Studij u inostranstvu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Studij u inostranstvu

PostPostao/la vox-populi dana 25/11/2010 16:15

@kriticarka

Niederlassung znaci stalna boravisna dozvola.
Sto se postdiplomskog tice, tu su pravila malo drugacija od dodiplomskog studija. Postoje i studiji na engleskom, mozes raditi vise, mozes zaraditi vise i sl.

Najbolje da provjeris ovdje:

http://www.studentenwerk.de/
http://www.studium-in-deutschland.info/

Sto se tice priznavanja dipolome, postoji institucija koja to radi i u kojoj mozes provjeriti da li je tvoja diploma priznata i ako nije sta sve moras uraditi da bi bila priznata. Nisam sigran koja institucija radi nostrifikaciju univerzitetskih diploma. Ja sam radio nostrifikaciju moje diplome iz srednje skole ovdje:

http://www.km.bayern.de/km/schule/schularten/berufliche/zeugnisanerkennung/index.shtml

Mozes ih nazvati i pitati.

Ne znam da li se u jednoj godini mogu zavrsiti cetiri semestra.

Znas li vec sta zelis studirati i gdje? Velike su razlike u troskovima zivota izmedju pojedinih gradova. Idealno bi ti bilo da studiras u manjem gradu gdje ces bez problema biti u stanju da pokrijes troskove zivota sa dozvoljenom radnom satnicom.
vox-populi

PostPostao/la Chata87 dana 25/11/2010 16:19

Zavisi ti sve od programa do programa. Ja sam zavrsio u BiH 4god, dobio diplomu i uspio sebi izganjati stipendiju.

Nacin studiranja je svugdje drugaciji, a sastoji se iz toga da skupljas kredite (60 ili 120 ECTS zavisi od programa) i odradis magistarski rad na kraju, i evenutalno branis Master diplomu (neki drzavni ispit) u drzavi u kojoj si. Ja sam trenutno u Ceskoj i studiram Informacioni Menadzment. Imao sam srecu da dobijem punu stipendiju koja ukljucuje tuition fees od 3000€ za studij na engleskom i ostatak od 350€ koji pokriva troskove zivota. Sasvim je dovoljno za normalan zivot. U vecini evropskih zemalja problem su visoki troskovi skolovanja na engleskom jeziku i ukoliko ne dobijes neku stipendiju itekako je tesko pokriti te troskove. Ceska vazi za jednu od jeftinijih zemalja "zapadne Evrope" u sta sam se i sam uvjerio; cijene su skoro kao kod nas. Dok Svedska, Njemacka, Norveska itd traze mnogo mnogo vise sredstava od ovih mojih 350€ s kojima sasvim normalno zivim ovdje. Ekvivalent je otprilike 350€ u Ceskoj sa 800€ u Svedskoj i 1000€ u Norveskoj... cisto okvirno da znas...

Moj ti je savjet aplicirati na bilo koje moguce stipendije i opcije, jer samostalno skolovanje ukoliko nemas nekih velikih mogucnosti, ili nekoga da te bas bas gura zaista trazi mnogo love...

Druga stvar je da u vecini zemalja ako namjeravas raditi traze poznavanje jezika te zemlje, tako da ukoliko imas samo znanje engleskog, moze ti pomoci u komunikaciji, ali u poslu tesko.

Pored svega nabrojanog nista te ne moze pripremiti za samostalan zivot u drugoj zemlji i za mnoge je to veliki veliki psiholoski test. Nije ovo bas za svakoga... i ako dobro ne odlucis sta hoces od svog zivota i ako ides samo "onako" da zavrsis, neces nigdje dogurati :)

u svakom slucaju, sretno :D
Chata87

PostPostao/la kriticarka_nikova dana 25/11/2010 16:36

@vox populi hvala puno.

Pa mogu biti dvije opcije: građevina ili nešto vezano za arhitekturu. Ne znam gdje bih studirala, ali sto jeftinije da prodjem tim bolje. Nije mi vazan grad, vec cijene kao sto rekoh, zato trazim…

@Chata je evo rekao da je Česka jedna od jeftinijih zemalja za zivot. Da li se recimo može zaraditi 500 eura za mjesec ako radis 4-5 sati negdje u Českoj? Česki ne znam…ali valjda mogu biti turisticki vodic na nasem jeziku :D…možda postoji poslova za koje ti ne treba Česki jezik….
Stpendiju ne mogu izganjat jer ja nisam “juce” izasla iz srednje skole, tako daaaaaaa….to otpada…mislim da cu ipak morati raditi.
kriticarka_nikova

PostPostao/la Chata87 dana 25/11/2010 16:57

kriticarka_nikova je napisao/la:@vox populi hvala puno.

