Studiranje na Unverzitetu u Ljubljani.

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Studiranje na Unverzitetu u Ljubljani.

PostPostao/la Flywithme dana 31/12/2013 15:30

Pozdrav,
trenutno sam 4. razred gimnazije u Tuzli,planiram upisati fax u Ljubljani.
Posjetio sam mnogobrojne web site-ove te ,okvirno, shvatio koja je procedura upisa.
Međutim,postoje pitanja na koje mogu dobiti jasan odgovor samo od onih koji su prošli proceduru upisa i nostrifikacije naobrazbe u Sloveniji u skorije vrijeme (do 5 godd).
Neizmjerno bih bio zahvalan kada bi mi se javili,pošaljite e-mail adresu u Privatnu Poruku i ja se javljam da ostvarimo kontakt.

Lijep Pozdrav.
R
Flywithme

Re: Studiranje na Unverzitetu u Ljubljani.

PostPostao/la x_lecter dana 31/12/2013 21:02

kumasine ... dok ti taj zavrsis, ja cu doktorirat u Vitezu. pa cemo vidjeti ko ce prije na dzetbu ;)
x_lecter

PostPostao/la Walther dana 31/12/2013 22:50

Flywithme je napisao/la:Pozdrav,
trenutno sam 4. razred gimnazije u Tuzli,planiram upisati fax u Ljubljani.
Posjetio sam mnogobrojne web site-ove te ,okvirno, shvatio koja je procedura upisa.
Međutim,postoje pitanja na koje mogu dobiti jasan odgovor samo od onih koji su prošli proceduru upisa i nostrifikacije naobrazbe u Sloveniji u skorije vrijeme (do 5 godd).
Neizmjerno bih bio zahvalan kada bi mi se javili,pošaljite e-mail adresu u Privatnu Poruku i ja se javljam da ostvarimo kontakt.

Lijep Pozdrav.
R

koji fakultet? nisam prosao proceduru ali jesam uni-lj 8)
Walther

PostPostao/la purgatorio dana 03/01/2014 13:00

Drug mi je master upisao 100 eura godina kosta. Nostrifikacija traje mjesec dana i možeš cak seminarske pisati na našem jeziku. Et

Sent from my C5303 using Tapatalk 2
purgatorio

PostPostao/la Zviz dana 05/01/2014 01:31

Prijateljica studirala - pisem sta mi je ona rekla.

Termini za upis nisu isti kao za domace.

Mjesta u cpausima skoro i da nema za strane studente. Znaci morati ces potraziti smjestaj kod privatnika.

Sve papire treba prevesti na Slovenacki jezik. Nostrifikacija traje oko mjesec - do mjesec i po dana! Kaze da je tako pretezno cula od drugih a ona je cekala 34 dana na svoju!

Kaze da je obavezno polaganje ispita iz Slovenackog jezika ped polazak na drugu godinu. Ako padnes ides kuci! Tako ona kaze i da je bilo slucajeva!

I nije moguce pisati nista na drugim jezicima osim slovenackom ili engleskom tj strani studij! Neki studiji koji imaju druge jezike dopusatju neke stvari ali na srpskohrvatskom/bosankom i crnogorskom nije ni dopusteno polaganje usmenih ispita.

I nije moguce imati mobitel racun na mjesecnu petplatu (ako si strani drzavljanin) bez uvjerenja iz svoje drzave da nisi clan ni jedne politicke stranke!

Kaze: jako je tesko doci do normalnog smjestaja kao vecina ide preko preporuke onih vec koji zive. A cijene nisu bas pistupacne za svacij dzep. Oko 250 - 300€ mjesecno za sobu. Citav uredan stan od 70m2 oko 900€ - 1.100€ mjesecno - malo jeftinije nego u Parizu :skoljka:
Zviz

Lokacija: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

PostPostao/la Flywithme dana 06/01/2014 09:35

Hhh,bio sam gore jedno vrijeme s toga znam kako to sve ide za smještaj i cijene,ali,bar na kraju imam EU diplomu a možda nešto i naučim. Posljednje dvije godine sam u fazi istraživanja tržišta rada u nastojanju pronalaska fakulteta koji će mi pružiti veće šanse (poslije II. stupnja naravno) u pronalasku posla(ova) a i da se koliko-toliko poklapa sa mojim intelektualnim kapacitetima a i željom.
Na prijavu mogu da stavim tri izbora.
Primarni će da bude : "Prometna tehnologija i transportna logistika"
Sekundarni i Tericijarni ...vidjet ćemo,neku mješavinu prirodnih i humanističkih nauka..
Hvala na info.
R
Flywithme

PostPostao/la Seyfo dana 06/01/2014 12:44

Zna li neko da li je moguće diplomu iz BiH nostrificirati na univerzitetu u Ljubljani za bilo koju drugu svrhu osim upisivanja master-a?
Svaka info dobro došla!
Seyfo

PostPostao/la Zviz dana 06/01/2014 15:08

Seyfo je napisao/la:Zna li neko da li je moguće diplomu iz BiH nostrificirati na univerzitetu u Ljubljani za bilo koju drugu svrhu osim upisivanja master-a?
Svaka info dobro došla!

