kao aerobik nego duhovni smiraj ).
Lakse je kada je drvo u sumi, medju ostalim drvecem, nego kada stoji samo. zahvaljujem jos jednom
psylocke

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.