Pa mogu biti dvije opcije: građevina ili nešto vezano za arhitekturu. Ne znam gdje bih studirala, ali sto jeftinije da prodjem tim bolje. Nije mi vazan grad, vec cijene kao sto rekoh, zato trazim…

@Chata je evo rekao da je Česka jedna od jeftinijih zemalja za zivot. Da li se recimo može zaraditi 500 eura za mjesec ako radis 4-5 sati negdje u Českoj? Česki ne znam…ali valjda mogu biti turisticki vodic na nasem jeziku :D…možda postoji poslova za koje ti ne treba Česki jezik….
Stpendiju ne mogu izganjat jer ja nisam “juce” izasla iz srednje skole, tako daaaaaaa….to otpada…mislim da cu ipak morati raditi.

Za stipendije te rijetko kad uslovljavaju sa godinama (rijetko moze biti do 35g) tako da sumnjam kako se ne mozes prijaviti za neku Master diplomu. A s obzirom da si diplomirala i ne namjeravas ponovo studirati dodiplomski mislim da mozes potraziti stipendije.

Ne mogu ti reci detalje oko poslova, jer jos nisam poceo traziti, namjeravam iduci semestar i to pokusati nesto u svojoj struci (IT). Poslova uvijek ima a koliko se placaju i sta ti namjeravas raditi zavisi od tebe. Ja sam planirao obici neke skole koje se bave stranim jezicima ili privatno davati konverzacione casove iz engleskog. To sam namjeravao, ali sta ce biti nemam pojma.

I ponavljam ovo sto je vox-populi rekao, sve zavisi u kojem si gradu smjestena. Imam srecu pa nisam u glavnom gradu i troskovi su manji :)
Chata87

PostPostao/la nera18 dana 02/10/2011 23:02

Eh, da povratimo temu iz mrtvih :)
Sasvim slucajno i nenadano dobih ponudu za master studij ili kako oni rekose usavrsavanje u Ingolstadt u.
Međutim, iscitah ja ove dvije strane, nadjoh ja i nesto korisnih informacija al da ponovimo. Moj njemacki je ravan nuli, imala bih placen smjestaj i skolarinu...u narednom periodu se mislim pozabavit engleskim jezikom i usavrsavanejm istog...ima li nade za mene? zamolit cu nekog ko u blizini studira da me uputi bar malo, ima li smisla da razmsiljam o ovome? :)
nera18

PostPostao/la vox-populi dana 03/10/2011 09:13

nera18 je napisao/la:Eh, da povratimo temu iz mrtvih :)
Sasvim slucajno i nenadano dobih ponudu za master studij ili kako oni rekose usavrsavanje u Ingolstadt u.
Međutim, iscitah ja ove dvije strane, nadjoh ja i nesto korisnih informacija al da ponovimo. Moj njemacki je ravan nuli, imala bih placen smjestaj i skolarinu...u narednom periodu se mislim pozabavit engleskim jezikom i usavrsavanejm istog...ima li nade za mene? zamolit cu nekog ko u blizini studira da me uputi bar malo, ima li smisla da razmsiljam o ovome? :)

Da li je studij na engleskom ili njemackom? Ako si vec dobila ponudu za master onda ne kontam u cemu je problem :D . Ingolstadt je fin grad, na pola puta izmedju Minhena i Nürnberga, dosta jeftin za zivot.
vox-populi

PostPostao/la vuneni dana 03/10/2011 17:21

Pozz .
Zanima me jedna stvar koju ne mogu migdje da nadem na netu .
Primjera radi .
Zavrsavam pravo u Sarajevu i zanima me slijedeca situacija .
Da u zemljama zapadne Evrope ,prvenstveno tu mislim na Njemacku i Austriju odradim magistarski jer govorim i njemacki i engleski jezik .Znam da je to moguce preko Joinseeeu ,erasmus i sl. organizacija evropske komisije .
Medutim ,ono sto mene zanima jeste da li se nakon zavrsenog magistarskog u navedenim zemljama moze ostati raditi ili je kao i uvijek potrebno polaganje razlike predmeta ?