Nije moguce ni na jednom univeriztetu (bar normalnom koji prati medjunarodne standarde) a ne samo u Ljubljani! Nostrificirati nesto znaci da se protumaci prema njihovim standardima, jer ti prema svojim trazne nivou za dalji upis - master, doktorat, postdoc. Ali zato imas u svakoj drzavi insituciju koja se bavi priznavanjem diplome kad su u pitanju poslovi gdje se trazi drzavna autorizacija diplome.
Zviz

PostPostao/la Seyfo dana 07/01/2014 10:46

Zviz je napisao/la:
Seyfo je napisao/la:Zna li neko da li je moguće diplomu iz BiH nostrificirati na univerzitetu u Ljubljani za bilo koju drugu svrhu osim upisivanja master-a?
Svaka info dobro došla!

Nije moguce ni na jednom univeriztetu (bar normalnom koji prati medjunarodne standarde) a ne samo u Ljubljani! Nostrificirati nesto znaci da se protumaci prema njihovim standardima, jer ti prema svojim trazne nivou za dalji upis - master, doktorat, postdoc. Ali zato imas u svakoj drzavi insituciju koja se bavi priznavanjem diplome kad su u pitanju poslovi gdje se trazi drzavna autorizacija diplome.

A kako se ta institucija zove?

Valjda "ured za medjunarodnu saradnju" koji opet funkcionise pod kapom univerziteta? ili...?
Seyfo

PostPostao/la Zviz dana 07/01/2014 21:20

Seyfo je napisao/la:
Zviz je napisao/la:
Svaka info dobro došla!

A kako se ta institucija zove?

Valjda "ured za medjunarodnu saradnju" koji opet funkcionise pod kapom univerziteta? ili...?

Npr. u Danskoj je za to odgovorno Ministarstvo za istrazivanje, razvoj i vise skolovanje - tvoju diplomu nece ni jedan univerzitet viditi, nego na tom Ministarstvu imaju straucnjake za tako nesto. A ako trazis upis na nekom Univerzitetu kao nastavak skolovanja - onda ce taj univerzitet na koje trazis da odluci, da li mozes ili ne na osvovu diplome.

U Danskoj treba nostrificirati diplome za rad samo ako je rijec o struci gdje se trazi drzavna autorizacija.
Zviz

PostPostao/la Kralj12 dana 09/01/2014 21:44

Šta planiraš studirati u Ljubljani? Da li si preko nekog privatno saznala za taj studij ili ima stranica za strane studente, kako to ide gdje se treba raspitati? Bio bih zadovoljan da mi neko odgovori...
Kralj12

PostPostao/la Flywithme dana 09/01/2014 23:54

Kralj12 je napisao/la:Šta planiraš studirati u Ljubljani? Da li si preko nekog privatno saznala za taj studij ili ima stranica za strane studente, kako to ide gdje se treba raspitati? Bio bih zadovoljan da mi neko odgovori...

Pozdrav,
mene pitate ?! Muško sam.
Planiram "Prometna tehnologija i transportna logistika" na Državnom fakultetu za pomorstvo i saobraćaj.
Postoje mnogobrojne stranice za informisanje,jednostavno "guglanje" će da vas uvede.Bitno je da se ne zakasni sa prijavom za upis.Državljani BiH (nečlanice EU ) moraju poslati prijavu (za prvi prijavni rok ) od 5. februara do 31.maja (osim ako fakultet ne zahtjeva provjeru kreativnosti ili prijemni ispit deadline je do 5.marta).BiH ima bilateralni sporazum sa Slovenijom tako da je školvanje na državnim univerzitetima besplatno.
Flywithme

PostPostao/la Kralj12 dana 10/01/2014 11:10

Izvini ja se zbunio mislio sam da ste žensko. Sretno vam tamo ja imam još godinu pa ću gledati za fax volio bih negdje vani studirati ako ne odmah onda barem master .
Kralj12

PostPostao/la Flywithme dana 10/01/2014 15:21

Kralj12 je napisao/la:Izvini ja se zbunio mislio sam da ste žensko. Sretno vam tamo ja imam još godinu pa ću gledati za fax volio bih negdje vani studirati ako ne odmah onda barem master .

Želim ti sreću :)
Flywithme

PostPostao/la Kralj12 dana 10/01/2014 22:00

Hvala! Samo još da te upitam gdje ćeš stanovati u Ljubljani, jel imaš nekog tamo ili ćeš u studentski dom?
Kralj12

PostPostao/la Flywithme dana 10/01/2014 22:14

Kralj12 je napisao/la:Hvala! Samo još da te upitam gdje ćeš stanovati u Ljubljani, jel imaš nekog tamo ili ćeš u studentski dom?

Imam više opcija,imam do tada važnijih stvari,kad/ako njih prođem odlučivat ću o smještaju.
Flywithme

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: Exabot [Bot] i 0 gostiju.