pozz
vuneni

PostPostao/la nidokralj dana 03/10/2011 20:59

imam jedno pitanje.mislio sam studirati u minhenu, a na stranici fakulteta na koji mislim ici pise da mi treba B1 diploma.s obzirom da imam samo nas pasos :mrgreen: potrebna je (jel tako?) i studentska viza.jel mi dosta ova B1 diploma il mi treba C1???
nidokralj

PostPostao/la vox-populi dana 03/10/2011 22:24

nidokralj je napisao/la:imam jedno pitanje.mislio sam studirati u minhenu, a na stranici fakulteta na koji mislim ici pise da mi treba B1 diploma.s obzirom da imam samo nas pasos :mrgreen: potrebna je (jel tako?) i studentska viza.jel mi dosta ova B1 diploma il mi treba C1???

Neces vjerovati ali to se tek nedavno promjenilo. Mozda prije pola godine. Do tada je za bilo koji studij trebao C1 koji je fakat zeznut nivo. Sa novim promjenema za neke studije je dovoljan B1, za neke B2 a za neke je ostao C1. Ako na stranici faksa koji mislis studirati pise B1, onda je B1. Koji nije problem poloziti.
vox-populi

PostPostao/la vox-populi dana 03/10/2011 22:28

vuneni je napisao/la:Pozz .
Zanima me jedna stvar koju ne mogu migdje da nadem na netu .
Primjera radi .
Zavrsavam pravo u Sarajevu i zanima me slijedeca situacija .
Da u zemljama zapadne Evrope ,prvenstveno tu mislim na Njemacku i Austriju odradim magistarski jer govorim i njemacki i engleski jezik .Znam da je to moguce preko Joinseeeu ,erasmus i sl. organizacija evropske komisije .
Medutim ,ono sto mene zanima jeste da li se nakon zavrsenog magistarskog u navedenim zemljama moze ostati raditi ili je kao i uvijek potrebno polaganje razlike predmeta ?

pozz

Zavrsen studij u Njemackoj ti, formalno-pravno, ne garantuje ostanak. Medjutim, nakon sto diplomiras ces dobiti, cini mi se, boravisnu dozvolu na godinu dana tokom koje bi se trebao snaci, odnosno naci posao i sl. Ako ti uspije, mozes produzivati radnu vizu do sticanja prava na neograniceni boravak, gdje ti se od vremena provedenog na studijima racuna 50% (ako je studij 3 godine, imaces 1,5 godinu boravka itd.). Za pravo ne znam kako se krece trziste rada, koliko je trazeno i kako je naci posao.
vox-populi

PostPostao/la nidokralj dana 03/10/2011 22:46

@vox-populi

e hvala ti puno za info. :-D to znaci da i vizu sa B1 mogu dobiti?
nidokralj

PostPostao/la vox-populi dana 03/10/2011 23:24

nidokralj je napisao/la:@vox-populi

e hvala ti puno za info. :-D to znaci da i vizu sa B1 mogu dobiti?

Da bi dobio vizu, moras, pored ostalog, imati i dokaz o upisanom semestru. A da bi upisao semestar, moras imati B1...
vox-populi

PostPostao/la vuneni dana 04/10/2011 02:53

@ vox populi

Znam ja to sve kako ide kada u njemackoj studiras ,tj,dobijes pravo na boravak da nades posao,ako uspijes ...ostajes .
Medutim kod mene je skroz druga situacija ,ja studiram i fax cu aBd zavrsiti u Sarajevu .Ali zelim magistarski gore da odradim .To mene zanima ,da li je isto zavrsiti npr. u njemackoj studij i magistarski i isto dobiti boravisnu dozvolu ?
Ta mene mala ali bitna razlika zanima :D

pozz
vuneni

PostPostao/la vox-populi dana 04/10/2011 09:04

vuneni je napisao/la:@ vox populi

Znam ja to sve kako ide kada u njemackoj studiras ,tj,dobijes pravo na boravak da nades posao,ako uspijes ...ostajes .
Medutim kod mene je skroz druga situacija ,ja studiram i fax cu aBd zavrsiti u Sarajevu .Ali zelim magistarski gore da odradim .To mene zanima ,da li je isto zavrsiti npr. u njemackoj studij i magistarski i isto dobiti boravisnu dozvolu ?

pozz

Svejedno da li si Bsc ili Msc dobio u DE, imaces priliku da ostanes i radis. Skontao sam da bi ovdje radio sam magistarski, ali na kraju je ista prica, ako zadovoljavas uslove da uopste upises magistarski, onda ces imati priliku da ostanes i radis. Poenta je sto ti studentska boravisna dozvola ne garantuje automatsku radnu vizu, ali od drzave dobijes taj neki period (nisam siguran da li je godinu ili pola godine) u kojem se trebas snaci. I onda ide kao i za sve radne vize, produzujes dok radis, nakon 3-5 godina mozes traziti stalni boravak.
vox-populi

PostPostao/la Gray dana 04/10/2011 10:31

vox-populi je napisao/la:
vuneni je napisao/la:@ vox populi

pozz

Svejedno da li si Bsc ili Msc dobio u DE, imaces priliku da ostanes i radis. Skontao sam da bi ovdje radio sam magistarski, ali na kraju je ista prica, ako zadovoljavas uslove da uopste upises magistarski, onda ces imati priliku da ostanes i radis. Poenta je sto ti studentska boravisna dozvola ne garantuje automatsku radnu vizu, ali od drzave dobijes taj neki period (nisam siguran da li je godinu ili pola godine) u kojem se trebas snaci. I onda ide kao i za sve radne vize, produzujes dok radis, nakon 3-5 godina mozes traziti stalni boravak.

Najteže je naći posao, ako nađeš nekoga ko želi da te zaposli nije problem, a ako ne onda nazad kući.
Gray

PostPostao/la vuneni dana 04/10/2011 13:09

e hvala puno na odgovorima .
A iako se ne nade posao u tom periodu ... i vratim se kuci ,uvijek mogu predavati na oglase odavde i ganjati poslove gore ;)
Uglavnom...pomogli ste,hvala .

pozz .
vuneni

PostPostao/la nidokralj dana 04/10/2011 15:34

hvala vox-populi.naravno da mislim prvo prijemni polozit i upast u faks pa s tim papirima po vizu :thumbup:
nidokralj

PostPostao/la vox-populi dana 04/10/2011 15:40

nidokralj je napisao/la:hvala vox-populi.naravno da mislim prvo prijemni polozit i upast u faks pa s tim papirima po vizu :thumbup:

Nemas prijemni. Osim na nekim medicinskim fakultetima. Dakle, za upis na Msc ti treba priznati Bsc i poznavanje jezika (engleski ili njemacki, ovisno o studiju). Za dodiplomski studij ti treba poznavanje njemackog jezika jer ne postoji studij na engleskom.

U oba slucaja ti treba finansijska garancija. Ako te zanima, mogu nesto vise o tome napisati.
vox-populi

PostPostao/la nidokralj dana 04/10/2011 20:19

s obzirom da idem na muzicku akademiju imam prijemne ispite iz instrumenta i teorije.barem tako pise na njihovoj stranici. :)
nidokralj

PostPostao/la vox-populi dana 04/10/2011 23:50

nidokralj je napisao/la:s obzirom da idem na muzicku akademiju imam prijemne ispite iz instrumenta i teorije.barem tako pise na njihovoj stranici. :)

E ok, sorry, to nisam znao. Obicno na fakultetima nema prijemnog.
vox-populi

PostPostao/la ulla dana 08/10/2011 19:13

Pozdrav svima!
Molila bih ako neko ima informacije u vezi sljedećeg da se javi. Zanima me da li je kod apliciranja za stipedniju kod stranih organizacija a u vezi studija u inostranstvu, presudan prosjek ocjena te da li ima slučajeva gdje to ne zahtjevaju? Ja sam konkretno počela bila studij u Bonu u Njemačkoj ali se sticajem okolnosti morala vratiti, sad završavam u sarajevu prvi ciklus po bolonji, pa bih se pokušala prijaviti ponovo, znam jezik, bila sam 5 godina tamo pa bi mi to recimo mogla biti prednost ili?
Eto interesuju me vaša mišljenja, hvala!
ulla

Prethodna

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.